Stranica 1 od 3 123 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 30 od 78

Tema: Slažem si konfiguraciju...

  1. #1
    Administrator My way or the highway
    Datum registracije
    Mar 2006
    Lokacija
    Uncanny Valley
    Postova
    9.450

    Post Slažem si konfiguraciju...

    Nakon skoro 6 godina, vrijeme je i da se moja konfiguracija nadogradi. Out with the old, in with the new. I tako si ja bauljam okolo po bespućima interneta, tražim komponente i recenzije i cijene i slažem si konfu, malo po malo. Ukupni budžet mi je 5000-5500kn.
    Trenutno sam ovakvog razmišljanja:

    CPU
    Najviše mi se sviđa i5 3350P, koji se može dograbiti za cca 1250kn. Uz njega, u obzir su mi ušli i 4570 (1300kn), 3570K (1500kn), i 4670 (1500kn). Za zadnja dva mislim da se ne isplate previše u odnosu na 3350, ali što je sa 4570? Pošto planiram držati turbo uključen konstantno, koliko mi je pametno ostati na stock cooleru?
    Bacio sam oko i na FX-8350 (1400kn), ali u skoro svim usporednim testovima ga je 3350 pojeo, dok je u onih par testova gdje je 8350 jači razlika minimalna.

    GPU
    Dvoumljujem se između GTX 660 (1250kn) i GTX 760 (1750kn, i jako naginjem prema njemu). U obzir mi ulazi i R9 270 (1400kn), ali mi se čini mrvicu slabija po kuni, a dok Mantle i konkretni brojevi ne vide svjetlo dana, nekako ne želim riskirati... Jel ima još koja alternativa u 1200-1800kn rangu koju sam propustio?

    RAM
    Gotovo sigurno uzimam 16GBa na 1600MHz, ali nemam pojma kojeg, gdje, kako, šta. Pomagajte!

    MBO
    Eh, sad... Overclockat ne planiram uopće, ni proc (osim turbo), ni grafičku, tako da mi ne treba ništa ekstravagantno po tom pitanju. Glavno je da ima 6GB/s SATA i USB 3.0 zbog SSDa i prijenosnog diska. Prvotni pogled me upućuje prema B75 Pro3-M (460kn) i P8H77-M (590kn). Mislim da mi neću previše koristiti mogućnosti Z77/87 matične.

    SSD
    Mislim si ugrabiti Intelov SSD serije 530. Ili 180 (1000kn) ili 240GB (1300kn) verziju. Kuna po gigabajtu im je gotovo identična, tako da će tu prevagu donjeti koliko para mi ostaje... Osim ako... Kingston 240GB V300 je isto SATA3 SSD sa gotovo identičnim specifikacijama, košta oko 1000 kuna, ali ima samo 3 godine garancije, za razliku od 5 godina s Intelom. Help?

    Što imam:
    Sve ostalo je zadovoljeno. Za kištru, ima se kučište (Chieftec medium tower star ~10 godina), ima se napajanje (kvalitetnih 880W), ima se hard (3TB, plus 500GB i 640GB za back-up), ima se DVD-ROM (lol, mislim da će biti prištekan samo za instalaciju).
    Najbrži pištolj Policije Okusa. Može da pogodi sve od bilo gdje. Također piše i poeziju.

  2. #2
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Ako uzimaš intela, ovi šta počinju sa 4 su Haswell, a trice su Ivy Bridge, a pošto je Haswell noviji, bilo bi vjerojatno više preporučljivo to uzimat.

    Što se tiče matične, i ja bi uzimao te B čipset modele, ali i dalje mi nije jasno koji je manjak takve matične za nekoga tko ne misli clockat niti radit nikakve slične tweakove.

  3. #3
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    The Boz, evo mojih savjeta:

    CPU: Intel i5 4440. 4570 i slični pored njega su neisplativi (razlike od 100 MHz više plaćaš 100 Kn više). Ipak gledaj Haswella jer je LGA 1150 pa će i nova generacija Intel procesora odgovarati na ploču, što s Ivy Bridge i socketom LGA 1155 nije slučaj.

    GPU: Ja bih preporučio Radeona R9 270, eventualno 270X. Razlike performansi su zanemarive takoreći, ali i razlika u cijeni nije velika. MSI, Asus ili Gigabyte ako želiš 36 mjeseci jamstva, Sapphire ako ti je dovoljno 24 mjeseca ali želiš učlanjenje u Sapphire Select CLub (više puta godišnje poklanjaju igre, programe tipa 3D Mark i slično). Što se Mantlea tiče, porast performansi je mali (unutar 10ak posto) ako procesor nije bottleneck grafičkoj, a ako je razlika je puno veća (pa i do 50%). Ja s Phenom II x4 945 @ 3,3 GHz i HD 7770 (R7 250X) u Battlefieldu 4 na Low detaljiam s 1680x1050 na Test Range s DX11 imam prosjek 80-90 FPS dok s Mantleom 120-130 FPS (treba napomenuti da mi na test range nema bottlenecka jerbo nema neprijateljskih igrača pa proc može sve fino odraditi, inače mi na mapama s 64 igrača grafa ne prelazi prosjek od 60%). Problem kod Mantlea je to što je još u beti i što su tek prvi beta driveri dostupni. Novi driveri stižu uskoro (podrška za veči raspon kartica, ispravljanje problema i slično), a uskoro dolazi i igra Thief koja koristi Mantle ali ne beta verziju kao BF4. EDIT: i5 4440 nikako nije bottleneck kartici tripa R9 270/270X, nije ni jačim modelima (npr GTX 770, HD 7950, R9 280).

    RAM: Uzmi Corsair jer daju 60 mjeseci jamstva, serija Vengeance u boji matične (biraš plava, crna, ...) i to je to.

    MBO: Neku B85 LGA 1150 s 36 mjeseci jamstva i nećeš pogriješiti.

    SSD: Intel od 180GB. Ako planiraš isti SSD koristiti kao primarni disk cviše od 3 godine, onda uzmi Intela ili Samsunga s 5 godina jamstva, a ako za 3 godine planiraš uzeti novi SSD za sistemski disk onda ti je 36 mjeseci jamstva Kingstona ili Samsunga EVO sasvim dovoljno.

    DVD-rom ti je nadam se S-ATA, jer ako je P-ATA teško da ćeš ga spojiti na novu ploču (nedostaje konektor) pa ćeš Windowse stavljati preko sticka (i onako je to brže).
    Zadnji uredio marijanovic : 11-02-2014 u 17:27
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  4. #4
    Administrator My way or the highway
    Datum registracije
    Mar 2006
    Lokacija
    Uncanny Valley
    Postova
    9.450

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    4570 je bitno bolji u turbo modu, pa mi se čini da opravdava cijenu...
    Najbrži pištolj Policije Okusa. Može da pogodi sve od bilo gdje. Također piše i poeziju.

  5. #5
    Senior Member My way or the highway Kostolomac's Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    7.152

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Jer je 300MHz razlike u taktu. Za stotinjak kuna razlike se IMHO isplati, pogotovo ako ne misliš klokati.
    Spam spam, flame flame, that's the way of PcPlay!
    Ryzen 5 3600X # Liquid Freezer II 360 # Asus Prime X370-Pro # 16GB DDR4 # MSI RTX2070S Ventus OC # Adata SX8200 Pro 1TB
    & Samsung 860 EVO 500GB # Corsair RM650 # Lenovo Y27q-20 IPS 165Hz

  6. #6
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Nije li kod Intela taj slučaj da je turbo mod uto korisniji što manje jezgri se koristi; ako se intenzivno koristi 1 jezgra da je ona npr 3,7 GHz a ostale na znatno nižem taktu, ako se koriste dvije jezgre onda npr 3,5GHz a ako se koristi 3 ili više da je ona proc na standardnom taktu (bez turbo)?
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  7. #7
    Administrator God from the machine
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Chicago
    Postova
    20.497

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Nisam primjetio.

    [center:chmelrcv][/center:chmelrcv]
    [center:chmelrcv]BITCH, IT IS 5:30![/center:chmelrcv]

    -kazem ti, nisu sredeni.

  8. #8
    Administrator My way or the highway
    Datum registracije
    Mar 2006
    Lokacija
    Uncanny Valley
    Postova
    9.450

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Koliko ja znam, jezgre se usporavaju samo i jedino ako se pregriju...
    Najbrži pištolj Policije Okusa. Može da pogodi sve od bilo gdje. Također piše i poeziju.

  9. #9
    Administrator God from the machine
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Chicago
    Postova
    20.497

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Boost ti ima i svoj counterpart koji ti snižava proc u idleu. Htio sam staviti boost freq, ali se taman prebacio u idle pa sam ovo pejstao
    [center:chmelrcv][/center:chmelrcv]
    [center:chmelrcv]BITCH, IT IS 5:30![/center:chmelrcv]

    -kazem ti, nisu sredeni.

  10. #10

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Nema to veze sa Boostom koji je relativno nova stvar.Opcija snižavanja takta postoji odavno kako bi se štedila energija. Može se isključiti a turbo/boost može ostati.

  11. #11
    Senior Member My way or the highway Kostolomac's Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    7.152

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    = Citat = Izvorno postao marijanovic Pregledaj post
    Nije li kod Intela taj slučaj da je turbo mod uto korisniji što manje jezgri se koristi; ako se intenzivno koristi 1 jezgra da je ona npr 3,7 GHz a ostale na znatno nižem taktu, ako se koriste dvije jezgre onda npr 3,5GHz a ako se koristi 3 ili više da je ona proc na standardnom taktu (bez turbo)?
    Nije baš tako, uvijek je sa njime takt nešto viši. Evo ti moj proc na stocku za primjer. 3.2GHz mu je bazna frekvencija.
    4 jezgre @ 3.4GHz
    3 ili 2 @ 3.5GHz
    1 @ 3.6GHz

    Jedino što ja nisam imao mira, pa sam dignuo množitelj koliko sam mogao (+4). Tako da sve 4 rade na 3.8GHz

    EDIT: vidim sad da 4570 ima istu baznu frekv. i max. Turbo Boost kao i moj, tako da vrijedi isto i za njega.
    Zadnji uredio Kostolomac : 13-02-2014 u 10:07
    Spam spam, flame flame, that's the way of PcPlay!
    Ryzen 5 3600X # Liquid Freezer II 360 # Asus Prime X370-Pro # 16GB DDR4 # MSI RTX2070S Ventus OC # Adata SX8200 Pro 1TB
    & Samsung 860 EVO 500GB # Corsair RM650 # Lenovo Y27q-20 IPS 165Hz

  12. #12
    Administrator My way or the highway
    Datum registracije
    Mar 2006
    Lokacija
    Uncanny Valley
    Postova
    9.450

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Čime hladiš proc? Pročitao sam da se 4570 turbo može držati sa stock coolerom bez problema, no malo sam skeptičan...
    Najbrži pištolj Policije Okusa. Može da pogodi sve od bilo gdje. Također piše i poeziju.

  13. #13
    Senior Member My way or the highway Kostolomac's Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    7.152

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Coolermaster Hyper 212 Plus. Stock će ti ga hladiti bez problema, ali razmisli o kupovini nereferentnog hladnjaka radi tišine. Stock kuleri su vražje zujalice.
    Spam spam, flame flame, that's the way of PcPlay!
    Ryzen 5 3600X # Liquid Freezer II 360 # Asus Prime X370-Pro # 16GB DDR4 # MSI RTX2070S Ventus OC # Adata SX8200 Pro 1TB
    & Samsung 860 EVO 500GB # Corsair RM650 # Lenovo Y27q-20 IPS 165Hz

  14. #14
    Administrator My way or the highway
    Datum registracije
    Mar 2006
    Lokacija
    Uncanny Valley
    Postova
    9.450

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Hmm... OK, razmišljam o tome. Što mi treba da mi 4570 bude tih i hladan?
    Najbrži pištolj Policije Okusa. Može da pogodi sve od bilo gdje. Također piše i poeziju.

  15. #15
    Moderator Master Blaster Čux's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    4.041

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Kolko penez ? Recimo Tt Contac 30 ili gore spomenuti Hyper 212 su 250ak kn range.

    Živi bili pa umrli

  16. #16
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Ne znam što je ni boost, ni turbo. Samo ti velim da su ti procesori mrcine i bez tih stvari.

  17. #17
    Senior Member Respawned sorcerer 3.14colovac's Avatar
    Datum registracije
    Mar 2013
    Postova
    1.237

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Ovo si pikni i miran si 6 godina. Ventilator je nečujan.

    http://www.links.hr/?naziv=cooler-ar...kl=050.903.276

  18. #18
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Stock će biti dobar. Ne radi cirkus od kompjutera.

  19. #19
    Senior Member Respawned sorcerer 3.14colovac's Avatar
    Datum registracije
    Mar 2013
    Postova
    1.237

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Dobar je ako ga čistiš svako toliko. Ovaj ima 6 godina garancije pa ne moraš čistit.

  20. #20
    Administrator My way or the highway
    Datum registracije
    Mar 2006
    Lokacija
    Uncanny Valley
    Postova
    9.450

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Hmm... Cooler Master TX3 je dosta jeftin (160kn), a hvale ga na sve strane...
    Najbrži pištolj Policije Okusa. Može da pogodi sve od bilo gdje. Također piše i poeziju.

  21. #21
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Da, ok je.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  22. #22

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Stavi neki cooler cisto zato sto su stock glasni.
    Hyper 212 EVO je odlican a nije ni pre skup.

  23. #23
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Ma i Katana IV je OK.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  24. #24
    Senior Member Respawned sorcerer 3.14colovac's Avatar
    Datum registracije
    Mar 2013
    Postova
    1.237

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Lik sa PC Ekspert tržnice prodaje novi Freezer i30 za 200 kuna. Odličan hladnjak i super cijena.

    095 8901907

    EDIT: Spustio ga je na 175 kuna, nisam odmah skužio.

  25. #25
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Ovaj hladnjak bio bi ti izvrstan za navedeni procesor:
    http://www.futura-it.hr/katalog/komp...ocesor/themis/
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  26. #26
    Senior Member My way or the highway Vedro's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2008
    Lokacija
    Österreich
    Postova
    8.084

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Imam Xigmatek Gaia hladnjak i koliko vidim identičan je kao taj Raijintek što znači da za te novce skoro pa ne može bolje.

  27. #27

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Ja mogu samo potvrditi da je Coolermaster Hyper 212 Evo fenomenalan hladnjak. Drži FX 8320 hladnim ko od šale.
    Zadnji uredio dugi : 13-02-2014 u 18:18

  28. #28
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Jest, 212 Evo je dobar, ali Raijintek Themis je jeftiniji a ŠIJE GA.
    http://www.techpowerup.com/reviews/R.../Themis/6.html
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  29. #29

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Kolko ga šije toliko je i glasniji, iako objektivno isti kurac. Istina, nešto je jeftiniji pa time i bolji izbor.

  30. #30

    Re: Slažem si konfiguraciju...

    Šije ga?
    Razlike su maksimalno 3 stupnja. Zar je to toliko bitno?
    Glupo kao i rasprave o "koja je termalna pasta bolja".

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •