PDA

Pogledaj cijelu verziju : Operation "Dream Fall"



Shakes
13-03-2007, 01:54
Ne, ovo nije igra... Primjetio sam na forumu da hrpa newbie posjetitelja ili malo pogrdnijim imenom prozvanim, njubara, odmah počine spammati sa glupim idejama i o tome kako su pametniji i da odmah kenjaju kako bi radili igre poput Obliviona. Dame i gospodo, dobrodošli na operaciju Dream Fall!

Tko ima slabo srce neka pod hitno ugasi browser jer se ovdje snovi ruše munjevito!

Znači, novi ste u game developmentu i saznali ste negdje za ovaj zanimljivi podforum. Da vam odmah srušim snove, nećete raditi igre poput Obliviona, Battlefield 2 ili još goreg sna poput Unreal III. Ovako, da ne mislite da kenjam malo bum statistika unjeo u ovu operaciju.

- igre poput Crysisa, Obliviona, Unreal Tournamenta III rade ogromni timovi!
Aka 50-60 ljudi minimalac... Nije čudno vidjeti i preko 300 ljudi koji paralelno rade u "satelitskim" studijima da bi stigli završiti igru na vrijeme zgrčeno od strane izdavača

- game engine, vidjeli ste Unreal III, Gamebryo (engine koji pogoni Oblivion), CryEngine 2, a sada ja vas molim da ga zaboravite u trenutku sekunde... Vi ga nećete napraviti, ne sami, ne u ovom vremenu. Da zasolimo ranu: engine rade ljudi sa doktoratima iz fizike, matematike, informatike i imaju nevjerovatno veliko i snažno znanje vodećeg programerskog jezika, C++a i mnogo čega drugog. Imaju preko 10 godina iskustva, ako samo pogledate na hiring stranice poznatih studija možete primjetiti koliko vam iskustva treba... TO ISKUSTVO NE PADA SA GRANE!

- mnogi su pisali kako žele praviti takve engine ili koristiti ih u vlastite svrhe... I to isto zaboravite... Gamebryo, najeftniji od svih njih stoji okruglih 50.000.00 američkih dolara, USDa, $$$... Kako god hoćete! Nemojte se brukati i trošiti vrijeme na to...

- oko ideja za igre... Svijet je mjesto gdje inovativne ideje se cijene... Pa bogamu nemojte pisati neke glupe ideje i scenarije ako nemate blage veze sa programiranjem... Ne modeliranje, P.R.O.G.R.A.M.I.R.A.N.J.E!
Executable je srce igre, programa i nastaje iz source koda kojeg stvori programer... To je mukotrpan i dugotrajan posao koji popije ogromnu količinu krvi i živaca! Neki od nas, poput bureka, to znaju... On radi na Aura igri, iako igra izgleda kao ćumez (no offence), u nju je uložen golemi trud i vježba... Negdje se mora početi, 2D nije ništa sramotno, ispod vašeg nivoa, a ako vi odmah mislite da možete ići na izgradnju super-uber-turbo enginea, grdno se varate, i možete se smatrati idiotom...
Spustite se na Zemlju, shvatite da je to posao vrijedan pohvale tko ga radi kako treba... bahatiti vam se nema koristi a osobno mi takvi likovi idu na živce... Tako vas molim, ako vas zanima game development, ostavite artwork, scenarije i sve ostale gluposti... Uhvatite se glavne stvari...

Sigurno se pitate koji vrag ovaj podforum postoji?
Ne, ne postoji da sprda vas i vaše ideje nego da vas odbaci u pravom smjeru... Zaboravite vaše snove, nade... I vratite se na Zemlju... Prvo što bih vam ja preporučio jest da se ostavite svih tih usranih editora i gluposti... Ako imate volje, hrabrosti i snažan um uhvatite se programiranja... I to ne neka knjiga odmah na game programiranje... NE!
Moja prva knjiga je bila C++ For Dummies, vrlo lagana da vas odbaci u svijet programiranja, poslije sam se zakačio na Demestificirani C++ da naučim dublje o programiranju... Još uvijek čitam i vježbam i umirem... MOj sljedeći korak će biti, nakon par mjeseci, Introduction to DirectX 9 i Game Programming općenito, nakon toga, uhvatiti ću se nekog free enginea i učiti na njemu, najvjerovatnije Ogre pošto sam se dočepao knjige Pro Ogre Programming i na kraju nakon što sam se detaljno upoznao sa svakim uglom tog enginea, uzeti ću knjigu 3D Game Engine Programming, koja će iziskivati mnogo vremena, ali ako ste spremni da učite i žrtvujete se isplatiti će vam se definitivno! Što prije krenete to bolje... Slobodno mi se javite na PP jer vam mogu ustupiti navedene ebookove... Ovo je jako mukotrpan posao, ali ako vam je san raditi na projektu poput Crysisa ili CryTek Enginea 16 :), uhvatit ćete se knjige... Sada ste nitko i ništa, ali ako stvarno želite, jednog dana i hoćete :D... I ne, ja sebe sada ne dižem u nebesa... Ja da vam iskreno kažem, svijet C++a koliko god knjiga pročitali, je ogroman i ne vidi se kraj... Ja sam još uvijek u povojima, no vjerujte mi, kakvo god "smeće" od igre proizveli, budite ponosni, jer jednog dana kada se osvrnete biti ćete sretni jer ste počeli od malih stvari... No nemojte se sada ponadati da je ovo lagano... Trebati će vam barem 5 godina učenja, a kasnije je sve iskustvo... Dao bih vam svoju prvu igru koju sam napisao ali je više ne mogu pronaći... :D Ali budem novu uskoro napisao... Ali najbitnije je ne odustajati... A dokle god ne naučite, zaboravite svoje snove i samo radite... Tako sam ja napravio, i burek je tako napravio i većina drugih, jer su se suočili s time da neće raditi takav engine i da su to puki snovi...

Eto, nadam se da više neće biti glupih topica o ultra-nabrijanim igrama koje su samo stale na scenariju... Javite mi se na PP ako vas zanimaju knjige :)

Burek_fr0m_SPACE
13-03-2007, 12:14
Neki od nas, poput bureka, to znaju... On radi na Aura igri, iako igra izgleda kao ćumez (no offence), u nju je uložen golemi trud i vježba...
Ha, čuj, možda izgleda kao "ćumez" ako je porediš sa 3D igrama (iako bi to bilo miješanje baba i žaba), ali za 2D igru izgleda jako dobro, usudio bih se reći. Njena ljepota više leži ispod haube, u njenoj podesivosti i custom-made skriptnom jeziku. Oni koji su je moddali do sada su imali vrlo pozitivne reakcije na jednostavnost i, uopšte, mogućnosti koje imaju pred sobom u izradi levela i ostalog sadržaja. Tako da mogu smatrati da sam obavio dobar posao po tom pitanju. U svakom slučaju, pohvale za tekst - i ja sam imao želju nešto slično napisati, samo mi se nikad nije dalo. I eto, sad, da me ne smatrate arhaičnim "2D čovjekom", evo i nešto 3D od mene... nije baš DX10, ali šta se može... :D

http://img241.imageshack.us/img241/75/hybrid3dyt7.th.jpg (http://img241.imageshack.us/my.php?image=hybrid3dyt7.jpg)

Shakes
13-03-2007, 14:19
Ma ne izgleda loše toliko.. Ipak si u procesu učenja, biti će bolje :D

Bishop_45_(2)
13-03-2007, 15:10
lol, ne mogu ne prigovoriti; grize me, .....

Ovako; tvoj txt stoji Shakes i slazem se sa tvojim razmisljanjem; ALI samo bih jednu stvar istaknuo, a to je cinjenica da si popljuvao game editore; nije da kazem da su sada oni nesto posebno, ali kao gamer ti zapravo imas malu duznost prema toj igri koji ti toliko hvalis i 'stujes', game editori nisu pocetak za game makera, ali definitivno pruzaju zabavan materijal za proucavanje, jer postoji ucenje iz 'obaveze' i ono malo sa strane; tako da stvaranje mape za unreal da bis impresionirao frendove na serveru nije nesto sto ces nuzno koristiti u zivotu, ali definitivno nemozes svo slobodno vrijeme potrositi na programiranje, tj. NEMOJ jer moze doci do trenutacnog zasicenja, sto nitko ne voli !!!

Shakes
13-03-2007, 15:49
krivo si shvatio, kada neko uleti sa spikom da radi novu igru nabrijanu i sere o njoj te ju radi na game editoru, to je bulšit, ali kada naglasi da je MOD... Onda je mod, mod... A jeba vas... FPSC je zakurca... Ako mislite raditi igre, napravite ih kako treba ili ih nemojte uopće raditi.. I ja učim programiranje iz gušta... Sve je iz gušta i volje... Neki će ozbiljno to raditi, kao što ja namjeravam nakon što završim svu školu, a neki jednostavno rade sebi za dušu, no tu ga isto programiranje neće ubit

kulamasta
13-03-2007, 16:01
Jos mi nije jasno sto fali game editorima?

Burek_fr0m_SPACE
13-03-2007, 16:02
Jos mi nije jasno sto fali game editorima?
Mnogo štošta, ali ipak ne bih rekao da su "zakurca". Ne želimo flame ovdje.

kulamasta
13-03-2007, 16:09
Jos mi nije jasno sto fali game editorima?
Mnogo štošta, ali ipak ne bih rekao da su "zakurca". Ne želimo flame ovdje.

Pa takva je tema...
Nesto se diskreditira a da se ne kaze zasto.
Game editori imaju odredjenu namjenu i nju ispunjavaju odlicno.

Ako netkome treba nesto vise, postoje alati i za to, i sa time game editori nemaju veze.

Burek_fr0m_SPACE
13-03-2007, 16:21
Game editori nisu ovdje glavna tema, koliko vidim. Tema su određeni pojedinci, ili bolje reći "usijane glave", koji misle da mogu sami napraviti igru poput današnjih AAA naslova ne razmišljajući o tome da je to vrlo nemoguće, a kao i oni koji imaju svoje "odlične ideje" za igre, pa onda samoSjoš trebaju nekoga da im zapravo napravi tu igru. A ni jedna ni druga skupina nije svjesna kako je to napraviti igru, jer da jeste, ne bi bili u tim skupinama. Kada bi svako mogao tako lako napraviti igru, zašto se uopšte udruživati u timove od par stotina ljudi i trošiti milione? Najlakše bi bilo dići noge na sto, nešto malo kucnuti i imati igru preko noći. A Shakes je svojim tekstom pokušao objasniti da to tako ide.
Što se game editora tiče, ja meni subjektivno ne valjaju, jer su mi, kao programeru, jednostavno preograničeni. Ali znam da ja nisam ciljna skupina, stoga moje mišljenje tu nije mnogo važno. Za one za koje su namijenjeni, game editori/makeri su odlična stvar.

Bishop_45_(2)
18-03-2007, 01:14
oke, game makeri su uistinu 'zakurca', ali, uz svo duzno postovanje, Bureče, ti nikada neces napraviti fizicki engine poput Unreala (naravno jasno jest da ovo ne pishem kao uvredu), pa ako te zanima (poput mene) kako bi se nesto ponasalo u fizikom svijetu, nesto iz tvoje maste, UnrealEd je pravi hebeni spas !!!, modovi su takodjer ok, da se i na njima dosta raditi, ali ja tu ne pricam o stvaranju igre, vec o odrzavanju postojecih na zivotu; UT je popularan samo zbog toga sto ga igraci odrzavaju na zivotu !!!

Vazna cinjenica jest da su oni 'zloglasni' pojedinci klinci koji dolaze ovdje, jer je ovo ultra kewl gamerski forum; PCP je mogazin i ima svoj forum, tako privlaci srok spektar ljudi, sa, naravno, razlicitim znanjem i obrazovanjem, tako da bi neke stvari o gamemakingu, koje su trebale biti objasnjene u ovom topicu, zapravo trebale stajati ispod pravila ovog podforuma, sa velikim natpisom::> Gameri OSNOVNI TUTORIAL JE OVDJE !!!
ali nam ovaj forum moze posluziti za dogovor toga, sto ce pisati u tom 1. topicu (, ako ne, onda me samo popljujte i zanemarite moj post, nece biti prvi put) !!!

Burek_fr0m_SPACE
18-03-2007, 01:18
oke, game makeri su uistinu 'zakurca', ali, uz svo duzno postovanje, Bureče, ti nikada neces napraviti fizicki engine poput Unreala (naravno jasno jest da ovo ne pishem kao uvredu), pa ako te zanima (poput mene) kako bi se nesto ponasalo u fizikom svijetu, nesto iz tvoje maste, UnrealEd je pravi hebeni spas !!!
Ne shvaćam to kao uvredu, ne brini, ali se ipak moram ne složiti s tvojim predviđanjem. Međutim, nemam ništa protiv izrade levela i modova, čak štaviše, smatram to dosta boljim početkom od gamemakera.

Bishop_45_(2)
18-03-2007, 01:21
[quote="Bishop_45_(2)":f1wqzxbc]oke, game makeri su uistinu 'zakurca', ali, uz svo duzno postovanje, Bureče, ti nikada neces napraviti fizicki engine poput Unreala (naravno jasno jest da ovo ne pishem kao uvredu), pa ako te zanima (poput mene) kako bi se nesto ponasalo u fizikom svijetu, nesto iz tvoje maste, UnrealEd je pravi hebeni spas !!!
Ne shvaćam to kao uvredu, ne brini, ali se ipak moram ne složiti s tvojim predviđanjem. Međutim, nemam ništa protiv izrade levela i modova, čak štaviše, smatram to dosta boljim početkom od gamemakera.[/quote:f1wqzxbc]

ma no , nisam mislio da ga neces napraviti unutar jedne tvrtke, samo pretpostavljam da ga neces ici raditi sam, :P