PDA

Pogledaj cijelu verziju : Virtualna memorija



pAr0žAk
15-02-2007, 13:03
čemu služi i što se dobiva a što se gubi povećanjem virtualne memorije???

C
15-02-2007, 14:04
Ništa posebno. Virtualizacija ti je magnet za viruse, jer se oni sakriju u nečem što je virtualno, a anti-virusi i ostali čistači ne pregledavaju ono što je virtualno, tako da s te strane možeš nadrapati.

Inače, virtualizacija je glupa. To ti je samo virtualno (ne stvarno) stanje kompa. Znači, ako ti napraviš pet particija od 100 GB (nikakav problem), to ti ništa ne mjenja, samo prikazuje kako imaš puno particija, GB, i slične stvari.

Ako češ napraviti da ti komp virtualno ima 2 GB memorije, stvar se nije promjenila, ti opet imaš onoliko koliko si imao i prije. Tih 2 GB memorije je samo napisano, to je nestvarno. Kužiš? :wink:

Edit: Virtualizacijom možeš zaobilaziti prepreke. Npr. neku igru ti neće pokrenuti ako nemaš 1 GB memorije, a ti imaš 512 MB memorije, i onda napraviš virtualno 1 GB, i radi, ali vjerovatno na vlastitu odgovornost. :yuck:

The Boz
15-02-2007, 14:09
C, na kojim si ti drogama?
Povečaj virtualnu memoriju na oko 2x veličine RAMa i sve radi kao urica. Išta više je bacanje, i može utjecati na brzinu rada s memorijom.

Bartuc
15-02-2007, 14:09
C je dobro rekel! Najbolje je ostavit na automatsko podešavanje virtualne memorije ili je smanjiti na pola od default levela pa po potrebi (ak baš moraš) povečavati postepeno!

C
15-02-2007, 14:14
C, na kojim si ti drogama?
Povečaj virtualnu memoriju na oko 2x veličine RAMa i sve radi kao urica. Išta više je bacanje, i može utjecati na brzinu rada s memorijom.

Hmm...za sad na Speedu. :rotfl:
Nisam rekao da ako povećaš virtualno memoriju, da će sve raditi ko avion!
Nego, ako ti neka igra mora detektirati da imaš recimo 512 MB memorije kako bi se pokrenula, a ti imaš 256 MB memorije, virtualno napraviš da imaš 512 MB, i kad pokreneš igru koja zahtjeva 512 MB ili više memorije, ona detektira virtualnu memoriju, i pokreće ti igru, ali naravno da neće raditi kao avion!
Razumio hašišaru? :-x :rotfl:

The Boz
15-02-2007, 14:39
Loše si objasnio. Gotovo slavno loše. Pogotovo ono o virusima, to si isro bog te pitaj odakle.
Virtualna memorija radi ovako:
Imaš na kompu recimo 256 megabajta RAMa. Sa tih 256 megi nema teoretske da češ ti istovremeno vrtit sve ono na što smo danas navikli vrtit svakodnevno, i zato se koristi virtualna memorija. Programi koji su aktivni, ali trenutno nekorišteni, spremaju se u Virtualnu Memoriju, kako bi se prave memorije oslobodilo što više da se može u nju više aktivnih korištenih programa strpat.
Povečanje virtualne memorije ne ubrzava kompjuter. Ono samo dozvoljava korisniku da radi sa što više programa istovremeno, na foru da je dio programa smješten na hardu u virtualnoj memoriji. Ali kako su hardovi oko 100 puta sporiji od RAMa, to se koristi samo za trenutačno neaktivne programe.
Stavljati na automatsko(unpermanent) podešavanje virtualne memorije je neučinkovito, jer se na taj način virtualna memorija fragmentira brutalnom brzinom. Najbolje je napravit stalnu(permanent) veličinu virtualne memorije tako da Initial i Maximum Size brojevi budu jednaki. Zbog page dumpa se predlaže da najmanji mogući page file bude za jedan megabajt veći od RAMA, i to kao najmanje. Za Win XP se predlaže korištenje pagefilea od 1.3 do 2.0 puta veličine RAMa, išta više je bacanje prostora i može usporavati rad radi fragmentacije, čak i sa stalnim veličinama. Za Vistu se predlaže oko 1.6-2.2 puta, radi njenog Aero sučelja, i prelaska u dormant status kada se vrte full-screen intensive aplikacije.
Najbolje je namjestiti na veličinu s kojom ti je OK što se tiče prostora na hardu, a između 1.3 i 2.0 puta veličine RAMa je, i još namjestiti virtualnu memoriju na rub diskova radi što veče brzine čitanja.
Nitko ti nemože reći TOČNO koliko trebaš, malo si gledaj koliko ti se page file troši u task manageru i sam odredi.

C
15-02-2007, 14:56
Virtualizacija je magnet za viruse, i točka...hmm...točka?...čudno...uskličnik!!!! :rotfl:
Znam samo da je negdje na netu bilo; Virtualizacija je magnet za viruse. I taj problem mi je imao frend, nema tog boga koji bi očistio virusa iz virtualke. On je pravo virtualne particije. :?

The Boz
15-02-2007, 15:02
Ja mislim da ja i ti definitivno nismo na istoj stranici.
Virtualnu memoriju pregledavaju anti-virusi, anti-spywarei i sve ostalo posve normalno, jer je fizički dio hard diska. Nije da ju nešto posebno ciljaju virusi kako bis e sakrili, nemaju zašto.

Cali
15-02-2007, 15:42
Virtualizacija je magnet za viruse, i točka...hmm...točka?...čudno...uskličnik!!!! :rotfl:
Znam samo da je negdje na netu bilo; Virtualizacija je magnet za viruse. I taj problem mi je imao frend, nema tog boga koji bi očistio virusa iz virtualke. On je pravo virtualne particije. :?

virtualizacija i virtualna memorija nemaju veze jedno s drugim.

virtualna memorija je prostor na disku (eng. page file, hrv. straničenje), koji se koristi za spremanje podataka u slučaju nedostatka rama. u protivnom, sistem bi se srušio.

nema veze sa virusima, a veličinu će windowsi odredit s obzirom na količinu rama... nije potrebno mijenjati.

Burek_fr0m_SPACE
16-02-2007, 15:07
virtualizacija i virtualna memorija nemaju veze jedno s drugim.
U pauzi smijanja čitajući ovaj thread sam ovo htio napisati, ali sam preduhitren. Možda imaju, ali jako malo - daleko od positovjećivanja koje je C neslavno učinio. U svakom slučaju, virtualna memorija je nužno zlo, nikako nije preporučljivo je isključivati, a iako je teško reći koliko je virutalne memorije potrebno, preporučljivo je da se ručno postavi prema nekoj pretpostavci, jer ako je podešena automatski, može se dogoditi da je zafali, pa da Windows počne svoj proces proširivanja te memorije što je odvratno spor proces, pogotovo na sporim, fragmentovanim diskovima s malo slobodnog prostora. Dakle, virtualnu memoriju obavezno drži uključenu, ručno je postavi na cca minimalno sistemski RAM (+1 MB), a maksimalno cca 2 x sistemski RAM. Možda i nije najbolja računica, ali za mene radi. I, da, ako je virtualna memorija magnet za viruse - i RAM memorija je.