Stranica 15 od 17 PrvaPrva ... 51314151617 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 421 do 450 od 491

Tema: Povijest

  1. #421
    Senior Member No Mercy
    Datum registracije
    Oct 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    6.839

    Re: Povijest

    ili je zelio osvojiti nepristupacna bogatstva Istoka.
    Липе цвату и у Србији!

  2. #422
    Moderator Fight fire with fire sickpetey's Avatar
    Datum registracije
    Mar 2010
    Lokacija
    Skavenblight
    Postova
    10.555

    Re: Povijest

    Vec samom Perziji je napunio kofere ako je krenuo prema istoku samo zbog para onda je samo pohlepan gad =P al ja mislim da je htio otkriti nove zemlje i jednostavno napraviti jedno od najvecih carstva

  3. #423
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Ithilien
    Postova
    7.624

    Re: Povijest

    = Citat = Izvorno postao keko
    Zanima me što je navelo Aleksandra Velikog da nakon što je osvojio Perziju ide dalje na istok? Zašto nije npr. krenuo na sjever prema Balkanu ili iz Egipta na zapad?
    išo je prema kraju svijeta, also namjeravo je nač prometeja na himalaji...

  4. #424
    Administrator My way or the highway W1k1n6's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    45,8/16 stupnjeva
    Postova
    7.146

    Re: Povijest

    Povijest velikih osvajača slična je povijesti velikih istraživača, Ne može se podvući crta i reći on je išao u taj i taj pohod iz jednog jedinog razloga, jer je tu utjecalo jako puno faktora, a i njihovi životi su bili puno složeniji od onoga što o njima znamo na temelju sačuvanih dokumenata. Kod velikih osvajača uvijek je bila prisutna želja za samopotvrđivanjem, slavom, bogatstvom, ne smije se zaboraviti ni adrenalinsku ovisnost, kao ni društveno-političke prilike u zemljama od kuda potiču, a ponekad je udjela imao i faktor straha, element koji često gura ljude na neka nazovimo nerazumna ponašanja, tipa "to i to carstvo, religija, nacija, sve se više širi, pa je bolje da mi njih zauzdamo prije nego oni to naprave nama". Potom kad bi nešto osvojili više nije bilo povratka, sve više su postajali sigurniji u sebe, svoju moć i snagu, pa bi potiskivali u drugi plan sve rizike koji su im stajali na putu. Obično bi svi pukli na logistici, otišli bi predaleko i preduboko, a nisu imali osiguranu hranu i pričuvu, pa bi polako ostajali bez različitih vrlo važnih stvari potrebnih za spremnost i pogotovo moral vojske, što bi im na kraju došlo glave. Mislim da niti jedan osvajač nije išao u pohod isključivo zbog novca, već mu je prije svega bilo najvažnije svojim djelima osigurati visoko mjesto u povijesti svijeta ili svojeg naroda. Uglavnom, opijenost slavom je koštala mnoge osvajače, baš kao i mnoge istraživače. Čim bi osjetili da im je slava u padu, odmah bi pokrenuli neki novi pothvat. Dobar primjer je recimo Amudsen koji je nakon osvajanja južnog pola umalo stradao pri preletu sjevernog, da bi na kraju nestao u jednoj potpuno nepotrebnoj spasilačkoj misiji. Čim bi pomislio da više nije glavna faca, tražio je nove izazove i to na kraju teško može završiti dobro.
    Pratite nas na Facebooku i Twitteru!

  5. #425

    Re: Povijest

    A kao sto najcesce biva u vecini slucajeva-Cim vladar,legenda,licnost od velikog znacaja koja je vodila zemlju/carstvo umre/pogine,to carstvo krece nizbrdo,(par izuzetaka doduse) do toga opet dolazi iz vise razloga,vladar velike teritorije je recimo bio u dobrim licnim odnosima sa zemljodrscima odredjenih delova carstva,(u feudalizmu) oni su mu bili odani,ratovali su za njega,bili su mu potrebni,kao sto je i on bio potreban njima,davao im je posede,moc,vojnike,zlato,medjutim-ukoliko bi vladar umro/poginuo i na njegovo mesto dosao njegov sin,mlad,neiskusan,osoba koja nema nikakve veze ni sam ljudima koji su od velikog znacaja dvoru i zemlji ni sa generalima,ne moze voditi drzavu,te je u tim slucajevima najcesce dolazilo do carskih prevrata,izdaja,puceva,ubistava mladog cara,gde bi umesto njega moc zauzeo najcesce najvestiji general ili pak najprevrtljiviji gad carskog dvora.Povijest nas je tome dobro naucila,najbolji primeri su:Aleksandar-(carstvo podeljeno medju njegovim generalima) Karlo Veliki (podeljeno rimsko carstvo i znatno oslabljeno) Bizmark (malo po malo,korak po korak oslabljivano i najposle u najvecem ratu do tada unisteno Nemacko Carstvo) Atila (propast) Dzingis Khan (zlatna horda posle odredjenog vremenskog perioda unistena i razjedinjena)

  6. #426
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Morija
    Postova
    2.027

    Re: Povijest

    Foregner, bojim se pitati, ali ipak ću se odvažiti: zašto spominješ Karla Velikog u kontekstu sa Rimskim Carstvom?

  7. #427
    Senior Member Small step for mankind System's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2009
    Lokacija
    U.S.S. Discovery One
    Postova
    2.707

    Re: Povijest

    Pa te varvarske drzave su se nazivale obnovljenim zapadnim Rimom.

  8. #428

    Re: Povijest

    Ups,pored rimskog carstva sam zaboravio staviti 'sveto'-Sveto Rimsko carstvo,koje se prostiralo,kao sto je System reko,na teritorijama bivseg zapadnog rimskog carstva (latinskog)

  9. #429
    Moderator Giant leap for forum
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    U kanti za smeche
    Postova
    3.552

    Re: Povijest

    Ne baš, Karlo Veliki je vladao Franačkom državom koja je iz interesa papinstva nazvano obnovljenim Rimskim carstvom, a Sveto Rimsko Carstvo je indirektan produkt raspada Franačke, nastao iz Istočne Franačke koju je konsolidirao Henrik Ptičar i dijelova Italije koju je ženidbom ugrabio Oton I., prvi car Svetog Rimskog Carstva. Bar mislim da je tako

  10. #430
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Morija
    Postova
    2.027

    Re: Povijest

    Foregner, ti si rekao:
    Karlo Veliki (podeljeno svetoSrimsko carstvo i znatno oslabljeno)
    Ovo "sveto" sam ja dodao. Kakve veze smrt Karleka ima sa Svetim ...mah, nema veze. Ali ako nemaš knjige na raspolaganju, i poviješću se više baviš kao hobijem, onda barem engleska Wikipedia, pliz.

    I mali prijedlog: suvremena povijest nije jedini period povijesti.

  11. #431

    Re: Povijest

    Heh,uglavnom se zanimam 18,19, 20 vekom,ww2,ww1,ujedinjenje Nemacke,Bizmark,itd itd,pomalo i ruski gradjanski rat,ostalo pisem po secanju.
    @Snicla:da,Oton I veliki,dobro si me podsetio,on je 'utemeljio' carsku vlast u Italiji,tojest,barem na njenom severu,sto je zaista bio poduhvat,buduci da su car i papa uvek bili u losim odnosima i uvek se borili za prevlast.

  12. #432
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Mar 2008
    Postova
    2.558

    Re: Povijest

    Koliko je meni poznato, loši odnosi cara i pape počinju tek nakon Otona. S obzirom da je time što je postao car postao i zaštitnik papinstva, on je smatrao da ima pravo glasa kod izbora papa i drugih crkvenih službenika te time i započinje borba cara i pape (okončana Wormskim konkordatom 1122. gdje je dogovorena dvostruka investitura).

    Vlast u južnoj Italiji imali su Saraceni, a kasnije Normani, ako se dobro sjećam (mislim na to razdoblje: 10. i 11. stoljeće)?

  13. #433
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Currently resting at Praven.
    Postova
    1.405

    Re: Povijest

    Amerikanski građanski rat
    ProCRoWar Clan <3<3<3
    WoW <3 <3

  14. #434
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Mar 2008
    Postova
    2.558

    Re: Povijest

    Što s njime?

  15. #435
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Currently resting at Praven.
    Postova
    1.405

    Re: Povijest

    Treba Forenger napisati jedan tekst o njemu
    ProCRoWar Clan <3<3<3
    WoW <3 <3

  16. #436
    Senior Member You have been warned Aral's Avatar
    Datum registracije
    May 2006
    Lokacija
    Sanctuary
    Postova
    18.718

    Re: Povijest

    Egipat, faraoni i te fore, to bi bilo zanimljivo. I Japan, samuraji i sl.
    "Extinction is the rule. Survival is the exception." - Carl Sagan

  17. #437
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Currently resting at Praven.
    Postova
    1.405

    Re: Povijest

    Egipat je zanimljiv kad govoriš općenito ali je zapravo dosadan. O japanskoj povijesti ne znam ništa.
    ProCRoWar Clan <3<3<3
    WoW <3 <3

  18. #438

    Re: Povijest

    Rana povijest Japana se najcesce preskace i odmah se dolazi do ww2,veoma mracnog perioda povijesti celog sveta pa tako i Japana,zaboravljaju se istocni vitezovi,samuraji,placenici,busido,umece kovanja i stvaranja najboljih seciva ikad-katana.Danas se odmah dolazi do neshvacenih kamikaza,ludog cara i ideologije.Pozabavicu se Japanom.

  19. #439
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Currently resting at Praven.
    Postova
    1.405

    Re: Povijest

    ...i animeja.
    ProCRoWar Clan <3<3<3
    WoW <3 <3

  20. #440
    Senior Member Master Blaster GDra's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2008
    Lokacija
    Vvardenfell
    Postova
    4.623

    Re: Povijest

    Japanska mi je povijest najzanjimljivija, jedva čekam.
    "Snow falls. Why worry where it goes. M'aiq thinks the snowflakes are pretty."

  21. #441

    Re: Povijest

    Animeji su ok,to je deo njihove kulture,te je nama pomalo stran,ja inace ne gledam anime niti citam Manga knjizice,ali sam znao uzivati uz kvalitetnije animirane japanske filmove,Japanci su poznati po kulturnom stvaralastvu,to sto se na trzistu i netu nalazi gomila kliseja i djubreta ne znaci da su sve anime takve,nazalost,gomila jeste.Ja sam prvenstveno ljubitelj europske stare skole stripa,ali treba dati sansu i animama.

  22. #442
    Senior Member You have been warned Aral's Avatar
    Datum registracije
    May 2006
    Lokacija
    Sanctuary
    Postova
    18.718

    Re: Povijest

    = Citat = Izvorno postao Interceptor
    ...i animeja.
    Odnosno mange koja postoji od sredine 18.st, može i to. Ak niš drugo barem su kulturno bili osvješteniji od večine naroda na svijetu. Prvo upoznaš malo stvari onda ih hvališ ili pljuješ.
    "Extinction is the rule. Survival is the exception." - Carl Sagan

  23. #443
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Currently resting at Praven.
    Postova
    1.405

    Re: Povijest

    Kako odmah napadaš.
    ProCRoWar Clan <3<3<3
    WoW <3 <3

  24. #444
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Mar 2008
    Postova
    2.558

    Re: Povijest

    Kad smo već kod Japanaca, koliko čujem, oni su danas jedni od rijetkih naroda u kojima se skoro svi drže nekih moralnih pravila. Koliko sam čuo, kod njih su poslovni ugovori tek formalnost, svi si vjeruju za riječ jer nikome ne pada na pamet gaziti svoju riječ. Istina?

  25. #445
    Senior Member You have been warned Aral's Avatar
    Datum registracije
    May 2006
    Lokacija
    Sanctuary
    Postova
    18.718

    Re: Povijest

    Da, i to i puno više čini se. Čista suprotnost npr. zapadnjačkoj kulturi.

    @Interceptor: Ne napadam, samo objašnjavam.
    "Extinction is the rule. Survival is the exception." - Carl Sagan

  26. #446

    Re: Povijest

    Nisam siguran za konkretni primer,ali jedno znam iz licnog iskustva,to je pored Nemaca ubedljivo najvredniji narod na svetu,veoma skromni,veoma predani poslu.Ustajao sam u 5:40 svakog jutra.Uvek.Hteo sam da umrem.Oni?Oni su ustajali u 4:00 i spremali se za posao.

  27. #447
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Jul 2010
    Lokacija
    Currently resting at Praven.
    Postova
    1.405

    Re: Povijest

    Oni su praktički iz ničega svoje gospodarstvo doveli na današnju razinu.
    ProCRoWar Clan <3<3<3
    WoW <3 <3

  28. #448
    Moderator Giant leap for forum
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    U kanti za smeche
    Postova
    3.552

    Re: Povijest

    = Citat = Izvorno postao Forengner
    Rana povijest Japana se najcesce preskace i odmah se dolazi do ww2,veoma mracnog perioda povijesti celog sveta pa tako i Japana,zaboravljaju se istocni vitezovi,samuraji,placenici,busido,umece kovanja iSstvaranja najboljih seciva ikad-katana.Danas se odmah dolazi do neshvacenih kamikaza,ludog cara i ideologije.Pozabavicu se Japanom.

  29. #449
    Administrator God from the machine
    Datum registracije
    Mar 2007
    Lokacija
    Chicago
    Postova
    20.497

    Re: Povijest

    I am McPingvin and I approve this video.
    [center:chmelrcv][/center:chmelrcv]
    [center:chmelrcv]BITCH, IT IS 5:30![/center:chmelrcv]

    -kazem ti, nisu sredeni.

  30. #450

    Re: Povijest

    So long I have waited, patiently.
    "O, words are poor receipts for what time hath stole away."
    - John Clare, Remembrances

Slične teme

  1. Povijest Fallouta
    By Domy in forum The Elder Scrolls & Fallout
    Odgovora: 1
    Posljednji post: 12-11-2009, 14:45
  2. Povijest Mysta
    By 2fast4u in forum Gaming općenito
    Odgovora: 30
    Posljednji post: 10-08-2006, 19:43

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •