PDA

Pogledaj cijelu verziju : Pitanje???



unknown
03-02-2007, 20:20
kakvo će biti proklizavanje auta ako zamjenimo obične gume sa širim gumama koji su napravljene od istog materijala kao i obične ? isto, manje ili jednako... govorimo istom autu

Tsumetai Ryujin
03-02-2007, 20:32
pa valjda ce manje proklizavati... jer sira guma ima veci dodir s podlogom ako svacas ke ocu rec...

unknown
03-02-2007, 20:33
pa valjda ce manje proklizavati... jer sira guma ima veci dodir s podlogom ako svacas ke ocu rec...

ne, govorite dalje ali morate dati i objašnjenje.

*Fila*
03-02-2007, 20:36
bit će isto!Trenje ne ovisi o širini guma jel tako

unknown
03-02-2007, 20:38
bit će isto!Trenje ne ovisi o širini guma jel tako

da

Trenje je otpor pri klizanju dvaju tjela u dodiru. Sila trenja Ft ovisi o hrapavosti i tvari kliznih površina
načinu podmazivanja i o normalnoj(pravokutnoj) sili Fn kojom jedna površina tlači na drugu

Ft=faktor trenja mi * Fn


Krautov strojarski priručnik

Arbiter of Change
03-02-2007, 20:40
bit će isto!Trenje ne ovisi o širini guma jel tako

da

Trenje je otpor pri klizanju dvaju tjela u dodiru. Sila trenja Ft ovisi o hrapavosti i tvari kliznih površina
načinu podmazivanja i o normalnoj(pravokutnoj) sili Fn kojom jedna površina tlači na drugu

Ft=faktor trenja mi * Fn


Krautov strojarski priručnik

Ma zaboravio si još i faktor sigurnosti. :)

unknown
03-02-2007, 20:43
[quote="*Fila*":76m4eaje]bit će isto!Trenje ne ovisi o širini guma jel tako

da

Trenje je otpor pri klizanju dvaju tjela u dodiru. Sila trenja Ft ovisi o hrapavosti i tvari kliznih površina
načinu podmazivanja i o normalnoj(pravokutnoj) sili Fn kojom jedna površina tlači na drugu

Ft=faktor trenja mi * Fn


Krautov strojarski priručnik

Ma zaboravio si još i faktor sigurnosti. :)[/quote:76m4eaje]

misliš stabilnost

a što se tiče stabilnosti:

stabilnost auta ovisi o težištu

težište auta se ne mjenja ako staviš šire gume jer ne promatraš samo gumu.

Arbiter of Change
03-02-2007, 20:44
Ma onda pričamo o drugačijim faktorima, a to je lako moguće. Mislio sam da je statična konstrukcija.

*Fila*
03-02-2007, 20:45
bit će isto!Trenje ne ovisi o širini guma jel tako

da

Trenje je otpor pri klizanju dvaju tjela u dodiru. Sila trenja Ft ovisi o hrapavosti i tvari kliznih površina
načinu podmazivanja i o normalnoj(pravokutnoj) sili Fn kojom jedna površina tlači na drugu

Ft=faktor trenja mi * Fn


Krautov strojarski priručnik
to je sedmi razred hebote!

Lord Myrkul
03-02-2007, 20:45
[quote="*Fila*":h183fa23]bit će isto!Trenje ne ovisi o širini guma jel tako

da

Trenje je otpor pri klizanju dvaju tjela u dodiru. Sila trenja Ft ovisi o hrapavosti i tvari kliznih površina
načinu podmazivanja i o normalnoj(pravokutnoj) sili Fn kojom jedna površina tlači na drugu

Ft=faktor trenja mi * Fn


Krautov strojarski priručnik

Ma zaboravio si još i faktor sigurnosti. :)

misliš stabilnost

a što se tiče stabilnosti:

stabilnost auta ovisi o težištu

težište auta se ne mjenja ako staviš šire gume jer ne promatraš samo gumu.[/quote:h183fa23]

moze repete iz fiz u tebe u nedilju?? :D :D

Tsumetai Ryujin
03-02-2007, 20:47
Si o normalnoj(pravokutnoj) sili Fn kojom jedna površina tlači na drugu

to sam i pokuso objasniti... ako je guma sira... tezina auta ce se rapodjelit na vise tocaka... i tlak ce biti manji... ...

jer... ona cuda za ravnanje snjega moraju imati jako siroke gusjenice inace ce propasti u snjeg... siroke jer se tako cijela tezina pravilno raspodjeli po cijeloj toj povrsini...

ak si me svatio super... ak ne... onda mi se neda objasnjavat...

*Fila*
03-02-2007, 20:48
Si o normalnoj(pravokutnoj) sili Fn kojom jedna površina tlači na drugu

to sam i pokuso objasniti... ako je guma sira... tezina auta ce se rapodjelit na vise tocaka... i tlak ce biti manji... ...

jer... ona cuda za ravnanje snjega moraju imati jako siroke gusjenice inace ce propasti u snjeg... siroke jer se tako cijela tezina pravilno raspodjeli po cijeloj toj povrsini...

ak si me svatio super... ak ne... onda mi se neda objasnjavat...
ovaj ja nisam to za tu silu napisao krivo si quotao

unknown
03-02-2007, 20:48
Si o normalnoj(pravokutnoj) sili Fn kojom jedna površina tlači na drugu

to sam i pokuso objasniti... ako je guma sira... tezina auta ce se rapodjelit na vise tocaka... i tlak ce biti manji... ...

jer... ona cuda za ravnanje snjega moraju imati jako siroke gusjenice inace ce propasti u snjeg... siroke jer se tako cijela tezina pravilno raspodjeli po cijeloj toj povrsini...

ak si me svatio super... ak ne... onda mi se neda objasnjavat...

da, ali proklizavanje se ne mjenja... samo je raspodjelio tj. ukupna sila se nemjenja

C
03-02-2007, 21:32
Yo! To sam čuo od jednog profesora.

Newtn (Njutn) je izračunao, i dan danas se to teško pobija da niti jedan auto ne može prijeći zavoj od 90° ako vozi iznad 45 km/h, ma kakav auto bio. Matematičkim i Fizikalnim putem, to je tako! A danas se Newtn prevrće u grobu jer neki frajer prelazi zavoj od preko 90° u brzini većoj od 100 km/h.

Kad smo već kod brzine, da vas pitam.
Ako stanete pred jednu veliku cijev (recimo promjera 10 metara), i iz nje juri para brzinom od 4 maha, temperature 400°C. Što će vam se dogoditi? :D

Edit: Zamislite to ovako (ne dao bog nikome):
http://img149.imageshack.us/img149/1192/0000ek9.png

unknown
03-02-2007, 21:40
Yo! To sam čuo od jednog profesora.

Newtn (Njutn) je izračunao, i dan danas se to teško pobija da niti jedan auto ne može prijeći zavoj od 90° ako vozi iznad 45 km/h, ma kakav auto bio. Matematičkim i Fizikalnim putem, to je tako! A danas se Newtn prevrće u grobu jer neki frajer prelazi zavoj od preko 90° u brzini većoj od 100 km/h.

Kad smo već kod brzine, da vas pitam.
Ako stanete pred jednu veliku cijev (recimo promjera 10 metara), i iz nje juri para brzinom od 4 maha, temperature 400°C. Što će vam se dogoditi? :D

Edit: Zamislite to ovako (ne dao bog nikome):
http://img149.imageshack.us/img149/1192/0000ek9.png

reš pečeni čovjek

C
03-02-2007, 21:44
Skoro, ali nije.
Bilo bi kao na crtanome. Presjeklo bi te, noge ostale na mjestu, a tijelo bi otišlo.

flander
03-02-2007, 21:46
Brije da bu proklizavanje bilo isto,jer nisi niš promijenio osim guma,a to što je veča površina neznači da bu se smanjilo ili povečalo proklizavanje.
Težina auta je ostala ista

Ps1ho
03-02-2007, 21:49
koja tema e :thumbs2:

Šire gume, bolji handling...

C
03-02-2007, 21:57
Evo jedna zagonetka...vrlo stara...i laka...
Dva brata su vozila hladnjaču. Trebai su odvesti hladnjaču u drugi grad po robu, ali kroz pustinju. Kad su došli usred pustinje, nestalo benzina, i šta će, prvi brat ostane čuvati hladnjaču, a drugi krene u potragu kroz pustinju po pomoć.
Vozili se neki ljudi isto kroz pustinju i nađu drugog brata mrtvog, voze dalje, i naiđu na hladnjaču. Otvore je, kad u njoj mrtav prvi brat. Obješen u hladnjači, a od poda hladnjače je bio cca 5 m. Kako je umro prvi brat? Objesio se, ali ispod njega nije bilo ničega pomoću čega se mogao objesiti. :D

unknown
03-02-2007, 21:57
koja tema e :thumbs2:

Šire gume, bolji handling...

čitaj postove i vidjeti ćeš da si u krivu

C
03-02-2007, 22:01
Zaboravih. Vozite auto lijevo-desno, istom brzinom, recimo 60 km/h. Zašto kad nam se motor vrti 2000 o/s u trećoj brzini je lakše klizati, nego kad se motor vrti 4000 o/s u drugoj brzini?
Ajde, ovo je bar lako. :wink:

Ps1ho
03-02-2007, 22:02
Pitanje....
zasto ljudi otvaraju besmislene topice, staje, jel ides na natjecanje iz fizike il sta?

C
03-02-2007, 22:06
lol, ne idem na nikakvo natjecanje, nego samo pitam jer je moje pitanje vezano za ovu temu. Usput, kaj je tu loše, u tome što sam pitao zašto auto kliže u trećoj brzini sa 2000 o/s, tj. zašto auto ne kliže u drugoj brzini sa 4000 o/s. :?

Ps1ho
03-02-2007, 22:09
pito sam uknowna...

unknown
03-02-2007, 22:17
pito sam uknowna...

mislim da je topic pametniji od onih glupih kvizova(koliko ti mama ima kila, kakve oči imaš, vampirsko ime itd...)

Ps1ho
03-02-2007, 22:24
a dobro, al opet fizika? Ono svaka cast onima koji se s time zele zamarat nakon skole...

C
03-02-2007, 22:26
Iz fizike sam imao tri... 8)
Šta nitko ne zna odgovore na moja pitanja? :?

Ps1ho
03-02-2007, 22:29
pa brijem da je vece trenje izmedju guma i podloge pri 4000o/s

C
03-02-2007, 22:31
Yap!