Prikazujem rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Termalne paste - pitanja i odgovori

  1. #1
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Termalne paste - pitanja i odgovori

    Čemu služi termalna pasta?
    Termalna pasta služi za bolje provođenje topline između površine procesora (ili nekog drugog čipa) i baze hladnjaka.

    Što bi bilo kada se ne bi nanijelo termalnu pastu?
    Kada bi se na procesor stavio hladnjak, bez da je između termalna pasta, između površine procesora i površine dna/baze hladnjaka bilo bi šupljina/praznina u kojima bi se nalazio zrak (jer ploha procesora i ploha hladnjaka ne mogu idealno nalijegati koliko god one ravne bile). Zrak je izolator, slabo odnosno skoro nikako ne provodi temperaturu. Posljedica bi bilo veće zagrijavanje procesora, hladnjak ne bi dobro hladio jer toplina s procesora ne bi bila dobro ili dovoljno brzo odvođena na hladnjak.

    Što točno radi termalna pasta?
    Termostabilna pasta popunjava mikrošupljine između procesora i baze hladnjaka i dobro je toplinski provodljiva.
    S pastom je jednostavno hlađenje bolje (bolje odvođenje proizvedene topline s procesora na hladnjak).

    Koje su karakteristike loših termalnih pasta?

    - Termalna provodljivost im je loša i dok su nove.
    - Loše paste se nakon nekog vremena stvrdnu, speku, oksidiraju ili slično (u biti izgube svojstvo provodljivosti) te opadne mogućnost hlađenja procesora te se navedeni više grije.
    - Široko su dostupne i cijena im je uglavnom niska.

    Koje su karakteristike dobrih termalnih pasta:
    - Dobra termalna provodljivost kroz cijeli vijek.
    - Ne gube svojstva duži vremenski period (godinama ili čak nikada).
    - Nisu dostupne u svim trgovinama (nažalost) i cijena im je uglavnom veća od 20 Kn (ovisno i o samoj količini paste u tubi/pakiranju/ambalaži).

    Koliko često treba mijenjati termalnu pastu?
    Preporuka je mijenjati pastu svakih godinu (max dvije) ako se ne radi o nekoj kvalitetnoj koja ne gubi svojstva s vremenom.
    Ako je u pitanju kvalitetna pasta, ne treba ju mijenjati duži vremenski period (uglavnom navedeno na samoj ambalaži).
    Pastu je također obavezno zamijeniti i svaki put kad se odvaja hladnjak od procesora (radi čišćenja, zamijene hladnjaka i sličnog) neovisno o kakvoj se pasti radi.
    Termalnu pastu na grafičkoj kartici ne treba mijenjati skroz dok je kartica pod jamstvom pošto skidanje hladnjaka poništava jamstvo.

    Koja su različita svojstva i nuspojave pasta različitog kemijskog sastava?
    - Paste na bazi silikona uglavnom oksidiraju bakar, stoga takve ne treba koristiti ako se koristi bakreni hladnjak.
    - Paste na bazi metala (npr aluminija, srebra) su uglavnom električki-vodljive pa se njih ne smije koristiti na čipovima koji nemaju zaštitu (heatspreader) (primjer čipa bez zaštite je upravo grafički čip ili stariji procesori kao AMD Athlon XP) kako ne bi došlo do neželjenog kratkog spoja.
    - Paste na bazi keramike/porculana ne provode dobro dok se nekoliko dana ne akomodiraju (do 7 dana nakon nanošenja), električki su izolator i dobre su za uporabu na čipovima koji su zaderani, okrznuti ili blago sastrugani.
    Postoje i neprovodive paste na bazi aluminija/srebra kao i neoksidirajuće na bazi silikona, no takve su znatno skuplje nego "jeftine".

    Kako se nanosi termalna pasta?
    Pastu je najbolje nanijeti veličine zrna riže nasred procesora i ne razmazivati. Prethodno staru pastu obavezno temeljito ukloniti (vateni tamponi, wc-papir ili slično u kombinaciji s 93% ili jačim alkoholom [nabavljivo u ljekarnama za sitne novce]). Nakon stavljanja "zrna riže" paste nasred procesora samo staviti hladnjak - pritisak hladnjaka ravnomjerno rasporedi pastu i istisne zrak koji može smetati jer je izolator. Ako se pasta razmazuje često ostaju mjehurići zraka između procesora i baze hladnjaka pa je manje učinkovito.

    Detaljno o različitim metodama nanošenja:
    S
    S


    Neke dobre termalne paste:
    Arctic: Ceramique, Silver 2, Silver 5, Silver Matrix
    Arctic Cooling: MX-2, MX-3, MX-4
    Prolimatech: PK-1 Nano
    Zalman, Zalman ZM-STG2
    OCZ
    ...

    Lošije termalne paste:
    Spire Silver
    Spire BlueFrost
    Manhattan
    ...

    Napomene:
    - Previše termalne paste može škoditi (bude smanjena vodljivost, pasta se razlije/raširi kamo ne treba npr. na okolne komponente i slično).
    - Sve navedeno za procesor vrijedi i za grafički procesor odnosno gpu i hladnjak grafičke (tu također ide termalna pasta) te za hlađenje čipseta na matičnoj ploči.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  2. #2
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori



  3. #3
    Senior Member Fight fire with fire RIDER32's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2008
    Lokacija
    u nekoj nezapisanoj baladi
    Postova
    11.126

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    Silikon, metal i keramika veliš?
    Koja je kakve boje?

    Imao sam bijele: Arctic Ceramique i neka zalman. Obje su mi se pokazale super i lagano ih je razmazati.
    i sive: Arctic Silver Matrix i neka noname. Obje je bilo nemoguce razmazati. Samo sam ih nekako stavio i nabio. Bljak

  4. #4
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    = Citat = Izvorno postao RIDER32
    Silikon, metal i keramika veliš?
    Koja je kakve boje?

    Imao sam bijele: Arctic Ceramique i neka zalman. Obje su mi se pokazale super i lagano ih je razmazati.
    i sive: Arctic Silver Matrix i neka noname. Obje je bilo nemoguce razmazati. Bljak
    U principu su keramičke bijele, sive metalne, silikonske prozirne (zamućene) ili sivkaste, one od smeća plave (Spire BlueFrost) no po boji se ne može točno znati.
    Može se znatio samo kad se pročita (piše na ambalaži, online i tak) ili da na kemijsku analizu...
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  5. #5
    Senior Member My way or the highway Kostolomac's Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    7.152

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    Zamijenio Ceramique sa PK-1 Nano. U loadu temperatura proca pala za čak 1°C. Jej.

    EDIT: evo jedan fini link sa preporučenim načinima nanošenja paste:
    Best Thermal Paste Application Methods

    I jedan test pasti:
    80 Thermal Pastes Tested
    Spam spam, flame flame, that's the way of PcPlay!
    Ryzen 5 3600X # Liquid Freezer II 360 # Asus Prime X370-Pro # 16GB DDR4 # MSI RTX2070S Ventus OC # Adata SX8200 Pro 1TB
    & Samsung 860 EVO 500GB # Corsair RM650 # Lenovo Y27q-20 IPS 165Hz

  6. #6
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Feb 2009
    Postova
    2.327

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    dobra tema,vecina foruma bi trebala s vremena na vrijeme zamjenit pastu na procu i eventualno na grafi ako nema garu

    samo bi ja jedno rekao

    Zalman ZM-STG2 je smece od paste,moja preporuka nemojte to smece kupovati jer cete izgubit zifce,ja sam pokusao razmazati sa x-stvari i jednostavno nece se razmazati

    po meni najbolja pasta je svaka pasta od arctica,drzite se provjerenoga =)

  7. #7
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    Evo još jedan koristan Link:
    http://www.xbitlabs.com/articles/cooler ... -1_12.html

    Shaka, stvarno ne znam što je bilo u tvom slučaju, pastu o kojoj sam ja čitao hvale kao lako razmazivu i lako uklonjivu.
    I nije svaka Arcticova baš među boljima. Recimo Silver 5 i Silver Matrix su prema mnogim testovima među lošijim dobrim pastama.
    No međutim Arcticove Coolingove su sve među najboljima.

    Arctic i Arctic Cooling nisu ista firma i nisu vezane nikako.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  8. #8
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Sep 2007
    Postova
    9.855

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    Ja već godinama izbjegavam Arctic Ceramique kao i sve druge bijele paste.Meni je ta pasta napravila katastrofu .Doslovno je poput ljepila .Nakon 6 mj. išao sam mijenjati procesor i doslovno mi je zalijepila procesor za hladnjak .Uvijek prvo odvrtim neki program kako bi se baza zagrijala pa sa mi tada to napravio .Nije pomoglo ni cik cak metoda.Porocesor je jednostavno izašao iz zatvorenog socekta .Bio sam i malo nakrenuo ruku pa se jedno petnjastak pinova iskrivilo .Izravnao sam ih ali nikada ih ti nemožeš 100% izravnati .

    Od tada koristim isključivo srebrene paste ( metalne ) .Nikada mi ništa nisu zaljepile a samo netko stvarno nespretan bi mogao nanijeti pastu po elementima na matičnoj i napraviti kratki spoj .

    Par stupnjeva više ili manje me nikada nije diralo .

  9. #9
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    bezimeni ti si očito poseban slučaj, a kao što znamo, jedna lasta ne čini proljeće. Koristim navedenu pastu već godinama, hrpu sam je puta mijenjao (ne iz potrebe, nego iz dosade) i nikad nikakvih problema nisam imao, baš kao i gomila poznanika, koji je također koriste već godinama. Svi smo s njom zadovoljni (myself included), jer nikada ne curi, lako se čisti, a i veoma je uočljiva (za razliku od srebrnih), pa to automatski olakšava proces nanošenja i čišćenja.

    = Citat = Izvorno postao marijanovic
    Arctic i Arctic Cooling nisu ista firma i nisu vezane nikako.
    Nisam nikad čuo za firmu Arctic, ali čuo sam za Arctic SilverSi koristim njihovu Arctic Silver CéramiqueSpastu.

    Also...



  10. #10
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Sep 2007
    Postova
    9.855

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    Pa i pričao sam u svoje ime i svom iskustvu a ne generalno da pasta ne valja .Što se mene tiče može biti i najbolja na svijetu ali na moj procesor više nikada .

  11. #11

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    = Citat = Izvorno postao Kostolomac
    Zamijenio Ceramique sa PK-1 Nano. U loadu temperatura proca pala za čak 1°C. Jej.

    EDIT: evo jedan fini link sa preporučenim načinima nanošenja paste:
    Best Thermal Paste Application Methods

    I jedan test pasti:
    80 Thermal Pastes Tested
    Ja isto, vecinom zato sto kad kupujem pastu nemam vise od 10kn a u linksu imaju samo to skoro uvjek... i onu zalmanovu sta me zivcira...
    I nikad se ne zalijepi. Za temperature me nije briga posto imam Ninja 3 kuler ^^, proc je overclockan sa 2.8 na 3.5 i temperatura ne prelazi 40stupnjeva u loadu.

  12. #12
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Jun 2009
    Postova
    1.745

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    Ja koristim ovaj posutpak nanošenja paste http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=63469Si prezadovoljan sam.

  13. #13
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    Ok Praetoriane, meni se taj postupak pokazao za koji stupanj lošiji nego "zrno riže".
    Baš me zanima koju metodu Bartuc koristi u zadnje vrijeme pošto je ta njegova tema na pcekspert forumu vrlo stara...
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  14. #14
    Senior Member My way or the highway Kostolomac's Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    7.152

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    Ali sve to saka za HDT (Heatpipe Direct Touch) coolere zbog usjeka između cijevi i baze. Zato sam stavio onaj link gore.
    Spam spam, flame flame, that's the way of PcPlay!
    Ryzen 5 3600X # Liquid Freezer II 360 # Asus Prime X370-Pro # 16GB DDR4 # MSI RTX2070S Ventus OC # Adata SX8200 Pro 1TB
    & Samsung 860 EVO 500GB # Corsair RM650 # Lenovo Y27q-20 IPS 165Hz

  15. #15
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Jun 2009
    Postova
    1.745

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    = Citat = Izvorno postao marijanovic
    Ok Praetoriane, meni se taj postupak pokazao za koji stupanj lošiji nego "zrno riže".
    Baš me zanima koju metodu Bartuc koristi u zadnje vrijeme pošto je ta njegova tema na pcekspert forumu vrlo stara...
    Kad budem mijenjao pastu baš ću probat tvoju metodu. Nego zanima me ovo ja imam hladnjak Coolermaster Hyper 212+, a on ima neravnu površinu, pa me zanima ako bi stavio zrno riže i samo stavio hladnjak na procesor, dali bi se meni pasta razmazala preko cijelog proca, ili bi sve ostalo u jednoj brazdi od coolera?

  16. #16
    Senior Member My way or the highway Kostolomac's Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    7.152

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    To je HDT cooler, pogle gore moj link.
    Spam spam, flame flame, that's the way of PcPlay!
    Ryzen 5 3600X # Liquid Freezer II 360 # Asus Prime X370-Pro # 16GB DDR4 # MSI RTX2070S Ventus OC # Adata SX8200 Pro 1TB
    & Samsung 860 EVO 500GB # Corsair RM650 # Lenovo Y27q-20 IPS 165Hz

  17. #17
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    Praetorian, pogledaj link što je Kostolomac dao. Tamo je zanimljivo objašnjano kako što bolje nanositi pastu za različite tipove baza hladnjaka (kojima je površina krug, kvadrat ili HDT).
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  18. #18
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Jun 2009
    Postova
    1.745

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    Da super je objašnjeno, meni se zasad najbolja metoda pokazala zrno riže na sredinu i onda razmažem preko cijelog procesora pastu, da bude skroz tanak sloj i onda na to cooler.

  19. #19
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Jun 2009
    Postova
    1.745

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    Ak ovaj lik koristi zrno riže, onda kakva riža raste kod njega WTF ?
    I3gx6c62 ... _embedded#!
    Zrno riže je puno manje neg što ovaj lik stavlja.

  20. #20
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    To je metoda zrno graška (pea-sized) i to zato jer je hladnjak s Heat-pipe Direct Touch tj HDT.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  21. #21
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Jun 2009
    Postova
    1.745

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    Al opet je previše, ja toliko nikad neću stavljat. Jesam jedamput stavio malo manje od toga i bilo je previše.

  22. #22
    Moderator No Mercy
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Las Bjelkas
    Postova
    6.624

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    koristio sam u životu ceramique igrom slucaja samo, i ne znam šta znači kod paste lako/teško razmazivo, al ovo definitivno nije bilo lako razmazati ravnomjerno.

  23. #23
    Senior Member Fight fire with fire RIDER32's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2008
    Lokacija
    u nekoj nezapisanoj baladi
    Postova
    11.126

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    Barem si je razmazao... matrix je ko polustvrdnuti silikon. Sa jedne strane ga stišceš da se razmaže a sa druge strane se diše -.-

  24. #24
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Termalne paste - pitanja i odgovori

    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

Slične teme

  1. Termovodljive paste. pomoc
    By vekyyyOG in forum Pomagaj brate!
    Odgovora: 3
    Posljednji post: 25-11-2008, 19:13
  2. Cooler bez paste - odvojeno
    By Bartuc in forum Pomagaj brate!
    Odgovora: 12
    Posljednji post: 29-10-2007, 13:29
  3. n00b sam i zanimaju me odgovori na neka pitanja
    By Vedran12 in forum World Of Warcraft
    Odgovora: 3
    Posljednji post: 15-11-2006, 23:10

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •