Prikazujem rezultate 1 do 13 od 13

Tema: [DPSGR] 14. tjedan: UFO - Phenomenon

  1. #1
    Senior Member Giant leap for forum SharpDressedChevap's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Postova
    3.820

    [DPSGR] 14. tjedan: UFO - Phenomenon


    (fun fact: krovovi kuća podsjećaju na tri piramide, a žena na sfingu)


    Drugi krug DPSGR-a. Počeli smo sa pankom, a kako pravila zdravog razuma nalažu da ne mogu stavljati samo Blondie albume, nadovezujem se na Čuxa sa malo rocka.


    UFO je prvotno bio engleski hard rock sastav osnovan 1969. sa pokojim izletom u space rock-blues, no dolaskom gitarista Michaela Schenkera (iz Scorpionsa, 19 godina star tada!) malo "namještaju" zvuk prilagođavajući se njemu.
    Rezultat toga je ovaj album. Dakle, hard rock iz sedamdesetih.


    No, tako se oni klasificiraju. Žanr ovog albuma nije nužno jednak.
    Moglo bi se reći da je album koncentriran oko Schenkerovog sviranja. Međutim, to nije nikakav problem. Ostatak benda se komplementira odlično s njim, vokal je ugodan za slušati (dovoljno za ovakvu vrstu glazbe, jel).
    Album ima tipičnih rok stvari, ima i laganijih stvari. Laganije su nešto "sentimentalnije", nazovimo to tako, jer tekstovi nisu ništa posebno i govore o već prožvakanim stvarima. No to je dobro zapravo. Glatko ide s muzikom.
    Izdvojio bih Doctor Doctor (valjda najpoznatija njihova, Iron Maiden ju obradio), Lipstick Traces (jednostavan, kratak, ali sladak instrumental kojeg je Schenker navodno odsvirao s nogama! Ali ne vjerujte mi na riječ, nigdje nisam našao potvrdu o tome) i Rock Bottom, najbolju rokenrol stvar na svijetu s tvrdim riffom i najboljim solom na planetu.
    Zamjerka na albumu? Pa ne znam, osobno bih razmjestio redoslijed pjesama pinku, ali ništa puno. Album nije "rokenrol" u potpunosti, uz sve to.


    YouTube link: https://www.youtube.com/watch?v=vHOdiGOsx-w
    Svi smo mi Mirko.

  2. #2
    Senior Member No Mercy Outmind's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    The six-sided star
    Postova
    6.571
    Iako je prva runda svakako imala zanimljivih albuma, moram ustvrditi da je ovo tek drugi koji mi se doista jako svidio. I p0ky i Ćevap su doduše pogodili moj trenutno omiljeni žanr - (hard) rock 70-ih.

    Phenomenon je prije svega dobro glazbeno potkovan - ima pregršt izvrsnih solaža, dosta prepoznatljivih riffova, i UFO dosta dobro žongliraju hard sa konvencionalnijim i blažim rockom. Par pjesama je žestoko, druge su pak sentimentalne, no glazba leži kako god okrenete, bio to nabrijani "rock bottom" ili pak sanjarski "crystal lights" (koji mi ima ponajbolji solo na albumu, i to uz toliku konkurenciju), ugođaj je izvrsnoo pogođen.

    Kao slabiju stranu albuma bih možda napomenuo ne pretjerano inspirirane tekstove te vokalista koji nije loš, ali nije niti nešto posebno. Osobno mi to nije neki veliki bed pošto uvijek instrumentalnu izvedbu stavljam ispred vokala, a UFO tu ne razočarava. Par pjesama definitivno dodajem na playlistu.

    Lijepih, okruglih 8/10.

    PS., originalni doctor doctor je bolji, ali intro u maiden verziji jede ovaj za doručak.
    Then a gypsy woman comes, says "There's one thing you should know;
    I've just read your fortune, and you died five years ago. "

  3. #3
    Senior Member You have been warned Maloki's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Lokacija
    Duga Resa/Zagreb
    Postova
    15.390
    Nisam očekivao da će mi se previše dopasti album pošto nisam neki preveliki ljubitelj hard rocka 70-ih.
    Svirka je fina, ugodno, popraćena solidnim vokalom. Produkcija je vrhunska, zvuk zvuči "novije" i "modernije. Pretpostavljam da se radi o nekakvom remasteru?
    Ono što mi se kod albuma najviše dopalo je taj nekakav spacey zvuk koji mi cijeli doživljaj diže na novu razinu.

    Super/10, #slušaćese

  4. #4
    Moderator Master Blaster Čux's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    4.041
    Ne pratim baš hard rock neš posebno i nisam neki ljubitelj, al ovo je na trenutke dosta dobro, ima tu stvari koje mi se jako dopadaju. Kažem na trenutke jer mi kompletno cijeli album nije neš extra, sporiji trackovi mi se ne sviđaju pretjeranoi neki su i poprilično dosadni, al zato ovih par bržih je spot on. Oh My, Doctor Doctor i Rock Bottom su mi by far najdraži, to iskopavam van za još slušanja u drugim prilikama. Ostatak mi paše ak mi se sluša neš malo laganije, al ne sve, neke samo skipam jer mi se ne sviđaju.

    Sve skupa, gud staf, UFO ispipavam dalje. Dam 7/10 jer me zagrijalo za još

    Živi bili pa umrli

  5. #5
    Senior Member Master Blaster
    Datum registracije
    Nov 2007
    Lokacija
    Primošten
    Postova
    4.381
    = Citat = Izvorno postao Maloki Pregledaj post
    Ono što mi se kod albuma najviše dopalo je taj nekakav spacey zvuk koji mi cijeli doživljaj diže na novu razinu.

    Super/10, #slušaćese
    Sori što upadam sad ovdje, al baci uho na njihova prva dva albuma, tu su bili još i više spacey.

  6. #6
    Senior Member Giant leap for forum SharpDressedChevap's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Postova
    3.820
    = Citat = Izvorno postao The Great Duck Pregledaj post
    Sori što upadam sad ovdje, al baci uho na njihova prva dva albuma, tu su bili još i više spacey.
    Treba provjerit Strangers in the Night, netko mi je to već rekao ali nikako da ga poslušam u cijelosti. Love to Love sam čuo jedne ljetne večeri u bolnici, hjooooooj
    Inače, da, mislim da je riječ o remastered verziji albuma, ali stvarno nisam mogao naći download albuma u "originalnoj" verziji ili bi štekao download. Tako da se ispričavam za nedostatak downloada.
    Svi smo mi Mirko.

  7. #7
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Mar 2008
    Lokacija
    Valhalla
    Postova
    2.934
    Nisam pretjerano oduševljen nakon slušanja albuma. Nije mi bio problem preslušati niti mi je bilo dosadno ali mi nekako nije leglo. Možda je razlog to što volim moderniji zvuk. Od pjesama bih
    definitivno izdvojio stvar "Doctor Doctor". Ovo baš i nije moj tip glazbe ali nije bilo ni loše poslušati ovo, uživao sam u pojedinim no nažalost nije me previše zainteresiralo da više pjesama od ovog benda poslušam.

    3/5
    My life for Aiur!

  8. #8
    Album mi je super legao i to u ovim danima kad sam imao dosta posla na kompu, dobar je bio kao background noise ... Tekstovi mi nisu baš nešto, ali sama muzika je ugodna za slušat i nije mi teško slušat cijeli album bez preskakanja pjesama.. neznam koju pjesmu bih izdvojio, mozda ''Rock Bottom'' i ''Too young to know''.. Sve u svemu, nešto za što inače vjerojatno ne bi čuo, a ovako ću se vjerojatno vraćat na neke pjesme u budućnosti

    8/10

  9. #9
    Senior Member It lives by night p0ky12's Avatar
    Datum registracije
    Jun 2011
    Postova
    531
    Phenomenon je album koji me pogodio na pravi način. I to iz vrlo jednostavnog razloga - to je to. To je ono što volim slušati, to je ono što meni muziku čini posebnom.
    Jednostavno kroz te divne zvukove električne gitare i ostalih zvukova spuštenih ravno sa neba u moje uši uživam.
    Dosada me je tako Outmind sa svojim albumom pogodio, evo, u drugom krugu evo i prvoga albuma koji je "ono nešto" za mene. Iako je nova runda tek počela. ^^
    Svaka pjesma je bolje od prošle. I tako ukrug.

    Imam jedan problem sa ovim albumom - zašto ne traje duže!?

    Ovo je fantazija. Dobio sam ono čemu sam se tolikih mjeseci nadao. I više.

    Ocjena? Mislim da je sve jasno.

    10/10
    "Expand your mind, elevate your consciousness and seek enlightenment, look to kill your ego, love each other, don't fear success, play guitar, make music, create art."

  10. #10
    Senior Member It lives by night Sonik's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2014
    Postova
    610
    Nije mi odmah sjeo Fenomen. Probao sam slušati par puta i već očekivao da ću dati nisku ocjenu, ali onda me jučer ujutro potrefilo i točno mi sjeo, dovoljno da nisam mogao sjediti mirno dok je trajao album. Tako da mogu samo ignorirati prvi dojem i reći da mi je ovo jako dobar rock. Album ima nekoliko užasno catchy pjesama koje mi se vrte po glavi - Oh my, Doctor Doctor, Rock Bottom. Općenito, prva polovica je odlična i puna zanimljive riffaže, kao i par zanimljivih soloa (Space Child, te ove već navedene). Druga polovica mi je ostavila malo niži dojam, i npr. ne sjećam se ovog trenutka kako zvuče Too Young to Know i Time on my Hands. Svejedno, nisam imao filing da slušam fillere i kao cjelina album je vrijedan slušanja. Vokal pjevača dobro pristaje glazbi, tako da i s te strane nema prigovora.
    Ne znam da li ću nastaviti slušati UFO, jer imam više nego dovoljno materijala u rock glazbi ovog razdoblja, ali još jedan dobar izbor za Društvo što se mene tiče.

    7/10
    Zadnji uredio Sonik : 01-02-2014 u 16:06

  11. #11
    Senior Member Small step for mankind System's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    U.S.S. Discovery One
    Postova
    2.707
    Jebemu hljeb zaboravim na ovo na sekund a ono vec nedelja.

    Uglavnom. Album mi je onako. Ima dobrih pjesama i hitova, a ina i onih sto su mi bezveze. Te klasicne blues pjesme su mi meh. Njegove solaze su fine. Posebno ako se gleda u kontekstu vremena. Mogu da vidim kako je ovaj album uticao na kasnije izvodjace. Uglavnom ok dad-rock koji je malo hit or miss.
    6.5/10 valjda, mada ne znam neke pjesme su mi 9/10 neke su mi 5/10, ovo je valja neki prosjek.

  12. #12
    Ovo čak i nije preloše. Too Young Too Know je vesela stvar, a solaža na stvari posle je okej. Onaj ima okej folkastu podlogu.

    Ostatak je onak žanrovki rok, na trenutke tup,naporan. Redoslijed pjesama im također nije najbolji na albumu.

  13. #13
    Senior Member Master Blaster GDra's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2008
    Lokacija
    Vvardenfell
    Postova
    4.623
    Ovo mi je bilo odlično.
    Čuo sam za ovaj bend, ali ih nisam slušao baš. Prva njihova pjesma koju sam čuo je bila Doctor Doctor, 31. 07. ovo ljeto.
    Prva pjesma na albumu je dosta dobra, kao i druga. U početku me zbunio raspored pjesama ali je zapravo to izmjenjivanje rokerskijih i laganijih pjesama dobro pogođeno.
    Doctor Doctor mi je odlična i valjda ću je zauvijek pamtiti po koncertu.
    Space Child mi je isto jako dobra, Schenkerova gitara je najbolja stvar ovdje i na cijelom albumu i stvarno me iznenadilo kako on dobro svira.
    Rock Bottom je vjerojatno najbolja pjesma na albumu, pogotovo solo i cijeli instrumentalni dio od sredine nadalje. Odlično pogođeno. Riffovi su također odlični.
    Too Young to Know je dosta dobra, posebno mi se sviđa jedan kratki drum fill na kraju. Takvih detalja ima dosta kroz album i super su.
    Sljedeća pjesma, Time on my Hands ima jako dobar solo i lijepi laganiji ugođaj.
    Built for Comfort, dobar solo, ima blues utjecaja i dobar lagani ritam kroz cijelu pjesmu.
    Instrumental, Lipstick Traces je dosta dobar. Gitara opet odlična.
    Zadnja pjesma, Queen of the Deep dosta dobro povezuje elemente ovog albuma, akustične djelove i žešče riffove.
    Sve u svemu, ovo mi je bio odličan album. Gitara je fenomenalna, ostali instrumenti su također dobri (bubnjevi su imali zanimljivih trenutaka), a i pjevač ima ok glas.
    Dosta toga sam vjerojatno zaboravio, ali ću sigurno poslušati još par puta. Možda mi je sad bio samo dobar jer sam u takvom raspoloženju, ali mi se stvarno svidio. Dobar izbor Chevap
    Ocjenu nikad ne znam kakvu da dam i mislim da ne može dobro opisati što mislim o albumu, ali bila bi:
    9/10
    "Snow falls. Why worry where it goes. M'aiq thinks the snowflakes are pretty."

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •