PDA

Pogledaj cijelu verziju : 3D u igrama



Joneleth_Irenicus
27-01-2007, 04:43
Eto... neznam dali je ova (odnosno slična) tema već negdje otvorena pošto sam se tek registrirao a sve topice još nisam, a niti i neću pogledat pošto je to fizički gotovo nemoguće :)

... što vi mislite od 3d-u općenito u igrama? dali je to korak naprijed/nazat za gaming? kakav dojam je on ostavio na vama?
Ovo su samo neka od pitanja na temu 3d-a koji izgleda (barem kako sam ja uspio primjetit) i nije kod svih baš dobro prihvaćen...


Evo npr. neverwinter 2. Igram ja igram i dođem do Neverwintera kad ono, igra mi odjedanput dosadi. Ne da je ona možda toliko loša - priča je do tamo bila ok, koncept radnje je bolji nego u jedinici itd. - međutim grafika je, kao i u jedinici, ostala tako depresivna i loša da jednostavno nakon što je završim igrat počenem imat suicidalne pomisli (:wink:). Samo one jednolične, iritantne prostorije koje se vuču kroz cjelu igru... nešto nevjerovatno. Za tako grdu grafiku zaslužno je i to uvođenje 3d-a koje je po meni jedan veliki, veliki minus za rpg. Evo, ljetos sam po 'ko zna koji put prošao Baldur's Gate 2 koji je meni, ne samo najbolji rpg, već i igra. Mene ta njegova grafika toliko fascinira... koliko je jednostavnija od neverwintera toliko je bolja. Puna je šarenila, boja, svaka prostorija je gotovo unikatna (osim kuća u gradovima), spellovi ostavljaju sasvim jedan pristojan dojam... naravno, ima i ona nekih svojih nedostataka, međutim, mislim da ona puno bolje pristaje rpg-ovima nego 3d.

Da se razumjemo, ovdje sam spomenuo 3d samo što se tiče rpg-a, dok kod nekih drugih žanrova se je on možda bolje uklopio (avanture, fps,...).

... i tako... nakon kratkotrajnog dvoumljenja usljedila je uninstalacija nwn 2 i instalacija diabla 1 (kojeg sam proša s guštom u nekoliko dana) a sada i diabla 2.

Danas izgleda da grafika proizvođačima znači 90% igre... nastoji se da ona bude što ljepša, što detaljnija.. ali čemu to kad igre dosade nakon nekoliko sati igranja? Umjesto da zamjenjuju kvantitet sa kvaliteton (kao krleža) oni rade obrnuto..........



pozdrav igGyu i Sečenu

W3DR4N
27-01-2007, 07:04
A sad...

žanr kojem definitivno ne treba treća dimenzija su avanutere. Već 15-20 godina se nose s predivno nacrtanim 2D pozadinama i tako funkcioniraju besprijekorno. Jedan MI3 ima ljepšu i oku ugodniju grafiku od Obliviona, iako je stariji 9 godina i zahtjeva do 20 puta slabije računalo za igru. Možda miješam žanrove, ali činjenica stoji.

S druge strane, napredak u grafici je kod nekih igara i žanrova i više nego dobrodošao. 3D u strategijama znači prednost ukoliko si na višem terenu. Relic je prvim Homeworldom pokazao kako bi trebala izgledati Z os u strategijama. Avioni imaju ljepše i detaljnije kabine...
Sjećaš se kakvu je svježinu u space simove donijela ljepša grafika? Odjednom su se pojavila polja asteroida, nebule, više planeta i krstarica.

Naravno da je 3D, ali kvalitetan 3D dobrodošao, ako se pravilno koristi.
Pri ovakvim temama, moraš se zapitati koji su žanrovi imali problema s prelaskom u 3D i dugo ga odbijali. Tu bi se na popisu našli RPG, strategija, tycoon i avantura.
I dok su prva tri žanra uspješno evolvirala u 3D, ponavljam, avanture se još uvijek bolje drže u drugoj dimenziji. Više detalja, lakša kontrola, stilska i umjetnička superiornost.
Naravno da čak ni danas 3D po količini detalja ne može nadmašiti 2D, i to vidiš prvenstveno u rpg interijerima. Oni više nisu tako raskošni. Palače su postale četri zida s nekoliko ukrasa i prestoljem, knjižnice su postale nabacane police s knjigama. Nerado priznajem, ali stoji činjenica da treća dimenzija iz rpga izvlači magiju. To leži u krivoj uporabi 3Da. Koliko god g3 i tes4 bili lijepi, grafiku baziraju na detaljnosti tekstura i efektima, a ne na broju detalja. Broj predmeta za interakciju je u oblivionu dvostruko pao s obzirom na morrowind.
Pričao sam neki dan s jednim forumašem kako će igre postati previše unaprijed definirane. Kako se kupuju gotovi engini, i igre moraju sadržavati jedno te iste shader efekte, bloomove, hdrove, pitajbogaštane, postat će međusobno preslične, i jedino po čemu će mo ih razlikovati je user interface. Makne li se i to (šta je dobro zapravo), razliku između novog CODa, BIAe i MOHa nećeš ni primjetiti, osim u glavnom izborniku. Više se ne poteže za orginalnim rješenjima prikaza, jer su proizvođači hardverski neograničeni.

p.s. potraži temu Ružne igre
p.s.s. dobrodošao na forum

KingTomy
27-01-2007, 11:45
3D i FPS su pun pogodak. Uostalom, bilo koji pucački žanr (TPS, FPS ilitiga sandbox-GTA žanr), njima je i više nego dobrodošla 3D grafika.
U vezi avantura se moram složiti s W3DR4N-om, puno ih je ljepše igrati u 2D okruženju punom šarenila, nego neki loše napravljeni 3D engine gdje je sve monotono, i nemate volje tražiti plast sijena u iglama :) tj. nađi neki ključ, koji je skriven ko zna gdje u potpalubi broda, sve je onako smeđe, bez ikakvog lightninga, da vam se smuči na samu pomisao da ćete opet zaigrati dotičnu igru. Slijedi uninstall. Ovo vrijedi i za wsad avanture, i za point 'n click avanture. U RPG žanru, je 3D po meni pun pogodak. Ne možete zamisliti Morrowind, ili Oblivion bez 3D grafike zar ne? Uostalom, odlični 2D rpgovi kao Diablo ili Baldur's Gate su iznimka. Ali to bi se mopglo reći i za 3D RPGe..zato mislim da je u RPG-ima puno pgodak i 2D i 3D, ali danas sve ovisi o grafici zato teško da ćemo vidjeti ikoji dobar 2D rpg, iliti uopće 2d rpg, nego će samo navirati 3d proizvodi. Uostalom, u vezi tycoona, arkada i slično, npr. u igri stand o' food je stvarno simpa 2d grafika i da se stavi bilo koji element 3da, igra bi bila ništa.
Zoo Tycoon je primjer grafike kakvu bi barem nalik svi tycooni trebali imati. 3D utrke su isto pogodak, ali jednostavno nekad ne možete odoljeti malim 2d utrkicama iz ptičje perskeptive (ergo, igre od <1mb).

Zasad sve od mene, pozdrav !

Rocchiro
27-01-2007, 12:16
meni je 3d dobar i mislim da bi se u svim žanrovima trebal koristiti što ne znači da se nebi trebal korstiti 2d koji nažalost skoro i više ne postoji.pogotovo rešpekt nacrtanim avanturama :pray:

Burek_fr0m_SPACE
27-01-2007, 14:14
I ja se slažem da 3D ne treba forsirati tamo gdje mu nije mjesto. Kada jednog dana izađe Diablo III, vjerovatno će mi prva i jedina zamjerka biti što su ga (neizbježno) prebacili u 3D. Takva su vremena valjda... ljude je sramota praviti 2D igre, a i veći dio tržišta je ionako lud za 3D grafikom, tako da niko ne pravi takve poduhvate. Zato ću ja još jedno dvije godine praviti svoj 2D RPG :D

Blaster32
27-01-2007, 15:43
Kako 3D moze losom realizacijom moze upropastiti dobar 2D štih najbolji primjer je STRONGHOLD 2...

3D uopce nije los, pogledajte C&C Generals.. samo ako je realizacija ok..

Arbiter of Change
27-01-2007, 15:47
3D uopce nije los, pogledajte C&C Generals.. samo ako je realizacija ok..

Upravo to.

Većina 3D igara ima onaj neki "generic" osjećaj ili izgledaju kao bojište plastičnih figura. Nema više šarma u grafici (nešto što je jako dobro ispalo kod WoW-a i izgleda vrlo simpatično).

W3DR4N
27-01-2007, 16:08
Sjeća se tko Startopie? Taj 3D prostor, bila je ljubav na prvi pogled.

The Boz
27-01-2007, 16:09
I ja se slažem da 3D ne treba forsirati tamo gdje mu nije mjesto. Kada jednog dana izađe Diablo III, vjerovatno će mi prva i jedina zamjerka biti što su ga (neizbježno) prebacili u 3D. Takva su vremena valjda... ljude je sramota praviti 2D igre, a i veći dio tržišta je ionako lud za 3D grafikom, tako da niko ne pravi takve poduhvate. Zato ću ja još jedno dvije godine praviti svoj 2D RPG :D
Slažem se. 3D je sljedeći korak, ali ga zaista netreba gurat tamo gdje ne pripada.
Primjer loše uvedenog 3Da su recimo Heroes 5 bez ekspanzije. Kamera je na strateškoj mapi ubitačna bila radi drveča i skrivenih goodiesa i takvih benavija, ali Dorfovi to fala bogu isprave.
Primjer odlično iskorištenog 3Da je Dawn of War. Glavna prednost 3Da na 2Dom je da je mnogo lakše animirati wireframe/kostur nego sprite, i s time je mnogo lakše napraviti kompliciranu interakciju 2 lika u 3Du nego u 2Du.


Sjeća se tko Startopie? Taj 3D prostor, bila je ljubav na prvi pogled.

Uff... da... Genijalna igra genijalne tematike i genijalne izvedbe. Bila j čak i zabavna! :p

Destroyer
19-02-2007, 11:21
2D je sranje, a 3D i nije nešto zato što su zahtjevne. Priča se o tome da počnu pravit film- igre. zahtjevnost bi bila 3gb DDR i 1GB grafička.
Most wanted je trebao biti prvi film- igra, ali izgleda da će to biti crysis.

19-02-2007, 11:45
rekli su da će biti predsjednica.

Burek_fr0m_SPACE
19-02-2007, 11:47
2D je sranje, a 3D i nije nešto zato što su zahtjevne. Priča se o tome da počnu pravit film- igre. zahtjevnost bi bila 3gb DDR i 1GB grafička.
Most wanted je trebao biti prvi film- igra, ali izgleda da će to biti crysis.
Možemo li, molim vas, zabraniti na forumu izjave šablona "(insert name here) je sranje" bez ijedne riječi obrazloženja? Hvala.

Kakve veze ima ima Most Wanted i "film-igra"? A pogotovo kakve veze ima s Crysisom?

W3DR4N
19-02-2007, 15:22
2D je sranje, a 3D i nije nešto zato što su zahtjevne. Priča se o tome da počnu pravit film- igre. zahtjevnost bi bila 3gb DDR i 1GB grafička.
Most wanted je trebao biti prvi film- igra, ali izgleda da će to biti crysis.

Dragon's Lair je prvi film-igra koliko je meni poznato. Zahtjeva nekih 200MHz i 8-16MB rama.

Most Wanted nema veze s tim.

St. Jude
19-02-2007, 16:02
2d je legendaran i treba ga poštivat,jer su se mnoge odlične igre na njemu rodile koje su bila umjetnička dijela i imali su ono šrta većina današnjih nema...igrivost.

THUNDER_DINIX
19-02-2007, 16:04
2D igre pwnaju :pray: to su moje igre iz djetinjstva: Captain Claw, Lion King, Duke Nukem:Manhatan Project, sve 2D. ima jos odlicnih, al se nemogu sjetit sad

Ementaler
19-02-2007, 16:27
Duke Nukem Manhatan Project je u 3D-u... Totalno nepotrebno btw. Nešto najgore što možeš učinit je napraviti 3D side scroling platformer :roll:.

Burek_fr0m_SPACE
19-02-2007, 16:31
Duke Nukem Manhatan Project je u 3D-u... Totalno nepotrebno btw. Nešto najgore što možeš učinit je napraviti 3D side scroling platformer :roll:.
Pandemonium 2 posjeduje. Može 3D i tu doprinijeti, ali samo ako je dobro izveden (što, uostalom, možemo reći i za sve ostale igre).

THUNDER_DINIX
19-02-2007, 17:31
koliko se ja sjecam igro sam DN na 2D, mozda sam i u krivu, nesjecam se bas, ali mislim da je bilo 2D

The Boz
19-02-2007, 17:39
Duke Nukem je originalno 2d scrolling platformer, ali Manhattan Project je u 3D engineu.