Vidi rezultate ankete: Da li igre mogu biti umjetnost?

Glasači
62. Ne možeš glasati u ovoj anketi
  • Da

    52 83,87%
  • Ne

    10 16,13%
Stranica 1 od 3 123 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 30 od 72

Tema: Ajmo konkretno - da li igre mogu biti/jesu umjetnost?

  1. #1
    Senior Member Fight fire with fire Aerial's Avatar
    Datum registracije
    May 2006
    Lokacija
    Assuma kontrolu
    Postova
    11.692

    Ajmo konkretno - da li igre mogu biti/jesu umjetnost?

    Znam da ima već thread na sličnu temu, ali morao sam biti malo egoističan.. ehm.
    Uglavnom..

    Ovo pitanje me drži već duže vremena, ajmo reći godinu dana. Ima ljudi koji se slažu sa mnom, ima onih koji se smiju kad im nešto tako spomeneš (to su uglanom oni koji igre još uvijek percipiraju kao "piju piju!, pucaj po izvanzemaljcima" gluparije u stilu Space Invadersa).
    Što se mene tiče, igre zaista mogu biti umjetnost, ali to fkorz ne znači da je svaka igra umjetnost. Obrnuto, nije ni svaka slika/film/pjesma umjetničko djelo, iako su proglašeni umijetnošću (usporedite npr "Donnie Darka" s bilo kojim filmom Dolpha Lundgrena i shvatiti ćete poantu, hehe).

    Igre mogu i imaju gotovo sve elemente ovih "normalnih" umjetnosti, ali stavljaju na to jednu novu dimenziju, interaktivnost. Vjerojatno je to razlog zbog kojeg su filmovi rađeni prema igrama tako loši - to je otprilike kao da idete raditi glazbu prema slici.

    Još jedna stvar - ima ljudi koji kažu da kompjutersko dizajniranje i razvoj igara nemaju umjetničku nijansu jer "je to sve već unaprijed konstuirano, a oni to samo moraju poslagati". Dragi moji ljudi koji tako razmišljate, vi ste kreteni (pardon, ali zbilja...). Jer, to je isto kao da ste rekli da Van Gogh nije umijetnik jer mu je netko već prethodno pripravio smjesu za bojanje i stalak za slikanje...
    Ne možeš postati tako brzo iza zadnjeg posta kojeg si postao/la.

  2. #2
    Senior Member Small step for mankind Glass's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    2.147
    Ako već ponavljaš temu onda si barem mogao staviti anketu da vidimo generalno mišljenje ljudi .
    Moje je mišljenje da igre kao cijelina nisu umjetnost ali jedan ili kombinacija više elemenata njih jesu, uzmimo za primjer Legacy of Kain serijal, igre iz tog serijala nisu umjetnost ali kada ste vidjeli bolju priču.
    Priča ima više prevrata i razvijenije likove nego cijeli Hollywood skupa(iznimak je par uradaka) i zato priču smatram umjetnošću ali sama igra(pogotova zadnji dio i Soul Reaver 2) ima katastrofalne kontrole i to je spriječava da je prozovemo umjetnošću.
    I drugi primjer Psychonauts, dizajn te igre jednostavno se mora nazvat umjetnostću, količina mašte u dizajnu tih levela daleko je veća nego li u slikama "apstraktne" umjetnosti, a njih ljudi slave i kupuju za milijune dolara(vidio sam nekoliko slika Picasa i iskreno mislim da je taj čovjek bio retardiran, mislim što drugo može opravdat onakve slike).

  3. #3
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Dec 2005
    Postova
    1.566
    igre definitivno jesu umjetnost
    i slikari već imaju stvorene boje, oni ih samo poslažu na oku ugodan način
    Start wearing purple for me nOOOOOOoooooooooooowwwwwwww.

  4. #4
    Senior Member It lives by night ewok's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Gallows pole
    Postova
    645
    igre i gaming su umjetnost današnjeg vremena...

  5. #5
    Senior Member Fight fire with fire Aerial's Avatar
    Datum registracije
    May 2006
    Lokacija
    Assuma kontrolu
    Postova
    11.692
    Ajde, eto, stavio sam i anketu, pa ko' voli nek izvoli
    Ne možeš postati tako brzo iza zadnjeg posta kojeg si postao/la.

  6. #6
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Mar 2006
    Postova
    1.102
    sam cek da moderator dođe....-->šala

    glaso sam za da....

    nema veze dal je umjetnost zapisana u notama,papiru,riječima ili mb-tima,to je svejedno - š t a ???S--> umjetnost

  7. #7
    Senior Member Fight fire with fire Aerial's Avatar
    Datum registracije
    May 2006
    Lokacija
    Assuma kontrolu
    Postova
    11.692
    Jest da bi mi meni i svim domoljubima/puristima/whateva bilo draže da si napisao "ŠTO" a ne "ŠTA", ali nema veze...
    Ne možeš postati tako brzo iza zadnjeg posta kojeg si postao/la.

  8. #8
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Pitomača
    Postova
    2.557
    igre su umjetnost, jer ima nekih stvarno predobrih stvari u njima, kao priča...

    npr. priča je sama za sebe umjetnost...

  9. #9
    Administrator You have been warned W3DR4N's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Moja je kuća na kraju sela, tu zorom dođem, a odem s noći, pa pijem vina crna i bijela...
    Postova
    16.340
    Ne

    Razlozi:

    1. U igre se ne ulaže previše truda (čast iznimkama)
    2. Igre se prave za zaradu, umjetnost za dušu
    3. Igre općenito tematski ne odgovaraju umjetnosti (iako za ovo možete reći kako umjetnost ne bira sredstvo i element izražavanja)

  10. #10
    Senior Member Lord of The Fleas
    Datum registracije
    Dec 2005
    Postova
    348
    Da ako ne znate kako napravit kvalitetnu igru onda je to umjetnost, bilo što

    The world is a black&white shade of grey when all its feelings mix como témpera. My smile is my way of painting a brighter colour of it all. Don't ask me why I smile. I just genuinely feel like.

  11. #11
    Senior Member It lives by night Prince's Avatar
    Datum registracije
    Mar 2006
    Lokacija
    Split,ispred kompa
    Postova
    719
    = Citat = Izvorno postao Tonach
    Da ako ne znate kako napravit kvalitetnu igru onda je to umjetnost, bilo što
    singed
    Life sucks

  12. #12
    Senior Member Small step for mankind Glass's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Postova
    2.147
    Umjetnost je nešto čime umjetnik izražava svoje osjećaje i iskustva, a ne nešto čime izvršava zapovjedi svoga šefa.

  13. #13
    Senior Member Master Blaster
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Pleternica/Požega
    Postova
    4.698
    Igre i jesu i nisu umjetnost, stoga nisam glasovao. Npr. ako ima dobru priču to je onda umjetnost jer je pojedinac ili skupna izrazio/ila svoju kreativnost. Grafika, i zato treba imati kreativnosti, oblik levela, izgled likova, tekstura, to sve prvo nastane u svijesti stvaraoca pa tek onda u konkretnu stvar. S druge strane, kako je lijepo W3DR4N rekao, igre se rade radi profita, a umjetnoost za dušu. No nažalost samo rijetki pojedinci zaista i jesu umjetnici jer većina to radi samo kao posao.

    Added: 2 months 13 days 21 hours 21 mins ago
    Updated: 37 years 8 months 17 days 19 hours 31 mins ago - može

  14. #14
    NE

    igre su više sport,a manje umjetnost

  15. #15
    Senior Member Fight fire with fire Aerial's Avatar
    Datum registracije
    May 2006
    Lokacija
    Assuma kontrolu
    Postova
    11.692
    Oho, ima i onih koji su protiv...
    Uzmite samo u obzir da pitanje nije generalne naravi, odnosno ne glasi "jesu li sve igre umjetnička djela?".

    Očito velika većina nije, zbog onog prije spomenutog "radim za profit" razloga.
    Ali neosporivo postoje i one koje se rade "s dušom". Evo za primjer uzmite "Planescape: Torment" - Black Isleovo remek djelo (Black Isle je bankrotirao, btw) koje je steklo status kulta puno šire od običnog gaminga. Ako imate srednju školu, znate osnove filozofije i imate volje pročitati jedan poveći roman, tu igru ne možete ne nazvati umjetnošću...
    Ne možeš postati tako brzo iza zadnjeg posta kojeg si postao/la.

  16. #16
    Senior Member You have been warned
    Datum registracije
    Apr 2006
    Postova
    17.106
    = Citat = Izvorno postao Prince
    = Citat = Izvorno postao Tonach
    Da ako ne znate kako napravit kvalitetnu igru onda je to umjetnost, bilo što
    singed
    Samo pjevaj, ajde sine...

    Ontopic: Ma jesu umjetnost, kolko god to ljudima još bilo djetinjasto
    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

    Relaxation.mp3

  17. #17
    Senior Member Ninja hurdle
    Datum registracije
    May 2006
    Lokacija
    bus
    Postova
    793
    Naravno da nisu sve igre umjetnost, pogotovo fpsovi!
    KAD ĆE TAJ BAN!!!??!


  18. #18
    Senior Member Lord of The Fleas gamer4life's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2006
    Lokacija
    Metropola Vrbani
    Postova
    359
    Igre su definitivno umjetnost,ipak treba imat mašte stvoriti sve to..tipa scenarij,likove,gradove itd.



    btw.danas mi je rođendan a nitko mi ga s foruma nije čestitao
    CPU AMD Athlon64 BOX 3000+,sck.939
    DDR 1GB,SuperRAM Kingmax
    HDD Segate barracuda 120 GB
    GPU GF 7600GT,256MB,PCI-E
    Plextor PX-712A
    Logitech MX-518

  19. #19
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Nov 2005
    Postova
    8.709
    sretan rođendan.
    btw koji

  20. #20
    Senior Member Lord of The Fleas gamer4life's Avatar
    Datum registracije
    Apr 2006
    Lokacija
    Metropola Vrbani
    Postova
    359
    15
    CPU AMD Athlon64 BOX 3000+,sck.939
    DDR 1GB,SuperRAM Kingmax
    HDD Segate barracuda 120 GB
    GPU GF 7600GT,256MB,PCI-E
    Plextor PX-712A
    Logitech MX-518

  21. #21
    Senior Member It lives by night
    Datum registracije
    Feb 2006
    Lokacija
    Pozega
    Postova
    749
    = Citat = Izvorno postao W3DR4N
    Ne

    Razlozi:

    1. U igre se ne ulaže previše truda (čast iznimkama)
    2. Igre se prave za zaradu, umjetnost za dušu
    3. Igre općenito tematski ne odgovaraju umjetnosti (iako za ovo možete reći kako umjetnost ne bira sredstvo i element izražavanja)
    1. Misliš??? Treba to naučiti kako se radi i onda kojih 3-4 možda i više godina raditi. Nema truda, neeee.

    2. Otkud znaš da su Mozart, Leonardo da Vinci itd. radili za dušu. Možda su otkrili svoj talent i htjeli dobiti malo para za to. Ako misliš na novije umjetnike, lažu da rade za "dušu". Ipak se svijet vrti oko novca.

    3.To je kao i slučaj s metal/rock/punk glazbom. Kada pisci pišu pjesme o ratovima, razaranjima, ubojstvima onda je to umjetnost, a kada današnji metalci/rokeri/punkeri isto pjevaju o tome onda su to ušlagirani ljudi koji izbacuju svoj potisnuti bijes kroz to nešto što se ne može nazvati glazbom. Ako usporedimo film i igru isto sranje drugo pakovanje samo što su igre napredniji filmovi (npr. možeš utjecati na slijed događaja u igrama).

  22. #22
    Senior Member Master Blaster
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    the City
    Postova
    4.506
    ovako

    sport- kada je igra samo zajeb*ncija, poput FPSova
    umjetnost- preljepa grafika, dobri dogadjaji itd... avanture i neki MMOi ^^

    dakle, moze i ne mora ;P
    Cheap, but not as cheap as your girlfriend.
    I'm so goth I don't drink coffee, I drink goffee.

  23. #23
    Moderator Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postova
    1.352
    imo je umjetnost neštio što gledamo,čitamo itd... bez interaktivnosti...

    tu igre na spadaju...

  24. #24
    Senior Member It lives by night
    Datum registracije
    Feb 2006
    Lokacija
    Pozega
    Postova
    749
    = Citat = Izvorno postao S
    [R]imo je umjetnost neštio što gledamo,čitamo itd... bez interaktivnosti...

    tu igre na spadaju...
    Sad ćeš mi reći da serijal knjiga Vremenski Stroj nije umjetnost. Ako je vrpa govana, kamenja i metala umjetnost onda su i igre.

  25. #25
    Slažem se s onim što je W3DR4N napisao,i doista postoji jako mali broj igara koje se mogu nazvati umjetnošću. Po meni najbolji primjer za to bi bile igre ICO,Shadow of the Colossus te posebno Okami (još nije izašao).Sve ove igre su za PS2. ICO i Shadow of the Colossus su se slabo prodavale,a dobili su odlične ocjene i to dovoljno govori o njihovoj kvaliteti jer u današnjem komercijaliziranom tržištu igara nove i drukčije igre prolaze loše. Ove dvije igre je radio mali tim ljudi koji su željeli napraviti jedinstvenu i osobnu igru za koju su i oni sami emotivno vezani.Osobno nisam igrao ove igre jer nisam bio u mogućnosti,ali zato pratim i PC i konzolaške igre i dovoljno je pogledati slike iz tih igara i odmah ćete vidjeti da su nešto posebno. Nadolazeći Okami je još nevjerovatniji jer ima dosad neviđeni vizualni stil u igrama s velikim utjecajem kaligrafije i bazira se na japanskoj mitologiji. Igrač je ulozi božice Amaterasu koja u tijelu vuka spašava svijet kistom. Igrač pomoću kista docrtava ili izmjenjuje objekte na ekranu i tako utječe na radnju igre. Cijela igra izgleda kao da je crtana vodenim bojama. Svima koji imaju PS2 i koji bi htjeli isprobati nešto drugo ,a nisu igrali te igre bi preporučio da probaju jer doista izgledaju jedinstevno. Posebno bi istaknuo igru Rez koja također izašla samo za PS2.Već sam moto igre upućuje na to da jedinstvena: Feel it don't think.SIgra je fascinantan spoj svjetlosti,vibracije i zvuka za koju neki kažu da je gotovo nadrealno iskustvo. Igra se događa u virtualnom svijetu unutar računala te se igrač mora prvoći kroz taj vizualizirani cyber svijet uništavajući na putu viruse. Igrač mora samo osjećati ritam glazbe te tako zna koji napad upotrijebiti. Glazba u igri je šarolika,od tehna do punka. Uništavajući neprijatelje igrač stvara grafiku i nove ritmove u glazbi. Igre koje sam nabrojao se ne mogu jednostavno opisati riječima i zato ih smatram pravom umjetnošću jer se jednostavno moraju osjetiti.
    Linkovi na GameSpot:
    ICO
    Shadow of the Colossus
    Okami
    Rez

  26. #26
    Umjetnost je poroizvod svoga vremena koja nije uvjetovana alatom kojim se stvara(pero,kist,pisaca masina,kamera,tipkovnica i mis....).Ni filmovi u svom pocetku nisu smatrani umjetnoscu.Da bi nesto bila umjetnost vazna je ideja i nadarenost i konacni proizvod a ne medij kojim je ta ideja realizirana.Ige za sada nisu umjetnos iskljucivo zbog stava drustva ali kroz jedno dvdesetak godina tko zna.


  27. #27
    [quote=Lord of Darkness]
    = Citat = Izvorno postao "S
    [R":2g56yavj]imo je umjetnost neštio što gledamo,čitamo itd... bez interaktivnosti...

    tu igre na spadaju...
    Sad ćeš mi reći da serijal knjiga Vremenski Stroj nije umjetnost. Ako je vrpa govana, kamenja i metala umjetnost onda su i igre.[/quote:2g56yavj]


    Naravno da su knjige umjetnost, ali ne možeš ih uspoređivati s nečim poput video igara. Igre ne mogu biti umjetnost. Umjetnost je puno kompleksnija od igara, igre su tu da se na njima zaradi. Još prije nekih 15 - tak godina neki bi klinac bio zadovoljan ako si mu za rođendan poklonio šaku slatkiša ili neki cool autić. Ali, osvrnite se, živimo u 21. stoljeću, najlakše je danas nekom klincu prodat igricu i neko super računalo na kojem će ju igrat. OK, naravno da su igre tu i za našu zabavu (što je glavni razlog zašto se tako dobro prodaju, što opet vodi do zarade), ali samo zato što neka igra ima nevjerojatnu grafiku ili još bolji gameplay ne znači da igre odmah spadaju u umjetnost. W3dr4n je dobro rekao da se umjetnost radi za dušu, umjetnost je praktički oblikovala svijet. Svi ti stilovi u slikarstvo, graditeljstvu, glazbi temelj su onoga što imamo danas. Da toga nije bilo svijet bi danas bio totalno drugačije mjesto.

  28. #28
    [quote=Helena]
    = Citat = Izvorno postao Lord of Darkness
    = Citat = Izvorno postao "S
    [R":fur41uve]imo je umjetnost neštio što gledamo,čitamo itd... bez interaktivnosti...

    tu igre na spadaju...
    Sad ćeš mi reći da serijal knjiga Vremenski Stroj nije umjetnost. Ako je vrpa govana, kamenja i metala umjetnost onda su i igre.

    Naravno da su knjige umjetnost, ali ne možeš ih uspoređivati s nečim poput video igara. Igre ne mogu biti umjetnost. Umjetnost je puno kompleksnija od igara, igre su tu da se na njima zaradi. Još prije nekih 15 - tak godina neki bi klinac bio zadovoljan ako si mu za rođendan poklonio šaku slatkiša ili neki cool autić. Ali, osvrnite se, živimo u 21. stoljeću, najlakše je danas nekom klincu prodat igricu i neko super računalo na kojem će ju igrat. OK, naravno da su igre tu i za našu zabavu (što je glavni razlog zašto se tako dobro prodaju, što opet vodi do zarade), ali samo zato što neka igra ima nevjerojatnu grafiku ili još bolji gameplay ne znači da igre odmah spadaju u umjetnost. W3dr4n je dobro rekao da se umjetnost radi za dušu, umjetnost je praktički oblikovala svijet. Svi ti stilovi u slikarstvo, graditeljstvu, glazbi temelj su onoga što imamo danas. Da toga nije bilo svijet bi danas bio totalno drugačije mjesto.[/quote:fur41uve]
    Znaci slikari slikaju ne da prodaju i zarade nego zbog visih ideala,filmovi se snimaju po tebi ne radi dobiti nego radi zlatnih kipica i slave,muzika se snima za svoju dusu itd.Pa vec odavno je sve komercijalizirano i tu igre nisu nikakva iznimka.


  29. #29
    Gle, nemoj sve shvaćat tak doslovno, znam ja da je sve to već odavno komercijalizirano. OK, vjerojatno sam se malo loše izrazila. Gle, ak si za neki film dobil zlatnoga kipića i ak si radi tog filma postao slavan, onda naravno da automatski uz to ide brdo love. Ipak je novac to što pokreće svijet. Ono što sam ja mislila je da još uvijek ima umjetnika (nažalost vrlo malo) kojima novac nije sve i koji slikaju ili kaj već rade, rade čisto sebi za dušu i sebi za gušt. Isto tako na ovom je svijetu vrlo malo ljudi kojima umjetnost predstavlja nešto više od "lijepe slike koja će dobro pristajati u novi dnevni boravak". Treba naučiti cijeniti trud uložen u neku sliku ili kip ili bilo koje drugo umjetničko djelo, a naravno da se to ne može ako je prilikom rada umjetnik na umu imao samo lovu koju će mu taj rad donijeti.

  30. #30
    Senior Member Master Blaster
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Pakao
    Postova
    4.571
    ajde de nisam to ocekivao od tebe helena....
    ako mene pitate igre JESU umjetnost i koliko se igre rade radi novaca toliko se rade i filmovi. kako se ja bavim 3D animacijom i modelingom (ne nisam nesto specijalno) mogu ti reci da je teze napraviti svoj model nego ga oblikovat rukama (znaci teze od jedne vrste kiparstva). sto je glazba u igrama ako nije umjetnost? sto je prica? igra je jedno veliko djelo koja u sebi sadrzi vise tipova umjetnosti. znas li koliko je malih timova koji rade na razvoju igara ne radi zarade nego radi sebe? da bi mogli zabaviti sebe i usput i druge ljude?

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •