Prikazujem rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

  1. #1
    Member Plants Vs Zombies
    Datum registracije
    Aug 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    64

    Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Pozdrav! Moja konfiguracija je: Intel core 2duo 2.8 Ghz, 4 Gb ddr2, hdd 250 Gb, Saphire ati radeon vapor x 4850 1 Gb ddr3, napajanje 450 w i matična biostar P43-A7. Konfiguraciju imam od 2008 godine, nikad ništa nije mjenjano. Sve je radilo kao podmazano. Nikad nisam mjenjao termalnu pastu, uvijek sam svakih par mjeseci čistio unutrašnjost od prašine. Ovoljeto sam instalirao i HWmonitor za očitovanje temperatura. Jedino je grafa radila 7-8 stupnjeva više u normalnom radu. Procesor 2-4 stupnja više.
    Sinoć navečer igrajući F1 2012 usred vožnje zamrznuo se ekran, uspio sam izaći iz igre pomoću ctrl alt del, no onda su se u igri pojavili nekakvi artefakti. Opet sam upalio igru, i ponovno ista stvar. No ovaj puta se cijeli PC zamrznuo, stisnuo sam reset tipku, ali Windows se više ne diže. Danas ujutro ista stvar s tim da mi se pojavio plavi ekran na par sekundi gdje sam uspio od silnih rečenica zapamtiti display driver i bios. Otvorio sam PC, izvadio grafu, rame i prvi put ventilator od cpu-a. Očistio sve od prašine, također nema paste na procesoru (čudim se uopće kako radi). Ponovno pali i ista stvar. Htio sam priključiti monitor na matičnu, ali ona nema vanjski priključak (očito da nema integralne grafe).
    Pitanje: jel grafička otišla ili nešto drugo? Kako da znam bez odlaska u servis? Inače ventilatori se svi vrte, na grafi gori svjetlo i vrti se ventilator.

  2. #2

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Me vjerujem da je otišla grafa ako ti pokazuje post biosa. Probaj instalirati windowse na novo.


  3. #3
    Member Plants Vs Zombies
    Datum registracije
    Aug 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    64

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Ne mogu ama baš ništa instalirati kad ništa i ne vidim. Crni ekran i to je. Jedino što mi se pojavila poruka od monitora: out of range 40 khz/ 38 hz. Inače i plavi ekran kad se pojavio bio je jedva vidljiv sa čudnim zelenim i ljubičastim bojama na neki mjestima. Jedino što mi je palo na pamet je da posudim od nekog grafu i da potvrdim sumnju.

  4. #4
    Moderator Master Blaster Čux's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    4.041

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Ikakvi BIOS beepovi ? Isprobaj grafu u nekoj drugoj kanti ak imaš kod koga, ili pikni sebi neku drugu za probu. Može bit svašta, trebo bi isprobavat samo komponente dok ne pinpointaš uzrok. Ili počupaj sve van pa slušaj beepove da vidiš jel trza opće ikako MBO

    Živi bili pa umrli

  5. #5
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Provjeri kabel za struju od monitora.


  6. #6
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Na tvom mjestu probao bih grafičku u drugom računalu ili drugu grafičku u tom, pošto je najveća sumnja pala upravo na grafičku.

    Između procesora i hladnjaka moraš imati pastu, a svaki put kada se razdvaja procesor-hladnjak pasta se mora promijeniti.

    Koje je točno napajanje? Ono daje znakove života?
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  7. #7
    Member Plants Vs Zombies
    Datum registracije
    Aug 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    64

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Napajanje je došlo zajedno sa kučištem coolermaster i nije 450 već 420 w. Uglavnom neko jeftino s...... Provjerio sam kablove. Nijedan beep se ne čuje, ni kod resetiranja, paljenja ili čega već. Sada sam ponovno upalio PC. Prvo crni ekran, onda se pojavi loading windowsa sa onim trakicama koje se vrte i dolje piše Microsoft corporation. I tu su se pojavile zeleno ljubičste trake. Onda opet crni ekran. Imam windows7. Ovo za termalnu ok. Cim nabavim grafu nabavit cu i pastu.
    Uglavnom hvala vam, pokušat ću od nekog posuditi grafu ili dati svoju pa da vidim u cemu je problem. Onda vam javim.

  8. #8
    Member Plants Vs Zombies
    Datum registracije
    Aug 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    64

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    I jedno pitanjce u slučaju da mi iskresne nekakva lova za novu grafičku. Možete li mi preporučiti grafičku koja po performansama je jednaka ili malo bolja od trenutne. Znači love trenutno nemam (a kamo li za neke zvjerke), ali me zanima koliko bi morao dati novaca za ovo što sad imam. Evo neka ponuda bude iz adm ili instar.

  9. #9
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Hm, pošto imaš dvojezgreni procesor gaming ti vjerojatno nije prioritet, pa ako gledaš novu karticu razmotri neki od Radeona HD 7730 serije. Računaj oko 500-600 Kn.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  10. #10
    Member Plants Vs Zombies
    Datum registracije
    Aug 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    64

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Pa dobro...... Istina je da zadnjih par godina ne igram 8 sati dnevno kao što sam igrao dok sam bio klinac. Ali itekako sam ja upravo sa ovom konfg igrao od GTA4, Crysis, total war naslove, dragon age, witcher 2, max payne3, mafia2, tomb raider. Eto kao što možeš vidjeti igrao sam i novije naslove i svi su se vrtili jako lijepo, neki na višim detaljima neki na nižim. Uglavnom gaming je i dalje sastavni dio korištenja PC-a. Možeš još par grafi, možda i koju skuplju. Zanima me ekvivalent iz nVidia-e. Nikad nisam imao nVidiu, a možda bih sada prešao.

  11. #11
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Gle, jače ti nema smisla jer je procesor bottleneck. Od nVidie GTX 650, eventualno GT 640.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  12. #12
    Member Plants Vs Zombies
    Datum registracije
    Aug 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    64

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Ok, vjerojatno ću uzeti 7730 ili 7750. nVidia mi je malo skuplja. Možeš mi molim te preporučiti termalnu pastu ako je uopće bitno o kojoj se radi?

  13. #13
    Senior Member My way or the highway Vedro's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2008
    Lokacija
    Österreich
    Postova
    8.084

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Vidim da si iz Zagreba http://www.protis.hr/products/details/t ... 4-4g/61374
    malo je skuplja, ali budes zadovoljan.

  14. #14
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    = Citat = Izvorno postao Iceman
    Ok, vjerojatno ću uzeti 7730 ili 7750. nVidia mi je malo skuplja. Možeš mi molim te preporučiti termalnu pastu ako je uopće bitno o kojoj se radi?
    Više manje sve je relativno dobro osim Spire i Manhattan. Moja preporuka Arctic Cooling MX-2 i MX-4.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  15. #15
    Member Plants Vs Zombies
    Datum registracije
    Aug 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    64

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Malo sam uspoređivao grafičke iz serije 7730 i 7750 na službenim stranicama i imam opet pitanje. S obzirom na moju konfiguraciju a i na izvođenje same igre kolika je razlika između kartice od 1 Gb i 2 Gb, i razlika između GDDR 3 i 5. U cijenama se razlikuju od par desetaka kuna, a opet želim uzeti ono što je najbolje s obzirom na konfg i izvođenje u samim igrama.
    Skužio sam da kartica koja ima 1 Gb u System Requirements traži 1 Gb rama, dok ova od 2 Gb traži 4 Gb. Ako bih odabrao ovu od 2 Gb jel to nešto bitno bolje?

  16. #16
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    2GB DDR3 je puno lošije od 1GB GDDR5 na grafičkim karticama s istim grafičkim čipom.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  17. #17
    Member Plants Vs Zombies
    Datum registracije
    Aug 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    64

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Razmišljam između ove dvije:
    1. http://www.sapphiretech.com/presentatio ... id=1&leg=0S

    2. http://www.sapphiretech.com/presentatio ... id=1&leg=0S

    Odabrao bih drugu, ali nema vga output. Ima adapter, ali nisam siguran jel to ok za kvalitetu slike? Ima li to kakve veze?
    Prva ima vga output. Neke OC verzije 7750 su malo jače tj. imaju core clock za 50 Mhz više. Koliko je to bitno?

  18. #18
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Adapter ne smeta, bolje je tako - ta valjda ćeš uskoro odbaciti VGA konektor i preći na neki pošten monitor.
    7750 je znatno jača, no to s trenutnim dvojezgrenim procesorom baš i ne bi osjetio (tu razliku), ako planiraš uskoro mijenjati procesor ili platformu svakako uzmi 7750.

    7730 vs 7750:
    http://gpuboss.com/gpus/Radeon-HD-7750- ... on-HD-7730
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  19. #19
    Member Plants Vs Zombies
    Datum registracije
    Aug 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    64

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Ma za godinu-godinu i pol mislim promjeniti čitavu konfiguraciju + monitor (trenutni monitor je 17" LG Flatron, dobro služi, ali žudim za jednim od 27" lol). Ovu karticu koju bih sada kupio je samo prijelazna i neće biti novoj konfiguraciji. Bitno od svega mi je da je sada na razini ili čak i bolja nego 4850. A koliko vidim 7750 upola manje troši struje od 4850, što mi se čini bitnim s obzirom da imam već staro i nepoznato napajanje.
    U svakom slučaju uzet ću Sapphire HD 7750. Kojih 40 kuna je skuplja, a nešto je bolja od 7730. Čak i ne zaostaje za GTX 650 ( u nekim stvarima je vrlo blizu ili mrvicu bolja). Ali prije svega moram provjeriti da je grafička u pitanju. Hvala na odgovorima!

  20. #20
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Onda je lako, uzmi jeftiniju.
    HD 7750 je po snazi kao HD 6770 koja je u biti 5770 a koja je bila zamjena za HD 4870.
    HD 7730 je po snazi malo iznad HD 6670 koja je jača od HD 5670 koja je bila u rangu HD 4730.
    Recimo da je HD 7730 taman oko HD 4770 i 4850, a puno manje struje troši, manje se grije i podržava directX 11.1
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  21. #21
    Member Plants Vs Zombies
    Datum registracije
    Aug 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    64

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Pozdrav ponovno od mene. Evo da javim kaj sam napravio.
    Na kraju je ipak otišla grafička, kupio sam novu u Instar informatika. Kupio sam Sapphire Radeon HD 7750 1 Gb GDDR5. Grafička je puno tiša od predhodne i u normalnom načinu rada (znači internet ili korištenje officea itd.) prosječna temperatura je oko 31-33 C (stara 43-44 C). S te strane sam prezadovoljan, vjerujem da je i u igrama vrlo dobra ili nešto i bolja nego stara.

    Kupio sam također termalnu pastu - Coolermaster Essential E1. Namjera je prvo bila da kupim Arctic Cooling MX, ali nisu je imali. Dosada nikad nisam mjenjao termalnu pastu niti je po meni trebalo mjenjati. Procesor je u normalnom načinu rada bio na konstantnih 33-35 C. E sad imam zabrinjavajuću vijest. Prvo uopće nisam siguran da sam je dobro nanio po procesoru (jer od samog razmazivanja ostale su crte - brazde). Drugo, jedan od šarafa, navoja ili kako god se to zove (od hladnjaka-ventilatora) nisam uspio dobro zategnuti. Posljedica je da imam non-stop oscilirajuće temperature. Malo je na na 33, pa skoči na 36-37, pa se vrati malo niže, pa skoči na 41-43 itd. Nisam ni sam siguran jel to inače tako normalno ili je ovo izravna posljedica nezategnutog šarafa?

  22. #22
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    To što ti se temperature tako ponašaju posljedica je lošeg ležanja hladnjaka na procesoru, vjerojatno toga što ti jedan nosač ne drži.

    Kakve brazde su ostale od razmazivanja? Da nisi možda uklonio staru pastu s procesora i hladnjaka pa nanio novu, stavio hladnjak, razdvojio procesor i hladnjak da pogledaš i onda tako vratio hladnjak na procesor? Ako je to slučaj, onda se nisi dovoljno informirao, naime čim se hladnjak i procesor razdvoje (čim skineš hladnjak), mora se promijeniti termalna pasta, ne može se samo tako vratiti (jer u tom slučaju bi temperature bile višlje i to osjetno zbog mjehurića zraka, koji je izolator, između sloja paste koji je ostao na hladnjaku i sloja koji je ostao na procesoru).
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  23. #23
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    http://www.links.hr/?naziv=cooler-lc-po ... 50.903.231S

    Bolje da si ovo uzeo nego pastu.


  24. #24
    Member Plants Vs Zombies
    Datum registracije
    Aug 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    64

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Odvojio sam hladnjak, očistio površinu procesora i hladnjaka od stare paste. Nanio sam novu pastu, sa lopaticom koju sam dobio uz pastu razmazao sam pastu po procesoru (problem je što rubovi lopatice ostavljaju trakice ili brazde). Naslonio sam hladnjak i onda je nastao problem - nemogu ga više jako učvrstiti tj. Ako mi pođe za rukom da tri šarafa zakačim onaj zadnji ne uspjevam dovoljno jako stegnuti tj. Kao da dobro ne leži. Onda sam tu izgubio živce i pritiskao i odmicao sam hladnjak da bi mi možda nekim čudom to sve sjelo kako treba. Brijem da sam te šarafe koji su btw plastični toliko razhebo da više ne nalazim načina kako to dobro namjestiti. Uglavnom sinoć sam poludio. A kada sam prije 2 tjedna prvi puta razdvojio hladnjak, očistio ga od prašine i vratio ga nazad, uspio sam iz prve ga pričvrstiti. Temperature su bile kao i inače bez oscilacija. Uglavnom pokušat ću sve ispočetka.
    E sad kupio bih novi hladnjak. Ovaj od 89 kn mi se čini dosta povoljnim. Možete li mi dati 1-2 hladnjaka iz instar informatike. Bitno je naravno da što manje buči. Cijena? Pa sad ovaj od 89 mi je ok. Bitno je da nejde iznada 100-120 kn.

  25. #25
    Senior Member Respawned sorcerer 3.14colovac's Avatar
    Datum registracije
    Mar 2013
    Postova
    1.237

    Re: Kvar grafičke ili možda nešto drugo

    Imaš ovaj za 130 kuna, ali nije ništa bolji od onog za 90 kuna u Linksu.

    http://www.instar-informatika.hr/hladnj ... 16/0530954

Slične teme

  1. Mobitel ili nešto drugo
    By SharpDressedChevap in forum Mobilno
    Odgovora: 6
    Posljednji post: 27-01-2012, 23:07
  2. Kvar kod laptopa
    By SharpDressedChevap in forum Pomagaj brate!
    Odgovora: 1
    Posljednji post: 08-07-2010, 11:04
  3. Latencije ili nešto drugo? [REŠENO]
    By zoky in forum Pomagaj brate!
    Odgovora: 2
    Posljednji post: 20-03-2008, 15:32
  4. Crossfire? Što je to? Pa nešto novo, nešto divlje! :)
    By kulamasta in forum Hardware F.A.c.Q.
    Odgovora: 43
    Posljednji post: 08-02-2008, 10:12

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •