[center:14nuukb5]House Rules[/center:14nuukb5]


Eto zbog poteškoća u Zagrebu ( moj otac nikako da mi pošalje paket sa bojama i White Dwarfom) nisam bio u stanju ni da skeniram stranice tog izdanja a kamoli da napravim Battle Report, ali na sreću imam kod sebe White Dwarf od prvog prvog mjeseca ( za Uskrs cu nabaviti za drugi i treci mjesec) pa imam nesto za dati. Nažalost to neće biti Battle Report jer već ima 3 battle reporta u izdanju za 12sti mjesec pa će te Skavene vidjeti tek kasnije u boju.

Rekao sam da ću uglavnom stavljati Battle Reporte ali naišao sam na kratki članak gdje je ekipa iz White Dwarfa napisala kratak članak o dodatnim pravilima za građevine u Warhammer fantasyu. Svi vjerojatno znaju da se građevine mogu garrisonati sa jednim squadom u fantasyu i 40k ali to se nije svidjelo ekipi iz White Dwarfa pa su to malo promijenili. Pravila su uglavnom za Fantasy ali po meni ista se mogu staviti i u 40k i promijeniti po ukusu igrača jer na kraju krajeva warhammer nije igra koja se striktno treba igrati po pisanim pravilima nego se ista mogu i mjenjati na ukus igrača.

Ideja je bila da se velike građevine kao npr. Fortified Manor smatraju kao građvinu sa više djelova. Znači umjesto da uzmete Fortified Manor kao jedan garisson building podijelite ju na više sekcija kao npr. „Tower“ i „Great Hall“ ili ako želite više dijelova stavite da su i dvorište i wc (resthouse ) isto drugačije građevine (bilo bi dobro da se ide i nekakvom logikom kao npr da nemožete ugurati cijeli squad od 20 spearmena u mali poljski wc nego samo jedan unist kao npr commander ili wizard).
Assault na gradjevinu može raditi samo jedan unit kao i u pravilima ali pošto je građevina podjeljena na sekcije on će napadati unite po određenom redu.
Znači ako orkovi napadnu Fortified Manor oni moraju prvo ubiti squad koji štiti dvorište,pa one u Great Hall-u onda Tower i na kraju zadnjeg lika koji „štiti“ Resthouse. Pri napadu braniteljima nitko neće moći pomagati jer zbog mase tijela ljudi u Great Hallu neće moči charge-at napadače sve dok branitelji u dvorištu nisu ubijeni i jednostavno se stavi da ostali branitelji u drugim sekcijama ne vide protivnika. Pravilo da se Assault nemože raditi ako je neprijatelj 1“ od napadača se miće jer su neprijatelji odvojeni sekcijama a i squadovi koji se nalaze u susjednim sekcijama moraju uzimati Panic test ako su njihovi drugovi ubijeni pa se može dogoditi da dobijete dvije sekcije za cijenu jedne ako efikasno ubijete branitelje u prvoj sekciji (nadam se da sve hvatate ^^)
To pravilo se naravno može maknuti za ljude na Toweru jer pošto su na visokoj poziciji njima ne bi trebao biti problem pomoći drugovima sa magijom,strijelom ili vatrom kubure.


[center:14nuukb5][/center:14nuukb5]



Ovi spearmeni sa lijeve strane nisu garissonani nego jednostavno koriste mali zid kao cover i taj zid nije u sklopu Manora. Zid se tek smatra kao garisson ako je veći od običnog unita dok ako nije onda je samo +1 ili +2 cover.
Kako bi se objasnio pokret u građevinama ima i ova slika. Ne vjerujem da će itko od nas imati sreću da igramo sa ovakvom strukturom ali ipak vrijedi pogledati sliku čisto da se shvati kretanje između sekcija.



[center:14nuukb5][/center:14nuukb5]



Kao što sam spomenuo napadač može chargati branitelje u susjednim sekcijama i time branitelji imaju opcije „Hold“ ili „ Stand and Shoot“. Stand and Shoot se uzima kao da branitelji ispucaju svoje strijele,metke ili sta već u protivnike dok isti otvaraju vrata ili se uspinju uz stepenice pa branitelji mogu pucati makar im pravila na otvorenom polju ne bi dopustila da rade „Stand and Shoot“ akciju kad su neprijatelji toliko blizu. Naravno ako se odabere ta akcija napadači će dobiti „To Hit“ bonus i bonus na obranu pošto su u teškom coveru.
To bi bile osnove podijele struktura ali kako bi začinili stvari ljudi iz White Dwarfa su došli na ideju da nekim dijelovima strukture dodaju neke posebne bonuse.Sad neću pisati o tome nego ću vam jednostavno staviti slike da vidite o čemu se radi.


[center:14nuukb5][/center:14nuukb5]



[center:14nuukb5][/center:14nuukb5]



Ja još samo imam nadodati kako bi se moglo staviti i pravilo sa artiljeriju koja puca na strukture da ako je paljba uspiješna da se mora baciti D6 , evo npr kada bi top gađao Fortified Manor
1 ili 2 – pogađa dvorište
3 ili 4 - pogađa Great Hall
5 ili 6 – pogađa Tower


Anyway,eto jedna mala zanimljivost i ja se nadam da će Battle Reporti početi pristizati uskoro.