Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 30 od 162

Tema: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

  1. #1
    Administrator My way or the highway W1k1n6's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    45,8/16 stupnjeva
    Postova
    7.146

    Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    Umjesto bilo kakvog uvoda prenosim vam otvoreno pismo inicijative “Zdravstveno svima”, pa ga pročitajte i potom komentirajte.

    Obraćamo se javnosti kao skupina studenata, građana i javnih institucija povodom neprihvatljive odluke Vlade Republike Hrvatske u vezi s novim Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju (čl. 7. stavka 1., točke 14. i 15.), prema modifikaciji kojega je redovnim studentima nakon osam godina studiranja ukinuto obvezno zdravstveno osiguranje i povodom odluke da svi redovni studenti više neće biti zdravstveno osigurani preko svojih roditelja, već preko institucija na kojima studiraju.

    Svi studenti stariji od 26 godina prvom su verzijom zakona lišeni besplatnog zdravstvenog osiguranja, što se pokušalo opravdati idejom skraćivanja vremena studiranja. Ova je odluka promijenjena u jednako tako proizvoljnu odredbu da studenti nakon osme godine studiranja gube pravo na zdravstveno osiguranje. Smatramo da je bilo kakvo ograničavanje prava na zdravstveno osiguranje redovnih studenata apsolutno neprihvatljivo. Uvođenje proizvoljnih osnova po kojima se ograničavaju prava studenata – a koje u odnosu na različite tipove studija, trajanja studija i osobne situacije studenata ne mogu biti opravdane nikakvom računicom – čini nam se samo prvim korakom u uskraćivanju socijalnih prava različitim društvenim skupinama, kao što je to slučaj s umirovljenicima kojima je već uskraćeno besplatno dopunsko osiguranje.

    Redovni studenti pritom čine osobito ugroženu društvenu skupinu jer se zbog svog statusa ne mogu prijaviti na burzu, a gubitkom zdravstvenog osiguranja više ne mogu niti raditi preko studentskog servisa. Budući da spadaju u društvenu skupinu bez vlastitih stalnih prihoda, izravno ovise o tuđoj pomoći, prije svega o svojim obiteljima već pogođenima općim padom socijalnog standarda.

    Studenti su osobito pogođeni uvođenjem bolonjskog sustava koji je poslužio kao osnova za komercijalizaciju visokog obrazovanja koja se čini samo preludijem šireg društvenog procesa komercijalizacije sektorā koji su do sada bili smatrani javnim dobrom; upravo je takav slučaj i sa zdravstvenim sustavom. Prema aktualnom sustavu studiranja studentska su prava već uvelike ograničena i nemoguće je «vječno studirati», zbog čega se izdvajanje prava na zdravstveno osiguranje iz osnovnih studentskih prava ne može opravdavati pokušajem da se na taj način skrati vrijeme studiranja.

    Odredbom prema kojoj su studenti osigurani preko svojih institucija, a ne roditelja, može se otvoriti prostor za daljnje manipuliranje osnovnim pravima studenata pri čemu će se ostaviti pravo institucijama da arbitrarnim kriterijima lišavaju studente socijalnih prava u skladu s premisama bolonjskog sustava.

    Tražimo da svi redovni studenti, bez iznimke, i dalje imaju pravo na besplatno zdravstveno osiguranje. Proizvoljni kriteriji prema kojima se diskriminira studente samo su početna točka ograničavanja socijalnih prava na svim razinama društva i u svim društvenim skupinama, zbog čega pozivamo i ostale građane na solidarnost u borbi za osnovna socijalna prava. Zahtijevamo od Vlade Republike Hrvatske da zaštiti i očuva javno zdravstvo i visoko školstvo kao javna dobra.

    Incijativa «Zdravstveno svima
    Inicijativa studenata Filozofskog fakulteta Osijek

    Inicijativu podržavaju
    Vijeće Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
    Uprava Akademije dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu
    Pratite nas na Facebooku i Twitteru!

  2. #2
    Senior Member You have been warned flander's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Ispod hrasta,zarađujem plaću
    Postova
    15.767

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    aj popravi ovo

    viewtopic.php?f=38&t=17399&start=9495

    Diablo 3 + Reaper of Souls

  3. #3

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    Konačno barem nešto. Iduće ukinuti subvencioniranu prehranu, stanovanje i sve druge povlastice svim studentima. Ili ostaviti sve povlastice uz obvezu da svaki student kada završi školovanje volontira za državu onoliko godina koliko je studirao.Kad kažem volontira mislim na rad u bolnicama, starčkim domovima, javnim radovima, poslovima održavanja i sl. Ako ne završi plaća sve troškove. Ako pobjegne iz zemlje gubi državljanstvo dok ne vrati dugove.


  4. #4

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    = Citat = Izvorno postao dugi
    Konačno barem nešto. Iduće ukinuti subvencioniranu prehranu, stanovanje i sve druge povlastice svim studentima. Ili ostaviti sve povlastice uz obvezu da svaki student kada završi školovanje volontira za državu onoliko godina koliko je studirao.Kad kažem volontira mislim na rad u bolnicama, starčkim domovima, javnim radovima, poslovima održavanja i sl. Ako ne završi plaća sve troškove. Ako pobjegne iz zemlje gubi državljanstvo dok ne vrati dugove.
    Ovo bi bilo genijalno.

  5. #5
    Senior Member My way or the highway Neven <R>'s Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    wololo
    Postova
    7.914

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    Malo si frustriran dugi, a?

    Po meni je ok što su promjenili uredbu sa 26 godina života na 8 godina studiranja, što bi većini ipak trebalo biti dovoljno (ne znam sad kak idu stažiranja na medicini i slično). Znam i za dosta slučajeva ljudi koji si namjerno produžavaju studij kako bi mogli što duže raditi preko student servisa, čime se lijepo troši državni novac i stvara nelojalna konkurencija onima koji su često i socijalno ugroženiji od studenata. Trebalo bi dosta toga promjeniti u vezi svega toga npr. fokusirati se na kvote i KVALITETU brojnih studija, gdje se gube daleko veći resursi nego na menzama i sličnom i gdje su daleko veće ekonomske posljedice i po državu i po pojedinca.

  6. #6
    Senior Member My way or the highway Paran0a's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2006
    Postova
    7.095

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    Skoro sam te shvatio ozbiljno dok nisi rekao "gubi drzavljanstvo".

  7. #7

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    = Citat = Izvorno postao Neven <R>
    Malo si frustriran dugi, a?
    Normalno da jesam. Neznam nikoga tko u ovoj državi nije frustriran a da zarađuje vlastitim radom i ujedno podmiruje sve svoje obveze a tjeraju ga da radi za druge. Samo netko tko živi na tuđoj grbači može biti oslobođen frustracija.

    Uostalom reci mi što sam rekao pogrešno? To što očekujem da svatko plaća vlastite troškove ili da to plaća onaj tko mu je skrbnik? Nije li to osnova zdravog društva? Na stranu invalidi koji to ne mogu i obaveza su svakog društva.


  8. #8
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Apr 2008
    Lokacija
    Zagreb-Lanište/ Šibenik
    Postova
    1.665

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    Na stranu to šta će akademski obrazovani građani nadoknaditi sve te investicije time što će po završetku studija plaćati više poreza i ispunjavati radna mjesta kakva traže investitori?
    vaik ludlo

  9. #9

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    Gdje će to plaćati? U Kanadi?


  10. #10
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    Studenti su osobito pogođeni uvođenjem bolonjskog sustava koji je poslužio kao osnova za komercijalizacijuSvisokog obrazovanja koja se čini samo preludijem šireg društvenog procesa komercijalizacijeSsektorā koji su do sada bili smatrani javnim dobrom
    Ko da je Sonic pisao inicijativu.

    Kakva mrtva komercijalizacija ako se od studenta očekuje da redovito dolazi na predavanja, daje ispite i godine. Rofl.

  11. #11
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    = Citat = Izvorno postao Anarion.Umarth
    Na stranu to šta će akademski obrazovani građani nadoknaditi sve te investicije time što će po završetku studija plaćati više poreza i ispunjavati radna mjesta kakva traže investitori?
    Pogotovo profesori komparativne književnosti.

  12. #12
    Senior Member My way or the highway Neven <R>'s Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    wololo
    Postova
    7.914

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    = Citat = Izvorno postao dugi
    Normalno da jesam. Neznam nikoga tko u ovoj državi nije frustriran a da zarađuje vlastitim radom i ujedno podmiruje sve svoje obveze a tjeraju ga da radi za druge. Samo netko tko živi na tuđoj grbači može biti oslobođen frustracija.

    Uostalom reci mi što sam rekao pogrešno? To što očekujem da svatko plaća vlastite troškove ili da to plaća onaj tko mu je skrbnik? Nije li to osnova zdravog društva? Na stranu invalidi koji to ne mogu i obaveza su svakog društva.
    A zašto onda ista pravila ne bi vrijedila za one koji su završili srednju ili osnovnu? I u svim sferama, zdravstvo, policija itd.? Ne znam kakvo bi društvo bilo ono gdje nema poreza i svatko plaća sve svoje troškove, al bome nije u mojoj ideji "zdravog" društva. Niti takvo društvo postoji na kugli zemaljskoj. Više mi zvuči kao fantazija nekog tinejdžera koji je otkrio Ayn Rand.

    Siguran sam da si isfrustriran, osim onda kada tebi paše da drugi za tebe plaćaju porez (a bilo je slučajeva kada si se okoristio državnim službama i uslugama, nemoguće je da nisi), onda je to ok.

  13. #13
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    Meni je ok da je studij i zdrastvo plaćeno dok god se taj sustav ne iskorištava. A studiranje duže od osam godina je iskorištavanje sustava.

  14. #14
    Senior Member My way or the highway Neven <R>'s Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    wololo
    Postova
    7.914

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    Apsolutno, ja sam i napisao da se slažem s tom odlukom. I daleko od toga da nema problema s tim sustavom i da ne treba mjenjati stvari

  15. #15
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Apr 2008
    Lokacija
    Zagreb-Lanište/ Šibenik
    Postova
    1.665

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    = Citat = Izvorno postao W3DR4N
    = Citat = Izvorno postao Anarion.Umarth
    Na stranu to šta će akademski obrazovani građani nadoknaditi sve te investicije time što će po završetku studija plaćati više poreza i ispunjavati radna mjesta kakva traže investitori?
    Pogotovo profesori komparativne književnosti.
    To je već problem što fakulteti sami određuju broj brucoša, umjesto da im to odradi država kao financijer, prateći kretanja tržišta rada.
    vaik ludlo

  16. #16
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    Pa da, al generaliziraš. Čobani poput Mamića i Keruma bez škole uplate više poreza od 1000 akademski obrazovanih građana.

  17. #17
    Moderator Fight fire with fire Deadwalker's Avatar
    Datum registracije
    Jun 2007
    Lokacija
    Varaždin
    Postova
    13.180

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    Ne shvaćam baš ovaj bunt - rok od 8 godina za završetak studija sasvim je razumljiv. Postoje određene razlike među fakultetima (medicina recimo), no mislim da je u redu da s 25 godina čovjek počne iz svojeg džepa financirati neke stvari.
    Al razumijem dugog - trebalo bi još dosta toga srezati jer je ovako jednostavno neodrživo. O nekim državnim povlasticama tipa besplatno zdravstvo ili školstvo možemo govoriti kada ćemo biti jedna Švicarska. Čudi me koliko je teško shvatiti da ako želimo biti socijalna država, moramo prvo postati bogata. Sve što je kao "besplatno", netko mora financirati. Već je smiješno na što nam liče javne financije.
    "Death smiles at us all. All a man can do is smile back."


  18. #18
    Senior Member My way or the highway Neven <R>'s Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    wololo
    Postova
    7.914

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    = Citat = Izvorno postao W3DR4N
    Pa da, al generaliziraš. Čobani poput Mamića i Keruma bez škole uplate više poreza od 1000 akademski obrazovanih građana.
    I još ga 10 puta toliko utaje

    Doduše za Mamića ti analogija ne vrijedi pošto je on tj. Dinamo dobivao pare od grada/države ko zna koliko dugo,a profit od Dinamova rada preko raznih transfera ide njemu, a na te transfere igrača ne plaća se porez. Vjerojatno nas je koštao više od 1000 akademski obrazovanih građana

  19. #19
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    Ja još uvijek mislim da bi trebala reforma srednjoškolskog i možda osnovnoškolskog sustava, možda da se srednja škola podijeli na nekakvu baznu školu i stručnu, ali samo da srednje škole postanu za nešto korisne. Ovako nemaju baš previše smisla ako nitko tko završi srednju ne može dobiti posao u struci. Ulogu srednje škole praktički su dobila kojekakva veleučilišta u kojima studira masa tutaša koji nisu za neki malo jači faks.

    Ali da, što se mene tiče, neka se dalje skidaju beneficije. Sigurno da će to utjecati na studentski život i možda na broj akademski obrazovanih građana, ali Hrvatska to ne može platiti. Ako ih ne ukinu sada, morat će ih ukinut jednom u budućnosti. Problem je što nitko u Hrvatskoj neće htjeti nikada pristati na nikakvo smanjenje socijalnih beneficija. Pogotovo ona najveća stoka politički nepismenih koji ozbiljno misle da im se ukida nešto zato da bi ih političari "opljačkali". Radi takvih majmuna vlada se neće usuditi štediti na socijali nego će još morati povećavati poreze što će smanjiti plaće i otežati stanje u gospodarstvu i tako opet u začarani krug.

  20. #20

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    = Citat = Izvorno postao Neven <R>
    = Citat = Izvorno postao dugi
    Normalno da jesam. Neznam nikoga tko u ovoj državi nije frustriran a da zarađuje vlastitim radom i ujedno podmiruje sve svoje obveze a tjeraju ga da radi za druge. Samo netko tko živi na tuđoj grbači može biti oslobođen frustracija.

    Uostalom reci mi što sam rekao pogrešno? To što očekujem da svatko plaća vlastite troškove ili da to plaća onaj tko mu je skrbnik? Nije li to osnova zdravog društva? Na stranu invalidi koji to ne mogu i obaveza su svakog društva.
    A zašto onda ista pravila ne bi vrijedila za one koji su završili srednju ili osnovnu? I u svim sferama, zdravstvo, policija itd.? Ne znam kakvo bi društvo bilo ono gdje nema poreza i svatko plaća sve svoje troškove, al bome nije u mojoj ideji "zdravog" društva. Niti takvo društvo postoji na kugli zemaljskoj. Više mi zvuči kao fantazija nekog tinejdžera koji je otkrio Ayn Rand.

    Siguran sam da si isfrustriran, osim onda kada tebi paše da drugi za tebe plaćaju porez (a bilo je slučajeva kada si se okoristio državnim službama i uslugama, nemoguće je da nisi), onda je to ok.

    Normalno da postoji. Pogledaj koliko košta studij u USA. koliko košta privatna srednja škola ili osnovna. Da postoje javne osnovne i srednje škole koje su besplatne pa opet imaš i taj dio privatiziran za ljude koji žele najbolje mouće obrazovanje za svoju djecu. Zdravstvo se također plaća, nema besplatno. Plaćaš osiguranje a plaćaš ga i kod nas.Nije besplatno. Imaju tamo i kvartovske privatne policije. Ako želiš bolje osiguranje plaćaš ga. Sve se plaća ali se može i zaraditi ako se želi raditi. Zato jer ti ne uzme država 60% zarade plus 25% dodatnog poreza ako bilo što kupiš.

    I ne nisam bez kućeta i mačeta..i sam sam roditelj i plaćao bih studij djetetu ako me država ne bi derala. Ili ga ne bi plaćao ako ne bi mogao. I nisam se okoristio. Ono što sam dao državi u 21 godinu rada nije mi se vratilo ni 1%. Nisam nikada imao besplatne knjige za dijete, povlašteni vrtić ili nešto slično. Niti bi to želio niti to tražim, samo želim da svatko za sebe i za one za koje je odgovoran, plati račune. Kada se treba platiti onda se poziva na društvenu solidarnost a kada se treba zaraditi onda se poziva na Kanadu ili kapitalizam. Fuuuuuuuj.


  21. #21
    Senior Member My way or the highway Neven <R>'s Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    wololo
    Postova
    7.914

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    = Citat = Izvorno postao dugi
    Normalno da postoji. Pogledaj koliko košta studij u USA. koliko košta privatna srednja škola ili osnovna. Da postoje javne osnovne i srednje škole koje su besplatne pa opet imaš i taj dio privatiziran za ljude koji žele najbolje mouće obrazovanje za svoju djecu. Zdravstvo se također plaća, nema besplatno. Plaćaš osiguranje a plaćaš ga i kod nas.Nije besplatno. Imaju tamo i kvartovske privatne policije. Ako želiš bolje osiguranje plaćaš ga. Sve se plaća ali se može i zaraditi ako se želi raditi. Zato jer ti ne uzme država 60% zarade plus 25% dodatnog poreza ako bilo što kupiš.
    I to su još uvijek društva di se itekako plaćaju porezi i gdje isto tako postoji gro državnih usluga (postoje i državni faksevi isto kao što kod nas postoje privatni faksevi i škole), daleko je to od tvog imaginarnog društva di je svako odgovaran za sebe i plaća sve svoje.

    A ovo što govoriš to sve postoji i kod nas, možeš platiti osiguranje, možeš platiti zaštitare itd. Međutim i država ti može pružiti te usluge baš kao i u SAD-u. Jedina je razlika u kvaliteti usluga i viisini poreza, ali sustavi su u suštini isti.

    I nisam se okoristio. Ono što sam dao državi u 21 godinu rada nije mi se vratilo ni 1%. Nisam nikada imao besplatne knjige za dijete, povlašteni vrtić ili nešto slično.
    Ne nisi završio školu na teret države, nisi išao doktoru na teret države itd. Samo su se se zločesti studenti koji se hrane u menzama okoristili državom i samo oni bi trebali vraćati dug državi.

  22. #22
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Apr 2008
    Lokacija
    Zagreb-Lanište/ Šibenik
    Postova
    1.665

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    = Citat = Izvorno postao dugi
    Normalno da postoji. Pogledaj koliko košta studij u USA. koliko košta privatna srednja škola ili osnovna. Da postoje javne osnovne i srednje škole koje su besplatne pa opet imaš i taj dio privatiziran za ljude koji žele najbolje mouće obrazovanje za svoju djecu. Zdravstvo se također plaća, nema besplatno. Plaćaš osiguranje a plaćaš ga i kod nas.Nije besplatno. Imaju tamo i kvartovske privatne policije. Ako želiš bolje osiguranje plaćaš ga. Sve se plaća ali se može i zaraditi ako se želi raditi. Zato jer ti ne uzme država 60% zarade plus 25% dodatnog poreza ako bilo što kupiš.

    I ne nisam bez kućeta i mačeta..i sam sam roditelj i plaćao bih studij djetetu ako me država ne bi derala. Ili ga ne bi plaćao ako ne bi mogao. I nisam se okoristio. Ono što sam dao državi u 21 godinu rada nije mi se vratilo ni 1%. Nisam nikada imao besplatne knjige za dijete, povlašteni vrtić ili nešto slično. Niti bi to želio niti to tražim, samo želim da svatko za sebe i za one za koje je odgovoran, plati račune. Kada se treba platiti onda se poziva na društvenu solidarnost a kada se treba zaraditi onda se poziva na Kanadu ili kapitalizam. Fuuuuuuuj.
    I zato je US of A danas poznata po sreći svojih građana, po najvećem propisanom godišnjem odmoru i po najmanjoj segregaciji po ekonomskom statusu... Pogledaj Detroit
    To što je kod nas situacija takva kakva je nema veza sa socijalnom državom, nego sa korupcijom i nepotizmom.

    I to plaćanje fakulteta i boljih škola(vrtića) vodi samo u to da su oni dostupni bogatima, i kroz par generacija imaš nedodirljivu zatvorenu kastu superbogatih.
    Možeš ti crnčiti koliko hoćeš, nikad nećeš platit najbolji studij za 3 djece, koja onda neće naći najbolje poslove, čija djeca neće moći završavati najbolje fakultete i tako dalje...

    Bijes ti je jednostavno usmjeren na krivu demografiju, stvara se slika da su studenti neradnička marva koja samo čeka pokrasti. Teško je vrijeme za matore, nema nikakve perspektive i sustavno im se stanjuju prava, financije sa roditeljske strane su još koliko toliko jake, od generacije koje su poslove dobile u doba Juge. Čisto me zanima kakva će biti situacija kad današnji studenti, odgojeni na 1600kn ropstva budu othranjivali svoju djecu....
    = Citat = Izvorno postao W3DR4N
    Pa da, al generaliziraš. Čobani poput Mamića i Keruma bez škole uplate više poreza od 1000 akademski obrazovanih građana.
    Nemožeš reći da velik postotak visoko obrazovane populacije nije krucijalan za razvoj društva, možda ne direktno kroz porez koji će plaćati, ali sigurno kroz know-how.
    vaik ludlo

  23. #23
    Senior Member Fight fire with fire Electromaster's Avatar
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    U krevetu s tipkovnicom...
    Postova
    10.945

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    Meni je najsuper kako su kraljevi uspjeli sjebat naslov na vlastitim plakatima pa piše "ZDAVSTVENO SVIMA". Koliko ćorav možeš bit...
    Make a contract with me! /人‿‿ 人\

  24. #24
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    = Citat = Izvorno postao Anarion.Umarth
    I zato je US of A danas poznata po sreći svojih građana, po najvećem propisanom godišnjem odmoru i po najmanjoj segregaciji po ekonomskom statusu... Pogledaj Detroit
    To što je kod nas situacija takva kakva je nema veza sa socijalnom državom, nego sa korupcijom i nepotizmom.

    Ja mislim da su Gorski Kotar i Sisak mnogo gori od Detroita. A sreća građana baš i neće biti visoka ako standard počne ozbiljnije pratiti ekonomsku situaciju. Već i sada većina mladih si ne može priuštiti ni vlastiti auto bez da starci pomognu, dok USA ima potpuno stabilne ekonomske pokazatelje.

    Što se korupcije i nepotizma tiče, to je značajan faktor u cijeloj priči, ali ne i jedini.

  25. #25
    Senior Member My way or the highway Neven <R>'s Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    wololo
    Postova
    7.914

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    dok USA ima potpuno stabilne ekonomske pokazatelje.
    lol

  26. #26
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Jun 2006
    Postova
    7.160

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    Ovo sa 26 godina je takva izuzetna retardacija, i pogađa me osobno jer sam upisao faks sa 23 godine, sve dajem u roku i diplomirat ću ga sa 28 i nije mi jasno koji kurac je potrebno stavljat dobnu granicu, potrebna je jedino ova sa dužinom studiranja. Čak bi je smanjio na 6 godina za većinu fakulteta. Uglavnom, bit ću bez zdravstvenog na diplomskom jer si ga neću moć priuštit, s obzirom na to da gubim hrpu ostalih prava poput prijevoza i prehrane sa 26/27 godina. Zapravo, postoji realna mogućnost da ću morat odustat od studija kolko će me isilovat sa troškovima. Država znanja, GG.


    dok USA ima potpuno stabilne ekonomske pokazatelje.
    http://en.wikipedia.org/wiki/United_Sta ... wn_of_2013

  27. #27
    Senior Member My way or the highway Neven <R>'s Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    wololo
    Postova
    7.914

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    = Citat = Izvorno postao Duke of Earl
    Ovo sa 26 godina je takva izuzetna retardacija, i pogađa me osobno jer sam upisao faks sa 23 godine, sve dajem u roku i diplomirat ću ga sa 28 i nije mi jasno koji kurac je potrebno stavljat dobnu granicu
    Promjenjeno je sa 26 godina na 8 godina studiranja tak da nećeš imati problema

  28. #28
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Jun 2006
    Postova
    7.160

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    A ipak je na kraju. Ha jebote to je zakon i sasvim u redu, popravio si mi dan

  29. #29

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    = Citat = Izvorno postao Neven <R>
    = Citat = Izvorno postao dugi
    Normalno da postoji. Pogledaj koliko košta studij u USA. koliko košta privatna srednja škola ili osnovna. Da postoje javne osnovne i srednje škole koje su besplatne pa opet imaš i taj dio privatiziran za ljude koji žele najbolje mouće obrazovanje za svoju djecu. Zdravstvo se također plaća, nema besplatno. Plaćaš osiguranje a plaćaš ga i kod nas.Nije besplatno. Imaju tamo i kvartovske privatne policije. Ako želiš bolje osiguranje plaćaš ga. Sve se plaća ali se može i zaraditi ako se želi raditi. Zato jer ti ne uzme država 60% zarade plus 25% dodatnog poreza ako bilo što kupiš.
    I to su još uvijek društva di se itekako plaćaju porezi i gdje isto tako postoji gro državnih usluga (postoje i državni faksevi isto kao što kod nas postoje privatni faksevi i škole), daleko je to od tvog imaginarnog društva di je svako odgovaran za sebe i plaća sve svoje.

    A ovo što govoriš to sve postoji i kod nas, možeš platiti osiguranje, možeš platiti zaštitare itd. Međutim i država ti može pružiti te usluge baš kao i u SAD-u. Jedina je razlika u kvaliteti usluga i viisini poreza, ali sustavi su u suštini isti.

    I nisam se okoristio. Ono što sam dao državi u 21 godinu rada nije mi se vratilo ni 1%. Nisam nikada imao besplatne knjige za dijete, povlašteni vrtić ili nešto slično.
    Ne nisi završio školu na teret države, nisi išao doktoru na teret države itd. Samo su se se zločesti studenti koji se hrane u menzama okoristili državom i samo oni bi trebali vraćati dug državi.

    Ne stoji to što pričaš. Pronađi podatke koliko mora raditi učitelj ili profeseor u njihovim javnim školama, koliko ima radnihSsati tjedno a koliko ima kod nas. Njihovo obrazovanje je efikasnije i sigurno košta manje porezne obveznike, vjerojatno je i na manjoj kvaliteti ali tko želi bolje mora platiti. U tome je poanta. Plaćaju se porezi i koliko znam Hrvatska je u vrhu kada se gleda ljestvica po broju dana kojih je potrebno odraditi za državu. Mi smo jedna od rijetkih država koja debelo preazi pola godine+ imamo jedan od najvećih PDV-a. Gdje su svi ostali porezi...

    Što se mene osobno tiče daj mi objasni što bi bilo bolje za mene. Da sam ovih 120000 tisuća kuna, minimalno, koje sam do sada uplatio u zdravstveno osiguranje uplaćivao u neko privatno koje oplodilo moj novac i pružilo mi veću razinu zaštite s obzirom da sam u zadnjih 21 godinu bio možda dva tjedna na bolovanju i jednom godišnje kod zubara gdje bi dodatano platio ako bih htio bijelu plombu? Kako sam se ja to okoristio u zdravstvu?

    Školu sam završio na teret društva ( pričam o srednjoj školi jer sam fax plaćao privatno uz rad, nisam ga završio zbog vlastite lijenosti) u vrijeme kada je broj zaposlenih bio duplo veći nego danas, sa manjom državnom upravom i manjim socijalnim davanjima. Završio sam ju u socijalizmu. U socijalizmu je radnik dobio stan od države, imao je manje poreze i objektivno živio bolje. Znači više manje svi su bili podjednako opterećeni i podjednako zadovoljni/nezadovoljni.

    Danas imamo kapitalističku retoriku kada se želi primiti ali socijalističku kada se treba plaćati. Zato i jesmo u govnima.


  30. #30
    Senior Member My way or the highway Neven <R>'s Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    wololo
    Postova
    7.914

    Re: Promjene zakona u vezi zdravstvenog osiguranja studenata

    Sve je to jasno. I ja sam za to da čovjek može birati između privatnog i javnog sustava, ali neka razina zaštite mora postojati za one najugroženije inače država uništava vlastiti potencijal ne pružajući ljudima priliku.

    Jer ako netko iznimno inteligentan ne može upisati faks zbog nedostatka novca, potencijal te osobe može biti potraćen na nešto deseto i time će ta osoba kroz dugi rok manje doprinjeti društvu. Slično je i za zdravstvo, ako nekom djetetu roditelji ne mogu priuštiti lječenje, to dijete može umrijeti/imati velikih problema itd . i potencijal tog djeteta je izgubljen zauvijek (da ne pričam o vrijednosti ljudskog života na humanoj razini). Po meni to je neuspjeh društva i simptom bolesnog društva. Naravno da je kod nas puno toga u kurcu i da stvari treba mjenjati, ali ne slažem se s time da bi baš svatko trebao sve sebi plaćati. Pogotovo oni koji nisu ni imali priliku zaraditi novac jer su djeca/mladi. Po menibi jedno zdravo društvo trebalo stvoriti takvu okolinu gdje svatko barem ima priliku dokazati se i uspjeti.

    Da se neracionalno raspodjeljuju sredstva to je očito, ali nije ni u Americi puno bolje. Lako njima imati niske poreze kada ih svijet financira po ultra niskim kamatnim stopama, državni dug Hrvatske premašio je 50% BDP-a nedavno, SAD je na 107%. Jebiga mi možda sami sebe pelješimo, ali SAD financira svoje potrebe velikim dijelom na teret Kineza, Japanaca i sličnih.

    Školu sam završio na teret društva ( pričam o srednjoj školi jer sam fax plaćao privatno uz rad, nisam ga završio zbog vlastite lijenosti) u vrijeme kada je broj zaposlenih bio duplo veći nego danas, sa manjom državnom upravom i manjim socijalnim davanjima. Završio sam ju u socijalizmu. U socijalizmu je radnik dobio stan od države, imao je manje poreze i objektivno živio bolje. Znači više manje svi su bili podjednako opterećeni i podjednako zadovoljni/nezadovoljni.
    Aha znači tad je to sve bilo ok, a danas kad je tvoja generacija sve sjebala sad moraju mladi ispaštati. gg

Slične teme

  1. Promjene
    By CrazySmurf in forum Alt-F4
    Odgovora: 94
    Posljednji post: 17-06-2013, 21:25
  2. Promjene u uslugama internet providera
    By RIDER32 in forum Alt-F4
    Odgovora: 21
    Posljednji post: 16-02-2010, 17:05
  3. Strane zakona
    By Black Hawk Down in forum Counter Strike
    Odgovora: 45
    Posljednji post: 25-11-2009, 04:14
  4. Predlaganje novog zakona
    By KR1ST1J@N in forum Alt-F4
    Odgovora: 52
    Posljednji post: 06-07-2007, 03:19

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •