Stranica 1 od 3 123 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 30 od 78

Tema: Duša nema svijesti?

  1. #1
    Administrator My way or the highway W1k1n6's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    45,8/16 stupnjeva
    Postova
    7.146

    Duša nema svijesti?

    Za početak malo upozorenje kako ovaj topic nije rasprava o tome ima li Boga ili ne.
    Da biste mogli sudjelovati u njemu morate prihvatiti postojanje besmrtne duše kao činjenicu. Znači, pod pretpostavkom da prihvatimo kako posjedujemo besmrtnu dušu, postavljaju se pitanja - Ima li ona svijest? Ima li sva sjećanja iz fizičkog života? Je li samo dio velike kolektivne svijesti? Uglavnom ovdje se nudi puno prostora za vaša razmišljanja i teorije, pa da vidimo kako stojite s filozofskim raspravama
    Pratite nas na Facebooku i Twitteru!

  2. #2
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Duša nema svijesti?

    Mene zanima (ako je uistinu tako) kakav to uopće ima utjecaj na ljude i u kojoj je mjeri povezano s mozgom? Ima li kakvih konkretnih dokaza da su pamet i inteligencija (socijalna i emocionalna) povezane s konceptom duše kao takve, tj. da li predstavljaju "uvjet" za složeniji stupanj duševnog razvoja? Da li nas manjak pameti i inteligencije ograničava pri duševnom razvoju ili se duševni razvoj odvija zasebno? Što je iznimka, a što predstavlja pravilo?


  3. #3
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Mar 2008
    Postova
    2.558

    Re: Duša nema svijesti?

    Možda je duša oblik u kojem nastavimo živjeti nakon što nam tijelo umre?

  4. #4
    Senior Member Giant leap for forum R@pt0r's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    3.397

    Re: Duša nema svijesti?

    Eto vam nešto vezano uz temu. Možda će vas zanimat. :)

    „I know from the history of my own planet that change is difficult. New ideas are often greeted with skepticism, even fear.
    But sometimes those ideas are accepted, and when they are... progress is made. Eyes are opened.“ -Commander Chakotay

  5. #5
    Senior Member Fight fire with fire Aerial's Avatar
    Datum registracije
    May 2006
    Lokacija
    Assuma kontrolu
    Postova
    11.692

    Re: Duša nema svijesti?

    Prvo na što sam pomislio kad sam vidio "DMT" je bio dimetiltriptamin, ali računam valjda je skraćenica nekakve televizijske produkcije, neće valjda o halucinogenu... Kad ono zbilja dimetiltriptamin kao "duhovna čestica"

    EDIT:
    e, da, inače, taj dokumentarac je fan-made, to nije originalni "DMT: the spirit molecule"
    Official trailer pravog dokumentarca je:

    Ne možeš postati tako brzo iza zadnjeg posta kojeg si postao/la.

  6. #6

    Re: Duša nema svijesti?

    Prisutnost duše = naša svijest.

    Štaš sad?

  7. #7
    Administrator My way or the highway W1k1n6's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    45,8/16 stupnjeva
    Postova
    7.146

    Re: Duša nema svijesti?

    Još uvijek nitko nije iznesao svoj stav (a još manje ga branio), ima li besmrtna duša svijest. Ajmo malo razradit pitanje. Ako duša ima svijest, da li na nju utječe ako je vlasnik tijekom života ili pred kraj bio duševni bolesnik ili recimo totalno senilan? Ako utječe, onda ispada kako se duše razlikuju po kvaliteti svijesti u trenutku kad su se odvojile od tijela.
    Pratite nas na Facebooku i Twitteru!

  8. #8
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Duša nema svijesti?

    Intrigantno. Ne znam šta bih rekao, osim da duša ili nikad ne pronalazi novo tijelo ili umire zajedno s njim.


  9. #9
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Road to Zion
    Postova
    2.119

    Re: Duša nema svijesti?

    = Citat = Izvorno postao W1k1n6
    Još uvijek nitko nije iznesao svoj stav (a još manje ga branio), ima li besmrtna duša svijest. Ajmo malo razradit pitanje. Ako duša ima svijest, da li na nju utječe ako je vlasnik tijekom života ili pred kraj bio duševni bolesnik ili recimo totalno senilan? Ako utječe, onda ispada kako se duše razlikuju po kvaliteti svijesti u trenutku kad su se odvojile od tijela.
    Predpostavljam da je duša besmrtna. OBE-i (Out of body experience, iliti izvan tijelesno iskustvo) bi bili dokazi da duša ima svijest. Naime, dok osoba doživljava OBE, ona vidi svijet ISTI kakav je u stvarnosti (baza=sjećanja). Nemojte reći da to nije istina, da duša vidi svijet onakav kakav je zato jer je ona vidovita, iliti se stvarno naš duh odvojio od tijela ~ jer remote viewing nikad nije dokazan.

    E sad, onako kako ja stvarno gledam na stvari. Mislim da duša nije besmrtna, a OBE-i, astralne i eteričke projekcije su ništa drugo nego trenutak kada sami sebe uvjerimo da umiremo (najčešće podsvijesno), i tada se pali dio mozga koji proizvodi jedan od najjačih halucinogena na svijetu, DMT. Isto to se događa i prije smrti. Česti efekat DMT-a je prolaženje kroz tunel, što ljudi često iskuse prije smrti. E sad, pravo pitanje je: Zbog čega se uopće proizvodi DMT? Većina tvari koje proizvodi naše tijelo ima nekakvu funkciju. DMT, čini mi se, nema. Možda da ublaži strah na samrti?
    I ja imam avatar s božićnom kapicom!

  10. #10
    Administrator My way or the highway W1k1n6's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    45,8/16 stupnjeva
    Postova
    7.146

    Re: Duša nema svijesti?

    Evo ti još malo "intrige". Ako duša ima svijest, ima li sva sjećanja? Ako nema sjećanja onda se postavlja pitanje kakva je to svijest bez sjećanja, jer sjećanja su glavni sastavni dio svijesti ne temelju čega i funkcionira.
    Pratite nas na Facebooku i Twitteru!

  11. #11
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Mar 2008
    Postova
    2.558

    Re: Duša nema svijesti?

    Pa možda hindusi nisu toliko daleko od istine. Probajte zamisliti dušu kao neku vrstu accounta na kojem se kroz razne živote skupljaju bodovi (karma), i kad skupiš određen broj bodova... ovaj, onda dobivaš nešto, možda se sjećaš prošlih života, ili prelaziš u novu dimenziju postojanja... sve je moguće.

  12. #12
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Duša nema svijesti?

    A zašto se mi uopće držimo tog nepisanog pravila oko toga što duša (ili kakav joj već glasi pravi naziv) predstavlja? Možda se radi o nečemu posve drugačijem od onog što si zamišljamo. Jednako kao i pojam Bog, duša se može tumačiti na bezbroj načina. Jedino je sigurno to da baš kao i Bog jednostavno... E sad, što to točno Bog i duša predstavljaju, zovu li se uistinu tako, koji su njihovi motivi i postoje li oni (motivi) uopće, još uvijek (nažalost) nismo u mogućnosti logički ili na bilo koji drugi ljudima svojstven način objasniti. Mislim da cjelokupna ljudska vrsta uzalud živi u zabludi da će uspjeti objasniti sve te misterije uz obrazloženje ZAŠTO je baš tako kako je. Čak i da se dogodi čudo pa nekako uspijemo u tome, pitanje je šta onda i da li je za čovjeka s obzirom na njegovu "prirodu" dobro da zna neke stvari. Svi imaju (uzmimo za primjer životinje) neki "level cap" do kojeg mogu ići i to nikako nije bez razloga. Zamislite na tren da uistinu ne postoje granice kakav bi kaos vladao na zemlji i da li bi je uopće bilo.


  13. #13
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Road to Zion
    Postova
    2.119

    Re: Duša nema svijesti?

    = Citat = Izvorno postao Niko Bellic
    Jednako kao i pojam Bog, duša se može tumačiti na bezbroj načina. Jedino je sigurno to da baš kao i Bog jednostavno mora postojati.S
    E divim ti se brate, divim ti se.
    Neznam dal da se smijem il da plačem.

    Duša, u pravom smislu riječi, je naša čista podsvijest, samo što ima mogućnost odvajanja od tijela pri umiranju, odnosno to je onaj dio nas koji ide na "drugi svijet" kad umremo, barem prema Bibliji i drugim zbirkama bajki. To se ne može tumačiti na više načina. Ako misliš da je duša "srce", ili tako nešto, mora da si bio žensko u drugom životu.
    I bog ...
    I ja imam avatar s božićnom kapicom!

  14. #14
    Administrator My way or the highway W1k1n6's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    45,8/16 stupnjeva
    Postova
    7.146

    Re: Duša nema svijesti?

    Opet ne čitate što piše u postu koji je pokrenuo topic. Ovo nije rasprava o tome postoji li Bog ili ne, već filozofska tema o tome ima li duša svijest ili ne. Znači morate razmišljati na taj način da prihvatite postojanje besmrtne duše kao utvrđenu činjenicu bez obzira što osobno mislili o njezinom postojanju. Ako ne možete raspravljati u zadanim okvirima onda potražite na forumu neku drugu temu
    Pratite nas na Facebooku i Twitteru!

  15. #15
    Administrator God from the machine
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Chicago
    Postova
    20.497

    Re: Duša nema svijesti?

    = Citat = Izvorno postao rudeboy95
    = Citat = Izvorno postao Niko Bellic
    Jednako kao i pojam Bog, duša se može tumačiti na bezbroj načina. Jedino je sigurno to da baš kao i Bog jednostavno mora postojati.S
    E divim ti se brate, divim ti se.
    Neznam dal da se smijem il da plačem.
    Zašto? Realno gledano, ima smisla.
    [center:chmelrcv][/center:chmelrcv]
    [center:chmelrcv]BITCH, IT IS 5:30![/center:chmelrcv]

    -kazem ti, nisu sredeni.

  16. #16
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Duša nema svijesti?

    Mislim da duša ne funkcionira na način koji W1k1n6 navodi, a razlog zašto tako mislim leži u činjenici da ne postoji razlog zašto bi duša nastavila postojati nakon što prestane postojati tijelo u kojem obitava.

    Zašto tako mislim. E pa ako postoji npr. 1000 ljudi sa 1000 duša i kroz neko vrijeme umre 200, a rodi se 202 opet bi ona dva morala imati novu dušu i tu dolazi do neuravnoteženosti, a kako se sve što poznajemo temelji na ravnoteži i tako zadržava kontinuitet ova mi teorija starih duša u novom tijelu ne drži vodu, jer ne postoji valjan razlog da to tako funkcionira i puno je normalnije objašnjenje da su duša i tijelo jedno i ne funkcioniraju zasebno.

    Da bi stara duša mogla naći novo tijelo morala bi biti sposobna funkcionirati zasebno i imati razlog da odabere baš to određeno tijelo, no ako bi mogla zasebno funkcionirati postavlja se pitanje treba li uopće tijelo i zašto bi se ograničila na samo jedno tijelo, baš kao i zašto se duše ne bi izmjenjivale unutar istog tijela i tako se na kraju sve nažalost svodi na puka nagađanja koja nemaju uporište u stvarnosti...


    Samo da razjasnim onima koji nisu shvatili razlog zašto sam povukao paralelu između Svevišnjeg i duše.

    I za jedno i drugo postoji neko ustaljeno mišljenje da postoje u određenom obliku i s određenom svrhom, no koliko god mi mislili da je to tako jednaka je mogućnost da je i posve drugačije.

    Zašto sam napisao "mora postojati"? E pa logika i zdrav razum (LOL) govore mi da je "ništa = ništa" i da je nemoguće da bude "ništa = nešto", pošto se to nešto mora sastojati i nastati iz nečega.

    Istovremeno razumijem da većina ljudi mora vidjeti i čuti nešto kroz opis da bi im se moglo lakše objasniti i dočarati neke stvari i zato mi je posve shvatljiva potreba da se (iako ne možemo biti sigurni da je naše poimanje točno) neke stvari moraju dočarati kroz određen opis i karakteristike.



  17. #17
    Administrator My way or the highway W1k1n6's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    45,8/16 stupnjeva
    Postova
    7.146

    Re: Duša nema svijesti?

    Da, zanimljivo razmišljanje moram priznat i rekao bih da drži vodu. S druge strane ako je duša samo energetski otisak koji stvaraju impulsi u mozgu i ostatku tijela, onda se vjerojatno isprepliće s drugima, što je onda ne čini individualnom već dijelom neke veće energetske cjeline, da ne kažem svijesti.
    Pratite nas na Facebooku i Twitteru!

  18. #18
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Road to Zion
    Postova
    2.119

    Re: Duša nema svijesti?

    = Citat = Izvorno postao Niko Bellic
    jer ne postoji valjan razlog da to tako funkcionira i puno je normalnije objašnjenje da su duša i tijelo jedno i ne funkcioniraju zasebno.
    Proguglaj pojam "OBE".
    Neznam dal vjeruješ u boga, ali postoji li valjan razlog zašto je bog stvorio svemir? Bilo mu je dosadno?
    I ja imam avatar s božićnom kapicom!

  19. #19
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Duša nema svijesti?

    Iako zvuči totalno glupo, šta mislite o tome da je duša (možda) oblik energije koja struji kroz živce kao npr. krv kroz žile, ali da organ koji stimulira tu energiju nije srce već mozak, pošto on ipak (baš kao i duša) u velikoj mjeri određuje čovjeka i način na koji živi život i donosi odluke.

    Možda je duša dio mozga koji služi kao posrednik između informacija koje su pohranjene u mozgu i načina na koji osoba reagira na njih i kako ih percipira.

    Evo npr. tipičan "duševni bolesnik" drukčije reagira i percipira stvari, ljude i pojave koje ga okružuju. To bi moglo biti baš zbog problema u komunikaciji mozga i duše pri čemu dolazi do zbrke u glavi.


  20. #20
    Administrator God from the machine
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Chicago
    Postova
    20.497

    Re: Duša nema svijesti?

    = Citat = Izvorno postao rudeboy95
    Neznam dal vjeruješ u boga, ali postoji li valjan razlog zašto je bog stvorio svemir? Bilo mu je dosadno?
    Postoji li valjan razlog zašto se svemir stvorio sam od sebe iz ničeg?
    [center:chmelrcv][/center:chmelrcv]
    [center:chmelrcv]BITCH, IT IS 5:30![/center:chmelrcv]

    -kazem ti, nisu sredeni.

  21. #21
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Mar 2009
    Lokacija
    Road to Zion
    Postova
    2.119

    Re: Duša nema svijesti?

    = Citat = Izvorno postao McPingvin_v2.0
    = Citat = Izvorno postao rudeboy95
    Neznam dal vjeruješ u boga, ali postoji li valjan razlog zašto je bog stvorio svemir? Bilo mu je dosadno?
    Postoji li valjan razlog zašto se svemir stvorio sam od sebe iz ničeg?
    Zašto pokušavat spustit nečiji argument tako da spustaš argument onoga kojemu je osoba kojoj spuštaš argument pokušala spustit argument?
    I ja imam avatar s božićnom kapicom!

  22. #22
    Administrator God from the machine
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Chicago
    Postova
    20.497

    Re: Duša nema svijesti?

    Jer ti nemaš argumente.
    [center:chmelrcv][/center:chmelrcv]
    [center:chmelrcv]BITCH, IT IS 5:30![/center:chmelrcv]

    -kazem ti, nisu sredeni.

  23. #23
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Duša nema svijesti?

    Što se svemira tiče, o njemu se također jako malo zna, a jako puno pretpostavlja. Razmislite malo. Čovjek je (ako ignoriramo teoriju da je riječ o najvećoj prevari ikad) tek prije manje od 100 godina prvi put kročio nogom na mjesec, a istovremeno se toliko puno zna o svemiru.

    Nekako ne bih baš rekao da se zna, prije bi rekao da je riječ tek o nagađanju dvonožnog bića koje se oko beskrajno mnogo stvari pravi pametno, a malo toga može stvarno dokazati i povezati na način da to sve ima smisla.

    Svijest kao takva po meni je usko povezana s mozgom i dušom, tj. po meni je mozak ključ svega, baš kao i procesor u računalu. Bez njega ništa ne funkcionira.

    Čak kada malo bolje razmislim, koncept računala i ljudskog bića u mnogo se stvari zastrašujuće podudara i samo je pitanje dana kada će računalo moći skoro sve što i čovjek. Naravno kad kažem računalo ne mislim na Mac, jer on bi u toj usporedbi zbog svojih namjerno ograničenih mogućnosti bio sličniji čovjeku s blagom retardacijom. LOL


  24. #24
    Administrator God from the machine
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Chicago
    Postova
    20.497

    Re: Duša nema svijesti?

    = Citat = Izvorno postao Niko Bellic
    Što se svemira tiče, o njemu se također jako malo zna, a jako puno pretpostavlja. Razmislite malo. Čovjek je (ako ignoriramo teoriju da je riječ o najvećoj prevari ikad) tek prije manje od 100 godina prvi put kročio nogom na mjesec, a istovremeno se toliko puno zna o svemiru.
    Po pitanju Mjeseca: nije umjetnost poslati raketu van Zemlje. Umjetnost je poslati u njoj žive ljude koji se trebaju vratiti i još uvijek biti živi
    [center:chmelrcv][/center:chmelrcv]
    [center:chmelrcv]BITCH, IT IS 5:30![/center:chmelrcv]

    -kazem ti, nisu sredeni.

  25. #25
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Duša nema svijesti?

    Upravo sam na to i ciljao...


  26. #26
    Administrator My way or the highway W1k1n6's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    45,8/16 stupnjeva
    Postova
    7.146

    Re: Duša nema svijesti?

    Kao što nema dokaza da je išta nastalo iz ničega, tako nema ni dokaza da je nešto oduvijek postojalo. Sve je u sustavu individualnog (ne)vjerovanja u nešto.
    Neki hard core fizičari su dušu pokušali objasniti električnom energijom koju stvara mozak, nakon preciznih mjerenja raspoloživim instrumentima zaključili su da ta energija nakon smrti nestane o roku od prosječno 6 sekundi nakon prestanka rada mozga, kao i da nije dovoljna za pokretanje većeg broja od nekoliko milijuna atoma, čime su kao "nepobitno dokazali" da duša ne postoji i da nikakve telepatske, telekinetičke i slične parapojave nisu moguće i točka. Znači ovo je druga krajnost u odnosu na religijska, mistična i parapsihološka shvaćanja. Moram priznati da nisam siguran što je ovdje veća dogma
    Pratite nas na Facebooku i Twitteru!

  27. #27
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    17.106

    Re: Duša nema svijesti?

    = Citat = Izvorno postao rudeboy95
    = Citat = Izvorno postao Niko Bellic
    jer ne postoji valjan razlog da to tako funkcionira i puno je normalnije objašnjenje da su duša i tijelo jedno i ne funkcioniraju zasebno.
    Proguglaj pojam "OBE".
    Neznam dal vjeruješ u boga, ali postoji li valjan razlog zašto je bog stvorio svemir? Bilo mu je dosadno?
    Niko je samo rekao da Bog postoji u nekakvom, bilokakvom obliku, i to zaista nije nikakva luda pretpostavka, Bog može biti naša svijest, naše misli, možda sva priroda u svojoj zajedničkoj povezanosti, ne mora biti inteligentno biće. Prilično je ograničeno zamišljati kao nekakvog čovjekolikog lika na nebu.


    Što se tiče duše, najviše sam za to da je ona dio neke kolektivne svijesti (tojest, boga, najviše naginjem takvom nekakvom panteizmu) koju dijele sva bića.
    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

    Relaxation.mp3

  28. #28
    Administrator My way or the highway W1k1n6's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    45,8/16 stupnjeva
    Postova
    7.146

    Re: Duša nema svijesti?

    Plz, nemojte opet raspravljat o tome ima li Boga ili nema, svi znamo gdje to vodi, nemojte da moram ponavljat po stoti put.
    Pratite nas na Facebooku i Twitteru!

  29. #29
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Duša nema svijesti?

    Meni je fascinantno to razmišljanje o nastanku nečega od ničega. Očito oni koji tako razmišljaju drugačije doživljavaju značenje riječi ništa od mene. Evo W3DR4N je otvorio temu o tome imaju li igre dušu i koje to, a sudeći po odgovorima očito je da igre nemaju dušu nego u većoj, manjoj ili nikakvoj mjeri stimuliraju ljudsku dušu radi razloga koje znaju samo mozgovi tih ljudi.


  30. #30
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    17.106

    Re: Duša nema svijesti?

    Prostite Guzda, htio sam samo baciti svojih 2 centa, ne vidim razloga zašto bi se tu flejmali, ugodna metafizička rasprava i super.
    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

    Relaxation.mp3

Slične teme

  1. Tv nema signala
    By dino032 in forum Pomagaj brate!
    Odgovora: 1
    Posljednji post: 20-11-2012, 20:48
  2. Usamljena Duša
    By Master_of_Soup in forum Genetski modificirani krpelji
    Odgovora: 23
    Posljednji post: 29-08-2008, 00:31
  3. nema prostora
    By libeg in forum Pomagaj brate!
    Odgovora: 3
    Posljednji post: 02-10-2007, 07:42

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •