Stranica 1 od 2 12 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 30 od 50

Tema: Game engine! Molim objasnjenje!

  1. #1
    Junior Member Plants Vs Zombies Greatboy's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postova
    20

    Game engine! Molim objasnjenje!

    Moze li mi netko reci kako se radi game engine i cemu sluzi, jer meni se kao 3d modelatoru cini kako se moze i bez tog enginea!

    Znaci zelim znati sto se to pise u C++ da bi se napravio game engine za neku igru! Neki kazu da je to najtezi dio posla?!
    Animirani film je Budućnost Hollywooda, glumci i kamere će postati prošlost! Tko će biti zvijezde?

  2. #2
    Senior Member Lord of The Fleas
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    /dev /null
    Postova
    412
    Bez game enginea ti ništa ne radi, jer engine ti je za igru kao motor za auto. U C++u moraš pisati sve što koristiti u igri, definicije klasa, struktura, funkcija, baze podataka itema, grafička obrada 3d modela koje si ti modelirao, osvjetljenje, izvor svjetla, pad sjene, lom svjetla i jednostavno srce i duša igre. Onda se najčešće pravi SDK za engine da bi designeri mogli dizajnirati levele, zagonetke, postavljati izvor svjeta, praviti svijet u kojem se igra odvija. Znači, engine je neophodan!

  3. #3
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Jebem radoznale
    Postova
    1.209
    I meni je u početku to bilo malo teže shvatiti,ali kad počneš programirati je lako.

    Uzmimo za primjer neki FPS.Možeš ti napraviti cijeli animirani film koji je kao FPS i neka ti to bude igra bez interakcije.Engine će dodati interakciju tj. kretanje,akcije,pucanje,mijenjanje oružja.Onda fizikalni engine će gledati dali lik možda ne hoda po zraku,da ne leti kad skače,da stvari ne propadaju (tu se sudara sa collision engine-om) i sve ostalo vezano uz fiziku.Collision engine pazi na sudaranje predmeta kao npr,protivnik da ne prolazi kroz zid,metak kroz njega itd.

    3D modeler može biti potreban tek kasnije u proizvodnji igre jer se u početku mogu koristiti placeholderi,tj. stvari koje zauzimaju mjesto nekog predmeta dok modeler ne napravi bolji.
    = Citat = Izvorno postao Fenrir
    ...Onda se pobereš doma gdje isplačeš potisnuti bijes,staviš si frišku crnu maskaru na oči i metneš na plejlistu diskografiju tokyo hotela...
    Sickmanno1:Meni se na te spike dize

  4. #4
    Junior Member Plants Vs Zombies Greatboy's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postova
    20
    Taj Game Engine mi nikad nije bio jasan! Sad ste mi pojasnili malo, ali jos nekuzim kako se to sve programira i opisuje, mislim na koji nacin! Al dobro, nisam programer!

    Sve to (i game engine i programiranje) mi se cini sto puta kompliciranije od ikakvog modeliranja i animacije, iako nikad nisam programirao, samo radim u Action Scriptu 3.0 u Flashu i to je sve!
    Animirani film je Budućnost Hollywooda, glumci i kamere će postati prošlost! Tko će biti zvijezde?

  5. #5
    Senior Member Giant leap for forum
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Hostile universe
    Postova
    3.468
    Previše se ljudi i drže sa sam pojam "game engine" kao da je to nešto strogo definisano, kao da je to neki standardni dio koji se serijski proizvodi. Praktično se cijeli programski kod može nazvati engineom jer sve je to tu samo u cilju da što bolje i efikasnije upotrijebi "gorivo", tj. materijale i resurse (modeli, texture, shaderi, zvukovi, muzika, šta sve već ne). Bez "enginea", tj. bez programskog koda se jednostavno ne može. Ne možete štancati proizvode ako imate samo skladište sa sirovinama, a nemate ni jednu jedinu mašinu, a kamoli cijelo postrojeneje koje je potrebno. Za one koji su pomislili da se može bez enginea - razmislite, kako će to kompjuter znati šta vi hoćete s tim vašim modelima i ostalim resursima? Jednostavno mora postojati nešto što će kontrolisati i nadzirati sve te resurse igre, "preraditi" ih i na kraju "dostaviti" igraču na ekran i zvučnike (i eventualno još neke periferije). Engine je taj koji pokreće sve (što nekako zvuči logično). Bez njega imate samo beživotnu hrpu materijala koja se neće sama od sebe pokrenuti.

    Naravno, ni gamemakeri i slični alati nisu izuzetak - ako vi niste ništa isprogramirali tu, to ne znači da igra radi bez koda. Svi takvi alati imaju svoj engine koji se upotrebljava za sve igre koje u njemu napravite. Upravo iz tog razloga većina programera prezire takve alate - jer u njima nemate kontrolu nad kodom enginea, a engine tog alata sigurno neće biti optimalan za baš sve slučajeve.

    = Citat = Izvorno postao Greatboy
    (i game engine i programiranje)
    Heh, nije šija, nego vrat. Game engine i nastaje kao rezultat programiranja, pa je malo smiješno tako forumilisati rečenicu. Inače "engine" kao pojam je i nastao kada su se počeli pisati sve univerzalniji kodovi za igre, koji bi se lako mogli prilagoditi i za druge igre, pa je prvo počelo od toga da originalni autor upotrijebi svoj code-base za više (obično sličnih) igara, dok se kasnije stvar komercijalizovala, pa su se enginei počeli prodavati (tj. licencirati). Vjerovatno najpoznatiji takav je engine Quake 3 Arene. Sada je već prilično pregažen, ali u to vrijeme je imao najbolja rješenja (Carmack == genije) za mnoge tipične probleme u izradi FPSova, tako da su mnogi odustali od otkrivanja tople vode, pa su kupili gotovo i provjereno rješenje i eventualno ga prilagodili svojim potrebama. A sad, porediti programiranje i modeliranje je malo besmisleno... jer jedno je nauka, a drugo umjetnost.

  6. #6
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150

    Re: Game engine! Molim objasnjenje!

    = Citat = Izvorno postao Greatboy
    Moze li mi netko reci kako se radi game engine i cemu sluzi, jer meni se kao 3d modelatoru cini kako se moze i bez tog enginea!

    Znaci zelim znati sto se to pise u C++ da bi se napravio game engine za neku igru! Neki kazu da je to najtezi dio posla?!
    Mislim da si malo artiste precijenio... Hehehe, rekao sam već davno, programeri bi možda bez vas mogli, ali vi bez nas ste sjedeće patke ^^
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  7. #7
    Senior Member Master Blaster
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postova
    4.028
    RayDX ne skreći s teme .. Burek je već objasnio da 3d modeliranje ništa ne znači bez programiranja
    The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
    <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3
    ŠIRI SA MNOM LJUBAV Cherry!

  8. #8
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150
    = Citat = Izvorno postao Luka
    RayDX ne skreći s teme .. Burek je već objasnio da 3d modeliranje ništa ne znači bez programiranja
    Hehe, will do... Nisam bio pročitao post od bureka je l' mi je malo lijeno, tek sam se vratio pa sam po instinktu
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  9. #9
    = Citat = Izvorno postao Luka
    3d modeliranje ništa ne znači bez programiranja
    To nije točno jer 3d modeliranje ne pokriva samo igre.

  10. #10
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Jebem radoznale
    Postova
    1.209
    = Citat = Izvorno postao downforce3d
    = Citat = Izvorno postao Luka
    3d modeliranje ništa ne znači bez programiranja
    To nije točno jer 3d modeliranje ne pokriva samo igre.
    A tko je napravo programe za 3D modeliranje?
    = Citat = Izvorno postao Fenrir
    ...Onda se pobereš doma gdje isplačeš potisnuti bijes,staviš si frišku crnu maskaru na oči i metneš na plejlistu diskografiju tokyo hotela...
    Sickmanno1:Meni se na te spike dize

  11. #11
    Ja govorim o upotrebi programa jer ako se prebacim na ono što si ti mislio dolazim do zaključka da nijedna prava komercijalna igra u ovom dobu ne može bez 3d artista. Dakle nije baš potpuno istinito da se može bez problema pravit nove igre bez njih.

  12. #12
    Senior Member Master Blaster
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postova
    4.028
    = Citat = Izvorno postao downforce3d
    = Citat = Izvorno postao Luka
    3d modeliranje ništa ne znači bez programiranja
    To nije točno jer 3d modeliranje ne pokriva samo igre.
    ja govorim o izradi igra, mislim da se toliko može shvatiti iz teme


    btw, ovo nije topic za raspravljanje što je važnije, pa sljedeće ovakve postove brišem; držite se teme - game engine
    The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
    <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3
    ŠIRI SA MNOM LJUBAV Cherry!

  13. #13
    Junior Member Plants Vs Zombies Greatboy's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postova
    20
    @ burek je dobro objasnio!
    Ali nekužim kad čitam neki magazin o igrama i sad u
    recenziji piše "....Vrhunski game engine"! Pitam se jel game engine ima veze sa grafikom, kvalitetom i načinom prikaza igre! ??
    Animirani film je Budućnost Hollywooda, glumci i kamere će postati prošlost! Tko će biti zvijezde?

  14. #14
    Senior Member Master Blaster
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postova
    4.028
    da .. engine ima veze sa svim navedenim

    neznam kako bi objasnio bolje od Bureka -- modeli, teksture, zvukovi, fontovi - sve to nije dovoljno da bi igra radila

    zamisli kad igraš npr. Pong, engine je taj koji pomiće lopticu, koji ju sudara s okolinom

    engine utječe na sve, uključujući i ono što si ti nabrojao
    The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
    <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3
    ŠIRI SA MNOM LJUBAV Cherry!

  15. #15
    Junior Member Plants Vs Zombies Greatboy's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postova
    20
    Da shvatio sam sad što je game engine i čemu služi!

    Evo još jedno vama glupo pitanje!
    DIRECT X!SZnam da se bez toga igre nemogu pokretati i znam da on utječe prvenstveno na prikaz i grafiku igre, ali pitam vas što se radi u Direct X-u?? Čuo sam da se treba naučiti raditi u Direct X-u kako bi se napravila igra! Pitam vaš što se radi u Direct X-u!

    P.S. Kažu da je Open GL bolji od DX-a. Nisam još vidio igru koja radi na Open GL-u! Ima li te??

    Nemojte mi zamjeriti što se nedržim teme, ali glupo je otvarati teme za moja glupa pitanja! Trebao sam temu nazvati "Moja Glupa Pitanja"!
    Animirani film je Budućnost Hollywooda, glumci i kamere će postati prošlost! Tko će biti zvijezde?

  16. #16
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Jebem radoznale
    Postova
    1.209
    = Citat = Izvorno postao Greatboy
    Da shvatio sam sad što je game engine i čemu služi!

    Evo još jedno vama glupo pitanje!
    DIRECT X!SZnam da se bez toga igre nemogu pokretati i znam da on utječe prvenstveno na prikaz i grafiku igre, ali pitam vas što se radi u Direct X-u?? Čuo sam da se treba naučiti raditi u Direct X-u kako bi se napravila igra! Pitam vaš što se radi u Direct X-u!

    P.S. Kažu da je Open GL bolji od DX-a. Nisam još vidio igru koja radi na Open GL-u! Ima li te??

    Nemojte mi zamjeriti što se nedržim teme, ali glupo je otvarati teme za moja glupa pitanja! Trebao sam temu nazvati "Moja Glupa Pitanja"!
    Većina današnjih igara radi u DX-u i OpenGL-u,OpenGL je lakši od DX-a,kraći kod ima isto.U DirectX-u se piše grafički engine,znači iscrtavaju se stvari na ekran,namješta se osvjetljenje,postavke prozora itd.
    = Citat = Izvorno postao Fenrir
    ...Onda se pobereš doma gdje isplačeš potisnuti bijes,staviš si frišku crnu maskaru na oči i metneš na plejlistu diskografiju tokyo hotela...
    Sickmanno1:Meni se na te spike dize

  17. #17
    = Citat = Izvorno postao Greatboy
    Nisam još vidio igru koja radi na Open GL-u! Ima li te??
    Serious sam, Unreal, HL, Cod, Quake, Doom 3....

  18. #18
    Senior Member Master Blaster
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postova
    4.028
    Možeš pogledati u susjednu RayDX-ovu temu u kojoj je objašnjeno što je i ćemu služi :

    http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?t=17035
    The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
    <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3
    ŠIRI SA MNOM LJUBAV Cherry!

  19. #19
    Junior Member Plants Vs Zombies Greatboy's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postova
    20
    Mislim da nema neke posebne razlike između DX i Open GL-a i mislim da to nije presudno u izgledu igre, pogotovo ako se radu RTS igre kao Total War!

    Zanima me Assassins Creed! Jel se on radi u DX ili Op GL?
    Stvarno me fasciniraju te igre slične Prince of persia!

    A i niste mi dali baš neko objašnjenje na pitanje!
    Animirani film je Budućnost Hollywooda, glumci i kamere će postati prošlost! Tko će biti zvijezde?

  20. #20
    Senior Member It lives by night
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    ne znam T.T
    Postova
    544
    Većina današnjih igara radi u DX-u i OpenGL-u,OpenGL je lakši od DX-a,kraći kod ima isto.U DirectX-u se piše grafički engine,znači iscrtavaju se stvari na ekran,namješta se osvjetljenje,postavke prozora itd.
    ovdje je objasnjeno...

  21. #21
    Senior Member Master Blaster
    Datum registracije
    Nov 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postova
    4.028
    = Citat = Izvorno postao Greatboy
    A i niste mi dali baš neko objašnjenje na pitanje!
    objasnio ti je Plexihack, i dao sam ti link http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?t=17035
    The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
    <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3
    ŠIRI SA MNOM LJUBAV Cherry!

  22. #22
    Senior Member Giant leap for forum
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Hostile universe
    Postova
    3.468
    = Citat = Izvorno postao Greatboy
    DIRECT X! Znam da se bez toga igre nemogu pokretati i znam da on utječe prvenstveno na prikaz i grafiku igre, ali pitam vas što se radi u Direct X-u?? Čuo sam da se treba naučiti raditi u Direct X-u kako bi se napravila igra! Pitam vaš što se radi u Direct X-u!
    Zapravo se uSDirectX-u ne radi ništa. To nije samostalan program u kom se nešto radi, već "biblioteka funkcija" koje drugi programi mogu upotrijebiti. Stoga, sve igre koje su napravljene oslanjajući se na DirectX jednostavno ne mogu raditi bez njega - što je logično. DirectX ima više svojih modula za razne namjene (grafika, zvuk, mreža...) i svaki ima cilj da pojednostavi rad sa pojedinim dijelom multimedije, kao i da premosti razlike između različitog hardwarea. Npr. ti samo trebaš reći DX-u "nacrtaj krug", a DX i driveri će se misliti kako to sada izvesti na grafičkoj kartici koja je trenutno u kompjuteru. Naravno, najviše prašine se diže oko grafičkog dijela, tj. Direct3D ili DirectGraphics. Kada uokolo lete fraze tipa "DX9 igra". "DX10 igra" ili "DX10 grafička", tu se prvenstveno misli na korišćenje mogućnosti grafičkog dijela DirectX-a navedene verzije, jer se ostali moduli kroz verzije skoro zanemarivo mijenjaju u odnosu na grafički. Sve u svemu, DirectX shvati kao novi set mogućnosti koji možeš "prikačiti" na programske jezike i onda mnogo lakše praviti multimedijom bogate aplikacije i igre.

    = Citat = Izvorno postao Greatboy
    P.S. Kažu da je Open GL bolji od DX-a. Nisam još vidio igru koja radi na Open GL-u! Ima li te??
    Ah, to je još jedan od "svetih ratova" gdje mnogo više lete neosnovane uvrede i pljuvanja, nego konkretne činjenice. OpenGL i DX zapravo i ne spadaju u istu klasu, jer se OpenGL bavi isključivo grafikom. Mogu se porediti OpenGL i Direct3D, eventualno, ali i tu je teško reći koji je bolji. Manje-više, sve što uradiš s jednim, možeš i s drugim - uglavnom stvar navike programera. Ipak, tu je suva činjenica da DX radi samo na Microsoftovim platformama, dok OpenGL radi na svemu živom. Negdje sam skoro pisao neku usporedbu... ne znam sad gdje.

  23. #23
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150
    Ovo mi daje ideju, možda bi se mogao netko potruditi i napisati osnove o razvoju igara, kako zašto... U smislu da svi skuže kako to rade i da bude sve zaokruženo na jednom mjesto za sve novake.
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  24. #24
    Junior Member Plants Vs Zombies Greatboy's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postova
    20
    = Citat = Izvorno postao RayDX
    Ovo mi daje ideju, možda bi se mogao netko potruditi i napisati osnove o razvoju igara, kako zašto... U smislu da svi skuže kako to rade i da bude sve zaokruženo na jednom mjesto za sve novake.
    Pa to te ja pitam! Samo se treba potruditi da bude što je kraće moguće, jer niko neželi čitati bibliju!
    Animirani film je Budućnost Hollywooda, glumci i kamere će postati prošlost! Tko će biti zvijezde?

  25. #25
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150
    = Citat = Izvorno postao Greatboy
    = Citat = Izvorno postao RayDX
    Ovo mi daje ideju, možda bi se mogao netko potruditi i napisati osnove o razvoju igara, kako zašto... U smislu da svi skuže kako to rade i da bude sve zaokruženo na jednom mjesto za sve novake.
    Pa to te ja pitam! Samo se treba potruditi da bude što je kraće moguće, jer niko neželi čitati bibliju!
    Ja sam lijen, Burek isto... Možda reiko, luka ili hellboy
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  26. #26
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Skrit v morju
    Postova
    2.721
    = Citat = Izvorno postao Greatboy
    Pa to te ja pitam! Samo se treba potruditi da bude što je kraće moguće, jer niko neželi čitati bibliju!
    Odmah u pocetku pljuska u lice bilo kome tko bi i zelio napisati takvo sto. Inace, ako te zanima izrada igara, nece biti kratkih tekstova.
    there is no god to punish us

  27. #27
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Skrit v morju
    Postova
    2.721
    Hmm, ako ga vise zanima izrada grafickog sadrzaja ili level editing, sa game makerima bi cak i mogao nesto napraviti.
    there is no god to punish us

  28. #28
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Skrit v morju
    Postova
    2.721
    Svejedno, osobi koja vec ima znanje level designa i zeli ga pretvoriti u igru ce izrada custom 3D enginea produziti stvaranje te igre za par godina, pogotovo ako planira koristiti BSP. Buducem programeru kojeg to zanima bi to bio prirodan proces ucenja, ali jednom game artistu nesto neprihvatljivo.

    Osim ako netko misli da je nacin na koji dev industrija danas funkcionira pogresan i da bi svaki clan tima trebao prvenstveno biti programer.
    there is no god to punish us

  29. #29
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150
    Jednostavno novacima treba neka osnovna ideja kako to ide... Treba da shvate kako je krvoločan posao... Dakle, samo će najhrabriji nastaviti odatle, ili najgluplji pa dobiti veslo u usta.. Sve u svemu, everybody wins ^^ Ali ako se ne slažete
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  30. #30
    Senior Member Lord of The Fleas
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    /dev /null
    Postova
    412
    Eh, ja sam bio na Game Makerima(RPG Makeru XP) i fino pravio svoje igre. To mi je brzo dosadilo, hard riknio, ostao bez puno toga napravljenog i dosadilo mi. E, sada sam u potpunosti odustao od tih game makera, i pravim sve svoje u C++u. Mogu reći da je to puno, puno, puno, puno teže nego sve do sada što sam radio, ali je nevjervatno zabavno. Ne sada da se kotrljam od smjeha dok pišem ( ), ali kad nešto radi što sam ja izmislio i ja realizirao to je jednostavno wow(ne onaj Blizzardov). A svaki source file se čuva kao oko u glavi kad znaš koliko si se namučio za njega. Sada, ako te zanima samo dizajniranje levela i takve stvari onda si nađi neki grafički engine sa SDK da bi jednostavno mogao provjeravati svoje uratke. 3D modeler nije za programiranje, kao što programer nikad neće praviti 3D modele(rijetko tko je i dobar programer i dobar 3D modeler).

Slične teme

  1. objasnjenje?
    By Haki in forum Pomagaj brate!
    Odgovora: 2
    Posljednji post: 02-10-2010, 21:45
  2. Utor za graficku,objasnjenje itko?
    By Cazze in forum Hardware F.A.c.Q.
    Odgovora: 2
    Posljednji post: 06-06-2008, 15:38
  3. Warcraft Tabletop Game aka. Miniatures Game
    By Arbiter of Change in forum World Of Warcraft
    Odgovora: 33
    Posljednji post: 10-02-2008, 13:29
  4. Source engine
    By RayDX in forum Programiranje i izrada igara
    Odgovora: 2
    Posljednji post: 26-01-2008, 20:29

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •