Prikazujem rezultate 1 do 8 od 8

Tema: C.S 1.6 map

  1. #1
    Senior Member Lord of The Fleas
    Datum registracije
    May 2008
    Lokacija
    Baranja
    Postova
    467

    C.S 1.6 map

    kako mogu napravit sam svoju mapu???



  2. #2
    Senior Member Giant leap for forum
    Datum registracije
    Aug 2006
    Postova
    3.167

    Re: C.S 1.6 map

    Postoji alat imenom source sdk. Imas ga na steamu.
    Now you're old and full of hatred
    Take a pill to masturbatred
    Children point to you and scream
    Because they will become that thing

  3. #3
    Senior Member Lord of The Fleas
    Datum registracije
    May 2008
    Lokacija
    Baranja
    Postova
    467

    Re: C.S 1.6 map

    nemam imam 5 alata ali nemam source sdk.jel se to moze ovako skinit?



  4. #4
    Moderator Fight fire with fire Systematic Reverse's Avatar
    Datum registracije
    Jul 2006
    Lokacija
    Bjelovar
    Postova
    10.573

    Re: C.S 1.6 map

    = Citat = Izvorno postao ponco1234
    nemam imam 5 alata ali nemam source sdk.jel se to moze ovako skinit?
    Moras imat HL2 da ti se pokaze Source SDK za download ako se nevaram...

    Skini si Valve Hammer Editor
    #paperplatoongoonz

  5. #5
    Senior Member Giant leap for forum
    Datum registracije
    Aug 2006
    Postova
    3.167

    Re: C.S 1.6 map

    Sys da. Ako to nema onda ovo sto si ti rekao.
    Now you're old and full of hatred
    Take a pill to masturbatred
    Children point to you and scream
    Because they will become that thing

  6. #6
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Mar 2008
    Lokacija
    Valhalla
    Postova
    2.934

    Re: C.S 1.6 map

    = Citat = Izvorno postao fpsbanana.com
    Kako napraviti prvu mapu za Counter-Strike?

    Potrebni programi:

    • Half-Life 1 sa jednom od verzija CS-a ( ja sam koristio 1.3 ) ili samo CS 1.6
    • Valve Hammer Editor 3.4
    • Wally ( potreban samo ako će te koristiti vlastite teksture )

    Prvi i jedan od najvažnijih koraka u kreiranju mape je pravilno podešavanje Valve Hammer Editor-a ( ubuduće VHE ). Nakon instalacije VHE-a potrebno je pokrenuti ga , kada smo to uradili pojavit će se prozor koji od nas traži da postavimo VHE posto se prvi put koristi, i mi onda kliknemo na Yes. Ako kod vas nema ovog koraka jednostavno kliknite na Tools pa onda Options i to nam donosi sl. menu:



    Znači, potrebno je podesiti gore naznačene stvari!!!

    Pod Game Configurations imamo sl. opcije:



    Ako koristite CS 1.6 razlika je samo u lokacijama pojedinih opcija.
    Configuration je ime koje dajemo samoj postavci, nije bitno koje je.
    Game Data file je .fgd fajl koji se nalazi u Half-Lifecstrike folderu ( kao što se fino i na slici vidi ).
    Texture Format i Map Type ne treba mijenjati ( pa ni ne može se  ).
    Default PointEntity class i Default SolidEntity class ostavite kako jes.
    Game Executable Directory je folder gdje se nalazi hl.exe.
    Mod Directory, folder gdje se nalazi Counter-Strike mod.
    Game Directory, folder Valve u Half-Life-u.
    RMF Directory je folder gdje će mapa ( .RMF fajl ) biti spremljen, stavite gdje god hoćete. To je bilo sve pod Game Configurations.

    Sada se postavlja Build Programs, i tu imamo sl. stvari:



    Pod Game executable potrebo je naći putanju do hl.exe ( nalazi se u Half-Life folderu ).
    CSG, BSP, VIS i RAD .exe fajlovi nalaze se u VHE folderu, npr.
    Crogram FilesValve Hammer Editortools i potrebno ih je izabrati.
    Place compiled maps… stavite isti folder kao i za RMF Directory tako da se lakše snađete.
    I konačno pod Textures stavljate teksture koje mislite koristiti, npr. ako želite napraviti mapu koja liči na aztec stavit će te de_aztec.wad fajl. Ja vam savjetujem da uvijek koristite halflife.wad koji se nalazi u valve folderu jer sadrži dosta tekstura.



    ---Opcije kao što su: General, 2D i 3D Views nije stvarno potrebno "dirati".

    To je bilo sve oko pravilnog postavljanja, sada slijedi zanimljiviji dio posla!

    Ehhhh, prvo ćemo početi sa predstavljanjem pojedinih alata:



    Entity Tool je kao što sama riječ kaže alat entiteta kao što su: spawn points ( info_player_start za CT i info_player_deathmatch za T ), armoury_entity za postavljanje oružja u mapi itd.
    Block Tool je najvažniji alat, pomoću njega se prave svi objekti u VHE-u, na način da se od "kocke" određenim manipuliranjem napravi željeni oblik. Pa tako ako želimo da napravimo neki obli ( bure ) predmet koristit ćemo Clipping Tool ( alat za rezanje ).
    Vertex Tool radi na način da neki predmet razvlačimo po ćoškovima, testirajte sami.


    Još jedna bitna stvar je pravilno podešavanje pogleda ( camera, top, front i side ). Postavite ih kao na slici gore.

    Sada počinjemo sa pravljenjem mape!!!
    Naša mapa će biti u obliku sobe, a da bi je napravili moramo koristiti Block Tool. Sada kada smo odabrali Block Tool u Top ( x/y ) pogledu napravite kvadrat i u front ( y/z ) malo ga povećajte ( smanjite ) tako da bude sličan onom u Top pogledu ( sve je to jedan objekat prikazan u 3 pogleda, dimenzije ). Sada kada je objekat poravnan desni klik i Create Object. Upravo smo napravili objekat koji nije još “soba”, da bi bio soba treba ga "isprazniti" sa Ctrl + H, za debljinu zidova uzmite 12. Upravo smo napravili željenu sobu. Sada nam trebaju entiteti kao što su: light, buyzone, spawn pointi itd.


    Sada označite camera view i sa: w, a , s, d i kursorskim tipkama pogledajte na što liči vaša soba, ako ipak nije srazmjerna označite je sa Selection Tool-om i doradite.

    Da bi izmjenili teksturu, označimo našu sobu u camera pogledu sada kada je pocrvenila pritisnemo Shift + A i odaberemo neku od ponuđenih tekstura i Apply.

    Prelazimo na entitete sada. Da bi se vidjelo u mapi treba nam svjetlo, naravno  ! Kliknemo na Entity Tool ( Shift + E ) i postavimo svjetlo u sredinu Top i negdje pri vrh druga dva pogleda, desni i Create Object.


    Napravili smo naš prvi entitet ali po defaultu to nije svjetlo već ga trebamo odabrati na sl. način: odaberemo Selection Tool i u jednom od pogleda označimo entitet i desni klik ( properties ) i u padajućem meniju ( pod class ) odaberemo Light, pošto je ovo jedino svjetlo koje ćemo koristiti, pod Brightness kod zadnje tri cifre umjesto 200 stavite 900 ( dabi mapa bila prilično svijetla ). Sada imamo i svjetlo!


    Sada nam trebaju Spawn Pointi za T i CT, pravljenje Spawn pointa se radi na isti nacin kao i Light samo umjesto light uzimamo info_player_start za CT i info_player_deathmatch za T. Spawn pointi trebaju biti pri samom dnu tako da nebi igrači "padali" prilikom pojavljivanja ( fazon iz 35hp mapa ). Buy zone se pravi pomoću Block Tool-a, napravimo sada pravougaonik negdje oko sredine u Top pogledu i pri zemlji u druga dva, desni i Tie to Entity i odaberemo func_buyzone i koji tim će da je koristi.



    Buy zone funkcioniše na način tako da kad igrač pređe preko nje ona se aktivira ( buy zone se neće vidjet u igri ). Ako želimo da nema buy zone, stavimo je negdje gdje igrači ne mogu doći ( na plafon recimo ), lagano zar ne?
    Sada kada imamo sve potrebno, mapa je spremna za kompajliranje. Prije ovog bi bilo dobro da pritisnemo Alt + P ( map pa check for problems ) da vidimo da nema kakvi grešaka, ako ima pisat će i koje su, a ako nema pritisnemo F9 i OK i naša prva mapa je završena. Yuuuuupiiiiii!



    Pronađite .bsp fajl tamo gdje ste ga snimili i stavite u D:GamesCS16cstrikemaps.
    To bi bilo to, toliko od mene za dodatna pitanja obratite se nekom drugom , Sve najbolje. I da, ovo je samo M od mapiranja…
    nadam se da sam pomogo
    My life for Aiur!

  7. #7
    Moderator Fight fire with fire Systematic Reverse's Avatar
    Datum registracije
    Jul 2006
    Lokacija
    Bjelovar
    Postova
    10.573

    Re: C.S 1.6 map

    editirano, pobrisano, uredjeno -_-

    nemoj vise nikad stavljat nesto i pisati da je tvoje, nego ovako napravi...
    #paperplatoongoonz

  8. #8

    Re: C.S 1.6 map

    Uredio sam mapu cs_assault,i kada sam ju saveovao imao sam onaj .rmf fajl tj. mapu , pa sam ju prebacio u .map fajl . Ali sada ne znam kako da ju prebacim u .bsp fajl tj da bih ju mogao igrati... Jel zna neko ?? hvala unapred

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •