PDA

Pogledaj cijelu verziju : Gameplay ili tehnologija



darth burek
09-02-2007, 20:46
Da pitanje je sad.Roboblitz je igra s grafikom ne gameplayom.A sad što mislite dali ljudi više ciljaju na gameplay ili na tehnologiju?Trebali su sve skupa.Igre i same znače za gameplay.Ja mislim da je važna igra ne engine?Meni se čini da više ciljaju za grafiku nego na igranje,jer manje u trailerima govore o tehnike i kako se ljudi ponašaju,nego kako će umrijeti.Kako radi engine i koji je novi pixel shader potreban za igru.Crysis je cool i u njemu govore o municiji i kako se svaka situacija razvija na drukčiji način.

Što vi mislite? :?
Treba li tehnologija? :?
Ili gameplay i uživancija? :?

Pilip
09-02-2007, 20:52
Da pitanje je sad.Roboblitz je igra s grafikom ne gameplayom.A sad što mislite dali ljudi više ciljaju na gameplay ili na tehnologiju?Trebali su sve skupa.Igre i same znače za gameplay.Ja mislim da je važna igra ne engine?Meni se čini da više ciljaju za grafiku nego na igranje,jer manje u trailerima govore o tehnike i kako se ljudi ponašaju,nego kako će umrijeti.Kako radi engine i koji je novi pixel shader potreban za igru.Crysis je cool i u njemu govore o municiji i kako se svaka situacija razvija na drukčiji način.

Što vi mislite? :?
Treba li tehnologija? :?
Ili gameplay i uživancija? :?

No shit, Sherlock.

OT: Pa naravno da se grafika vise cjeni. Puno vise se zaradi. Ima previse klinaca kojima nije toliko vazan gameplay nego samo traze eye-candy igru bez price, samo da bace mozak na pasu. Takve igre su nerijetko sranje, doli onih koje su bas namjerno takve napravljene( SS serijal...). Eto, po gameplayu je Mafija puno bolja od GTA-a (puno bolja od SA, malo manje bolja od VC), ali ipak je GTA popularniji i bolje prihvaceniji djecjoj publici. Ne govorim za grafiku i engine jer je sranje.
Uopce ne sumnjam da ce se grafika i dalje najvise cjenit i da ce se u nju najvise ulagat u blizoj buducnosti nego gameplayu, atmosferi (ajd, raste donekle i ona sa poboljsanjem grafike), prici itd... Ali ipak, mozemo se tjesit sa tim da sta ce biti kad grafiku dofuraju do maksimuma? Onda ce se pocet poboljsavat ostale karakteristike.
Uglavnom, sada smo u tamnom dobu kvalitetnih igri(sta se tice gameplaya).

(nemojte da ovo postane topic di ce se prepucavat oko GTA i Mafije jer sam ih spomenuo)

reiki_
09-02-2007, 21:12
mislim , igra treba imat grafiku barem dostojnu igara unutar 3 godine , a ne da mi nafrlje neku hd grafiku , a npc-ovi zapinju za stupove , story je glup ili tako nešto. kad budem htio samo lijepu grafiku gledat će filmove .

09-02-2007, 21:15
Pogledajte Morrowind. Više ljudi igra Morrowind nego Oblivion. Tih više ljudi su ozbiljni i normalni igrači; a ne neki razmaženi balavci kojima je jedini cilj nabiti grafiku na high, a nemati pojma igrati.
Iako, nažalost, ta stvar s grafikom je danas ozbiljna. Osobno, meni je to debilno. Igru igram zbog gameplay-a, a ne zbog grafike. I, niste primjetili na E3-u svi prvo spominju:
" High tech water shaders.." Take gluposti.
Grafika je zauzela 88% faktora igre, tj. 88% u očima nekog klinca.

Herr Schnitzel
09-02-2007, 21:30
Tuzno je kad igrivost i grafika postanu konkurencija.
Ovo ce poprimit nekakvu vrst efekta staklenika. Sve vise eye-candy grafike sa jos vise stupidnosti i idiotizma u gameplayu, tako da ce gamerska populacija jednostavno postat previse isfrustrirana takvim ponasanjem prema njima da ce jednostavno pocet bojkotirat takve igre. Tek ce nas onda saslusat, izgleda... Ote u pm s tom grafikom, dovoljno ste napreovali u tom podrucju. Furajte igru, a ne grafiku.

Arbiter of Change
09-02-2007, 21:33
Pogledajte Morrowind. Više ljudi igra Morrowind nego Oblivion. Tih više ljudi su ozbiljni i normalni igrači; a ne neki razmaženi balavci kojima je jedini cilj nabiti grafiku na high, a nemati pojma igrati.
Iako, nažalost, ta stvar s grafikom je danas ozbiljna. Osobno, meni je to debilno. Igru igram zbog gameplay-a, a ne zbog grafike. I, niste primjetili na E3-u svi prvo spominju:
" High tech water shaders.." Take gluposti.
Grafika je zauzela 88% faktora igre, tj. 88% u očima nekog klinca.

Dobro rečeno i nažalost istina.

Moguće je da developeri jednostavno nemaju nekih konkretnih ideja/tržište nije spremno za njih te samo izabiru lakši put.

Kiklop
09-02-2007, 22:11
ne kuzim zasto vam tolko smeta dobra grafika kao da bi igre koje imaju dobru grafiku a losu igrivost sa losom grafikom dobile na igrivosti

Arbiter of Change
09-02-2007, 22:13
ne kuzim zasto vam tolko smeta dobra grafika kao da bi igre koje imaju dobru grafiku a losu igrivost sa losom grafikom dobile na igrivosti

Bar bi bili manji zahtjevi.

Pilip
09-02-2007, 22:19
To je vec druga prica.

09-02-2007, 22:21
A, čuj, imam ja O.K komp, i nije meni do grafike tj. do njezine kvalitete. Ali, ipak, previše se pažnje pridaje

*Fila*
09-02-2007, 22:27
grafika tipa UT2004 i half lajf2 i ja bi bio sretan do kraja života ali kad zaigram red alert 2 jebeš grafiku kad to se igra
glavna je igrivost

spawn89
09-02-2007, 22:32
nije grafika uvijek srce igre npr. warcraft 3 je jedna od najbojih igara iako nema super grafiku. :pray:

D.E.M.O.
09-02-2007, 22:35
da mi je stalo do grafike igrao bih cod2 a ne 1.. :)

*Fila*
09-02-2007, 22:36
nije grafika uvijek srce igre npr. warcraft 3 je jedna od najbojih igara iako nema super grafiku. :pray:
e da to zaboravih još mi je sad na kompu to i age of empires i red alert 2 legende
a neke nove strategije i te gluposti koje samo imaju dobru grafiku :yuck:

Babitz
09-02-2007, 22:36
jebeš grafiku
mislim, okej je to
al nije ono najbitnije

Kiklop
09-02-2007, 22:38
bas si razmisljam da ponovo krenem prolazit fallout 2 tolko o tome kolko me grafika dira al nekazem da nije ljepo s vremena na vrjeme zaigrat naslove poput obliviona,FEARa,i Crysisa

09-02-2007, 23:13
Da, o tome pričam! Baš igre poput Fallout, Half-Life, Counter Strike, s ne tako bajnom grafikom su mega-hitovi! Dakle, nekada to nije bilo bitno, ali ne kužim zašto danas je..
Ne znam, možda je današnje tržište igara prenatrpano igrama dobre grafike, pa izdavači nemaju izbora, nego raditi to, zanemariti ostalo, i probijati se kroz tržište..

GrannyKiller
10-02-2007, 01:21
sad svi jebete grafiku, a kursor vam leti prema ikoni Obliviona... :roll:

10-02-2007, 10:23
Kod mene- ne!
Priznajem, imao sam Oblivion instaliran jedno vrijeme, igrao sam ga čak..

darth burek
10-02-2007, 10:23
Pogledajte Morrowind. Više ljudi igra Morrowind nego Oblivion. Tih više ljudi su ozbiljni i normalni igrači; a ne neki razmaženi balavci kojima je jedini cilj nabiti grafiku na high, a nemati pojma igrati.
Iako, nažalost, ta stvar s grafikom je danas ozbiljna. Osobno, meni je to debilno. Igru igram zbog gameplay-a, a ne zbog grafike. I, niste primjetili na E3-u svi prvo spominju:
" High tech water shaders.." Take gluposti.
Grafika je zauzela 88% faktora igre, tj. 88% u očima nekog klinca.

Gle...ja još igram Morrowind a nekaj mi je s grafikom.Razina vode mi se stalno prikazuje po sredini ekrana,ali sam igru prošao s guštom.Istina je ima ljudi koji tako igraju.

darth burek
10-02-2007, 10:31
Dark Mesiah ide na H&L2 engine a super je.Nazad koliko su mjeseci objavili FEAR nastavak?Meni se ova ideja sviđa.Kad sam napisao post o quakeu,ljudi su rekli da će ići zaigrati JEDINICU.Vas izbor ne njihov,igrajte po vašem guštu.Sad ko me oče iskritizirati? :cry:

Om3G@
10-02-2007, 11:03
Grafika nece pojesti IT industriju. Ovo je sad jedna prijelazna faza. BTW, rijetko koja igra ima dobru grafiku i jadnu igrivost...

Lord Myrkul
10-02-2007, 11:43
Grafika nece pojesti IT industriju. Ovo je sad jedna prijelazna faza. BTW, rijetko koja igra ima dobru grafiku i jadnu igrivost...

nađe ih se i previse takvih

Burek_fr0m_SPACE
10-02-2007, 13:13
Ja mislim da je važna igra ne engine?

Žao mi je, ali ja jednostavno sad moram počet s*at o ovome... Naime, iz nekog razloga ovdje svi direktno vezuju grafiku za engine, te ih jako često koriste kao sinonime. I još kažu da engine uopšte nije važan za igrivost. Neki tipičan engine bi se sastojao iz slijedećih stvari :

- sloj virtualizacije file sistema
- (pre)loader/parser resursa
- management memorije
- neka vrsta skriptnog sistema
- sistem za baratanje BSP i/ili drugim podacima o patricioniranju i vidljivosti
- AI podsistem s mogućnošću podešavanja parametara putem skripti
- skalabilan collision sistem, posebni coll modeli za većinu objekata
- pathfinding koji se oslanja na BPS i collision sistem, često uz napredne tehnike poput flood-filla (najčešće u RTSovima)
- particle podsistem (često u vezi sa coll-om)
- fizikalni solver koji će računati putanje pokretnih objekata
- sloj virtualizacije ulaznih uređaja i event-handler/loop
- sistem za inverznu kinetiku i/ili skeletalnu animaciju
- timing, računanje FPSa i skaliranje fizike, particlea, animacije i svega ostalog kako bi igra bila neovisna o FPSu
- za multiplayer igre, tu je poveći mrežni podsistem zadužen za sinhronizaciju klijenata, client-side prediction i mnoge druge stvari
- scene-graph (prilično ugrožena vrsta, zbog hardverskog occlusion-queryja)
- level-of-detail sistem koji će kontrolisati renderer, AI sistem, fiziku i mnoge druge zavisno od položaja kamere
- renderer koji se sastoji od sortiranja, preliminarnog Z-testa, višestrukog iscrtavanja scene zbog shadow-mapa, refleksija i portala, i naravno, finalnog rendera i buffer-flippinga

Uočavamo da je sistem za iscrtavanje scene - renderer (iliti vaša "grafika") samo jedna stavka na listi (koja je još i nepotpuna). Takođe, ako ove ostale stvari nisu važne za gameplay, ja sam John D. Carmack II. Ne mogu se sjetiti konkretnih primjera, ali sam se nagledao igara koje su imale dobre ideje, ali su dosta trpile zbog nesavršenosti tehnike iza njih. Jedna od stvari koje dobar engine može donijeti je mogućnost modanja igre. Uzmimo samo Half-Life koji ima jedan od boljih enginea ikad napisanih i sve njegove modove - za današnje standarde, njegova "grafika" je dosta arhaična, ali odlična mogućnost modovanja proizašla iz izdvajanja logike igre u zasebne DLLove i netcodea koji je u stanju sinhronizovati i te nove stvari dodane u igru čini da se i danas igra CS, DoD, TF ili šta sve već. Za dobar dio igrivosti i popularnosti Q3A je sigurno bio zadužen njegov engine, jer je bio brz, stabilan uprkos brojnim mogućnostima koje je imao. A možda i najvažnije, imao je skoro savršen netcode koji je omogućio dobru online igru, zbog čega je i danas popularan. Pa, onda recimo Cube/Sauerbraten - apsolutno briljantno osmišljen engine koji je donio ekstremno jednostavnu izradu mapa i modova, pa čak i coop-edit, što drugi nisu mogli imati upravo zbog načina na koji engine funkcioniše. Moram pohvaliti i Morrowind i Oblivion zbog jednostavnosti upotrebe modova. Naravno, ta jednostavnost nije nastala tek tako, već su se ljudi namučili da naprave dobar manager filesystema i savegameova, dobar skriptni engine, i naravno, svođenja hard-coded gameplay elemenata na minimum, kako bi se što više stvari moglo izmijeniti tim modovima. Primjera ima jako mnogo, i ne da mi se više pisati o ovome. Uglavnom, džaba vam najgenijalnija ideja na svijetu ako će vam likovi u igri propadati kroz podove zbog traljavo napisanog enginea. I, druga pouka ovog prepširnog posta je - engine nije grafika. Hvala na čitanju.

Kiklop
10-02-2007, 13:55
po tome onda mozemo zakljuciti da ako Fallout 3 bude u oblivion engenu da ce bit jako slicni :cry: NEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

Om3G@
10-02-2007, 18:16
Mene jebe i nervira kad netko igra Morrowind umjesto Obliviona zbog sljedeceg razloga: Oblivion svojom grafikom plijeni djecu i time je prilagodjen sirim masama!

Jednostavno morate biti Seronja(TM) da tako sto kazete... Jebote led, kad je Morrowind izasao, isto je na temelju grafike prikupio populaciju!

xaviaz
10-02-2007, 18:30
prema gore navedenim znaci da neki klinjo sav nabrijan kojem tatica daje para igro samo da je sve u grafici erm.....aj k pol tog je tocno bi......al aj sad pogle wow i gw kolka je razlika izemu njih.WoW ima grafiku prema GWu katastrofa a ipak ga owna->gameplay pwnz it.Bar ja tako mislim ipak to je mmo pa...

Prince-Artas
10-02-2007, 19:15
Grafika nece pojesti IT industriju. Ovo je sad jedna prijelazna faza. BTW, rijetko koja igra ima dobru grafiku i jadnu igrivost...

breed, serious sam 2, unreal 2, vietcong 2.....

Pilip
10-02-2007, 19:21
prema gore navedenim znaci da neki klinjo sav nabrijan kojem tatica daje para igro samo da je sve u grafici erm.....aj k pol tog je tocno bi......al aj sad pogle wow i gw kolka je razlika izemu njih.WoW ima grafiku prema GWu katastrofa a ipak ga owna->gameplay pwnz it.Bar ja tako mislim ipak to je mmo pa...

Ne.
GW je svakako najbolji ekvivalent WoW-u.
Predobar je GW al i predobar je WoW. Po meni, GW je isplativiji zbog toga jer ga se netreba placat al o tom potom.

GrannyKiller
10-02-2007, 19:22
zašto SS2 ima jadnu igrivost??

pa ja sam ga s guštom prešao... :o

medusa
10-02-2007, 20:12
Pogledajte Morrowind. Više ljudi igra Morrowind nego Oblivion. Tih više ljudi su ozbiljni i normalni igrači; a ne neki razmaženi balavci kojima je jedini cilj nabiti grafiku na high, a nemati pojma igrati.
Iako, nažalost, ta stvar s grafikom je danas ozbiljna. Osobno, meni je to debilno. Igru igram zbog gameplay-a, a ne zbog grafike. I, niste primjetili na E3-u svi prvo spominju:
" High tech water shaders.." Take gluposti.
Grafika je zauzela 88% faktora igre, tj. 88% u očima nekog klinca.
ne sviđa ti se oblivion- ne moraš ga igrati. ne moraš pljuvati po njemu bez veze. imaš obraza vrijeđat druge ljude zato što imaju drukčiji ukus, pffft današnja dječurija

10-02-2007, 20:13
Ajd, goni se.. :wink:

Om3G@
11-02-2007, 03:32
Ma dajte, svi pljujete po tehnologiji, ali stvarno ima jako malo naslova koji imaju odlicnu tehnicku podrsku, a jadnu igrivost... Rijedak primjer su: Unreal 2, Call of Juarez, Serious Sam (koji nikada nije ni bio neka igra...) i jos jedva nekoliko naslova.

Prince-Artas
11-02-2007, 11:06
Ma dajte, svi pljujete po tehnologiji, ali stvarno ima jako malo naslova koji imaju odlicnu tehnicku podrsku, a jadnu igrivost... Rijedak primjer su: Unreal 2, Call of Juarez, Serious Sam (koji nikada nije ni bio neka igra...) i jos jedva nekoliko naslova.

call of juarez je vrlo dobra igra

JedimiNjoke
11-02-2007, 11:16
Ma dajte, svi pljujete po tehnologiji, ali stvarno ima jako malo naslova koji imaju odlicnu tehnicku podrsku, a jadnu igrivost... Rijedak primjer su: Unreal 2, Call of Juarez, Serious Sam (koji nikada nije ni bio neka igra...) i jos jedva nekoliko naslova.

Serious Sam nikad nije bio dobra igra? Svaka čast... daj se prvo konzultiraj s mozgom prije nego išta kažeš ubuduće. Po čemu to molim te nije bio dobra igra?

Pilip
11-02-2007, 11:34
[quote="Om3G@":2l9xeiya]Ma dajte, svi pljujete po tehnologiji, ali stvarno ima jako malo naslova koji imaju odlicnu tehnicku podrsku, a jadnu igrivost... Rijedak primjer su: Unreal 2, Call of Juarez, Serious Sam (koji nikada nije ni bio neka igra...) i jos jedva nekoliko naslova.

call of juarez je vrlo dobra igra[/quote:2l9xeiya]

11-02-2007, 12:28
Ma dajte, svi pljujete po tehnologiji, ali stvarno ima jako malo naslova koji imaju odlicnu tehnicku podrsku, a jadnu igrivost... Rijedak primjer su: Unreal 2, Call of Juarez, Serious Sam (koji nikada nije ni bio neka igra...) i jos jedva nekoliko naslova.

Serious Sam nikad nije bio dobra igra? Svaka čast... daj se prvo konzultiraj s mozgom prije nego išta kažeš ubuduće. Po čemu to molim te nije bio dobra igra?

Ni meni isto, nikada mi se nije sviđap SS.

BOOM!
11-02-2007, 12:30
Ma dajte, svi pljujete po tehnologiji, ali stvarno ima jako malo naslova koji imaju odlicnu tehnicku podrsku, a jadnu igrivost... Rijedak primjer su: Unreal 2, Call of Juarez, Serious Sam (koji nikada nije ni bio neka igra...) i jos jedva nekoliko naslova.

Serious Sam nikad nije bio dobra igra? Svaka čast... daj se prvo konzultiraj s mozgom prije nego išta kažeš ubuduće. Po čemu to molim te nije bio dobra igra?

Ni meni isto, nikada mi se nije sviđap SS.

ja sam ga igrao malo...al ima jadnu igrivost.....svaki nivo te njih 1000 napada odjednom

KingTomy
11-02-2007, 12:33
ja sam u serious sam 2 na zadnjem levelu ubio ih više nego u svim igrama zajedno lol:)

Lord Bazooka
11-02-2007, 12:38
sam da nije bio dobra igra? ae ok to neću komentirat
Ali evo jedan primjer tehnologija vs gamplay:
Star Trek legacy ima finu grafiku i sve ali je prilično dosadno za igrat... misije su sve neke blesave, tipa uništi ovo, napadni ono i slično... dok je Star Trek. Bridge Commander 10 puta bolji iako ima daleko lošiju grafiku ali je daleko zabavniji i ima bolje i zanimljivije misije

Om3G@
11-02-2007, 14:38
Ma dajte, svi pljujete po tehnologiji, ali stvarno ima jako malo naslova koji imaju odlicnu tehnicku podrsku, a jadnu igrivost... Rijedak primjer su: Unreal 2, Call of Juarez, Serious Sam (koji nikada nije ni bio neka igra...) i jos jedva nekoliko naslova.

Serious Sam nikad nije bio dobra igra? Svaka čast... daj se prvo konzultiraj s mozgom prije nego išta kažeš ubuduće. Po čemu to molim te nije bio dobra igra?

De ajde, dobra je igra samo zato jer ju je radila ekipa iz Hrvatske.
Boli me kurac ko je napravio igru, ja gledam kvalitetu, a usto je igra objektivno smece jer nema mehaniku i umjetnicke kvalitete!

Om3G@
11-02-2007, 14:39
[quote="Om3G@":246uk6yw]Ma dajte, svi pljujete po tehnologiji, ali stvarno ima jako malo naslova koji imaju odlicnu tehnicku podrsku, a jadnu igrivost... Rijedak primjer su: Unreal 2, Call of Juarez, Serious Sam (koji nikada nije ni bio neka igra...) i jos jedva nekoliko naslova.

call of juarez je vrlo dobra igra[/quote:246uk6yw]

Kako kome, al igra je idilicno ogranicena sama sobom i usto mi nema bas neku grafiku.

Prince-Artas
11-02-2007, 16:15
grafika je solidna ali engine je neoptimiziran no idemo u ot :)

Spenki
11-02-2007, 16:34
Serious sam je napravljen s razlogom da izvadite gan i pustite mozak na pasu i sto se toga tice obavlja odlican posao.

Dobra igra.

11-02-2007, 17:05
Da, što se tiče toga je O.K. I fora je što nema nikakih političkih sranja i toga..

W3DR4N
11-02-2007, 21:29
Serious sam je napravljen s razlogom da izvadite gan i pustite mozak na pasu i sto se toga tice obavlja odlican posao.

Dobra igra.

Pa 90% pucačina je napravljeno s tim razlogom. Fear, CoD, FarCry? Imaju neku posebnu radnju ili elemente u kojima je potreban mozak?
SS je rijetka igra koja to otvoreno priznaje i ne trudi se to prekriti.

GrannyKiller
11-02-2007, 21:52
Serious sam je napravljen s razlogom da izvadite gan i pustite mozak na pasu i sto se toga tice obavlja odlican posao.

Dobra igra.

Pa 90% pucačina je napravljeno s tim razlogom. Fear, CoD, FarCry? Imaju neku posebnu radnju ili elemente u kojima je potreban mozak?
SS je rijetka igra koja to otvoreno priznaje i ne trudi se to prekriti.

care :pray:

ljudi očito ne kuže da SS nije ni zamišljen kao "ozbiljna" pucačina...

Burek_fr0m_SPACE
11-02-2007, 23:57
ljudi očito ne kuže da SS nije ni zamišljen kao "ozbiljna" pucačina...
Izgleda. Serious Sam je dobar baš onakav kakav jeste - da ima neku dubokoumnu priču, to bi ga samo uništilo. Ali ima jedna stvar usko vezana za naslov topica... gdje bi bio gameplay Serious Sama da nije odličnog i optimizovanog Serious Enginea koji omogućava sve one šarene i otvorene prostore i stotine neprijatelja? U k....., najblaže rečeno. "Gameplay ili tehnologija?" - DOBAR GAMEPLAY NE MOŽE BEZ TEHNOLOGIJE. Možda ima igara s dobrom tehnologijom, a loše dizajniranim gameplayom, ali da ima igra s odličnim gameplayom, a lošom tehnologijom - to je nemoguće. Jer u 90% slučajeva je za bilo kakav gameplay koji možemo opisati epitetom "dobar", apsolutno nužna dobra tehnologija koja će ga gurati. Sad još neko da kaže : "pa imamo odlične 2D avanture..." - da, imamo ih, ali nije tehnologija samo grafika. Mnogi bi ovdje rekli da je "tehnologija" u tim igrama loša zbog "loše" grafike. E pa da je tehnologija tu loša, onda bi vam se igra rušila svakih 5 min, NPCovi ne bi reagovali, vi bi prolazili kroz zidove, savegameove ne bi više mogli loadti, a i igra bi se vukla k'o prebijena mačka, pa makar bila i 2D. Ali takve stvari se obično ne događaju - a zašto? Zato što je neko poradio na tehnologiji po kojoj se vi usuđujete pljuvati.

Gameplay ili tehnologija? - jedno od najglupljih i najuvrijedljivijih pitanja koje sam vidio u zadnje vrijeme.