Pošto nam je ovaj forum uglavnom bombardiran izjavama zelenih amatera( nemojte ovo shvatiti krivo, i ja sam indie dev samo težim ka jarko crvenoj boji osobno ^^), slaboj posjećenosti i zapravo prilično slaboj atmosferi, evo pošto već par dana radim na 3D game engineu, odlučio sam podijeliti "veselje" s vama. Engine je još mlad, a u sljedećih par redaka možete saznati više o njemu. Svaki tjedan nastojati ću vam dati neki update, a uskoro i neke slikice. I da, ne očekujte Krajsis ^^

Ime - name - nešto...

Iako mnogi preskaču ovaj mali aspekt, ime je jako bitan dio proizvoda. Bi li rađe kupili nešto na čemu piše "Černobilska šunka" ili nešto iz Pikove linije. Naravno, izbor je jasan, uzet ćete Černobilsku šunku... ^^ Nazad na temu, zašto Marked, pitate se? Pa eto, imam ovaj rank na PCPlayu koji mi je prilično prirastao srcu iako nisam ponosan na činjenicu kako sam ga zaslužio. Marked što znači Označeni mi nekako paše, ima lijep prizvuk. To je što se tiče imena. A sada, nadam se da će ovo ime dobivati samo dobre komentare nakon prve primjene od kolega game developera.

---------------------------------------------

Kao i svaka dobra politika koja se tiče game enginea kao ukupnog frameworka koji 3d aplikacija koristi kao pogon mora biti slobodan od određenog API-ja. Rekavši to, moram reći da je to uvjetna izjava jer još uvijek uvelike naginjem na DirectX API te Windowsu kao vodećoj platformi u PC gaming industriji. Početni dizajn koji sam odabrao određuje da bi se engine u srži svojoj trebao sastojati od četiri sučelja i dvije statične biblioteke, tako da aplikacija može odabrati koje segmente će koristiti, a koje ne. Ekvivalentno broju sučelja, postojat će 4 glavna modula koji će naravno biti definirani kroz sučelja i svaki će biti implementiran u svom DLLu.

Tu se naravno radi o render deviceu, audio deviceu, input deviceu te neizbježnom na današnjoj GD sceni, naravno radi se network devicu. Svaki od ta četiri modula imat će i dodatne statične biblioteke, čisto da olakšaju život programeru pri izmjenama jer im je glavna potreba da loadaju DLLove što znači da nećemo morati rekompajlirati nakon svake upotrebe. One gornje dvije statične biblioteke koje sam naveo, da se ne zbunite od silnih nabrajanja, služit će da u njih implementiram različite helper klase i funkcije koje nisu neophodno dijelovi jezgre enginea. Naravno uz sve to, isprogramirat ću maleni set alata, primarno world editor i još par esencijalnih alata neophodnih pri razvoju igre.

---------------------------------------------

Team:
Ja i moj vjerni životni suputnik, PC

Programski jezik i razvojno okružje, te grafički API kao baza:
C++ je moje vječno oruđe, naravno, okružje je Visual Studio 2005, a grafički API kao baza za engine jest Direct3D jednostavno zato što je potrebno manje muke za razvoj ostalih segmenata game enginea za razliku od OpenGLa koji nudi samo grafički modul pa bi se vrijeme razvoja odužilo u vječnost.

Cilj i "marketing":
Glavni cilj mi je naravno dovršiti game engine, ne ciljam daleko i ne letim visoko tako da će engine biti u pristojnom rangu, nadam se ugodno oku koje ne traži dlaku u jajetu. Što se tiče "marketinga", naravno ne zanimaju me pare, najveća mi je nagrada iskustvo koje ću dobiti tijekom razvoja. To naravno znači da ću ga ponuditi svima kao open-source u nadi da neće zamrijeti u tišini.

Glavni ciljevi do kraja razvoja: FLEKSIBILNOST, MODULARNOST, BRZINA i KVALITETA. Eye-candy mi nije prioritet koliko funkcionalnost samog enginea tj. kohezija i jedinstvo unutarnjih elemenata. Dakle, kvalitetan gameDev framework.

ETA to the dropzone:
Sigurno će potrajati, to definitivno moram reći te će uzeti mnogo truda i vremena. Morate uzeti u obzir da sam gordi gimnazijalac pa me tamo rešetaju poprilično. Nastojat ću svaki vikend dati mali update na tijek razvoja i opisati kako se radi određeni dio u nadi da ćete se aktivno pridružiti i razviti malo ovaj podforum jer je boring do zla Boga, čast iznimkama.

Screenshots:
Ovo će se eventualno popuniti kada razvijem grafički modul do nekog nivoa spremnog za prikazivanje javnosti.

Koncentracija moždanih brazda i vijuga za vrijeme pisanja ovog posta jest:
- razvoj grafičkog modula


Pozivam vas sve da date konstruktivne kritike tijekom cijelog razvoja, savjete, komentare i samim time da se pridružite u ovaj topic da oživimo ovaj podforum koji ima potencijala!