PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kultura u mladijeh Hrvata



McPingvin_v2.0
27-03-2007, 18:07
Eto, sinoćna predstava u kazalištu me potakla na razmišljanje...


Prije jedno mjesec dana kada sam bio vani sa frendovima na Opatovini frendica me pitala "Jel ti čitaš... knjige?"
Nisam se mogao oteti dojmu da je to pitanje postavljeno kao i "Jel jebeš ti ovce kad si kod bake na selu?", kao nešto staromodno i perverzno.

Prije je bilo pitanje "Jel čitaš šta?" a ne "Jel čitaš... knjige?".




Odlazak u kazalište sa frendovima?
Pa da im to predložite odveli bi vas u obližnju umobolnicu. A evo, bio sam sa razredom u Gavelli i zbilja sam uživao u predstavi "Majstor i Margarita."
Jest da je bilo pomalo ubitačno sjediti 3 sata, ali isplatilo se svake jebene minute. Ako netko ima želje i volje otići u kazalište s namjerom da malo i razmišlja o predstavi, "Majstor i Margarita" imaju sve preporuke.


No, da se vratim na temu.
Zašto niko više ne čita knjige? Je li za to kriva lektira koja knjigu predstavlja kao dosadnu obvezu? Ne sjećam se da me ikoja igra držala budnim više od jednog pišljivog Harrya Pottera. I to me nije držala radnja, nego jednostavno nevjerojatna sposobnost spisateljice da opiše ono što joj se događa u glavi riječima.

I ne znam jeste li primjetili da je hrvatski jezik dobio puno više na težini od kada svakodnevno koristimo engleski jezik u svakodnevnom razgovoru?
Kad nešto zajebem, nije "sorry" nego je "oprosti", poznanici su "frendovi" a prijatelji "prijatelji".

WTF se događa sa ljudima općenito?
Evo, meni je danas pukao film (doduše neznam zašto) te sam iz čista mira otišao voziti bicikl oko Jaruna... Odvezao sam jedan krug (7 km) te sam odlučio da mi to nije dosta. Ostavio sam bicikl te krenuo trčati. Otrčao sam 500m što mi je bio i cilj. I bilo mi je jebački teško jer sam se vozio po jakom vjetru. Zašto sam uspio?
"Moraš uspjeti, moraš uspjeti, moraš uspjeti..."
I drago mi je što sam uspio. Svaki dan sam sebi dokazujem da se granice uvjek pomiču. Nema stajanja.


OK, moram otvorit blog :D

Helena
27-03-2007, 18:10
Da... I meni onda prigovaraju da previše čitam. :?

Outmind
27-03-2007, 18:14
A ljudi su čiudni postali. Ne znaju zbrajat bez digitrona, ne znaju se oblačit bez fasshion gurua i inih kretena, više ih zanima što radi prosječno zgodna Angelina nego super zgodna susjeda itd. Vrijednosti ovog svijeta i ovog društva su totalno izvitoperene, i mučno mi je kad me svakog dana ljudi na to podsjećaju. Ja obožavam knjige i čitam manje više svaki dan, što ispitnu literaturu, što knjige koje me zanimaju. Niti jedan medij nikad neće biti u stanju zamijeniti knjigu to jest moju maštu. Istina je da ljudi ni u kazalište ne idu baš često, nego samo sa razredima i sl. Možda sam seljačinajer ne podnosim balet i klasičnu glazbu, ali dobru predstavu ću s veseljem pogledati.

M@T3J
27-03-2007, 18:14
OK, moram otvorit blog :D
i ja mislim


ja čitam knjige. i lektiru i mjesečno barem jednu knjigu iz gradske knjižnice. a moji prijatelji. eh, jedino sto oni citaju a vece je od jedne stranice je vodic kroz lektiru.

flander
27-03-2007, 18:17
[quote="McPingvin_v2.0":dgby40cm]


OK, moram otvorit blog :D
i ja mislim


ja čitam knjige. i lektiru i mjesečno barem jednu knjigu iz gradske knjižnice. a moji prijatelji. eh, jedino sto oni citaju a vece je od jedne stranice je vodic kroz lektiru.[/quote:dgby40cm]

ali barem čitaju ako ne cijelo djelo barem pokušavaju se natjerat da i to pročita. Znam neke ljude koji nisu ni u stanju to pročitat jel su pre ljeni.

Jopax
27-03-2007, 18:17
Iako kompjuteri sve vise preuzimaju knjige su ipak drevni behemoti koji ce sa nama ostati jos dugo dugo vremena i ja volim citat posebno na ljeto kad mogu na komp kad hoca ja uzmem knjigu jer kompjuter brzo dosadi a dobra knjiga nikad
eto ja sam proslo ljeto dvaput procito obe knjige bojno polje zemlja iako su obe po 500 strana i pune su detalja ali i dalje bih znao prepricati dobar dio tih detalja jer su dobri i zato knjigama :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray:

FaTaL_mRkvA
27-03-2007, 18:21
ja volim više one fantasy knjige, čitam ih kad mi se da, a lektiru čitam loševoljno(mrzim lektiru) :rotfl:

McPingvin_v2.0
27-03-2007, 18:23
eto ja sam proslo ljeto dvaput procito obe knjige bojno polje zemlja iako su obe po 500 strana i pune su detalja
vidiš, ja bi preko ljeta bio u stanju pročitati cca 10ak knjiga od 500 stranica.

a lektiru baš i ne volim jer me živcira kad si sa staro- hrvatskog moram "prevodoti" na suvremeni hrvatski...
naravno, uvjek se zalomi neka dobra knjiga za lektiru tipa "kod kuće je najgore", "gost" i sl.

FaTaL_mRkvA
27-03-2007, 18:25
eto ja sam proslo ljeto dvaput procito obe knjige bojno polje zemlja iako su obe po 500 strana i pune su detalja
vidiš, ja bi preko ljeta bio u stanju pročitati cca 10ak knjiga od 500 stranica.

a lektiru baš i ne volim jer me živcira kad si sa staro- hrvatskog moram "prevodoti" na suvremeni hrvatski...
naravno, uvjek se zalomi neka dobra knjiga za lektiru tipa "kod kuće je najgore", "gost" i sl.
mogu ja čitat po cijele dane samo ak imam neku dobru knjigu, al ak je dosadna nemogu pročitat ni 10 str.

M@T3J
27-03-2007, 18:25
ali barem čitaju ako ne cijelo djelo barem pokušavaju se natjerat da i to pročita. Znam neke ljude koji nisu ni u stanju to pročitat jel su pre ljeni.[/quote]

ali oni to čitaju jer mi na satu hrvatskog moramo onda odgovarat na pitanja o knjizi koju smo čitali.

RIPtheREAPER
27-03-2007, 18:26
lol
nebi se ja vozio oko jaruna po ovakvom vjetru
trebao si doc na koš kod moje skole
bio je i lux pa smo malo zahalali...
:P

jedan koment na ovo sa fašion guruima: furamo se na amere :wink:
koment na knjige: nekidan sam si posudio jednu trilogiju. kul knjige. za lektiru imam tadijanovica: srebrne svirale. procitao sam ih nekoliko ali mogu reci da su odlicne.

toliko od mene

Rocchiro
27-03-2007, 18:27
Nemas se kaj opterecivati s tim pizdarijama...ja recimo kazaliste tesko probavim,eventualno komedije...trudim se,ali zadrijemam.a kaj se knjiga tice-volim dobru knjigu al sam lijen zapoceti i radije ko blento buljim u ekran

Helena
27-03-2007, 18:28
eto ja sam proslo ljeto dvaput procito obe knjige bojno polje zemlja iako su obe po 500 strana i pune su detalja
vidiš, ja bi preko ljeta bio u stanju pročitati cca 10ak knjiga od 500 stranica.

a lektiru baš i ne volim jer me živcira kad si sa staro- hrvatskog moram "prevodoti" na suvremeni hrvatski...
naravno, uvjek se zalomi neka dobra knjiga za lektiru tipa "kod kuće je najgore", "gost" i sl.
mogu ja čitat po cijele dane samo ak imam neku dobru knjigu, al ak je dosadna nemogu pročitat ni 10 str.

Kod mene, na primjer, količina stranica ne igra ama baš nikakvu ulogu. To kaj veliš, ako mi je knjiga dosadna, nema šanse da ću se natjerat pročitat ju. Ali ako je zanimljiva, pa pročitat ću ju makar imala 1500 stranica. Ne bi mi bio ni prvi ni zadnji put. Btw, jel čita netko od vas Bukowskog?

Maloki
27-03-2007, 18:28
Inace jako puno citam, al od kad sam krenuo u srednju nisam nista posebno procitao. Hmm, mogo bih si otic podignut "Sarajevski Marlboro" Miljenka Jergovica...
A inace mi profesorica iz Hrvatskog ubije svaku zelju za citanjem kada mi kaze da u 2 dana moram procitat i napisat Anitognu i Okovanog Prometeja koje pol toga ne skuzim :(

Jopax
27-03-2007, 18:37
I ja mogu citat neku knjigu koja me zanima kakva god da je eto naprimjer Lotr nisam se moga prisiliti procitat prvih 50 strana je knjiga ima previse detalja u kojima se izgubis pa ne mozes pratiti pricu kako treba ili da knjiga ima puno detalja ali da prate pricu i da se u nju uklapaju ne kazem da je Tolkien los pisac ali on jedno drvo opisuje 2 stranice sto je malo puno bolja mi je knjiga u kojoj ima vise dijaloga nego opisa

Maloki
27-03-2007, 18:39
jel iko citao "Gospodar Muha" od Williama Goldinga? Meni prejebena knjiga, jedna od najboljih...

Đeri
27-03-2007, 18:44
Nemas se kaj opterecivati s tim pizdarijama...ja recimo kazaliste tesko probavim,eventualno komedije...trudim se,ali zadrijemam.a kaj se knjiga tice-volim dobru knjigu al sam lijen zapoceti i radije ko blento buljim u ekranovakav sam ja na neki način,mrzim kazalište,al baš ništa ne volim!!
što se tiče knjiga,ne volim dobru knjigu,zapravo ne volim ni čitat!lektirju jedva pročitam,i to preskočim bar 50 stranica,jednostavno sam ->ljen! :D

medusa
27-03-2007, 19:14
ja se obožavam opustiti uz dobru knjigu, ali privlače me ove u pdf formatu. nisu daleko dani kad ću fino na palmtopu čitati r.a salvatorea ili itala calvina u pdf formatu netom downloadane....

Neven <R>
27-03-2007, 19:15
Ne čitam često ali kad me pukne čitam puno. Npr. pročitao sam sve sveske Churchillovog "Drugi Svjetski Rat" u takoreći jednom dahu, slično je bilo i sa jednim drugim kompletom od 6 knjiga, ne znam nekad mi dođe pa čitam, ali najčešće nemam motivacije tj. neznamo što bih čitao a neda mi se do knjižnice.

McPingvin_v2.0
27-03-2007, 19:15
čitanje na kompu saka.

više mi se sviđa papir vulgaris od ekrana, bez obzira na pivot opciju...

Sterpo
27-03-2007, 19:16
ja rijetko čitam samo za lektiru
ali svidjela mi se ona knjiga drugi svjetski rat pa sam ju pročitao

Maze
27-03-2007, 19:17
Nemas se kaj opterecivati s tim pizdarijama...ja recimo kazaliste tesko probavim,eventualno komedije...trudim se,ali zadrijemam.a kaj se knjiga tice-volim dobru knjigu al sam lijen zapoceti i radije ko blento buljim u ekranovakav sam ja na neki način,mrzim kazalište,al baš ništa ne volim!!
što se tiče knjiga,ne volim dobru knjigu,zapravo ne volim ni čitat!lektirju jedva pročitam,i to preskočim bar 50 stranica,jednostavno sam ->ljen! :D


Da, Crvenkapicu teško pročitat..

McPingvin_v2.0
27-03-2007, 19:27
Ima di u ZG-u za posuditi/ kupiti "Mein kampf"?

M@T3J
27-03-2007, 19:56
Da, Crvenkapicu teško pročitat..

A pale sam na svijetu još teže :rotfl:

Đeri
27-03-2007, 20:13
Nemas se kaj opterecivati s tim pizdarijama...ja recimo kazaliste tesko probavim,eventualno komedije...trudim se,ali zadrijemam.a kaj se knjiga tice-volim dobru knjigu al sam lijen zapoceti i radije ko blento buljim u ekranovakav sam ja na neki način,mrzim kazalište,al baš ništa ne volim!!
što se tiče knjiga,ne volim dobru knjigu,zapravo ne volim ni čitat!lektirju jedva pročitam,i to preskočim bar 50 stranica,jednostavno sam ->ljen! :D


Da, Crvenkapicu teško pročitat..aj glup si sam da znaš,crrvu kapicu sam imo u prvom razredu :yuck: sad iam neke glupe mrvice,issusa ti ima 190 strana :twisted:

Simon the Dreamer
27-03-2007, 20:19
[quote=Hanzaplast]Nemas se kaj opterecivati s tim pizdarijama...ja recimo kazaliste tesko probavim,eventualno komedije...trudim se,ali zadrijemam.a kaj se knjiga tice-volim dobru knjigu al sam lijen zapoceti i radije ko blento buljim u ekranovakav sam ja na neki način,mrzim kazalište,al baš ništa ne volim!!
što se tiče knjiga,ne volim dobru knjigu,zapravo ne volim ni čitat!lektirju jedva pročitam,i to preskočim bar 50 stranica,jednostavno sam ->ljen! :D


Da, Crvenkapicu teško pročitat..aj glup si sam da znaš,crrvu kapicu sam imo u prvom razredu :yuck: sad iam neke glupe mrvice,issusa ti ima 190 strana :twisted:[/quote:2fiawdcp]
Isuse bože, 190 strana?
Počini samobojstvo.
A jesi ikad uopće bio u kazalištu na ičemu osim na lutkarskoj adaptaciji Snjeguljice i 7 Patuljaka?

Đeri
27-03-2007, 20:27
bio sam jednom s mamom i tatom,ošo sam nakon 20 minuta

RIPtheREAPER
27-03-2007, 20:29
Evo da se pohvalim 31. idem sa razredom gledat u kazaliste predstavu Magic Akt Show.
cuo sam mnogo dobroga o tome. svi hvale to predstavu i kazu da je uber smijesno.
jel tko gledao?

Fenrir
27-03-2007, 20:30
Ima di u ZG-u za posuditi/ kupiti "Mein kampf"?

E-book maybe?

Nije baš materijal za knjižnice, ali pogledaj u neku malu knjižaru, znaju svašta imat u takvima.

M@T3J
27-03-2007, 20:30
bio sam jednom s mamom i tatom,ošo sam nakon 20 minuta

ja bio s razredom i zaspo

McPingvin_v2.0
27-03-2007, 20:31
gledao, bio na 50. izvedbi, jebena predstava.

naravno, ako voliš bitange i princeze humor.

King tiger
27-03-2007, 20:35
Inace jako puno citam, al od kad sam krenuo u srednju nisam nista posebno procitao. Hmm, mogo bih si otic podignut "Sarajevski Marlboro" Miljenka Jergovica...

Evo ja njega citam, podigni knjigu :D

sad dovrsavam Dvore od Oraha, jel ga ko jos cita ?

meni stil totalno odgovara :D

a inache bio sam u pozoristu na visnjiku oc cehova i bilo mi je dobro jer sa 100 put citao dramu, al eto :D


a to o cemu pingu prica, to je normalno (naravno ne mislim normalno kao nesto uredu itd.) , da mi pokusavamo preuzet neke zapadnjacke trendevo tipa, red carpet , i slicna sranja kako seru o nekakvom jet setu ( mada niko na podrucju balkana nema nesto sto se moze nazvati jet setom , al eto ) , ma to ti je sistematsk ozaglupljivanje.
Ali ameri mi rulaju, recimo tamo kod njih grad od 3 miliona stanovnika nema ni jednog pozorista.Aj to nadji u evropi.
.

Sterpo
27-03-2007, 20:47
Ima di u ZG-u za posuditi/ kupiti "Mein kampf"?

eh da to bih volio pročitati :wink:

Neven <R>
27-03-2007, 20:49
Ima di u ZG-u za posuditi/ kupiti "Mein kampf"?
Mislim da ti je najbolje pitati profesora/icu povijesti kod njih se uvijek nađe takve literature.

King tiger
27-03-2007, 20:50
na netu to ima.

S4MUR41
27-03-2007, 20:51
No, da se vratim na temu.
Zašto niko više ne čita knjige? Je li za to kriva lektira koja knjigu predstavlja kao dosadnu obvezu? Ne sjećam se da me ikoja igra držala budnim više od jednog pišljivog Harrya Pottera. I to me nije držala radnja, nego jednostavno nevjerojatna sposobnost spisateljice da opiše ono što joj se događa u glavi riječima.

u zadnje vrijeme citam samo strucne knjige...


I ne znam jeste li primjetili da je hrvatski jezik dobio puno više na težini od kada svakodnevno koristimo engleski jezik u svakodnevnom razgovoru?
Kad nešto zajebem, nije "sorry" nego je "oprosti", poznanici su "frendovi" a prijatelji "prijatelji".

slazem se s tobom... ja pokusavam sto vise izbjegavati eng rijeci u razgovoru... i ne sjecamal kad sam zadnji put reko neku eng rijec u razgovoru (osim sorry... makar i to jako rijetko kazem...).. ... al je tema o kompu... onda koristim engleske rijeci... ...


WTF se događa sa ljudima općenito?
Evo, meni je danas pukao film (doduše neznam zašto) te sam iz čista mira otišao voziti bicikl oko Jaruna... Odvezao sam jedan krug (7 km) te sam odlučio da mi to nije dosta. Ostavio sam bicikl te krenuo trčati. Otrčao sam 500m što mi je bio i cilj. I bilo mi je jebački teško jer sam se vozio po jakom vjetru. Zašto sam uspio?
"Moraš uspjeti, moraš uspjeti, moraš uspjeti..."
I drago mi je što sam uspio. Svaki dan sam sebi dokazujem da se granice uvjek pomiču. Nema stajanja.

sto se tice moje snage volje... mislim da je jaka... kad je u pitanju sve OSIM ucenja za skolu... to se jednostavno nemrem natjerat... al da izadem van i da se vozim bicom po nasipu il da odtrcim par kilometri il kaj ja znam, mogu... ... ...

McPingvin_v2.0
27-03-2007, 20:54
u zadnje vrijeme citam samo strucne knjige...
ma dobro, nisam mislio na ljude koji recimo od posla nemaju vremena za nšeto drugo, nego nas mladce ;)


slazem se s tobom... ja pokusavam sto vise izbjegavati eng rijeci u razgovoru... i ne sjecamal kad sam zadnji put reko neku eng rijec u razgovoru (osim sorry... makar i to jako rijetko kazem...).. ... al je tema o kompu... onda koristim engleske rijeci... ...
ja dosta koristim engleske riječi (btw, sorry, ferend itd.) ali mi hrvatske zbog toga imaju nekako veću težinu...


sto se tice moje snage volje... mislim da je jaka... kad je u pitanju sve OSIM ucenja za skolu... to se jednostavno nemrem natjerat... al da izadem van i da se vozim bicom po nasipu il da odtrcim par kilometri il kaj ja znam, mogu... ... ...
snaga volje je beskonačna. samo je stvar koliko ju znaš iskoristiti :)

RIPtheREAPER
27-03-2007, 20:56
veoma lijep post ping, nadasve.

Arbiter of Change
27-03-2007, 21:01
Kad smo kod čitanja (moje isprike šta ću praktički ignorirati ostale točke), ja osobno mislim da je velikim dijelom samo izbor pojedinca. Meni roditelji, ne bih rekao da mi prigovaraju, ali stalno neštu gunđaju o tome kako čitam dosta toga što mi je beskorisno (za njih beskorisno=sve šta nije školsko). Ali štetim li ja ikome s tim? Ne, i ja pri tome uživam.

Također dosta često koristim engleske riječi. Zašto? Zato jer često u sebi ujedinjuju više od jedne hrvatske riječi koje su mi u tom trenutku potrebne.

McPingvin_v2.0
27-03-2007, 21:11
veoma lijep post ping, nadasve.
zadnji put kad sam dobio takve komentare sam morao napraviti McPingv_v2.0 acc :)

Kostolomac
27-03-2007, 21:21
a joj, nemojte mi o čitanju... obećao sam sebi da ću pročitat red fenixa još prošlog ljeta... morat ću za ove praznike.

znate što volim pročitat? nedjeljom kad stari kupi jutarnji list ja se odma dokopam zabavnika. iako su znali nekada imati pogrešne informacije.
a školska lektira mi ide na jetra, pogotovo hrvatska književnost, ali ima i iznimaka. smrt smail-age čengića, duh u močvari (baš me zanima jel se sjećate ove :) ) itd.

McPingvin_v2.0
27-03-2007, 21:25
a joj, nemojte mi o čitanju... obećao sam sebi da ću pročitat red fenixa još prošlog ljeta...
red fenixa sam 2x pročitao...

Ps1ho
27-03-2007, 21:32
za čitanje sam lijen ko trokurac
a ovim drugim se neopterećujem
enivejs, gg za prvi post Pingu :)

McPingvin_v2.0
27-03-2007, 21:37
nemojte mi govoriti da mi je post gg jer ću opet ostat bez accounta :D

Babitz
27-03-2007, 21:41
čitam knjigu pod satom i čudno me gledaju

kad smo bili u kazalištu sa školom, tardovi iz škole su nas sramotili tolko da smo se frendica i ja skrili pod sjedala

da, ljudi su tardovi i nekulturni su
nabijem ih

W3DR4N
27-03-2007, 21:48
Kultura u mladijeh Hrvata

Koja mrtva kultura?

McPingvin_v2.0
27-03-2007, 21:52
pa to i mene zanima nažalost :(

M@T3J
27-03-2007, 21:55
a joj, nemojte mi o čitanju... obećao sam sebi da ću pročitat red fenixa još prošlog ljeta... morat ću za ove praznike.


i ja isto princa mješane krvi .. ali plače mi se kad vidim da ima 600-700-800 stranica

McPingvin_v2.0
27-03-2007, 22:04
jebemvas pičkice :)

http://img461.imageshack.us/img461/1792/dsc03254yt7.jpg

Helena
27-03-2007, 22:06
Um, da, imaš oba nastavka doma? I? Imam ja sve nastavke HP-a dosad, pa nikom ništa.

McPingvin_v2.0
27-03-2007, 22:12
kako oba ako ih ima više od 2? ^^


ma ono, samo ta 2 imam a o njima se trenutačno priča jel...

M@T3J
27-03-2007, 22:13
jebemvas pičkice :)

http://img461.imageshack.us/img461/1792/dsc03254yt7.jpg

princ miješane krvi ima manje strana od reda feniks!!!... nisam ni znao.. mislio sam da svaki novi nastavak ima više nego onaj prije, pa sam računo da princ miješane krvi ima 900, a sedmi nastvak da će imat 1000 strana. sad cu se natjerat da ga procitam.... evo krecem. :D

W3DR4N
27-03-2007, 22:21
Um, da, imaš oba nastavka doma? I? Imam ja sve nastavke HP-a dosad, pa nikom ništa.

Hoće pokazati da ima neotpakirane Traxdatine diskove, a ne heripotere. Neprženjem ukazuje nezadovoljstvo nametnutim Zampvom porezima.
ffs

McPingvin_v2.0
27-03-2007, 22:26
jebemu wedran kako to uspjevaš? :|

Helena
27-03-2007, 22:32
Vjerojatno je rođen s tim. :o

Sgt. Bull
27-03-2007, 22:33
Vjerojatno je rođen s tim. :o
a mozda je to maybelline...
nisam mogo odoljet...sry :rotfl: ne znam sto al mi je ovo smijesno :rotfl:

M@T3J
27-03-2007, 22:34
Vjerojatno je rođen s tim. :o
a mozda je to maybelline...
nisam mogo odoljet...sry :rotfl: ne znam sto al mi je ovo smijesno :rotfl:

ova je dobra :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Burek_fr0m_SPACE
27-03-2007, 22:40
Meni ponekada kažu da sam dosta pismen i da zvučim načitano, ali zapravo jako mrzim čitati knjige. Knjige koje sam pročitao mogu na prste nabrojati... Jedino što mogu čitati je neka stručna literatura o stvarima za koje sam lično zainteresovan da ih naučim. Ni pozorište ne mogu podnijeti. Ali opet, ne mislim ništa loše o tome, svaka čast ljudima koji čitaju i idu na predstave, i ja bih sve to rado, ali se ne mogu natjerati.

W3DR4N
27-03-2007, 22:43
Inače, tema ti je preloša. Otvara puno pitanja, a vi ste se uhvatili heripotera i ostalog šta čitate.

No, čini li vas to vrijednijima od drugih, koji vise po kafićima ili pred televizorom?

Gle ovako. Pred godinu-dvije, posudio sam zbirku Akutagawinih kratkih priča. Zašto? Imao sam potrebu svoju kulturu proširiti na daleki istok? Učiti o klasičnoj japanskoj književnosti? Vražju mater. Bilo mi je dosadno, i uzeo sam tih dvjestotinjak stranica da se zabavim na par dana.

Isto je i s vama. Knjige, kazališta, filmovi i glazba. Te stvari ubijaju dosadu, a ne da šire kulturu. Mislim, čine oni i to, ali ne sa stvarima kakvim vi konzumirate. Harry Potter je prolazni hir, za pedeset godina, bit će duh izgubljenog vremena. Hemingwayova knjiga Zbogom Oružje je jedinstveni klasik i obavezno štivo. Ghost Rider nije film koji treba pogledati da bi bio filmski pismen, dok Casablanca definitivno je. San ivanjske noći je predstava za kulturološko uzdizanje, Magic act show samo za zabavu.
Da ne nabrajam dalje, svaka umjetnost i pripadajuća djela imaju kulturološki značaj ili ne. Miki Maus je bio običan crtani film. Danas je dio opće kulture.

Al reko zajebi ti sve te knjige ako si kulturološki uzdignut, a ne znaš si obrisati nos ili ispeći jaje. Ne znaš se ponašati za stolom ili u razgovoru s drugom osobom.
Ona kultura koja mladima u hrvatskoj nedostaje nije samo ova koju ti spominješ, već i osnovna kultura, bonton, i znanje o banalnim stvarima.

Dotad, skuži da je zabavna literatura isto što i gledanje Latina i Hloverke, izlaženje subotom ili stiskanje čvaraka... materijal za duže i opširnije razgovore.

McPingvin_v2.0
27-03-2007, 22:43
bulllllll :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray:


EDIT: wedran, baš ga ideš filozofirat jel? :)
sry, nedamise, oću ić spavati sa nekim sretnim mislima u glavi... do sutra :)

M@T3J
27-03-2007, 22:47
@wedran :pray: :pray: :pray: odlično razmišljanje

Helena
27-03-2007, 23:22
bulllllll :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray:


EDIT: wedran, baš ga ideš filozofirat jel? :)

Kaj ti još uvijek nije jasno da on ne može bez toga?

Babitz
27-03-2007, 23:49
koga briga :(

FaTaL_mRkvA
28-03-2007, 06:33
ja baš nevolim kazalište, ali sam jedini u svom razredu od dečkiju koji pročita neku knjigu :rotfl:

W3DR4N
28-03-2007, 21:12
wedran, baš ga ideš filozofirat jel? :)
sry, nedamise, oću ić spavati sa nekim sretnim mislima u glavi... do sutra :)

Tvoj prvi post je najveće filozofiranje. To si i htio od teme, zar ne?

Sonic_Moronic
28-03-2007, 21:24
Ne razumijem vas. "Ne čitam jer sam lijen."

To stvarno ne razumijem. Kakve veze ima čitanje s lijenošću? To radite iz zabave. Ono što vas zabavlja, nije dosadno. Zar to znači da ste lijeni i za komp? Ne bih rekao.

Još uvijek sam ja dugo na kompu, ali kad je knjiga zanimljiva, zajebem ti i komp i školu i život. Dobra knjiga je dobra knjiga. :pray:

McPingvin_v2.0
28-03-2007, 21:24
da, no nedamise pričati o osnovnoj kulturi ilitga bontonu, sram me onda ljudi s kojima sam okružen :)

Rocchiro
28-03-2007, 21:28
prvi put u 10 godina se moram sloziti s W3DR4N-om :|

Sonic_Moronic
28-03-2007, 21:34
čitam knjigu pod satom i čudno me gledaju

kad smo bili u kazalištu sa školom, tardovi iz škole su nas sramotili tolko da smo se frendica i ja skrili pod sjedala

da, ljudi su tardovi i nekulturni su
nabijem ih

Slažem se. Te u vezi sa podebljanim: Znam kako ti je. Prošlu srijedu sam bio dežurni i, naravno, poneo sam knjigu. A likovi kad su vidjeli: "Pfff, ja bi se radio ubio od dosade nego čito knjigu."

Nabijmo ih.

Babitz
28-03-2007, 21:35
nabijem ih

ssalG
28-03-2007, 21:37
O tome tko bi tu koga nabio bi se dalo raspravljat.

Scuderia
28-03-2007, 21:39
Ne čitam često ali kad me pukne čitam puno. Npr. pročitao sam sve sveske Churchillovog "Drugi Svjetski Rat" u takoreći jednom dahu, slično je bilo i sa jednim drugim kompletom od 6 knjiga, ne znam nekad mi dođe pa čitam, ali najčešće nemam motivacije tj. neznamo što bih čitao a neda mi se do knjižnice.

churchill je napisao kjnigu od II svjetskom ratu *slinim
gdje to ima za posudit i kao se točno zove

Neven <R>
28-03-2007, 22:41
churchill je napisao kjnigu od II svjetskom ratu *slinim
gdje to ima za posudit i kao se točno zove
Zove se maštovito "Drugi svjetski rat" i sastoji se od 6 knjiga.

mrs.croft
28-03-2007, 22:46
A ljudi su čudni postali. Ne znaju zbrajat bez digitrona

meni govore da sam fenomen...zbrajam čak i velike brojeve incredibly brzo...^^

kultura?

mladi oko mene nemaju kulture. ni ja nemam kulture. neda mi se silno preseravat da postanem neki ljubazan mladić sa znanjem bontona,i svim onim uljudnim riječima koji se koriste u razgovorima,samo da bi sa smješkom u licu slušao kako lijepe stvari o meni govore ljudi. naravno,dobit ću veliku količinu respekta. respekta koji će,kad krepam,nestati. ko će me se sjećat? nitko. bio sam budala uzalud.

no,za kulturne mladiće koji će mi uskoro počet srat po postu,ja za njih jesam budala što živim ovako. i zaboli me,kao što me zaboli što ćete vi reći...štogod napišete dobit ćete postove tipa :pray: :pray: :pray: ,zato ping i weky,krenite u akciju. slobodno se preseravajte,popijte svu pamet ovog foruma. sretno.

Babitz
28-03-2007, 22:59
evo tebi - :pray:

McPingvin_v2.0
28-03-2007, 23:14
kk.

pri upoznavanju ljude gledam direktno u oči i čvrsto se rukujem s njima, ako nešto ne uspijem održati obećanje uvjek se iskupim za to u roku ODMA, dami uvjek držim jaknu/ kaput dok se oblači itd.



i sad bi ti ja trebao srati zbog toga što ti to ne radiš?
no way hose. uživaj jebote, nisi ni prvi ni zadnji koji se ne drži bontona ko pijan plota.

Scuderia
29-03-2007, 09:30
zašto njušim flejm???

@hellboy i never r hvala

ssalG
29-03-2007, 13:28
Isto je i s vama. Knjige, kazališta, filmovi i glazba. Te stvari ubijaju dosadu, a ne da šire kulturu. Mislim, čine oni i to, ali ne sa stvarima kakvim vi konzumirate. Harry Potter je prolazni hir, za pedeset godina, bit će duh izgubljenog vremena. Hemingwayova knjiga Zbogom Oružje je jedinstveni klasik i obavezno štivo. Ghost Rider nije film koji treba pogledati da bi bio filmski pismen, dok Casablanca definitivno je. San ivanjske noći je predstava za kulturološko uzdizanje, Magic act show samo za zabavu.


Ja sam siguran da Casablanca, Starac i More, Zbogom oružje i slična djela uistinu šire kulturu, ali sam jednako tako siguran da ovim mojih 70-80 godina na prosječnog života na zemlji ne želim provesti čitajući i gledajući uber dosadne klasike kada ih mogu provesti gledajući i čitajući današnje hitove koji možda nisu tako dubokoumni, ali su jedno 20 puta zabavniji.



dami uvjek držim jaknu/ kaput dok se oblači itd.

I ja isto tako pridržavam kaput/jaknu dami dok se oblači, otvaram joj vrata, ljubim joj ruku samo je jedini problem što još nisam pronašao niti jednu ženu koja bi se mogla nazvati damom pa da joj to radim.



mladi oko mene nemaju kulture. ni ja nemam kulture. neda mi se silno preseravat da postanem neki ljubazan mladić sa znanjem bontona,i svim onim uljudnim riječima koji se koriste u razgovorima,samo da bi sa smješkom u licu slušao kako lijepe stvari o meni govore ljudi. naravno,dobit ću veliku količinu respekta. respekta koji će,kad krepam,nestati. ko će me se sjećat? nitko. bio sam budala uzalud.


Uistinu nema neke potrebe se previše kulturno ponašat kada su oko tebe debili i kreteni ali kulturu treba znati jer ćeš prije ili poslije trebati nešto od nekoga tko je naviknut na kulturno ponašenje i tada će ti se isplatiti ponašati kao da si sa engleskog dvora.