Daklem... govor o višim dimenzijama (poimanje vremena kao 4. vremenske dimenzije - zašto to kažem? jer postoji i 4. prostorna dimenzija)

Trenutno čitam knjigu Hiperprostor Michia Kakua pa sam se dost zainteresiro za to područje...
Navodno je svemir prije velikog praska bio 10-dimenzionalan, ali je to jako nestabilno pa se "rastavio" u naš svijet, 4-dimenzionalni, i 6-dimenzionalni svijet na razini femtometra (10[sup:c6dyvcvq]-15[/sup:c6dyvcvq]m, pa i manje)

Zanimljiva mi je analogija odnosa dimenzija. Npr, gledanje 1. dimenzije iz perspektive 2. je jednak gledanju 2. dimenzije iz perspektive 3.
Tako si možemo zamisliti gledanje 3. dimenzije iz perspektive 4. prostorne
Npr: napravi se čičana kocka (samo stranice od žica,jel) i osvjetli se lampom - nastat će projekcija u obliku kvadrata u kvadratu


(zanemarite boje)

A ako se u 4. dimenziji napravi žičana hiperkocka, teserakt, projekcijom bi, analogno ovome,trebao nastati lik koji izgleda ovako



Kocka u kocki. Prilično nemoguće da projekcija bude 3D, osim holograma, jelte..
Analogija je potpuno jasna. Kad bi osvjetlili kvadrat sa strane, vidjeli bismo samo ravnu liniju -> proiciranjem 2. dimenzije dobijemo oblik u 1. dimenziji. i tako dalje, za više dimenzije, kako sam naveo ranije

Problem kod 4. prostorne dimenzije je što je naša percepcija ograničena na 3. dimenziju... i da postoji 4. dimenzija, mi je ne bi mogli spoznat, vidjeli bi je u okvirima 3. dimenzije, što bi nas ograničavalo...
Ista analogija je kad bismo zamislili 2D bića da gledaju u 3D bića. 2D bića nemaju pojam o visini,debljini itd. Kad gledaju kocku, vide samo kvadrat kojim kocka dodiruje plohu na kojoj se nalazi (ustvari, ne vide ni kvadrat,vide samo ravnu liniju, jednu stranicu tog kvadrata, jer da bi vidjeli kvadrat, moraju se podići, što ne mogu)

4. dimenzija bi imala takvu percepciju da bi se svi 3D predmeti mogli sagledati sa svih strana istovremeno. kao što mi možemo sagledati 2D svijet cijeli istovremeno.

Eto, pa me zanima dal postoji još netko koga ovo zanima i slično?
Napominjem, znam da je prično besmisleno pokušati pojmiti 4. dimenziju jer je praktički nemoguće. kad bi se i našli u 4D svijetu ne bi vidjeli ništa što je iznad percepcije 3D svijeta. To je prilično uznemirujuća i obeshrabrujuća činjenica... ali možda upravo poslije smrti dođe do podizanja percepcije na višu razinu, tko zna... jer, navodno, duhovi/duše/šta god imaju uvid u 4. dimenziju.

Sve su to hipoteze, ali možda se nešto i dokaže točnim