Stranica 1 od 8 123 ... PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 30 od 235

Tema: Nova platforma

  1. #1
    Moderator No Mercy IGoR_2803's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2007
    Lokacija
    Mise Eire
    Postova
    6.083

    Nova platforma

    Pozdrav!

    Ovako, iako sam odlučio da neću više ulagati u komp, barem ne pretjerano, odlučih obnoviti svoju 3, 3.5 godina staru kantu. Trenutačno stanje je sljedeće:

    Gigabyte M55S-S3 ploča (nForce550 čipset)
    Athlon64 X2 3600+ @ 5000+
    3 GB DDR 2 memorije (3*1 GB)
    vtx3d hd4850 512 MB
    fortron 400W PNF

    Igram na 1280x1024, iako će se u skorijoj budućnosti i to promijeniti jer ću uzeti neki 23/24'' fullHD display. Ali o tom potom. Sad je ideja da zamijenim ploču, proc i memoriju. Znači samo to, ostalo ostaje isto.

    Dijelove ću uzimati u ZG, a budžet je kojih 1700 kn. Btw, odmah oglašavam da su sadašnja ploča, proc i memorija od početka prosinca na prodaju ))

    Ono kaj me u biti muči je procesor. S memorijom i pločom je stvar prilično jednostavna, ali za proc imam par kandidata. Pošto mi je proc bitan samo za igre, naravno, ne mogu se odlučiti između Athlona II X4 6xx, Athlona II X3 7xx ili Phenoma II X2 5xx BE. Nekako mi se čini da bi ipak trebao ići na više jezgri kad već mijenjam platformu tako da phenom nekako ispada iz utrke. Ove šeme s otključavanjem me ne impresioniraju jer je to kocka, jedino u slučaju da kupujem rabljeni od nekog ko mi može garantirati da 120% radi. E sad: X3 ili X4?

    The fools, the fools, the fools, They have left us our Fenian dead, And while Ireland holds these graves, Ireland unfree shall never be at peace!

    RAPALJE - wat zullen we drinken

  2. #2
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Nova platforma

    Igore, moj savijet ti je - ne mijenjaj memoriju. DDR3 samo je malo brži (iako radi na puno većim taktovima) i malo manje troši (jer radi na nižem naponu) nego DDR2.
    Davati sad recimo 700-800 Kn za novih 4GB DDR3 a imaš već 3GB DDR2 po mom mišljenju nije isplativo. Uzmi samo još 1 keks od 1GB DDR2.
    Time si ušparao nekih 500 - 600 Kn za recimo jači procesor, bolju matičnu ili napajanje.

    Procesor uzmeš najmanje neki četverojezgreni Athlon II (po izboru ilitiga što jeftiniji), preporučenom Phenom II.
    Ukoliko si voljan zadovoljiti se s trojezgrenim, uzmeš Athlon II x3 ili Phenom II x2.
    Zašto sam pod trojezgreni stavio Phenom II x2 - jer je vjerojatnost da ćeš otključati barem jednu jezgru stabilnu vrlo velika, rekao bih preko 90%.
    Isto tako, mogućnost otključavanja Athlona II x3 u x4 je dost velika.
    Ako uzmeš proc koji ima mogućnost i matičnu na kojoj se može, šta te košta pokušati.

    Preporučio bih i neku ploču koaj podržava DDR2 ali knap sam s vremenom da tražim...

    Uz to, nebi bilo loše ni napajanje promijeniti. Skoćiš do Linksa pd CX 400 dok još imaju... xD
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  3. #3
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Nova platforma

    Pošto su cijene takve kakve jesu, mislim da ti je najbolje ići na onu full jeftinu mATX ASRock N68C-S UCC ploču za 280 kuna, jedan Corsair keks od 4GB za oko 500 kuna i Athlon X3 445 za 520 kuna. Zašto tako mislim? Pa eto, s Corsair keksom od 4GB se osiguravaš za budućnost, jer takvi će keksi uskoro postati standard i vjerojatno još dodatno pojeftiniti, a Corsair na svog daje 5 godina jamstva. Zašto jeftina ASRock ploča i Athlon X3? Ne gubiš puno u vidu performansi, a u slučaju da otključaš taj X3 u X4 (što je skroz jednostavna radnja) dobijaš solidan boost besplatno. Ne trebam ni spominjati da ova kombinacija dođe osjetno manje od 1700 kuna i da si čak možeš (zbog podrške ploče za 2 x DDR2 i 2 x DDR3) odmah uzeti ploču i proc (što te izađe ravno 800 kuna), a DDR3 keks kupiti tek onda kada prodaš staru matičnu i proc, pa nakon što zamijeniš DDR2 s DDR3 fino stare kekse prodaš i to je to...


  4. #4
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Nova platforma

    De Niko kud ćeš tako finom profinjenom gospodinu prosjačku jeftinjak ploču. Ne kažem da je loša, no čovjek cilja na unaprijeđenje platforme a ne nužnu promjenu pod hitno s pola prebijene pare u džepu.

    Moja vizija /bez napajanja/:
    1 x Asrock 790GX Pro - AMD 790GX, AMD SB750, ATX, FSB 2600
    1 x DDR2 1024MB ( 1GB ) PC6400 Kingmax, 800MHz, CL5
    1 x Procesor AMD Phenom II X4 925, socket AM3, BOX , 8Mb cache, 95W
    1.599,98Kn @ ADM

    Druga varijanta (s prelaskom na DDR3, ali slabiji proc):
    1 x Procesor AMD Athlon II X4 640, socket AM3, BOX , 2Mb cache, 95W
    2 x DDR3 2048MB ( 2GB ) Kingmax, 1333MHz, CL9, FLFE85F-B8EE9
    1 x Asrock 770 EXTREME3 - AMD 770, AMD SB710, ATX, FSB 2600, Dual Ch
    1.668,99Kn @ ADM

    I još možda najbolja varijanta:
    1 x Procesor AMD Athlon II X4 640, socket AM3, BOX , 2Mb cache, 95W
    1 x Gigabyte MA770-US3 rev 2.0, AMD 770+SB710, S. AM2+, 6xSATA RAID
    1 x Napajanje CORSAIR 500W CX Series, ATX, ATX12V v2.3
    1 x DDR2 1024MB ( 1GB ) PC6400 Kingmax, 800MHz, CL5
    1.723,99Kn @ ADM
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  5. #5
    Moderator No Mercy IGoR_2803's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2007
    Lokacija
    Mise Eire
    Postova
    6.083

    Re: Nova platforma

    zanimljiv prijedlog, za ostanak na DDR2 memoriji, nije mi to palo na pamet... definitivno ću razmotriti... svjestan sam da nema razlike u brzini (primjetne u normalnom korištenju) između DDR2 i DDR3, ne znam zašto se nisam sam sjetio te ideje... uglavnom, ako imate još prijedloga (ostali) - be my guest..

    @marijanović: što se tiče napajanja - dakako, to je isto u planu i to odmah mjesec nakon procesora... možda čak i istovremeno... ali mislim da ću ubost onog seasonica 520 W... još ću vidjeti...

    The fools, the fools, the fools, They have left us our Fenian dead, And while Ireland holds these graves, Ireland unfree shall never be at peace!

    RAPALJE - wat zullen we drinken

  6. #6
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Nova platforma

    E, editirao sam tamo svoj post, ubacio još i varijantu:
    1 x Procesor AMD Athlon II X4 640, socket AM3, BOX , 2Mb cache, 95W
    1 x Gigabyte MA770-US3 rev 2.0, AMD 770+SB710, S. AM2+, 6xSATA RAID
    1 x Napajanje CORSAIR 500W CX Series, ATX, ATX12V v2.3
    1 x DDR2 1024MB ( 1GB ) PC6400 Kingmax, 800MHz, CL5
    1.723,99Kn

    Dakle ostaješ na svojem DDR2, uzmeš još 1 GB da imaš 4, uzimaš četverojezgreni procesor odmah u startu, ploču koja je koliko-toliko ok i kao što vidiš napajanje odmah.
    CX 500W nije nešto posebno, ali za cijenu od 415 Kn nije loše. Definitivno vjerojatno bolje od Fortrona 400PNF.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  7. #7
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Nova platforma

    IMO, Athlon X4 640 je super izbor, pogotovo uz tvoju grafu. Napajanje (ako ga još ima) DEFINITIVNO Silverstone Strider od 500W po cijeni od 460 kuna u ADM-u. Napajanje je zvijer i za svoju cijenu ultimativni best buy!


  8. #8
    Moderator No Mercy IGoR_2803's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2007
    Lokacija
    Mise Eire
    Postova
    6.083

    Re: Nova platforma

    nemam baš povjerenja u te nove CX corsairove... ne znam, nisam pametan što se napajanja tiče... nemam baš vremena da detaljno proučim review-ove, ali morat ću se potruditi... šta kažete na taj seasonic koji sam spominjao?

    The fools, the fools, the fools, They have left us our Fenian dead, And while Ireland holds these graves, Ireland unfree shall never be at peace!

    RAPALJE - wat zullen we drinken

  9. #9
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Nova platforma

    Seasonic je super, kojeg god da si uzmeš. Eventualno imaš Corsair VX450 ili Silverstone Strider od 500W za te pare...


  10. #10
    Moderator No Mercy IGoR_2803's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2007
    Lokacija
    Mise Eire
    Postova
    6.083

    Re: Nova platforma

    jel se sjeća neko kad je don kihot ili tko već govorio o testiranju fortrona 400 W pnf... trebao bi neke podatke o torturi dotičnog napajanja jer me zanima koliko toga trpi? uglavnom, ideja mi je trenutačno ovakva... uzet ću neku am2+ ploču oko 500 kn... gigabyte, asus, asrock - nije mi uopće važno... uzet ću 1 GB keks DDR2, tako da imam 4 (makar mi ni to nije neophodno, pošto sada imam 3) - 150 kn... i uzet ću phenom II x4 955 BE...

    sad me samo zanima da li će fortron to moći držati kojih mjesec dana... znači toga phenoma + hd4850 + 3 diska + optika... znam da taj proc zaslužuje močnije napajanje i dobiti će ga, ali ja bi radije prvo mijenjao ovo, pa onda napajanje, nego da prvo kupim napajanje pa kasnije ostalo...

    stoga, dajte neke torture testove PNFa...

    The fools, the fools, the fools, They have left us our Fenian dead, And while Ireland holds these graves, Ireland unfree shall never be at peace!

    RAPALJE - wat zullen we drinken

  11. #11
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Nova platforma

    To što imaš tri diska napajanju ne znači ništa, pošto sigurno ne koristiš sva tri istovremeno, a tvoj naklokani proc vjerojatno troši tek malo manje od stock 955-ice. Razmisli malo što mijenjaš i skužit ćeš i sam da ti potrošnja (ako uopće i poraste) raste skroz sitno, a i taj ti proc skoro nikada neće raditi na 100% opterečenja sa sve 4 jezgre. Mislim da se uopće ne trebaš brinuti, ali ipak bi bilo zgodno da uzmeš neko novo napajanje.


  12. #12
    Moderator No Mercy IGoR_2803's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2007
    Lokacija
    Mise Eire
    Postova
    6.083

    Re: Nova platforma

    = Citat = Izvorno postao Niko Bellic
    To što imaš tri diska napajanju ne znači ništa, pošto sigurno ne koristiš sva tri istovremeno, a tvoj naklokani proc vjerojatno troši tek malo manje od stock 955-ice. Razmisli malo što mijenjaš i skužit ćeš i sam da ti potrošnja (ako uopće i poraste) raste skroz sitno, a i taj ti proc skoro nikada neće raditi na 100% opterečenja sa sve 4 jezgre. Mislim da se uopće ne trebaš brinuti, ali ipak bi bilo zgodno da uzmeš neko novo napajanje.
    ma znam... svjestan sam toga i sam... ali svejedno mi je bolje da mi i ostali potvrde... sad sam našao nekog lika na pcekpsertu koji ima istu konfu... taj fortron mu drži phenoma II x4 955 BE i hd4850...

    a također sam svjestan da moram mijenjati to napajanje ali to tamo poslije nove godine...

    The fools, the fools, the fools, They have left us our Fenian dead, And while Ireland holds these graves, Ireland unfree shall never be at peace!

    RAPALJE - wat zullen we drinken

  13. #13
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Nova platforma

    A gle, trebalo bi držati.
    Kihot je pilio o tome kako LC 600W drži dvije HD4850 dok Fortron 400W ne može, a podjednako koštaju i svi hvale Fortrona.
    Drugim riječima ukratko - držat će ti to taj Fortronac, samo ipak on već ima godinica i pomalo je na knap.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  14. #14
    Moderator No Mercy IGoR_2803's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2007
    Lokacija
    Mise Eire
    Postova
    6.083

    Re: Nova platforma

    ma boli me đon, mjesec, dva će držati, ja ću se suzdržavati od klokanja ovog BE, iako sumnjam , a onda ću uzeti seasonic 520 W ili ekvivalent...

    The fools, the fools, the fools, They have left us our Fenian dead, And while Ireland holds these graves, Ireland unfree shall never be at peace!

    RAPALJE - wat zullen we drinken

  15. #15
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Nova platforma

    Nema potrebe klokati tu 955-icu. Da imaš HD 5870 ili GTX 470, onda da, ali s HD 4850 stvarno nema potrebe...


  16. #16
    Moderator No Mercy IGoR_2803's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2007
    Lokacija
    Mise Eire
    Postova
    6.083

    Re: Nova platforma

    = Citat = Izvorno postao Niko Bellic
    Uopće nema potrebe klokati tu 955-icu. Da imaš HD 5870 ili GTX 470, onda da, ali s HD 4850 stvarno nema potrebe...
    znam ja da nema potrebe... nije u potrebi poanta... kad bi tako gledao, nemam ni realne potrebe za novim procom... ali eto... shopping manija...

    The fools, the fools, the fools, They have left us our Fenian dead, And while Ireland holds these graves, Ireland unfree shall never be at peace!

    RAPALJE - wat zullen we drinken

  17. #17
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Nova platforma

    Ti se šališ?! Pa onaj proc je već odavno HTPC kategorija...

    Nego da odemo malo u oftopik, ako su moje mochi zapažanja bile dobre, ti (baš kao i odnedavno ja) imaš WD Caviar Blue od 1TB aka WD10EALS. Kako si zadovoljan i kad planiraš još jednog u RAID0?


  18. #18
    Senior Member Fight fire with fire RIDER32's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2008
    Lokacija
    u nekoj nezapisanoj baladi
    Postova
    11.126

    Re: Nova platforma

    = Citat = Izvorno postao IGoR_2803
    ma boli me đon, mjesec, dva će držati, ja ću se suzdržavati od klokanja ovog BE, iako sumnjam , a onda ću uzeti seasonic 520 W ili ekvivalent...

    Ma upali C'n'Q bar dok nekupiš novo napajanje. U idleu on troši 10ak Wata, a na 100% ces ga jako teško zaloadat.

    Strpljen spašen

  19. #19
    Moderator No Mercy IGoR_2803's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2007
    Lokacija
    Mise Eire
    Postova
    6.083

    Re: Nova platforma

    = Citat = Izvorno postao Niko Bellic
    Ti se šališ?! Pa onaj proc je već odavno HTPC kategorija...

    Nego da odemo malo u oftopik, ako su moje mochi zapažanja bile dobre, ti (baš kao i odnedavno ja) imaš WD Caviar Blue od 1TB aka WD10EALS. Kako si zadovoljan i kad planiraš još jednog u RAID0?
    nemam... imam WD10EARS, to je caviar green, kupio sam ga isključivo za storage... imam caviar blue od 640 GB, to je proslavljena 6400AAKS serija... na njemu držim sistem... i još je tu stara 7200.12 barracuda (320 GB)...


    The fools, the fools, the fools, They have left us our Fenian dead, And while Ireland holds these graves, Ireland unfree shall never be at peace!

    RAPALJE - wat zullen we drinken

  20. #20
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Nova platforma

    Damn. Starim. Očito sam posenilio.


  21. #21
    Senior Member Fight fire with fire RIDER32's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2008
    Lokacija
    u nekoj nezapisanoj baladi
    Postova
    11.126

    Re: Nova platforma

    = Citat = Izvorno postao IGoR_2803
    imam caviar blue od 640 GB, to je proslavljena 6400AAKS serija...
    Po cemu? Imam i ja to cudo...

  22. #22
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Nova platforma

    Navodno je brz dok je prazan. xD


  23. #23
    Moderator No Mercy IGoR_2803's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2007
    Lokacija
    Mise Eire
    Postova
    6.083

    Re: Nova platforma

    = Citat = Izvorno postao Niko Bellic
    Navodno je brz dok je prazan. xD
    lol...

    @rider32: proslavljena kod nas, ne znam zakaj... imam dojam da je jedno kraće vrijeme bio boom tih diskova među forumskom populacijom... valjda je bio jeftin ili šta ja znam...

    The fools, the fools, the fools, They have left us our Fenian dead, And while Ireland holds these graves, Ireland unfree shall never be at peace!

    RAPALJE - wat zullen we drinken

  24. #24
    Senior Member My way or the highway Kostolomac's Avatar
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    7.152

    Re: Nova platforma

    Jedno vrijeme je bio ultimativni best-buy! A i stvarno je dobar hard.
    Spam spam, flame flame, that's the way of PcPlay!
    Ryzen 5 3600X # Liquid Freezer II 360 # Asus Prime X370-Pro # 16GB DDR4 # MSI RTX2070S Ventus OC # Adata SX8200 Pro 1TB
    & Samsung 860 EVO 500GB # Corsair RM650 # Lenovo Y27q-20 IPS 165Hz

  25. #25
    Senior Member Fight fire with fire RIDER32's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2008
    Lokacija
    u nekoj nezapisanoj baladi
    Postova
    11.126

    Re: Nova platforma

    hehehe oke I meni je bio best buy jer sam raspolagao sa jako malo novaca a trebao sam što više mjesta... I da hard je zbilja dobar kolko sam dosad primjetio ^^ i tih je, a brzina je oke.

  26. #26
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Nova platforma

    Bitno da sam si ja uzeo novi i još brži WD Caviar Blue od 1TB za 460 kuna s uključenom dostavom...


  27. #27
    Moderator No Mercy IGoR_2803's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2007
    Lokacija
    Mise Eire
    Postova
    6.083

    Re: Nova platforma

    = Citat = Izvorno postao Niko Bellic
    Bitno da sam si ja uzeo novi i još brži WD Caviar Blue od 1TB za 460 kuna s uključenom dostavom...
    ti si frajer, ne?

    The fools, the fools, the fools, They have left us our Fenian dead, And while Ireland holds these graves, Ireland unfree shall never be at peace!

    RAPALJE - wat zullen we drinken

  28. #28
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Nova platforma



  29. #29
    Moderator No Mercy IGoR_2803's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2007
    Lokacija
    Mise Eire
    Postova
    6.083

    Re: Nova platforma

    ovako, razmišljao sam da uzmem neku malo bolju ploču... zašto? zato jer taj proc mislim klokati i to kolko bude išlo... freezera 7 pro već imam tako da to nije problem, a i procesor je BE tako da... ne bih htio da me ploča drastično ograničava tako da bi uzeo neku sa malo boljom regulacijom napona...

    recimo ova..

    koje je vaše mišljenje o tome?

    The fools, the fools, the fools, They have left us our Fenian dead, And while Ireland holds these graves, Ireland unfree shall never be at peace!

    RAPALJE - wat zullen we drinken

  30. #30
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Nova platforma

    Ploča je bomba. Imam UD4 verziju. Jako zadovoljan. Prezadovoljan čak. To ti je (ako se ne varam) trenutno najjača AM2+ (DDR2) ploča dobavljiva u Hrvatskoj. Jesam li već rekao da sam jako zadovoljan?


Slične teme

  1. Nova platforma - oko 2000kn
    By Wizard in forum Konfiguracije
    Odgovora: 0
    Posljednji post: 15-02-2013, 15:11
  2. Nova grafa
    By JedimiNjoke_o in forum Pomagaj brate!
    Odgovora: 13
    Posljednji post: 03-08-2012, 16:49
  3. Nova Maticna
    By Wind0ws_98 in forum Konfiguracije
    Odgovora: 17
    Posljednji post: 16-09-2009, 14:13
  4. Microsoft: Windows je još uvijek prvoklasna gaming platforma
    By IgGy in forum Komentari vijesti PCPlay.hr i PlayZone.hr
    Odgovora: 2
    Posljednji post: 28-01-2009, 22:17
  5. omiljena platforma za igranje
    By Svinjoguz in forum Gaming općenito
    Odgovora: 20
    Posljednji post: 16-12-2007, 17:51

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •