Prikazujem rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Par savjeta vezano ta kupnju nove konfiguracije

  1. #1
    Senior Member No Mercy Outmind's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    The six-sided star
    Postova
    6.571

    Par savjeta vezano ta kupnju nove konfiguracije

    Eto, došlo je vrijeme da napokon kupim novi komp, pa i da vas stare frendove priupitam za savjet. Evo c/p posta sa pcexpert foruma:

    Ovako ljudi, ne treba mi prijedlog konfiguracije, nego kritika iste. Radi se o sljedećem:

    CPU: Intel Core i5-6600

    MOBO: Asrock H110M-DGS

    Case: Sharkoon T9 Economy Edition Midi Tower ATX

    RAM: Kingston ValueRAM 8GB DDR4 2400MHz

    PSU: Zalman 500W ZM500-LX, ATX 2.31

    GPU: XFX RX 480 RS 8GB

    SSD: Corsair SSD 240GB ForceSerieLE

    DVD: LG DVD+/-RW DL 24/8/12/12×

    Štima li tu sve? Jedina stvar za koju još nisam siguran je dali da zamijenim 480icu sa 1060 6gb. S obzirom da ce ovo biti zamjena za jako star komp, glavni mu je fokus dugovjećnost. S tim u vezi nisam dosta pametan koja je grafička bolja. Radeonka je u posljednje vrijeme dostigla gtx icu i tvrde ljudi da je bolja u dx 12., te je 200tinjak kuna jeftinija. S druge strane 1060 je tiša i nvidija općenito ima manje problema sa driverima (imao sam radeonnku proteklih 9 godina i svako toliko dobivao atikmpag BSOD-e.)

    Dakle, štima li sve, koju grafičku uzeti, i može li se koju od postojećih komponenti (osum cpu-a) zamijeniti čime malčice jeftinijim a da se ne gubi na kvaliteti? Trgovina je Uzi shop.

    Hvala!
    Then a gypsy woman comes, says "There's one thing you should know;
    I've just read your fortune, and you died five years ago. "

  2. #2
    Senior Member My way or the highway Kostolomac's Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    7.152

    Re: Par savjeta vezano ta kupnju nove konfiguracije

    Imao sam dosta Radeonki i ne sjećam se atikmpag BSOD-a. Ali nebitno što je bilo prije jer u zadnje vrijeme AMD ima možda čak i bolje i stabilnije drivere od Nvidije. Stvarno su zasukali rukave i kompletno redizajnirali drivere. Tako da sa te strane nemaš brige. Također, 480 je vjerojatno bolji ulog u budućnost od te 1060. Jedino si pogledaj Sapphire ili MSI umjesto XFX-a zbog boljeg hlađenja/kvalitete.

    Ali osobno bih pričekao Zen pošto je doslovno pred vratima
    Spam spam, flame flame, that's the way of PcPlay!
    Ryzen 5 3600X # Liquid Freezer II 360 # Asus Prime X370-Pro # 16GB DDR4 # MSI RTX2070S Ventus OC # Adata SX8200 Pro 1TB
    & Samsung 860 EVO 500GB # Corsair RM650 # Lenovo Y27q-20 IPS 165Hz

  3. #3
    Senior Member My way or the highway Vedro's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2008
    Lokacija
    Österreich
    Postova
    8.084

    Re: Par savjeta vezano ta kupnju nove konfiguracije

    Dao bih savjet da kupiš malo bolju ploču, veći 27 inčni 1080p monitor, ak već nemaš i grafu 8GB VRAM nekog drugog proizvođača zbog hlađenja kao što je Kostolomac napisao.

  4. #4
    Senior Member No Mercy Outmind's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    The six-sided star
    Postova
    6.571

    Re: Par savjeta vezano ta kupnju nove konfiguracije

    Monitor sam kupio početkom godine tako da sa time nemam problema, a savjet sa grafičkom sam poslušao i promijenit ću u sapphire ( I sada imam sapphire radeonku, 9 godina nije imala nikakvih tehničkih kvarova)

    Mogu razmotriti malo jaču ploču, no postoji li konkretan razlog zašto ju uzeti? Ne namjeravam ništa ocati. Prijmer iz shopa bi isto bio dobrbro došao.
    Then a gypsy woman comes, says "There's one thing you should know;
    I've just read your fortune, and you died five years ago. "

  5. #5
    Senior Member My way or the highway Kostolomac's Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    7.152

    Re: Par savjeta vezano ta kupnju nove konfiguracije

    Evo ti dobar test 480-ica da se lakše odlučiš: https://www.computerbase.de/2016-12/...gleich-test/5/
    Ispada da je ta XFX-ica RS tiša od Sapphire Nitro. Ne znam je li ti tišina bitna.
    Spam spam, flame flame, that's the way of PcPlay!
    Ryzen 5 3600X # Liquid Freezer II 360 # Asus Prime X370-Pro # 16GB DDR4 # MSI RTX2070S Ventus OC # Adata SX8200 Pro 1TB
    & Samsung 860 EVO 500GB # Corsair RM650 # Lenovo Y27q-20 IPS 165Hz

  6. #6
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Par savjeta vezano ta kupnju nove konfiguracije

    Definitivno treba bolje napajanje. DVD možda nije potreban. Kućište je loše za tu cijenu.
    Ako je budžet ograničen, može se malo uštedjeti kupnjom RX 470 umjesto RX 480.
    Procesor bi, također, komotno mogao i5 6500.

    Outmind, koliki ti je budžet? Kada kupuješ?
    Imaš možda nešto od starih komponenti što bi nastavio koristiti?
    Monitor je 1080p 60Hz s digitalnim (DVI ili HDMI ili DisplayPort) priključkom?
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  7. #7
    Senior Member My way or the highway Vedro's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2008
    Lokacija
    Österreich
    Postova
    8.084

    Re: Par savjeta vezano ta kupnju nove konfiguracije

    Definitivno i kvalitetno napajanje kao što marijanović predlaže.
    Sveukupno bih potrošio malo više na kvalitetnije komponente pošto je i5 unutra i služit će za igranje konfa. RAM memorija može najjeftinija, ak nije bitno kak komp izgleda iznutra. Također i kućište nije bitna cijena, glavno da drnda i ima dovoljno zraka za procesor i grafu. Može čak i na bolje fancy kvalitetnije ventove potrošit, jer će duže vremena ispravno vrtit bez da čuje škripanje iznutra nakon godinu dana.

  8. #8
    Senior Member My way or the highway Vedro's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2008
    Lokacija
    Österreich
    Postova
    8.084

    Re: Par savjeta vezano ta kupnju nove konfiguracije

    = Citat = Izvorno postao Outmind Pregledaj post
    Monitor sam kupio početkom godine tako da sa time nemam problema, a savjet sa grafičkom sam poslušao i promijenit ću u sapphire ( I sada imam sapphire radeonku, 9 godina nije imala nikakvih tehničkih kvarova)

    Mogu razmotriti malo jaču ploču, no postoji li konkretan razlog zašto ju uzeti? Ne namjeravam ništa ocati. Prijmer iz shopa bi isto bio dobrbro došao.
    Idi kvalitetnije pošto ne namjeravaš par godina ništa mijenjat. Isplati se.

  9. #9
    Senior Member My way or the highway Hexfire's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Konjščina
    Postova
    7.552

    Re: Par savjeta vezano ta kupnju nove konfiguracije

    Hard imaš stari ili planiraš preživjeti sa samo 240 GB?

    Definitivno ako se može pričekati do prvih konkretnih recenzija ZEN/RYZEN bi bilo pametno. Čak i ako ne bude bolji izbor od iCore, možda cijene značajno padnu ko što se desilo nakon predstavljanja RX400 serije.

    Sad je baš nekako najgore vrijeme za kupovati (iako uvijek dolazi nešto novo i "bolje".)

  10. #10
    Senior Member No Mercy Outmind's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    The six-sided star
    Postova
    6.571

    Re: Par savjeta vezano ta kupnju nove konfiguracije

    A gle, ryzen će u najboljem slučaju doći tamo negdje u 3. mjesecu. Ako dolar bude i dalje ovako jak, šuška se da će proizvođači poslje nove godine dignuti cijene za velik dio komponenti. Za SSD-e se već zna da će poskupjeti, tako da mi se jednostavno ne da više kalkulirati. Mislim nešto kupiti i jednostavno 5 godina zaboraiti da napredak u hardware-u uopće postoji.

    Hard nemam stari, najvjerojatnije ću kupiti još jednog od tb za 6 mjeseci - godinu, lakše mi je onda dati tih 400 kn nego sadaa kupiti hdd pa onda davati 700 ili koliko već.

    Nakon ponešto natezanja oko komponenti situacija je sljedeća, uzeo sam u obzir vaše savjete i ono kaj su rekli ljudi na pcexpert forumu, pa to izgleda ovak: (opet c/p)

    Intel Core i5-6500

    Asrock H110M-DGS

    Crucial DDR4 8GB (1x8GB) 2133MHz CL15

    XFX RX 480 GTR 8GB

    be quiet! Pure Power 9 500W CM 500W Crno

    Corsair SSD 240GB ForceSerieLE

    Zalman Z1 mid tower case black

    LG DVD+/-RW DL 24/8/12/12×

    Jedino što me brine je glasnoća grafičke kartice. Do sada sam imao sapphire radeon hd 3870 (dakle jasno vam je zašto trebam novi komp), i iako je grafička bila dobra, ako je opterećenje bilo potpuno jako je glasna. Htio bih to nekako smanjiti. Vidim da ova ima 2 biosa, pa je možda ovaj tiši riješenje.

    Dakle, jeli sad sve u redu? Ako imate kakvih drugih prijedloga, recite. Netko je spomenuo drugi SSD možda.
    Then a gypsy woman comes, says "There's one thing you should know;
    I've just read your fortune, and you died five years ago. "

  11. #11
    Senior Member My way or the highway Hexfire's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Konjščina
    Postova
    7.552

    Re: Par savjeta vezano ta kupnju nove konfiguracije

    Sa SSD-om teško možeš fulati, samo gledaj što dulju garanciju.

    Navodno su RX-ice ok što se tiče buke. XFX je možda i najlošiji izbor što se tiče buke, onako po sjećanju iz rasprava na bug forumu. A ako baš hoćeš jako tiho onda odi na 1060 ili upikni MSI970 s Njuškala. Ali s future proof strane je bolje AMD.

  12. #12
    Senior Member My way or the highway Kostolomac's Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    7.152

    Re: Par savjeta vezano ta kupnju nove konfiguracije



    Uzmi Gigabyte ili XFX RS, a ne GTR.
    Slike u privitku Slike u privitku
    Spam spam, flame flame, that's the way of PcPlay!
    Ryzen 5 3600X # Liquid Freezer II 360 # Asus Prime X370-Pro # 16GB DDR4 # MSI RTX2070S Ventus OC # Adata SX8200 Pro 1TB
    & Samsung 860 EVO 500GB # Corsair RM650 # Lenovo Y27q-20 IPS 165Hz

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •