PDA

Pogledaj cijelu verziju : Tweakati ili ne - to je sad pitanje...



marijanovic
27-12-2006, 23:18
Meni je tweakanje oblivion.ini file-a smanjilo performanse, ali zato ujednacilo broj FPSa. Sad neznam jel mi to pomoglo ili odmoglo???

Inace hardware na kojem je testirano:
1. komp: Core Duo 1.6Ghz s 1024MB DDRII 533 i radeonom x1600 512MB (laptop)
2. komp: Athlon XP 3200+, 768MB DDR 400Mhz, Radeon 9600pro 128MB

Na prvom, 1280x800, medium-high
Na drugom 800-600 low-medium

Tweakano je po "Elder Scrolls IV: Oblivion Tweak Guide"
(Autor: Koroush Ghazi) i sistem po TGTC (prije XPTC)

*Koje Vi tweake koristite? (Molim navesti sta tocno promijeniti i cemu korisit, a ne neki divlji link...)
*Koliko vam je taj tweak (ili ti tweakovi) uistinu pomoglo, sta se poboljsalo i sta pogorsalo?
*Koje mi tweakove preporucate?

Prince-Artas
27-12-2006, 23:42
tweak-anje je uvjek dobrodošlo bez obzira na jačinu kompa

marijanovic
28-12-2006, 13:29
tweak-anje je uvjek dobrodošlo bez obzira na jačinu kompa

Istina, no ja ovdije pitam za Oblivion.

Molio bih Vas da prvo procitate tekst, a tek onda odgovorite. Ovako raditi navrat-nanos je nepristojno, neumjesno i djeluje primitivno.

Arbiter of Change
28-12-2006, 13:33
tweak-anje je uvjek dobrodošlo bez obzira na jačinu kompa

Istina, no ja ovdije pitam za Oblivion.

Molio bih Vas da prvo procitate tekst, a tek onda odgovorite. Ovako raditi navrat-nanos je nepristojno, neumjesno i djeluje primitivno.

Ma čovječe mogu ti ja PP moj INI ako ćeš se osjećati bolje, jer to nije baš lagano kao što ti vodiči predstavljaju.

bounce
24-01-2007, 20:45
daj i meni... unaprijed hvala

Prince-Artas
25-01-2007, 22:56
@Arbiter of Change-uploadaj ga i stavi ga ovamo da ga mogi imati svi koji žele

Burek_fr0m_SPACE
26-01-2007, 00:46
Moraću dodati da kod Oblivionovog INIja (kao i kod većine podešavanja u većini aplikacija) i ne postoji baš "one-size-fits-all". Treba Oblivion prilagoditi specifično za konfu na kojoj ga pokrećete, pogotovo vodeći računa o količini RAM memorije i grafičkoj kartici. Takođe, ako se dobro sjećam, ima i par stvari o threadovima, tako da bi i za dual-core optimalna podešavanja trebala biti malo drugačija. Preporučujem da neko izdvoji najbitnija podešavanja i razjasni ih.

Arbiter of Change
26-01-2007, 18:12
@Arbiter of Change-uploadaj ga i stavi ga ovamo da ga mogi imati svi koji žele

Ajde dobro, ali kao što je Burek rekao ovo možda neće svima ići.

inače, konfiguirano je za... Radeon 9600 sa 128MB RAM-a ja mislim.

http://rapidshare.com/files/13502478/Oblivion.ini.html

Burek_fr0m_SPACE
27-01-2007, 17:34
Eto, kad niko neće, ja ću... Otišao sam na TweakGuides i lagano prošao kroz njihov guide o optimizacijama Obliviona preko njegovog INI filea, pa ću probati izdvojiti najvažnije. Dakle, pretpostavka je da ste uradili sve što se da uraditi s in-game podešavanjima i da ste sposobni editovati vulgaris tekstualan file koji se zove Oblivion.ini, a nalazi se u \Documents and Settings\[User]\My Documents\My Games\Oblivion folderu.

GRAFIKA

iMaxDecalsPerFrame=10
Vrijednost određuje maksimalan broj mrlja od krvi vidljivih na ekranu. Pošto su te mrlje natprosječno zahtjevne u Oblivionu, smanjenje broja može pomoći, pogotovo u scenama borbe.

fDecalLifetime=10.0000
Ponovo se o mrljama radi. Ovaj put se određuje koliko će im sekundi trebati da izblijede i nestanu. Dakle, što brže nestaju, manje će ih se nakupiti istovremeno na ekranu.

iShadowMapResolution=1024
Rezolucija shadow-mapa (možda napišem članak i o ovome). Dakle, radi se o rezoluciji tekstura sijena, i, pogađate, manja rezolucija može donijeti osjetno povećanje FPSa u scenama s mnogo sjena. Koristite stepene broja 2 kao vrijednosti (128, 256, 512, 1024...).

bAllow30Shaders=0
Ako je postavljeno na 1, dozvoljava (ali ne prisiljava) upotrebu 3.0 pixel shadera. Može biti od pomoći korisnicima nVidijine 6000 serije+ i ATIjeve X1000 serije+. Vizuelno, neće biti razlike, ali bi performanse mogle blago porasti, ako se igra odluči za 3.0 shadere.

iActorShadowIntMax=10
iActorShadowExtMax=10
Maksimalan broj likova koji mogu bacati sjenu u Int-erijeru i Ext-erijeru.

bAllowPartialPrecision=1
Dozvoljava "djelimičnu" preciznost shadera. Preporučuje se vrijednost 1, jer je vizualna razlika neprimjetna, a možete dobiti pokoji frame na ovome.

bUseRefractionShader=1
Uključuje/isključuje shader za refrakciju (prelamanje svjetlosti) koji se koristi kod nevidljivih likova i ono Oblivion kapija. Isključenjem žrtvujete te efekte za neke FPSove u situacijama gdje se efekat pojavljuje. Kažu da u nekim slučajevima ATIjeve kartice imaju problema s tim efektom, pa ćete možda poželjeti isključiti to ako primjećujete neke probleme.


ZVUK

bDSoundHWAcceleration=1
Uključuje hardversko ubrzanje zvuka i zvučnih efekata. Time postižete i veći kvalitet i bolje performanse, ali ipak, može prouzrokovati probleme s nekim zvučnim karticama i driverima. Ako imate problema sa zvukom, možete isključiti, inače, svakako držati uključeno.

bMusicEnabled=1
Uključuje i isključuje pozadinsku muziku. Iako može srušiti atmosferu, zna pomoći na low-end kompovima, pošto se muzika učitava on-the-fly u igri, pa to može prouzročiti trzanja igre.

iMaxImpactSoundCount=32
Određuje maksimalan broj kanala za zvučne efekte. Smanjenje na 24 ili 16 može pomoći performansama, a i smanjiti "mucanje" zvuka ukoliko se ono pojavljuje. Međutim, preniska vrijednost može srušiti igru.


MEMORIJA, LOADING i MULTI-THREADING

uInterior Cell Buffer=3
uExterior Cell Buffer=36
Postavlja broj "ćelija" (dijelića svijeta igre) koje će biti smještene u RAM. Kao neki optimum se preporučuju vrijednosti 6 i 72 za 1 GB RAMa, pa sad proporcionalno smanjite/povećajte prema tome koliko RAMa imate u kompu.

iPreloadSizeLimit=26214400
Određuje količinu RAM memorije u byteima (26214400 B = 25 MB) rezervisane za pre-loading podataka igre. Sa većom vrijednošću, imate više šanse da se preloaduje baš onaj dio u koji idete, što će smanjiti trzanje pri on-the-fly učitavanjima u igri. Za 1 GB RAMa se preporučuje 50 MB (50 MB * 1048576 = 52428800 B), pa ponovo, prilagodite vrijednost proporcionalno količini RAM memorije. Za optimalan rad, poželjno je da ovo i prethodna dva podešavanja držite u skladu.

bPreemptivelyUnloadCells=0
Ukoliko je ova opcija uključena, igra će automatski čistiti iz memorije ćelije koje smatra nepotrebnima. Koristiti ukoliko imate manje od 1 GB RAMa. Međutim, ako imate GB ili više RAMa, i povisili ste Preload opcije, ovo obavezno isključite, jer će onda te obcije efektivno raditi jedna protiv druge.

bSelectivePurgeUnusedOnFastTravel=0
Uklanja nepotrebne podatke kada Fast Travelujete negdje. Može pomoći onima s malo RAMa, inače može ostati na 0.

bUseHardDriveCache=1
Iako po defaultu Windowsi sami koriste HDD cache, ovom opcijom se osiguravate da će biti korišten. Iako, neki ljudi javljaju da im uključenje ovoga samo pogoršava trzanje, tako ja preporučljivo držati na 0, iako ne škodi ni da sami isprobate, pa vidite kako vam odgovara.

bBackgroundLoadLipFiles=1
bLoadBackgroundFaceGen=1
bBackgroundCellLoads=1
bLoadHelmetsInBackground=1
iBackgroundLoadLoading=1
bBackgroundPathing=1
Sve opcije uključuju pozadinska učitavanja kojekakvih resursa igre. Može produžiti učitavanje pri tranziciji ćelija ("Loading area..."), ali bi trebalo smanjiti trzanja unutar ćelija.

bUseBackgroundFileLoader=0
Kako mu naziv kaže, učitavanje fileova u pozadini. Nekima pomaže, nekima odmaže, pa je najbolje da sami isprobate.

bUseThreadedBlood=1
bUseThreadedMorpher=1
bUseThreadedTempEffects=1
bUseThreadedParticleSystem=1
bUseMultiThreadedTrees=1
bUseMultiThreadedFaceGen=1
iNumHavokThreads=5
iThreads=9
iOpenMPLevel=10
Sva ova podešavanja se odnose na multi-threading, što znači da će od njih koristi imati korisnici HyperThreading procesora, višejezgrenih procesora i više procesora. Zadnja 3 se odnose na broj threadova za pojedine zadatke, ali ne prisiljavaju ih, tj. stvarni broj će zavisiti od količine posla koji treba odraditi.

uGridsToLoad=5
Određuje broj ćelija oko igrača koje će biti učitane s punom detaljnošću (broj mora biti neparan, dakle 5, 7, 9, 11, itd.). Ovo će osjetno popraviti vizualni prikaz udaljenih područja, ali će znatno produžiti učtavanja i još znatnije smanjuje sveukupne performanse. Ako vam smetaju mutne teksture u daljini, rađe koristite neke "LOD repladement" modove.


TRAVA I DRVEĆE

MinGrassSize=120
Određuje gustoću trave na livadama, i gdje god je već ima. Preporučuje se vrijednost 120 kao neki optimum između kvaliteta i performansi. Manja vrijednost znači gušću travu.

iTreeClonesAllowed=0
Ako se postavi na vrijednost veću od 0, određuje koliko se "klonova" drveća može pojaviti na ekranu, time štedeći vrijeme koje bi se utrošilo na generisanje različitog drveća. Ne pravi veliku razliku, ali može pomoći na low-end konfama.


VODA

bUseWaterReflectionsMisc=1
bUseWaterReflectionsStatics=1
bUseWaterReflectionsTrees=1
bUseWaterReflectionsActors=1
Određuju šta će se sve reflektovati u vodi, po cijeni performansi. Npr., ako vas nervira što voda ne reflektuje ljude (i ostala živa bića), uključite refleksiju Actora.

bUseWaterDepth=1
Ako postavite na 0, voda će biti potpuno neprovidna, što će malo smanjiti realizam, ali i potencijalno dodati koji frame kad ste blizu vode.

HDR I BLOOM

Ukoliko želite izbjeći HDR zbog njegove zahtjevnosti, ali ipak želite sličan efekat, možete i standartni Bloom donekle po izgledu približiti HDR osvjetljenju korišćenjem slijedećih preporučenih parametara :

fSkyBrightness=0.7000
fAlphaAddInterior=0.8500
fBlurRadius=0.0600
iNumBlurpasses=3
iBlendType=2

Naravno, najbolje bi bilo da sami editujete ove vrijednosti dok ne pronađete nešto što vam odgovara.

Prijevod i adaptacija : Burek_fr0m_SPACE
Originalni tekst možete naći ovdje (http://www.tweakguides.com/Oblivion_8.html).

Nightyx
27-01-2007, 17:37
cool

Arbiter of Change
27-01-2007, 20:11
cool

I sad se čovjek osjeća jadno jer je morao copy-paste i raditi prijevod da bi dobio on-liner komentar. :D

Odlična obrada, B_f_S. :thumbs2:

Burek_fr0m_SPACE
28-01-2007, 00:38
Odlična obrada, B_f_S. :thumbs2:
Thx. Ono "cool" mi nakon oko sat vremena usputnog zahebavanja s tim i nije baš podiglo moral... :D Nego, je l' uspio ko šta stweekat?

Ps1ho
28-01-2007, 00:41
Burek, care :pray: dabog da se udavio u burecima :P
sutra cu probat stweakat, neg prije tog bi bilo dobro da napravim backup saveove i original Oblivion.ini filea, jel?

Burek_fr0m_SPACE
28-01-2007, 00:46
Burek, care :pray: dabog da se udavio u burecima :P
sutra cu probat stweakat, neg prije tog bi bilo dobro da napravim backup saveove i original Oblivion.ini filea, jel?
Saveove i ne moraš, ali INI svakako backupuj. I, ne, ne volim bureke u tolikim količinama...

Bartuc
31-01-2007, 22:47
Dali je neko napravio ovaj tweak kaj je kolega burek tako ljepo napravio???

Jel poboljšalo performanse?? Degradiralo grafiku?? Dojmovi??

Thrall
01-02-2007, 11:10
Sad mi vi recite sta je to tweakanje i kako da ga napravim.Jer mi Oblivion malo trza, mislim ja smanjim rezoluciju stavim antialasing itd. ali svejedno mi šteka.

Intel Celeron 2.6Ghz,ATI Raedon 9550 128 mb 512 RAM

AMD Athlon 3.2 Ghz,ATi Raedon 9600 256mb 1024 RAM

Pitam zbog ove prve kante.I molim vas bez onoga NOOB NOOBČINA itd; jer stvarno se mrzim svađati na forumima. :pray:

Burek_fr0m_SPACE
01-02-2007, 11:30
to tweakS- To adjust slightly; to fine tune. (fino podešavanje)

Radi se o tome da igra ima još mnoga podešavanja i pored onih in-game koja se daju podesiti. Pogledaj na prethodnu stranu i vidjećeš da sam postao isječak iz tweaking vodiča za Oblivion. Sve se svodi na to da nađeš u My Documents\My Games\Oblivion.ini, napraviš backup kopiju, i onda ga otvoriš i tražiš stavke navedene na prethodnoj strani, pročitaš opis, i izmijeniš podešavanja po potrebi. Ali prvo se pobrini da imaš optimum u in-game podešavanjima. Za tu grafičku stavi rezoluciju na 800x600, isključi sve sjene, isključi travu i pobrini se da ti HDR i Anti-aliasing (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?t=8481&start=0)Sbudu isključeni.


Dali je neko napravio ovaj tweak kaj je kolega burek tako ljepo napravio???

Jel poboljšalo performanse?? Degradiralo grafiku?? Dojmovi??

Moram ispraviti da nisam ja "napravio" ništa tu. U dnu teksta piše "prevod i adaptacija" - uglavnom, izvukao sam stvari koje sam smatrao najbitnijim iz još dužeg teksta i preveo ih uz par prefraziranja. A što se performansi i grafike tiče, kao prvo, teško je nešto dobiti a da ništa ne izgubiš. Ali opet, razlike u grafici su vrlo male... a ni one u performansama nisu mnogo veće, tako da se ove stvari preporučuju samo ako baš hoćete maximum iz vaše kante.

Thrall
10-02-2007, 20:38
Gdje da napravim kopiju? Na istom mjestu ili?

Burek_fr0m_SPACE
11-02-2007, 02:58
Nevažno. Važno je samo da negdje imaš original, u slučaju da stvari pođu po zlu, i da znaš gdje ti se nalazi, naravno. I obavezno prvo podesi sve in-game što se da podesiti.

Thrall
11-02-2007, 09:08
Hvala puno.