Stranica 1 od 3 123 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 30 od 86

Tema: Savjeti za izradu 2D igre

  1. #1

    Savjeti za izradu 2D igre

    Želio bih uskoro početi na izradi moje prve igre.Naime,radi se o 2D platformi s elementima rpg-a i avanture. E sad,dal ima netko savjet koji bi bio najbolji programski jezik za to i koje programske alate da koristim pri izradi te igre? Dal postoje biblioteke sa funkcijama u kojima ima funkcija za skok itd... jer vjerujem da kad programerski studiji rade igru ne pocinju sve ispocetka,nego imaju puno stvari vec napravljeno...to bi sve trebalo biti u alatima ne? takoder dal mi savjetujete da radim u OpenGL ili u DirectX? imam malo iskustva u C-u...nista u C++...al cujem da su slicni..ovo znanje sto imam u C-u je o funkcijama,pokazivacima,mallocu itd itd...al nista konkretno u vezi igara...ne znam nista o grafickom prikazu u C-u... eh,al cijelo ljeto je preda mnom.. zahvaljujem unaprijed na pomoci

    p.s. i da vjerovatno ste vec mnogo puta vidjeli post kao ovaj ovdje,al ja mislim zaozbiljno...vjerovatno ste i to mnogo puta culi... al eto stvarno se mislim tome posvetit pa bi mi dobro dosla pomoc bolje nego da pitam neke engleze pa ne kuzim pola stvari sto mi govore.. makar ak bude nuzno,budem i njih pitao...

  2. #2
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Jebem radoznale
    Postova
    1.209

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    = Citat = Izvorno postao xRavenXIII
    Želio bih uskoro početi na izradi moje prve igre.Naime,radi se o 2D platformi s elementima rpg-a i avanture. :
    Nemoj RPG nikako za prvu igru...napravi neku platformu ako želiš,ali RPG nemoj,biti će ti teško i dugo će trajati.Bolje napravi neku jednostavnu igru,onda neku platformicu u Super Mario stilu,da vidiš kako ide,a onda kreni na nešto veće.

    = Citat = Izvorno postao xRavenXIII
    E sad,dal ima netko savjet koji bi bio najbolji programski jezik za to i koje programske alate da koristim pri izradi te igre?
    Prema meni,najbolje ti je jezik iz C porodice,ja koristim C++,ali ti odaberi svoj.

    Alati bi ti bili popisani u prvom i trećem postu na ovoj temi:

    http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=45&t=22413

    I u ovoj temi,ali samo nemoj koristiti one game makere i takve stvari.

    http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic...5&t=7072<br />


    = Citat = Izvorno postao xRavenXIII
    Dal postoje biblioteke sa funkcijama u kojima ima funkcija za skok itd... jer vjerujem da kad programerski studiji rade igru ne pocinju sve ispocetka,nego imaju puno stvari vec napravljeno...to bi sve trebalo biti u alatima ne?
    Da,zovu se engine,to su skupovi biblioteka sa funkcijama.
    Studiji naprave svoj engine i onda ga koriste kao šablonu za ostale igre.Pogledaj gore za popis(1 tema,treći post).Imaš dosta besplatnih,a možeš i napraviti svoj,kao nekolicina nas ovdje.

    = Citat = Izvorno postao xRavenXIII
    takoder dal mi savjetujete da radim u OpenGL ili u DirectX?
    Ja ti preporučam kombinaciju GLUT i OpenGL,neki će preporučit Win32 i DX,ali OpenGL je po meni lakši za učit,ima ljepši kod i podržava sve platforme.

    Opet,pogledaj ovo,prvi post i u trećem OpenGL i DX:

    http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=45&t=22413


    = Citat = Izvorno postao xRavenXIII
    imam malo iskustva u C-u...nista u C++...al cujem da su slicni..ovo znanje sto imam u C-u je o funkcijama,pokazivacima,mallocu itd itd...al nista konkretno u vezi igara...ne znam nista o grafickom prikazu u C-u... eh,al cijelo ljeto je preda mnom.. zahvaljujem unaprijed na pomoci
    Ne brini,imaš jako puno knjiga i site-ova vezanih uz to...

    Gamedev.net je jedan od najboljih siteova za game development,a vlasnici site-a su čak izdali i knjige uz game programiranje,pa poglej tamo.
    Cplusplus.com,službeni C++ site ima jako puno tutoriala uz C++ pa tamo isto možeš pogledat.

    = Citat = Izvorno postao xRavenXIII
    p.s. i da vjerovatno ste vec mnogo puta vidjeli post kao ovaj ovdje,al ja mislim zaozbiljno...vjerovatno ste i to mnogo puta culi... al eto stvarno se mislim tome posvetit pa bi mi dobro dosla pomoc bolje nego da pitam neke engleze pa ne kuzim pola stvari sto mi govore.. makar ak bude nuzno,budem i njih pitao...
    Ima puno takvih postova,ali malo ljudi spremnih učiti i onda krenu koristit 'game makere'.Pitaj i engleze slobodno,na gamedev-u ima puno ljudi koji su radili i rade za neke veće tvrtke i puno će ti pomoći.
    = Citat = Izvorno postao Fenrir
    ...Onda se pobereš doma gdje isplačeš potisnuti bijes,staviš si frišku crnu maskaru na oči i metneš na plejlistu diskografiju tokyo hotela...
    Sickmanno1:Meni se na te spike dize

  3. #3
    Senior Member Nuke me please
    Datum registracije
    Jan 2007
    Postova
    283

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    ko je sve napravio engine i na kojem sistemu ga radite tj. kako??
    It's time to kick some ass...

  4. #4
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Jebem radoznale
    Postova
    1.209

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    Ja radim na engine-u,detalje skrivam kao zmija noge (tek je u začetku)
    Ray isto radi na Marked Engine - http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=45&t=18959

    Luka radi na Harbor Engine - http://itf4n.pc-riders.net/node/3

    Burek na Hybrid Engineu,evo tut - http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=45&t=17727
    = Citat = Izvorno postao Fenrir
    ...Onda se pobereš doma gdje isplačeš potisnuti bijes,staviš si frišku crnu maskaru na oči i metneš na plejlistu diskografiju tokyo hotela...
    Sickmanno1:Meni se na te spike dize

  5. #5
    Senior Member Nuke me please
    Datum registracije
    Jan 2007
    Postova
    283

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    za bureka i raya sam znao... za tebe i luku ne... tnx
    It's time to kick some ass...

  6. #6

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    da ne isplati se radit u game makeru...ja sam poceo,al kad sam skuzio da se bez programiranja u game makeru ne mogu napraviti dovoljno kompleksne igre onda sam odustao...jer mislim da je bezveze uciti game maker jezik...

    sto se tice RPG elemenata,ma ne mislim na nesto kompleksno... nece ovo biti RPG igra,nego platforma sa zagonetkama kako sam vec rekao..
    mislim mu samo razvijat HP i MP i nista vise...dobivanje novih oruzja i moci takoder mozes shvatiti kao rpg elementi...valjda to nije prekompleksno?

    nasao sam jedan e-book na netu,sve objasnjava kako napraviti 2D igru,al u DEV-C++...
    ima netko neku dobru e-knjigu za preporucit...?

    btw glavni lik u igri ce biti vjeverica sa pljugom u ustima... (inspiriran conkerom)...
    al razmisljam i o hrcku da bude orginalnije....

    najveci problem koji trenutno vidim su sprajtovi,to jest slikice za likove,cudovista i pozadine..nemam pojma crtat,a i sumnjam da bi to netko radio za mene...i jos bih volio da kvalitetno izgleda,kao naprimjer 2D igrica Jazz (onaj zec) ako je netko igrao...

  7. #7
    Senior Member Master Blaster
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postova
    4.028

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    za spriteove, probaj besplatni program Inkscape

    nego, znam da je dosadno raditi pongove i sl. ali svejedno ti preporučam da prvo to napraviš tek toliko da se upoznaš s principima
    The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
    <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3
    ŠIRI SA MNOM LJUBAV Cherry!

  8. #8
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Jebem radoznale
    Postova
    1.209

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    = Citat = Izvorno postao xRavenXIII

    nasao sam jedan e-book na netu,sve objasnjava kako napraviti 2D igru,al u DEV-C++...
    ima netko neku dobru e-knjigu za preporucit...?
    Dev-C++ je po meni bolje od Visual IDE-a,i preporučam ti ga...
    = Citat = Izvorno postao Fenrir
    ...Onda se pobereš doma gdje isplačeš potisnuti bijes,staviš si frišku crnu maskaru na oči i metneš na plejlistu diskografiju tokyo hotela...
    Sickmanno1:Meni se na te spike dize

  9. #9
    Senior Member My way or the highway Neven <R>'s Avatar
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    wololo
    Postova
    7.914

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    Bez davanja/traženja linkova koji krše autorska prava ili slijede sankcije.

  10. #10
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Skrit v morju
    Postova
    2.721

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    = Citat = Izvorno postao Luka
    za spriteove, probaj besplatni program Inkscape
    Inkscape za spriteove koji ce se koristiti u platformskoj arkadi? Ne, za to ce ipak trebati rasterski image editor. Gimp ili Paint.net.

    BTW oko 2D grafike mogu pomoci (uglavnom savjetima) pa ako je potrebno, pucajte.
    there is no god to punish us

  11. #11
    Senior Member Master Blaster
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postova
    4.028

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    da ali je Inkscape vrlo jednostavan a rasterski editori se ipak moraju malo proučiti prije nego što se može nešto korisno napraviti ...
    The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
    <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3
    ŠIRI SA MNOM LJUBAV Cherry!

  12. #12
    Senior Member Nuke me please
    Datum registracije
    Jan 2007
    Postova
    283

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    znate mozda kako se u c++ moze ubaciti slika u program???
    postoji lib graphics ali je za crtanje samo... ima nesto za ubaciti sliku u program??
    It's time to kick some ass...

  13. #13

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    @drunkyduck...naravno pomoc je uvijek dobro dosla..
    evo nabavio sam si prvog crtaca,zanima ga projekt...e sad,radi lik sa olovkom..zna crtat na papiru...valjda ce to bit dobro nakon sto se scanira i obradi u photoshopu?
    inace odluceno je..glavni lik ce biti hrcak...
    ime igre je : Buzz : Ressurection of Dark Sun

    samo da kazem da projekt krece za mjesec dana,to jest vise ucenje nego projekt,al ajd...vec cemo se sklepat nekak...do tada se skuplja ...

  14. #14
    Senior Member Master Blaster
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postova
    4.028

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    = Citat = Izvorno postao fps_gamer
    znate mozda kako se u c++ moze ubaciti slika u program???
    postoji lib graphics ali je za crtanje samo... ima nesto za ubaciti sliku u program??
    najlakše ti je koristiti alate poput MS-ovog Visual Studia ili Borland C++

    oba imaju kontrole na čiju se pozadinu može renderirati slika na vrlo jednostavan način

    možeš koristiti i grafičke biblioteke (npr. Allegro)
    The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
    <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3
    ŠIRI SA MNOM LJUBAV Cherry!

  15. #15

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    inace sto kazete dal je dobar visual basic za izradu 2d akcijskih platformi s elemenitma rpg-a i avanture?
    bučkuris totalni...

  16. #16
    Senior Member Nuke me please
    Datum registracije
    Jan 2007
    Postova
    283

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    ne, luka, hvala ne zelim crtati programe... zelim programirati... mrzim ove drag'n'drop IDE-e
    It's time to kick some ass...

  17. #17
    Senior Member Master Blaster
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postova
    4.028

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    @xRaven

    osobno ga ne bih koristio ali je svakako moguće, Burek je Auru razvio u VB-u

    @fps_gamer

    krivo si shvatio, oni ti samo pomažu pozicionirati elemente jer je teško pogađati lokaciju nećega

    moguće je i taj dio ne koristiti, nego iz koda stvoriti i inicijalizirati elemente
    The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
    <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3
    ŠIRI SA MNOM LJUBAV Cherry!

  18. #18

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    de mi link od aure da vidim sto je to i kak je ispalo
    inace dal ima netko iskustva ovdje u izradi tipa igara kao sto ja sad pokusavam napraviti?
    tip igre bi bio 2D akcijska platforma sa elementima rpg-a i avanture....

  19. #19
    Senior Member Nuke me please
    Datum registracije
    Jan 2007
    Postova
    283

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    ako sam ja uspio ovo samo programiranjem u dev-c++... onda...
    http://i26.tinypic.com/erx3eh.jpg
    It's time to kick some ass...

  20. #20
    Senior Member Master Blaster
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postova
    4.028

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    nemam link .. pošalji pp bureku da ti da

    kao što sam rekao, takva igra je prilično komplicirana i bolje je početi od (puno) jednostavnijih stvari (pong i sl.)
    ovako je gotovo sigurno da ćeš odustati nakon nekoliko dana

    edit : fps gamer, nisam rekao da je nemoguće ali je nepotrebno
    The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
    <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3
    ŠIRI SA MNOM LJUBAV Cherry!

  21. #21
    Senior Member Nuke me please
    Datum registracije
    Jan 2007
    Postova
    283

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    imas na prvoj stranici link na tut... a... i mislim da je tamo link na forum...
    It's time to kick some ass...

  22. #22

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    koliko bi mi trebalo za izradu takve igre? ako mi mozes navesti potrebno vrijeme s obzirom na broj clanova u timu : 2 , 4, 6,20...

    btw da ne mislis da nemam nista iskustva...kak rekoh znam u C-u sve osnovno,funkcije,pokazivaci,polja....
    a radio sam vec na jednoj igri,to jest bolje prepravljao kod,u visual basicu...tako da sam dobio feeling sto je tocno programiranje i imam trenutno u glavi za skoro svaku stvar kako bi trebala ici..e sad to je bio visual basic,a to nije C...:/ C je puno kompleksniji...a i igra koju sam radio u Visual Basicu je bila kartanje,imala je u orginalnoj verziji nekih 1000 linija koda,ja sam to podigao na nekih 2000....

  23. #23
    Senior Member Master Blaster
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postova
    4.028

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    = Citat = Izvorno postao xRavenXIII
    koliko bi mi trebalo za izradu takve igre? ako mi mozes navesti potrebno vrijeme s obzirom na broj clanova u timu : 2 , 4, 6,20...
    to ovisi o iskustvu i kompliciranosti igre

    što kažeš na moj pong prijedlog
    The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
    <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3
    ŠIRI SA MNOM LJUBAV Cherry!

  24. #24
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Skrit v morju
    Postova
    2.721

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    = Citat = Izvorno postao Luka
    da ali je Inkscape vrlo jednostavan a rasterski editori se ipak moraju malo proučiti prije nego što se može nešto korisno napraviti ...
    Pa kad cemo vec o korisnom, konvertiranjem rastera u nesto velicine normalnog spritea ce dobiti nesto mutno, kod spriteova je potrebno editiranje na bazi piksela ako zeli da sve ispadne kako treba.

    Takodjer, za postizanje nekih detalja (teksture recimo) vektorima ce se naraditi vise nego sto je potrebno.

    Takodjer, slazem se, bilo bi bolje poceti sa manjim projektom. Ako nista barem neki tech demo u koji malo po malo moze ubacivati nove funkcije enginea (pozadina, lik, animacije, itd.)
    there is no god to punish us

  25. #25

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    pa nije mi bas zanimljivo to radit.al ajd poslusat cu tvoj savjet i napraviti to...makar vec sada u glavi mogu vizualizirat kako bih to napravio u visual basicu....ne u C-u jer ne znam pomocu kojih naredbi prepoznaje x,y pozicije,kako prepoznaju naredbe korisnika preko tastature i misa (mozda sa scanf mogu kretanje napraviti pomocu tastature?? ,znaci trebam ASCII oznake ili sto vec za lijevo,desno,gore,dolje..) i kako staviti slicicu te pozadine unutra..da to znam ne bi bio problem vjerujem....isto nisam znao o visual basicu na pocetku nista i onda sam radio po nekoj losoj knjizi nekih mjesec dana...pa sam se prebacio na kod igre od nekog lika i uspio sam svaku liniju desifrirat...te onda sve upgrejdat a vjerujem da to nije bas tako lagano,jer lik nije imao ni jednog komentara,1000 linija koda, i jos sve to povezano sa bibliotekama (txt zapisi i slike)...
    al najgore mi je bilo sto tada nisam imao internet...

    u vezi ponga evo kako bih napravio AI ako su igrac i komp gore i dolje...znaci AI bi gledao koja je x koordinata loptice s obzirom na njegovu x koordinatu..e sada ako naprimjer x raste s lijeva na desno...znaci x je najmanji u najljevijem dijelu ekrana,a najveci u najdesnijem...ako je x loptice manji od njegovog x onda se aktivira petlja koja mu oduzima x koordinatu sve dok nije ista...a ako je x loptice veci od njegovog x onda se aktivira petlja koja mu povecava x sve dok on nije isti x-u loptice...buduci da se loptica stalno mice stalno ce mu se povecavati ili smanjivati x ovisno o loptici...jedino za slucaj kad su isti x onda stoji...x od AI je x u njegovoj sredini...sve te petlje bi trebale stalno raditi sve dok igra ne zavrsi...a ako bi zeljeli slozeniji AI onda bi morali izracunat odbijanja od zidova na lijevoj i desnoj strani,te definirati kako se odbijaju...odbijanja od ploca bih izveo pomocu fizickih zakona...mislim da je jedna formula za to...
    sad mi reci sto mislis dal stvarno moram radit taj pong? makar budem sto posto ...

    inace sto kazete na zamisao da se nacrta lik,cudovista i ostalo na papiru te oboja te se zatim scanira i prepravi u photoshopu....dal se moze postici dobra kvaliteta tako ako nije bas najbolji crtac i ne koristi skupu opremu? to jest koristi olovku i bojice...

  26. #26
    Senior Member Lord of The Fleas
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    /dev /null
    Postova
    412

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    Naravno da možeš kolorirati u Photoshopu, možeš čak i u Paintu kolorirati. A možeš i to što nacrta, crno-bijelo, skenirati i iskoristiti kao stil igre.

  27. #27
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Skrit v morju
    Postova
    2.721

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    = Citat = Izvorno postao xRavenXIII
    inace sto kazete na zamisao da se nacrta lik,cudovista i ostalo na papiru te oboja te se zatim scanira i prepravi u photoshopu....dal se moze postici dobra kvaliteta tako ako nije bas najbolji crtac i ne koristi skupu opremu? to jest koristi olovku i bojice...
    Ja osobno koristim Gimp za vece stvari, resizeanja i slicno, a mspaint za pixel art. Evo par primjera sto se moze napraviti sa paintom (nije moje):




    BTW, svaka slika krije link.

    Znaci, dobar nacin izrade spriteova bi bio: skeniranje crteza>resize na velicinu spritea>uredjivanje (boja, tekstura, obrub, sjencanje)>animiranje
    there is no god to punish us

  28. #28
    Senior Member Nuke me please
    Datum registracije
    Jan 2007
    Postova
    283

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    ja sam mislio raditi pong ali sam odustao zbog tih xy koordinata i AI-a...
    inace sto ces koristiti za grafiku?? dx3d ili gl?? ili??
    It's time to kick some ass...

  29. #29

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    = Citat = Izvorno postao fps_gamer
    ja sam mislio raditi pong ali sam odustao zbog tih xy koordinata i AI-a...
    inace sto ces koristiti za grafiku?? dx3d ili gl?? ili??
    vec sam rekao da ne znam nista sto se tice grafike u C-u...a u VB nisam radio u DirectX ni u opengl...buduci da se radilo o igri kartanja , to jest trading card game igri, bilo je dovoljno animirati micanje slika (to nije bilo u originalnoj verziji),a za sto nije trebao ni directx ni opengl...samo sam mijenjao x od slike....budem pogledao ove tutoriale ovdje pa cu vidjet...mozda cu uzet ono sto bude jednostavnije,vjerujem da oba mogu sve napraviti u toj igri...

    evo imamo ime tima napokon : Hamster Brothers , to jest Braća Hrčci...


    btw da unaprijedim AI od onog mog ponga...ovaj gore bi uvijek tezio da odbije sa sredinom...a to je lagano za vratit...zato treba AI pratiti gdje si ti i odbiti najdalje od tebe sto moze naravno...
    ovako bih to izveo: znaci izracuna gdje si ti,pa onda vidi na ploci dal da gada do kraja lijevo ili do kraja desno ,ali tako da ne gada bas kut nego rnd vrijednost u intervalu +/- 100 od najdaljeg lijevog ili desnog kuta...to jest sada kad razmislim on bi trebao cim ti odbijes lopticu vidjet gdje ce to past i tako se postavit...ugh...

  30. #30

    Re: Savjeti za izradu 2D igre

    sto kazete na program Play Basic...dal je to engine ili je to vise kao Game Maker..?

Slične teme

  1. Traže se programeri za izradu 3D igre
    By ropp in forum Programiranje i izrada igara
    Odgovora: 5
    Posljednji post: 26-02-2010, 20:31
  2. Savjeti
    By neox99buleseye in forum Grand Theft Auto
    Odgovora: 20
    Posljednji post: 26-06-2009, 10:46
  3. Trebam ekipu JAKO SPREMNIH ljudi za izradu igre.
    By CroSoft in forum Programiranje i izrada igara
    Odgovora: 34
    Posljednji post: 01-09-2008, 18:14
  4. Savjeti !!!!
    By olio in forum Software
    Odgovora: 7
    Posljednji post: 31-05-2006, 18:58

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •