Stranica 1 od 3 123 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 30 od 61

Tema: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

  1. #1
    Senior Member Giant leap for forum SharpDressedChevap's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Postova
    3.820

    Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    Ovako, primjetio sam da u ovom podforumu pišu ljudi koji su iskusni u sastavljanju PC-ova (jao što sam pametan). Svatko ovdje ima PC (doh) i sasvim je normalno da učimo više o njemu.

    E sad, vi ste iskusniji i pametniji što se tog područja tiče pa o tome neću pisati, ali što je s neiskusnim forumašima? Ja sam se proteklih nekoliko godina jako zainteresirao za sve oblike tehnologije (zato i idem u tehničku srednju školu ako Bog da) pa tako i za PC. Zato želim doznati što je moguće više informacija i upoznati PC u dušu, tj. svaki njegov dio. Na ovaj prijedlog mislim na sve koji nemaju osnovna predznanja iz tog područja i nisu nikad radili na komponentama. Mnogo stvari mi nije jasno, ali sam voljan naučiti i obožavam rastavljati, sastavljati, premještati i svašta nešto . Ovdje nisam primjetio mnogo sadržaja za početnike u tom svijetu, pa tako ću napisati i neka pitanja, nepovezana ali su tu više za primjer:

    Kako znati koje su komponente kompatibilne s drugom komponentom? Kako radi napajanje? Što znači HD 4550 na mojoj grafičkoj? Čemu svaka komponenta služi? Kako odredit kvalitetu nečeg bez kupovanja? Ovo sve će se vama možda činiti glupo ali tako je to njubinama poput mene.

    Svaka pomoć je dobrodošla, ne želim ići odmah dublje nego prvo savladat osnovne stvari.

    P.S Ako slučajno tema postoji fljasnite lock, nisam uspio naći nešto ovakvo. Ako imate negdje na internetu izvor, još bolje, fljasnite linkove i pomogli ste. Nisam bio siguran je li ovo pravi podforum za ovako nešto pa premjestite ako sam fejlo.
    Svi smo mi Mirko.

  2. #2
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    Čitaj s razumijevanjem. Koristi logiku. Lako je...


  3. #3
    Senior Member Giant leap for forum SharpDressedChevap's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Postova
    3.820

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    Ma probao sam ali to je sve previše "razbacano" po temama da bih mogao to spojiti u neku korisnu informaciju... ljudi većinom imaju slične probleme pa je slično sve.
    Svi smo mi Mirko.

  4. #4
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Karlovac, Banija
    Postova
    2.973

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    pa nes si logicki zakljucio valjda...
    recimo osnovne komponente znas, i tako to
    a kaj se tice tvoje graficke, to mozes i googlat
    ugl to je ATI-jeva graficka, jedna od najlosijih za desktope.
    DELL Inspiron 3737
    17.3" (1600x900) , i7-4500U 1.8 GHz , 8GB DDR3 1600MHz, 1TB HDD, AMD Radeon HD 8870M 2GB DDR3
    Logitech MX518 i Sennheiser RS 120

  5. #5
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Sep 2007
    Postova
    9.855

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    = Citat = Izvorno postao KI KI
    ugl to je ATI-jeva graficka, jedna od najlosijih za desktope.

    U kom smislu je jedna od najlošijih ? Ima ih sa pasivnim hlađenjem i hdmi izlazom i kao takva je odlična za htpc računalo ili računalo za multimediju .

  6. #6
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Karlovac, Banija
    Postova
    2.973

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    pa s obzirom na nove koje su vani, to je jedna od najlosijih kaj mozes kupiti... nekazem da je najlosija, nego jedna od losijih... pa ta graficka je bolja od moje xD
    DELL Inspiron 3737
    17.3" (1600x900) , i7-4500U 1.8 GHz , 8GB DDR3 1600MHz, 1TB HDD, AMD Radeon HD 8870M 2GB DDR3
    Logitech MX518 i Sennheiser RS 120

  7. #7
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Sep 2007
    Postova
    9.855

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    Ajmo konkretno.Da slažeš htcp ili multimedijalno računalo koje bi grafe bile bolji izbor ( uloženo/dobiveno) od npr. oveS. 5450 je isti vrag na nižem proizvodnom procesu.Razlika u potrošnji je par vata , funkcija više manje ista a cijena ipak veća .Koliko je bolja toliko je i skuplja .

    klik

  8. #8
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Karlovac, Banija
    Postova
    2.973

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    pa je da... ali i dalje je ta grafa jedna od losijih...
    DELL Inspiron 3737
    17.3" (1600x900) , i7-4500U 1.8 GHz , 8GB DDR3 1600MHz, 1TB HDD, AMD Radeon HD 8870M 2GB DDR3
    Logitech MX518 i Sennheiser RS 120

  9. #9
    Senior Member It lives by night
    Datum registracije
    Apr 2010
    Postova
    590

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    = Citat = Izvorno postao SharpDressedChevap
    Ovako, primjetio sam da u ovom podforumu pišu ljudi koji su iskusni u sastavljanju PC-ova (jao što sam pametan). Svatko ovdje ima PC (doh) i sasvim je normalno da učimo više o njemu.

    E sad, vi ste iskusniji i pametniji što se tog područja tiče pa o tome neću pisati, ali što je s neiskusnim forumašima? Ja sam se proteklih nekoliko godina jako zainteresirao za sve oblike tehnologije (zato i idem u tehničku srednju školu ako Bog da) pa tako i za PC. Zato želim doznati što je moguće više informacija i upoznati PC u dušu, tj. svaki njegov dio. Na ovaj prijedlog mislim na sve koji nemaju osnovna predznanja iz tog područja i nisu nikad radili na komponentama. Mnogo stvari mi nije jasno, ali sam voljan naučiti i obožavam rastavljati, sastavljati, premještati i svašta nešto . Ovdje nisam primjetio mnogo sadržaja za početnike u tom svijetu, pa tako ću napisati i neka pitanja, nepovezana ali su tu više za primjer:

    Kako znati koje su komponente kompatibilne s drugom komponentom? Kako radi napajanje? Što znači HD 4550 na mojoj grafičkoj? Čemu svaka komponenta služi? Kako odredit kvalitetu nečeg bez kupovanja? Ovo sve će se vama možda činiti glupo ali tako je to njubinama poput mene.

    Svaka pomoć je dobrodošla, ne želim ići odmah dublje nego prvo savladat osnovne stvari.

    P.S Ako slučajno tema postoji fljasnite lock, nisam uspio naći nešto ovakvo. Ako imate negdje na internetu izvor, još bolje, fljasnite linkove i pomogli ste. Nisam bio siguran je li ovo pravi podforum za ovako nešto pa premjestite ako sam fejlo.
    Problem je što na ovom forumu imaš puno ljudi koji sami sebe prozivaju profesionalcima i ljudima koji su puni iskustva i znanja a daleko su od toga. Takvi savjete kopiraju od drugih ljudi i nekad napikavaju pa kud puklo da puklo. Onda imaš i nekih entuziasta koji su uvijek neutralni i pobiju svaku glupost ili barem večinu onih koji se smatraju profesionalcima. O "profesionalcima" bi se dalo pričati, uglavnom probaj sam shvatiti tko je na kakvoj razini.


    A što se prikupljanja znanja tiće imaš mnogo načina. Onaj najteži i najskuplji je i najbolji- kupiš/nabaviš isprobaš. Shebeš-popraviš. Izgubiš se u svemu tome? Pronađeš odgovor i naučiš ga. Tako to počinje...a ti ako želiš biti in moraš pronaci sam svoj put...i probaj da nisi ko većina...da kad naucis sastavit komp, da si odmah profesionalac

  10. #10
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Sep 2007
    Postova
    9.855

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    = Citat = Izvorno postao KI KI
    pa je da... ali i dalje je ta grafa jedna od losijih...

    Ne nego je odličan izbor s obzirom za što je namijenjena i koliko košta.

  11. #11
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    = Citat = Izvorno postao SharpDressedChevap
    Ja sam se proteklih nekoliko godina jako zainteresirao za sve oblike tehnologije (zato i idem u tehničku srednju školu ako Bog da) pa tako i za PC.
    Kupi Xbox, iPod i upiši gimnaziju. Ako ti se sad čini glupo, kasnije ćeš mi biti zahvalan.

  12. #12
    Senior Member Giant leap for forum SharpDressedChevap's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Postova
    3.820

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    Ovaj... Xbox prezirem kao i ostale nove konzole (jedino PS1 volim), iPod imam i jučer je lijeva slušalica počela krčkat i zvuk je otišao u veliki prozor a u gimnaziju neću ići, em nemam bodova em ne želim. Bad trolling this time.
    Svi smo mi Mirko.

  13. #13
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    Uopće nije trolanje. Preziranje ičega te neće daleko dovesti.

  14. #14
    Senior Member Giant leap for forum SharpDressedChevap's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Postova
    3.820

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    Ali ne pričamo o Xboxu pobogu... ne kužim, šta će mi ta konzola kad mi nije draga i ne treba mi? Pitao sam za pomoć oko PC-ova uljudno i sasvim normalno, a ako nećeš pomoći super, hvala što si bar pročitao prvi post.
    Svi smo mi Mirko.

  15. #15
    Senior Member It lives by night
    Datum registracije
    Apr 2010
    Postova
    590

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    = Citat = Izvorno postao W3DR4N
    = Citat = Izvorno postao SharpDressedChevap
    Ja sam se proteklih nekoliko godina jako zainteresirao za sve oblike tehnologije (zato i idem u tehničku srednju školu ako Bog da) pa tako i za PC.
    Kupi Xbox, iPod i upiši gimnaziju. Ako ti se sad čini glupo, kasnije ćeš mi biti zahvalan.
    Ima 14 godina. Ne razumije te

  16. #16
    Senior Member Giant leap for forum SharpDressedChevap's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Postova
    3.820

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    Ajde molim vas objasnite kad se već tu prepucavamo
    Svi smo mi Mirko.

  17. #17
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Karlovac, Banija
    Postova
    2.973

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    gimna rula i nema skole do gimne, em kasnije mozes ic bilo gdje ak se predomislis...
    svi smo krenuli sa konzolama i konzole rulaju... ali svejedno imamo PC-eve...
    @bezimeni... za neki jako low budget i za samo multimediju ta grafa je ok... ali za nes malo vise ljudi barem 4670 uzimaju... tako da nepotrebno se svadjamo...
    DELL Inspiron 3737
    17.3" (1600x900) , i7-4500U 1.8 GHz , 8GB DDR3 1600MHz, 1TB HDD, AMD Radeon HD 8870M 2GB DDR3
    Logitech MX518 i Sennheiser RS 120

  18. #18
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Sep 2007
    Postova
    9.855

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    To ti ja i pričam cijelo vrijeme .Nije moj problem što ti kada se spomene grafa misliš samo na igranje pa je klasificiraš kao najgori izbor.Za ono za što je namjenjena je odličan izbor.

  19. #19
    Senior Member Giant leap for forum SharpDressedChevap's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Postova
    3.820

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    Meh, nema šanse da idem tamo sad. Od ove godine sam dobio samo 25 bodova, ljudi se upisuju s 60 i više... a ne zanima me to. Zanima me tehnika, jezike znam dobro ali mi nije drago učit ih, matematiku baš i ne volim (ali svejedno to je više vježba nego učenje pa nije problem)... jednostavno mi je Tehnička škola bolja, objedinjuje informatiku i opću tehniku. Od malena sam rastavljao, pucao autiće da vidim kakvi su iznutra a ovako ću moći nešto popraviti bez zvanja servisera/stručnjaka, svojim vlastitim rukama. Kad smo već toliko ovisni o tehnici zašto da ne naučimo više o njoj, ne?


    Što se grafulje tiče, zar je loša? Mogu Bioshock normalno vrtit, to je najzahtjevnije što sam igrao dosad...
    Svi smo mi Mirko.

  20. #20
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Karlovac, Banija
    Postova
    2.973

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    pa za gaming je vise manje lose... ono moze pokrenuti ali na low... pogotovo novije... dok stare bi trebala vrtiti savrseno
    DELL Inspiron 3737
    17.3" (1600x900) , i7-4500U 1.8 GHz , 8GB DDR3 1600MHz, 1TB HDD, AMD Radeon HD 8870M 2GB DDR3
    Logitech MX518 i Sennheiser RS 120

  21. #21
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    U elektrotehničkoj školi nećeš vidjeti ni elektronike, ni informatike. Radije se pripremi za povijest i zemljopis, uz biologiju na prvoj godini.

  22. #22
    Senior Member Giant leap for forum SharpDressedChevap's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Postova
    3.820

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    Ali ja ne idem u elektrotehničku školu nego u tehničku Smjer mehatronika.

    Povijest volim, zemljopis malo manje a biologija tak-tak.
    Svi smo mi Mirko.

  23. #23
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    Želi ti reći da te ništa bitno ne nauče u srednjoj školi i da ti je gimnazija bolja priprema za faks.


  24. #24
    Senior Member Giant leap for forum SharpDressedChevap's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Postova
    3.820

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    To smo već rekli

    Uglavnom, mi smo ošli s kompova na škole, topic switch
    Svi smo mi Mirko.

  25. #25
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Karlovac, Banija
    Postova
    2.973

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    pa ofc... kad u skoli neces vidjeti kompa...
    DELL Inspiron 3737
    17.3" (1600x900) , i7-4500U 1.8 GHz , 8GB DDR3 1600MHz, 1TB HDD, AMD Radeon HD 8870M 2GB DDR3
    Logitech MX518 i Sennheiser RS 120

  26. #26
    Senior Member Fight fire with fire RIDER32's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2008
    Lokacija
    u nekoj nezapisanoj baladi
    Postova
    11.126

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    ba jeste zapali da coek upiše u gimnaziju -.-' ako coek nece onda nece, ko što ni ja nebi išo pa makar imao bodove jer me to nezanima, nebi učio, pao bi bla bla bla.... pustite covjeka da ide u tehnicku i do bubrega.... tehnićka je i inaće najluđa skola barem kod nas u vk, a gminazij a je... o.O među 5 najtežih u hr (ko i sve škole).

    ot... autoru teme: i ja sam došo vamo na forum nisam znao izvadit ram iz kompa al sam sve čito, sa razumjevanjem, lagano dio po dio rastavljo svoj jedini komp i za koi mjesec znao sam pun bubreg toga, sada znam ajmo reći skoro sve iako baš nevolim misliti tako da se neuključujem u neke rasprave (a i ima hrpa pametnjakovića od koh neki jesu a neki nisu pametniji od mene )

    malo malo me neko pita kako da nauči sve o kompovima, ja im samo objasnim nekih par sitnica i uputim ih vamo... naravno večina su ljeni pa im se neda čitat, tako da ni nenauče ništa, osim jednog frenda koi je pametan, a i ja sam mu posvetio dosta vremena tako da je naučio dosta.

  27. #27
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Jan 2009
    Lokacija
    Liberty City
    Postova
    15.884

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    Najbitniji su ti razum i logika u svemu, jer osim ako se ne misliš baviti servisiranjem kompova (što je jako dosadan, frustrirajući i stresan posao pošto se uglavnom kvare stare krame za kojih nema dijelova) ne trebaš puniti glavu s onim što ti nije potrebno. Najbitnije je znati kako doći do informacije i znati procijeniti da li je ona relevantna. Mene naprimjer Intel uopće ne zanima i ne namjeravam učiti kako se OC-a Core i7 proc, pošto to ni ne planiram raditi u bližoj budućnosti, ali sam zato sposoban saznati sve što me zanima o onom što me zanima. Također, dobro zapamti da je kod sticanja novih znanja bitan jedino cilj, dakle sticanje znanja, a ne sredstva i pristup kojim si ostvario taj cilj. Sve je dozvoljeno, budi kreativan i uporan, drži oči otvorene, upijaj kao spužva i vjeruj mi ono bitno će ostati u tikvi. Nakon što si naučiš sam postavljati prava pitanja i pomoću njih dolaziti do odgovora sve će ti biti puno lakše.

    Evo za početak osnova svega...
    http://bs.wikipedia.org/wiki/Mati%C4%8Dna_plo%C4%8Da


  28. #28
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    = Citat = Izvorno postao Niko Bellic
    Najbitniji su ti razum i logika u svemu, jer osim ako se ne misliš baviti servisiranjem kompova (što je jako dosadan, frustrirajući i stresan posao pošto se uglavnom kvare stare krame za kojih nema dijelova) ne trebaš puniti glavu s onim što ti nije potrebno.
    Nitko ne kuži da će na svakih dvjesto Astro računala i sličnog smeća s najjeftinijim komponentama složiti jednu i7 konfiguraciju s jačom grafičkom. I to samo kad bude dugo u firmi i daju mu slagati custom konfiguracije.

    @chevap
    Mehatronika ili što god. Od tehničkih stvari ćeš najmanje toga vidjeti. Prve dvije godine su čista teorija, elektroničke sheme s formulama za izračunavanje napona i struje.
    Idi ekonomiju, bilo što, samo od ovoga bježi.

  29. #29
    Senior Member Giant leap for forum SharpDressedChevap's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2010
    Postova
    3.820

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    Mislim da me je netko krivo shvatio, ja nisam rekao da ću ići u tehničku školu jer volim kompove, nego zato što me tehnika općenito zanima. Ima tu svega, a to što ću izračunavati napon struje i ostalo i nije loše. Bar ću imat nekakvo šire znanje. Da ne govorim da ću se lakše zaposlit nego da idem u ekonomsku (koji je svima prozor da idu tamo).

    Plus, robotika. Preawesome. Sjećam se kad me stari ko malog vodio u željezare i tvornice - ja sam bio opčinjen
    Svi smo mi Mirko.

  30. #30
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340

    Re: Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera

    Ti ekšuli misliš da ćeš vidjeti robota, ili da će ti ikad u životu to znanje pomoći. Eventualno robotske ruke koje pakiraju Griotte u Krašu.
    Već na drugoj godini ćeš se sjetiti mojih riječi. Osnove Elektrotehnike II, najgora stvar IKAD. Onda Finomehanika na trećoj. Povraća ti se od količine vrsta matica i načina varenja.
    U hrvatskoj su sad tehničari suficitarno zanimanje. Za pet godina će biti najnepoželjnije zanimanje, kako je prije pet bila ekonomija.

Slične teme

  1. I´m the Freeman - "trailer" za Half-Life "film"
    By IgGy in forum Komentari vijesti PCPlay.hr i PlayZone.hr
    Odgovora: 2
    Posljednji post: 20-09-2010, 20:30

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •