Stranica 1 od 3 123 PosljednjiPosljednji
Prikazujem rezultate 1 do 30 od 86

Tema: [Tutorial] C++

  1. #1
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150

    [Tutorial]SC++

    C++ Tutorial

    Ovo je prvi dio iz goleme serije homemade tutorijala u C++u. Idemo od samog početka do samog kraja... Polako ću updejtati topic i molim sticky

    ------------------------------
    UVOD
    ------------------------------

    Sjednimo malo i sagledajmo cijelu gaming industriju. Razvoj tehnologije omogućio je zabavu i interaktivnost o kakvoj smo prije par godina mogli samo sanjati. Rođenje gaming industrije označilo je novu eru ljudske zabave. Danas vrhunske igre, budžetom, ali i kvalitetom stoje rame uz rame filmovima iz Hollywooda. Igre, u svojoj srži, su forma zabave kao niti jedna druga; one praktički svojom interaktivnošću drže igrače zaljepljenima za monitore. Satima, danima, tjednima. Godinama, ako uzemo jedan World of Warcraft ili Everquest. Već isušena rečenica sa malo varijacija; u igrama vi ne gledate heroja kako se piči golemih smrdljivih štakora, vi ste heroj koji se piči protiv golemih smrdljivih štakor!

    Ono što čini igre interaktivnima i paranormalno zabavnima jest programiranje. Ono omogućuje onom smrdljivom štakoru, ogromnom zmaju ili glupavom seljaku da reagira drugačije na igrača u različitim situacijama. Ono što igru čini drugačijom od filma jest što u filmu uvijek kada ga jedanput pogledamo znamo što nas čeka i na neki način gubi uzbudljivost, no programiranje omogućuje igrama da izmijenjuju priču kako igrač prolazi kroz određene segmente, njegova naklonjenost dobru ili zlu, čak i u najstatičnijim igrama imate laganu napetost, hoće li Mirko i Stevo možda poginuti, da li će ovaj baciti bombu na krivo mjesto i masakrirati pola svoga tima i vas same.... A ono što drži sve to je sami kôd igre. C++ je standard gaming industrije, nasljednik Ca divljački nabildan i teško naoružan do zuba, od Bjarnea Stroustrupa, mislim da se tak piše njegovo ime hehe... Kako god, svaka igra koja krasi vašu policu, 99.9% su šanse da je napisana u C++u... onih 0.1% čini burekova Aura i još par mini naslova. Pošto je ovo gamerski podforum, nastojati ću se orijentirati na programiranje u C++ kroz perspektivu gamera, što kvalitetnije moguće.

    Zadnji paragraf u ovom kratkom uvodu bi trebao orijentirati se na alat koji će nam trebati. Kao što 99% vas zna, programski jezik služi kao posrednik između jezika mašinerije i nas ljudi (engleski). Dakle, on nas prolazi negdje u sredini da možemo razgovarati sa našim mehaničkim ljubimcem. Što je jezik sličniji našem (engleskom, naravno) to znači da je na višem levelu. Jezik za koji se kaže high level ne znači da je to što je viši da je bolji, nego obrnuto, što je bliže jeziku mašineriju, to se brže izvršava. Basic je primjer high level jezika, assembly je dosad najniži na skali te je prilično nerazumljiv nama ljudima. C++ov prethodnik, C je bio potpuno proceduralni jezik te je bio poprilično brz u izvršavanju, no dolaskom C++a koji je teško nadograđen i podignut na viši level, malo je usporio zbog svih naprednih mogućnosti poput object based programiranja ili objektno orijentiranog programiranja, polymorphisma, nasljeđivanja, pointera. Dakako, to je uvelike olakšalo programiranje i omogućilo razvoj daleko naprednijih programa/aplikacija. Ono što zapravo transformira taj kôd u mašineriji razumljive binarne brojke jest compiler. Na tržištu ima mnogo kvalitetnih compilera, a jedan među najkvalitetnijima je dakako Microsoftov Visual Studio koji košta pozamašnu svoticu malih zelenih. No, na sreću Microsoft je odlučio "iskasapiti i osakatiti" Visual Studio te ponuditi entuzijastima besplatne compilere za sve jezike podržane u .NET frameworku. Vama bih iz "express edition" ponude preporučio Visual C++ koji je po meni vrlo kvalitetan i dobro kompilira kôd. Ako ste baš anti-microsoft, onda bih vas uputio na stranice Bloodsheda, na njihov compiler zvan Dev-C++, također vrlo kvalitetan i potpuno besplatan. Od hardvera bi vam trebao miš, tastatura, procesor sa 100MHz pa nadalje te 32 mb RAMa sa monitorom koji je sposoban prikazivati crnu i bijelu boju. Mi ćemo se ovdje baviti nativnim ANSI/ISO C++ standardom, sve što trebate znate o tome zasad jest da je to definicija koja određuje točno kako bi jezik trebao raditi. Ako vas zanima detaljnije o tome jednostavno skočite do googlea i searchajte do mile volje . Sada kada smo se opasali i naoružali pođimo uništiti naš mozak na prvi pogled besmislenim kôdom.

    ------------------------------
    Početak...
    ------------------------------

    Vjerojatno vam je dosadio dosadni uvod no što se mora, mora se... Sada je vrijeme da zasučete rukave i zaprljate ruke. Vrijeme je došlo da napišete svoj prvi program. Većina programera kada uči novi jezik iz nekog čudnog razloga poznat samo high-end geekovima napravi exe koji na piksele vašeg monitora ispisuje "Hello World". Mi ćemo razbiti tradiciju tako što ćemo napisati "Boktemazo, pao mi PC Play kroz prozor!!!11". Originalno, nema šta =). Pa upalite vaš compiler i napravite novi prazni projekt te u ispišite sljedeće riječi mudrosti:

    ---------------------------------------------------------------------

    // Mama vidi, moj prvi C++ program!!!11
    // MvmpC++ v0.0001

    #include <iostream>
    using namespace std;

    int main()
    {
    cout << "Boktemazo, pao mi PC Play kroz prozor!!!11" << endl;
    return 0;
    }

    ---------------------------------------------------------------------

    Sada jednostavno pritisnite F7 u Visual C++u i gledajte u svoje čudo programiranja. Sada kada se kompilirao, pa dobro... Koji k ove dugačke riječi znače?! Polako, polako, sve ćemo objasniti, samo se opustite i čitajte.

    // Mama vidi, moj prvi C++ program!!!11
    // MvmpC++ v0.0001

    Prve dvije linije kôda su komentari, njih compiler prepoznaje po // koji indiciraju istom da preskoči liniju i nastavi dalje. Komentari olakšavaju vama da se lakše snađete kasnije u brdu kôda koje se iskoti za vrijeme vašeg intelektualnog manifestiranja, da se tako izrazimo xD.

    #include <iostream>

    Sljedeća linija na koju compiler nalet jest ova gore. To je predprocesorska direktiva, nju prepoznajete po znaku # na početku linije. Predprocesor kreće u igri prije samog compilera i zamjenjuje tekst baziran na raznim direktivama. U ovom slučaju imamo #include direktivu koja govori predprocesoru da ubaci file na njeno mjesto u programu. File koji smo mi uključili ovdje se zove iostream što je kratica za input/output stream i ona je dio standardne biblioteke koja sadrži kôd da omogući ispis u programu. Okružujemo ime programa sa < i > koji govori compileru gdje da traži taj fajl. Ovakav file koji includamo u program zove se header file. Zapamtite ovo jer će vas ovo uvelike pratiti u vašoj programerskoj "karijeri".

    using namespace std;

    std je namespace. Namespace je nešto poput ajd recimo prilično banalni primjer, 032, 385, 01, dakle indentificira grupu kojoj nešto pripada. cout i cin bez ovog dijela koda bi morali imati prefiks std (std::cout), :: je nešto zvano scope resolution operator, nebitno što je, samo zapamtite s čime ide.

    int main()
    {
    ******
    }

    Ovo iznad što vidite je main funkcija. Main je esencija svakog programa i u njoj počinje sve. Funkcija je zapravo grupica kôda koja obavi neki zadatak i vrati vrijednost. Njen početak i kraj označavaju se sa { i }, a unutar tih zagrada krije se kôd. To je zasad sve što trebate znati. I da, int je return type, dakle tip podatka kojeg će funkcija vratiti kad se izvrši. Ovo može biti int, void, float i drugi o kojima ćemo poslije učiti. Zasad je samo ovo bitno.

    cout << "Boktemazo, pao mi PC Play kroz prozor!!!11" << endl;

    Dakle ono što se nalazi između " i " ispisuje se na vaš ekran. To unutra naziva se string, skupina charactera spojenih zajedno da tvore string. Sada sam vas vjerojatno zbunio pa da odmah pojasnim što bolje mogu. string je data type, tip podatka koji je stvoren da sadržava više više charactera (char je također tip podataka ali može sadržavati samo jedan znak), string dakle tvori array(polje) charova koje spaja te pojedinačne charova zajedno sa bijelim spaceom u jednu rečenicu. Tehnički, ovo među zagradama je literal(nešto doslovno), dakle direktno ispisano nešto, doslovno bez da se poziva neka varijabla. Vjerojatno sam vas previše zbunio. Shvatiti ćete sa vremenom kako to funkcionira=). cout je dio iostream header filea kojeg smo uključili u naš program gore. On se koristi da bi se nešto ispisalo na monitor. U većini programa kao i u ovom, to znači da se ispisuje u konzoli, cmd iliti command promptu. Ovaj << kojeg vidite gore je output operator koji služi da bi poslao string u cout, dakle ispis. Mala napomena, cout se ne čita kout, onako seljački nego profinjeno engleski; c(si --> see) out, dakle see out. Doslovno kada bi ovo preveo značilo bi "vidi vani". Na kroju dolazi endl koji govori compileru da prijeđe u novu liniju. Još jednu stvar koju vidite jest točka-zarez (, ona služi za prekidanje statementa. Svaka linija u vašem editoru kôda je statement (hr=izjava), to je osnovna jedinica za kontroliranje tijeka programa. Svaka mora završiti sa ; jer će u suprotnom iskočiti dosadni error.

    return 0;

    Evo, zadnji statement, on vraća nulu kao kraj programa. Vratiti nulu u mainu znači da je se program izvršio kako spada. Compiler ne mora ništa s nulom raditi, ali pošto je funkcija tipa int, mora imati neki return, makar to bila nula (0)

    ------------------------------
    Aritmetičke operacije
    ------------------------------

    Vrijeme je da se pozabavimo nečim što većina vas mrzi. Ja bih volio znati zašto svi mrze matematiku? Matematika je prekul. Ah, mi geekovi smo rijetka rasa. Ajmo napraviti program koji će odraditi par kalkulacija, shall we? C++ ima dobar izbor ugrađenih aritmetičkih operatera: +, -, /, %(nije postotak neg' modulus), *.

    Primjer korištenja aritmetičkih operatera aka total abuse bez ikakvog razloga=):

    ---------------------------------------------------------------------

    //Vrijeme za računanje

    #include <iostream>
    using namespace std;

    int main()
    {
    cout << "2 + 2 = " << 2 + 2 << endl;
    cout << "2 - 2 = " << 2 - 2 << endl;
    cout << "2 * 2 = " << 2 * 2 << endl;

    cout << "3 / 2 = " << 3 / 2 << endl;
    cout << "3 % 2 = " << 3 % 2 << endl;

    cout << "2 + 2 * 3 = " << 2 + 2 * 3 << endl;
    cout << "(2+2) * 3 = " << (2 + 2) * 3 << endl;

    return 0;
    }


    ---------------------------------------------------------------------

    Pošto neću previše ovdje dužiti ovdje možete vidjeti primjere množenja, dijeljenja, zbrajanja, oduzimanja te modulusa. Modulus kao rezultat zapravo stavlja ostatak od dijeljenja. To je sva mudrost oko njega. Jedna od stvari kao i u pravoj matematici jest da množenje i dijeljenje i modulus imaju veću prednost od zbrajanja i oduzimanja, ali ako želite možete vi označiti što bi trebalo se prvo obraditi uz pomoć zagrada, a gore imate i primjer kako to funkcionira.

    ------------------------------
    Deklariranje i korištenje varijabli
    ------------------------------

    Varijabla je zapravo dio vaše memorije koju ste vi time što ste ju deklarirali zauzeli da možete koristiti za spremanje, čitanje i manipuliranje podataka. Nešto što najviše raduje igrača kod igara jest postići što viši rezultat. Pa zašto vi kao programer ne biste napravili varijablu u koju će se spremati rezultati igrača i onda nakon toga prikazati sadržaj te varijable na vaš zaslon. Ovdje ću omogućiti mali cheat da bi naučili još jedan feature iostream header filea. A to je cin (see in) koji omogućuje igraču da unese neku vrijednost sa tastature u tu varijablu.

    ---------------------------------------------------------------------

    //Malo varanja u smislu učenja xD

    #include <iostream>
    using namespace std;

    int main()
    {
    int rezultat = 0;
    const int pointsperfrag = 25;
    int frags = 0;

    cout << "Di si gameru! Koliko si nesretnika ubio?" << endl;
    cin >> frags;

    rezultat = frags * pointsperfrag;

    cout << "Danas si zaradio cak " << rezultat << " bodova! GG skillz0ru!!!1" << endl;

    return 0;
    }

    ---------------------------------------------------------------------

    Kao što vidite, prilično poznato izgleda. No krenimo sa nepoznatim. Na 8 liniji deklariramo rezultat koji ima data type int. Int ili duže integer može jedino sadržavati cijele brojeve, dok npr. float ili double mogu sadržavati i decimalne brojke. U ovom predstavljamo također i pointsperfrag konstantnu varijablu tipa int, što znači da je ta varijabla ne izmijenjiva, dakle stalno je ista. Ovo koristite kada naprimjer nekom neprijatelju želite dati da radi određeno štete svakim udarcem, u igri poput RPGa to bi bilo puno dinamičnije i puno više faktora no ovdje se radi bodovima koje dobijete po svakom fragu. Dakle, za svaki frag dobijete 25 bodova, ni manje ni više. Na sljedećoj liniji vidite int frags = 0;, to je varijabla u koju ćemo spremiti broj fragova koje ste "napravili". U prvom cout statementu vas program pozdravlja i postavlja pitanje, koliko si nesretnika ubio? Ispod se nalazi cin >> frag; cin sprema neku informaciju koju vi upišete preko tastature u varijablu sa desne strane, u ovom slučaju frags koji jedino može primiti cijele brojeve. To je nešto poput sigurnosnog sustava da neki mudrijaš ne bi upisao da je ubio 2.34 nesretnika. Na sljedećoj liniji imamo:

    rezultat = frags * pointsperfrag;

    Što se ovdje događa? Ovdje se obavlja jednostavna aritmetička operacija množenja. Ali ovdje je bitno da se ne množe slova, to je ime varijable, nego ono što varijabla sadrži. Evo recimo da sam imao fragova 12, kada se to pomnozi sa 25, dobijem 300 bodova. I sada tih 300 bodova se trebaju spremiti negdje. A to negdje jest varijabla rezultat uz pomoć znaka jednakosti koji usmjerava ishod računice u varijablu rezultat. I u sljedećem cout statement vi ispisujete rezultat uz par pohvala.

    Sada bi trebali malo raspraviti o osnovnim tipovima podataka. Kao što smo naučili, svaka varijabla ima tip podatka koji može biti/je sadržan u njoj. To govori compileru koliko memorije treba sačuvati jer svaki tip podatka iziskuje manje/više memorije. Osnovni tipovi podataka su bool (ima struje / nema struje, true / false), char za pojedinačne znakove, int za cijele brojeve, float i double za decimalne brojeve. Također imate mogućnost da pobliže izmijenite tipove podataka, poput long modifiera kojeg ako stavimo ispred int povećava broj mogućih vrijednosti koje možemo spremiti u varijablu ili short koji radi suprotno. Također nešto što možda kasnije pronađete kasnije su signed/unsigned modifier koji mogu ograničiti da broj ide ispod 0 dakle da bude negativan itd.

    Zasada smo sve osnovno obradili, a još bih htio vam dati jednu preporuku koju bi bilo pametno pratiti, uvijek pokrenite varijablu na početnu vrijednost! Nikad nemojte staviti samo int rezultat; nego stavite početnu vrijednost na nulu. Tek toliko da budete čisti! I pazite kako nazivate vaše varijable te pokušajte držati njihova imena što kraćim mogućim te steknite naviku oko nazivanja varijabli.

    Sada ću vas ostaviti da se zabavite sa naučenim dok ja pišem nove tutorijale za vas... A vjerujte mi, pozlit će vam koliko će ih biti xD. Ako nešto vas muči ili ne možete shvatiti javite nam se na forumu, burek, ja i ostatak gurmanske ekipe će vam pomoći hehe. Do čitanja!
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  2. #2
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Behind the blue eyes
    Postova
    7.757
    Znanje je moc.
    Samo naprijed

  3. #3
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150
    Danke schon... Drugi dio je u produkciji, stay tuned
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  4. #4
    Senior Member Lord of The Fleas [_[_[Sk8man]_]_]'s Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    pred komfjutorom
    Postova
    444
    = Citat = Izvorno postao RayDX
    Danke schon... Drugi dio je u produkciji, stay tuned
    Tut je odlican. Samo tako nastavi.Ja sam tek nedavno poceo ucit C++ za ozbiljno pa mi je tut stvarno pomogao.Hvala beskonacno.
    Just keep em coming.
    God, you can suck my coc.

  5. #5
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Behind the blue eyes
    Postova
    7.757
    Sve je to super i ok samo toplo preporucam knjigu ako se hocete malo ozbiljnije uhvatit u koštac s c++ -om.

  6. #6
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Jan 2006
    Lokacija
    Skrit v morju
    Postova
    2.721
    A koju to?

    :D
    there is no god to punish us

  7. #7
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150
    Demistificirani C++, ili C++ kroz primere ili bilo koju balkansku knjigu ako vas ne ide engleski.. A ja vam preporučam knjigu Ivora Hortona zvanu Beginning Visual C++ (1400 stranica negdje) legendarna knjiga!!!
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  8. #8
    Senior Member Lord of The Fleas [_[_[Sk8man]_]_]'s Avatar
    Datum registracije
    Jun 2006
    Lokacija
    pred komfjutorom
    Postova
    444
    = Citat = Izvorno postao RayDX
    Domestificirani C++, ili C++ kroz primere ili bilo koju balkansku knjigu ako vas ne ide engleski.. A ja vam preporučam knjigu Ivora Hortona zvanu Beginning Visual C++ (1400 stranica negdje) legendarna knjiga!!!
    Ja sa, taj Domestificirani C++ trazio ali ga nigdje nisam nasao za kupit(Inace
    zivim u BiH, tacnije RS), tako da bi mi pomoglo digitalno izdanje u vidu E-booka aku uopste postoji?
    God, you can suck my coc.

  9. #9
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150
    postoji možda engleska verzija, ne znam... ali naša ne..
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  10. #10
    Knjigu DemistificiraniSC++ možeš kupit ovdje:
    http://www.element.hr/knjige.asp?id=13611

    Ako nisi siguran za sadržaj možeš besplatno skinuti jedan dio knjige u PDF formatu na: http://free-zg.htnet.hr/jsribar/download.html

  11. #11
    Senior Member Nuke me please Waylon's Avatar
    Datum registracije
    Nov 2006
    Postova
    294
    knjiga je odlična i stvarno se iz nje puno da naučit

  12. #12
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150
    Nije mi jasno zašto naši sve moraju prevoditi. C++ with classes... C++ sa klasama, a ne C++ sa razredima xD
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  13. #13
    Member Plants Vs Zombies MartinC's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Lokacija
    Zaprešić
    Postova
    80
    U kojem ti kompajleru radiš, RayDX
    A METAL HEART IS HARD TO TEAR APART

    http://s3.bitefight.org/c.php?uid=38958 - "I taste your blood so bitter sweet" - Natural high, Hammerfall

  14. #14
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150
    Visual C++ kao part od Visual Studija 2005, sada iščekuje Orcas fino da skočim na 2008
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  15. #15
    Administrator My way or the highway
    Datum registracije
    Mar 2006
    Lokacija
    Uncanny Valley
    Postova
    9.450
    Bureku će biti jako drago kad se vrati i vidi ovakve dragulje kako ga čekaju.
    Najbrži pištolj Policije Okusa. Može da pogodi sve od bilo gdje. Također piše i poeziju.

  16. #16
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Apr 2006
    Lokacija
    Wolf 3D
    Postova
    2.034
    Ja bi počeo učit programirat, malo sam nešto brljavio u C-u pa sam sve zaboravio, zanima me jel C++ dobar za početnike ili ima neki lakši jezik prvo?
    Bow down before the one you serve, you're going to get what you deserve.

  17. #17
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150
    = Citat = Izvorno postao HalF-DeaD
    Ja bi počeo učit programirat, malo sam nešto brljavio u C-u pa sam sve zaboravio, zanima me jel C++ dobar za početnike ili ima neki lakši jezik prvo?
    Pa gledaj, niti jedan programski jezik ispočetka nije jednostavan, no kada jedanput naučiš programsku logiku, nije pretežito teško naučiti ostale jezike... Ako imaš više vremena kreni sa Visual Basicom, dobar sajt ti je http://www.tutorijali.netSgdje imaš tutorijala na Visual Basic temu poprilično, i to na hrvatskom . A onda poslije prijeđeš na C++. C++ nije nešto pretežak ali za novake je to malo jači izazov isprve ali ako si "pustolovan" geek nema problema
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  18. #18
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Apr 2006
    Lokacija
    Wolf 3D
    Postova
    2.034
    = Citat = Izvorno postao RayDX
    Pa gledaj, niti jedan programski jezik ispočetka nije jednostavan, no kada jedanput naučiš programsku logiku, nije pretežito teško naučiti ostale jezike... Ako imaš više vremena kreni sa Visual Basicom, dobar sajt ti je http://www.tutorijali.netSgdje imaš tutorijala na Visual Basic temu poprilično, i to na hrvatskom . A onda poslije prijeđeš na C++. C++ nije nešto pretežak ali za novake je to malo jači izazov isprve ali ako si "pustolovan" geek nema problema
    ok thx, idem na c++, geek u duši

    btw jel bolje da skinem dev c++ ili ms visual studio

    EDIT: jesam lame rtfm
    Bow down before the one you serve, you're going to get what you deserve.

  19. #19
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150
    = Citat = Izvorno postao HalF-DeaD
    = Citat = Izvorno postao RayDX
    Pa gledaj, niti jedan programski jezik ispočetka nije jednostavan, no kada jedanput naučiš programsku logiku, nije pretežito teško naučiti ostale jezike... Ako imaš više vremena kreni sa Visual Basicom, dobar sajt ti je http://www.tutorijali.netSgdje imaš tutorijala na Visual Basic temu poprilično, i to na hrvatskom . A onda poslije prijeđeš na C++. C++ nije nešto pretežak ali za novake je to malo jači izazov isprve ali ako si "pustolovan" geek nema problema
    ok thx, idem na c++, geek u duši

    btw jel bolje da skinem dev c++ ili ms visual studio

    EDIT: jesam lame rtfm
    dev c++ je free , ali ako misliš ono... pa bolji je visual studio iako za početnika dobar je i dev c++, a razlika je u par tisuća megabajta... Uzmi bolje kompromis... U Google napiši Visual C++ Express edition i to je to
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  20. #20
    Senior Member It lives by night
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Prokleta LHC crna rupa me progutala. Di je sada onaj znak "Exit"
    Postova
    574
    Zašto ne kompresuješ tutoriale u PDF format. Ako ti ne možeš mogu ja umjesto tebe.

  21. #21
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150
    = Citat = Izvorno postao Ripaz
    Zašto ne kompresuješ tutoriale u PDF format. Ako ti ne možeš mogu ja umjesto tebe.
    Ma nije problem... Šta misliš da ne stavljam ovdje nego u PDF... Ajd ok....
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  22. #22
    Senior Member It lives by night
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Prokleta LHC crna rupa me progutala. Di je sada onaj znak "Exit"
    Postova
    574
    = Citat = Izvorno postao RayDX
    = Citat = Izvorno postao Ripaz
    Zašto ne kompresuješ tutoriale u PDF format. Ako ti ne možeš mogu ja umjesto tebe.
    Ma nije problem... Šta misliš da ne stavljam ovdje nego u PDF... Ajd ok....
    Ma bilo bi malo bolje da urediš i staviš u PDF format.

  23. #23
    Junior Member Plants Vs Zombies
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postova
    20
    E stari ja ti isto radim u C++ Visual 2005 i tak dalje i tak dalje ali ja kad idem new->projekt kaj onda moram odabrat??? ako odaberem Windows form application onda kad otvorim coder gdje pisem naredbe i onda sva sranja imam vec zapisano




    #pragma once


    namespace Prijekt {

    using namespace System;
    using namespace System::ComponentModel;
    using namespace System::Collections;
    using namespace System::Windows::Forms;
    using namespace System:ata;
    using namespace System:rawing;

    /// <summary>
    /// Summary for Form1
    ///
    /// WARNING: If you change the name of this class, you will need to change the
    /// 'Resource File Name' property for the managed resource compiler tool
    /// associated with all .resx files this class depends on. Otherwise,
    /// the designers will not be able to interact properly with localized
    /// resources associated with this form.
    /// </summary>
    public ref class Form1 : public System::Windows::Forms::Form
    {
    public:
    Form1(void)
    {
    InitializeComponent();
    //
    //TODO: Add the constructor code here
    //
    }

    protected:
    /// <summary>
    /// Clean up any resources being used.
    /// </summary>
    ~Form1()
    {
    if (components)
    {
    delete components;
    }
    }

    private:
    /// <summary>
    /// Required designer variable.
    /// </summary>
    System::ComponentModel::Container ^components;

    #pragma region Windows Form Designer generated code
    /// <summary>
    /// Required method for Designer support - do not modify
    /// the contents of this method with the code editor.
    /// </summary>
    void InitializeComponent(void)
    {
    this->SuspendLayout();
    //
    // Form1
    //
    this->AutoScaleDimensions = System:rawing::SizeF(6, 13);
    this->AutoScaleMode = System::Windows::Forms::AutoScaleMode::Font;
    this->ClientSize = System:rawing::Size(292, 266);
    this->Name = L"Form1";
    this->Text = L"Form1";
    this->Load += gcnew System::EventHandler(this, &Form1::Form1_Load);
    this->ResumeLayout(false);

    }
    #pragma endregion
    private: System::Void Form1_Load(System::Object^ sender, System::EventArgs^ e) {
    }
    };
    }



    Kaj s tim da to zbrisem i pisem svoje ili???????????
    Ko rano rani zajebo je pjevca!!!
    Pusil se tebi kad se kupas???

  24. #24
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Behind the blue eyes
    Postova
    7.757
    Sta cistis kad sam mu bio napisao kod i ljepo objasnio...

  25. #25
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Behind the blue eyes
    Postova
    7.757
    Bzvz unistavas zaradu ljudima koji su napisali knjigu, ovo je warez cisti... a isplati se dat lovu za knjigu.

  26. #26
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Behind the blue eyes
    Postova
    7.757
    = Citat = Izvorno postao Hellboy
    napiši mu ponovno, uspjeli su staviti stranicu i pol čistog spama i sranja, pogotovo kocky...još jednom i dajem opomene...
    Sorry ali ja nisam kriv zbog neopreznosti/gluposti moderatora, ono napisao sam jedan malo veci tekst...t

  27. #27
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Aug 2007
    Lokacija
    Latitude:45.286° Longitude:18.688°
    Postova
    2.150
    Ispričavam se što kasni novi tutorijal Coming soon...
    Gdje je nestao mozak
    gdje se skriva on
    iz vagona pameti
    na tračnice ispao...

  28. #28
    Senior Member Small step for mankind
    Datum registracije
    Apr 2006
    Lokacija
    Wolf 3D
    Postova
    2.034
    Evo nabavio sam si Demistificirani C++, skino Visual C++ 2005, idem se učit programirat
    Bow down before the one you serve, you're going to get what you deserve.

  29. #29
    Senior Member It lives by night Y0$$1p's Avatar
    Datum registracije
    Feb 2006
    Lokacija
    kutina
    Postova
    706
    može li netko reći gdje ima za skinuti taj c++?

  30. #30
    Senior Member My way or the highway
    Datum registracije
    Dec 2006
    Lokacija
    Behind the blue eyes
    Postova
    7.757
    Nemozes ga "skinuti".
    Imas temu u ovom podforumu zvanu "C++" pa procitaj.

Slične teme

  1. Tutorial za Victoriu
    By Torpedo in forum Pomagaj brate!
    Odgovora: 1
    Posljednji post: 02-08-2010, 04:00
  2. [Tutorial] FMOD C++
    By SkunK in forum Programiranje i izrada igara
    Odgovora: 18
    Posljednji post: 01-07-2010, 21:46
  3. [Tutorial] OpenGL through C++
    By RayDX in forum Programiranje i izrada igara
    Odgovora: 6
    Posljednji post: 21-11-2008, 17:02
  4. Uvod u Pygame Tutorial
    By fps_gamer in forum Programiranje i izrada igara
    Odgovora: 13
    Posljednji post: 27-09-2008, 21:15
  5. [Tutorial] DirectX through C++
    By RayDX in forum Programiranje i izrada igara
    Odgovora: 55
    Posljednji post: 25-09-2008, 13:02

Pravila postanja

  • Ne možeš stvarati nove teme
  • Ne možeš odgovarati na postove
  • Ne možeš slati privitke
  • Ne možeš mijenjati svoje postove
  •