PDA

Pogledaj cijelu verziju : Par pitanjca vezana za DirectX 10



Berax0r
28-12-2006, 16:22
Znači zanimaju me neke stvari pa bih molio odgovore na ova pitanja:
1.DirectX(bilo koji) znam da ima veze sa grafičkom karticom a dali on ovisi o procesoru,Ramu....?
2.Ako sada kupim neku karticu od 256 Mb dali cu moci na nju staviti Dx 10 ili cu trebati kupiti neku novu?'
3.Oće li se sljedeće igr moci igrati na Dx 9 ili ce bas trebati Dx 10 instaliran?

Za sada je to to :wink:

28-12-2006, 16:41
Ovako, ja mislim da češ moči staviti Direct X 10, ali nečeš moči korisiti pixel shadere 4, itd. Ista stvar je bila s devetkom, i tako dalje.

M4tth3w
28-12-2006, 16:44
1. DirectX opterećuje i procesor, ali u desetki ce se to opterecenje znacajno smanjit. za RAM neznam
2. Moci ces instalirat DirectX 10, ali neces imat njegovu punu funkcionalnost
3. Ovisi o igrama ako budu zahtjevale DirectX 10, neces morati, ako budu hoces

Bishop_45_(2)
28-12-2006, 16:55
igre ce ti vjerovatno jos neko vrijeme imati podrsku za DX9, (npr Call of Dty2, ima podrsku za DX 8); ali bez DX10 graficke DX10 software ti nece bas najbolje raditi!!!

goGAMERo
28-12-2006, 16:58
Novije igre će imati DX9 podršku, bar još sljedeće 2 godine...

Burek_fr0m_SPACE
28-12-2006, 17:04
1. DirectX je API (Application Programming Interface), što znači da standardizuje pristup komponentama PCa radi lakšeg programiranja za iste, te se masovno koristi za sve vrste multimedije, a nas ponajviše interesuje zato što se koristi u mnogim igrama. Sastoji se iz više dijelova :
- DirectGraphics (bivši Direct3D i DirectDraw) - bavi se pristupom funkcijama grafičke kartice u cilju iscrtavanja 2D i 3D grafike.
- DirectSound(3D) - zadužen za funkcije zvučne kartice i omogućava puštanje zvuka preko iste uz korištenje nekih naprednih efekata poput 3D pozicionalnog zvuka, reverba i sl.
- DirectInput - standardizuje ulaz s tastature, miša, joysticka, gamepada i sličnih periferija.
- DirectPlay - omogućava pojednostavljeno mrežno povezivanje preko IPX i TCP/IP protokola (internet i LAN), modema, null-modem kabla (COM i LPT port).
- DirectMedia (DirectShow) - omogućuje upotrebu efekata nad overlayima i hardverskog ubrzanja videa.
Dakle, DirectX ima pipke po svim komponentama koje imaju ikakve veze s multimedijom i igrama, i bitno je da su sve te komponente kompatibilne sa DirectXom. Tj. nekada je bilo važno, a sada se već ne moraš brinuti o tome, jer niko nije lud da izdaje išta što nije kompatibilno s DirectXom.

2. Česta zabluda je da je količina memorije na grafičkoj njena najbitnija karakteristika. Grafičkih kartica sa 256 MB RAMa imaš od 9200SE do 7600GT - a razlika među njima je i više nego znatna. Bitan je njen procesor, tj. model grafičke. Trenutno je samo nVidijina 8800 serija 100% kompatibilna s DirectXom 10, što znači da se samo na njoj može upotrijebiti puna funkcionalnost DX10-ke. Naravno, i starije grafičke će raditi pod DX10, ali neće moći iscrtati sve efekte zbog nedostatka Shader Modela 4.0. Preporučio bih ti nabavku neke SM3.0 grafičke (100% DX9.0c kompatibilnost), a njih imaš sve od nVidijine 6000 serije, pa sve do 7950GTX i ATijevih X1950XT. Takođe, trebaš na umu imati vrlo važnu činjenicu da će DX10 raditi samo na Windows Visti, tako da ako si na XPu i planiraš ostati još neko vrijeme - ne isplati se uzimati DX10 grafičku, osim ako nemaš para za bacanje i baš hoćeš maximum performansi.

3. Vjerovatno će sve igre iz 2007. (a možda i još duže) podržavati rad na Windowsu XP i DX9.0c grafičkim (SM3.0), tako da nema razloga za brigu, bar za sada. Obezbijedi sebi neku pristojnu DX9 grafičku i uživaj bar narednih godinu dana ako ne misliš prelaziti na Vistu.

Berax0r
28-12-2006, 17:30
Hvala svima osobito Bureku :wink:
P.S.Burek dodao sam te ne msn 8)

Ovako vezano za vistu ako zelim instalirati igru koja radi na Xp dali ce ona moci raditi na visti??

Te nVidia grafičke koje podržavaju 100% DX10 koliko kosta i jel moze link od ve-mila?

P.S. Burek kada budes na msn-u posalji mi nudge pa da te nesta pitam(ono sto se tu nesmije govoriti :wink:

Burek_fr0m_SPACE
28-12-2006, 17:58
Da, vidim da si me dodao. Ja sam na Trillianu, pa nemam nudge, pa se ti javi kad god me vidiš online (a to se često događa).

Što se kompatibilnosti XPa i Viste tiče, onda bi trebala biti jako dobra, što znači da će 90% softvera koji radi na XPu raditi bez ikakvih problema i na Visti. A što se cijena GF8800 tiče, ne znam nikakve konkretne informacije, ali mislim da se cijena kreće od $800 USD, pa na više... volio bih i ja čuti tačan podatak sa nekog obližnjeg prodajnog mjesta.

KingTomy
28-12-2006, 18:41
Pa cijena je 5k i nešto..sudeći po reviewu iz PCPlaya.

Durin
03-01-2007, 16:40
Kada izlazi directx 10 i kada izlazi Vista Ultimate?

Burek_fr0m_SPACE
03-01-2007, 17:54
DirectX 10 dolazi zajedno sa Vistom i biće joj ekskluzivan, a Vista izlazi 30. januara ove godine.

Luka
03-01-2007, 19:11
DirectX 10 dolazi zajedno sa Vistom i biće joj ekskluzivan, a Vista izlazi 30. januara ove godine.

mali ispravak, Vista je već izašla ali nije u normalnoj prodaji i većina ljudi ju još ne može kupiti

Burek_fr0m_SPACE
03-01-2007, 19:33
DirectX 10 dolazi zajedno sa Vistom i biće joj ekskluzivan, a Vista izlazi 30. januara ove godine.

mali ispravak, Vista je već izašla ali nije u normalnoj prodaji i većina ljudi ju još ne može kupiti
Jbg, mislio sam da se to podrazumijeva. 8. novembra je krenula na umnožavanjei i od tada je bila dostupna OEM partnerima i nekim poslovnim korisnicima, dok za "obične smrtnike" stiže 30. januara.