Neki dan nakon Schindlerove liste,frend i ja smo u razgovoru došli na jednu temu o drugom svjetskom ratu.
Naime,da budem precizniji,radilo se o igrama s tematikom o WW-u 2.Može se reći da je ta tematika već duže vrijeme zlatna koka izdavačima igara,bilo to najčešće kroz fps-ove,strategije,letačke simulacije...

Da se razumijemo,i ja igram MoH,CoD,Blitzkrieg itd.

Moje pitanje glasi: da li je moralno od strane izdavača zarađivati na tim igrama? Meni je malo bizarno da se to ne baš blistavo razdoblje ljudske povijesti eksploatira za zabavu širokih masa.
Sumnjam da je to sve iz pobude da se igrače uči povijesti,čak gledajući kroz neki obzor obrazuje,veliča one koji su se hrabro borili proti okupatora i ginuli za slobodu...
Zaista,ne izgleda li na neki način odvratno vidjeti najavu za recimo neki novi MoH,koja glasi tako da nam se obećava igranje najvećih bitaka dr. svj. rata,povijesno autentične bitke,orgazmički dobar multiplayer i sve to uz 3.0 shadere u DirectX 9.0c okruženju...i kao šećer na kraju,da ćemo iskusiti nevjerovatno uzbudljivu atmosferu i realističnost bitke...

Ovo boldano je ono što me bode u oči.Ne zvuči li to licemjerno prema onima koji su prošli taj pakao?Jer,kao što svi znamo to i je bio pakao.Ne mislite li ponekad da se taj pakao prikazuje u sasvim krivom svijetlu?Nešto kao ćućni se,digni,spizdi švabu posred čela,popiješ metak ali nema beda jer tu medik koji te skrpa instantno...i kraj misije.

Siguran sam da tim ljudima nije bilo nimalo zabavno tamo,da im nije bila baš nevjerovatno uzbudljiva atmosfera i da nisu išli gledati krajolike i ravnice na ratištima da bi se divili tom šarenilu.I o kojoj to oni realističnosti govore?Smatram da o realističnosti mogu govoriti samo oni koji su tamo bili!!!

Ponavljam,i ja igram dotične igre,nisam nikakav moralist,revolucionar i sl. Samo smatram da u ovom mom razmišljanju ipak ima i nešto istine.

Nekima će se sve ovo činiti debilno,neki će me možda smatrati ne baš čistim,no molio bih vas da malo razmislite o svemu ovome napisanom i da barem malo raspravite o tome.