Prije sam imao sličan topic, pa pošto sam sinoć sklepao jedan programčić, odlučih ponovo pokrenuti topic njime. Vjerovatno će toga biti još, ali za početak...


ASCIIgen



U slučaju da nekome nije očigledno, riječ je o ASCII art generatoru. Dakle, procedura je slijedeća : unesete skup znakova koje želite da program koristi (ili ostavite defaultni), te sračunate "težinu" fonta za taj niz znakova (Calc font), zatim učitate sliku (Load image, BMP, JPG, PNG, GIF) i voila - imate ASCII art. U donjem dijelu su kontrole kontrasta i veličine "bloka". Defaultnih 9x14 znači da će program od 9x14 bloka pixela napraviti jedan znak u ASCII artu. Dakle, time možete kontrolisati "veličinu" rezultujućeg ASCII arta, kao i njegove proporcije. I, da, ta podešavanja u dnu nisu efektivna instantno, već nakon izmjene treba ponovo učitati sliku. Tu je i podešavanje veličine fonta previewa, čisto radi preglednosti.

Program vjerovatno nije ni najbrži, ni najbolji ASCII art generator kojeg ćete naći, jer je sklepan u prilično kratkom vremenu, a i vrijeme utrošeno na optimizaciju je jednako nuli. Inače, program je rađen u Visual C# 2005, pa stoga zahtijeva .NET Framework 2.0. Takođe, ovaj put sam se odlučio uploadati i kompletan source-code... ko zna, možda nekome bude od koristi.

Download (EXE + sources)