Stranica 3 od 5 PrvaPrva 12345 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 61 do 90 od 125

Tema: Filozofija

  1. #61
    Senior Member Giant leap for forum
    Datum registracije
    May 2009
    Postova
    3.950

    Re: Filozofija

    Samo oni koji je zapala Ayn Rayd
    Sensei replied, what is your woman?
    Is she just a container for the child...
    This great, pink matter
    Cotton candy Majin Buu....

  2. #62
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Filozofija

    Pa ja da se vodim time da je svijest samo određena kemijska reakcija u mozgu, i da je život samo privremeni rad organizma u svrhu reprodukcije i stvaranja novih besmislenih organskih dronova, bio bih već odavno mrtav.

  3. #63
    Senior Member Giant leap for forum
    Datum registracije
    May 2009
    Postova
    3.950

    Re: Filozofija

    Ali dana ti je šansa da uživaš u kratkim trenucima kada ne produžuješ vrstu i stvaraš nove besmislene organske dronove!

    Zamisli, cijela povijest, sva umjetnost, literatura, filozofija... Sve je to jedan ogromni hobi čovječanstva kojim su se bavili kada su se dosađivali između svojih primarnih akcija...
    Sensei replied, what is your woman?
    Is she just a container for the child...
    This great, pink matter
    Cotton candy Majin Buu....

  4. #64
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Filozofija

    Užitak ima svoje trajanje. Ima i bol, ali omjer užitaka i boli je uvijek tu negdje, tako da se dođe na isto. I još k tome, zbog ograničenosti trajanja užitaka, u domeni cjelokupnog životnog vijeka utjecaj užitaka je u potpunosti zanemariv.

  5. #65
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Jun 2006
    Postova
    7.160

    Re: Filozofija

    Pogledaj si ovo kameleone:





  6. #66
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    17.106

    Re: Filozofija

    Jel' netko čitao neku konkretnu knjigu od Wattsa da mi preporuči
    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

    Relaxation.mp3

  7. #67
    Senior Member No Mercy Death By Sexy's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Čakovec
    Postova
    6.088

    Re: Filozofija

    Kad već tako razmisljate imate i zanimljiv koncept - kompatibilizamSDavida Humea, al brijem da toga ima već i kod Stoika... Nisam siguran, al mislim da ga Dennett isto zastupa. Na mobu sam pa mi se neda linkat i pisat, bum dok dojdem doma - ak se sjetim. Pogledajte si.

  8. #68
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    17.106

    Re: Filozofija

    Da, jedan lik mi je preporučio njegov On Suicide, znaš za to?
    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

    Relaxation.mp3

  9. #69
    Senior Member Fight fire with fire Aerial's Avatar
    Datum registracije
    May 2006
    Lokacija
    Assuma kontrolu
    Postova
    11.692

    Re: Filozofija

    = Citat = Izvorno postao Duke of Earl
    Btw jel itko razmišljao obrnuto?
    Jel itko ikad kod ovakvih grandioznih skala rekao da su ljudi zapravo među većim entitetima u svemiru?

    Planckova je duljina tek 10[sup:2bsq7cn1]-36[/sup:2bsq7cn1]Sm, a radijus (promatranog?) svemira je negdje na 10[sup:2bsq7cn1]24[/sup:2bsq7cn1]Sm.

    Just an observation...
    Ne možeš postati tako brzo iza zadnjeg posta kojeg si postao/la.

  10. #70
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    17.106

    Re: Filozofija

    Iskreno, meni takva saznanja ne izazivaju nikakvo divljenje, saznao sam da je svemir beskrajan ko klinac i ništa me nije iznenadilo otad, nije mi nikad ni bilo jasno čemu se ljudi bediraju i "traže smisao", onda sve one spike o egzistencijalnim krizama itd.
    Pomalo mi je smiješno. Ima masa stvari koje nikad nećeš viditi i zemalja koje nećeš posjetiti na Zemlji, čemu još razbijati glavu o univerzumu.
    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

    Relaxation.mp3

  11. #71
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Jun 2006
    Postova
    7.160

    Re: Filozofija

    = Citat = Izvorno postao Sonic_Moronic
    Iskreno, meni takva saznanja ne izazivaju nikakvo divljenje, saznao sam da je svemir beskrajan ko klinac i ništa me nije iznenadilo otad, nije mi nikad ni bilo jasno čemu se ljudi bediraju i "traže smisao", onda sve one spike o egzistencijalnim krizama itd.
    Pomalo mi je smiješno. Ima masa stvari koje nikad nećeš viditi i zemalja koje nećeš posjetiti na Zemlji, čemu još razbijati glavu o univerzumu.
    Nije te nikad bediralo niti zadivilo zato jer se nikad nisi stvarno fokusirao i razmišljao o tome. Uostalom, čovjeku je i nemoguće uistinu pojmiti veličinu svemira ili "beskrajnost", čisto zato jer se kroz čitavu evoluciju nikad nismo susretali s takvim veličinama.

  12. #72
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Filozofija

    Pogledah videje sinoć. Čovjek priča o nečemu što ne može dokazati jednako kao što nitko ne može dokazati reinkarnaciju, pa ne mogu reći da je taj stav "objektivniji" ili ispravniji od drugih teorija i vjerovanja. Jedino što iznosi par krivih predodžbi o kršćanstvu što je tebi čini se must have element u svakoj filozofiji (nhf), ali problem sa takvim stavom je taj što, isto kao determinizam omalovažava ljudsko biće i predstavlja život kao besmisleni prekid nepostojanja. Naravno da ne postoje kontraargumenti za to, ali praktički ne postoje ni argumenti, jer bi morao umrijeti da ih saznaš. Osim toga postoje fenomeni koji, iako nisu propisno dokazani, toliko su sveprisutni da ih jednostavno ne možemo otpisati, poput lucidnih snova, točnije OOBE fenomena i sličnih iskustava koji se nikako ne uklapaju u nihilističku teoriju besmislenog života.

    Opet se pitam, kako je moguće da ljudi koji vjeruju u takav koncept uopće žive? Ako imaju kuću s bazenom, pet auta, hrpu love i četiri ljubavnice, onda bi mi bilo jasno, ali ako nisu zadovoljni, zašto onda žive? Danas valjda postoje laki i bezbolni načini za eutanaziju. Zašto bi ih bilo uopće briga?

    Što se tiče dimenzija u svemiru, nikako mi nije jasno kakve to ima veze sa smislom života, ili čovjekovom ulogom u svemiru? Da, svemir je awesome. Svemir je epski, i u njemu se dešavaju toliko ogromne i čudesne stvari da ih milijun SF romana nikad neće moći dočarati. Just look at that shit! Ali to je stvar znanosti, to su znanstvena otkrića i zanimljive i pametne činjenice, to nema veze sa filozofiranjem o ljudima. Ako su fizičke karakteristike tijela jedino što je na svijetu bitno, podsjećam da je čovjek još i krhkiji nego što to izgleda uspoređujući ga sa svemirom. Odmah bi mogo nabrojat 20 životinja koje mogu bez beda ubiti čovjeka začas. Ima ih sigurno na stotine takvih vrsta, ali bez obzira na to čovjek je pokorio cijelu Zemlju. I to u relativno kratkom vremenskom roku. Čak i ako zaniječeš svu nevjerojatnost čovjekovog uma, njegov intelekt, umjetnost, dosjetljivost, i nazoveš ih determiniranim, čak taj sam mehanizam ljudske civilizacije blista u ostatku mehanizama koji čine svemir. To je mehanizam koji je u relativno kratko vrijeme napravio mnogo toga, i samo ide brže. Od antičkih civilizacija do danas proteklo je samo par tisuća godina, a cijeli sunčev sustav nije prstom mrdnuo u to vrijeme, nego se i dalje vrti na istom mjestu (eventualno se još kreće rubom galaksije), jedini događaj koji će razbiti monotoniju je kraj životnog vijeka Sunca za jedno 6 milijardi godina. I samo je pitanje vremena kad će se ljudi proširiti van granica ovog planeta i početi pokoravati svemir. Sunce će možda još biti u istoj ovoj šabloni kad se ljudi rašire svemirom i učine ga malenim.

  13. #73
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Jun 2006
    Postova
    7.160

    Re: Filozofija

    = Citat = Izvorno postao cham3leon
    Pogledah videje sinoć. Čovjek priča o nečemu što ne može dokazati jednako kao što nitko ne može dokazati reinkarnaciju, pa ne mogu reći da je taj stav "objektivniji" ili ispravniji od drugih teorija i vjerovanja.
    Pa nisam ni rekao da je, samo je drugi način gledanja na stvari koje ti smatraš "depresivnima".


    = Citat = Izvorno postao cham3leon
    Opet se pitam, kako je moguće da ljudi koji vjeruju u takav koncept uopće žive? Ako imaju kuću s bazenom, pet auta, hrpu love i četiri ljubavnice, onda bi mi bilo jasno, ali ako nisu zadovoljni, zašto onda žive? Danas valjda postoje laki i bezbolni načini za eutanaziju. Zašto bi ih bilo uopće briga?
    Ovo ti je jako debilna izjava, neznam zašto ja ako ne vjerujem ni u boga ni u viši smisao i dalje ne bi bio zadivljen samom prirodom i nevjerojatnim procesima koji se u njoj odvijaju milijardama godina, ili zašto ne bih uživao u malim stvarima poput druženja s dobrim prijateljima, smijehu, čitanju, slušanju glazbe itd. A što se tiče materijalnog bogatstva, jedan malo banalan primjer, možda se ne želim "eutanazirat" zato jer uvijek postoji mogućnost da u jednom od idućih par desetljeća otvorim uspješnu firmu, dobijem na lotu, otkrijem da sam naslijedio milijune itd. A pošto još uvijek nemamo načina da gledamo u budućnost, ne želim si uskratiti takvu mogućnost.

    Vidi i ovo:




    = Citat = Izvorno postao cham3leon
    Što se tiče dimenzija u svemiru, nikako mi nije jasno kakve to ima veze sa smislom života, ili čovjekovom ulogom u svemiru? Da, svemir je awesome. Ali to je stvar znanosti, to su znanstvena otkrića i zanimljive i pametne činjenice, to nema veze sa filozofiranjem o ljudima.
    Ovo ti je isto jako čudna izjava o kojoj očito nisi dovoljno promislio, zato jer su kroz tisuće godina razvoja civilizacije, dok još nismo bili svjesni te veličine svemira, sama zemlja i čovjek uvijek bili postavljeni pijedestal na najvažnijih sila u svemiru. Znači zemlja je u centru svega, sve se vrti oko nje, čovjek je osobna kreacija najvećeg entiteta u svemiru itd., da bi kroz zadnjih par stoljeća saznali ne samo da nismo u nikakvom središtu, već da se i nalazimo u maloj galaksiji s još milijardama drugih zvijezda i planeta, koja je opet samo jedna od milijardu drugih galaksija. I taj svemir u kojem se nalazimo nije ni prijateljski nastrojen prema nama, i stojimo na milost i nemilost kometima, supernovama i sličnim stvarima. Ovo mi je jedan od najdražih kratkih prezentacija Tysona na tu temu:




    = Citat = Izvorno postao cham3leon
    I samo je pitanje vremena kad će se ljudi proširiti van granica ovog planeta i početi pokoravati svemir. Sunce će možda još biti u istoj ovoj šabloni kad se ljudi rašire svemirom i učine ga malenim.
    I samo je pitanje vremena kad ćemo započeti treći svjetski rat i izbrisati većinu ljudske populacije sa zemlje. Samo je pitanje vremena kad će se otopiti polarne kape i vodom prekriti ono malo kopna što je ostalo. Samo je pitanje vremena kad će jedan od ovih par sto ogromnih asteroida koji zuje oko zemlje blago promijeniti svoju putanju i izbrisati većinu života.

  14. #74
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    17.106

    Re: Filozofija

    @Kameleon - Meni nije jasno zašto tebi nihilizam vodi u besmislen život. Ako si nihilist, upravo to će te motivirati da uživaš u životu dok možeš, jer nakon toga nema ništa (i ja naginjem nihilizmu već godinama, nisam zbog toga depresivan). Zapravo bih rekao da ako vjeruješ u život poslije smrti, tek onda bi jedva čekao smrt.
    Polako odustajem od vjerovanja u ikakav vječni moral, pravilan način života i uopće ikakav smisao, ali ne vidim kako to uopće vodi u suicidalne pomisli - naprotiv, vodi u realno poimanje svog života kao jedne nevjerojatno nevažne sitnice u cijelom sustavu. Have fun.
    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

    Relaxation.mp3

  15. #75
    Senior Member You have been warned cham3leon's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    18.414

    Re: Filozofija

    = Citat = Izvorno postao Sonic_Moronic
    @Kameleon - Meni nije jasno zašto tebi nihilizam vodi u besmislen život. Ako si nihilist, upravo to će te motivirati da uživaš u životu dok možeš, jer nakon toga nema ništa (i ja naginjem nihilizmu već godinama, nisam zbog toga depresivan). Zapravo bih rekao da ako vjeruješ u život poslije smrti, tek onda bi jedva čekao smrt.
    Polako odustajem od vjerovanja u ikakav vječni moral, pravilan način života i uopće ikakav smisao, ali ne vidim kako to uopće vodi u suicidalne pomisli - naprotiv, vodi u realno poimanje svog života kao jedne nevjerojatno nevažne sitnice u cijelom sustavu. Have fun.
    Zato jer od tih užitaka nemaš ništa. Čim prođu, kao da ih nije ni bilo. I osim toga, koliko god se nauživaš za života, ako nakon toga nema ništa, onda je sasvim svejedno koliko si užitka imao.

  16. #76
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    17.106

    Re: Filozofija

    Sad mi nije svejedno
    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

    Relaxation.mp3

  17. #77
    Senior Member Giant leap for forum
    Datum registracije
    May 2009
    Postova
    3.950

    Re: Filozofija

    Jel ne bi onda najveće postignuće u takvom sustavu bilo "Biti zapamćen" od strane novih generacija?
    Sensei replied, what is your woman?
    Is she just a container for the child...
    This great, pink matter
    Cotton candy Majin Buu....

  18. #78
    Administrator God from the machine
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Chicago
    Postova
    20.497

    Re: Filozofija

    = Citat = Izvorno postao cham3leon
    Zato jer od tih užitaka nemaš ništa. Čim prođu, kao da ih nije ni bilo. I osim toga, koliko god se nauživaš za života, ako nakon toga nema ništa, onda je sasvim svejedno koliko si užitka imao.
    Long story short: svi bi se mi trebali ubiti?
    [center:chmelrcv][/center:chmelrcv]
    [center:chmelrcv]BITCH, IT IS 5:30![/center:chmelrcv]

    -kazem ti, nisu sredeni.

  19. #79
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    17.106

    Re: Filozofija

    Meni ne zvuči super da me za kojih 5 stoljeća nadrkani tinejdžeri uče u udžbenicima i žale se kako su mi ideje bile glupe i zašto to moraju znati, dok me s druge strane teoretičari interpretiraju na petsto načina i sumnjaju u moju egzistenciju. Možda se dogodi da grupa ljudi iskrivi ono što sam rekao i započne ideologiju kojoj se protivim, u moje ime.
    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

    Relaxation.mp3

  20. #80
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Jun 2006
    Postova
    7.160

    Re: Filozofija

    = Citat = Izvorno postao cham3leon
    Zato jer od tih užitaka nemaš ništa. Čim prođu, kao da ih nije ni bilo. I osim toga, koliko god se nauživaš za života, ako nakon toga nema ništa, onda je sasvim svejedno koliko si užitka imao.
    Od tih užitaka imašSužitak u datom trenutku i sjećanje na taj užitak kasnije. Puno toga naravno ovisi i o tvojoj definiciji užitka, ako si hedonistički megaloman, očito je da se vrlo vjerojatno nećeš puno nauživati za života. Ovaj drugi argument ti je opet besmislen, zato jer čovjek živi samo u sadašnjosti, te je sasvim nebitno što poslije života nema ničega i to nebi nimalo trebalo utjecati na tvoj život koji živiš upravo sada.

  21. #81
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2006
    Lokacija
    Ryugu-jo
    Postova
    2.490

    Re: Filozofija

    = Citat = Izvorno postao Sonic_Moronic
    Meni ne zvuči super da me za kojih 5 stoljeća nadrkani tinejdžeri uče u udžbenicima i žale se kako su mi ideje bile glupe i zašto to moraju znati, dok me s druge strane teoretičari interpretiraju na petsto načina i sumnjaju u moju egzistenciju. Možda se dogodi da grupa ljudi iskrivi ono što sam rekao i započne ideologiju kojoj se protivim, u moje ime.
    Ja sam uvjeren da se to vec kroz povijest i dogadalo. Takoder smatram da sve te "znanosti" koje zavrsavaju sa "ija" (psihologija, sociologija, pedagogija, filozofija, ekologija, ekonomija...) nisu uopce znanosti jer nema nista egzaktno i mjerljivo u njima. Sve su to nagadanja koja se mogu, a i ne moraju potvrditi primjerima, cesce se ne mogu, jer nije uvijek sve tako crno-bijelo, tj. svemir je nasumican (u prvu ruku) i postoji previse varijabli u zivotu koji utjecu na... sve...


    Slusam psihologiju i pedagogiju, na malo manje sjebanije slucajeve se moze primjeniti znanje iz tih pseudoznanosti, za teze slucajeve treba izmisljati nove teorije.

  22. #82
    Senior Member My way or the highway Neven <R>'s Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    wololo
    Postova
    7.914

    Re: Filozofija

    A kemija, biologija, otorinolaringologija? A? Šta ćeš sad a??

    Inače takav snobizam i gledanje s visoka na humanističke znanosti je uobičajen kod ljudi na tehničim faksevima (ti si na fsb-u je'l?). Samo zato što se nešto ne može opisati striktnim matematičkim formulama ne znači da se ne može istraživati i da se spoznaje od istraživanja ne mogu primjeniti u stvarnosti.

  23. #83
    Administrator My way or the highway
    Datum registracije
    Mar 2006
    Lokacija
    Uncanny Valley
    Postova
    9.450

    Re: Filozofija

    Jel isto tako ne vjeruješ u kopulaciju i onaniju?
    Najbrži pištolj Policije Okusa. Može da pogodi sve od bilo gdje. Također piše i poeziju.

  24. #84
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    17.106

    Re: Filozofija

    = Citat = Izvorno postao Tsumetai Ryujin

    Ja sam uvjeren da se to vec kroz povijest i dogadalo. Takoder smatram da sve te "znanosti" koje zavrsavaju sa "ija" (psihologija, sociologija, pedagogija, filozofija, ekologija, ekonomija...) nisu uopce znanosti jer nema nista egzaktno i mjerljivo u njima. Sve su to nagadanja koja se mogu, a i ne moraju potvrditi primjerima, cesce se ne mogu, jer nije uvijek sve tako crno-bijelo, tj. svemir je nasumican (u prvu ruku) i postoji previse varijabli u zivotu koji utjecu na... sve...
    Koji si ti biser. Filozofija nije znanost, ali ako želiš odbaciti sve društvene znanosti jer se ne bave striktno dokazivim stvarima u prirodi, ne znam što da ti čovjek kaže.
    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

    Relaxation.mp3

  25. #85
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Jun 2006
    Postova
    7.160

    Re: Filozofija

    Baš je padobranac

  26. #86
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2006
    Lokacija
    Ryugu-jo
    Postova
    2.490

    Re: Filozofija

    PMF Fizika.

    Samo tvrdim da se vecina teorija iz takvih znanosti tesko mogu primjeniti na veci dio danasnje populacije. Iz psihologije i pedagogije pogotovo danas u "modernom" drustvu. Takoder smatram da nije uopce problem biti psiholog ili sociolog i stvarat svoje teorije koje naravno funkcioniraju u idealnom svijetu i mozda nekom malom broju stvarnih primjera.

    Piaget, Lev Vygotsky, Kohlberg i slicni, su davali razno razne teorije o moralnom, kognitivnom, psihosocijalnom i drugim razvojima. Teorije koje su bile primjenjive na ondasnju populaciju i to samo sa odredenih podrucja, danas se tesko mogu primjeniti iako se cijeli sustav obrazovanja temelji na njima. Te teorije nisu bile primjenjive ni na svu djecu ni onda kada su nastale.


    Znanstvena zajednica prihvaca odredeno znanje samo ako je ono koherentno sa drugim vec prihvacenim znanjima i ako se slaze sa iskustvom, dakle znanstveno znanje mora biti prihvaceno od strane znanstvene zajednice. Pitanje znanja nije problem reprezentacije istine, znanje je osobno konstruirano, ali drustveno posredovano, tj. znanje postoji samo u svijesti spoznavajuceg bica, a ono postoji samo u drustveno-kulturnom smislu.

    Kao sto rekoh, postoji previse poznatih i nepoznatih varijabli koji utjecu na koji god razvoj pojedinca da bi netko mogao tvrditi, tj. grupirati sve ljude i onda razvijati teorije o njihovom razvoju te nakon toga primjenjivati na trecu grupu ljudi, potpuno razlicitu od prve dvije.

    @neven ne pricam o striktno matematickom opisu znanosti, tvrdim da ne mozes generalizirati na temelju testiranog i onda tu generalizaciju primjenjivati na druge grupe i onda rec da je to znanost. Jer to jednostavno ne funkcionira u sociologiji, psihologiji i pedagogiji.

  27. #87
    Administrator My way or the highway
    Datum registracije
    Mar 2006
    Lokacija
    Uncanny Valley
    Postova
    9.450

    Re: Filozofija

    Imam filing da je tvoje poimanje takvih [s:31qelnhg]znanosti[/s:31qelnhg]Sdisciplina diktirano filmovima i serijama u kojima je svaka teorija 100% točna i precizna te direktno praktički primjenjiva.
    Najbrži pištolj Policije Okusa. Može da pogodi sve od bilo gdje. Također piše i poeziju.

  28. #88
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2006
    Lokacija
    Ryugu-jo
    Postova
    2.490

    Re: Filozofija

    Moje poimanje takvih disciplina i pseudoznanosti je temeljeno na cestom ne slaganju onoga sto slusam na predavanju i iskustva iz stvarnog zivota.

    Nisam lakouman da filmovi i drugi zabavni materijali formiraju moje misljenje, tj percepciju.

    Zanima me samo kolko je vas slusalo predavanja iz takvih pseudoznanosti, tj humanistickih znanosti. Cisto da znam prosuditi svoje trenutno misljenje, tj. da se mogu preispitati

  29. #89
    Administrator My way or the highway
    Datum registracije
    Mar 2006
    Lokacija
    Uncanny Valley
    Postova
    9.450

    Re: Filozofija

    Slušao i čitao svašta. Istina je da postoje discipline u kojima možeš srat gluposti godinama prije nego se ljudi slože da bacaš bureke i krafne *khmsociologijakhm*. Ali da su nagađanja? Mogu biti, ali nisu pravilo.
    Čak i ako kažeš da je većina, većina znanstvenih teorija u svakom području biva odbačeno...
    Najbrži pištolj Policije Okusa. Može da pogodi sve od bilo gdje. Također piše i poeziju.

  30. #90
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2006
    Lokacija
    Ryugu-jo
    Postova
    2.490

    Re: Filozofija

    OK, stoji. Pregrubo sam se izrazio kad sam generalizirao i rekao da su sve te znanosti i teorije BS.

    Uzmimo za primjer psihologiju. Istrazivanje se obavi na odredenoj grupi ljudi, a zakljucci primjenjuju na cijelu populaciju. Ljudski um je individualan i oblikovan iskustvom jedinstvenom samo za tog covjeka. I onda kad slusam na predavanju od nekoga, ko je doktorirao takvu neku znanost, kako govori da su igre stetne jer je bilo desetak (ili neki drugi dvoznamenkasti broj) slucajeva gdje su ljudi usli u zgradu i napravili masakar i onda zakljuciti da su igre stetne za cijelo covjecanstvo.... wtf?? pocnem sumnjati u njegovu kompetentnost i njegovu znanost. Kada mi kaze da je obavljeno stotine studija koje su "dokazale" da su igre stetne, a samo jedna jedina koja je dokazala da nisu, jasno mi je da je rijec o manipulaciji znanstvenom zajednicom i njihovim "znanostima".

    Ako ti postavis teoriju i dokazes ju eksperimentom koji ce uvijek davati isti rezultat onda mozes reci da je to znanost. (Pavlovlijev eksperiment)
    Ali raditi podijelu kognitivnog razvoja koja je primjenjiva na jednoj istrazivanoj skupini, a vec na drugoj neprimjenjiva i reci da je to znanost je BS. Ne bih nista rekao da to ostane negdje izvan znanosti kao jedno moguce objasnjenje, ali predavati to i uciti to da bi se primjenjivalo na sve je glupost.

Slične teme

  1. Filozofija
    By Dreadlock in forum Alt-F4
    Odgovora: 90
    Posljednji post: 09-09-2007, 18:32

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •