Prikazujem rezultate 1 do 27 od 27

Tema: Koji SSD?

  1. #1
    Senior Member My way or the highway Hexfire's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Konjščina
    Postova
    7.552

    Koji SSD?

    Možda mi nekakva rasprava pomogne jer ni sam nisam siguran što točno hoću i što mi treba. Prije par mjeseci sam planirao uzet nekog od 60GB čisto za OS i software, ali pošto je sad 128GB nekakav standard razmišljam zašto ne staviti gore par igara koje stalno imam instalirane. Ali sviđa mi se i ideja da kupim još veći kapacitet pa sve igre prebacim na SSD, a tvrdi disk ostane samo za filmove. Ajd napišite malo koji kapacitet vi koristite, koje modele, šta preporučujete itd. Hrpa toga je sad na tržištu i sam nisam pametan što je najbolje u nekakvom omjeru cijene, performansi i pouzdanosti.

    MSI Z77-GD55 je matična, ako to igra ikakvu ulogu.


    U nekakvom užem izboru su

    OCZ Vector i Samsung 840pro oba 128GB oko 1100 kuna od kojih me Vector više privlači jer dolazi sa SATA kabelom i 3.5" bracketom pa se ne moram zezati s posebnom nabavkom toga.

    Nedavno sam pak skužio da Corsair GS od 180GB košta nekih 200 kuna više pa si mislim da nije ni to loša opcija. Ima li tko iskustva sa njihovim SSD-ovima? Garancija je 2 godine niža, ali privlači me viši kapacitet.

    Samsung Basic od 240GB je pak bliže 1500 i iako u početku nisam planirao potrošiti ni blizu tome, bome si sad mislim da bi i to bilo pametno na duge staze .

    Ajd raspišite se ako vam se da pa možda mi svane što je najbolje. Ono, nema glupih prijedloga i tako to.

  2. #2
    Moderator The one and only Bartuc's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    24.648

    Re: Koji SSD?

    Ja imam Samsung 830 sa 128GB (119GB iskoristivog prostora) i pre zadovoljan sam. Koristim ga za OS, programe i igre... na os i programe mi ode oko 20-ak GB, tak da mi bez bada stane par igara gore bez da ga popunim iznad 50%. Tak i onak imam istovremeno instalirano svega max 5 igara i kad ih pređem obrišem, tak da prostor nije problem, ima ga i više nego treba. Ideja da držiš i igre na SSD-u je na mjestu pošto su loadi i učitavanja neusporedivo brži naspram HDD-a, bedasto je NE držati igre na SSD-u. Za filmove, muziku i slike ti apsolutno ne treba brzina veća od onoga što HDD pruža.


    Držim ga na SATA2 pošto imam antikvitet od matične koja je uz to još i smeće, a brzine su fenomenalne. Razlika naspram SATA3 ti je samo u duplo nižim sekvencijalnim brzinama koje su apsolutno nebitne pošto na SSD-u ne barataš fileovima koji bi te brzine iskoristili. Bitne su ti random access brzine kod blokova od 4kB, a tu su brzine na SATA2 i SATA3 praktički identične, baš kao i latencije. No evo sad sam izgooglo tvoju matičnu i ne znam zašto ovo pišem kad imaš SATA3, lol






    Što se modela tiče, nemreš fulati sa Samsung 830, Intel 330, Intel 520 i Vertex 4. Samsung 840 je još "beba", ali vjerujem da je pouzdan i kvalitetan poput 830 serije. Gledaj samo da je SSD sinkronog tipa, visoka garancija je ogroman plus, a marketing oko 500+MB/s sekvencijalnih brzina potpuno zanemari pošto je skroz, ali zbilja skroz nebitna stavka kod SSD-a (isto kao i odaziv u "ms" kod monitora, krajnja glupost).


    Također, OCZ osim Vertex 4 serije izbjegavaj u širokom luku, pogotovo Agility seriju. Corsair i Kingston su onak, žnj, niti miriše niti smrde. Crucial valja, ali brijem da ga baš i nema kod nas!?




    PS:


    Ja sam razbijao glavu par tjedana što kupiti, izbor mi je bio Intel 520 vs Samsung 830. Intel je imao veću garanciju, ali sve jedno sam odabrao Samsunga zbog gotovo savršenog history recorda što se tiče pouzdanosti.

  3. #3
    Senior Member My way or the highway Hexfire's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Konjščina
    Postova
    7.552

    Re: Koji SSD?

    OCZ Vector bi trebao biti rang Samsungu 840pro, znači kvailtetniji i brži od Vertex 4. To mi je trenutno vrh ponude i ima 5g garancije, a barem po onome što se priča trebao bi biti i najpouzdaniji njihov ssd dosad, ali opet se pitam da li ima smisla riskirati kad su problemi sa Samsungom rjeđi koliko sam vidio, a OCZ dosad nema neku reputaciju što se toga tiče.

    Nekako sam računao oko 60GB za OS i programe, ali možda je to malo pretjerano. Uglavnom, stalno su instalirani FIFA 13, Diablo 3, Planetside i Battlefield Heroes. Uz to će uskoro i Mortal Kombat dobiti stalno mjesto na kompu. To je nekih cca 30-40GB, a igre postaju sve veće.

    Taj 3.5" bracket, gdje se to može nabaviti jer nemam pojma gdje da to tražim po shopovima. Koji je naš naziv za to? Treba li mi to uopće?

  4. #4
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: Koji SSD?

    Bracket dobiješ uz svaki disk. Treba ti za instalaciju SSD-a u običan HDD slot jer je inače veličinom jednak onome kojeg mećeš u laptop.

  5. #5
    Senior Member My way or the highway Hexfire's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Konjščina
    Postova
    7.552

    Re: Koji SSD?

    Bracket ne dolazi uz Samsunga pa zato i pitam. Jedini ako se kupi Full Kit verzija, a na nabava.net ne vidim da itko ima to u ponudi.

    Znam što je to, ali sam čitao negdje da pošto SSD nema pokretnih dijelova, u teoriji ga samo staviš na dno kućišta negdje i ništa mu neće biti.

    Vidim sad da se uz Vector dobije i Far Cry 3. Sve bliže sam tom disku.

  6. #6
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: Koji SSD?

    Manje više ne možeš fulati s SSD-om. Svi su pouzdani i brzi, odnosno masu brži od trenutnog harda koji koristiš. Ako previše razmišljaš o tome, mogao bi se pretvoriti u Marijanovica, a to ne želiš.

  7. #7
    Moderator The one and only Bartuc's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    24.648

    Re: Koji SSD?

    Vector je još mlad i mora se dokazati što se tiče pouzdanosti, Vertex 4 ti također ima 5 godina jamstva. Mada kao što kažeš, vjerojatno je stvar kao i sa Samsung 840, iskustvo je valjda dovoljno da naprave pouzdan proizvod. Sad, 840 serija Samsunga vani također ima 5 godina jamstva, ne znam kak je kod nas, najbolje nazvati i pitati.


    60 za OS i programe je overkill, osim ako fakat ne koristiš neku egzotiku na kompu Ako planiraš raditi 2 particije (os i programi odvojeno od igara), probaj prvo izračunati koliko ti treba i ostaviš cca 10 GB extra. Ja držim sve na C sad po novom otkad imam SSD, tak i onak su mi igre na Steamu i nek idu u default folder.


    2,5" bracket ovisi o kućištu koje imaš. Ja sam uz HAF912 dobio poseban kavez za 2,5" diskove, čak mislim da sam dobio i 3,5 na 2,5 brackete... dobije se i uz većinu novih boljih kućišta. Tak da ga možda već i imaš ako komp nije star i ako nisi uzimao no name kućište.

    Ako nemaš, onda ovo - http://www.adm.hr/product_info.php?products_id=12428



    EDIT:


    U kojem dućanu dobiješ igru uz Vectora? U ADM dobiješ Acronis koliko vidim, lol

  8. #8
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: Koji SSD?

    Ja bih na tvojem mjestu uzeo Vectora jer svi pišu hvalospjeve o disku i brzini, a Bartuc nek čeka pet godina da mu se disk dokaže.

  9. #9
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Koji SSD?

    Vector uzmi zato što je najljepši. Uzmeš ga preko eKupi.hr i imaš 168 sati da im ga vratiš ako nisi zadovoljan. Inače ti je Intel 520 all-the-way! S njim je nemoguće fulati.


  10. #10
    Moderator The one and only Bartuc's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    24.648

    Re: Koji SSD?

    Taman će mi za 5 godina zastarjeti Samsung pa ću razmisliti o Vectoru

  11. #11
    Senior Member My way or the highway Hexfire's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Konjščina
    Postova
    7.552

    Re: Koji SSD?

    Ramica... Nikad to ne bih pronašao .

    @Wedran
    Da, a i svi navode da je svaki testiran do bola prije nego ide iz tvornice pa ne bi smjelo biti straha oko pouzdanosti.

    @Bartuc
    Uz svaki Vector koliko sam shvatio. Samo odeš na OCZ stranicu, upišeš serijski broj i odbiješ download key za uplay. Slučajno sam to pročitao u nekom postu, išao guglat i vidim na ocz.com da još mjesec i pol traje ta akcija. Pretpostavljam da bih key mogao prodati za kojih 100-150 kuna ili bar tradeat za nešto. Šteta da nije steam key jer bih si ga onda vjerojatno i ostavio.
    Antec 900 je kućište, tak da nije no name, ali staro je 6 godina i nemam pojma da li sam dobio bracket uz njega ili ne. Ako i jesam vjerojatno nikad nisam mislio da će mi trebati, pa tko zna gdje je.

  12. #12
    Moderator The one and only Bartuc's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    24.648

    Re: Koji SSD?

    Antec 900 ti nema niti kavez niti adapter za 2,5", tak da ti treba bracket uz SSD. Zemi Vectora, praktički u svim trgovinama imaš period od 7 dana kad možeš vratiti proizvod jer nisi zadovoljan, tak da nemreš fulati niti da hoćeš. Samo nemoj kutiju razjebati u tom periodu.

  13. #13
    Senior Member My way or the highway Hexfire's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Konjščina
    Postova
    7.552

    Re: Koji SSD?

    Ok, uzima se onda Vector u slijedećih par dana.

    Još dva pitanja za kraj (btw. nema glupih pitanja):

    1. Da li je bolje staviti Steam na SSD, pa onda igre koje neće stati da idu na HDD ili da Steam stavim na HDD pa tih nekoliko igara na SSD. Ima li uopće ikakve razlike kod toga ili je svejedno kak će biti?

    2. Znam da trebam u BIOS-u prebaciti u AHCI i onda instalirati Windowse, 8-ica će vjerojatno ići gore. Neće se ništa dogoditi ako ga čim dođe uključim da vidim da li radi, pa nakon toga prebacim u AHCI pa mogu instalirat? Negdje sam pročitao da se SSD-ovi ne formatiraju nego je bolje nekakav Secure erase disk postupak iskoristiti. Treba li išta od toga raditi prije instalacije OS-a na novi disk?

  14. #14
    Moderator The one and only Bartuc's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    24.648

    Re: Koji SSD?

    1) Stavi i steam i sve igre na SSD. Steam bez igara ne zauzima ništa, tak da je bedasto ga ne staviti na SSD.

    2) Slobodno prvo uštekaj ako želiš, mada nema potrebe, ako ga instalacija prepozna, znači da radi. Samo prebaci na AHCI i kreni normalno instalaciju, ne moraš formatirati prvi put, samo odaberi disk i klikni next (osim ako želiš particije na SSD-u). Kod sljedeće reinstalacije sustava slobodno formatiraj SSD kao da je običan HDD, TRIM funkcija će srediti sve kao da je secure erasean, tak da uopće ne brini oko toga.

    Ja sam svog formatirao već 3. put (OCD - nakon svakih n igara format svega xD) i brzine su nakon svakog formata pa čak i punjenja gotovo identične (decimala gore/dole) onima koje je imao u startu, prazan i sa 1h radnog staža. I ne slušaj Niku da AHCI diže boot time, možda za jednu sekundu lol

  15. #15
    Senior Member My way or the highway Hexfire's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Konjščina
    Postova
    7.552

    Re: Koji SSD?

    Hvala, javim se ponovno ako bude kakvih problema nakon nabavke.

  16. #16
    Moderator The one and only Bartuc's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    24.648

    Re: Koji SSD?

    Sad vidim da si zapravo pitao u vezi igara ako nećeš imati dovoljno mjesta na SSD-u... Organiziraj si tako da su zahtjevni naslovi na SSD-u, manje zahtjevni na HDD. Diablo obavezno na SSD pošto čuda radi u toj igri (nema nikakvog stutteringa, prijelaz iz mape u mapu je instantan itd.). SSD ti ne utječe na FPS u igri, ali utječe na loadanje, što samih nivoa što streamanje textura i sl., tak da sandbox i sl. igre pogotovo profitiraju od SSD-a.

  17. #17
    Senior Member My way or the highway Hexfire's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Konjščina
    Postova
    7.552

    Re: Koji SSD?

    Da, spomenuo je netko u D3 temi da nakon ugradnje SSD-a nema više onog zastajkivanja kod prvog ulaska u igru. Probat ću to organizirati što bolje.

    Još nešto. Nikad dosad nisam imao dva diska u računalu. Da li mogu formatirati HDD i složiti particije prilikom instalacije na SSD ili ću to morati kasnije?

  18. #18
    Senior Member My way or the highway Vedro's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2008
    Lokacija
    Österreich
    Postova
    8.084

    Re: Koji SSD?

    Mozes.
    Prilikom instalacije winsa program vidi sve diskove koji su spojeni odnosno i one koji imaju podatke na sebi.Dakle mozes ih prije instalacije konfigurirati po zelji.

  19. #19
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: Koji SSD?

    Hex, uz OCZ diskove dobiješ Acronis koji je najbolji samostalni program za organiziranje diskova i particija.

    Doduše, ja bi napravio backup, sve diskove obrisao i krenuo iz nule. Stavio OS, odnosno SSD kao C, HDD kao D i optiku kao E.

  20. #20
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Koji SSD?

    Bilo koji SSD bolji je (u smislu brzine sustava) nego HDD. Dok god ima 3 ili više godina garancije nećeš pogriješiti.

    Ako se dvoumiš između npr 128GB s sinkronim flashom i 180GB s asinkronim - uzmi onaj većeg kapaciteta.
    Nekoć je razlika u brzinama bila ogromna (asinkroni su gubili brzinu s popunjenošću i to drastično), danas je razlika vrlo mala.

    Nosači 3,5" na 1-2 2,5" dođu ti 10-20-30 Kn uglavnom i ima ih u skoro svakoj informatičkoj trgovini.
    Meni je trgovac tamo gdje sam kupio SSD dao jedan 5,25" na 3,5" i 2,5" adapter i to gratis jer obični 3,5" na 2,5" nisu imali.
    No ja sam svejedno kupio jedan LC power 3,5" na 2 2,5" za nekih 25 Kn u drugoj trgovini.

    Ja imam Kingston SSDNow V300 120GB (111GB) na SATA II spojen i više sam nego zadovoljan.
    Gore mi je Windows 8, programi (sve što koristim) i Battlefield 3 s svim ekspanzijama (35,3 GB, njega uglavnom najviše i igram) te mi je slobodno nekih 36GB još.

    Što se Samsunga tiče, serija 830 je dobra, 840 obični se baš i nisu proslavili (nisu nešt brzi) dok je 840pro elita ali toliko i košta.
    Trenutno je nekakav best buy OCZ Vertex 4 128GB, nekakav low budget best buy bio bi Kingston V300 dok su OCZ vector, Intel 520 i Samsung 840pro Grand Prix.

    Samo si nemoj puno glavu razbijati - odi u trgovinu i uzmi ono prvo što ima. SSD-i su sazrijeli, ne kvari se to više kao modeli od prije nekoliko godina.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  21. #21
    Senior Member My way or the highway Hexfire's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Konjščina
    Postova
    7.552

    Re: Koji SSD?

    Uzet ću Vector sad, pa u budućnosti kad cijene padnu lako se uzme veći. Uz njega dođe bracket pa nema brige. Ipak nek bude manji ali, barem tako kažu, kvalitetniji i sa dužom garancijom. Na HDD mi je isto garancija još skoro 5 godina pa sam pri miru. Ne znam zašto sam računao da će mi OS + programi zauzet 60GB, kad će biti 30 max koliko je i sada. A i lako neke programe stavim na HDD ako se ne koriste često. Tih 80-ak GB bit će sasvim dovoljno za igre.

    Na eKupi ga nema koliko vidim, pa ću uzet iz ADM-a. Najjeftiniji je od tih tvrtki od kojih sam već nešto kupovao. Naručim si još ona tri scythe venta i onda je mir barem godinu dvije dok ne zatreba jača grafička.

    @Wedran
    Tak ću i napraviti. Fino fresh install i gotovo. Stavit ću si 8-icu gore pa ako/kad se sustav s vremenom uspori samo puknem onaj restore ili kak se već zove da se ne trebam zezat sa ponovnom instalacijom.

  22. #22
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: Koji SSD?

    U pravilu, na čistoj instalaciji bi se osmica trebala dizati za <10 sec.

  23. #23
    Moderator The one and only Bartuc's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    24.648

    Re: Koji SSD?

    Kad ste se već dotakli osmice, jel sad sve u redu, sve igre, driveri itd. radi kak spada? Možda i ja pređem kod sljedećeg formata...

  24. #24
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: Koji SSD?

    Ne. Al je generalno ok.

  25. #25
    Senior Member My way or the highway Hexfire's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2011
    Lokacija
    Konjščina
    Postova
    7.552

    Re: Koji SSD?

    Imam ju na laptopu nekih 2 mjeseca već i nisam imao nekih problema. Ono, metro je nepotreban ali desktop mode radi kak spada. Jedino sam morao mijenjati uTorrent sa BitCometom jer se ovaj prvi čudno ponašao na 8-ici.

  26. #26
    Senior Member My way or the highway Kostolomac's Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    7.152

    Re: Koji SSD?

    Meni uTorrent šljaka bez problema, kao i sve ostalo. Jedino što sam stavio StartMenu8 jer mi je Metro dojadio.
    Spam spam, flame flame, that's the way of PcPlay!
    Ryzen 5 3600X # Liquid Freezer II 360 # Asus Prime X370-Pro # 16GB DDR4 # MSI RTX2070S Ventus OC # Adata SX8200 Pro 1TB
    & Samsung 860 EVO 500GB # Corsair RM650 # Lenovo Y27q-20 IPS 165Hz

  27. #27
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Koji SSD?

    Ja za "Start" koristim onaj s www.ninite.comS(Classic Shell Windows 8 Start Menu) i za sada sam samim OS-om zadovoljan.
    8 ima nekih bedastoća na koje se treba naviknuti, dosta toga ima dorađeno naspram sedmice - takoreći u nečemu je bolji OS, u nečemu podjednak i u jako malo stvari lošiji.
    Sve što inače koristim radi bez problema. Naglasio bih novi task manager, brži boot i gašenje, nove mogućnosti i prikaz pri kopiranju/premještanju podataka...
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

Slične teme

  1. Koji je ovo MoH??
    By Haki in forum Pomagaj brate!
    Odgovora: 6
    Posljednji post: 16-08-2013, 16:46
  2. Koji HDD?
    By The Great Duck in forum Komponente
    Odgovora: 22
    Posljednji post: 22-10-2009, 00:00
  3. Koji CPU?
    By Durin in forum Komponente
    Odgovora: 10
    Posljednji post: 04-09-2009, 14:16
  4. Koji OS?
    By 10-10 in forum Pomagaj brate!
    Odgovora: 4
    Posljednji post: 19-08-2009, 03:28
  5. Koji Je Zadnji CD Koji Ste Kupili?
    By smartass in forum Genetski modificirani krpelji
    Odgovora: 32
    Posljednji post: 19-02-2009, 01:36

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •