PDA

Pogledaj cijelu verziju : Izdavaci nasi dragi...



kulamasta
13-03-2007, 23:31
Eto, malo da popricamo i o nasim dragim vrlim izdavacima i o nekim zanimljivim fenomenima koji se ticu izdavanja igara i njihovih cijena...

Evo, prvi fenomen koji mi upada u oci je sljedeci...

Moje prvo PC racunalo bilo je Pentium 133 sa 16 mb rama i S3 grafickom sa cirka 2 mb rama.

Iako nisam bio ljubitelj piceka, vidio sam da je sa Amigom gotovo, a bio mi je manje mrzak nego konzole.

Uglavnom, tada su igre pretezno jos na disketama, noviji naslovi imali su nekih desetak HDD disketa, tu i tamo koja igra je izlazila na CD mediju.
Ako se ne varam Rebbel Assault je bila jedna od prvih. Sjecam se da i od gremlina (ta firma vise danas ne postoji) neka simulacija bila na CD-u. Pravi Boom je donio Westwood sa svojim Red Alertom koji je imao prekrasne filmove medju misijama.

No, koja je poanta ove price???

Fora je u tome da je tada jedan prazan CD medij kostao nekih 60 kn, a danas kosta 2,5 kn, a cijena igra je danas ista kao prije, unatoc tome sto su mediji visestruko pojeftinili.

Danas se prica o nekim silnim milijunima dolara koji se trose na razvoj igara, osobno ne pusim te fore, eventualno ako se trose, trose se u marketing. Stvarno neznam koliko EA mora potrositi na svoje naslove, imajuci u vidu da jednu te istu igru prodaje svake godine u drugoj ambalazi.

Ali, prije kada su igre izlazile na par disketa i kada ih nisu radili timovi programera, opet su kostale jednako kao danas, kada se navodno skoro pa milijarde trose na izradu. Zanimljivo...

I cijena Audio cdea isto mi je pomalo misticna; odkada znam za sebe, audio cd kosta 100 kn od nas...

Uglavnom, zar ne postoji nista na ovome svjetu sto bi moglo utjecat na cijenu digitalne zabave?????

...Ili nas netko opako guli...


Eh... jos jedan zanimljiv fenomen... Digitalna distribucija igara.... Sto mislite, koliko izdavac ustedi na takvoj distribuciji igara? Imajmo u vidu da nemora tiskat knjizice, upute, kutije, da nemora placat nikoga tko ce to pakirat, vozit na odrediste, placat nekoga tko ce to prodavat, placat skladista u kojima ce se cuvat doticne igre... Takodjer nemora placat niti medije na koje se igra snima... Prodaje dakle sami cistu esenciju igre. Mislim da se tu gadna lova ustedi... A koliko su takve igre jeftinije u digitalnoj distribuciji? Ne puno, ako uopce i jesu...

Guli nas i tu netko?

A jos zanimljiviji fenomen u toj prici jest taj da se nitko ne buni i da je sve 5...

Cali
14-03-2007, 01:10
he he... a zamp se još buni... pa nam stavljaju marže na medije i ostalu opremu....

NiX4tHeG@M3R
14-03-2007, 07:00
ja kupujem za 60 ipa po cd - u 8)

Burek_fr0m_SPACE
14-03-2007, 08:54
Danas se prica o nekim silnim milijunima dolara koji se trose na razvoj igara, osobno ne pusim te fore, eventualno ako se trose, trose se u marketing. Stvarno neznam koliko EA mora potrositi na svoje naslove, imajuci u vidu da jednu te istu igru prodaje svake godine u drugoj ambalazi.

Ali, prije kada su igre izlazile na par disketa i kada ih nisu radili timovi programera, opet su kostale jednako kao danas, kada se navodno skoro pa milijarde trose na izradu. Zanimljivo...
Teško da današnje igre mogu biti mnogo jeftinije. Igre su prije bile skupe jer su jednostavno bile nešto novo, a i malo ko je zapravo mogao i znao praviti igre. Danas takvih ima mnogo više, ali se zato cijena izrade jedne igre višestruko povećala. (Nažalost,) prošla su vremena kada se prosječna igra sastojala od 8 kB spriteova koje su mogli i programeri nacrtati, a zvuka i muzike jedva da je bilo. Tada nekada je bilo moguće zatvoriti se u garažu i za noć ili dvije imati igru. Ali danas stvari ne stoje tako. Danas samo za teksture imaš bar 4-5 ljudi u nekom prosječnom timu. Imaš modelere, animatore, imaš i one koji se isključivo brinu za što bolju generaciju bump, normal, height i parallax mapa od hi-res modela. Imaš i mnogo programera na specifičnim zadacima, AI npr. Za neki pošten engine je potrebno nekoliko programera s dugogodišnjim iskustvom - ili opet valja ispljunuti masnu paru za neki gotov engine. Tu su i level dizajneri, a i hrpa testera. A, naravno, tu je i zvuk, treba snimiti zvučne efekte, treba im i muzika, pa tu mogu unajmiti nekog kompozitora ili licencirati muziku - a to sve košta. Newsflash! Ne rade svi ti ljudi samo zato što ih je neko zamolio (kako to misle neki na dragom mi podforumu), već za pare, i to ne male. Jednostavno, kada imaš toliku hrpu ljudi za otplatiti (nekih stotinjak, vjerovatno), a vjerovatno uz to i hrpu licenci - trebaju ti pare odnekle. Naravno da uzimaju više nego što im treba da podmire troškove, drugačije posao ne bi imao smisla. Ali da igre trebaju i mogu biti znatno jeftinije nego što jesu - čisto sumnjam.

NITROS
14-03-2007, 09:11
Evo da ti ja odmah kazem. OPAKO nas gule.

Evo primjera. U velikom trgovackom lancu u Engleskoj HMV novi audio CD koji izade kosta 50kn, stariji naslovi se mogu naci i po 20kn, a posebne edicije ne prelaze 300kn.

Igre.

Call of Duty u paketu sa ekspanzijom 200kn bilo je to prije 2 godine znaci nova je jos bila igra.

Prosle godine kada sam bio je bilo sljedece.

Band Of Brothers 300kn (Algoritam 699kn)
Znam da sam kupio 3 igre za komp i platio 300kn
Audio CD su kostali otprilike 100kn najnoviji koji su tek izdani. S tim da se dobivaju majice i slicne stvari

Ista stvar vam je u Virgin shop. Inace samo da vam dam za usporedbu ima toliko CD i DVD da nemozete nista naci :)))) nego lijepo dodete do portala upises naziv i on ti pokaze gdje se to nalazi :))

Eto tolko od mene. Al ovo ti ne stoji za CD i Floppy medije da kako moze biti ista cijena. Danas je to vec ogromna zarada, ali i ogromni timovi rade na igrama i to je to. Netko mora placati te ljude, a mi smo ustvari ti koji ih placaju. Eto burek ti je sve objasnio u vezi programiranja. Da dodam LICENCE se jako masno naplacuju pa i zbog toga su igre skupe.
Recimo svi oni nazivi auta u igrama se jako skupo placaju, a da ne govorim o engine.

Herr Schnitzel
14-03-2007, 09:19
Moje prvo PC racunalo bilo je Pentium 133 sa 16 mb rama i S3 grafickom sa cirka 2 mb rama.

Iako nisam bio ljubitelj piceka, vidio sam da je sa Amigom gotovo, a bio mi je manje mrzak nego konzole.

:cry:

Nostalgija...

Enivejs, izgleda da je burek rekao tuznu istinu... Nema do peeratije...

Om3G@
14-03-2007, 10:30
Meni jedino od svega nije bas jasno zasto je digitalna distribucija skuplja od fizicke. Npr. Steam: kad je HL2 izasao, kad ste ga kupovali kostao je 450 - 500 kn onaj superpack, a preko Steama vas je to sve izaslo oko 700 kn. Mislim, potrosite svoj promet, ne moraju vam donositi... Ovo je primjer da je sve oslo u kurac i da proizvodjaci traze sve vise love, bez obzira na kojem mediju i u kojem obliku se nalazile igre. Shvacam ja da je proizvodnja igara osla visestruko gore, ali ja ne usporedjujem igre prije 10 godina i ove danasnje. Ako digitalna distribucija zazivi i svi se poistovjete sa Steamom, nece biti kraja cijenama.

Lord Jambrek
14-03-2007, 10:54
Cijene su ostale iste, a primjetio sam da je ambalaža otišla u bananu. prije su se igre dobivale u fancy kutijama koje su lijepo izgledale i s ponosom smo ih držali na policama, a danas se igre dobivaju u DVD boxovima, a još su skuplje neg prije. Da bi igru dobio u poštenoj kutiji s kojom se možeš pohvalit da imaš original moraš kupit collectors edition jer oni jedino dolaze u kutijiama, ovo sve ostalo je dvd box.

THUNDER_DINIX
14-03-2007, 11:01
ja kupujem za 60 ipa po cd - u 8)

nesto su pricali da ce oderat neke pare na cijenu praznog medija, bilo kojeg. morat ce se platit neke dodatne pare pri kupnji praznog medija kako bi te pare mogli davati proizvođacima igara, kao trotiv p.iratizacije. ne znam hoce li i kada to stupiti na snagu, ali bilo je govora o tome. al, mislim, stvarno mi nije bas pametno davat dodatnih primjer 50 kn, na 1 DVD koji kosta 3 kn. bolje cu ondsa skupit jos para i kupit original medij, nego bacit pare u vjetar

Burek_fr0m_SPACE
14-03-2007, 11:10
esto su pricali da ce oderat neke pare na cijenu praznog medija, bilo kojeg. morat ce se platit neke dodatne pare pri kupnji praznog medija kako bi te pare mogli davati proizvođacima igara, kao trotiv p.iratizacije.
Eh, kad bi to išlo game developerima, nekako bi mi i bilo lakše dati pare. Međutim, te pare su namijenjene "najprodavanijim muzičkim izvođačima" kao kompenzacija za pirateriju. A kad samo pomislim koji su to "najprodavaniji izvođači" u dragoj mi Bosni i Hercegovini, postajem jako nasilan...

Glass
14-03-2007, 12:32
Svi se slažemo da je cijena proizvodnje se višestruko povećala ali se također višestruko povećala i prodaja igara tako da ti ga dođe manje-više na isto.
Ali ja nemogu i neću pušit fore kada mi 300-400 kuna naplate igru koja je zapravo izašla prije godinu dana ali su oni nalijepili na nju drugi skin i prodaju je kao potpuno novu igru ( EA ), e pa tada se nemože prodavat "pravljenje igara je skupo" fora jer se dobro zna da se na toj igri radilo max. 2 mjeseca.



stvarno mi nije bas pametno davat dodatnih primjer 50 kn, na 1 DVD koji kosta 3 kn. bolje cu ondsa skupit jos para i kupit original medij

Kakvih 50 kuna jezik pregrizao, dodaje se 50 lipa, a ne kuna.

Nightyx
14-03-2007, 13:00
Ja kupim cd za 1,25 kn, a ne 2,50 8)

W3DR4N
14-03-2007, 13:33
Daniel Wentz has been a part of the Volition family since 1995 (when it was Parallax Software). Back then, he produced nearly all of the sound, music and level design, and games were actually chiseled out on stone tablets and fed into a large black box. To make the game better one simply turned a “gameplay” knob. Things have changed drastically today, and it seemingly takes armies of people to even attempt to accomplish nearly the same task. Safety in numbers? We’ll soon see…

Herr Schnitzel
14-03-2007, 13:48
Na kamenim plocicama? WTF?

Burek_fr0m_SPACE
14-03-2007, 18:46
Daniel Wentz has been a part of the Volition family since 1995 (when it was Parallax Software). Back then, he produced nearly all of the sound, music and level design, and games were actually chiseled out on stone tablets and fed into a large black box. To make the game better one simply turned a “gameplay” knob. Things have changed drastically today, and it seemingly takes armies of people to even attempt to accomplish nearly the same task. Safety in numbers? We’ll soon see…
Ok, čovjek je bio stručnjak za muziku i zvuk uopšte, a pošto se bavio muzikom, znači da je bio kreativan, pa mu nije bio toliki problem raditi ni level design - što je uostalom, u nuždi, nešto što može bilo ko raditi. I eto - čovjek je radio zvuk i muziku za igru. I šta sad? On je bolji od "armija ljudi"? Nisam još vidio da armija ljudi radi na zvuku i muzici, eventualno na cijeloj igri. Šta si zapravo htio reći tim citatom?

dugi
14-03-2007, 19:23
Mene ne gule niti ce me guliti .Hvala Bogu svi imate izbor pa ako ste vec odlucili legealno kupiti igru za xy kuna ne kuzim kaj se sad bunite.Poslije jebanja nema kajanja.

Lord Jambrek
14-03-2007, 19:43
[quote="NiX4tHeG@M3R":8unycvyb]ja kupujem za 60 ipa po cd - u 8)

nesto su pricali da ce oderat neke pare na cijenu praznog medija, bilo kojeg. morat ce se platit neke dodatne pare pri kupnji praznog medija kako bi te pare mogli davati proizvođacima igara, kao trotiv p.iratizacije. ne znam hoce li i kada to stupiti na snagu, ali bilo je govora o tome. al, mislim, stvarno mi nije bas pametno davat dodatnih primjer 50 kn, na 1 DVD koji kosta 3 kn. bolje cu ondsa skupit jos para i kupit original medij, nego bacit pare u vjetar[/quote:8unycvyb]

Ahh, to je ZAMP-ovo maslo. Plaćaš naknadu na autorska prava, naime odma te osude da si lopov, a prodavaju ti autorska prava koja ni nemaju, a time i legaliziraju piratsvo, zamislite da downloadate album od nekog benda i snimite na cd, to je piratsvo, ali ako kupiš prazan cd sa naknadom za autorska prava onda nije piratsvo downloadat ga i snimit na cd jer su ti ovi prodali autorska prava.

14-03-2007, 20:03
jamrbek, tu si u krivu.


1. ZAMPov harač ide samo hrvatskim glazbenicima.
2. ZAMPovim haračem nije nipošto legalizirana piratizacija domaćih glazbenih uradaka, nego se samo određena svota daje nekim "renomiranim hrvatskim glazbenicima".
3. Zakon ima logike kao i prošlogodišnji izbor "Štikle" za najbolju pijesmu na Dori.
4. Zakon je čista krađa jer prejudicira da su svi ljudi koji kupuju; CDe, DVDe, memorijske kartice, USB stickove, HDD-ove, pržilice, MP3 playere i još MILIJUN toga, ustvari pirati tj. prekršitelji zakona o autorskim pravima i intelektualnom vlasništvu.
5. Logično bi bilo i da svaki vozač pri polaganju završnog ispita mora uplatiti svotu od 3000kn na žiro račun MUP-a ako ikada prekrši neko prometno pravilo tokom vozačke karijere.
6. JEBO ZAMP!!!!
JEBO!!!!!!!!!!!!!!

Jopax
14-03-2007, 20:42
mene za izdavace zaboli neka stvar ima lokalni ilegalac 20kn igra i uvijek radi 8) ako ne vjerujete pitajte gog@mera on zivi u mostaru

kulamasta
14-03-2007, 21:10
Koliko ljudi radi u cro teamu?

Lord Jambrek
14-03-2007, 21:10
jamrbek, tu si u krivu.


1. ZAMPov harač ide samo hrvatskim glazbenicima.
2. ZAMPovim haračem nije nipošto legalizirana piratizacija domaćih glazbenih uradaka, nego se samo određena svota daje nekim "renomiranim hrvatskim glazbenicima".
3. Zakon ima logike kao i prošlogodišnji izbor "Štikle" za najbolju pijesmu na Dori.
4. Zakon je čista krađa jer prejudicira da su svi ljudi koji kupuju; CDe, DVDe, memorijske kartice, USB stickove, HDD-ove, pržilice, MP3 playere i još MILIJUN toga, ustvari kreteni tj. prekršitelji zakona o autorskim pravima i intelektualnom vlasništvu.
5. Logično bi bilo i da svaki vozač pri polaganju završnog ispita mora uplatiti svotu od 3000kn na žiro račun MUP-a ako ikada prekrši neko prometno pravilo tokom vozačke karijere.
6. JEBO ZAMP!!!!
JEBO!!!!!!!!!!!!!!

tako je.

Makro Mikro je pokrenuo kampanju protiv tog

http://www.pljacka.com.hr/

Aerial
14-03-2007, 22:48
jamrbek, tu si u krivu.

Jambrek je zapravo u pravu.
Radi se o čudnom latentnom efektu kojeg povlači ta odluka - glavonje priznaju da je prisutno piratstvo, i opraštaju ti što ćeš spržiti ilegalno CD tako da će ti naplatiti koju lipu/kunu više.

Umjesto da snize cijenu originalnog materijala (i tako eventualno snize razinu piratstva), oni od samih p1rata (molim vas, ukinite jebenu cenzuru) kupe lovu.

Za sam uzrok piratstva očito nikog nije briga.
Valjda ne shvaćaju da će ljudi pržiti igre i albume sve dok god cijena praznog CD bude niža od originala...

14-03-2007, 23:00
/cut
da, oni su priznali da piratija postoji, ali ti nisi dobio dozvolu za prženje.

ko da ti daju kaznu za prebrzu vožnju bez osnove. ali ako te uhvate opet će ti je dati, samo će ti sad i oduzet vozačku.

Lord Jambrek
15-03-2007, 09:03
/cut
da, oni su priznali da piratija postoji, ali ti nisi dobio dozvolu za prženje.

ko da ti daju kaznu za prebrzu vožnju bez osnove. ali ako te uhvate opet će ti je dati, samo će ti sad i oduzet vozačku.

kak nisu, jer ti platiš naknadu za autorska prava, ak si platio autorska prava onda imaš i pravo pržit muziku na CD koji si kupio.

Aerial
15-03-2007, 11:17
A gle, umjesto da, recimo, snize cijenu originala, ili povećaju broj naklade i repertoara ili bilo što što bi poboljšaloS"digitalnu industriju", oni rade upravo suprotno - odlučuju od piratstva zaraditi, makar to bilo i 60 lipa po CD-u :?

Lord Jambrek
15-03-2007, 11:40
A gle, umjesto da, recimo, snize cijenu originala, ili povećaju broj naklade i repertoara ili bilo što što bi poboljšaloS"digitalnu industriju", oni rade upravo suprotno - odlučuju od piratstva zaraditi, makar to bilo i 60 lipa po CD-u :?

Ali oni ne zarađuju od piratstva, oni zarađuju od svega, od CD-a, DVD-a, Pržilica, mp3 playera...

Ta naknada se odnosi na sve medije na koje je moguće pohranit podatke, oni unaprijed osuđuju ljude lopovima.




EDIT:

Citat sa ZAMP-ove stranice
"Piratstvo je odavno u svijetu prepoznato kao opasna kočnica razvoju društva i kriminalna djelatnost koja državama nanosi ogromne materijalne štete."


Da nije bilo piratsva, gotovo nitko ne bi ni čuo za ove naše "glazbenike". Čovječe pa u školama imaju spržene programe i ostale stvari. Mi u školi nemamo legalni photoshop, profesor mi je rekao da država neće financirat, a škola nemre, pa su morali ovak, a na čem bi inače učili?



EDIT 2:

Takve stvari se dešavaju kad par kretena odluče donijeti zakon koji nema veze s vezom. Ovo je najdebilniji i najgluplji zakon ikada, čovječe pa ZAMP ubire novce i novce na ovom.