Ogroman hračak. Toliku količinu patetike i općenito propagande nisam u životu vidio. Kratak osvrt na dosadašnje ratne filmove, uz iznimku jedne mini serije.

We were soldiersS- ovo je trenutačno kralj debilizma. Napisao sam jedan dio kritika u podforumu multimedia, ali ovdje ću to malo pojasniti. Počevši od apsolutno predvidljive radnje koja je već tisuću puta prožvakana (iskusni ratni veteran sa badass nastupom, no-nonsense pristupom i izobličenih ustiju), koliko-toliko normalnog zapovjednika (ironično, Mel Gibson), i hrpa apsolutno neiskusnih jedinica koja se rastaje od obitelji, iako odlučna da obrani svoju domovinu od oko desetak tisuća udaljene zemlje zvane Vijetnam. Ok, to sam prežvakao. Slijedi sat vremena filma u kojemu količina patetike,idiotizma i, naravno, hrpe urlajućih vijetnamaca koji se raspadaju uslijed djelovanja američkih strojnica nadmašuje moja ionako već formirana,skromna očekivanja u vezi filma. Vrhunac je, dakako, scena u kojoj umirući vojnik, gledajući svog "brata po oružju", kašlje krv i govori "drago mi je što sam mogao umrijeti za domovinu".

Pokušavam zamisliti što je Gibsonu prolazilo kroz glavu kad je odlučio to dodati. Mislim da je išlo nekako ovako - nazvao je Spielberga i pitao ga - Hej, Steven, što da ubacim u scenu umirućeg vojnika? Da ga jednostavno brzo ubijem ili da nešto kaže?
- Joj,idiote... - *Spielberg facepalm* - ubaci nešto. Štajaznam. Nešto kao, reci mojoj ženi da je volim* . Nemožeš ga jednostavno ubiti.
- Ali,ali... Steven...
- Ništa Steven. Zahvali mi poslije. - odvrati Spielberg dosadnim glasom. *spuštanje telefona*

*ne brinite, ima i ta scena.

Gibson, naravno, nije ni tu stao. U želji zadovoljavanja rednecka je išao i dalje. Pripremite maramice za srceparajuće scene gdje se vojnik, kojemu je 80% tijela opečeno napalmom, dere iz helikoptera "reci mom djetetu da ga volim". Vojnik je kinez, inače. Gledajući taj film, zapitao sam se koliko je uopće Amerikanaca poginulo tokom bitke za La Drang dolinu. Mislim, svake tri sekunde netko pogiba. Dvije tisuće? Tri?




Band of BrothersS- od 101. zračne su napravili celebritije. Nemogu zamisliti kako se ostali veterani WW2 osjećaju dok gledaju ljude koji mole nekog random pripadnika 101. za autogram. Činjenica da je većinu vremena proveo prevozeći transport, dakako, ne spomene. Niz povijesno netočnih informacija, kombinirano sa epizodom gdje šaka pripadnika 101. ubija pedeset esesovaca sa samo jednim mrtvimSčini ultimativan fail. Naravno, o činjenici da su prikazani kao badass motherfuckeri neću ni spominjati. Iako, dosta dobro rađena serija.

Pearl HarborS- ovo neću ni komentirati. Svako tko ga je pogledao točno zna na šta mislim. Tipični film na koji rednecki bez zubi i stavom "let's go out there and kill them with our shotguns!" (ovo sam pročitao negdje na forumu ) i dalje imaju spontane orgazme.

Saving private RyanS- iako je dosta dobro odrađen film, i dalje mi nije jasno kako je Spielberg uspio zavarati publiku da misli da je na Omaha plaži poginulo barem dvadesetak tisuća ljudi. Mislim, gubici su bili veliki ( otprilike dvije tisuće ljudi na Omahi, šest tisuća sve zajedno - dakle, plus ostale plaže gdje su Amerikanci bili stacionirani ), ali čovjek stvarno formira mišljenje da su Ameri imali barem šest milijuna ukupnih žrtava u WW2.

Behind enemy linesS- također vrlo traljavo određen film sa suptilnom porukom - komunizam is baaaad. Oni koji su ga gledali su sigurno zamjetili scenu gdje ruski politički komesarSsa žaljenjem zaključuje da komunizam nemože funkcionirati. Ukratko, smeće. Iako je snajperska aktivnost prikazana jako dobro

[center:1niy395c]Ono što me najviše smeta kod ovih filmova je činjenica da većina ljudi to uzima kao svoj izvor informacija i nonstop se referira na to, uzimaju te filmove zdravo za gotovo, ni ne pokušavajući otkriti "je li to baš bilo tako". [/center:1niy395c]

Naveo sam uglavnom povjesne neistine, i ja ne tražim kompletnu istinu, ali bih barem htio malo realniju sliku što se tamo desilo. Ne trideset tisuća amerikanaca koji ginu kao muhe.

Dosad najbliži savršenstvu su, inače - Platoon, Thin Red Line, Hurt Locker, Full Metal Jacket.