Stranica 1 od 2 12 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 30 od 32

Tema: SSD!?

  1. #1
    Administrator My way or the highway
    Datum registracije
    Mar 2006
    Lokacija
    Uncanny Valley
    Postova
    9.450

    SSD!?

    OK, pliz, obrazujte me, jer izgleda da je internet pun kretena koji nisu u stanju spojiti dvije misli zajedno a da to nije logički paradoks.
    Dakle, SSD. Čemu to služi? Mislim, gledam okolo uputstva i savjete za uporabu, i u istom reviewu/guideu/postu/whatever stoji da je SSD odličan zbog brzine pa ga je zakon koristiti za stvari koje se loadaju dugo i/ili često, ali da se rok valjanosti SSDa jako troši korištenjem, pa da nije poželjno na njega stavit swap file ili cache ili ga koristiti za sistemski disk... Wat? "Koristi ga za ono što koristiš često, ali ne za ono što često koristiš, jer to je onda loše"
    I sad, ono, ok, ignorirao bih tu glupost, ali se POJAVLJUJE FAKING SVUGDJE! Svaki prokleti review/guide/post o SSDovima brije tu istu glupost...
    Ja bih rado sam izračunao koliki efekt bi mi bio od vlastitog dnevnog trošenja...
    ALI NIGDJE NE MOGU NAĆI KOLIKO SE TO DODATNO JAKO TROŠI!
    Vi koji imate SSDove, kolike imate, za što ih koristite, kako, i koliko dugo?
    Najbrži pištolj Policije Okusa. Može da pogodi sve od bilo gdje. Također piše i poeziju.

  2. #2

    Re: SSD!?

    Nemojte mu reći prije nego napravi Immortal kombat.

    * * * USER WAS ALMOST BANNED FOR THIS POST * * *

    "They don't think it be like it is, but it do." Oscar Gamble

  3. #3
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: SSD!?

    Uzmeš si Intel 530, upikneš ga u komp i 5 godina si Mirko Norac. Intel ima svoj utillity koji ti porikta sve i ne zamaraj se sa frikovima koji seru kvake. Te stvari su bile bitne prije 3 godine, ali danas samo uzmeš Intel 530 i ne zamaraš se sa glupostima.

    http://www.nabava.net/search.php?tp=0&q ... 530+Series


  4. #4
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: SSD!?

    Nema nikakvog smisla kupovati SSD ako se ne bude koristio kao sistemski drive.
    Ja sam gore piknuo Windowse koji se sad dižu za par sekundi, a programi se otvaraju instantno.

    Radim s filoveovima veličine 1-2 GB i tu nisam primjetio ubrzanje kod otvaranja/zatvaranja/saveanja na SSD-u, tak da sam to prebacio i snimam na obični hard.
    U igrama se može ubrzati loading i to je to, nema nekakve koristi.

    Kupiš od 120 GB, metneš gore windowse, office, explorer, video i audio player i druge programe koje često koristiš i amen.

    Ak crkne, jebiga. Ne budeš ga sad čuvao ako si ga kupio. Ionako imaju dugačke garancije.

  5. #5
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: SSD!?

    Moram se složiti s W3DR4N-om.

    (WTF kako je to moguće, koji Q, zbunjjj )



    Sve što je na SSD-u pokreće se momentalno. Dobro, skoro trenutno (instantno se pokreće s RAM diska).
    Windowsi, programi, igre, ma sve. Učitavanja također jako brza (držim gore Battlefield 4). Uživanje.

    Priče da se korištenjem troši SSD su stvar prošlosti. Troši se, ali na modelima u zadnjih godinu-dvije to je zanemarivo, da ih stalno prazniš-puniš potrajali bi ti svi odreda barem nekoliko godina. Nema više brige oko toga. Slobodno gore staviš i PageFile (Virtualnu memoriju, Swapfile), puno je brže nego na mehaničkom disku.

    Ako sada i uzmeš SSD jako je mala vjerojatnost da ćeš taj isti SSD i koristiti za recimo 5 godina. Jednostavno ćeš do tada nabaviti novi, brži, većeg kapaciteta,...
    A toliko će svaki potrajati. Naravno, ako ne potrefiš na defektan (zato se i kupuje od pouzdanih proizvođača tipa Intel, Samsung, ... s komponentama od Intela, Samsunga, Toshibe, Sandforcea a ne od nekih lijevih proizvođača dijelova SSD-a) i zato postoji jamstvo.
    Sada svi imaju 3-5 godina jamstva i to je to.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  6. #6

    Re: SSD!?

    = Citat = Izvorno postao The Boz
    /
    Zar je problem malo optimizirati windowse prema uputama za SSD? Pa gotov si sa tim "poslom" za deset minuta. Imaš i programe koji ti to naprave automatski pa samo dva puta klikneš...tipa SSD Fresh. Pa nismo više u 20. stoljeću ili da smo hartavi konzolaši pa da imamo igrači/radni stroj bez SSD-a. Samsung EVO 120 gb za 600 kn i piči .


  7. #7
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: SSD!?

    Mene više čudi što The Boz nema već SSD.



    I evo W3DR4Nu najneomiljenijeg kanadskog Youtube lika:

    Joj što je ovaj video star, već 3 godine ima...
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  8. #8
    Senior Member Master Blaster Markecgrad's Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Odra
    Postova
    4.661

    Re: SSD!?

    = Citat = Izvorno postao The Boz
    Vi koji imate SSDove, kolike imate, za što ih koristite, kako, i koliko dugo?
    Kupio prije par mjeseci HyperX SSD od 120GB i ne mogu biti zadovoljniji. Koristi se uglavnom za OS, EVE i media playere, i razlika se itekako vidi.
    Ispod ti je video koji sam snimio malo poslije kupnje za kurčenje uokolo. Brzina je potpuno ista čak i sad kada mi je disk 90% popunjen i opterećen, a ove priče o trošenju diska mislim da više ne vrijede na novijim modelima.

  9. #9
    Senior Member Lord of The Fleas
    Datum registracije
    Jul 2006
    Lokacija
    Tyria
    Postova
    366

    Re: SSD!?

    = Citat = Izvorno postao Dania
    Nemojte mu reći prije nego napravi Immortal kombat.

    * * * USER WAS ALMOST BANNED FOR THIS POST * * *


    Usput: Kada su izašli ti SSD i koliki su im bili kapaciteti u ranim danima?

  10. #10
    Senior Member My way or the highway Hexfire's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Konjščina
    Postova
    7.552

    Re: SSD!?

    32 - 64 GB mislim da su bili prvi dostupniji običnom narodu.

  11. #11
    Senior Member Giant leap for forum FaTaL_mRkvA's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    3.701

    Re: SSD!?

    Koji SSD od 200-300 GB bi valjalo uzet? U nekom normalnom dućanu u ZG, omjer cijene i kvalitete što manji naravno

  12. #12
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: SSD!?

    Nijedan.

  13. #13
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: SSD!?

    Samsung Evo 240 GB ako hoćeš jeftinije, ako još jeftinije Kingston V300 240 Gb, a ako hoćeš kvalitetu Samsung Pro 256GB.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  14. #14
    Senior Member Giant leap for forum FaTaL_mRkvA's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    3.701

    Re: SSD!?

    Predomislil sam se ipak bum 120gb uzel valjda ovaj intel 530 kaj Niko veli. Jel to komplicirano stavit u komp? Jerbo je ram najkompliciranije kaj sam mijenjal u kompu ikad..

    I jel trebam ikakve dodatne zice za spojit to ili sve potrebno dobijem?

  15. #15
    Senior Member My way or the highway Hexfire's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Konjščina
    Postova
    7.552

    Re: SSD!?

    Sata kabelom spojiš SSD na matičnu i onda drugim kablom u napajanje. Ništa prekomplicirano. Sata kabel ćeš trebati ako ne dolazi sa SSD-om, ali pretpostavljam da ipak dođe. Nisu svi škrti ko Samsung. A možda i imaš viška što si dobio s matičnom.

  16. #16
    Moderator God from the machine Kid A's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2009
    Lokacija
    5-HT2A
    Postova
    21.916

    Re: SSD!?

    = Citat = Izvorno postao Markecgrad
    = Citat = Izvorno postao The Boz
    Vi koji imate SSDove, kolike imate, za što ih koristite, kako, i koliko dugo?
    Kupio prije par mjeseci HyperX SSD od 120GB i ne mogu biti zadovoljniji. Koristi se uglavnom za OS, EVE i media playere, i razlika se itekako vidi.
    Ispod ti je video koji sam snimio malo poslije kupnje za kurčenje uokolo. Brzina je potpuno ista čak i sad kada mi je disk 90% popunjen i opterećen, a ove priče o trošenju diska mislim da više ne vrijede na novijim modelima.
    this video is private
    = Citat = Izvorno postao flander Pregledaj post
    kolko se sjećam u First class Xavier je pokušao navest Magneta da ne napravi neku pizdariju, dakle isti klinac je i mind kontrol i čitanje misli

  17. #17
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: SSD!?

    Ugradnja SSD-a je malo kompleksnija nego ugradnja RAM pošto traži instalaciju Windowsa i svih programa na SSD. Dakle Windowsi ne ostaju na hardu.

    Vjerojatno će trebati i 3.5" na 2,5" nosač za diskove ako mu kućište nema već mogućnost montaže 2,5" diskova.
    SSD-ovi su fizičku puno manji od klasičnih 3,5" diskova.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  18. #18
    Senior Member Giant leap for forum FaTaL_mRkvA's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    3.701

    Re: SSD!?

    Ma nije instalacija winsa problem nego fizicki ugradnja samo ustekam i gotovo? I taj nosac kaj si teko?

  19. #19
    Senior Member My way or the highway Hexfire's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Konjščina
    Postova
    7.552

    Re: SSD!?

    Uštekaš i ako ti u BIOS-u prepozna SSD ideš klasično dalje sa instalacijom.

    Trebaš vidjeti da li dobiješ taj nosač ilitiga ramicu sa diskom. Neki proizvođači daju, neki ne. U utor gdje inače ide tvrdi disk, staviš taj nosač i onda na njega možeš staviti SSD. Neka modernija, skuplja kućišta imaju već utore za SSD, pa možda imaš i to. U krajnjem slučaju SSD ti može biti i na dnu kućišta pošto nema nikakvih pokretnih dijelova.

  20. #20
    Senior Member Giant leap for forum FaTaL_mRkvA's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    3.701

    Re: SSD!?

    A ustekam ga na maticnu pokraj obicnog hdd?

  21. #21
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: SSD!?

    Jedino je poželjno da se u biosu SATA način rada prebaci na AHCI prije instalacije Windowsa i da su Windowsi barem 7 a preporučeno 8/8.1.

    Nosači 2,5" diskova za 3,5" koštaju 15-25-35 Kn i ima ih u skoro svakoj informatičkoj trgovini.

    Da, uštekavaš u SATA konektor kao i obični hard.
    Samo pripaziš da spojiš na SATA III ako matična ima i SATA II i SATA III konektore, zbog veće brzine.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  22. #22
    Senior Member Giant leap for forum FaTaL_mRkvA's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    3.701

    Re: SSD!?

    Ok fala vam sutra bum kupil ak bude sve kak sam zamislil pa se javim jos s poteskocama

  23. #23
    Senior Member Master Blaster Markecgrad's Avatar
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Odra
    Postova
    4.661

    Re: SSD!?

    [quote=Kid A]
    = Citat = Izvorno postao Markecgrad
    = Citat = Izvorno postao "The Boz":2cdonqon
    Vi koji imate SSDove, kolike imate, za što ih koristite, kako, i koliko dugo?
    Kupio prije par mjeseci HyperX SSD od 120GB i ne mogu biti zadovoljniji. Koristi se uglavnom za OS, EVE i media playere, i razlika se itekako vidi.
    Ispod ti je video koji sam snimio malo poslije kupnje za kurčenje uokolo. Brzina je potpuno ista čak i sad kada mi je disk 90% popunjen i opterećen, a ove priče o trošenju diska mislim da više ne vrijede na novijim modelima.
    this video is private[/quote:2cdonqon]

    fixed

  24. #24

    Re: SSD!?

    Moj prvi ssd je tri godine radio viseći na sata kabelu unutar kućišta. I sadašnji sam samo uštekao i stavio na dno, kavo šarafljenje kada je lagan ko papir, bez pokretnih dijelova a kućište uvijek stoji na mjestu, taman posla .


  25. #25
    Senior Member Giant leap for forum FaTaL_mRkvA's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    3.701

    Re: SSD!?

    Jel moja ploca iz siga ima samo sata 3 utore ili se varam?

  26. #26
    Senior Member My way or the highway Hexfire's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Konjščina
    Postova
    7.552

    Re: SSD!?

    Tak piše u specifikacijama. Pogledaš si još u manualu matične za svaki slučaj. Ono na prvoj drugoj strani gdje je slika matične sa pojašnjenjem utora i priključaka.

  27. #27
    Senior Member Giant leap for forum FaTaL_mRkvA's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    3.701

    Re: SSD!?

    Evo kupio sam intel 530 i usteko sad winse instaliram... Kaj onda kad zavrsim samo u biosu stavim da boota s njega i stavim ahci na enabled? Al kad stavim ahci ispod mi se otvori jos neka opcija u stilu 'amd bios ahci' tak nes, da i to enejblam?

  28. #28
    Senior Member My way or the highway Hexfire's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Konjščina
    Postova
    7.552

    Re: SSD!?

    Ako se dobro sjećam trebao si staviti u ahci prije instalacije. Ne znam dal se može kasnije samo tako promijeniti.

  29. #29
    Senior Member Giant leap for forum FaTaL_mRkvA's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    3.701

    Re: SSD!?

    A mogu još uvijek instalirat ponovno... stavio sam u ahci i nisam mogao upalit komp pa sam mislio da treba poslje instalacije al ocito je trebalo ahci - instalacija - tek onda upalit... idem probat reinstalirat pa cu vidjet ^^


    EDIT: čitam na netu da treba stavit AHCI pa onda nakon instalacije winsa vratit na IDE? Ili da ja ostavim na AHCI? Nekužim ja to niš.

  30. #30

    Re: SSD!?

    ahaci i onda instaliraš i ništa više ne mijenjaš.


Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •