Stranica 1 od 2 12 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 30 od 40

Tema: Vaše recenzije, radovi i korisni tekstovi

  1. #1
    Moderator The one and only Bartuc's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    24.648

    Vaše recenzije, radovi i korisni tekstovi

    U dogovoru sa kolegom Kulamastom, odlučili smo napraviti sticky temu u kojoj možete pisati reviewe vaših komponenata! Također su dobrodošle i najave komponenata koje dolaze na naše tržište te vaši radovi i tekstovi vezani uz Hardware svijet!

    Review/tekst mora biti relativno opširan (kvalitetan), dobrodošle su i slike ali u Thumbnail formatu! Slobodno komentirajte tuđe reviewe ali ti postovi će biti brisani svakih 48+ sati kako bi imali potpunu preglednost nad vašim recenzijama!

    Potrudite se da vaše recenzije i tekstovi budu lako probavljivi, znači obratite pozornost i na sam dizajn teksta! Na kraju recenzije možete staviti svoju ocjenu, iznjeti mane i prednosti komponente te napisati zaključnu misao!

    Autori tema koje već postoje na PCPlay forumu mogu te teme prekopirati u ovaj sticky tak da budu pod njihovim postom!

    Uživajte!

    Kolega SpidEY se sjetio odlične ideje o uvođenju sadržaja kako bi se laše došlo do traženog rada! Samo kliknite na Link pojedine teme koju želite čitati...

    Svaki Spamm i Off Topic će biti obrisan u roku od 24 od 48 sati!


    Sadržaj:

    Review - Zvučnici - Logitech Z-5400Sby amd freak
    Review - Grafička kartica - Powercolor 1950GTSby amd freak
    Tekst - Opčenito o case moddinguSby amd freak
    Review - USB Flash Drive - Corsair Flash VoyagerSby Bartuc
    Review - Miš & Podloga - Razer Mantis Speed i KraitSby Leoo
    Review - Tipkovnica - Razer TarantulaSby Gwin
    Tekst - Vodeno hlađenje PC-aSby amd freak
    Tekst - Maksimalno iskoristite svoj USB driveSby spidEY
    Tekst - Par riječi o napajanjimaSby Gwin
    Review - Miš - Razer LachesisSby pimp
    Tekst - Bezbolno slaganje računala (slike)Sby amd freak
    Review - Grafička kartica - Club3D X1950GT 256MBSby Svinjoguz
    Funny Review - Grafička kartica - Sapphire HD3850 256MBSby Bartuc
    Review - Hladnjaci - Zalman VF900Cu-LEDSby d0mba
    Tekst - Igranje na Windows Vista Ultimate x86Sby d0mba
    OverClock - HD3850 512MBSby d0mba
    Review - Zvučnici - Logitech Z-5500 5.1Sby amd freak
    Review - ATi Radeon 4850 HD susreće Accelero S1 rev.2Sby mamlaz
    Review - Samsung 2232BWSby Constantine
    Review - Logitech G5Sby Chappy
    Review - Logitech G9Sby SSphinx
    Review - Laserski miševi OCZ Equalizer i Canyon MSL7Sby Smarijanovic
    Vodič za kupnju računalaSby Ssvinjoguz
    Tekst - Pretvorite svoju staru gumenu podlogu u jedinstvenu i super podlogu za miša.Sby Smarijanovic
    Tekst - Podmazivanje ventilatora ukratkoSby Smarijanovic
    Tekst - Pet koraka za pomoć CD/DVD čitaću/pržiliciSby Smarijanovic
    Tekst - Undervolting na prijenosnim računalimaSby Smarijanovic
    Review - Notebook Hp 6735sSby SHellboy
    Tekst - Overclock procesora i grafičkih karticaSby Samd freak
    Tekst - Linkovi na usporedne testove raznih komponentiSby SBartuc
    Review - Slušalice s mikrofonom: Wintech WH-2688Sby Smarijanovic
    Tekst - Odabir gamerskog mišaSby Smarijanovic
    Tutorial - Promjena kondenzatoraSby SComputerModder
    Tutorial - instalacija i optimizacija WindowsXP sustavaSby SAMD Freak & Bartuc

  2. #2
    Guest
    Test-Zvučnici-Logitech Z-5400


    Ewo često me pitaju jel se isplati uzet Z-5500 ili ne....te ih zanima zašto baš ja imam z-5400...e pa ewoga ovdje ću ukratko napisat zašto...

    • Total RMS power: 310 watts RMS • Speakers:
    - Satellites: 194 watts RMS (2 x 38W front, 2 x 38W rear, 42W center) - 4 satellites
    - Subwoofer: 116 watts RMS - 1 center channel
    • Total peak power: 620 watts - 1 subwoofer
    • Maximum SPL: 103 dB • 6-channel direct cable• Frequency response: 35 Hz - 20 kHz • Digital SoundTouch™ Control Center
    • Signal to noise ratio: >95 dB, typical 99 • Wireless remote control, batteries included
    • Input impedance: 9,500 ohms • User´s manual
    • Amplifier: Ultra-linear high-capacity analog • Quick-start guide
    • Drivers:
    - Satellites: 2 1/2” aluminum phase plug driver
    - Band-pass subwoofer: 6 1/2” high-excursion driver • 2 year limited warranty
    • Surround sound effects:
    - Hardware decoding for Dolby® Digital, DTS® and DTS® 96/24 soundtracks
    - Dolby® Pro Logic® II (Movie and Music modes)
    - 6-channel direct
    - Stereo
    - Stereo x2
    • Supported digital formats:
    - Dolby® Digital
    - DTS® and DTS® 96/24
    - PCM (uncompressed stereo): 44.1 kHz/16 bit through 96 kHz/24 bit



    PAKIRANJE:

    Uh šta reči...ogromno...i teško...S tim da sam ga nosio iz king krosa u auto nije mi bilo baš bajno....savršena zaštita---puno stiropora i plastike!

    SATELITI:

    Kao što je i u specifikacijama rečeno srednji satelit je nešto jači i drugačijeg je izgleda...Iskreno kad sam donio taj sistem doma i vidio te male zvučnike bilo me strah njihove snage.....Ali pokazala si su sasvim ok....što čete i čuti na kratkom filmiću!



    SUB:

    Uh ogroman i težak....kažu 30kg...ali nema tolko : wtf :....Za buku raditi savršeno.....kad je na full svoje snage malo preizražajan....što se lako da srediti smanjivanjem njegove glasnoče putem softwera od zvučne ili na samome control centru..Za hip-hop sa jakim basom dušu dalo..isto vrijedi i za rock..pop...ali u technu ipak fali malo one snage kod nekih pjesama u kojima bass nije dovoljno fin.




    CONTROL CENTER I DALJINSKI:

    Control center je malo smješnog izgleda ali njegove funkcije izgledaju puno ozbiljnije....znači imamo volume control cijelog sistema....samo srednjeg...bass volume...surround...izbor 6.ch.glazbe,stereo,x2 stereo,Dolby za filmove i Dolby za glazbu...
    Daljinac mala crna stvar.....jako mi se sviđa gumbić "test" koji kad upalimo...svira glazbu...leti zrakoplov i testira sve zvučnike jedan po jedan da možemo čuti dali sve funkcionira kako treba..Baterija dosta drži...a u paketu se dobiju čak i dvije Duracelke.




    Mišljenje+dodaci+zaključak:

    Jako dobro pojačalo...sub....sam control centar......e sad visokotonci....ima snage..ima....ali nakon nekog vremena bi vi još....e sad....meni nije dao vrag mira dok ja nisam stavio umjesto centra i jedan zvučnik od linije(Philips)...neam pojma koji model ni kakav je zvučnik....ali vjerovali ili ne preporod se je dogodio....bass do kraja i više se ne guše visokotonci....na više od 70% pojačanog mali zvučnici više nemogu dalje(glasni su ali se više tonovi ne dižu-al glavno da ne krče)dok zvučnik umjesto centralnog tu kaže svoje zube i sobu pretvara u pravi hi-fi ugođaj....Naravno tome svemu je i pomogla zvučna Audigy 4 bez koje bi rezultati bilo puno lošiji...

    Po mojem mišljenju bolje je uzet Z-5400(2000kn)+Audigy 4(400)-2400kn nego z-5500 za 2600kn....em imaš jako dobre zvučnike..imaš jako dobru zvučnu...a imaš i još 200kn u džepu....Eventualno poslje stavite neke malo jače visokotonce ko ja na centralni....i vjerujte preporod...drvo je drvo
    A i nemožeš tjerat z-5500 na integri..mislim možeš..ali o kvaliteti nebi pričali...dakle z-5500 u tom slučaju dođu i više od 2600kn...to več spada i za dobar hi-fi..pa si vi mislite!





    FULL TEKST:
    Ovo toplo vruče ljeto 2007-e godine mnogi od nas provesti če u ugodnom ambientu.Neki su krenuli na more,neki u dalje krajeve,ekstremisti zamjenili ljeto zimovanjem a mi sa manje sreče utjehu potražili u svojim domovima uz klimu i hladne tuševe tokom dana. Dosadu možemo riješiti na razne načine a jedan od njih je i korištenje našeg računala u multimedijske svrhe.Ovdje se baziram direktno na igre,glazbu ali i filmove vrhunske kvalitete slike ali i zvuku..Osim same konfiguracije za ugodno uživanje u multimediji bitna je i periferija stoga ču danas za vas
    napisati recenziju jednih od boljih 5.1 sistema za zvuk na računalu.

    Dakle riječ je o 5.1 sistemu od poznatog i vrlo kvalitetnog
    proizvođača-Logitecha.5.1sustav
    danas je sinonim za uživanje u surround zvuku.Laički rečeno to je sistem sa 5 zvučnika(visokotonaca)i 1 subwooferom(popularna „kutija“ koja proizvodi duboke tonove-bass).Gledanje filmova s kvalitetnim 5.1 zvučnim sustavom je potpuno drugačije iskustvo nego kada smo ograničeni na običan stereozvuk.Ipak,surround sustavi pate od problema
    čije riješavanje zahtjeva velika ulaganja a nerijetko i građevinske radove kako bismo ga uklonili.

    Totalna snaga cijelog kompleta Z-5400 iznosi 310watt-a RMS i to točnije 194watta sateliti(2x38wprednji,2x38w stražnji,42w centar)i subwoofer 116watta RMS-a.Frekvencijski odaziv je od 35hz-20khz sa input impendacijom od 9,500ohms.Zvučni procesor u odvojenom kučištu omogučuje dekodiranje Dolby Digital i DTS zapisa,“razvlačenje“ stereozvuka na sve zvučnike,a sve uz prikaz
    načina rada na matričnom LC ekranu.Zvuk možemo dovesti u analognom i digitalnom obliku,a netreba zaboraviti niti THX certifikat.

    Pakiranje...ufff sama pomisao na tu riječ mi zadaje glavobolje jer još nikad u životu nisam nosio ovakav paket vezan uz računalo-i to sam samcat.Ne pitajte me kolko muke sam imao.Uglavnom kratko rečeno ogromno i teško,odlična zaštita protiv udaraca i vlage..sve je bilo obloženo
    stiroporom,plastikom i najlonom.
    Kao što je i u specifikacijama rečeno srednji satelit je nešto jači i drugačijeg je izgleda...Iskreno kad sam donio taj sistem doma i vidio te male zvučnike bilo me strah njihove
    snage.....Ali pokazali su se sasvim ok....Veličina je sasvim ok i problemi s
    prostorom su barem malčice uklonjeni.Subwoofer Uh ogroman i težak....kažu 30kg...ali nema tolko : wtf :....Za buku raditi savršeno.....kad je na full svoje snage malo preizražajan....što se lako
    da srediti smanjivanjem njegove glasnoče putem softwera od zvučne ili na samome control centru..Za hip-hop sa jakim basom dušu dalo..isto vrijedi i za rock..pop...ali u technu ipak fali malo one snage kod nekih pjesama u kojima bass nije dovoljno fin. Control center je malo smješnog izgleda
    ali njegove funkcije izgledaju puno ozbiljnije....znači imamo volume control cijelog sistema....samo srednjeg...bass volume...surround...izbor 6.ch.glazbe,stereo,x2 stereo,Dolby za filmove i Dolby za glazbu...Nemoram vam ni govoriti o kvaliteti zvuka dvd-filmova-usudio bih se reći bolja stvar od kina :Smile:
    Daljinac mala crna stvar.....jako mi se sviđa gumbić "test" koji kad
    upalimo...svira glazbu...leti zrakoplov i testira sve zvučnike jedan po jedan da možemo čuti dali sve funkcionira kako treba..Baterija dosta drži...a u paketu se dobiju čak i dvije Duracelke.


    I za kraj testiranje...Testna konfiguracija bila je Athlon 64 3800+,1gb ram.7300gt grafa i najbitnije usporedba onboard zvučne i zvučna kartica CREATIVE Audigy 4. Jako dobro pojačalo...sub....sam control centar......e sad visokotonci....ima snage..ima....ali nakon nekog vremena bi vi još....e sad....meni nije dao vrag mira dok ja nisam stavio umjesto centra i jedan
    zvučnik od linije(Philips)...neam pojma koji model ni kakav je zvučnik....ali vjerovali ili ne preporod se je dogodio....bass do kraja i više se ne guše visokotonci....na više od 70% pojačanog mali zvučnici više nemogu dalje(glasni su ali se više tonovi ne dižu-al glavno da ne krče)dok zvučnik umjesto centralnog tu kaže svoje zube i sobu pretvara u pravi
    hi-fi ugođaj....Naravno tome svemu je i pomogla zvučna Audigy 4 bez koje bi rezultati bilo puno lošiji... Onboard zvučna jednostavno nije imala same kvalitete u zvuku,bass nije imao onu dubinu i punoću,a doživljaj u filmovima bio je sveden na minimum.Razlika je nebo i zemlja. Po mojem
    mišljenju bolje je uzet Z-5400(2000kn)+Audigy 4(400)-2400kn nego z-5500 za 2600kn....em imaš
    jako dobre zvučnike..imaš jako dobru zvučnu...a imaš i još 200kn u
    džepu....Eventualno poslje stavite neke malo jače visokotonce ko ja na centralni....i vjerujte preporod...drvo je drvo.
    A i nemožeš tjerat z-5500 na integri..mislim možeš..ali o kvaliteti nebi
    pričali...dakle z-5500 u tom slučaju dođu i više od 2600kn...a to več spada i za dobar hi-fi..pa si vi mislite!


    Po cijeni od 1900kn ovaj 5.1 sistem je dobra konkurencija najjačem 5.1 sistemu za zvučnike njegovom bratu z-5500..jer cijenom opravdava svoju kvalitetu.Usudio bih se reči da za taj novac nema boljeg zvučneg sistema.Ukoliko imate 2000-2500kn ne gledajte dalje...ukolito imate više
    hi-fi je next level za vas.

    LOGITECH Z-5400
    + Kvaliteta izrade i zvuka,Thx certifikat,lakoća korištenja
    - Previše kablova,viša cijena,stalci zvučnika se nemogu pomicati po vertikali

    OCJENA:9/10

  3. #3
    Guest
    Powercolor 1950gt "review" by amd freak


    14.8.2007:

    Pošto sam danas imao 1200kn u džepu i dobrog bratića koji je imao slobodan dan ali i auto odlučio ja otići u zg u nabavu...Iskreno moj cilj je bio nabaviti 7900gs i to od proizvođača xfx....

    Prvo smo posjetili links u kojem naravno nismo ništa našli...zatim smo se uputili u magazin rs i na vratima piše otišli smo po robu...brzo se vračamo....dođemo za 3 sata još ih nema..a kažu brzo se vračamo...heh piše u slučaju hitnosti nazovite na mob 098 xxx xxxx...Nazovem ja naravno nitko se ne javlja...dakle...od 10-15 sati niti radio shop niti se tko javio na telefon....Sav bijesan ja bratić i frendovi koji su išli s nama posjetili obližnji mcdonalds i tako se okrijepili i sredili živce na tankim linijama....Moj um je bio sav kao u drogama...u podsvjesti mi je pisalo ati....a ne nvidia...jer nvidiu obožavam...i vidi vraga mi otišli u ve-mil kad ono ni jedne jedine 7900gs u prodaju..ni jedne!!!!!!Ja puko i reko ajmo na ati...niš me ne pitajte...i tako ja uzeo Powercolor 1950 gt...za laganih 856 kn....heh gledam ja malo u izlogu grafu...a ono cooler ružan da ružniji nemože biti...mislim si ja hej pa ja imam još love....i reko sebi ajmo jednog zalmana...i to vf 700cu..pitate se zašto cu a ne alcu....e pa zato jer alcu nisu naravno imali a razlika je u 25kn....pa reko neka bude....Dođem ja doma...sav uzbuđen..metnem odma zalmana....sav sretan kako to lijepo izgleda,,,još sam one spajkove stavio koje dobijem sa zalmanom i grafa je izgledala premočno!!!!!!Znam da te pikice ne odnose temp uopče...ali baš me briga.,..ionako ovu grafu neču klokat..bar neko vrijeme... ...slijedi ugradnja..ja sav veseo kad ono wtf?????imam 2 ata konektora koja trebam i smetaju grafi jer je preduga....ja se primio za glavu..Bože zašto se to meni događa..zašto baš meni..prvo me preobratiš na ati a sad i ovo....ajme poludio zamalo...i reko ma šta neam druge nego je stisnut kolko ide pa ako če radit ok a ako ne budem kupio sata disk neki...za prvi silu...i sve ja to lijepo složim...znoj se cijedi iz mene..ono fakat več pun k svega...i onda čujem stari zove..ajde Ivane idi pokositi travu..ja več ono a koji ti k,,,sad hočeš..oprostite na izrazu al zbilja sam puko taj tren...al sam skužio da nije dobre volje i reko ajd neka mu bude..kad me sve jebe neka me jebe...i tako ja kosim..opet sav mokar i cijelo vrijeme u mislima a šta ako grafa neče raditi jer nije do kraja sjela...i tako ja brzo pokosim...niti se oprao nisam..odmah za komp...paljenje....radi....dobro....dođem u win...nema zvuka...baci error..ja ono wtf je tebi sad...gasim komp...izvadim zvučnu opet je vratim...palim radi...valjda sam je izmaknuo dok sam grafu stavljao...reko dobro...ajde sad če valjda bit ok....pali everest...palim atitool kad ono wtf???pokazuju mi da mi ram memory na grafi radi na 2376mhz i overclock od 98%....ja ono w00t???

    http://img125.imagevenue.com/img.php?im ... _791lo.JPG

    I dokučio da je to do starih drivera i windowsa koji su u kur....pa opet sav živčan ajmo sve fajlove na dvdove..svu mjuzu...pjesme...xxx...i sve nanovo,,,opet izgubio koja 2 sata...napon sve stavim kao treba...idem izmjerit 3dmark 2006....solidnih 4300bodova....to je dobar rezultat pošto imam amd 3200+,,,,instalam carbon....sve na full...1024x768...na nekih 43fps-a..najmanje mi je bilo 27...full igrivo doživljaj nenadjebiv...nikad nisam imao prilike igrati carbon na full....stavim Prey...ista situacija...auuu koja grafa,.,,sline mi cure....stavim one auteke flatout...lijepa priroda...sve na full lijepo igrivo....
    Šta da kažem..drivere sam stavio ja mislim 7.6 verziju ali bez onog control centra kojeg nikome ne preporučujem ako ga zbilja netreba jer troši rame itekako..radi čega sam i mrzio ati...ali sad sam zadovoljan...i nikad nisam bacio 850kn na bolju stvar za komp....iskreno mislim da za 850kn nema bolje grafe kod nas na tržištu....256mb....256 bitova...36 pajpi..da a 7900gs ih ima 20...taktovi bi trebali ič na taktove od pro i više pošto je isti čip.....dakle hebeno dobra grafa....i svakome gejmeru tko ima 800 kn bi je preporučio,,,,od negativnih strana jedino bi izdvojio to što grafa ne temp. senzor... i što je dosta duga....te je serijski cooler jako ružan...a neki vele i bučan..iako me nemojte držat za riječ---jer ga nisam ni čuo...odmah je išao zalman...ALi kada rezimiramo cijeli score sa dobiveno/uloženo mislim da ove negative stvari ne predstavljaju neku negativnost...jer za cijenu nema bolje...

    Ewo nadam se da ste uživali balem malčice u mojem kratkom dijelu života koji je zbilja uzbudljiv i nikad dosadan...za par dana pčekujte i neke slike..bolji rezime...i cijeli test,,,te naravno overclocking sposobnosti....


    amd freak je ocjenio ovaj proizvod s ocjenom:8.8/10

  4. #4
    Guest
    Pošto je Bartuc imao inicijativu stavit ču i ovo u sticky.


    Opčenito o case moddingu


    Case modding iliti po našem moderiranje kučišta je modifikacija računalnog kučišta ili čak neke video igrače konzole.Modificiranje računalnog kučišta u bilo kojem ne-standardnom načinu smatra se case moddingom.Mnogi ljudi,posebito hardwerski entuziasti,koriste pc moddove da bi ilustritali pravu pc moć.Još jedna stvar zbog čega se rade modifikacije kučišta su i samo dizanje perfomansi istog,razni gadgeti i bolje hlađenje računala.Modificirana računala često možemo vidjeti na raznim gejmerskim lan događanjima na kojima ih predstavljaju sami vlasnici.Valja napometi da je sam case moddinga takorekoć započeo od Apple iMac-a koji je jedini tada promjenio boji iz dosadne i isfurane bijele boje.


    Pod osnovni modding kučišta smatramo sve i svašta.Razlog toga je to što case moddinga sam po sebi nema osnovnih i glavnih modificiranja.Sve ovisi o nama,našoj želji,financijskim mogučnostima,trudu,opremi ali i ideji.Prije samog početka case moddinga preporučam svima da se za početak upitaju što to oni u biti žele.Uzmite olovko i papir te napišite sve svoje ideje.Njih treba podrobnije proučiti i konzultirati se po potrebi.Za početak je jako bitno dali krečemo iz ničega ili krečemo iz solidnog kučišta.Mnogo ljudi nevjeruje ali po meni je čak "lakše" i ljepše raditi modifikacije na jeftinim kučištima srednje veličine(medium-med) nego odmah npr krenuti na Armoru,Razloga tome ima puno.Jer ako se odlučiti npr za ofarbavanje kučišta sumnjam da čete uspijeti iz prve.A mislim da nije lijepo vidjeti kako ste upropastili armora koji vrijedi nekih 800kn.Dalje,pa armor je več lijep sam po sebi i vjerujem da bi ga samo neke veče modifikacije mogle malo više promjeniti.Dakle svakako vam preporučam da za početak nabavite neko jeftino kučište koje možemo preurediti u potpunosti ako ako se što desi lake se zamijeni jer jeftinih kučišta ima koliko želiš.Dakle nabavili smo case,sredili smo sva svoja mišljenja i želje,sve dobro prostudirali sa papira i možemo krenuti na posao.Iz privatnog iskustva znam da je najbolje početi sa tim praznim kučištem bez stavljanja komponenti.Za početak bi bilo najbolje prvo fizički modificirati case.Ovdje mislim na rezanje i modificiranje samog lima.Najčešći alat koji modderi koriste kod rezanja lima je dremel.Dremel je mala brusilica sa promjenjivom brzinom vrtnje koja radi na vrlo visikom okretajima.Pošto nije velika praktičnost je na razini.Iste modove možemo raditi i sa upodnom pilom ali vam to ne preporučam jer ona raditi dosta vibracija i nije toliko precizna koliko i sam dremel.Radnja dremelom se smatra več nekim srednje teškim moddingom.Preporučam vam da izrežete bočnu stranicu njime u veličinu i izgled okvira po želji.Ukoliko vam se ne zeza s time ili nemate oko 300-njak kuna za dremel case odnesti obližnjem staklorezaču koji če vam to napraviti za nekih 50-ak kuna.Nakon rezanja stranice slijedi nam adekvatno staklo koje če iči na to,ali koje če biti prozirno naravno da se vide komponente u njemu.Najbolji materijal za tako nešto je plexiglas kojeg svima preporučam.Zanimljiv je materijal jer ima dobru čvrstoču i samu kvalitetu što nama pogodi u potpunosti.Bitno je napomenuti da taj plexiglas mora biti adekvatne dimenzije(ovisno o načinu izrezivanja stranice te samim dimenzijama)te o debljini plexiglasa.Nemojte stavit predebeo plexiglas ali opet niti pretanki.Nakon što smo riješili bočnu stranicu svakako preporuka je napraviti i otvore za hladnjake(coolere) koji če se brinuti o količini hlađenja u samom kučištu.Preporučam vam svakako stavljanje barem jednog coolera na prednji dio kučišta i jedan na stražnji dio kučišta.Tako da prednji upuhuje zrak unutra,a stražnji topao zrak izbaciva iza van.Radnja tj rezanje lima za coolere nije toliko teško jer se moraju samo izmjeriti dimenzije coolera te dremelom napraviti tj izrezati krug na limu.Kada ste napravili krug pravih dimenzija,naslonite cooler opet na njega i izbušite još rupa na koje če iči potrebni šrafavoi koji če držati cooler.Sada nam slijedi farbanje kučišta.Ono je dosta bitno jer pokriva največi opseg i površinu moddanja.Izbor boja primjenite po želji.Možete biti kreativni i miješati boje,samo pazite kod izbora boje da je to boja za lim(ako je kučište od lima) ili jako rijetka kučišta koja znaju biti od plastike da je boja za plastiku.Uglavnom probajte uzet čim kvalitetniju boju.Samo pazite da nije akrilni lak jer on ima neka svojstva koja daju presvijetliju boju nego što želimo ako špricamo več po nekvalitetnoj podlozi koja več na sebi ima nekvalitetnu boju.Boja može biti u spreju ili kao lak ako smo precizni i fini entuzijasti kojim je moddinga bitna stvar.Nakon nabavke boje preporučam vam da malo trenirate vani na nekom linu dok ne dobijete filing i barem malo iskustva.Najbolje vam je bojati sa 20-25cm od pogloge.Svakako radite tanke slojeve.Ja radim na način da radim 3 slojeva i to nakon što napravim jednog slijedi pauza 2 sata dok se to ne usuši pa slijedi drugi sloje.To je više efikasno nego da se napravi jedan deblji sloj,jer zna boja ispucati na kraju.Ono bitno što sam skoro zaboravio napomenuti je da vam preoporučam da ofarbate i unutrašnji dio kuište.Nevjerovatno je koliko daje na samom izgledu a to radi mali broj ljudi.Stoga prihvatite ovo kao savjet.
    Nakon što smo obojali kučište na red nam dolazi stavljanje komponenti u kučište.U ovom dijelu volim napraviti raspored kablovinja.Nekad raspoređivanje kablovinja zna potrajati satima.Svakako vam preporučam nabavku plastičnih stringova za kablovinje.Oni su fora jer smanjuju samu širinu kablovinja i povečavaju samu efikasnost izgleda.Neke kablove pokušajte sakriti iza lima držača matične ploče i zalijepite ih salotejpom da žice ne bježe.Možete biti kreativni,svatko ima svoje načine pa tako taj dio napravite po svome.Kada smo sve naštimali možemo staviti coolere.Puno su praktičniji ako su u boji od neonka jer oni rade na hlađenju dok se neonke čak i griju.Kod kupnje pazite na veličini hladnjaka i razinu buke(db).Opče je poznato da veličina coolera i brzina vrtnje govore kolko je sam cooler tih ili glasan.Naime svima je jasno da neonke ipak imaju jaču svijetlost i svijetlost zauzima veči prostor.Dakle o principima coolera smo več govorili.Ja preferiram coolermasterove jer su neke osrednje kvalitete.Imate ih po 40-ak kuna,a za razliku od nekih konkurenata tipa revoltec oni svijetle puno jače,intenzivnije i cooler ima veču brzinu vrtnje.Ali to neznači da nepostoje neki od nas koji ne vole tišinu i ne tolku kričavost iz kučišta.Klasične neonke izbjegavajte,več su nekako isfurane i dosadne.Rađe uzmite neku UV neonku koja bi onda lijepo osvjetljavala ide kablove koji isto tako moraju biti uv reflektivni.Još jedna od mogučnosti vam je nabaviti uv tintu po vlastitom izboru boje.S njome možete cratati po matičnoj ploči,grafičkoj kartici etc(slike imate dolje ispod teksta da vidite kako to lijepo izgleda).
    Neki ljude vole i tiha računala,te stoga modderi dolaze na kreativne stvari.Mnogi od njih stavljaju razne spužve koje smanjuju vibracije i samu buku.Možete smanjiti vrtnju coolera npr ako rade na 12v vi to smanjite na 7v.Možete se pozabaviti vodenim hlađenjem.No koliko je ono kvalitetno za hlađenje toliko nam i pogoršava u tome što imamo puno više kablovinja unutar kučišta.Osim vodenih hlađenja več su neki ljudi radili kučište cijelo od plexiglasa u kojeg su stavljanje dijelovi za pc uronjeni u tekuče ulje.Poznato je da to ulje ne provodi struju ali se nakon nekog vremena zagrije pa opet nije sve tako savršeno.Uglavnom želim vam reći da case modding nije toliko pozitivan i savršen.Sve što radite,radite na vlastitu odgovornost.Ako vam je to novo s vremenom čete ispunjavati sve rupe i proširivati svoja znanja.A kad jednom napravite nešto samostalno biti čete sretni i zadovoljna a slinjenje vaših prijatelja dizat če vam reputaciju bilo kod kuče bilo kod lan partija.Kak se kaže budi sam svoj majstor.



    Jedno uspješno i lijepo moddanje kučišta


    Primjer uv svjetla iscrtanog na matičnoj ploči



    Ewo ovaj tekst je napisan s namjenom da pomogne nekima koji kreču u modding vode.Da dobiju putem njega neku ideju a bilo kakvo pitanje slobodno bilotko može postaviti.Nekad i ja zaboravim neke stvari napisati ali zato ovdje postojite i vi dragi forumaši.

  5. #5
    Moderator The one and only Bartuc's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    24.648
    Proizvod:SCorsair Flash Voyager -> USB Flash Drive
    Kapacitet:S1GB

    Specifikacije:

    - Plug & Play
    - Corsaira je očito bilo sram dat službene specifikacije brzine ovog uređaja

    Pakiranje:

    - proizvod dolazi u plastičnoj kutiji, sasvim je dobro zaštičen
    - Mini CD sa driverima i softwareom
    - privjesak za ključeve

    Slika proizvoda:



    O proizvodu:

    Kada se prvi puta susretnete sa ovim USB Flash Drive-om, ostavit će odličan dojam na vama! Kvaliteta pakiranja je odlična, poklon koji dobijete uz proizvod je mali ali slatki i stick je predivnog dizajna! Kvaliteta samog uređaja je perfektna! Uređaj je otporan na udarce, nije mi vrag dao mira pa sam ga testirao i bacao relativno jako od zid kuće, na sticku nema niti traga mehaničkog oštećenja te radi kao nov! Otporan je na vodu, to se nisam usudio testirati ali vidio sam da ga ljudi stavljaju u čašu punu vode koju zatim zamrznu u zamrzivaču nakon čega stick odlično radi! Znači kvaliteta izrade je sjajna, da bar je i sam uređaj tako sjajan!

    Jedina, a ujedno i najveća mana ovog uređaja je njegova brzina! Brzina čitanja je solidna, ali brzina upisivanja podataka ne može biti gora! Ne znam zašto se Corsair odlučio za takav pothvat i toliko ograničio brzinu upisivanja podataka ali to je jednostavno katastrofa! Brzina upisivanja doseže bijednih 4,3MB/s! Za upisivanje 127MB podataka, trebalo mi je 53 sekunde što je ultra sporo naspram konkurencije! Takvo što se ne očekuje od hvaljene marke poput Corsaira!

    Da se razumijemo, samo model od 1GB ima zakinutu brzinu, model od 2GB ima podjednaku brzinu čitanja, ali mu se brzina upisivanja podataka penje na visokih 9MB/s što je više no duplo brže od 1GB modela!

    Testovi brzine upisivanja i čitanja podataka:

    ATTO Disk Benchmark test:



    -> Na slici možete vidjeti da je brzina upisivanja podataka na stick cca 4,3MB/s, a brzina čitanja podataka sa sticka je cca 17,3MB/s

    HDTach test:

    /Slika pokvarena - isteko rok trajanja/


    -> Na slici možete vidjeti potvrdu brzine čitanja iz prethodnog testa koja iznosi stabilnih 17,3MB/s

    Zaključak:

    Iako je ovaj uređaj kvalitetom na samome vrhu ponude, svojim performansama doslovce ubija čitav dojam o proizvodu! Ne mogu ga nikome preporučiti pošto ne želim u snovima vidjeti tužna lica ljudi što su razočarani performansama ovog USB Sticka! Ako kupujete Corsair Flash Voyager, kupite model od 2GB pa na više!

    Moja ocjena -> 4/10

  6. #6
    Senior Member Lord of The Fleas Leoo's Avatar
    Datum registracije
    Aug 2006
    Lokacija
    negdje u northrendu :O
    Postova
    405
    Razer Mantis Speed i Krait

    Dakle buduci da sam odusevljen misem htio sam napisati review, bacimo se na posao

    Dakle ovaj mis i podloga se daju nabaviti u linksa po cijenama od 250kn za mis i 150kn za podlogu, Dakle za 400kn imate kombinaciju s kojom nikada vise necete moci krviti mis jer ste niste stigli okrenuti.. Ja cu vam pokazati da je to isplativa kupnja.. A imate i u profila ja mislim cak obadvoje za 300kn!
    Prvo izgled.. Evo par slika...

    U ovim pakiranjima su dosli krait, mantis i copperhead za frenda (ra7r s foruma)
    Onda krait i mantis!

    I zatim Krait at night xD


    Pakiranje
    Mis dolazi u lijepom pakiranju (vidi sliku), u kojem dolazi zapravo nista vise osim misa ali to je tako upakirano da mislite da ste dobili barem jos 3 stvari. Dobivate knjižicu s uputama i cd s driverima, nekakav certifikat i naljepnicu Razer. Sve je to izgleda nekako "mocno".
    Mantis dolazi u velikoj tubi (koju nije lako otvoriti) i nema nista posebno, ipak je to samo podloga.

    Izgled
    Na dizajn nemam nikakvih primjedbi, lijep je i dobro izgleda u mraku (pogledaj sliku). Mis lijepo lezi u ruci, prilagodjen je i lijevacima i desnjacima, dakle nemate problema ako se lijevak. S donje strane misa nalazimo teflonske nozice, koje omogucavaju misu da klizi i po stolu, ali se onda te nozice mogu izlizati. Dakle barem nabavite neku podlogu, a najbolje neku Mantis, jer je ovaj mis i optimiziran za takvu podlogu.
    Mantis izgleda fenomenalno, veliki razerov logo izgleda odlicno i zaista obogacuje vas stol, ako na njemu imate mjesta jer je velikih dimenzija, mozda i prevelikih! 50x40 cm je ipak jako veliko za podlogu, ali vam zato mis nikada nece doci do ruba podloge.

    Preformanse
    Inace Krait je kao namjenjen igranju MMO i raznih RTS igara, ali zapravo je pravi izbor za igrace fpsova ako ste kratki s lovom ili ako vam netrebaju dodatne tipke.
    Krait ima opticki senzor od 1600dpi i tako omogucava jako brze pokrete ili okrete za 180 stupnjeva. Tipke su velike i nemoguce je da vam prst sklizne s njih. Trebalo mi je neko vrijeme dok sam se naviknuo na to kako mis leti, ali onda igra postaje puno bolja. Na onako velikoj podlozi nikada vam mis nece sletjeti sa podloge, i zazo iako se to cini nevazno napominjem da je jako bitno kupiti i podlogu!
    Mislim da sam ovdje sve napisao, evo jedan od rezultat u CoD-u, i to dok sam se jos privikavao na mis, igrao sam sa sniperom!

    Software
    Kraitov software je jako dobar i jednostavan, mozete lako namjestiti sensitivity, mozete staviti 400 ili 1600dpi, prilagodoti tipke za lijevake itd itd. Mozete i ta jednu tipku tsaviti takozvani macro, dakle da jednim klikom mis izvede vise radnji, sto je po meni nepotrebno. Evo i slika svega toga.



    Osobno vam preporucam ovaj mis i podlogu, za malo novaca cete kupiti nesto sto ce vam dugo trajati i omoguciti puno bolju igru.
    Ocjena : 9/10
    Plus: Dizajn, cijena
    Minus : Podloga je prevelika, ali to moze biti i plus, i nedostatak dodatnih tipki
    Leoo aka Cyber Lee

  7. #7
    Moderator No Mercy
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Deepinaharta. Nowhere
    Postova
    6.360
    Razer tarantula

    slinim nad ovim već godinu dana, a jučer sam naletio i jednostavno nisam mogao odlijepit oči od nje.. vjerojatno je ne bih uzeo, ali kad me supruga vidjela kak sam se skoro rasplakao pred vitrinom u Profil Megastoru praktički me natjerala da je kupim. tresao sam se ko klinjo prije prvog poljupca koštala je ravno 975kn. iako ju je moguće nabavit za 100kuna jeftinije, ovo je bilo dosta impulzivno i nisam razmišljao o cijeni. osim toga, da sam izašao van bez nje vjerojatno je ne bih niti kupio kasnije.

    pa idemo redom.
    neću vam davat raznorazne slike jer ste je vjerojatno skoro svi pregledavali nekoliko puta,a za one koji hoće još jednom evo vam službeni link
    http://www.razerzone.com/index.php?main ... ucts_id=40

    počnimo od kutije.

    kutija je ogromna. na lijevoj slici je pravi CD, samo za ussporedbu. noseći je doma imao sam osjećaj kao da sam kupio 4 oktavnu klavijaturu, a ne tipkovnicu za računalo. i teška. fini debeli karton. unutra se nalazi još jedna kutija, unutar koje se nalazi dodatna kartonska zaštita. tako da možemo reći da je keyba sasvim solidno zaštićena od slučajnog ispadanja prilikom pucanja najlonske vrećice. doduše ni keyba nije baš lomljiva no o tome kasnije.

    sa keybom dolazi klasični instruction manual u cd-booklet formatu, u sklopu kojeg je i sam drajverski cd. dodajte i onaj veliki A3 format "spreadsheet" za brzu instalaciju te zelenu razer naljepnicu veličine cd-a. ne znam samo kud bi s naljepnicom.. malo mi je prenapadna na je nakeljim na kućište. u posebnom "blisteru" dolazi mali plastični prsten, tj. alat za vađenje tipki iz keybe i 10 svjetloplavih tipki sa "gaming" oznakama. (sjekira, snajper, health itd...).

    i konačno ide keyba van. prvo šta se uočava je veličina. ogromna je. ali stvarno ogromna.

    ovo je obična MSI keyba preko tarantule.. vidi se koliko je tarantula žira i dublja.
    Doduše, dimenijom tipki ne odstupa od standarda, ali kad se doda činjenica da ima ugrađen handrest, stvari postaju jasnije. Dodajte tome 4 centimetra prostora za battledock i dobijete nešta marginalno manje od prosječnog skateboarda.

    iskreno, tipkovnica po broju dodatnih tipki nije ništa posebno, i nema praktički ništa više nego što ima ona MSI za 40 kuna na gornjoj slici. sleep/standby i browser tipke su na lijevom rubu, dok su multimedija tipke za rukovanje playerima na desnom rubu. i tu sam odmah našao zamjerku. ne postoji "pause" nego samo "play". zato ima dodan "mute" koji prije nisam imao niti ikad koristio. ali šta sad.. nisam je ni kupio zbog upravljanja winampom. e da, zgodna stvar. prvi gumb za upravljanja multimedijom se može programirat da diže player po želji: WMP, Winamp, VLC, Quicktime...
    jedina prava novost je da su na lijevoj strani keybe dodali 4 tipke za pregledavanje slika u nekom vieweru. zoom, rotate..

    keyba je masivna, teška. čvrsta. ne piga se, ne lomi. relativno niska, sa sa headrestom je osjećaj kao da se tipka po laptopu. s obzirom na visinu tipki, dosta je jednostavno tipkanje, sve tipke su pristupačne. ako ju se drži na osnovnim papučicama, koje su od dobro prianjajuće plastike keyba je blago nagnuta naprijed.. tako da sva težina ruku stvarno ostaje na handrestu. ako se izvade nožice, koje su od čvrste plastike, dosta robusno izvedene, onda se zadnji kraj podigne za nepuni centimetar, pa je keyba blago nagnuta prema vama. meni osobno je onaj prvi položaj bolji za tipkanje i FPS gdje mi je ruka dosta dugo na keybi.. dok ganjam WASD, ovaj drugi, nagnut prema meni mi je bolji za NFS, jer ganjam samo kursore.
    handrest je mekan. izrađen od mekane plastike, sa teksturom poput onih gumenih nokija i motorola. mrvicu diše gore dolje tako da nije zamoran za ruke.
    raspored tipki izgleda kao da je kopiran sa laptopa. pri čemu napadno prednjači mali "enter". u početku me frustriralo, ali se nakon nekoliko minuta priviknete na njega.
    tipke su mekane, dosta im je kratki hod i brzo se vraćaju gore. neovisno o tome, zahtijevaju precizan udarac po njima. u nekoliko navrata sam pomislio da mi neke tipke ne rade, jer sam ih probao lovit samo ovlaš. s jedne strane frustrirajuće, ali s druge strane ne može se desit da slučajno pritisnete neku tipku koliko god mekana bila.
    brza je.. response je nevjerojatan. nisam vjerovao, ne morate ni vi meni. najbolje uočljivo na NFS-u. vozio sam Most Wanted na volanu, na staroj keybe i na ovome. kontrola powerslida na mokroj travi je daleko jednostavnija. sad tek vidim koliko obična keyba ima delay. ista stvar isprobana na UT2004. doduše, tu je puno manja razlika iako se osjeti. možda zbog činjenice da ja nemam kaj radit protiv 5 godlike botova.

    ali, ono zbog čega sam u stvari i kupio keybu

    .. zbog varanja. svakoj, ali apsolutno svakoj tipki je moguće promijenit funkciju. npr. umjesto "delete" metnut "escape", umjesto "escape" metnut "Z", a za stare igrače "Descent" i "Descent2" najjednostavnije je zamijenit forward/backward kursore da se dobije pitch dolje umjesto gore.
    a zašto sam rekao varanje?? zbog ovih deset svijetlećih tipki. svaka od njih se može programirat da izvede određenu radnju. opet se vraćam na gorenaveden UT2004. nakon "adrenaline full" obavijesti možete odvrtit kombinaciju tipki i dobit određeni powerup. health booster, invisibility, brži rate of fire i ostale. problem je što svaka od tih kombinacija zahtijeva da odvrtite 4 tipke zaredom u točno određenoj kombinaciji. pa se desi da jednu fulate, jednu lupite presporo i onda igra ne primi pa morate opet. ili primjerice kupnja oružja i opreme u counterstrike-u. sjećam se da je u jedinici bila kombinacija b-3-3 za mp5 i onda dvije točke za municiju. a to je 5 tipki. fino programirate tipku R4 za kombinaciju "b-3-3-.-.", ubacite 50ms razmak između naredbi i pritiskom na jednu tipku ste kupili mp5 sa municijom. još ako to isto nastavite sa kombinacijom za armor i kacigu, uštedjeli ste dvije sekunde. a znamo koliko dvije sekunde znači na maloj mapi u CS-u. o RTS-ovima da ne pričam.
    sve ovo fino pomnožite sa 100, jer drajver pamti postavke za 100 različitih profila. od tih 100, 5 Synapse (efektivno 10, jer pamti dva key settinga) profila ostaje snimljeno na onboard memoriji, tako da možete prenijet keybu na drugi komp bez velikih briga.
    znači, postavke za 105 igara
    s druge strane, te iste tipke se mogu programirati da pokreću određene programe. bilo koji .exe fajl. gore na screenshotu se vidi da su kod mene trenutno programirane za irfanview, word i nero
    keyba ima 4 konektora na kablu. 2 usb konektora, jedan usb je za keybu, drugi usb je HUB za dva usb slota koji su na samoj keybi. npr, usb miš i stick sa drajverima .druga dva konektora su audio i mikrofon jackovi, pošto ima utore na samoj keybi. ako vam je slučajno kabel od slušalica prekratak

    uglavnom.. puno novaca, ali ne žalim

    i da.. u mraku
    [center:tmc6d2x6]I am my own god, I do as I please....
    [/center:tmc6d2x6]

  8. #8
    Guest

    Vodeno hlađenje PC-a

    Vodeno hlađenje PC-a



    Nakon mnogo pročitanih recenzija,testova i mišljenja o vodenim hlađenjima na desktop računalima i sam osobno sam htio s vama podijeliti ovu ljepotu koja već i spada pod moddanje računala.Pošto sam i sam kupio vodeno hlađenje neke stavri su mi mnogo jasnije i sad sam spreman podijeliti svoje znanje i iskustvo sa vama dragi forumaši.Naravno ovaj tekst nemora biti 100% točan ali potrudit ču se da pišem što provjerenije stvari i na što lakši način da mogu svi shvatiti.Vodena hlađenja uvijek su bila popularna kod hardweraša i clockera,a onaj koji je imao taj proncip hlađenja na svojem računalu bio je nešto posebno.Bilo zbog utošenih novaca,bilo zbog mnogo muke sa ugradnjom ili barem znanjem potrebnim za tako nešto nekima veoma neobično.

    Samo da napomenem da se ja ne smatram nekim teškim expertom za vodena hlađenja niti mislim da če moj topic biti najbolji od svih,ali volio bih da nakon mojeg teksta sudjeluju i drugi forumaši u usavršavanju ovog topica.


    Vodeno hlađenje jer naravno hlađenje vodom-laički rečeno,no ono je za nas i nešto više od toga.Uz naravno bolje hlađenje od vodenog prednost je svakako veći overcloking potencijal,imamo potencijalno tiši sistem,mogučnost ugradnje na procesor,grafičku karticu,northbridge,southbridge,hard disk pa čak i na ramove ukoliko imamo posebnu bazu za njih te naravno ponos vlasnika.Ovdje naime najviše ciljamo na izgled koji če mamiti poglede vaših prijatelja u svakom slučaju.Jer sumnjam da svakodnevno gledate razna vodena hlađenja kod svojih kolega.
    Od negativnih stavki vodenog hlađenja tu stoje cijena(koja je mnogo veća od ostalih zračnih riješenja),kompleksnost(nekima če slaganje vodenog hlađenja bez prisutnosti nekog znalca možda biti i poveći problem),neka vodena hlađenja su veoma glomazna pa uz gubljenje mnogo mjesta u kučištu dobili smo i na težini samog case-a,tu bih mogao navesti i održavanje ali i rizik(nerjetko se dogodi da čujemo kako je nekome procurila voda iz cijevi).
    Spomenuo sam da je jadna od dobrih strana vodenog hlađenja i veći overcloking potencijal.Naime nije isto kupiti Amd X2 6000+ za 1500kn i držati ga na default brzinama ili kupiti Intel Core 2 Duo E4400 za 700kn i dići mu brzinu sa 2000mhz na 3500mhz.Dizanje tj povećanje performansi je očigledno a ušteda novca se može itekako primjetiti.Naravno opet moramo imati vodeno hlađenje ali i ulazimo u rizik pošto smo digli frekvencije pojedine komponente.
    Najveći problem danas na drugom kvartalu 2007-e godine i jedan od razloga zašto ljudi ne žele na vodena hlađenja je to što su zračna hlađenja dovedena gotovo do savršenstva.Svojim specifikacijama su se toliko približile snižavanju temperature vodenog hlađenja da sam se ja upitao da li če vodeno još dugo izdržati.Vjerujem da na to nitko nemože točno odgovoriti ali i vjerujem da če vodeno ipak biti u maloj prednosti,makar u nižim temperaturama.
    Osim što su zračna hlađenja već i sad konkurent vodenima po niskim temperaturama radi se i na tihim modelima(poznati heat-pipe).Pa ču vam odmah naglasiti da ukoliko nemate novaca,nemate volje i niste entuziast nemojte ići na vodeno jer i zračna hlađenja daju puno za svoju cijenu.A svima ostalima dakako da idu na vodeno.Ako ništa drugo barem čete proživjeti jedno zanimljivo i bogato iskustvo.
    Naime često me ljudi pitaju je li zbilja voda u vodenom hlađenju?E pa odgovor je jednostavan.Da i ne,sve ovisi od osobe do osobe,netko če koristiti običnu vodu a netko destiliranu vodu dok če netko koristiti posebnu tekučinu za vodena hlađenja.
    Ja vam dakako preporučam destiliranu vodu jer ako dođe do procurivanja ili puknuća crijeva zapamtite da -PRAVA(ČISTA)DESTILIRANA VODA nije 100%-na DA NE PROVODI STRUJU- ali je naspram drugih tekučina itekako bolja.Namjerno sam ovo naveo jer sam vidio na par recenzija da destilirana voda ne provodi struju što nije u potpunosti točno.

    Glavni dijelovi vodenog hlađenja:

    1.Blok(waterblok ili vodeni blok)
    2.Radiator
    3.Pumpe
    4.Cijevi
    5.Rezervoar
    6.Ventilatori (cooleri ili hladnjaci)
    7.Aditivi (voda,destilirana voda,boje...)


    1.Blok-Bitan dio vodenog hlađenja pošto baš on ide direktno na komponetu koju hladimo.Ukolito vam to financije omogučavaju nemojte štedjeti na kvaliteti bloka.Zapamtite da najbolji blokovi daju bolje rezultate na nižim brzinama protoka,nego neki prosječni na višim.

    Slika 1. (WATERBLOCK)


    2.Radiator-Voda koja prolazi kroz njega se hladi pa možemo reći da prima toplinu na sebe.Preporučam vam da ako radite home-made vodeno da radijator nabavite iz nekog starog automobila.Naime imaju čak bolje riješene radiatore od gotovih koji su specijalizirani za računa.A uz to imaju i bolja "rebra".Ovo komponenta na koju se treba dosta paziti jer proizvođači znaju dosta popraiti cijenu.Nerijetko se dogodi da damo puno novaca za slabiji radiator od onog kojeg smo mogli uzeti na odlagalištu smeća.Pošto radiator prezima temperaturu na sebe njega je jedino potrebno hladiti nekom potporom iz zračnog hlađenja.U ovom slučaju potpora sa nekim coolerom.Najčešče se stavlja 1 do 2 hladnjaka promjera 120mm.Uglavnom pucajte na čim veće ventilatore sa malim brojem okretaja(manje buke,veća efikasnost).

    Slika 2. (Radiator)



    3.Pumpe-Pumpa je bitna komponenta zbog visine pritiska što je često bitnije od brzine protoka (flow rate).Jer ako naprimjer pumpa sa brzim protokom vode nema dovoljno pritiska da progura vodu kroz blok,radiator itd tada če brzina protoka toliko pasti da če se taj cijeli sistem vodenog hlađenja pregrijati.Osobno preporučam pumpe Eheim koja nadležu svojom stablinošču i trajanjem i mnogo moddera ih koristi i vjeruje im baš zbog toga.Koristite pumpe u razmaku od 500-1200 litara/sat.Naravno bolje je uzeti pumpu sa 600l/h sa jakim headom nego 1200l/s s malim headom tako da se maksimalno iskoristi deklarirani protok pumpe.

    Slika 3. (Pumpa)


    4.Cijevi-Služe za prijenos vode kod cirkuliranja.Veće cijevi dozvoljavaju brži protok vode pa automatski dobivamo i bolje performanse.Deblje cijevi su sklonije savijanju na istim radijusima vrtnje ali su i kruća.Tako da su malo nezgodnija za primjenu.Valja napomenuti da što manje savijate cijevi i izbjegavajte cijevi pod kutem od 90 stupnjeva ili 180 kod radiatora baš zbog toga jer če se narušiti protok koji može dovesti do problema.

    Slika 4. (Cijevi)


    5.Rezervoar-u njega se stavlja voda ili tekučina koja če slušiti i širiti se protokom vodenog hlađenja.Može se napraviti od moglo materijala tipa plexiglas,obična plastika,staklo,aluminij itd...).Ako imate potopnu pumpu radiator je must have za vas.

    Slika 5. (Rezervoar)


    6.Ventilatori-Služe za hlađenje radiatora.Preporučam 120mm ventilatore.Zapamtite da čim ventilator ima velik broj okretaja ima bolju efikasnost hlađenja ali i pridonosi većoj buci,dok ako ima manje okretaja slabije hladi ali je tiši.Tako da kod kupnje pripazite na razinu db-a (buke)

    Slika 6. (Ventilator)


    7.Aditivi-nemojte koristiti običnu vodu niti nekakve pitaj Boga kakve tekučine već pravu destiliranu vodu.Iz razloga jer ona ima mnogo manje minerala i lošije provodi struju.Da ne spominjem da time izbjegavamo koroziju koja je veoma loša.


    TIPS:
    -uz destiliranu vodu možete dodati i antifriz (time čemo još više smanjiti opasnost ukoliko dođe do prolijevanja
    -Nemojte štedjeti na duljini cijevi,ali opet gledajte da nije predugo niti prekratko
    -Sva oprema i dijelovi neka budu izvan kučišta kada čete postavljati vodeno hlađenje(prvo složite vodeno izvan kučišta i nakon 24 sata rada kada se uvjerite da je sve spremno krenite na slaganje iznova samo unutar kučišta)
    -Najbolji redosljed ide PUMPA>RADIATOR>PROCESOR>PUMPA


  9. #9
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    1.452

    Maksimalno iskoristite svoj USB drive

    Svi smo naviknuti upiknuti svoj USB stick u komp i samo prebacivati fileove i slično...Danas sam odlučio to promjeniti i iskoristiti maksimalno svoj USB! Zapravo, ja sam od običnog USB-a uspio napraviti nešto slično U3 drive-u.


    1. Za početak skinite ovaj mali program - Portable Start Menu 1.2
    Info & Download

    ...i kod setupa izaberite portable setup (ne zaboravite priključiti USB) i kad završi setup odaberite da se napravi Autorun.inf




    2. Kada ste sve uspješno napravili trebali bi vidjeti ovu ikonicu u system trayu kao na slici gore.

    Sada je na redu da nabavite prjenosne aplikacije (portable applications)

    http://portableapps.com/apps

    Nakon što ste ih skinuli instalirajte ih na USB. Poslije toga desni klik na Portable start Menu u system trayu pa (Options --> Applications...) i po laganom postupku si napravite foldere i dodavajte aplikacije.



    3. Sigurno vam se ne sviđa ime "Removable Disk" pa ćemo i njega promjeniti tako da otvorimo "<USB Drive>\Autorun.inf" u Notepadu i dodamo liniju na kraju "LABEL=Ime USB Drivea"



    Isto tako možete promjeniti ikonu i dr.

    3. Na redu je da Windows Media Player prepozna vaš USB. Pokrenite Windows Media Player i odite pod tab SyncSi upišite ime po želji.




    4. Kako bi bilo to da vas dočeka neka poruka kada pokrenete USB? Super! Evo kako se to radi:

    U Notepadu napravite novi batch file (Save As... ---> All files --> <neko ime>.bat --> Save na USB) koji treba izgledati ovako:

    Code:
    @echo off
    START PSMenu\psmenu.exe - (ovo je po defaultu gdje se nalazi Portable Start Menu)
    START <neko ime>.vbs
    Snimite to i nakon toga napravite u Notepadu Visual Basic Script (Save As... ---> All files --> <neko ime>.vbs --> Save na USB) koja treba izgledati ovako:

    Code:
    MsgBox "Vaša poruka.", 0, "Naslov Poruke"
    Nakon toga izmjenite Autorun.infStako da OPEN=<neko ime>.batS(Najbolje vam je da vam se .bat i .vbs nalaze u root folderu.)



    I dobit ćete ovaj rezultat:


    Baš nemam mašte.
    __________________________________

    I eto, to bi bilo to. Ako još nešto znate slobodno recite.

  10. #10
    Moderator No Mercy
    Datum registracije
    Sep 2006
    Lokacija
    Deepinaharta. Nowhere
    Postova
    6.360

    Par riječi o napajanjima

    Računalne komponente se uglavnom pokreću preko DC ili istosmjerne struje. Nastavno tome, različite komponente zahtijevaju različite napone. Gradska mreža je postavljena na AC ili izmjeničnoj struji. Dakle, da bi pokrenuli računalo, moramo na neki način pretvoriti AC u DC, i to na nekoliko različitih DC napona.

    idemo redom:

    PSUSje kratica za "power supply unit" i najčešće je korišteni naziv za računalno napajanje.

    SMPSSje kratica za "switch mode power supply". Računalna napajanja su SMPS tipa, u odnosu na linearni izvor struje koji koriste raznorazni kućanski aparati (usisivači, mikseri itd.) SMPS napajanja su puno kompliciranija i mogu generirati visokofrekventni električni šum. Unatoč tome, manja su, ekonomičnija i stvaraju manje topline.

    Snaga napajanjaSje jako relativan pojam. Nije dovoljno samo znati ukupnu snagu nekog napajanja. Kad iza imena napajanja pročitate broj, pročitali ste samo ukupnu izlaznu snagu tog napajanja. Ali računalo ima zahtjeve za nekoliko različitih napona i snaga. Nova računala traže da sve veći postotak te snage bude na 12V. Procesor (CPU), grafička kartica (GPU) se napajaju na 12V. Osim toga, svi motori u računalu se vrte na 12V: motori tvrdih diskova, optičkih pogona, ventilatori, pumpe za vodena hlađenja. To što neko napajanje ima 500W, ne znači da je 90% te snage dostupno na 12V, u nekim slučajevima nije riječ niti o 40%.

    Maksimalna snagaSje još jedan relativan pojam. Spomenuo sam napajanje od 500W. tih 500W je maksimalna izlazna snaga. Ali, ne znamo puno toga o toj snazi što je individulano za svako napajanje. Je li riječ o kontinuiranom izlazu ili o vršnoj snazi? Ako je kontinuirani izlaz, pod kojim uvjetima? Na kojoj temperaturi? Rad na 30C i 70C nije isti. Na kojoj ulaznoj voltaži? 115V (SAD) ili 230V (Europa). Watt= volt x amper. Ako je višlja voltaža mreže, manja je amperaža. Manja amperaža znači manji otpor. Manji otpor znači niža temperatura. Ako je riječ o vršnoj snazi napajanja, koliko dugo će napajanje izdržat takvo opterećenje?

    Krivulja padaSili "de-rating curve" je jako bitan faktor koji bi trebali saznati prije kupnje novog napajanja. Nažalost, to je podatak koji je običnim kupcima nedostupan. Prosječna krivulja (informaciju uzeti sa zrnom soli, nemam pristup krivuljama) ima formulu -2W/1C. znači: maksimalna snaga pada za 2W za svakim stupnjem temperature. tu je sad bitno ono iz prijašnjeg članka. Na kojoj temp. je deklariran kontinuirani izlaz. Podaci iz osobnog iskustva su ovi:
    Raptoxx RT-550 ima deklariranu maksimalnu snagu na sobnoj temperaturi (22-25C)
    Corsair HX620 ima deklariranu maksimalnu snagu na 50C
    prosječna temperatura u računalu je oko 40-45C (ne govorim o hladnim računalima sa 7 ventilatora ). dok je corsair debelo unutar svojih nomenklatura, raptoxx je izgubio 40-50 watta.

    RailStj. "vod". standardni raspored vodova je +3.3V, +5V, +5VSB (SB= StandBy, dokle god je napajanje uštekano u zid, ovaj rail daje struju, inače ne bi nikad upalili računalo preko power gumba ), -5V, -12V i jedan ili više +12V.
    Zašto višestruki railovi? zato što je proračunato da bi struja od preko 20A na jednom izlazu, znači, efektivno 240W mogla prouzročiti pregrijavanje, otapanje izolacije i požar kablova. pa je zbog sigurnosnih propisa, dogovoren limit od 20A na svakom railu. s obzirom da nova računala vuku daleko više struje na 12V railu, otuda potreba za više railova.
    ovo je riješeno na više načina: koristeći više +12V transformatora ili dijeleći jedan pravi izlaz sa masivnog transformatora na više virtualnih railova. ili kombinacijom ovog dvoje.

    PFCSiliti "power factor correction". s obzirom na broj uređaja koji je prikopčan na strujni vod, dolazi do nevjerjatnih fluktuacija u toj struji i do pojave "prljave struje". PFC je kombinacija elektronike koja u naponsku mrežu vraća minimalno prljavu struju. tako da je praktički poništen utjecaj koji napajanje ima na naponsku mrežu. Pasivni PFC može popraviti efikasnost do 75%, ali je podložan okolnim promjenama.
    Aktivni PFC je dosta kompliciraniji, pa samim time i skuplji. Ali zato može popraviti efikasnost preko 95%
    sve u svemu, jedino šta vas mora brinuti oko ovoga je činjenica da je PFC obavezan za uređaje koji se prodaju u EU. bez toga ne mogu ući u prodaju

    efficiencySiliti efikasnost. novi standard je 80%.. o čemu je riječ? o iskoristivosti struje iz zida. napajanje sa 80% efikasnosnti će povuć 400W iz zidne utičnice, a 320W pretvoriti u korisnu struju za računalo. ostalih 80W će se pretvoriti u toplinu. manja efikasnost rezultira dvijema stvarima. povećanim računom za struju i pojačanim grijanjem računala..

    Kako izabrati pravo napajanje

    Kvaliteta.
    1. brand-name. Zdrav razum govori da je pametnije kupit jedan proizvod koji već godinama ima reputaciju, nego no-name koji se tek pojavio na tržištu. UGLAVNOM.. uvijek se može desiti slučaj poput nedavnog ULTRA X2Smodela, kad renomirani proizvođač promijeni tvornicu pa umjesto 750W modela iz pogona izađe nešto nalik lošem 350W uređaju. Naravno, kompetentan review pomaže. dobro se raspitajte o određenom modelu prije kupnje
    2. UL broj. kvalitetna napajanja imaju na sebi broj u formatu E123456, iznad/ispred kojeg se nalazi obrnuti "R".
    http://img80.imageshack.us/img80/8379/ul1logorw5.gif
    na OVOJSstranici se može ukucati taj broj i provjeriti TKO u stvari proizvodi to napajanje. Uglavnom, ako napajanje nema UL logo na naljepnici znači da proizvođač nešta skriva. U kojem slučaju je najbolje preskočit proizvod.
    3. težina je nekad bila dokaz kvalitete, ali sa modernijim i lakšim materijalima je i to postalo upitno.

    Izračun potrošnje
    Kupujete konfiguraciju. Sjedite, potražite. Svi proizvođači daju podatke o maksimalnoj potrošnji svojih uređaja. Ako ste lijeni, skočite na http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jspSa ako hoćete detaljni izračun onda se javite meni ili NITROSU. Tu možemo izračunati "worst-case" scenario. Nema smisla kupovati napajanje koje ne može podnijeti ono šta računalo može tržit od njega.


    Čitanje tablice

    piše ovdje da je corsair 620 wattno napajanje. ali kad zbrojimo ukupna napajanja na pojedinim railovaima dolazimo do 800W. Šta tu ne štima?? činjenica da je prikazana maksimalna snaga koju je moguće isporučit na određenom railu. Ali NE ISTOVREMENO. Koncentrirat ću se na 12V railove. Tri raila po 18A, znači unutar granice sigurnosnih mjera. 3x18 = 54. Ali dolje piše 600W. Znači da napajanje neće dopustiti da se optereti preko 50A ukupno.
    Ranije u članku sam napisao šta sve troši +12V struju. Znači da želimo da je što više snage raspoloživo na +12V. Dobro pogledajte koji postotak snage je raspoloživ na +12V. Ovdje je riječ o ogromnih 96%.
    Dobro izračunajte koliko vaše računalo traži struje. Ne zaboravite; CPU + GPU + HDD +CD/DVD + fan + vodena pumpa. Puno napajanja vani tvrdi da je sa svojih 550/600 watta jednako jako kao ovaj corsair.. ali koji postotak njegove snage je raspoređen na 3.3V ili 5V? A koliki na 12V

    kalkulator u ruke, pamet u glavu i ne srljajte bezveze


    /special thnx to JonnyGuru, Spectre, OklahomaWolf and the JonnyGuru Forum crew
    [center:tmc6d2x6]I am my own god, I do as I please....
    [/center:tmc6d2x6]

  11. #11
    Senior Member Master Blaster
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postova
    4.337
    Evo pošto je nedavno stigao na hrvatsko tržište odlucio sam se za Božić počastiti jednim "mišićem". 10.12.2007 sam se zaputio u Links s 500 krznenih životinjica u novčaniku i priuštio si trenutni vrh ponude "gamerske opreme" u svijetu. Točna cijena u linksu je 513 kn. U ponudi su 2 verzije koje se razlikuju samo u boji loga , Phantom White i Banshee blue. Do sada sam bio ponosni vlasnik Copperheada u tempest blue verziji , g5 v2.0 u plavoj verziji te sam se odlučio za malo promjene i uzeo Phantom white verziju.

    Pakiranje

    Lachesis dolazi u standardnom razerovom pakiranju , ništa novo.
    Evo slike pakiranja:



    Naviknut sam na ovo pakiranje i tu Razer ima prednost prek konkurentom Logitechom u dizanju i jednostavnosti pakiranja. Puno je informacija o proizvodu , njegove karakteristike , tehničke usporedbe i što je meni vrlo zanimljivo opis i pravo značenje imena Lachesis (kako se izgovara i sl.)

    U kutiji se nalaze standardne upute


    Za neupučene tu se nalazi:
    Master Guide ( cd s driverima , upute za korištenje Razer Lachesis configa)
    Certificate of authenticity (potvrda da si sretni vlasnik Razerovog proizvoda)
    Opis imena "lachesis" (bringer of silent death)
    Quic start guide (kako instalirati miša)
    Mini katalog s aktualnim Razerovima proizvodima
    2 naljepnice Razer loga


    Dizajn Lachesisa
    Evo slike mog macana :

    Miš je vrlo lijep i moderan ali moram priznati da mi je copperhead bio ljepši ali samo to. Lachesis mi puno bolje leži u ruci , prsti mi ne skližu s tipki sto mi je bio slučaj na g5 v2.0 di mi je padao prst s desne tipke. Također je prilagođen i lijevacima i dešnjacima. S donje strane se nalaze teflonske nožice koje uz kvalitetu podlogu mišu omogućuju glatko pomicanje po podlozi. Na mišu je sada veći logo neko što je bio kod copperheada i svijetli u istom ritmu kao kod copperheada.


    Performanse

    Miš je namijenjem FPS-ovima , opremljen je vrlo preciznom 3G tehnologijom te razvija osjetljivost do 4000 dpi-a. Trackin speed iznosi od oko 60 pa do nevjerovatnih 100 lips-a. Acceleration koji nije preporućen za gaming iznosi oko 25g. Kao i njegovi predhodnici sadrži 32kb onboard memorije. Na sebi ima 9 programatibilnih tipki. Odaziv mu je 1ms.

    Razer Lachesis Config (software)

    Software je malo kompliciran ali se vrlo brzo naučite koristiti ga. Kao što vidite ovaj model za sada ima najviše opcija. Moguće je programirati po volji svih 9 tipki . Za multimediju je vrlo korisna opcija "Macros" . Pomoću nje je moguče namjestiti da 1 tipka obavlja funkciju za koju bi inače trebali stisnuti veću kombinaciju tipki na tipkovnici . Na ovom modelu je moguce određivati indikatorsko svijetlo na scrool tipki i na snake logu. Na izboru imate 5 profila koje sami modificirate. U ostalim opcijama je moguče uštimati Sensitivity options , scrool speed , on the fly sensitivity , double click speed i acceleration.
    Evo i slike "Razer Lachesis configa"



    Ukupan dojam

    OCJENA: 9.5/10
    PLUS: 4000dpi , 9 programatibilnih tipki , dizajn
    MINUS: cijena

    Uglavnom , ne žalim ni kune potrošene na ovaj miš. Iako je cijena trenutno dosta visoka miš to opravdava u svim pogledima. Vrhunske karakteristike u po mojem mišljenju trenutno najbolje "gamerskom" mišu na svijetu. Pogazio je Logitechov vrh ponude (g9) s nižom cijenom i boljim osobinama.

  12. #12
    Guest

    Slaganje računala-jednostavno i bezbolno...step by step,,,by

    Slaganje računala-jednostavno i bezbolno...step by step,,,by:amd freak


    Pračenjem mnogih foruma koji se bave hardwerom,tako i pclay-om naišao sam na mnogo ljudi koji neznaju kako je u biti slaganje računala jednostavna stvar.
    Mnogi od njih svoje novce koji znaju doseči i abnormalnu visinu gube jer misle da je tako najbolje za njih i da če to biti kako spada.Ali najčešće to tako ne biva kako si oni zamišljaju.
    Naime današnji trgovci i serviseri imaju pune ruke posla i one male i bitne detalje ni ne uočavaju.
    Njima je bitno da slože konfu čim prije i da ona daje sliku na monitoru.
    A kako je to sve složeno,je li sve ispravno i jel sve uredno to najčešće nije njihova stvar.
    Nerijetko se događa da i ne dobijete nove komponente već rabljene a pošto vi neznate što vam je unutra stavljeno mislite da je sve kako treba biti.

    No ovog trenutka čemo zajedno proći kroz sve dijelove instalacije komponenti i vidjet čete da to nije tako strašno i ako uspijete prvi put gotovo je nemoguće da pogriješite drugi put kod istog slaganja.

    Za početak vas molim da pročitate prvo sve što je napisano...po potrebi isprintate cijeli tekst i tek onda krenite na posao.
    Ovo je iznimno bitno kako meni tako i vama jer neki detalji,bitni već možda na početku se nalaze i pod kraj teksta.
    A uz to ponavljanje je "majka" učenja.Stoga pročitat i dva puta tekst ako treba.

    Konfiguracija tj komponente koje sam koristio za slaganje konfiguracije su sljedeće:

    -Procesor(cpu):Amd Athlon 64 4000+ X2 socket am2
    -Matična ploča(mbo):Gigabyte S3P am2 socket
    -Ram memorija(ram):2X1 GB Kingmax Mars 800mhz
    -Hard disk(hdd):Hitachi sata2 160bg 8mb cache
    -Optika:Nec 18x dvd/rw
    -Grafička kartica(vga)owercolor ati radeon 1950 pro pci-express version
    -Napajanje:Fotron 400w
    -Kučište:Mode com Harry
    +periferija(miš,tipkovnica,zvučnici....)


    1.Na samom početku je najbolje sve komponente izvaditi iz svojih kutija i celofana te ih staviti na jedno mjesto gdje če vam cijelo vrijeme biti nadohvat ruke...npr na stol ili krevet(kao što sam i ja)


    Dobro proučite ako se niste nikad susreli s time koja komponete je u biti koja...da umjesto hard diska ne stavljate dvd rom u "krivo" mjesto.

    2.Kada ste proučili sve komponente vizualno,napravite prostora na svojem stolu ili najbolje na podu gdje ima najviše mjesta i gdje imate dobro osvjetljenje kako bi naš rad bio ugodniji i pregledniji.
    Stavite za početak na njega svoje kučište.
    Najbolje u njegov prirodan položaj.Sada trebamo izvaditi van bočne stranice.Pogledajte na stražnjoj strani imate li šarafove koji ih drže.
    Ako ih ima odšerafite ih i odložite na mjesto gdje čete znati da su od kučišta.
    Bočne stranice kučišta najčešće se otvaraju klizanjem na stranu što možete vidjeti i na slikama.Kada ste izvadili obje bočne stranice stavite ih na stranu.
    S

    Sada smo spremni na ugradnju komponenti unutar kučišta te ga možemo postaviti u vodoravan položaj kao na priloženoj slijedećoj slici.


    Bitno je napomenuti da sve kablove koji se nalaze unutar kučišta probate izvaditi tako da vise s vanjske strane,da vam ne "pobjegnu" tj da ih imate na oku u svakom momentu,a i automatski imamo više mjesta u samoj unutrašnjosti.

    3.Dok je kučište spremno za dobivanje komponenti mi krećemo na matičnu ploču.Stavite matičnu ploču pred sebe.
    Dignite željezni pin koji možete vidjeti na slici.Naime on če nam dozvoliti da nam se otkljuća socket tako da možemo staviti svoj novi procesor u njega.SAMO PAŽLJIVO TO NAPRAVITE...BEŽ ŽURBE I NAGLIH POKRETA.


    Svaki procesor ima 4-tiri oštra ruba.Ako pogledate pobliže procesor vidjet čete da je na jednoj strani oznaćen mali žuti trokutić.
    Isto tako je označen i na socketu na matičnoj ploći.
    A to nam govori da taj vrh procesora ide na tu stranu vrha socketa na ploči.Tako znamo na koju stranu se stavlja procesor.
    Budite pažljivi da ne slomite nožice na procesoru te ga postavite onako kako sam vam rekao.Trokut na trokut.
    Nakon toga onaj metalni pin koji smo u prijašnjem step-u digli u zrak sad moramo spustiti da bi zaključali socket te da se naš procesor više nebi micao.Naravno jedino ako nam je procesor ušao u socket.NOŽICE PROCESORA MORAJU UĆI UNUTAR SOCKETA.


    Procesor je uspješno stavljen u svoj položaj.Sada bi trebali staviti pastu koja če biti na neki način izolator topline i dovest če do smanjenja temperature.
    Ukoliko imate novi procesor koji ste kupili u BOX izdanju možete zaboraviti ovo iz razloga što ispod hladnjaka koji ste dobili već ima paste pa se nemorate mučiti s time.
    Pastu možete nabaviti gotovo u svakome dučanu s računalima.Stavljamo je na način da je što manji sloj što bolje raspoređen po jezgri procesora.
    Nemojte pretjerivati jer vam rezultat neče biti ništa bolji a uneredit čete ploču.

    procesor prije stavljanja paste(uočite kak se točno vidi o kojem je procesoru rijeć):


    procesor nakon stavljanja paste(možete uočiti tanki sloj ispravnog stavljanja paste,ali sada nemožete vidjeti što je napisano na njemu):


    Sada nam slijedi jedno od škakljivijih dijelova u kojem moramo postaviti hladnjak na procesor.
    Kažem škakljiviji jer čak i najiskuniji ljudi nekad nemaju pravi osjećaj koliko jako se smije zategnuti hladnjak.No tehnologija napreduje tako i napreduje način instalacije hladnjaka.
    U ovom slučaju je to jednostavno ako smo oprezni i radimo polako.
    Možemo vidjeti na slici kako socket na ploči ima sa svake strane dva zupca koja strše.
    Na ta dva zupca se postavljaju krajevi hladnjaka koji ga drže.Stavite hladnjak na procesor za početak,tj lagano ga stavite na njega kao na slici.Nakon toga spojite držače sa svake strane sa svojim zupcem.
    S

    Kada smo stavili krajeve na zupce ne preostaje nam ništa drugo nego zaključati hladnjak sa kopčom.Jednostavno kopču prebacite na suprotnu stranu.


    I instalacija procesora i njegovog hladnjaka nam je uspjela.Provjerite još jednom da hladnjak ne ide s mjesta.
    Ako ide nešto je krenulo po zlu.Pa izvadite hladnjak i ponovite sve dok ne napravite kako spada.
    Ukoliko nemate box hladnjak već neko kvalitetnije riješenje hlađenja
    (tipa zalman) informirajte se putem priručnika koji ste dobili s njim o načinu i izvođenju instalacije.

    Ne preostaje nam ništa drugo nego spojiti još utorčić za potrebe struje hladnjaka.Najčešće se ti pinovi za hladnjak nalaze pobliže procesora na ploći pod imenom cpu fan.Pogledajte sliku i ukopčajte pin.
    S

    4.Dok smo još na matičnoj ploći možemo staviti na nju i ram memoriju što je pametnije napraviti sada nego kada je ploča u kučištu i imamo manje mjesta a i ne smetaju nam druge komponente i kablovi.
    Dobro pogledajte ram utore koji su najčešće različite boje.Različitih boja su iz razloga što neki slotovi mogu primati i sporiju memoriju ali i iz razloga što imamo mogučnost postavljanja 2 ili 4 ista modula te time iskorištava dual channel tehnlogiju ram memorije.Za detalje proučite priručnik matične ploće.Jer to ovisi od ploće do ploće.
    Kod postavljanja memorije obratite pažnju na koju stranu čete staviti ramove.
    Ako dobro pogledate svaki ram ima ispod u sredini jedan mali prorez.
    Naime on nam pomaže da shvatimo koja je strana ispravna.Isto tako taj prorez na sredini nam govori dali ram ide s te strane.


    Ne silite s nabadanjem ramova u njegove utore.Radite to polako ali sigurno.
    Kvačice na utorima za ram moraju biti "odlokane" a to znači da ih moram pritisnuti prema dolje.
    Sada stavite ram u pravi položaj sa prave strane.I bitno je da ih ne gurate.
    Već radite kako spada.Radite s obje ruke i svaku pločicu pritisnite sa obje strane ravnomjernom snagom dok ne čujete klik i dok ne vidite da su se kvačice vratile u prvobitni položaj.Po tome čete znati da su sjele.


    Ugrađen je procesr,njegov hladnjak i ram memorija...možemo dalje...

    5.Vrijeme je da ploču prebacimo u kučište.Kučište mora biti na vodoravnome položaju kao na slici radi lakše ugradnje komponenti.


    Večina kučišta na sebi već ima pinove zlatne boje na koje se stavlja matična ploća i u njih se šarafe šarafovi da ploča nemože ići "vamo tamo"


    Prije postavljanja ploće u kučište obratite pažnju na metalan limić koji ste dobili s ploćom.On se postavlja sa stražnje strane kučišta.
    Točnije stavljamo ga s unutarnje strane da se dobro primi za metalne držače.vidi sliku.
    Pazite da pogodite pravu stranu...da umjesto otvora za miš ne naiđete na otvore za zvučnike.A to je najjednostavnije da metalni limić stavite pobliže ploće i shvatite kako mora ići kao i na slici.


    Nakon ugradnje to bi trebalo izgledati ovako:


    A kasnije nakon ugradnje ploče ovako:


    Sada smo napokon spremni ploću staviti u kučište.Napravite to tako da sjedne u zlatne pinove na kučište na koje čete prišrafiti ploću.
    I naravno prišrafite šrafovima na svim slobodnim mjestima da ne bi poslije ploća imala "lufta" i ne bi bilo vibracija.


    Ploča je uspješno ugrađena...next...

    6.Slijedi nam drugi i isto škaljiviji dio u kojem moramo spojiti pinove na određena mjesta da bi uopće uspjeli kasnije upaliti računalo.Tj da osposobimo tipke tipa power i reset.
    Za pravilno postavljanje pinova obratite pažnju na svoj priručnik od matične ploče u kojem vam je na slikovit način objašnjeno kako to pravilno napraviti i koji pin ide na koju poziciju.
    Bit če vam lakše ako gledate matičnu ploću jer i na njoj piše koji pin ide u koje zubce(šiljke).Da bi to shvatili pogledajte slike.


    Sraćenice pwr-označuje power gumb koji imamo na kučištu koje kada pritisnemo nam se upali računalo,hdd led-označuje pin koji služi da bi ledica na kučištu svjetlila kada se radi o aktivnosti hard diska.
    Dok rst skraćenica označuje tipku reset koju kada pritisnemo na kučištu resetira pc.
    Još jednom vam savjetujem da proučite priručnik matične ploče u kojem vam je to još bolje objašnjeno.Jer su pinovi i njihove pozicije različite od ploče do ploče.

    Nakon što se dobro pospojili sve utore sredite si kablovinje.Najbolje ih je izgurati unutar slobodnih mjesta gdje se stavljaju hard diskovi kao na slici.


    ajmo dalje...no no dobro nam ide...nema svrhe za paniku...još malo

    7.Slijedi nam instalacija ostalih komponeti nemalo bitnijih od drugih.
    Prvo čemo ugraditi optiku tj dvd rom.
    Prije stavljanja u kučište provjerite spaja li se putem sata(malih utora) ili pata(stariji širokih i debljih utora).
    Ako se radi o sata načinu konekcije pogledajte niže kod postavljanja sata hard diska jer je instalacija ista,jedino uštekamo sata konetkor na drugi slobodan ulaz.
    Ako se radi o pata načinu spajanja kao na slici za početak spojite ulaz konektora na dvd kao na slici.
    Kao i na slici zeleni dio konektora spaja se na matičnu ploču dok se crni dio spaja na dvd rom.
    Ukolike nemate boje na konektoru,poslužite se starom metodom.Naime pata ulazi koji idu na optiku najčešće imaju dva utora.
    Koji su bliže jedan drugom.A daljni isti takav utor ide na ploču.Pogledaj sliku.


    Nakon toga ubacite dvd rom na položaj u kojem želite da se on nalazi.Kučišta imaju više slobodnih utora.Pa odaberite onog koji če vam najbolje pasat.Nije bitno jeli na vrhu ili na kraju.


    Pazite da dvd postavljate s vanjske strane...najlakše vam je na način da prvo pata utor gurnete s vanjske strane..a nakon toga i cijeli dvd rom sjedne na svoje mjesto.



    Kada je dvd rom sjeo ne preostaje ništa drugo nego ga zašerafiti šarafovima.Upotrijebite po 2 šarafa sa svake strane.Jer dvd rom radi velikom brzinom pa da ne bi bilo nepotrebnih vibracija.


    Nakon što smo postavili dvd i zašarafali ga ukopčaje pata utor na ploču.Vjerovatno je iste iste boje kao kao i konektor.
    Ali obratite pažnju da ga okrenete na pravu stranu.Pomoći će vam mali plastićni zupac na jednoj strani koji koji mora ući na utor u ploči.


    Slijedi nam ugradnja hard diska.Noviji diskovi koriste sata konektore koji se razlikuju od pate po izgledu.
    Sata konektori su dosta manji i praktičniji.
    Stavite svoj hard disk u kučište.
    Njega morate stavljati s unutarnje strane u jedan slobodan slot.Pazite da ga okrenete na pravu stranu.
    I da ga dobro šarefate jer kao i dvd rom radi na velikim obrtajima i neželimo imati vibracije niti distorzije.


    Sata kablovi su jednaki s obje strane tako da nije bitno koji ide na ploču a koji na hdd.Pazite samo da dobro ukopčate i na hdd i na ploču.Pogledaj slike.





    Ako ste ispravno ukopčali sata utore čut čete škljoć jer imaju na sebi metalne nastavke.Ne zaboravite spojiti i dodatni konektor za struju kao i kod dvd-rom uređaja.

    Dakle riješili smo i hard disk..pri kraju smo...

    8.Sada nam slijedi postavljanje grafičke kartice.Uzmite je u ruke i pronađite pci-express slot.
    Bitno je da je 16x brzine,a ističe se time što je najduži.Što možete vidjeti i na slici.Većina ploča ima i mali plastični pin koji "zaključa" grafičku karticu da ona nema "lufta".
    Tako da prije postavljanja kartice morate taj mali pin pritisnuti da bi mogli umetnuti karticu.Pogledajte slike.


    Kada je grafa sjela kako treba možete pustiti plastični pin.I možete zašerafiti karticu.


    Modernije grafičke kartice trebaju i dodatno napajanje.
    Utor za dodatno napajanje imaju neka napajanja ali i nemoraju imati.
    Ako nemate morate nabaviti poseban pretvornik u 6 pinski kao na slici.



    9.I posljednje ali važno je napajanje.Stavite ga u svoj pravi položaj i zašerafite.Imajte na umu da vam je lakše to napraviti ako kablovinje bude izvan kučišta kao na slikama.



    Sve komponete kojima je potreba struja...morate im to i pružiti.
    Ukopčajte slobodne utore napjanja na dvd rom,hard diskove ali i na matičnu ploču.
    Posebnu pažnju dajte i malom 4-pinskom ulazu na ploči uz veliko.
    Kao i što je prikazano na slikama.Mislim da nema potrebe sve objašnjavati.Slike vrijede kao tisuću riječi.



    Da rezimiramo dobili smo sad ovo:


    PROVJERITE JOŠ JEDNOM DA LI JE SVE DOBRO SPOJENO.

    i možete zatvoriti kučište.Vratite bočne stranice na principu kako ste ih i izvadili samo sad u suprotnom smjeru.


    Ukopčajte svu periferiju te naravnonapajanje i stavite ga na 1...tj na ON.


    10.Uzmite brejk..popijte nešto u moje i vaše ime...i ponosite se sami sobom..uspjeli ste...ČESTITAM!





    ZAHVALJUJEM SE SVOJEM PRAVOM PRIJATELJU MATIJI HRASTINASKOM NA PODRŠCI TOKOM RADA OVOG PROJEKTA I NA POSUDBI DIGITALCA.KAO ŠTO VIDITE MORAM SE I ISPRIČATI ŠTO NEKE SLIKE NISU KAKO SPADA ALI TO NIJE DO DIGITALNOG APARATA VEĆ MENE I NESTRPLJIVOTI DA OVO NAPIŠEM.
    TOPLO SE NADAM DA ČE NEKOME OVO POMOĆI I ŠTA DA DRUGO KAŽEM NEGO HVALA SVIMA KOJI VJERUJU U MENE I DAJU MI PODRŠKU.

    LIJEP POZDRAV

    HVALA I MODERATORU GWIN-U NA LEKTURI TEKSTA

  13. #13
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Nov 2006
    Lokacija
    Svinjski anus
    Postova
    2.707
    Club3D X1950GT 256MB Review by Svinjoguz

    U vrijeme danasnjih high-end grafickih od 3-4k kuna uvijek se nadje par bisera koji nude visoke performanse uz turbo malu cijenu.
    X1950GT je jedan od tih proizvoda...
    Graficka ima dosta velik cooler koji je zacudo vrlo tih, a ni grafa se ne grije bas nesto..
    Graficka ima 36 pixel pajpi i 8 vertex pajpi, sto je za njenu cijenu stvarno odlicno, jer pruza stvarno veliki uzitak u DX9 naslovima kao Prostreet, CoD4, Crysis demo...
    Navedene igre se mogu igrati u 1280x1024 sa ukljucenim AA i AF(osim crysisa), sa full detaljima, a da ni dalje nista ne steka, s obzirom da graficka kosta 686kn ovo je odlican rezultat, prije 3-4 godine sa 686kuna niste mogli kupit graficku da vam normalno na low vrti a danas se mogu naci ovakvi biseri od grafe...
    Graficka ima GPU sastavljen od 384 milijuna transistora koji rade na punih 500MHZ a uparen sa 256MB memorije koji rade na 600MHZ(1,2GHZ efektivno) te 256bita...rade cuda za te novce...
    Osim igri isprobano je par DVD i DivX filmova i tu se nemozemo pozalit, kvaliteta je dobra i nema kasljucanja...
    Uz graficku se dobe svi potrebni kablovi+zastarjeli catalyst driveri 3.2 tako da vam preporucujem da skinete nove drivere sa interneta(http://ati.amd.com/support/driver.html), povecat ce vam se performanse a da niste nista nadogradili...
    od sintetickih testova isprobao sam 3D mark 05(8181 bod) i 06(4020 bodova), solidno s obzirom da nista nisam overclockirao...


    Zakljucak
    Grafa je best buy DX9, za 686 kuna nudi 36 pixel pajpi, 256 megabajta na 256 bitnoj sabirnica, tiha je, brza, nemam prituzbi, jedino bi mogla biti smijenjena u vidu HD3850(kad joj jos malo cijena padne)...



    Specifikacije

    GPU:384M tranzistora na 500MHZ.
    Memorija:256MB na 600MHZ(1,2GHZ).
    Memorijska sabirnica:256Bitna.
    Proizvodni proces:80nm.
    SuceljeCI-Express 1.0.
    Cijena:686Kn, HgSpot.

    +Omjer ulozenog/dobivenog
    +Performanse
    +256MB i 256bita
    -mogla bi biti smijenjena u vidu HD3850
    Ljudi koji je film o nekom liku s maskom koje je zamrznit oko tisuću godina onda oživi i kao oni su u svemiru onda on kolje cijelu posadu broda pa prezivjeli bjeze pa ga ubiju pa maska padne u vodu ovi su misli da je meteor ali su stavili masku i

  14. #14
    Moderator The one and only Bartuc's Avatar
    Datum registracije
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    24.648
    Eto, došel je taj dan, zamjenio sam Gigabyte 7900GS za Sapphire GD3850 grafičku karticu! U ovoj temi, prepričal bum vam doživljaje ovog eventa...

    Slike su u Thumbnail formatu, kliknite na njih ukoliko želite veći prikaz!

    The Beginning:

    I tako donesem ja grafu doma, stavim je na stol, raspakiram, otvorim kućište te si ograniziram prostor za rad! Najbitnija stavka kod mjenjanja grafičke kartice je ta da imate kraj sebe sav potreban alat...



    Nakon što sam sakupio sav potreban alat na jedno mjesto, krenula je demontaža stare kartice! Tu nije bilo nekih problema, nježno sam krenuo na nju i iskočila je van ko gnoj iz zrelog prišta...



    Napokon, sav sretan, uzimam novu karticu i namještam je na matičnu ploču niti svjestan agonije koja slijedi! Naime kartica nije htjela sjesti, čak niti uz pomoć mog crvenog prijatelja sa slike...



    U svom tom očaju, više nisam znao šta da radim pa sam se odlučio zvati upomoć...



    I tako ja čekam, čekam, prošlo par sati, a pomoći ni od kuda! Pa dobro rekoh, bum probal još jednom kad ono vidi vraga, naopako sam piko grafu u ploču! Kad sam je okrenul na pravu stranu, priča se naglo promjenila, sjela je u utor kao Oprah u fotelju, bez greške! Napokon, komp može pod stol na finalno spajanje kablovinja potrebnih za rad mašine! I tako ja spojim osnovne kablove na komp...



    ...kad ono Crnogorac, niš ne radi! Sva sreća, ovaj put je problem bio banalan, samo sam prodrmao kablovinje i sve je proradilo! Boot prolazi bez greške, ulazim u Windowse, snimam drivere i tu započinjem sa testiranjem grafičke kartice...

    Testiranje kartice: - benchmark

    Čim su se driveri snimili, usljedio je restart sistema i bacio sam se na ozbiljno testiranje grafe sa vrhunskim bench softwareom...



    SKao što možete vidjeti, Average FPS u ovom benčmarku nije padao ispod 60... fenomenalan rezultat!

    SSituacija se ponavlja, izvrsnih 60 FPS-a sa uključenom V-Sync opciom.

    SOvdje se priča naglo mjenja, naime u situacijama kada imamo puno AI protivnika i tehnološki izuzetno zahtjevne efekte, FPS naglo pada... čak ispod granice trzavosti!

    SOvdje vidimo još jedan benč, FPS je na visokih 40+ što je pohvalan rezultat!

    Testiranje kartice: - Bump Mapping

    Bump Mapping na ATI karticama izgleda jednostavno fenomenalno! Ne samo da pegla i uglađuje 3d obline, već ih pretvara u pravu extazu! Ove dvije slike su slikane na ATI i nVidia karticama, to je jedno te ista slika ali očigledno je kako ATI (lijevo) vjernije prikazuje lijepotu BM-a od nVidie (desno)...

    S

    Testiranje kartice: - Pixel Shading

    ATI HD3850 ima podršku Shadera v4.1, što je zapravo fenomenalno! Najveći vizualni impakt se vidi na površini vode. Kao primjer, opet navodim dvije iste slike, lijevo je prikaz slike sa ATI karticom, a desno možete vidjeti istu tu sliku prikazanu nVidia 7900GS grafičkom karticom...

    S S

    Mislim da je razlika očita, još jedan bod za ATI!

    Testiranje kartice: - žive boje

    Opće poznata činjenica je ta da ATI kartice imaju izraženiji i lijepši prikaz boja od svojih nVidia suparnika! Odlučio sam provesti jedan zahtjevan test koji prikazuje Crysis InGame boje, tek toliko da se uvijerim da li je to istina! Odabrao sam baš Crysis iz razloga što je to jedna grafički intenzivna igra prebogata šarenilom i bojama. Imao sam što za vidjeti, imat ćete i vi... Lijevo je prikaz boja sa ATI karticom, a desno sa nVidia karticom. Fenomenalno! Kinezi nisu nikada bili šareniji nego danas na mom monitoru!
    S

    Testiranje kartice: - DirectX v10.1

    HD3850 grafičke kartice dolaze sa podrškom za DirectX v10.1. Isprva sam mislio kako je to neki drekec, isto kao i DX v10, ali ubrzo sam shvatio koliko grdno sam se zajebo... U ovom testu sam također koristio Crysis kao početni benchmark, uslikao sam 3 slike, gušenje Koreanaca kao motiv... Na prvoj slici možete vidjeti Crysis u DX v9.0c grafici slikano na nVidia 7900GS kartici... Na drugoj slici možete vidjeti istu sliku ali u DX v10 grafici slikano na HD3850... dok na trečoj slici vidite istu sliku u DX v10.1 (modificirana igra), također na HD3850...
    SS

    Kao što vidite, DX v10.1 nam donosi novi level realnosti u svijetu PC igara. Čak su i fiziološke funkcije ispunjene tim novim API-em, to se vidi po tonalitetu kože Koreanca na trečoj slici! Toliko sam ga davio dok nije pobjelio i dok mu se oči nisu izravnale!

    ATI svaka ti čast!

    Dodatak - pravi testovi

    3dMark 2001 SE:



    3dMark 2003:



    3dMark 2005:



    3dMark 2006:


  15. #15
    Senior Member It lives by night d0mba's Avatar
    Datum registracije
    Mar 2006
    Postova
    681

    VF900 Cu LED

    Svi znamo da je VF700 bio jedan od najboljih coolera za grafičke kartice u svoje vrijeme,no kako su prozivođači gurali sve jače i jače kartice VF700 jednostavno nije bio dovoljan da ohladi današnje temperature.No dali mlađi brat i nasljednik ovog legendarnog hladnjaka može ohladiti danas jedne od zahtjevnih grafičkih kartica i dali je zaslužio titulu i nasljedstvno slavnog VF700 saznajte u ovom review.

    Danas mi je VF900cu LED[taj su jedino imali sa glupim svjetlom]Spao u ruke.
    Zašto sam bio prisiljen mjenjati hladnjak na svojoj SAPPHIRE RADEON HD3850 512Mb je bio taj jer su mi temperature prijetile ubojstvu moje grafičke kao što se vidi iz slika:

    Temperatura sa stock coolerom:
    IGRA:


    WINDOWS:


    tako da doista nemorate zbrojiti 2 i 2 da shvatite da su takve temperature jednostavno previše!

    Igru koju sam koristio kao test u ovom review je Unreal Tournament 2007 na 1280x1024 sa svim mogućim postavkama na maximali:




    Pa da krenemo redom kako se sve to odvijalo:

    Slika ljubimca u kutiji.Pakiranje se nerazlikuje ništa posebno od VF700 ali jedino što me u pakiranju iznenadilo što dobijete sve,i termalnu pastu,potenciometar,ježeve,upute,..ma sve što je potrebno da se ovaj cooler stavi na grafičku što kod većine hladnjaka prilikom kupovanja nećete dobiti tako da je to još jedan plus za zalmana!

    SLIKA ZALMANA U KUTIJI:



    SLIKA ZALMANA SA DOBIVENIM DIJELOVIMA:


    Priznajem da sa stock coolerom imate jako puno mjesta ispod grafičke i nezauzima niti jedan ulaz ali funkionalnost mu je na razini minimuma!
    SLIKA KAKO TO IZGLEDA U KUĆIŠTU SA STOCK COOLEROM:


    Kad malo bolje uzmete VF900 u ruku te vidite njegovu izradu shvatite kako je kvalitetniji u svakom pogledu od stock coolera,od jezgre,izrade,završne obrade,postavljanja do najmanjih detalja!
    USPOREDBA STOCK COOLERA SA VF900CULED:


    Jedna stvar koja je tako dobro napraljena je ispolirana baza koja je kod VF900 dovedena praktički do ogledala kao što se vidi i slika dok kod stock coolera jedva da se slika i prepoznaje,tako za dodatnim poliranjem nije bilo nimalo potrebe!

    SLIKA BAZE STOCK COOLERA I VF900:

    VF900:


    STOCK:


    Pa krenimo sa ugradnjom....skinuo stock cooler stavio zalman pastu >[prije sam testirao tu pastu i nakraju je ispala bolja od keramik paste]Ste ljepo razmuljao tanki sloj paste:



    Ježevi postavljeni na memorije.Jedina stvar koja me jako jako jako razočarala kod ovih ježeva je njihova podloga za ljepljenje na memorije.I kad sam kao budala stisao kao da se to ljepilo nije hvatalo ali sad nisam imao izbora pa sam ih sa njima stavio na memoriju.Ako netko neplanira više mjenjati cooler na grafičkoj kartici preporučam termalno ljepilo zalman:

    POSTAVLJENI JEŽEVI:

    [img=http://img220.imagevenue.com/loc530/th_49867_S5002515_122_530lo.JPG]

    Prednja 4 ježa idu točno ispod ventilatora što ih dodatno hladi te i to dodajem plusu ali neuzimajte to u obzit jer to ovisi o vrsti grafičke a ne hladnjaku.

    I napokon VF900 dolazi na grafičku.Instalacija coolera je preljepo objašnjena u uputama te uopće nije bilo problema.Više problema je bilo sa skidanje stock coolera jer morate imati izvijače za mobitele i jako jako male vijke što me dodatno iživciralo i na tome sam izgubio sat vremena jer sam od prijatelja morao posuditi vijke.

    VF900 NA GRAFIČKOJ:

    IZA I NAPRIJED:




    Naravno je bilo za očekivati da će VF900 zauzimati više mjesta ali nakon stavljanja u kućište sam se iznenadio...uopće nije tako puno i svi pci slotovi su vam slobodni.Svaka čast a funkiconalost...pročitajte dolje

    KAKO TO IZGLEDA U KUĆIŠTU:


    I evo jedna moja umjetnička slika rada VF900Cu


    Ljepo zatvorio kućište..sve složio...i sad na ono bitno.

    TESTIRANJE

    Mogu reći samo ovo...PREZADOVOLJAN PRESRETAN I VIŠE SAM DOBIO NEGO ŠTO SAM OČEKIVAO!
    Temperature su mi pale kao da sam računalo gurnuo u zamrzivač!
    Imajte u vidu da sam isto vrijeme držao računalo u windows i u igri sa istim postavkama:

    WINDOWS TEMPERATURA


    TEMPERATURA IGRA


    Što reći...slika govori 1000 riječi!Imajte u vidu da ako kupite accero S1 da bez 120mm venta nemože doći niti blizu ovome hladnjaku a sa 120mm ventom temperature su bolje za 1 ili 2 stupnja a zauzme vam 2 pci slota!


    ZAKLJUČAK!


    Dali je doista zaslužio titulu nasljednika VF700?Bez imaloga razmišljanja!Cooler koji radi svoj posao kako treba, lagana instalacija,tih,...upravo mi je postavljen na najače okretaje i mogao bih zaspati pored kućišta,tiši je od stock coolera,paket,ugrdnja,......

    Ovaj cooler je opravdao ime ZALMAN i mogu sa sigurnošću reći.Jedan od najboljih!
    MOJA PREPORUKA BROJ JEDAN!!!
    Neki će reći da je cijena malo prevelika....ali nije rečeno bezveze:
    Koliko para,toliko muzike!

    Jedna moja velika preporuka!!!!!

  16. #16
    Senior Member It lives by night d0mba's Avatar
    Datum registracije
    Mar 2006
    Postova
    681
    Hm neznam kako naslov da stavim ali evo staviti cu reviw iako je više prelazak sa viste na xp u mojem slučaju.
    OVAJ TOPIC JE SAMO ZA LJUDE KOJI NIKAD NISU PROBALI VISTU A BOJE SE IGRANJA I PROGRAMA NA VISTI!
    ostali koji su je probali znaju već sve ove stvari i slično.

    Dakle da krenemo,pošto mi je iskreno više dosadio xp odlučio sam se malo poigrati sa Windows Vista Ultimate 32 bitna verzija.Najviše me strah bio..pa svega ...programa,drivera,igranja....u principu svačega.Da bih se nakraju ugodno iznenadio kad sam malo više udubio se u vistu te shvatio,...pa nije baš toliko loše.
    Ovo je čista vista bez updata,service pack 1RC i sličnoga[iako mislim da
    sa sp1 će biti super vista]
    Pa da krenemo:
    Moja kofa:
    Intel core duo E4500 @ 2.5Ghz
    3x1Gb apacer ddr2 800Mhz@900Mhz
    Sapphire HD3850 512Mb
    160Gb sata2 8mb cache
    Gigabyte GA P35 ds3
    --------------------------

    Najviše sam se bojao matične ploče i njezinih drivea,pogotovo onog xpress install,i iako je na kutiji i cd sa driverima pisalo design for vista,..nekako nisam vjerovao.I tako ubacih cd,..znojim..kad ono kao da je netko podmazao instalirao se kao i da sam na xp.Rekoh,što će ovo biti...ali ajde sretan ja sretan komp



    Sljedeća na redu je bila instalacija drivera za grafičku na koju sam opet mislio biti će gluposti,..kad ono kao podmazano.Sad mi nije jasno zašto toliko ljudi pljuje po visti..ali ajde rekoh sebi za sad su 2 drivera
    Kad ono..instalacija prođe savšeno....




    Ok..uspio si te 2..100 posto padaš na driverima za Mx518..ubacim cd....instaliram...miš radi bolje nego na XP..ja onako WTF?!



    i krenem pustiti da nešto svira...tup eto problema...ajde nemože sve tako svavršeno biti ali nije bio problem..samo prebacio na 5.1 malo se sa postavkama igrao i ljepo radi bez imalo frke.


    E sad ono što se najviše ljudi boje je nekompatibilnost sa programima koje koriste.Iskreno..od svih programa koje sam koristio u XP samo mi je jedan protiv viste...ali to je neki žnj program tak da uopće nije problem.

    Prvi na redu alkohol...savršeno prošao kao instalacija na visti.





    Dok se apex movie converter[to je taj žnj program]Sopirao...njega sam preskočio i jedino mi je on radio sranje i gluposti....


    ATi tools radi preljepo na visti bez imalo gluposti...naravno nemože se sa njime klokati 38 serija ali to se nije ni moglo na xp jer nisu još podržane te grafe.


    čak sam se i iznenadio jer je i craagle,..underground program radio bez gluposti na visti.



    Idemo dalje[ali ne sa HDZ ]...driver cleaner pro šljaka ko curica na visti....nikakve gluposti sve radi kako spada i treba.


    Everest radi i pokazuje sve točno,nikakve gluposti sa njime...


    Čak ovo smeće od programa fast avi mpeg joiner nije stvarao probleme na visti...



    Firefox radi vatreno


    Foobar2000 radi isto super ALI kad sam preko njega slušao na xp mjuzu svi zvučnici[imam X530]Ssu radili..a sad samo rade ljevi prednji i desni tak da neznam što je sa time..još sam u otkrivanju problema.


    Fraps radi isto kao i na xp....


    HJsplit spaja ko nenormalan...brže nego u XP....


    Motorola phone tools mi odmah se instalirala i prepoznala moju motorolu PEBL U 6 bez imalo gluposti i otimanja...


    jedina stvar kod motorle pitao me jedno milion puta jesam siguran da hoću instalirati te drivere...onako da ovco

    MSN 9.x serija radi isto kako treba ali fora je što mi je na XP bacao erore i greške kad sam ga zatvarao a ovdje radi kako spada bez ikakvih grešaka...naravno tu je i msn plus



    Nero radi kako spada čak mi i brže prži dvd nego na xp što je nevjerovatno!


    PCwizard isto nikakvih problema,...


    E photoshop cs2 sam se bojao jer ta verzija nikad nije ni napravljena da radi u visti...ali čudom..radi i to brže nego u xp....ali doista se vidi da je brže!



    Moj najdraži program powerDVD,po meni nema boljeg programa za gledati DVD na pc...radi savršeno!


    ako uplodate puno stvari kao ja,...onda vam rapid uploader znači puno,...na xp mi je uplodao 22.64..dok na visti 26.37...


    Tune up utilities 2008 rade svoj posao svršeno..optimiziraju i vistu i nikakvih bugova i erora nema sa njima,...


    VIP sms program radi isto kao i na xp!poruke stižu bez problema..sve ok!


    ...uglavnom svi programi rade..sve što sam mogao na XP mogu i na visti ali većina programa mi brže!zašto onda pljuju po visti....ajde rekoh sto posto zbog igara..
    i tako stavim Unreal Tournament 2007 i Call of Duty4
    Nisam vjerovao....
    VIŠE VREMOVA SAM DOBIO U VISTI NEGO U XP!?!?!?
    KAKO?!

    Unreal Tournament 2007 po fremovima je totalno indentičan kao i xp ali na xp mi je nekad na nekim dijelovima znao pasti ispod 40..na visti nije ni jdnom pao na istoj mapi gdje je padao na xp!!!





    Call of duty 4..na xp u onoj početnoj sobi..dobio sam max 70 fps kad sam pogledao onog lika..sad 94 a kad sam vani za 4 frema sam više dobio!





    BIOSHOCK @ 1280x1024 @ directX10 all high sve uključeno






    CRYSIS @ 1280X1024 AA isključen

    DIRECTX 10


    DIRECTX 9


    E sad ako su to takve promijene da toliko više fps pojede..onda neznam!


    E sad...onako pomalo u školu....zapitao sam se nešto.

    Zašto mi toliko pljujemo po visti?Pa šta je tu loše....
    moje mišljenje...ljudi se boje nečega što neznaju šta je to
    Ovo sam napisao za one koji nisu probali vistu nego pokušavaju zaključiti da je to smeće bez ikakvih pravih testova na njihovim mašinama....ja sam iskreno ostao ugodno iznenađen....

    Samo..zašto mi toliko pljujemo po visti?
    a vjerujem da sa izlaskom SERVICE PACK 1 će biti to još bolje!

  17. #17
    Senior Member It lives by night d0mba's Avatar
    Datum registracije
    Mar 2006
    Postova
    681
    Izlazkom 38xx serija grafičkih kartica dokazalo se da postoji savršen omjer uloženog[cijene]Si dobivenog[perfomansi].Najviše ljudi je pokupovalo 3850 seriju bilo od 256Mb ili od 512Mb,a vjerovatno vas zanima i kako od 3850 napraviti 3870 ili izvući maximalno iz svoje grafičke kartice.Pošto su 38xx serija poznate po zaključavanju,tako da ih nemožete klokati i izvući iz njih maximalu odlučio sam se napraviti jedan tutorial kako od 3850 iscrpiti dušu
    p.s. hvala puno razeru na svom infou,..dečko je genijalac

    2.p.s. OVO JE ISKLJUČIVO ZA 38XX SERIJU!

    Pa idemo redom:

    1.PROGRAMI:

    Programi koji će vam biti potrebni za klokanje vaše grafičke kartice:
    1.WINFLASH--->program koji pravi backup vašeg original biosa sa grafičke te koji iz windowsa stavlja novi bios na vaše grafičke.Zašto je pametnije flashati iz windowsa je razlog što kad sa diskete[cd ili neki drugi bootabilni dio]Smožete flashati krivi bios što dovodi do krivog stavljanja biosa te si samo pravite probleme sa pci karticom i ponovnim flashom..o tome ćemo poslje

    2.38XX BIOS EDITOR--->Program napravljen za editiranje biosa od 38xx serije grafičkih kartica.Jako jednostavan program i jako koristan!

    3.RIVATUNER--->Pošto ATi Tool još uvijek nepodržava 38xx serije koristiti ćemo riva tuner za klokanje našig grafičkig kartica

    4.ATi Tool--->Nije potreban ali ja ga koristim da nakon klokanja sa riva tunerom opet uđete u windows i upalite ATi tools on će vam pokazati točno stanje GPU i Memorije te temp....zapravo sa njime ćete najbrže vidjeti klok i temperaturu vaše grafičke bez da morate paliti everest,pc wizard ili nešto treće.

    1.KAKO KLOKATI!

    Evo ga...dio po dio,...pokušati ću se držati do najmanjih detalja tako da korisnici koji nisu nikad ovo radili da im bude što lakše!

    Upalite WINFLASH [za sada zadnja verzija je 2.002]Ste će te dobiti ovaj prozor:


    Stisnite na SAVE--->Odaberite gdje želite snimiti vaš "original" bios sa vaše grafičke i stavite kako god hoćete ime.[ja sam stavio domba original bios]

    Program će vam napisati:
    ROM IMAGE SAVED TO FILE
    Dakle vaš original bios je snimljen na mjesto koje ste vi odabrali,..dobijete file: ime.ROM

    Sada otvorite 38XX ATI BIOS EDITOR:
    Dobiti ćete ovaj prozor:


    Odite na FILE--->OPEN ROM FILE--->odaberite bios koji ste snimili sa WINFLASH i kliknite na OPEN.
    Dobiti će te ovako nešto:


    E sad u čem je fora..nemožete jako klokati svoje grafičke sa original biosom jer je za HIGH POWER 3D CLOCK VCORE namješten na 1.22

    Sad sljedeće što trebate učiniti je promijeniti VCORE NA 1.327V
    Evo i slike:


    Sad odite na FILE--->SAVE ROM FILE AS--->odaberite mjesto i snimite ga[isto ime kao hoćete..ja sam to radio ovako ako mi je original bios bio ime domba original bios.ROM ovaj sam snimio sa domba original bios_modano.ROM]


    E TAKO

    sad imate bios sa kojim možete vaditi mast iz svoje 3850 ali sad taj bios treba staviti na grafu ..ništa lakše.

    Upalite WINFLASH.
    Idite na LOAD IMAGE i odaberite MODIFICIRANU VERZIJU BIOSA[dakle onu koju ste modificirali iz programa 38XX ATI BIOS EDITOR]
    kad se očita dobijete ovo:


    Sad stisnite na PROGRAM da vam se flasha grafička sa modificiranim biosom.

    NAPOMENA:ISKLJUČITE SVE MOGUĆE PROGRAME PRIJE NEGO STISNETE PROGRAM DA VAM SLUČAJNO RAČUNALO ZA VRIJEME FLASHANJA NEBI ZABLOKIRALO ILI NEŠTO JER AKO SE TO DOGODI....pa ajmo reći da neželite da se to dogodi

    Kad flashanje bude gotovo....program će vas pitati da resetirate računalo...pa vi to i napravite


    ETO...windows se ponovno digo i vaša grafička ima modificirani bios.

    E SAD KLOKANJE:

    Pokrenite RIVA TUNER.
    Dobiti ćete ovaj prozor:


    Sad stisnite na gumbić kao što je prikazan dolje na slici i na ikonicu kao što slika govori:



    Dobijete ovaj prozor:


    Evo u čem je caka..dižite GPU za 10 a memoriju za 50..
    npr piše vam GPU 660 a memorija 860
    Dignite GPU ZA 670 a memoriju za 910 stisnite na SAVE pa na APPLY i OK.
    Vratiti ćete se na početni prozor
    Odite na SETTINGS i označite
    SET TO TRAY AT CLOSE
    i
    RUN AT WINDOWS STARTUP

    resetirajte računalo...

    kad opet uđete u windows upaliete ATi tools i vidite..mora vam pistati GPU I Memorija iste večiline kao što ste stavili i u RIVA TUNER[ako npr ste u riva tuner stavili 770 a u ati tols piše 669 ili 668 to je sasvim normalno!]

    upalit eneku igru i igrajte nekoliko minuta[ajmo reći 15 minuta ja igram..jedna runda u UT3 ]
    ako se nesruši igra nezamrzne ili nesruši sistem...idete dalje sa kokom..
    dakle opet uđete u riva tuner i opet dignete malo GPU i malo memoriju..save...resetirajte komp..upalite ati tools da vidite jer se prihvatilo..upalite igru.....
    shvatilite ste princip....


    ETO TOLIKO OD KLOKANJU 3850 SERIJE

    BITNO!
    AKO IMATE STOCK HLAĐENJE NI SLUČAJNO NEMOJTE OVO RADITI!

    Možete si uništiti grafičku!

    Moje preporuke hladnjaka za grafičku su:
    ZALMAN VF900 CU
    ACCERO S1+120MM VENT
    HR-03

    ako nemate neka od ova 3 hladnjaka nemojte ovo raditi!Sve možete kupiti i nabaviti u Links.


    REZULTAT:
    Eto ako mislite da se nemože jako ići ili doći do postavka 3870 grafičke...izvolite moj clock:


    Perfomanse u igrama su ogromne!!
    od 15 do 20 FPS se čak popne u nekim igrama..
    u crysis sam dobio 5 do 8 fps gore


    eto to bi bilo to..nadam se da vam je pomoglo

  18. #18
    Guest

    Re: Vaše recenzije, radovi i korisni tekstovi

    Svi mi ponekad poželimo imati najbolje komponente u svojoj sobi i izraziti svoju snagu i ponos.Bilo iz želje ili odabira pravog proizvoda i ja sam se odlučio počastiti takvom jednom jakom i modernom stvarčicom.Naime nakon godine dana što sam posjedovao Logitechove Z-5400 zvučnike stalno me je kopkala jedna stvar.I to da ipak postoje jači zvučnici za računalo od mojih,a koji su uz to sve jači i ljepše izgledaju.Nije mi vrag dao mira pa sam odlučio prodati svoje z-5400 te dodati nešto love i uZeti najjači Logitechov model Z-5500.Nema sumnje,zvučnici su pobrali sve žive nagrade i već preko 2 godine drže na tržištu kao broj 1.Dakle od 2005 godine ovi zvučnici su top cijele rang liste što se tiče pc zvučnika za računala.Za sve cjepidlake ipak ču spomenuti da postoje i Creative Labs GigaWorks S750 700W zvučnici koji vjerujete ipak nisu toliko jaki,a izgledom bome nemogu konkurirati Logitechu.Dovoljno je vidjeti kako izgledaju,uzeti u obzir cijenu od 3000kn te još k tome da su 7.1 model i sve će vam biti jasno.Svaki 5.1 sustav ima ionako previše žica a kamoli uzeti takav 7.1 sistem.Po meni je to glupost.No pošto ih ipak nisam čuo morat ču vjerovati drugim ljudima.


    Logitech Z-5500 5.1

    SPECIFIKACIJE:

    -Ukupna snaga:505W RMS (1010W PEAK POWER)
    -Sub-Woofer:188W RMS (8 ohms, @ 100Hz, @ 10% THD)
    -Prednji lijevi/desni zvučnik:2X 62W RMS (8 ohms, @ 1khz, @ 10% THD)
    -Centralni zvučnik:69W RMS (8 ohms, @ 1kHz, @ 10% THD)
    -Stražnji lijevi/desni zvučnik:2X 62 W RMS (8 ohms, @ 1kHz, @ 10% THD)

    -Frekvencijski odaziv:33 Hz — 20 kHz
    -Ulazna impendacija:8,000 ohms


    PAKIRANJE:

    Sve zajedno ima oko 30-40 kila maksimalno,i koliko god zvučalo malo vjerujte mi na rijeć nimalo ugodno za nositi na dalje relacije.Kutija i nije toliko velika(Z-5400 ima za čudo veću kutiju) ali je dosta duga i široka.Kutija je od debelog kartona u više slojeva i začudo jako dobro drži uzmemo li u obzir da je dno napravljeno kao i gornji dio koji se rasklapa.Priznajem da nisam baš bio optimističan obzirom da je baš takvo dno zalijepljeno slojevima selotejpa.No na kraju se vidjelo da sam se i sam prevario.


    SATELITI:

    Dakle 5 satelita koji su isti osim centralnog koji je okrenut vodoravno i nešto je jaći.Dolaze sa zaštitnom mrežicom koja je crne boje i veoma lijepo izgleda.Mrežica nije totalno gusta tako da se po danu ili u osvjetljenoj prostoriji u mraku mogu vidjet i same membrane.Na mrežicama je isto tako postavljen na vrh logo "Logitech" na maloj crnoj plastici a na dnu logo "THX" koji je isto tako na maloj crnoj plastici.Sateliti su naspram konkurencije nešto veći i deblji.Isto tako malo su zaobljeni i izgledaju debelo.Jako dobra stvar je što imaju i nožice koje se mogu vrtjeti po vertikali te su već tvornički pripremljeni da ih se može staviti i zašarafati na zid pošto na nožicama imaju 2 rupice obložene gumom da se smanje vibracije i neoštete šarafovima.To su takozvane klip hvataljke.Kabeli koji dolaze sa tim zvučnicima su aluminijski,no to se lako može zamijeniti bakrenima koje možete nabaviti gotovo u svakom audio dućanu.Kod testiranja sam naišao na mali problem a to je manjak srednjih tonova.Najbolje se uočavaju na višim razinama glasnoće,no na sreću to se lako riješi pošteljavanjem putem equalizera.Valj i kazati da nakon što se makne zaštitna mrežicana sredini membrana nalazi se veliki metalni šiljak koji izgleda veoma opako a sami zvučnici tada izgledaju ljepše,snažnije i opakije.Pa s toga ukoliko vam se sviđaju bez maskice možete je veoma lako skinuti ili pak ponovno vratiti.

    jedan od zvučnika sa zaštitnom maskicom:


    jedan od zvučnika bez zaštitne maskice:


    SUB-WOOFER:

    Velik,težak,robusan,snažan i opak.Te su riječi najbolje za opisivanje ovog monstruma.Veličine 10 inča i membranom od 25cm sa 188w snage grmi i trese i nema pjesme i filma za koji bi ovaj stvor bio preslab.Za sve hip-hopere i techno frekove koji vole jak,snažan i čist bass ovaj woofer dat če dušu.Iz sub-a nalaze se svi ulazi za ostale zvučnike,a tako i pasivci koji ga hlade.Što se tiče zagrijavanja možete ga tjerati na maksimali nekoliko sati uz krvave pjesme i on neće prestati.No ukoli i dođe do velikog zagrijavanja cijeli sistem če se ugasiti.Što je po meni veoma kvalitetno i pametno riješenje.Bolje da nam zvučnici na razini kritičnosti prestanu svirati nego da odu u vječna lovišta.Na prednjoj strani woofera nalazi se metalna rešetka u obliku tavice obojana crnom bojom.Podsječa na paukovu mrežu jer sadrži minajurne rupice kroz koje se može vidjeti v elika membrana na kojoj piše "Logitech" logo.Skidanje takve zaštite ne preporučuje pošto je to malo nespretno.Nespretno je iz razloga što je gotovo cijeli sub makar je šarafljen i jako obljepljen ljepilom.Pa če vam to predstavljati mali problem.Isto tako vjerujem da ne želite da vam na nekom partiju neka osoba koja je malo više popila izbije membranu nogom zar ne?Sa strane se nalazi otvor za zrak,koji kako izbacuje zrak tako ga i uzima.Pa čete ako stavite ruku na njegovom ulazu osjetiti kako puše zrak van,ili pak stavite plastičnu bocu koju če subwoofer htjeti progutati.No ne brineti nemože je pregutati do kraja.






    CONTROL CENTAR:

    Dosta je velik,lijepog i modernog izgleda sa LED displejom i vlastitim dekoderom.Na njemu se nalazi nekoliko gumbića i to "input","effect","settings","level","mute".Odostra ga se nalaze 3 ulaza,3x3,5mm jack,Coaxialni i Optički.Uz control centar nalazi si daljinski upravljač.U paketu se dobiju i 2 baterije za njega.Veona je praktičan i ima sve potrebne tipke.Njegovi gumbići su od gume i nešto su tvrđi naspram modela z-5400 što je itekako dobro,jer mi se na starijem modelu znalo događati da mi ti gumeni gumbići previše uđu unutra i nemaju efikasnost.Eventualna mana je to što da bi koristili daljisnki kako spada moramo ga direktno usmjeriti na control centar,na kojem se pri vrh i nalazi mali okvir za komunikaciju daljinac-control centar.Osim toga control centar na sredini ima i veoma zanimljiv potenciometar za podešavanje glasnoće zvuka.Podsjeća na krom čelične boje.Preko control centra možete birati želite li 6-kanalni zvuk,stereo,stereo x2,dolby-digital PLII Movie,dolby-digital music.Te naravno izabrati način konekcije-analogno,optički ili coax način spajanja.Na daljenskome se nalazi i zanimljiv gumbić test,koji nam služi za testiranje zvučnika.Za takav test nam je dovoljno da su zvučnici uštekani u struju,dakle netreba nam raditi računalo za ovakav test.To je veoma praktično iz razloga ako smo zabrinuti da nam jedan od zvučnika ne radi ovakvim testom možemo odmah saznati da li je sve u redu.






    TESTIRANJE,MIŠLJENJE,OCJENA:

    Samo testiranj odvijalo se od prvih minuta posjedovanja ovih zvučnika.Pjesme koje su mi prije zvučale loše i slabog zvuka na ovom setupu su zvučale nevjerovatno.Snage ko u priči,bassa kolko želite.Vjerujem da se nitko ne bi stidio ovakvog sistema za računalo.Jasno mi je da se ne može uspoređivati sa nekim hi-fi-jem ali za ovakvu cijenu osobno mislim da nemože bolje.Da i može bolje osobno neam živaca sa slaganje hi-fija.A dobro znamo da samo pošten reciver za hi-fi ispod 2 soma kuna teško čemo naći.Zvuk u filmovima je nešto predobro,ambijent je na razini kina i kažem još jednom snage ima zbilja dovoljno.
    Ovakvo mišljenje neam samo ja osobno već i svi moji frendovi kao i cura koji su prisustvovali krvavom mučenju ovog sistema.Već i sa intergriranom zvučnom karticom ovaj sistem možete vrtjeti gotovo na full snage,no ukoliko želite pravu čistina i kvalitetu zvuka nabavka barem neke Audigy 4 kartice obavezna vam je stvar.

    Cijena če nekome biti velika(oko 2600kn),no ako imate priliku čuti ovaj sustav u radu uz povečani volume siguran sam da čete promjeniti svoje mišljenje.

    PREDNOSTI:
    -Snaga,glasnoća,kvalitetan zvuk
    -Izgled
    -Mogućnost spajanja na pc,xbox,tv....
    -Vertikalno okretanje nožica na zvučnicima
    -Jednostavan i efikasan kontroler

    MANE:
    -Manjak srednjih tonova kod veće glasnoće
    -potreba veće preciznost za pravilno funkcioniranje daljenskog i control centra
    -cijena(kako-kome)


    OCJENA: 9.5/10


  19. #19
    Senior Member It lives by night
    Datum registracije
    Aug 2006
    Postova
    557

    Re: Vaše recenzije, radovi i korisni tekstovi

    Pozdrav svima, evo kako i sam naslov kaže, napisao sam reivew svoje, sad već bivše, Abitice

    Nadam se da nećete zamjeriti što ću samo okačiti link



    Abit IX38 QuadGT review @ PCE

    Pa eto pogledajte, recite što mislite, otvoren sam za prijedloge i pokude za ubuduće

    LP

  20. #20
    Guest

    Re: Vaše recenzije, radovi i korisni tekstovi

    XFX NVIDIA 8800GS 384MB


    Uvod:

    Sunčano toplo ljeto došlo nam je i ove sezone i nimalo nas nije poštedjelo svojim visokim temperaturama.Neki su na moru,neki rade,neki studiraju,neki ljenčare,a opet među tim svim vrstama i podvrstama osobina i ličnosti ljudskog roda ima i onih koji vole zaigrati neku dobru igru bez obzira na godišnje doba i bez obzira na vručine,hladnoće,kiše ili pak insomniju letećih sjekira.Insomnia?Nesanica?Kakve to veze ima sa letećim sjekirama?Pa...ovisnici o igrama dobro znaju da nakon previše igranja određene igre dolazi do takozvanog pričinjavanja nekih ingame djelova in real life.Niste skužili?Super,znači niste ovisnik.GG.Pošto sam i ja jedan od takvih odlučio sam se ovo ljeto počastiti vrhunskim nizom igara koje nisam zaigrao u proteklih godina dana,ili ih pak nisam odigrao do kraja zbog hardwerske gladi koja raste iz mjeseca u mjesec.Ta ista hardwerska glad u ovom je razdoblju došla zbilja na neki ekstremni nivo.I kad bi čovjek pomislio da nema izlaza ovome problemu uz malo informiranja dolazi do novih informacija. Vjerovali ili ne,znali ili ne znali,slutili ili ne slutili hardwerski dijelovi za naša draka desktop računala došla su u potpuno novu jeftinu eru.Sjetimo se koliko je ram memorija bila cjenjena i precjenjena prije nekoliko godina.E danas se jedna pločica od lagane gige može nabaviti za oko 100kn.Hard diskovi dostiglu su nevjerovatnu cijenu koja je manja od 1kn po Gb.A grafičke kartice za ispod soma kuna za peglanje najnovijih igara na fulll detaljima?Da,i to je sadašnjost.Ati/Amd je napokon priznao da su odlučili raditi komponente s ciljem čim jeftinije a čim bolje,na što je nvidia kiselim smješkom morala odgovoriti novim (slabijim) modelima grafičkih kartica.Rat je započeo.Samo se neka oni bore,bolje nama,a i njima bi trebalo ići dobro. Nego da ja prestanem trakeljati i filozofirati ajmo lagano krenuti sa recenzijom grafičke kartice koju sam nabavio prije nekoliko sati. Naime radi se o Nvidijinoj Ge force grafičkoj kartici iz serije 8.Ni više ni manje pod brojkom 8800.Priznali vi to ili ne,svi mi koji znamo ili pratimo hardwersku scenu samo spominjanje 8800 grafičkih kartica daje nam na znanje da se radi o nečemu sa veoma dobrim performansama.Dovoljno je spomenuti Ultru ili pak GTX modele koji ovisnicima o igrama i hardwerskim entuziastima daju poveče količine slinjenja.No ima jedna malena tajna.Upravo takvi modeli sa ekstremnim frekvencijama te automatski brutalnim performansama imaju i svoju cijenu.Oni kojima novac nije problem nemaju o čemu razmišljati,magraditi se jednom high end karticom nije nikakav grijeh.Dapače jednom se živi,iskoristimo to.No s druge strane više od polovice gamera novac itekako jeste problem.Stoga sam i sam osobno odlučio kupiti grafičku karticu koja cjenovnim pragom ne odilazi 800-ak kuna.O performansama i isplativosti možete pročitati u ostatku teksta...da bilo je i vrijeme.


    Specifikacije:

    NVIDIA® Unified Architecture
    • Unified shader architecture
    • GigaThread™ technology
    • Full support for Microsoft® DirectX® 10
    • Geometry shaders
    • Geometry instancing
    • Streamed output
    • Shader Model 4.0
    • Full 128-bit floating point precision through the entire rendering pipeline
    NVIDIA Lumenex™ Engine
    • 16x full screen anti-aliasing
    • Transparent multisampling and transparent supersampling
    • 16x angle independent anisotropic filtering
    • 128-bit floating point high dynamic-range (HDR) lighting with anti-aliasing
    • 32-bit per component floating point texture filtering and blending
    • Advanced lossless compression algorithms for color, texture, and z-data
    • Support for normal map compression
    • Z-cull
    • Early-Z

    NVIDIA Quantum Effects™ Technology
    • Advanced shader processors architected for physics computation
    • Simulate and render physics effects on the graphics processor
    NVIDIA SLI™ Technology
    • Patented hardware and software technology allows two GeForce-based graphics cards to run in parallel to scale performance and enhance image quality on today's top titles.
    NVIDIA PureVideo™ HD Technology
    • Dedicated on-chip video processor
    • High-definition H.264, VC-1, MPEG2 and WMV9 decode acceleration
    • Advanced spatial-temporal de-interlacing
    • HDCP capable3
    • Spatial-Temporal De-Interlacing
    • Noise Reduction
    • Edge Enhancement
    • Bad Edit Correction
    • Inverse telecine (2:2 and 3:2 pull-down correction)
    • High-quality scaling
    • Video color correction
    • Microsoft® Video Mixing Renderer (VMR) support
    Advanced Display Functionality
    • Two dual-link DVI outputs for digital flat panel display resolutions up to 2560x1600
    • One dual-link DVI outputs for digital flat panel display resolutions up to 2560x1600
    • Dual integrated 400MHz RAMDACs for analog display resolutions up to and including 2048x1536 at 85Hz
    • Integrated HDTV encoder provides analog TV-output (Component/Composite/S-Video) up to 1080i resolution
    • NVIDIA nView® multi-display technology capability
    • 10-bit display processing
    Built for Microsoft® Windows Vista™
    • Full DirectX 10 support
    • Dedicated graphics processor powers the new Windows Vista Aero 3D user interface
    • VMR-based video architecture
    High Speed Interfaces
    • Designed for PCI Express® x16
    • Designed for high-speed GDDR3 and DDR2 memory
    Operating Systems
    • Built for Microsoft Windows Vista
    • Windows XP/Windows XP 64
    • Linux
    API Support
    • Complete DirectX support, including Microsoft DirectX 10 Shader Model 4.0
    • Full OpenGL® support, including OpenGL 2.0


    Shader units: 96
    ROPs: 12
    GPU: G92
    Transistors: 754M
    Memory Size:384 Mb
    Memory Bus Width:192bit
    Core Clock:580 MHz
    Memory Clock:700MHz


    G92 chip za karticu vrijednosti ispod 800kn?Pošto se punokrvni G92 chip na modelima GT i GTS proteže nešto višom cijenom,a svi znamo da je ATI u ovom „vremenu“ ozbiljno zaprijetio svojim niskim cijenama,Nvidia je odlučila napraviti grafičku karticu 8800 GS baziranom na G92 chipsetu sa slabijim performansama i nižom cijenom.Uzeli su G92 chip te smanjili 24 shader jedinica i 4 ROPS-a.Sabirnica je također smanjena sa 256 bita na 192 bita što objašnjava memorijsku veličinu od 384Mb.S obzirom na malenih 192bita svaki expert imao bi na umu pitanje kako je moguće da grafička kartica sa samo 192 bita može biti i gamerska kartica?No arhitektura radi svoje i dečku su nam pokazali što se sve može a da je opet dobitak na strani nas zadovoljnih korisnika.Glavna razlika između G80 i G92 chipa je u tome što se Nvidia odlučila na 65nm proces te povečanje tranzistora na 754 sa 681 koliko je imao G80 chip.Isto tako na G80 nvidia je koristila eksterni chip za procesuiranje video (VP2) a sada se on nalazi(prebiva) na G92 „silikonu“.


    Pakiranje i izgled kartice



    XFX nikada nije štedio na izgledu i sigrunom pakiranju svojih grafički kartica,pa čak i kada je riječ o nižem rangu grafičkih kartica.Kutija je prosječne veličine i to 20x30 cm.Klasične je crne boje sa ispisanim specifikacijama grafičke kartice te velikim logo-om XFX-a (SF Wolf opakog pogleda).Sa stražnje strane nalazi se prozirna „folija“ preko koje se može vidjeti očima candy grafa.Sama grafička kartica također je crne boje sa zelenim imputima DVI-a (2 komada).Hladnjak malih dimenzija zauzima samo jedan slot što je itekako dobro za manja kučišta i matične ploće.Unutar kutije nalaze se 2 stiroporne ploče koje vrlo dobro zaštičuju grafičku karticu i ujedino ne omogučavaju grafičkoj kartici da se giba odnosno kliže.


    U paketu se nalaze:
    *2 x DVI to VGA connectors
    * 1 x S-Video to S-Video connector
    * 1 x S-Video to Component connector
    * 1 x Dual molex power to PCI-e power connector
    * 1 x Instruction manual
    * 1 x Quick install guide
    * 1 x "I'm Gaming: Do not disturb" Door sign
    * 1 x S-Video connector sheet
    * 1 x Driver Disc

    Ono što me ugodno iznenadilo je to što se xfx potrudio u svakom priručniku nekoliko puta podsjetiti korisnika da posjeti oficijalnu stranicu i skine najnovije drivere za grafičku karticu.Ne zaboravimo da je to bitno,jer ima puno osoba koje niti ne kuže koje su prednosti instaliravanja novih grafičkih drivera,a na ovaj način xfx gotovo da zapovijeda korisniku da to mora učiniti.Xfx u ponudi ima 4 vrste 8800GS paketa grafičkih kartica.I to običnu gs sa frekvencijama 580/700 te XXX verziju sa frekvencijama 680/800.No tu se još granaju u 2 kategorije i to paketi sa gratis igrom i paketi bez gratis igre.Nažalost naši Hrvatski dobavljači nabavljaju samo verzije bez bonus igara.Vjerovatno ih ispadne jeftinije,no to je žalosno pošto se radi o vrhunskim igračim naslovima.Ni više ni manje nego o Call of Duty 4 ili igrom Company of Heroes.Makar se XXX verzija na prvi pogled čini puno boljom kupnjum imajte na umu da je memorija sporija (1,4ns).Razlika je u tome da je XXX verzija tvornički overklokana.No sa malo znanja i običnu GS verziju kartice možete postaviti na frekvencije XXX modela.



    Hladnjak,temperature i potrošnja:

    Nekima na žalost nekima na sreću vrtnja aktivnog hladnjaka postavljena je na 100% i ne može se mjenjati bez obzira na softwer koji se koristi.Oni koji vole tišinu vjerovatno se upravo zbog ovog slučaja neće odlučiti na ovu grafičku karticu bez obzira na nisku cijenu i solidne performanse.No s druge strane postoje i oni kojima to nije bitno i na neki način če biti sretni što neče trebati manuelno podešavati brzinu vrtnje te time koliko-toliko držati grafičku karticu na nižim temperaturama.XFX se time osigurao od mogučih problema sa zagrijavanjem te sam snosi posljedice za po meni dosta visoku buku koju radi hladnjak.Uglavnom kartica buči sa oko 35-40 db-aNa samome hladnjaku nalazi se naljepnica sa logom xfx-a identičnim sa kutije proizvoda,dok se na vrhu grafičke nalazi natpis XFX(fora za vidjeti na kučištima koje imaju prozirnu bočnu stranicu).Što se tiče temperatura u prosjeku na idle se kreće oko 45-50C a u full loadu maksimalno dolazi do 75C.Hladnjak ima bakrenu bazu sa aluminijskim „perajama“ koje su u kontaktu sa memorijom.Pošto je pasta u veoma viskoj dozi stavljena na gpu chip preporučam da skinete hladnjak,obrišete tj maknete tu pastu te u tanjem sloju stavite novu.Što se tiče potrošnje ova grafička kartica u idle troši oko 136W a u full loadu oko 180W što spada u čisti prosjek.






    Testna konfiguracija:

    Amd Athlon 64 4000+ X2 2.1Ghz
    Gigabyte S3P
    4x1Gb Kingmax ddr 800MHz 5-5-5-12
    Fortron 400W
    Hitachi 160Gb Sata II
    Xfx 8800Gs


    Testovi:

    GRID:
    1280X1024:Svi detalji max,AA 2X



    Min:29fps-a
    Mid:33fps-a
    Max:55fps-a
    2008-07-11 00:18:45 - GRID
    Frames: 1387 - Time: 48604ms - Avg: 33 - Min: 29 - Max: 55

    Igranje teče fluidno,bez večih zastoja,tu i tamo se osjeti malo usporenje na sekundu- 2,najčešće u gužvi kod sudara.

    Prey:
    1280X1024:Svi detalji max,AA 4X,AF 4X




    Min:29fps-a
    Mid:56fps-a
    Max:62fps-a
    2008-07-11 00:27:57 - prey
    Frames: 2730 - Time: 48454ms - Avg: 56.342 - Min: 29 - Max: 62

    Skorz fluidan gameplay bez imalo zastoja ili lagga.

    Crysis:
    1280x1024:Sve na high,bez AA,bez AF




    Min:19fps-a
    Mid:24fps-a
    Max:38fps-a
    2008-07-11 00:33:04 - Crysis
    Frames: 2264 - Time: 93331ms - Avg: 24.258 - Min: 19 - Max: 38

    Igra je sama po sebi zahtjevna.Iako se procesor čini kao kočnica i sama grafička kartica ipak nije spremna za ovolike performanse kod ove igre.Na podešavanju između high/medium igra se može sasvim lijepo odigrati i na ovoj grafičkoj kartici.


    Zaključak(globalno za 8800gs kartice):

    Pozitivno:
    -Cijena(može se nabaviti i za 600kn)
    -Performanse s obzirom na cijenu
    -Single slot hladnjak
    -Overkloking potencijal
    -Podržavanje PCI-Express 2.0

    Negativno:
    -Hladnjak uvijek na 100% (nemogučnost smanjenja)
    -s obzirom na cijenu neke manje sitnice...

    Rezime:
    S obzirom na moju konfiguraciju utemeljenu low-end pločom te procesorom dotična grafička kartica pokazuje da se ipak može igrati na visokim detaljima za malu cijenu.Xfx 8800gs nešto je skuplji s obzirom na ostale proizvođače stoga svima koji se odluče za ovu grafičku karticu preporučam da uzmu nešto jeftinije a po performansama identične modele(evga).Ukolko imate x2 procesor niže kategorije te monitor do 19“ 8800gs model je pravi izbor za vas.



    ISPRIČAVAM SE NA LOŠOJ GRAMATICI I MOGUČIM TIPFELERIMA POŠTO OVO PIŠEM U OVE KASNE NOĆNE SATE.
    FALE JOŠ NEKE STVARI TIPA OVERKLOKIRANJE,NO I TO ČU S VREMENOM UPDEJTATI.



  21. #21
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    May 2006
    Lokacija
    Čakovec
    Postova
    2.427

    Re: Vaše recenzije, radovi i korisni tekstovi

    Pošto si radim veliki update kompa je na redu i novi Cooler. Kao što i vidite odlučio sam se za Xigmatek D1284

    Pakiranje:

    Cooler je bio odlično zapakiran i dobro zaštićen, i nema šanse da bi mu se što moglo dogoditi u transportu

    Ocjena: 5

    S S

    Oprema:

    Što se tiče opreme moglo je to i bolje, ali ako pogledamo da druge firme daju još manje opreme nego Xigmatek, onda svaka čast barem na tomu…

    Ocjena: 3.5



    Specifikacije i Cooler:

    Sam cooler izgleda vrlo specifično i astronomski. Na podnožju se nalaze 4 bakrene cijevi koje imaju direktni kontakt s procesorom te se bakrene cijevi na vrhu coolera spajaju s aluminijskim perima. Sam ventilator je vrlo dobar (do 27dBA), te je prema Zalmanovom ventilatoru (7700AlCu) „majka“.
    Cooler je veoma ogroman te se to nekome možda neće sviđati (120x120x25). Moje je mišljenje da se je taj cooler mogao napraviti još kvalitetnije i bolje te se ubrzo nadam njegovom nasljedniku…

    Ocjena: 4

    S

    Montaža:

    Kao što sam već i rekao cooler je ogroman te će nekome možda predstavljati probleme oko instalacije ( meni je također predstavljao na početku, te kad sam kasnije skužio koja sam budala, instalirao sam ga u roku 5 sekunda)! Ako imate malu deblju ruku instalacija će možda biti otežana. Sama instalacija se obavlja push-up pinova. Tako da ja za lakoću instalacije dajem ocjenu 4.5, a za pribor kod instalacije 3.5…. i završnu ocjenu bi ipak dao čvrstu četvorku

    Ocjena: 4

    evo moje podnožje:

    Hlađenje:

    Dolazi mi onaj najbolji dio gdje sam se na vlastite oči uvjerio da je ovaj cooler zvjer. Naime sa prijašnjim coolerom (Zalman 7700AlCu) i idle modu temperatura je bila 40⁰C, dok je kod Xigmateka 35⁰C( problem je u tome što imam i dost manje kučište pa je sada protok zraka još slabiji). E, a sad nastupa Xigmatek! Kod upaljenog kompa 1h pri benchmark testova procesor je kod Zalamana dostigao temperaturu do 55 a i više ⁰C, a kod Xigamteka nevjerojatnih 40-45⁰C. i moram naglasiti da se 45⁰C dogodilo samo kako bi rekli na „mah“. Nisam ni s tom temperaturom bio zadovoljan i ljepo sam ugasio 3DMarksa i imao sam što za vidjeti! Za nevjerojatnih max. 7 sekunda temperatura je 45⁰C se spustila na 39⁰C, i tako da mogu reći na kraju da se ovaj cooler definitivno ODLIČNO nosi s opterećenjima.

    Ocjena: 4.5

    Pribor:

    Moram napomenuti da je ovo jedini pribor koji sam korisio i instalaciji ovog coolera i i druge stvari koje sam usput napravio



    Zaključak:

    Definitivno mogu reći da ovaj coler spada u sam vrh poude( tako da me nebi drugi shvatili kako ja mislim da je sad ovo najbolji cooler koji postoji, al je među najboljima nema sumnje), te bi ga ozbiljno mogao preporučiti svima koji misle raditi OC. Mana ovog coolera je možda cijena od 320kunića, jer se za 60kn može dobiti TU 120 Extreme za koji kažu da je najbolji zračni cooler….al možete razmisliti svakako i o ovom cooler

    Zaključna ocjena: 4,2/5

    Plus: dizajn, kvaliteta, 4 bakrene cjevi (direktni kontakt)

    Minus: Veličina (nekome, meni ne), malo( ali malo) bučan ventilator, montaža

    Mali pogled na sobu usred instalacije

    I na kraju kušite nekad i kučište danas!!!

    S

    To bi bilo sve od mene! Živjeli
    // P55A-UD3R // i5 750 // Scythe Katana 3 // G.Skill 4GB DDR3 // HD5850 // EVO840 SSD // Chief 650W TS //
    // Bach VX // P2414H // X-540 // Blackwindow Elite & Deathadder / KrakenPRO V2 // Asus Xonar DG //


    & Asus G75VW - DS72

  22. #22
    Guest

    Re: Vaše recenzije, radovi i korisni tekstovi

    4000+ X2 VS E6600 BY:amd freak & Juventus Fan

    UVOD

    Ljetna gamerska ali i hardwerska groznica sada polako dolazi do svojeg epicentra zavodljivosti i vremenskog pakla.Pretek novog hardvera ozbiljno je ugrozio posao mnogim recenzentima i entuziastima.No razni testovi i recenzije nekada ipak nisu ispravno napravljene ili su pak napravljene sa lošim (namjernim) povečanjem ukupnih rezultata.Vjerujem da svi vi (kao i ja) prvo vjerujete ono što vidite na svoje oči i isprobate svojim rukama pa tek onda recenzijama drugih osoba.Već dugi niz godina pitanje amd vs intel te ati vs nvidia ponavlja se na gotovo svakom forumu vezanom uz računalni hardware.Iako je pitanje pomalo blesavo ono se može prikazati na niz podpitanja ali i odgovora.Pa tako npr nije isto uspoređujemo li amdov procesor iz low end ranga sa intelovim procesorom srednjeg ili višeg ranga.Ista stvar vrijedi i za grafičke kartice.

    Proučavanjem različitih recenzija te sudjelovanjem u nizu diskusija vezanih za procesore vrlo često su ljudi hvalili ono što imaju.Tako su neke osobe govorile kako amd-ov (4000+ X2) procesor mora tjerati veliki večinu igara uz solidnu grafičku karticu na gotovo maksimalnim postavkama u rezoluciji do 1280x1024 bez "lagga".Pošto i sam posjedujem dotičan amd-ov procesor znao sam da to nije istina,pa čak ni kada se on overklokira na nekih 2.8Ghz razlika baš i nije toliko velika(lagg postoji).Stoga sam odlučio za sebe i vas napraviti test jedne grafičke kartice iz srednje kategorije na jednom amd-ovom procesoru i jednom intelovom.

    TESTIRANJE

    U dvije različite konfiguracije umetali smo istu grafičku karticu.Na oba diska stavljeni su novi operativni sustavi Windows xp SP2 te najnoviji driveri za nvidia grafičku karticu(175.19).Princip mjerenja fps-ova odvijao se pomoću frapsa koji ima mogučnost određeno vrijeme zbrajati i mjeriti fps-ove te ih nakon vremena prekida prikaže putem skale MIN,MID,MAX.MIN=Najmanji broj sličica u sekundi u nekom trenutku igranja igre.MID=Prosječan broj sličica tokom igranja igre.MAX=Maksimalan broj sličica tokom igranja igre u nekom trenutku same igre.Pošto neke igre imaju veoma loše benchmark sustave testiranja (npr FEAR koji je daleko od relanosti broja fps-a u samoj igri) odlučio sam benchamarke napraviti na svoj načim u istim dijelovima u igrama na temelju iste radnje.Pošto smo tražili pravu razliku i prikaz prave snage u svim isprobanim igrama loadali smo najgore misije(crysis) te mape sa najviše detalja i vozila(grid).

    Obje konfiguracije čekaju testiranje:





    1.Konfiguracija


    Amd Athlon 64 4000+ X2 2,1GHz 1MB L2
    Stock hladnjak
    Gigabyte M52S-S3P, nVidia NF520
    Zotac 8800GT 512mb + Accelero S1
    Kingmax 4X1 Gb ddr2 800MHz 5-5-5-12
    Hitachi 160Gb Sata
    Fortron 400W PNF
    X-FI AUDIO
    Logitech Z-5500

    Rezultati:

    Prey S1280x1024 4xAA 16xAF MAX DETAILS

    MIN: 51fps
    MID: 59fps
    MAX: 62fps

    "
    2008-07-12 11:11:52 - prey
    Frames: 3618 - Time: 60427ms - Avg: 59.874 - Min: 51 - Max: 62 "


    Igra teće sasvim fluidno bez ikakvog legga




    GridS 1280X1024 AA MAX AF MAX DETAILS MAX

    MIN: 31FPS
    MID: 40
    MAX: 50

    "2008-07-12 11:16:52 - GRID
    Frames: 4190 - Time: 104132ms - Avg: 40.237 - Min: 31 - Max: 58"

    Čini se da je ovakav setup računalnih komponenata gotovo ono što je potrebno za igranje grid-a na svim detaljima uz fluidan gameplay (makar ograničen na dosta niski frejmate od 32fps-a tokom gužve in game).NO bilo kako bilo osjeti se lagana usporenost već u samom meniju igre te u nekim situacijama u igri tokom većih gužvi između automobila ali i sudara).



    CrysisS 1280x1024 HIGH DETAILS NO AA NO AF

    MIN: 6fps
    MID:20fps
    MAX:35fps

    "2008-07-12 11:23:26 - Crysis
    Frames: 1739 - Time: 85177ms - Avg: 20.416 - Min: 6 - Max: 35"

    Možete i sami zaključiti da je "vožnja" ove igre išla katastrofalno loše sa nizom usporavanja (lagga).



    2.Konfiguracija

    Intel Core2Duo E6600 2,4Ghz 4MB L2
    Stock hladnjak
    Gigabyte P31-S3G, s775, iP31
    Zotac 8800GT 512mb + Accelero S1
    Kingmax 2X1 Gb ddr2 800MHz 5-5-5-12
    Seagate 320Gb Sata
    Fortron 350W PNF
    X-FI AUDIO
    Logitech Z-5500








    Rezultati:

    Grid S1280x1024 MAX AA&AF MAX DETAILS

    MIN:49fps
    MID:64fps
    MAX:79fps

    "2008-07-12 15:06:13 - GRID
    Frames: 3355 - Time: 51875ms - Avg: 64.675 - Min: 49 - Max: 79"

    Već u samome meniju osjeti se velika razlika fluidnosti naspram konfiguracije utemeljene amd-ovim procesorom.Sama vrtnja igre odvijala se predobro bez imalo osječaja trzanja ili usporavanja.


    CrysisS 1280x1024 NO AA&AF HIGH DETAILS

    MIN:18fps
    MID:28fps
    MAX:38fps

    "2008-07-12 15:21:48 - Crysis
    Frames: 1920 - Time: 67863ms - Avg: 28.292 - Min: 18 - Max: 38"

    Užitak igranja crysisa na ovoj konfiguraciji ostavio me gotovo zapenjog.Minimalni fps od 18 sličica u sekundi dogodio se na samom početku loadanja pozicije igre.Nakon toga igra teće gotovo savršeno.Iako je crysis takav kakav je sasvim se lijepo možete igrati na dotičnoj konfiguraciju uz dotične detalje uz pokoje gotovo minimalno usporenje tokom igre koje vas sigurno neće uznemiriti.











    REZIME

    Iako se procesori zbog svoje cijene i ranga ne mogu uspoređivati sami sebi smo dokazali da je Intel puno bolji procesor za tjeranje novijih igara.Uzmimo još k tome da su testovi napravljeni na defaultnim brzinama dovoljno govori o mogučnostima Intelovog procesora koji je ozbiljan kloker velikih mogučnosti.Isto tako smo dokazali da napajanje Fortron 350W može tjerati ovakve konfiguracije bez imalo muke i nestabilnosti.Stoga ukoliko ste gamer a budžet vas jako ne sprečava priuštite si neki intelov procesor iz srednje kategorije i uživajte u performansama.A kao bonus danas-sutra uz malo znanja možete se poigrati overklokiranjem te dobiti još bolje scorove i veći prob sličica u sekundi.



    Eto jedan malen testić za vas forumaše kojeg smo napravili danas ja i kolega (Juventus fan).
    Nemojte zamjeriti što nismo testirali veći broj igara te napravili usporedbu sa overklokiranim procevima.Bili smo jako ograničeni sa vremenom,no možda to kojim ponovnim susretom i napravimo.


    P.S:Zahvaljujem se forumašu " Karlo_from_Bjelovar" na izradi grafikona.S

  23. #23
    Senior Member Respawned sorcerer mamlaz's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Tamo gdje se svijetla gase...
    Postova
    1.434

    ATi Radeon 4850 HD susreće Accelero S1 rev.2

    ATi Radeon 4850 HD susreće Accelero S1 rev.2


    Svi već dobro znamo da je 4850 HD vrhunska video kartica, i s obzirom na cijenu po kojoj se nudi, trenutno je best buy do 1500 kn. Najveće mane ovog komada hardware-a je taj što usprkos mikro-kontrolerom upravljanoj brzini vrtnje samog hladnjaka, hlađenje ove kartice nije optimalno, i u najmanju ruku dramatično (85°C bez opterećenja sa 800 r/pm-a, do 95°C u punom radu sa cca 1450 r/pm-a). Bez obzira na to, ova kartica se jako dobro overclock-a, ali zbog same temperature se već zapinje o kamen spoticanja. Jedna od mogućnosti smanjenje same temperature je ručno upravljanje brzinom vrtnje samog hladnjaka. Odlični rezultati se ostvaruju sa 40% brzine vrtnje (cca 3800 r/pm), ali posljedica toga je i prilično bučniji sustav. Naravno, s tim se također „hodnici“ hladnjaka ispunjavaju sa dodatnom prašinom, a rotor i stator na ventilatoru također pate (zagrijavanje dovodi do bržeg starenja komponenti i pregaranja namotaja bakrene žice na samom rotoru). Mnogo učinkovitije je ugradnja novog hladnjaka, i to Accelero S1 rev.2 na ovu karticu. Da bi vam olakšao taj postupak, i pomogao vam da maksimalno iskoristite ovaj vrhunski hladnjak,
    poklanjam ovih par redaka upravo vama.

    PRIPREMA:

    Prije nego što počnete samu ugradnju novog hladnjaka, bitno je pripremiti stvari koje će te bezuvjetno trebati, i bez kojih će vam suživot sa ATi 4850 HD biti mnogo ljepši.
    Obavezno:
    - Accelero S1 rev.2 [165kn]
    - Sharkon 120mm / 1000 r/pm Cooler [50kn]S(ili neki drugi od 120mm)
    - OCZ BGA Cooper Heatsink [25kn]S(ili slični pasivni blokovi za GPU memoriju)
    - Zalman Silver Paste [25kn]S(Artic Silver, Spire Silver i druge termovodljive paste)
    - Plastične vezice 4 kom. [2kn]S(ili žica za vezanje el. vodiča)
    - Uhu momentno ljepilo [18kn]S(može Loctite, ali klasični bez dodatka gume, tj. manje agresivno brzo ljepilo)
    - Elektronička kliješta (poslužit će i „konbinirke“)
    - Mini brusilica od 25W (može i bušilica manje snage sa brusnim kamenom i regulatorom brzine okretaja)
    - Set malih i srednjih križastih bitova (ili odvijač „vulgaris“, s tim da pazite da ne oštetite vijke, tj. „izglodate“ glavicu vijka)

    Opcionalno:
    - CD-Rom Audio kabel [ukradite iz nekog „smeće“ kućišta]S(onaj što se koristio za direktno spajanje na matičnu ploču radi mogućnosti korištenja audio konektora na
    samom optičkom uređaju)
    - Malo strpljenja i mirna (ženska) ruka (na ramenu) ☺

    Nakon što ste sve pribavili, potrebno je ukloniti stari hladnjak. Možda sam staromodan, ali iz iskustva se držim toga da se prvo odstrane okolni vijci, pa tek onda vijci koji su neposredno blizu jezgre grafičkog procesora. Samim time ste sigurni da prilikom odvijanja ostalih vijaka nećete neposredno „okrhnuti“ dio same jezgre.

    S


    Dakle prvo vijke okolo jezgre, pa onda zadnja 4 vijka koji se nalaze na „X“ zaštitnoj pločici. Vijke i pločicu sačuvajte, jer u slučaju da vam grafička kartica ipak otkaže, vratite stari hladnjak i reklamirajte. Kada ste skinuli stari hladnjak, upotrijebite suhe Paloma maramice te očistite jezgru od termovodljive paste, i memorijske čipove od „masnoće“. Pošto uz Accelero S1 rev.2 dobijete 8 aluminijskih blokova za memoriju, te 2 bloka koji vam ne odgovaraju za ovu karticu, morate nabavite 8 dodatnih blokova. Ja sam se pak odlučio za OCZ bakrene blokove, koje koristim već duže vrijeme. Masivni su i imaju uska rebra, te odlično odvode toplinu. Ako ne možete doći do njih, umite slične bakrene blokove, na tržištu ih ima dosta (pogledajte u Links-u, M-San, Elkotek i slične prodavaonice).

    S

    Za hlađenje memorijskih čipova mogao sam koristiti i aluminijske koji dolaze uz Accelero, ali mi se čine jako loši za tu namjenu. Prelagani su i imaju samo 5 rebara, te ih smatram jeftikaner nužnim zlom. Ali never mind...Blokovi su samoljepljivi, te kad ih montirate na čipove, dobiti nešto slično ovome:



    Kad ih nalijepite na memorijski čip, laganim pritiskom palca utisnite memorijski blok 10ak sekundi, i uvjerite se da sigurno drži (zamislite da se odlijepe usred igranja omiljene vam igre. Znam, jako loše zvuči...). Kada ste osigurali svih osam memorijskih čipova, vrijeme je da još zaštite i ostalu elektroniku koja se grije na ovoj kartici. Prije nego što krenete koristiti blokove od S1 hladnjak, pripremite si kliješta/konbinirke i brusilicu/bušilicu sa brusnim kamenom. Pošto između kondenzatora nema mjesta za punih 4 bloka, jedan blok valja skratiti za jedno rebro (od nekud mi je ovo poznato, Biblija, Knjiga postanka... Naaahhh...). Pripazite na prste, i od strane brusilice i od strane zagrijavanja bloka. Možete koristiti i škripac, ali u tom slučaju bi se aluminij lako mogao savinuti i početi taliti. Polako uz pomoću kliješta je bolja opcija. Trebali bi ste dobiti ovakav komad bloka:

    S


    Sada si fino uzmete još tri bloka, i polijepite ih zajedno sa ovim jedan uz drugi, te bi ste trebali dobiti ovakav prizor na vašoj video kartici:



    Još malo pa smo gotovi sa blokovima. Ostala je još 8 elektroničkih sklopova koje treba zaštiti od pregrijavanja. To su ovih 8 iznad aluminijskih hladnjaka. Pošto je površina za lijepljenje jako mala, siguran sam da će blokovi nakon par sati otpasti. Zato uzmite 3 komada aluminijskih blokova, i na ljepljivi sloj kapnite pola kapi Uhu super ljepila, te komadićem papira tanko razmažite da bude skroz glatko, skoro kao i da nema ljepila (to je ipak agresivna kemikalija koja može (ali ne mora) oštetiti vašu grafičku karticu,
    zato stavite jako malo i razmažite, te zalijepite. Ok, ovaj dio posla je gotov, sada se možete baciti na ostatak hladnjaka. ☺
    Nanesite pastu u tankom sloju na jezgru grafičkog procesora, te pripazite ako koristite srebrenu pastu da vam se ne „prelijeva“ preko jezgre. Srebro je vodljivo i sigurno ne želite vidjeti plavi dim iz kućišta. No dobro, postavite hladnjak zajedno sa 2 plastična „čepa“ koji ga osiguravaju čvrsto na mjestu. Tu ne bi trebalo biti problema, imate 4 vijka i slijedite upute koje ste dobili sa hladnjakom. Ok, hladnjak leži na grafičkoj, ali još jednom pogledajte da slučajno heatpipe-ovi nisu pomaknuli ili odvojili blokove sa memorije (prolaze tik iznad memorije). Kad je sve gore, priključite grafičku karticu na računalo i provjerite dali radi. Radi? Ok, sa GPU-Z bi ste trebali očitavati temperaturu u rasponu od 50-55°C, a i manju. Sve više vrijednosti od toga bez opterećenja bi značile da ste stavili ili previše paste, ili hladnjak nije dobro „sjeo“ na jezgru, te ponovno postavite hladnjak i ispravite svoju grešku. Sad sve paše? Odlično, vrijeme je za montažu 120mm hladnjaka. Najbolje bi bilo da ga postavite tako da puše po memorijskim čipovima i po 2 heatpipe. Ako nemate 120mm, koncentrirajte se na memoriju, jer pipe same dobro hlade jezgru, dok memoriju sama treba određeni „propuh“. Ja sam se odlučio ovako montirati hladnjak:



    Sa plastičnim vezicama (spojite 2 kao jednu, jer jedna sama je prekratka) povežite hladnjak na 2 kraja provlačenjem vezica kroz aluminijska rebra i između jedne heatpipe. Zategnite te odstranite višak. Možete koristiti i žicu za montiranje, ali nije baš previše fancy za gledati. Možete hladnjak zalijepiti za aluminij na S1 sa super ljepilom, ali nisam baš siguran da će dugo držati. Budite kreativni. Još malo pa samo došli do kraja. Sigurno se pitate što će mi pobogu onaj kabel za CD-Rom!?
    Pa, pošto mi se nije svidjela ideja da svoj 120mm hladnjak spajam na ploču ili direktno na molex konektor, te samim time razvlačim žicu po kućištu, sjetio sam se da ti stari kablovi imaju konektor koji odgovara istom onom koji napaja hladnjak na stock hladnjaku ove grafičke kartice. Odsijecite taj bijeli konektor sa 4 žice.
    Trebaju vam samo dvije: crna i crvena. Ako gledamo konektor, crnu je potrebo premjestiti na krajnju lijevu stranu, a crvenu odmah do nje. Ostale žice iščupajte i bacite. To bi izgledalo ovako:



    Na ventilatoru imate 3-pinski konektor, te spojite crvenu na crvenu, crnu na crno (crna 0V, crvena 12V). Najlakše vam je to napraviti tako da sa bijelog 4-pin konektora ove 2 žice(crvena i crna) ogulite 2mm te presavijete uz plastiku, te ugurate u rupice na ženskom 3-pin konektoru od ventilatora. Ovako to kod mene izgleda (slikano mobitelom).

    SS

    Naravno, spoj malo ojačajte izolacijskom trakom, da se prilikom čišćenja kućišta ne iščupa. Čestitam! Upravo ste montirali svoj S1, te će te sigurno dugo uživati uz vašu 4850 HD karticu! Samo za primjer, meni moja 4850 bez opterećenja radi na 32°C.



    A overclock je također bolestan:



    Ja se još samo ispričavam zbog slika koje su slikane sa Nokiom 6300 na 1600*1200. Za kraj, slika moje „kante“:

    Odabrao: Đelo Hađiselimović ☺

    S

    Autor teksta: Mamlaz

    Edit: Popravio Sickmanno1

  24. #24
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Sep 2007
    Lokacija
    Split
    Postova
    9.374

    Re: Vaše recenzije, radovi i korisni tekstovi

    Review:Samsung 2232BW

    Eto,odlučio sam napraviti jedan review mog Samsunga,kupio sam ga prije par mjeseci:

    Specifikacije
    Display Screen Size 22" Widescreen
    Resolution 1680 x 1050
    Brightness 300cd/m²
    Contrast Ratio DC 8000:1 (1000:1)
    Response time 2ms
    Viewing Angle (Horizontal/Vertical) 170˚/160˚
    Colour supported 16.7M
    Signal Input Video Signal Analog RGB, DVI
    Sync. Signal Separate H / V, Composite, SOG
    Connector 15pin D-SUB, DVI-D
    Power Power Consumption 45W
    Standby Power (DPMS) < 1W
    Type Built-in
    Features Plug & Play DDC 2B
    Optional Accessories DVI-D cable
    Special Features MagicBright3, Off timer, Image Size, Color Effect, Customized key, MagicWizard & MagicTune with AssetManagement, Windows Vista Premium, DVI with HDCP, Safe Mode (DownScaling in UXGA)
    USB powered hub option No
    Mac compatibility Yes
    Wall-Mount VESA 100mm
    Cabinet Colour High Glossy Black
    Dimension Product Dimension (With stand, WxHxD) 513.7 x 400.3 x 219mm
    Product Dimension (Without Stand, WxHxD) 513.7 x 352.2 x 61.2mm
    Shipment Dimension (WxHxD) 593 x 433 x 132mm
    Weight Product Weight 5.1kg
    Shipment Weight 6.5kg
    Stand Function Swivel, Tilt
    Type Simple

    Pakiranje:

    U paketu se nalazi ovo:CD sa software-om,krpica za čišćenje(to mi je uvijek trebalo),potvrda garancije,upute za nešto,priručnik te upute za sastavljanje monitora.
    Monitor je prilično lak,ali ga je jako teško spojiti.
    S


    Postolje:

    To je najveća mana ovog monitora,postolje je kriminalno izvedeno.Napravljeno je od plastike koja izgleda jeftino i krhko i gume koja ne ulijeva povjerenje.Jako ga je teško sastavit(meni je trebalo 10 min),treba bit oprezan da se nešto ne strga.Na plastičnu elipsu na kojoj monitor stoji se stavlja mali plastični dio,sa donje strane se stavi jednostavno zašarafi na elipsu,a sa gorjne se gurne u rupu u samom monitoru koja je obložena gumom.Tu treba bit jako oprezan da ne pukne ta plastika,komplicirano je to stavit i takvo postolje izgleda nestabilno.Osim toga postoji mogućnost da se guma rastopi ili proširi na većoj temperaturi što svakako nije dobro.Kad se jednom monitor stavi na postolje može se podešavat samo gore dolje,nema nikakvih drugih opcija okretanja/zakretanja,nažalost,te funkcije su žrtvovane zbog dizajna.



    Dimenzije:

    Ovo je 22" widescreen monitor,u prijevodugroman je i sasvim dovoljan za prosječnog korisnika.Ako imate 17" CRT i hoćete prijeći na ovaj,šokirat će te se,sve je puno lakše za napravit,ima puno više prostora(i na ekranu i u sobi),igranje je puno ugodnije zbog widecreen formata,gledanje filmova je pravi užitak,pogotovo onih u HD formatu.Lakše se radi u office-u.Prednosti widescreena nad normalnim formatom su ogromne i widescreen je uvijek bolji izbor bezobzira na to za šta će te rabit monitor.Dimenzije monitora su sasvim uredu,ali će nekima možda smetat to što je monitor malo deblji od prosjeka.

    Usporedba kreditne kartice i ekrana da se vidi koliko je velik:


    Rad sa više aplikacija istovremeno:


    Usporedba prastarog 15" monitora i novog samsunga:


    Ostale slike:
    S


    Kvaliteta slike:
    Je odlična,ako hoćete monitor koji je dobar za gaming te gledanje filmova i povremenu obradu fotografija onda je ovaj monitor odličan izbor.Ako ste pak takvi da primjećujete i najsitnije razlike između monitora i tražite neki monitor koji nema TN matricu onda ovaj samsung nije za vas.

    Dizajn:
    Monitor uvijek izaziva VAU! efekt i izgleda prekrasno u svakom okružejnu,dobio je i nekakvu nagradu za dizajn.

    Ergonomija:
    Monitor ima glatku površinu na kojoj često ostaju otisci prstića,barem na plastičnom dijelu.Sam ekran nije nešto previše osjetljiv na otiske,naprotiv,moj stari CRT je bio toliko zmazan da ga ništa nije moglo očistit,otisci se slabo prihvaćaju,a ako se to i dogodi tu je uvijek specijalna krpica od mikrovlakana od koje će se vaš monitor sjajiti kao da je tek kupljen(inspired by TOP-SHOP).Po meni je druga najvažnija mana ovog monitora kut gledanja.Makar se poboljšava svakim novim modelima LCD monitora još uvijek nemože parirat CRT-ima po tom pitanju.Kut gledanja mi stvara velike probleme u obradi fotografija i gamingu.Monitor mi je na višoj poziciji,a pošto je prilično visok,gornji dio ekrana je zatamljen,pa tako često nešto propustim u obradi fotografija ili me neko sa snajperom ubije zato što ga nisam vidio.Najlogičnije riješenje za ovaj problem je da ga jednostavno namjestim da bude pod koso,ali to je nemoguće zbog toga što postolje ograničava to.Zato ako ga planirate kupiti,potrudite se da sredina monitora bude u ravnini vaših očiju.Zatim tipke,pozicionirane su ispod ekrana i nepraktične su,to je isto žrtvovano zbog dizajna.
    Brzina matrice:
    Je ultrabrzih 2 ms.Dinamične scene izgledaju odlično pa igranje i gledanje akcijskih filmova na ovom monitoru nije nikakav problem.

    Boje:

    Su vjerne i izgledaju prirodno.Na samsungu izgledaju puno bolje nego na mom starom CRT-u.
    Tu se baš nevidi najbolje,ali izgledaju odlično:


    Rezolucija:
    Je kao i kod svih 22" modela 1680x1050,igre izgledaju predivno na toj rezi,ali će vam bit potrebna i jača grafička,ako se želite komotno igrat.

    Cijena:
    Je samo oko 1600kn,što je badava.Odličan monitor velike rezolucije za te novce se više nego isplati uzet.Dok sam ga ja kupovao,bio je 2200kn

    Zaključak:
    Ovo je odličan monitor za gamere i ostale korisnike koji ne zahtjevaju savršenstvo.Na ovom samsungu svaki posao koji ste obavljali na nekom manjem CRT-u dobiva sasvim novu dimenziju.

    OCJENA:

    8,7/10

    Maneostolje,kut gledanja ako je na višoj poziciji,debljina
    Prednosti:Kvaliteta slike,dizajn,brzina matrice

    Ispovjest korisnika:
    koristim ga više mjeseci i ne bi se nikako mogao vratit na manji,navikao sam se na njega i jedva uspijem nešto napravit na manjem monitoru.

  25. #25
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2008
    Postova
    2.168

    Re: Vaše recenzije, radovi i korisni tekstovi

    Miš Logitech G5

    Pozdrav,evo odlucio sam se da napravim jednu recenziju o mome novom mišu logitech G5.Kupio sam ga tako sto sam se na forumu malo posavjetovao i rekli mi da je G5 jedan od boljih gamerskih miša do 400 kn i moram priznat da je istina Razera nisam htio uzet jer mi se cini da ga previse dizu u nebesa a malo daje.Uz njega sam kupio jos i podlogu Razer ExactMat,mis jednostavno leti i još se nisam navikao na njegovu brzinu u odnosu na moj stari mis.Jos samo da kazem da ce recenzija bit slicna pimpovoj tako da se ne ljutite

    Pakiranje

    Izgled zapakiranog G5(slika nije moja)



    Neću ništa filozofirat o izgledu i sigurnosti pakiranja nego cu samo nabrojit sto se sve dobije s misom.Znaci s misom dobijete

    -Kutijicu s utezima i te utege stavljamo u patronu misa te sami odredjujemo koliko ce nam tezit.
    -Cd sa SetPoint softwerom
    -Upute

    Evo jedna moja slika da vidite kako to izgleda



    Dizajn Logitech-ta G5



    Na prvi pogled miš mi se čino kao neka plastika koja ne vrijedi niti 50 kn.Ali kad sam ga uhvatio u ruke mišljenje se promijenilo.Miš sam testiro tako da sam igro 2 sata fear combat i možete mislit kako vam se u napetosti znoje ruke i miš mi se ništa nije sklizao iz ruku kao što su se moji prethodni miševi sklizali jer je na vrhu oblozen plavo crnom hrapavom ajmo rec „trakom“.Miš savršeno leži u ruci jer sastrane ima mjesto za palac ali oni koji su dosad koristili obicne miseve dosta ce se privikavat na ovoga.Sa strane iznad mjesta za palac su dvije tipke koje su loše raspoređene jer čestosto u igri stisnete i jednu i drugu što baš i nije dobro.I ono što sam zaboravio reci je to da ako ste lijevak niti ne pomošljajte na kupovinu jer nema sanse da ce te ga normalno drzat u ruci


    Performanse
    Ovo što je pod natuknicama je kopirano jer mi se nije dalo kopat po performansama miša

    - rezolucija: 2000/800/400 dpi (mijenjanje pomoću dvije tipke ispod kotačića)
    - procesiranje slike: 6.4 megapixela/sekundi
    - max. akceleracija: 20g
    - max. brzina: 45 do 65 inča/sekundi (ovisno o podlozi)
    - USB format prijenosa podataka: 16 bita/osi
    - USB broj izvještaja: 1000 izvještaja/sekundi
    - sleep mod: onemogućen
    - masa miša: regulirana utezima koji se umeću u catridge sa donje strane miša

    Software

    Cim instalirate drivere dolje u desnom kutu vam pise Advanced Game Setings.Tamo možete podešavati broj izvještaja po sekundi koji mozete stavit cak na 1000.Samo znajte da vam to dosta uzima od performansa vaseg pc-a.Neznam šta da još napišem u vezi softwera pa cu samo stavit sliku




    Ukupan dojam

    OCJENA: 8/10
    PLUS: Performanse,maska miša,1000 izvještaja po sekundi..
    MINUS: cijena,tipke iznad palca,nije dobar za lijevake

    Inace ja sam sa ovim misom zadovoljan i mislim da cu se drizit s njime sljedece dvije godine .Da,jos jedanput sorry sto je recenzija isti princip kao i pimp-ova.

  26. #26
    Senior Member Respawned sorcerer
    Datum registracije
    Jul 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postova
    1.003

    Logitech G9

    Miš Logitech G9
    Evo pošto sam se odlučio rijesiti svoje krntije od miša odlučio sam uzeti Logitech G9. Uputio sam se u vemil i kupio ovaj miš za 550kn.

    Pakiranje

    Pakiranje je standarno logitechovo, s dvije strane, jedna za široku glatku masku, druga za manju hrapavu masku. Uz miša i maske čete dobiti i kutijicu sa utezima, korisničke upute, cd s uputama i cd sa setpoint softwareom.


    Dizajn miša

    G9 ima dvije maske, pa vi birate onu koja vam više odgovara.

    Wide Load Grip je zapravo stock maska, koju vidite izvana, i ona je glatka sa “udubljenjem” za palac, gdje vam se palac odmara. Veoma je udobna.


    Precision grip je maska koja se nalazi iza. Ona je hrapava i veoma je korisna ako vam se ruke jako znoje, jer upija taj znoj. Ova maska nije udobna kao prethodna, ali je veoma dobra u igrama.


    Moram još nadodati na miš doslovno klizi po podlozi, I veoma je brz. Na wide load gripu se nalazi bijeli logo G9, I crveni logitech logo, dok je na precision gripu obrnuto .


    Performanse

    Logitech G9 ide do 3200dpi-a što je sasvim dovoljno za većinu korisnika. Također, ako vam je miš prelagan možete dodavati utege. U kutijici s utezima dobijete 4 utega od 4g i 4 utega od 7, sto znaci da možete sve skupa 28g. U miš stanu 4 utega. Mozete namještati brzinu scrolla izmedu obicnog scrollanja(rachet mode) i ubrzanog(hyper-fast mode). Naime ispod miša se nalazi tipka microgear. Kad ju uključite birate između rachet i hyper-fast modea, koji je puno brži. Svakako isprobajte ;D. Miš ima unutarnju memoriju tako da možete spremiti do 5 profila na mišu. Miš ima 8 tipki (6 vidljivih, 2 ispod) i scroll tipku, tako da se može reci da je dosta opremljen.




    Setpoint Software

    Ovo je software koji sluzi za podešavanje postavki miša. Ovdje zapravo birate kakvog misa zelite. Dpi, report rate, boja zaslona, brzina scrollanja, sve je tu. Ovdje se također nalazi profile manager tako da možete birati koji profil želite. U početku se mozda nećete moci snači među svim tim funkcijama . Također možete programirati tipke, tako da npr. zamijenite funkciju tipke.



    Ukupan dojam
    ocjena: 9/10

    Prednosti: Programiranje tipki, precizan, 3200dpi, biranje izmedu dvije maske (birate koja vam bolje lezi), hyper-fast scrolling
    Mane: (Nekome ce biti premali), cijena

    Sve u svemu, ako imate viška novca, a želite dobar miš, moja preporuka ide za G9. - vemil, ~550kn
    svaki komentar je dobrodošao

  27. #27
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Vaše recenzije, radovi i korisni tekstovi

    Laserski miševi OCZ Equalizer i Canyon MSL7
    By Ivan Marijanović 191x7 (marijanovic.ivan@hotmail.com)

    Odlučio sam svoje stare 800dpi mišonje zamijeniti novima.
    Pošto imam 2 računala odmah sam naumio uzeti i 2 miša.
    Prvo sam mislio uzeti iste miševe, ali me nešto navelo da uzmem ta dva „različita“.
    Kroz recenziju razumjet ćete i što je to bilo.


    Tehničke karakteristike:

    Krenimo od popularnijeg i navodno boljeg OCZ Equalizera. Šalim se, oba imaju iste karakteristike.
    • Senzor s laserom, 2500 DPI[/*:m:1wnr7uqa]
    • Na mišu 6-DPI podesivo (600-800-1200-1600-2000-2500)[/*:m:1wnr7uqa]
    • Agilent 6010 čip s 7080 FPS tehnologijom[/*:m:1wnr7uqa]
    • Triple Threat tipka – 1 klik 3 pucnja za prednost u igrama[/*:m:1wnr7uqa]
    • Dual-laser tehnologija za bolju preciznost[/*:m:1wnr7uqa]
    • Ergonomski oblikovan za dešnjake[/*:m:1wnr7uqa]
    • Zlatom presvučeni USB konektor[/*:m:1wnr7uqa]
    • Tanki kabel skoro neprimjetan (osjećaj kao da se upravlja bežičnim mišom)[/*:m:1wnr7uqa]
    • Ugodan dizajn s ne-kliznom plastikom i gumom[/*:m:1wnr7uqa]
    • Plug&Play[/*:m:1wnr7uqa]
    • Equalware software za podešavanje miša [/*:m:1wnr7uqa]
    • 7 tipki (lijeva, desna, „Triple Threat“, scroll, forward i back ta za promjenu dpi)[/*:m:1wnr7uqa]
    • Visina 39.7 mm[/*:m:1wnr7uqa]
    • Širina 68.5 mm[/*:m:1wnr7uqa]
    • Dužina 120 mm[/*:m:1wnr7uqa]
    • Težina 134 g[/*:m:1wnr7uqa]



    OCZ Equalizer

    Kutija:


    Sadržaj kutije:
    Miš + upravljački software + upute za uporabu + certifikat o autentičnosti + jamstveni list +
    6 zamjenskih „nožica“ miša za slučaj da se izližu od uporabe i naravno – zadovoljstvo posjedovanja.

    Izgled samog glodavca:


    Kao što i po slici vidite, miš je prekrasan plavo-crni. Narančasta tipka – Triple Threat.
    Tipka iza scrolla služi za promjenu dpi u letu.


    CANYON Laser Gaming Mouse MSL7

    Kutija:


    Sadržaj kutije:
    Miš + upravljački software + upute za uporabu + jamstveni list + 6 zamjenskih „nožica“ miša i naravno – zamjetna sličnost s OCZ Equalizerom.

    Izgled samog glodavca:


    Po slici se vidi da je miš još ljepši nego OCZ jer je čisto crn. Narančasta tipka – Triple Threat.
    Tipka iza scrolla služi za promjenu dpi u letu. Ko ne zna bolje reko bi da se radi o istom štakoru.


    Software:

    Oba uređaja dolaze s istim softwerom, samo se instalacijski cdi razlikuju estetski. Zanimljivo.
    Miševi imaju potpunu funkcionalnost i bez instaliranja programa, ali on im omogućuje još dosta toga.
    Izbornik cd-a se razlikuje kao i slika miša u progamu, ali program je ovaj:


    Vidljivo je odmah da nije prekrasan kao npr kod Logitecha, ali je vrlo funkcionalan i lako razumljiv.
    Programirati se mogu sve tipke zasebno, podešavati brzina scrolla i naravno osjetljivost miša (dpi).
    Gaming-Jump omogućava tzv „gesture miša“ – unesete si neke pokrete miša da vam budu određena radnja u igri recimo skok ili npr male attack.

    Testiranje, rad i ergonomija:
    Za oba dugorepa tipkala napisat ću skupa, ta razlike u radu osjetio nisam.

    Miševe sam testirao na 3 podloge; drveni radni stol, platnena podloga i zrcalo (wtf???) pri radu u
    Windowsima XP SP3, Igrama Unreal Tournament 2004 i Call of Duty 4 te crtanju u Autocadu 2007 na 2 računala;
    prijenosnik s 14.1“ wide ekranom rezolucije 1280x800 i stolno s 22“ 1680x1050.

    Za rad u Windowsima na 14.1“ korišteno 1200dpi, u igrama i Autocadu 2000dpi.
    Na 22“ u windowsima 1600dpi, igre i crtanje 2500dpi.

    Igre su izabrane iz više razloga – najveća prednost laserskog senzora primijeti se u brzim igrama kao što su pucačine, pogotovo mrežne, a i naravno
    – kompovi mi nisu baš jaki za nove naslove.

    Rad u windowsima:

    Bez podloge (radni stol) i s platnenom podlogom ne osjeti se razlika. (Kod LED 800dpi bila je ogromna). Sve radi glatko i kao po loju.
    Na zrcalu ponekad dolazi do brejkanja kod oba miša, iako vrlo rijetko.
    Tipke imaju svoju navedenu funkcionalnost (ili onu koju ste sami definirali u programu), a Triple Threat jednim klikom otvara foldere, pokreće aplikacije itd – zamjena dvoklika.

    Rad u igrama:

    Miševi rade besprijekorno na drvetu i platnu. Na staklu je već malo lošija situacija, što je i za očekivati kod lasera. (S led diodom ne rade uopće na staklu).
    Preciznost je za ne povjerovati. Inače uvijek držim brzinu miša na max u windowsima i u igrama; trebat će mi vremena dok se naviknem na novu brzinu.
    Razlika između 800dpi miševa s led diodom i navedenih lasera je nebo i zemlja u korist lasera.
    Triple Threat tipka koristi najbolje za oružja koja ispaljuju metak-po-metak, pri pritisku na nju ispucava se tri. I to brže nego što itko može tri puta kliknuti metak-po-metak.
    Triple threat tipka je međutim beskorisna kod oružja koje se nakon svakog pucnja mora repetirati (npr Rocket Louncher u UT2004).
    Obe igre podržale su sve funkcije oba miša, gesture, instant promjenu dpi i sve tipke.
    Nakon višesatnog igranja ruka se oznoji, ali miševi ne klize iz nje. Napravljeni su od kvalitetne plastike koja malo podsjeća na gumu (ne klizi), a na bočnoj desnoj strani ispod tipki za naprijed-nazad nalazi se i protuklizna guma za palac.
    Naravno, ove miševe nemoguće je zbuniti brzim pokretima u igri. Izgleda da valjaju.
    Odmah da napomenem, imam relativno sitne ruke – miševi mi leže ko saliveni baš za njih.


    Rame uz rame i zaključak:



    Došlo je vrijeme za pregled obe zvijeri i koju riječ za kraj.
    Na ovoj zadnjoj slici vidi se razlika ta dva miša. Canyon je malo veći – ali samo zato što je OCZ Equalizer na slici model za laptope (manji je od standardnog OCZ Equalizera).
    Jedan na drugoga liče ko jaje jajetu. U radu se ne osjeti razlika. Svoje zadaće rade besprijekorno.

    Zaboravio sam navesti još jednu stvar:
    Oba miša kod senzora imaju i led lampicu koja ovisno o trenutno postavljenom dpi signalizira o kojoj se osjetljivosti radi.
    600dpi – ne svijetli. 800dpi – svijetli zeleno
    1200dpi – svijetli žuto 1600dpi – crveno svjetlo
    2000dpi – naizmjence žuto i crveno 2500dpi – izmjenično zeleno i žuto.

    Kad sam to sve tako fino opisao, vrijeme je za cijenu i garanciju.
    OCZ Equalizer i Canyon MSL7 koštaju skoro isto; 150Kn na našem tržištu.
    OCZ garancija 6 godina; Canyon 2 godine.

    OCJENA:
    OCZ Equalizer 9/10
    Canyon MSL7 8.5/10.

    Ta OCZ je ipak i ime i duže jamstvo. A radi se o istom mišu. Isti čipovi.
    Mislim da definitivno, u kategoriji laserskih miševa, ova dva zaslužuju BEST BUY.
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

  28. #28
    Senior Member Respawned sorcerer mamlaz's Avatar
    Datum registracije
    Oct 2007
    Lokacija
    Tamo gdje se svijetla gase...
    Postova
    1.434

    Re: Vaše recenzije, radovi i korisni tekstovi

    Evo da nadopunim još malo.
    Canyon MSL7 driveri ne rade na Windows Vista x64 bit verziji.

    Koristim ga za rad već nekih 6 mjeseci i stvarno je ugodan.
    Ne trebaju mu driveri, ali onda "office" button ne radi, a forward/backward button mjenjaju u tom slučaju mjesta (logični naprijed je tipka za fizički nazad i obratno).

    Zamolio bih Marijanovića da probasvoje drivere na Win Vista x64 ako je u mogućnosti, i ako rade, da mi ih pošalje...

    A ja sad idem skinuti drivere za OCZ Equalizer da ih probam instalirati na svom mišu.
    EDIT: Ni OCZ Equalizerovi driveri se ne mogu koristiti na Win Vista x64 (a nigdje ne piše ni podrška za x84).
    Tako da za sve one koji koriste Vistu, znajte da nećete moći iskoristiti miševe do kraja.
    Čekam Win 7 RC x86 i x64 pa ću vas obavjestiti dali na njima radi...

  29. #29
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Nov 2006
    Lokacija
    Svinjski anus
    Postova
    2.707

    Re: Vaše recenzije, radovi i korisni tekstovi

    VODIČ ZA KUPNJU RAČUNALA, BY SVINJOGUZ
    Pošto imam viška slobodnog vremena odlučio sam napisati jedan guide za kupovinu desktop računala...
    Kako kupiti Desktop PC?

    Kao prvo, trebate definirati za što ćete koristiti svoj PC?Za igranje?HTPC?Internet?Treba li vam doista GTX 295 u sustavu u kojem ćete jedanput godišnje pokrenut novi C&C?Treba li vam doista najbrži procesor sa X jezgri da biste dignuli framerate u Crysisu za 2 sličice?U ovom guidu ću pokušat objasnit kako kupiti PC, na što treba paziti i što je trenutno najisplativije na Dolcu...Kao prvo trenutno je zavrzlama oko mnogih komponenti i pokušat ću sve objasniti korak po korak...

    Dualac ili Quad?

    U zadnjih godina dana došlo je do strmoglavih pojeftinjenja četverojezrenih procesora i njihovih ugradnji u osobna računala, no jeli doista on potreban u računalu za igranje/ured/internet, naime bilo koji E8400 ili Heka X3 će imati bolje performanse u igrama nego mnogi procesori Q9000 serije(o Q6600 da ne govorimo), Quad dolazi do izražaja tek kod specijaliziranih aplikacija i kod osobito zahtjevnog multitaskinga.Odgovor na ovo pitanje je, ako često baratate sa velikim fajlovima, volite multitasking uzmite Quad, ako ne jedan E8200 ili X2 7750 će zadovoljit i one zahtjevnije korisnike, trenutne igre ne profitiraju od Q procesora ali budućnosti hoće.Ako uzimate Quad isplativo je uzet AM2+ ploču(na njega idu AM3 procesori!) i uzet jedan PHENOM II, dok je i7 jednostavno DEBELO neisplativ za običnog smrtnika, do pojave jeftinijih i5 procesori bježite od i7 glavom bez obzira ako se igrate ili tu i tamo se poigrate u obradi videa i fotografija jer je jednostavno preskup za ono što nudi.Ipak, svakako preporučujem da uzmete Quad procesor jer će igre sve više iskorištavat četverojezgrene procesore, unatoč tomu što su dualci trenutno brži.

    Kakvu grafičku da uzmem?
    Ovisno koliko vam je stalo i koliko se igrate.Ako se volite igrat ali ne želite investirati previše u grafički podsustav jedna HD4850 će vam omogućiti igranje najnovijih i budućih igara na visokim postavkama sa filtrima za poboljšanje kvalitete slike.Ako ste veliki fanatik za igranje i ako vam nisu novci problem možete računat na grafičke tipa GTX260,GTX285, HD4850X2, HD4870X2.Ako vam igranje nije u planu uzmite neku diskretnu grafičku sa pasivnim hlađenjem ili on-board grafiku
    Moj osoban stav je da je sve iznad HD4850 prilično glupo i nepotrebno.Zašto?Zato jer vam svakih nekoliko mjeseci veliki proizvođači kartica ATi i nVIDIA izbacuju serije kartice koje se i du 50% manje novaca brže od 50-80%.Primjer vam je HD3870 koji je svojevremeno koštao preko tisuću kuna a danas ga za istu cifru prešiša HD4870.Znači naisplativije je kupiti grafičku srednjeg ranga i onda ju kontinuirano zamjenjivat svakih godinu dana što i nije preveliki izdatak s obzirom na performanse koje se dobivaju sa svakom serijom.Nadalje, najčešći marketinški trik je količina memorije na kartici.Za većinu potreba je dovoljno 512MB da se sve pokrene na visokim detaljima u visokoj rezoluciji, veće količine su potrebne tek na jako visokim rezolucijama poput 1920x1200 naviše sa ultra visokim filtrima za poboljšavanje slike.
    slika

    400W Codegeni...i monstrumi od 2KW
    Napajanje je jedna od najbitnijih komponenti koje se brinu za ispravan rad računala.Ona pruža el. energiju ostalim komponentama stoga je itekako nepoželjno štedit na tome pošto loše napajanje gotovo uvijek ima daleko nižu snagu nego što je deklarirano na ambalaži postoji realna mogućnost da na malo jačoj konfiguraciji slabo napajanje i komponente jednostavno - riknu.Stoga se uvijek kupuju provjereni i kvalitetni proizvođači kao što su PCP&C, OCZ, Corsair, Fortron, Zalman, Coolermaster, Chieftec...oni spadaju u kvalitetnu klasu napajanja dok su loša napajanja Codegen, Mode Com, MS i slične jeftinjare.Nemojte se pomamit za wattima pošto jedan Fortron 350 PNF ima veću snagu nego MS od 600W.
    Druga stvar na koju biste trebali paziti je realna potrošnja vašeg sustava.Ljudi često savjetuju napajanja koja su apsolutan overkill i znao sam viđati primjere gdje se za 9800GTX, 4GB RAMa i E8200 znalo preporučat Galaxy 1,8 KW(!!!), dok je realno da kvalitetno napajanje od 450-550W isporuči i više nego dovoljno struje čak i pri overclokanim postavkama.Za uredska računala preporučljivo je uzet jedno kvalitetno napajanje od 300-350W(može i sa pasivcem), za mid-gaming konfu sa trojezgrenim procesorom i HD4850 je sasvim ok kvalitetno napajanje od 450-500W, dok tek za high-end računala sa dvije grafičke kartice, Quad procesorom i nekoliko diskova je preporučljivo uzet 600-750W napajanje.
    slika

    Kakvu matičnu ploču izabrati?

    Ovisno kakvi su vam apetiti.Za mid-range konfiguracije će čak i malo zahtjevniji korisnici biti zadovoljno sa matičnim pločama baziranim na A770 ili P31 čipsetu.Ako ste žestoki overclocker ciljajte na matične kao DFI LP , Asus Maximus formula itd.
    Trebate pazit na Southbridge, poželjno je uzeti matičnu sa 700 ili 750 SBom pošto on ima proširene mogućnosti u odnosu na starije verzije.Nije poželjno štedit na ovoj komponenti pošto je ona ipak alfa i omega sustava i osnova za sve ostale komponente.Trebate paziti da vam se format matične ploče poklapa sa formatom kučišta(ATX MBO na ATX case, mATX MBO na mATX case).Trebate također pazit da vam je procesor kompatibilan sa matičnom pločom.
    LGA775 ----- Core 2 Duo, Core 2 Quad
    1366 ----- Core i7
    AM2+ ----- Athlon X2, Phenom X3, Phenom X4, Phenom II X3, Phenom II X4
    AM3 ----- Phenom II X3, Phenom II X4

    Monitori, monitori...
    Danas su većina LCD monitora dovoljno evoluirala do razine da gotovo svaki ima prihvatljivu kvalitetu ali još uvijek većinu modela muči neke klasične boljke ove tehnologije.Većina monitora koje ćete naći po domaćim dučanima su bazirani na TN matrici, najlošijoj od svih tipova matrica, iako je većina današnjih TN monitora evoluirala da s obzirom na cijenu nude sasvim dobru kvalitetu slike, vjernost boja i nisku brzinu odziva.Kod nekih modela od samsunga treba paziti na vrstu panela pošto se zna desit da je isti monitor bitno lošiji od drugog upravo zbog tih famoznih panela.Najbolje otići u dućan i pogledat na licu mjesta o kakvoj se slici radi.Postoje i bolje vrste matrice kao što su MVA, S-PVA, i S-IPS, riječ je o vrhunskim tipovima matrrica, koje nude nenadjebivu dubinu i vjernost boja, odličan kut gledanja, ali im je mana što su dosta skuplji nego obični TN monitori.Znači za prosječnog gamera/usera je jedan TN od Samsunga, NECa itd. dovoljno 22-24", danas nebiste smjeli ić ispod 22" pošto su sad manje-više svi kvalitetni a stvarno malo koštaju.


    kućišta...

    Danas je vrlo velik raspon cijena kućišta.Može se naći prilično dobra kućišta za 300kn, i loša kućišta za 800kn.Tu na red dolazi što preferirate.Kućišta ispod 800kn, sa LEDicama i bočnim prozorom znaju često biti dosta nekvalitetna, dok recimo jedan Chieftec za 300kn nudi jako puno za tu lovu.Skuplja kućišta uglavnom dolaze od kvalitetnih materijala i izrada od aluminija, železja itd. Kao što sam napomenuo trebate pazit da vam se format kućišta poklapa sa formatom matične ploče, ATX na ATX, EATX na EATX itd.Druga stvar na koju biste trebali obratit pozornost je veličina kućišta.Postoje small tower kućkšta, midi tower i big(negdje je ovo full)tower kućišta.Za većinu konfiguracija će biti kvalitetno MIDI tower kućište biti dovoljno, dok bi za bijesne konfiguracije sa dvije grafičke, nabrijanim procesorom i ostalim high-end komponenta bilo šteta ne uzeti big tower kućište(zbog veće veličine mjesta komponente su hladnije zbog većeg protoka zraka).
    slika

    Optički pogoni
    Ovdje je manje-više sve jasno.BD pogoni su trenutno neisplativi s obzirom da se tek pokoji film pojavljuje na ovom mediju a nema nijedne igre.Znači bilo koji DVD pogon za 150-200Kn je izvrstan s obzirom da razlike među modelima skoro pa i nema.

    Trebam li pojačat hlađenje?
    Ako vam je sustav prebučan, moguće je zamjeniti sa tišima ili kupit zvučnu izolaciju za kućišta koja dođe svega 100kn.Stock hladnjaci koji se isporučuju sa komponentama su dovoljno jaki da drže komponentu stabilnu na defaultu.Ako planirate radit overclock preporučujem da zamijenite stock hlađenje sa nekim boljim.Što se tiče vodenih hlađenja to je strašno neisplativo, jer jaka zračna hlađenja uglavnom daju bolje rezultate od loših vodenih hlađenja, a i teško ih je održavati.Odgovor na ovo pitanje je, ako namjeravate klokat uzmite jače hlađenje, ako ne, nemojte ništa dirati.
    I još nešto u vezi temperatura.Primjetio sam da se mnogi bune što im grafička rade 75-90 stupnjeva na stock hlađenju i da idu mijenjat hlađenje čak i ako ne namjeravaju klokat
    SVAKA GRAFA ĆE VAM RADIT SA STOCK HLADNJAKOM ČAK I DO 120 STUPNJEVA.

    Tipkovnice i miševi

    Danas postoji stvarno veliki izbor tipkovnic i miševa.No prije nego se odvagnete i date soma kuna za novo tipkalo, zapitajte se što vam treba.Ako ćete koristiti kompjuter uglavnom za internet i ured, bit će dobra neka ergonomska value tipkovnica i optički miš.Ako ste gamer mogli biste proučit neke bolje modele kao što su MX518, G5 te tipkovnice kao G11, Media keyboard elite itd itd.
    Također ne zaboravite prije kupovine isprobat dotičnu periferiju kako biste provjerili da li vam "leži" u ruci.
    Ako planirate wireless periferiju, to je OK, jedino će se tu i tamo javit smetnje pošto wireless periferija radi na frekvenciji od 2.4GHZ.

    Trebam li SSD
    SSD je napredna tehnologija, puno brža nego Hard diskovi.Problem je što je ona danas jako skupa i ima neiskorišten potencijal te čak ju neki HDD RAIDOVI nadmašuju po brzini.Glavne prednosti su: niska potrošnja, ne uzrokuje buku(za razliku od hardova koji se znaju glasat ko motori od 700KS), većina modela(SLC) su puno brži, instantnost u radu.Nedostaci su : ogromna cijena, nezrelost tehnologije, nizak kapacitet.Za desktop računala NEPRIHVATLJIVO.Područje gdje je SSD danas prilično uporabljiv(jeftiniji modeli) su notebookovi, subnotebookovi i laptopi.Pošto oni imaju spore hardove sa 5400 okretaja, od jednog kvalitetnog SLC SSDa od 32-64GB(ako imate para) bi dobili ogromne beneficije, dobili bi veće vrijeme autonomije, nižu potrošnju, visoku brzinu i instantnost u radu.
    slika


    Evo sad kad smo prošli komponente obradit ćemo tipove računala...

    Uredski PC...

    Pojeftinjenjem dual core procesora i RAM memorija proteklih godina, uredska računala se daju sklepat za prilično nisku lovu.Ipak pošto ćete radeći u uredu provodit u tišini bilo bi lijepo uzet matičnu sa integriranom grafikom kako bi eliminirali jedan izvor buke, poželjno je zamijenit stock hlađenje na procesoru sa nekim super-tihim-noise-freak hladnjakom(koji i nije tako skup, a predstavlja ulog u produktivan i kvalitetan rad).Kod uredskog računala je najbitnije da računalo ima neki entry-level dual core procesor poput C2D E4500 ili Athlon X2 4000, te 2GB RAMa kako bi multitasking i prebacivanje između office alata teklo glatko i nesmetano.Grafika nam ovdje nije bitna pa će poslužit neka integrirana.Još jedna stvar koja bi mogla smanjit buku je kupovina napajanja sa pasivnim hlađenjem kao što je Fortronov ZEN 300W.



    Home Theater PC(HTPC)
    Kod HTPCa su najbitniji tišina, te velik diskovni podsustav(za spremanje velikih količina filmova i TV serija), grafička kartica sa punom podrškom za HD dekodiranje i reprodukciju te dovoljno jak procesor za izvođenje HD materijala(također će poslužiti neki slabiji entry-level procesor), također, nebi bila naodmet i jedna TV kartica.Za HTPC se najčešće uzimaju mATX kućišta sa mATX pločom, kako bi se smanjili veliki gabariti.Danas su polegnuta mATX kućišta vrlo atraktivna izgledom(neke imaju front panele za kontrolu vrtnje ventilatora i sl.) kao i kvalitetom.Za tišinu će se pobrinuti neki tihi ventilator, pasivno hlađeno napajanje te pasivno hlađena grafička kartica(obavezan je HDMI izlaz i HD podrška).Ako vas to pali, možete u HTPC ugradit i BD uređaj za reprodukciju BD filmova.
    Za spremanje velikih količinih količini serija, filmova, slika pobrinut će se nekakav tihi disk ili dva(u RAID0).Za dodatnu tišinu možete kupiti i set za zvučnu izolaciju(ima već za 100kn u linksu).
    Znači, kod HTPC kućišta gledajte da što više komponenata su pasivno hlađene, da grafička ima HDMI izlaz i HD podršku, velik diskovni podsustav te tišinu.
    slika

    PC za igranje
    Kod PCa za igranje, najbitnije su- performanse, kod ovog ćete najviše profitirati kod grafičke kartice.Ipak, budite oprezni koliko izdvajate za dotičnu komponentu jer kao što sam prije u tekstu napomenuo svakih nekoliko mjeseci se izbacuju nove serije grafikih kartica, gdje za 50% manje cijene dobivate i 2x veće performanse, tako da-pamet u glavu i gledajte best buy komponente.Bitan sastojak gaming računala je procesor-igre su danas najbrže izvode na dvojezgrenim procesorima, ali kako vrijeme ide igre će sve više dobivati na podršci kod trojezgrenih i četverojezrenih procesora(ako kupujete dvojezgreni proc, bilo bi pametno uzeti platformu na kojoj se može lako nadogradit na trojezgreni ili četverojezgreni).Zadnja, ali jako bitna stavka je radna memorija, pošto je ona danas stvarno jako jeftina bilo bi šteta ne uzeti 4 gigabajta.
    Ako ste zadrti gamer, možda ćete poželjeti putem overclocka pojačati performanse.Preduvjet za to su uredni kablovi u kućištu(za bolji protok zraka a time i hladnije temperature), dovoljno snažno napajanje i znanje(pogledajte sticky guidove) te dovoljno snažan sustav hlađenja.NE ODGOVARAM ZA ŠTETU NASTALU OVERCLOCKANJEM.Znači kod kupovine gamerskog računala naoružjte se prije svega pameću - svaka grafička kartica je za 2 godine od izlaska - zastarjela, tako da se neisplati ulagati previše u to.Više se isplati uložit novce u- periferiju i monitor, pošto njih možete zadržat puno duže nego grafičku.

    Evo... i to je to, pamet u glavu i kupujte
    Za slaganje računala pogledajte amd freakov guide
    Za pitanja obratite se u temi prijedlozi i savjeti ili tu.
    može sticky?
    Ljudi koji je film o nekom liku s maskom koje je zamrznit oko tisuću godina onda oživi i kao oni su u svemiru onda on kolje cijelu posadu broda pa prezivjeli bjeze pa ga ubiju pa maska padne u vodu ovi su misli da je meteor ali su stavili masku i

  30. #30
    Super Moderator Fight fire with fire marijanovic's Avatar
    Datum registracije
    Dec 2005
    Lokacija
    Virovitica
    Postova
    10.759

    Re: Vaše recenzije, radovi i korisni tekstovi

    Pretvorite svoju staru gumenu podlogu u jedinstvenu i super podlogu za miša.

    Imate staru gumenu podlogu za miša, na kojoj Vam vaš miš trza (jer je optički) ili ju ne koristite?
    Evo prave teme za rješavanje tog problema…

    Potrebno:
    -Stara podloga ili dovoljno velik komad kartona
    -Platno za presvući podlogu (proizvoljan uzorak) ili papir (npr s jedinstvenim crtežom) dovoljne veličine.
    -Klamerica
    -Par minuta posla

    Uzmete svoju staru podlogu, kao što je npr ova:

    Užasna je za optički miš, bila je ok za kuglični.

    I uzorak po volji:


    I sad fino kad imate oba elementa,
    Rastegnite platno preko podloge i zaklemajte (da fino ostane zategnuto), na dovoljno mjesta.
    S

    Evo ja sam platno fino ostavio duže i presavio da ljepše izgleda (da rubovi nisu izrezani) – stražnja strana:


    Sprijeda to izgleda ovako:


    I dobio sam potpuno funkcionalnu podlogu, a 5 – 10Kn ostalo u džepu.
    Jest da nisam imo ljepšeg platna pri ruci, al važna je funkcionalnost.
    To sam radio za stari 800dpi miš, za ovaj na slici ne treba podloga. Rotfl

    Sad, moguće je se još igrati i s ergonomijom, ako hoćete da podloga ima i jastučić za naslon.
    Samo prije nego što zaklemate recimo ljepljivom trakom ili nekim ljepilom na rub podloge/kartona pričvrstite bunt vate, wc papira ili što već hoćete.
    Onako da nije predebelo, a da je fino meko za zapešće. Nakon toga samo platno i to je to.
    Može vam neko i pomoći ako bude ruka manjka.
    Naravno, umjesto platna možete i neki uzorak papira npr isprint ili crtež.

    Šta kažete?
    Moj YT kanal | Komp i periferija | Mob: OnePlus 6
    I'm running out of boxes to think outside of.

Slične teme

  1. Vaše recenzije, radovi i korisni tekstovi
    By R@pt0r in forum Radioničke vježbe
    Odgovora: 4
    Posljednji post: 01-01-1970, 01:00

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •