S obzirom da me operacijski sustavi već neko vrijeme opsjedaju, odlučio sam napisati tekst da se malo oslobodim stresa i da mislim na nešto učinkovito. Sutra ispit iz engleskog, CPE. I mogu reći da me je trta... Nazad na operacijske sustave... Najlogičnija ulazna točka u ovaj tekst jest odgovoriti što je to operacijski sustav, pa ćemo krenuti od toga...



Operacijski Sustav je softverska komponenta računalnog sustava koja u osnovi sadrži osnovni set sistemskih programa koji zajedno u cjelini upravljaju i dijele resurse podležnog hardvera. Cijelo računalo, u nadi da omogući lagano korištenje računalnih laicima, dizajnirano je koristeći apstrakcijske slojeve. Sam OS nalazi se na vrhu HALa (ne, HAL 9000 nego Hardware Abstraction Layer). HAL se sastoji od hardvera, firmwarea, assemblera, kernela i na vrhu OSa i aplikacija koje se na njemu vrte. Možemo zamijetiti da OS zapravo služi kao domaćin aplikacijama koje se vrte na njemu, tj. on radi sav prljavi posao sa low level komuniciranjem sa hardverom te nudi ljepuškast set funkcija koji olakšavaju kreiranje aplikacija. Većinom su aplikacije ovisne o određenom OS, ali postoje neke koje su dovoljno fleksibilne da mogu skakati između OS-ova (cross-platform). OS nudi mnoštvo korisnih rutina i servisa aplikacijama i samim korisnicima koji omogućuju olakšano služenje računalom. Aplikacije, naravno, do tih servisa/rutina dolaze kroz APIe (Application Programming Interface) ili različitih poziva sustava. Također, jedna od posebnosti operacijskih sustava je interakcija na ljudima ugodniji način. Kako su se računala razvijala, tako i ljudska domišljatost rasla... Prvobitno smo imali tekstualni UI koji se svodio na puko unošenje naredbi na koje nam je računalo vraćalo proračune tj. podatke, a danas imamo nešto jako lijepo što se zove GUI (Graphical User Interface) koji omogućuju veoma zadovljavajuću i jednostavnu interakciju između čovjeka i računala.

Danas najpoznatiji OS-ovi su: Microsoft Windows, Mac OS X, Linux i Solaris... No, Windows uvjerljivo drži prvo mjesto na listi najpopularnijeg OS-a... S obzirom da bi ovo trebao biti kratki uvod, sutra ujutro ću prije ispita još malo doći se smiriti pa baciti tekst o kernelima, tipovima istih, teoriji izrade OS-a, pogledat ćemo ispod haube te na kraju koncentrirati se na praktični rad koristeći programski jezik C++, iako je C veoma poznat u svijetu OS-ova i njihova razvoja.