Stranica 1 od 2 12 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 30 od 51

Tema: Marked - game engine

  1. #1
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150

    Marked - game engine



    Pošto nam je ovaj forum uglavnom bombardiran izjavama zelenih amatera( nemojte ovo shvatiti krivo, i ja sam indie dev samo težim ka jarko crvenoj boji osobno ^^), slaboj posjećenosti i zapravo prilično slaboj atmosferi, evo pošto već par dana radim na 3D game engineu, odlučio sam podijeliti "veselje" s vama. Engine je još mlad, a u sljedećih par redaka možete saznati više o njemu. Svaki tjedan nastojati ću vam dati neki update, a uskoro i neke slikice. I da, ne očekujte Krajsis ^^

    Ime - name - nešto...

    Iako mnogi preskaču ovaj mali aspekt, ime je jako bitan dio proizvoda. Bi li rađe kupili nešto na čemu piše "Černobilska šunka" ili nešto iz Pikove linije. Naravno, izbor je jasan, uzet ćete Černobilsku šunku... ^^ Nazad na temu, zašto Marked, pitate se? Pa eto, imam ovaj rank na PCPlayu koji mi je prilično prirastao srcu iako nisam ponosan na činjenicu kako sam ga zaslužio. Marked što znači Označeni mi nekako paše, ima lijep prizvuk. To je što se tiče imena. A sada, nadam se da će ovo ime dobivati samo dobre komentare nakon prve primjene od kolega game developera.

    ---------------------------------------------

    Kao i svaka dobra politika koja se tiče game enginea kao ukupnog frameworka koji 3d aplikacija koristi kao pogon mora biti slobodan od određenog API-ja. Rekavši to, moram reći da je to uvjetna izjava jer još uvijek uvelike naginjem na DirectX API te Windowsu kao vodećoj platformi u PC gaming industriji. Početni dizajn koji sam odabrao određuje da bi se engine u srži svojoj trebao sastojati od četiri sučelja i dvije statične biblioteke, tako da aplikacija može odabrati koje segmente će koristiti, a koje ne. Ekvivalentno broju sučelja, postojat će 4 glavna modula koji će naravno biti definirani kroz sučelja i svaki će biti implementiran u svom DLLu.

    Tu se naravno radi o render deviceu, audio deviceu, input deviceu te neizbježnom na današnjoj GD sceni, naravno radi se network devicu. Svaki od ta četiri modula imat će i dodatne statične biblioteke, čisto da olakšaju život programeru pri izmjenama jer im je glavna potreba da loadaju DLLove što znači da nećemo morati rekompajlirati nakon svake upotrebe. One gornje dvije statične biblioteke koje sam naveo, da se ne zbunite od silnih nabrajanja, služit će da u njih implementiram različite helper klase i funkcije koje nisu neophodno dijelovi jezgre enginea. Naravno uz sve to, isprogramirat ću maleni set alata, primarno world editor i još par esencijalnih alata neophodnih pri razvoju igre.

    ---------------------------------------------

    Team:
    Ja i moj vjerni životni suputnik, PC

    Programski jezik i razvojno okružje, te grafički API kao baza:
    C++ je moje vječno oruđe, naravno, okružje je Visual Studio 2005, a grafički API kao baza za engine jest Direct3D jednostavno zato što je potrebno manje muke za razvoj ostalih segmenata game enginea za razliku od OpenGLa koji nudi samo grafički modul pa bi se vrijeme razvoja odužilo u vječnost.

    Cilj i "marketing":
    Glavni cilj mi je naravno dovršiti game engine, ne ciljam daleko i ne letim visoko tako da će engine biti u pristojnom rangu, nadam se ugodno oku koje ne traži dlaku u jajetu. Što se tiče "marketinga", naravno ne zanimaju me pare, najveća mi je nagrada iskustvo koje ću dobiti tijekom razvoja. To naravno znači da ću ga ponuditi svima kao open-source u nadi da neće zamrijeti u tišini.

    Glavni ciljevi do kraja razvoja: FLEKSIBILNOST, MODULARNOST, BRZINA i KVALITETA. Eye-candy mi nije prioritet koliko funkcionalnost samog enginea tj. kohezija i jedinstvo unutarnjih elemenata. Dakle, kvalitetan gameDev framework.

    ETA to the dropzone:
    Sigurno će potrajati, to definitivno moram reći te će uzeti mnogo truda i vremena. Morate uzeti u obzir da sam gordi gimnazijalac pa me tamo rešetaju poprilično. Nastojat ću svaki vikend dati mali update na tijek razvoja i opisati kako se radi određeni dio u nadi da ćete se aktivno pridružiti i razviti malo ovaj podforum jer je boring do zla Boga, čast iznimkama.

    Screenshots:
    Ovo će se eventualno popuniti kada razvijem grafički modul do nekog nivoa spremnog za prikazivanje javnosti.

    Koncentracija moždanih brazda i vijuga za vrijeme pisanja ovog posta jest:
    - razvoj grafičkog modula


    Pozivam vas sve da date konstruktivne kritike tijekom cijelog razvoja, savjete, komentare i samim time da se pridružite u ovaj topic da oživimo ovaj podforum koji ima potencijala!
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  2. #2
    Senior Member Giant leap for forum
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Hostile universe
    Postova
    3.468

    Re: Marked - game engine

    = Citat = Izvorno postao RayDX
    za razliku od OpenGLa koji nudi samo grafički modul pa bi se vrijeme razvoja odužilo u vječnost.
    Ne baš. OpenGL je zato vrlo lako upariti sa SDLom koji dodaje vrlo brzu i robustnu 2D podršku, kao i vrlo jednostavno i upotrebljivo handleovanje samog prozora, kao i miša, tastature, joysticka, podržava i zvuk, a uz malo pažljivog programiranja, moguće je napisati potpuno portabilan kod koji se može bez izmijena kompajliratni na Win32, GNU/Linux i MacOS. Ako nekada i budeš išao na OpenGL, svakako pogledaj i SDL i mogućnosti njihovog kombinovanja.

    Inače, vgg, nadam se da ćeš uspjeti nešto napraviti od svega toga. A tek mi je neopisivo drago što još neko ismijava moj omiljeni rank...

  3. #3

    Re: Marked - game engine

    = Citat = Izvorno postao RayDX
    /cut
    Neznam ša da ti kažem nego sretno....obećajem da ćemo ja i moji ljudi napraviti nešto u njemu čim ga završiš....
    Sviđa mi se što neciljaš visoko...(bilo bi suludo natjecati se protiv Microsofta)
    Pretpostavljam da će biti riječ o dx9 enginu...openGL ne dolazi u obzir kada je riječ o 3D enginu, jednostavno nema smisla....pretpostavljam da se slažeš s tim....

    (edited by Burek_fr0m_SPACE - ne citiraj tolike postove, ili ih bar sasijeci)

  4. #4
    Senior Member Giant leap for forum
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Hostile universe
    Postova
    3.468

    Re: Marked - game engine

    = Citat = Izvorno postao cro_games
    openGL ne dolazi u obzir kada je riječ o 3D enginu, jednostavno nema smisla....
    Reci to Carmacku.

  5. #5
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Jebem radoznale
    Postova
    1.209

    Re: Marked - game engine

    [quote=Burek_fr0m_SPACE]
    = Citat = Izvorno postao "cro_games":3vr7km1t
    openGL ne dolazi u obzir kada je riječ o 3D enginu, jednostavno nema smisla....
    Reci to Carmacku.[/quote:3vr7km1t]

    pwnd...

    Sretno s enginom...probat ću nešto napravit u njemu,ali je prvo učenje D3D-a i XNA na redu ;D

    btw,sad će praznici,imat ćeš vremena
    = Citat = Izvorno postao Fenrir
    ...Onda se pobereš doma gdje isplačeš potisnuti bijes,staviš si frišku crnu maskaru na oči i metneš na plejlistu diskografiju tokyo hotela...
    Sickmanno1:Meni se na te spike dize

  6. #6
    Sretno.

    Premda nisam programer, niti bilo šta blizu toga, uvijek pozdravljam nove planove/uratke forumaša. Na kraju krajeva, tko će ako nećete vi?

  7. #7
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Behind the blue eyes
    Postova
    7.757
    Neka vam je sa srecom.

  8. #8
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150
    Hm, hehe thx Reiko samo nije množina Jedino ako je PC dobio ljudska prava. Istina, engine je kako je i spomenuto baziran na directx API-ju, jedini razlog što sam njega odabrao jest da je prilično jednostavan za postaviti, OpenGL mi je plan u budućnosti implementirati kao bazu u Marked 2.0 jer DirectX je dobar ali OpenGL ga šije u svim aspektima i mogućnostima (barem po meni), a i otvoren je i prema drugim platformama. Jedini razlog što se zasad držim directx api jest zato što ga je lakše implementirati kao bazu za engine.
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  9. #9
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Behind the blue eyes
    Postova
    7.757
    = Citat = Izvorno postao RayDX
    Hm, hehe thx Reiko samo nije množina Jedino ako je PC dobio ljudska prava. Istina, engine je kako je i spomenuto baziran na directx API-ju, jedini razlog što sam njega odabrao jest da je prilično jednostavan za postaviti, OpenGL mi je plan u budućnosti implementirati kao bazu u Marked 2.0 jer DirectX je dobar ali OpenGL ga šije u svim aspektima i mogućnostima (barem po meni), a i otvoren je i prema drugim platformama. Jedini razlog što se zasad držim directx api jest zato što ga je lakše implementirati kao bazu za engine.
    Vjerujem da ces jos ljudi uposliti. Neces daleko sam.

  10. #10
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150
    = Citat = Izvorno postao ReiKo
    = Citat = Izvorno postao RayDX
    Hm, hehe thx Reiko samo nije množina Jedino ako je PC dobio ljudska prava. Istina, engine je kako je i spomenuto baziran na directx API-ju, jedini razlog što sam njega odabrao jest da je prilično jednostavan za postaviti, OpenGL mi je plan u budućnosti implementirati kao bazu u Marked 2.0 jer DirectX je dobar ali OpenGL ga šije u svim aspektima i mogućnostima (barem po meni), a i otvoren je i prema drugim platformama. Jedini razlog što se zasad držim directx api jest zato što ga je lakše implementirati kao bazu za engine.
    Vjerujem da ces jos ljudi uposliti. Neces daleko sam.
    Hehe, dizajn enginea je većinom one-man's job kada se radi o ovakom tipu projekta. Dakle omanjem, a uvođenje dodatnih kolega samo bi dodatno zakompliciralo stvar. No, vidjet ćemo. Iskustva sa timovima su mi uvijek bila prilično loša. Svi se napale na početku, a nitko ne bi radio, sve bi na pladnju te se treći dan sve raspadne...
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  11. #11
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Behind the blue eyes
    Postova
    7.757
    Istina.

  12. #12
    Junior Member Plants Vs Zombies Greatboy's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postova
    20
    Teško ćeš napraviti neki koristan 3d engine! Bilo bi bolje da se počneš baviti 3d animacijom i modeliranjem, jer to je ipak zabavnije!
    Animirani film je Budućnost Hollywooda, glumci i kamere će postati prošlost! Tko će biti zvijezde?

  13. #13
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150
    = Citat = Izvorno postao Greatboy
    Teško ćeš napraviti neki koristan 3d engine! Bilo bi bolje da se počneš baviti 3d animacijom i modeliranjem, jer to je ipak zabavnije!
    Hehehe, stari moj... S ovim sam započeo prije 4 godine, ne ispunjava me uopće koliko programiranje.
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  14. #14
    Senior Member Ninja hurdle
    Datum registracije
    Feb 2006
    Lokacija
    Osijek
    Postova
    936
    = Citat = Izvorno postao Greatboy
    Teško ćeš napraviti neki koristan 3d engine! Bilo bi bolje da se počneš baviti 3d animacijom i modeliranjem, jer to je ipak zabavnije!
    za modleiranje mora nauciti ljudsku anatomiju. polozaj kostiju i misica da bi kasnije mogao kombinirati pumpanje misica za jace likove ili praznjenje misica za neke zenske likove.
    isto tako treba vjezbat na nezivoj prirodi (oklopi, oruzje...)

    ja sma krenuo na 3d modeliranje i animaciju i bio sma uvjeren da dosta znam o anatomiji jer dugo crtam ljudske i dmeonske, andjelske forme medjutim brzo sam se spustio na zemlju.
    zadnje pola godine promatram gdje je smjesten svaki misic i kost i jos neznam sve, nekad i one glavne misice zeznem.
    ali sma sklon improvizaciji pa ce me zbrush spasavat u organskom modeliranju.

    vec imam neke projekte ali to su smao vjezhbe, za pola godine se nadam necem ozbiljnijem kad krece i glavno predavanje iz zbrusha.

  15. #15
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150
    = Citat = Izvorno postao Barathrum
    = Citat = Izvorno postao Greatboy
    Teško ćeš napraviti neki koristan 3d engine! Bilo bi bolje da se počneš baviti 3d animacijom i modeliranjem, jer to je ipak zabavnije!
    za modleiranje mora nauciti ljudsku anatomiju. polozaj kostiju i misica da bi kasnije mogao kombinirati pumpanje misica za jace likove ili praznjenje misica za neke zenske likove.
    isto tako treba vjezbat na nezivoj prirodi (oklopi, oruzje...)

    ja sma krenuo na 3d modeliranje i animaciju i bio sma uvjeren da dosta znam o anatomiji jer dugo crtam ljudske i dmeonske, andjelske forme medjutim brzo sam se spustio na zemlju.
    zadnje pola godine promatram gdje je smjesten svaki misic i kost i jos neznam sve, nekad i one glavne misice zeznem.
    ali sma sklon improvizaciji pa ce me zbrush spasavat u organskom modeliranju.

    vec imam neke projekte ali to su smao vjezhbe, za pola godine se nadam necem ozbiljnijem kad krece i glavno predavanje iz zbrusha.
    Pametni ljudi stvore base model i onda randomiziraju model i od svakog grade neki unikatni dalje na bazi svih prethodnih koraka heheh. No malo mi bježite sa teme ovdje
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  16. #16
    Senior Member Ninja hurdle
    Datum registracije
    Feb 2006
    Lokacija
    Osijek
    Postova
    936
    = Citat = Izvorno postao RayDX
    = Citat = Izvorno postao Barathrum
    = Citat = Izvorno postao Greatboy
    Teško ćeš napraviti neki koristan 3d engine! Bilo bi bolje da se počneš baviti 3d animacijom i modeliranjem, jer to je ipak zabavnije!
    za modleiranje mora nauciti ljudsku anatomiju. polozaj kostiju i misica da bi kasnije mogao kombinirati pumpanje misica za jace likove ili praznjenje misica za neke zenske likove.
    isto tako treba vjezbat na nezivoj prirodi (oklopi, oruzje...)

    ja sma krenuo na 3d modeliranje i animaciju i bio sma uvjeren da dosta znam o anatomiji jer dugo crtam ljudske i dmeonske, andjelske forme medjutim brzo sam se spustio na zemlju.
    zadnje pola godine promatram gdje je smjesten svaki misic i kost i jos neznam sve, nekad i one glavne misice zeznem.
    ali sma sklon improvizaciji pa ce me zbrush spasavat u organskom modeliranju.

    vec imam neke projekte ali to su smao vjezhbe, za pola godine se nadam necem ozbiljnijem kad krece i glavno predavanje iz zbrusha.
    Pametni ljudi stvore base model i onda randomiziraju model i od svakog grade neki unikatni dalje na bazi svih prethodnih koraka heheh. No malo mi bježite sa teme ovdje
    pametni ljudi nauce gradivo a ne lupetaju i prave strašila.
    da bi znao modleirat i da tvoji likovi na nesto liche trebash naucit kako iz najnizeg lowpoly charactera stvorit oblik koji ce iscrtavati misice i tijelo smisleno, da bi to uspio treba ti puno vjezbe, ujedno kako je i moj prof rekao:"najlakse je radit na modelu sa 5 000 polygona, a najteze je napravit nesto iz nicega u lowpoly!"
    jel da bi znao ako dobro odradis model u lowpoly potrosit ces 50% sati manje na detaljiziranje uz to sto ce ti svaki misic bit jako dobro "iscrtan".
    a ovo gradjenje "unikatnog" mozes dobit smao ako znas anatomiju zivotinja i ljudi inace ces dobit smetje! dokazano i vidjeno, jednom rjecju provjereno!
    pokusaj napravit nekog lowpoly lika da ima oblik kao neki highpoly.
    tesko ako neznas anatomiju i ako nikad u zivotu nisi crtao i ucio tehnike crtanja fantasy likova.

    nakon svega ovoga sto me slijedi programiranje mi se cini kao perce, ali to je samo "cini". jer znam da je oboje shebano i pogresno je misliti da je modeliranje lako. medjutim vecina tako misli pa eto vidim kakve 3d likove pravite.

  17. #17
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Skrit v morju
    Postova
    2.721
    Slazem se sa vecinom posta, no zasto je uz anatomiju vazna tehnika crtanja fantasy likova kad osoba koja savlada anatomiju (i crtanje iste u perspektivi) tako i tako moze nacrtati sve sto joj padne na pamet? Mozda sam krivo razumio sto si htio reci.
    there is no god to punish us

  18. #18
    Vjerojatno ako se ne bavi samo anatomijom humanoida, pa ima više izvora za izvući ideje kad mu zatreba.

  19. #19
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Skrit v morju
    Postova
    2.721
    Ok, ali nigdje nije spomenuto da se radi iskljucivo o anatomiji humanoida, a druga stvar je u tome sto nije samo fantasy art taj koji se bavi alternativnom anatomijom.
    there is no god to punish us

  20. #20
    Istina, ali kad se već potegnula fantasy tema ja sam se samo nadovezao.

  21. #21
    moram se složit sa ovim gore,ali po
    meni ko šljivi anatomiju ako imaš
    mašte jer ako želiš napravit nekog
    zanimljivog lika,nećeš ga valjda radit
    da izgleda kao sve što su ljudi već vidjeli,
    već ćeš mu dodat nekoliko udova,malo
    izmjenit i malo izgrbit kičmu da izgleda
    zastrašujuće i zanimljivije.
    Zar nisam i ja malo ovdje u pravu?
    usput,ovo je malo offtopic
    j*beš sig
    warcraft III(još nepobjeđen)
    CoD 2(živa pušiona)
    HoMM III(profić)

  22. #22
    Senior Member Giant leap for forum
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Hostile universe
    Postova
    3.468
    = Citat = Izvorno postao Barathrum
    nakon svega ovoga sto me slijedi programiranje mi se cini kao perce, ali to je samo "cini".
    Heh, čini ti se, vjeruj mi. I usput ću zamoliti sve da za nijansu ublaže ton. Probajmo biti kooperativni i konstruktivni.

  23. #23
    baš bih htio vidjet taj engine i malo ga isprobat
    j*beš sig
    warcraft III(još nepobjeđen)
    CoD 2(živa pušiona)
    HoMM III(profić)

  24. #24
    Senior Member Lord of The Fleas
    Datum registracije
    Aug 2007
    Postova
    494
    ajde pustite čovjeka da radi engine...što skrećete toliko sa teme?!?!?!
    otvorite novi topic pa onda razglabajte o modeliranju itd.

    nego kako ide sa engine-om...dokle si stigo ak se može znati i kad će neki screen ili source code(znam da je prerano) al da vidimo kako ide i da ti uskočimo u pomoć malo.

    zašto ne radiš sa xna-om ak se može i to znati...meni je dosta jednostavniji i brži pristup i razvoj...???

  25. #25
    Senior Member Ninja hurdle
    Datum registracije
    Feb 2006
    Lokacija
    Osijek
    Postova
    936
    = Citat = Izvorno postao DrunkyDuck
    Slazem se sa vecinom posta, no zasto je uz anatomiju vazna tehnika crtanja fantasy likova kad osoba koja savlada anatomiju (i crtanje iste u perspektivi) tako i tako moze nacrtati sve sto joj padne na pamet? Mozda sam krivo razumio sto si htio reci.
    zato sto imas par linija vodilja, naprimjer linija od kuka mora vertikalno po 90 stupnjava silaziti do noznog palca. Stopala su jedne od najvaznijih stvari jer odredjuju "ravnotezu" lika, zato je palac nozni glavni dio.
    medjutim najteze je radit na rukama.
    tako radis i kad modeliras uvijek zamisljas skicu i tako tvoj lik izgleda "humanije" nema izmisljene misice, pregibe koji nemaju smisla, nije zgužvan i ima "elsticnost", ista stvar sa torzom koji mora biti linijom poravnan sa sirinom glave,etc etc...da ne objasnjavam sad nacine skiciranja.
    osoba koja zna anatomiju mora nauciti kako istaknuti odredjene misice, jer poznavanjem anatomije samo znas gdje koji misic lezi i kost. treba jos vjezbe oko toga da vidis kako i gdje koji misic mozes istaknuti vishe a za to trebas znat skicirati, normalno uz sve to treba se priviknuti na 3d a te linije o kojima govorim ce ti olaksati modeliranje.

  26. #26
    Senior Member Ninja hurdle
    Datum registracije
    Feb 2006
    Lokacija
    Osijek
    Postova
    936
    = Citat = Izvorno postao svengerencir
    moram se složit sa ovim gore,ali po
    meni ko šljivi anatomiju ako imaš
    mašte jer ako želiš napravit nekog
    zanimljivog lika,nećeš ga valjda radit
    da izgleda kao sve što su ljudi već vidjeli,
    već ćeš mu dodat nekoliko udova,malo
    izmjenit i malo izgrbit kičmu da izgleda
    zastrašujuće i zanimljivije.
    Zar nisam i ja malo ovdje u pravu?
    usput,ovo je malo offtopic
    nije..da bi to mogao moras poznavati kosti, ljudi ne izmisljaju kako izgleda kraljezhak na ledjima a ako to naprave opet ga naprave sa osnovom prave kraljeznice dakako ruke su najtezi dio modeliranja i najzahtjevniji, glava i torzo su najlaksi, pa noge onda.
    anatomija ti ne treba smao kod likova kao u onim crticima gdje cvijece hoda, kapljica vode prica..etc...inace za svo ostalo organsko humanoidno modeliranje tipa (minotauri, scorpioni, ljudi, barbariani, necromanceri, mutanti kao iz silent hilla i slicno), treba ti anatomija i skica. jer svaka tehnika se razlikuje pa tako tehnika vizualnog crtanja do tehnike crtanja fantasy likova pogotovo je ogromna razlika u samom modelu ljudskog tijela. pogledaj malo Marvelove likove i malo likove slikara.

  27. #27
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150
    Iskreno da ti kažem, nasmijavaš me sa svojom 3D ideologijom. 3D jest malo teže područje ali kako ga ti veličaš u nebesa. Uf... Jesi li svjestan da bez kompleksnog softvera koji iscrtava sve te tvoje poligone koje ti "utiskuješ", detaljiziraš, ti si nitko i ništa. Mi (programeri) jebemo se u mozak da prostim do kasnih sati u noć radeći sa kompleksnom 3D matematikom, mudrujemo ne bi li dobili par FPSa više dok vi artisti svakim danom gurate sve veće i teže modele u pipeline. Ali uspijemo svako malo izaći na kraj sa vama, evo uveli smo vam normal maps da možete svoje high poly modele zapakirati u low poly model i kusur. My point u konačnici je: artisti bez programera ne mogu, i zapravo ni ne postoje u 3D svijetu, dok programeri bez artista itekako mogu. Evo već polako razvijamo tehnologiju koja će nam omogućiti da vas se riješimo.

    Formiranje 3D modela iz visokokvalitetnih fotografija, interpretacija pravih objekata u 3D preko raznoraznih uređaja (ok elektrotehnika). E, nemaš pojma kako si me pogodio u živac kada si napisao da je programiranje "perce". Ma molim te što je tako kompleksno oko 3D modeliranja? Toliko smo vam pojednostavili da se usuđujete još prigovarati. Mislim stvarno... Nemoj ovo uvredljivo shvatiti, djelomično si u pravu, jošSuvijek ne možemo bez vas u nekim većim AAA titleima. Ali što si rekao da ti se možda čini da je tako. Ne, ne čini ti se, haluciniraš, u ekstazi si. Vaš skill je čisto talent. Reci mi, koliko ti je potrebno da formiraš jedan jednostavni trokut u 3dsmaxu/mayi?


    @cerberi i ekipa - Završio sam 3D pipeline (transformacije itd.), napokon sam prikupio dosta vremena, sada razmišljam kako ću organizirati scenu, najvjerojatnije BSP-treesima pa ću se morati dobrano upustiti u proučavanje istog. Primarno mi je završiti grafički modul enginea pa onda krenuti dalje. Screenshotovi su izvedivi već i ovom stadiju, testirao sam jednostavne trokute i te gluposti (kocke, primitvne objekte, teksture, osvjetljenje, no ništa što i sam DirectX API ne može napraviti), ništa vrijedno spomena. Treba još dosta razvoja, a sad je badnjak i Božić pa je sve usporeno hehe. A za source, to je već prerano. Uglavnom nigdje mi se ne žuri. Najveći detalj o kojem sada razmišljam jest kod editora na čemu ću ga bazirati. Pričao sam sa burekom, on preporuča da i njega napravim u unmanaged codeu, a ne kao wrapper jezgre u C#. Ako ima neko pravilno formirano mišljenje, spit it out
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  28. #28
    Senior Member Lord of The Fleas
    Datum registracije
    Aug 2007
    Postova
    494
    ma nema beda...samo ti javljaj kako napreduješ i to...daj si samo truda...a ove priče oko modeliranja pustite...i mod. i prog. je teško, sve u svom smislu.......jedni bez drugih živjeti ne mogu..heheza modeliranje imate novi topic, ovo je za engine(Marked):::


    ee da još nešto...jel radiš sa xna???

  29. #29
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150
    = Citat = Izvorno postao cerberi
    ma nema beda...samo ti javljaj kako napreduješ i to...daj si samo truda...a ove priče oko modeliranja pustite...i mod. i prog. je teško, sve u svom smislu.......jedni bez drugih živjeti ne mogu..heheza modeliranje imate novi topic, ovo je za engine(Marked):::


    ee da još nešto...jel radiš sa xna???
    Ne, xna je high-level, managed (C#) i daje premalo kontrole. Engine se piše u C++u ako se ide na brzinu i kvalitetu iako su se i managed jezici prilično poboljšali u posljednjih par godina.
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  30. #30
    Senior Member Giant leap for forum
    Datum registracije
    Oct 2006
    Lokacija
    Hostile universe
    Postova
    3.468
    = Citat = Izvorno postao RayDX
    Engine se piše u C++u ako se ide na brzinu i kvalitetu iako su se i managed jezici prilično poboljšali u posljednjih par godina.
    Indeed, razlika je sve manja, tj. managed rješenja su sve moćnija i podesivija. XNA me zapravo prilično impresionirao, jer je kompleksan onoliko koliko želiš da bude, 'ajmo reći. Stvari mogu ostati na visokom nivou, ali ipak se mnogo low-level caka da iščeprkati - ja se do sada manje-više ni jednom nisam osjetio ograničenim XNA frameworkom. Ipak, jedan veliki plus koji ja vidim u pisanju C++ enginea je detaljnije shvatanje načina funkcionisanja nekih stvari, jer si tu prilično prisiljen da ideš od najnižeg nivoa.

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •