PDA

Pogledaj cijelu verziju : Helpdesk - izrada igra



marijan95
02-12-2006, 22:24
LJUDI!ja bih volio napravit igricu nesto kao san andreas
znam da je tesko ali bih volio probati i ne znam koji program da skinem









hvala

Burek_fr0m_SPACE
02-12-2006, 22:34
LJUDI!ja bih volio napravit igru nesto kao san andreas
znam da je tesko ali bih volio probati i ne znam koji program da skinem
Napisao sam nešto jako pogrdno u vezi ovog posta, ali sam to odlučio izbrisati i pokušati ponovo...

Kakvog iskustva imaš? Hoćeš neki alat za programiranje ili neki "game-maker"?

Pippen47
02-12-2006, 22:48
ima li neko iskustva u Game makeru iam problema

Arbiter of Change
02-12-2006, 22:58
ima li neko iskustva u Game makeru iam problema

Moraš čitati tutorials, iako se najbolje uči ako sam nešto radiš. ;)

master of bullshit
02-12-2006, 23:05
može mi neko preporučiti koju knjigu za c++

marijan95
03-12-2006, 19:51
zanimljiva ideja, pogledaj popis alata, možda tamo imaš engine koji će ti odgovarati








HVALA


hellboy

Rocchiro
04-12-2006, 15:42
ovak,mene zanima par stvari u vezi FPS creatora koje hocu znati prije nego ga instaliram i razocaram se...(neka pitanja su glupa totalka al jebiga)

1.Dal se mogu importati svoji skinovi za protivnike/oružje?
2.Dal oruzje moze biti melee(recimo mac ili pajser)?
3.Dal se moze staviti uvodna animacija i animacije između levela?Ako da,u kojem formatu?
4.Dal je ogranicen broj protivnika po levelu tj. dal se mogu napravit nekakve masovne bitke tipa CoD:Stallingrad?
5.Dal se mogu sloziti AI teammates?
6.Dal se mogu napraviti veliki exterijeri?

Hvala na razumijevanju

Rocchiro
04-12-2006, 16:17
odgovor na sve je potvrdan, teksture se jako lako mijenjaju, melee oružja ima dosta, od palica sa čavlima do drugih perverzarija, animacije su u .avi formatu i mogu biti bilo gdje, protivnika može biti koliko god hoćeš, možeš složiti AI da radi sve pa i da pleše ako se kužiš u programiranje skripti i eksterijeri nisu pretjerano veliki ali su dovoljno veliki da stane sve što ti treba

najs.krecem u svoj projekt-Seljačka Buna 8)

Arbiter of Change
04-12-2006, 18:18
najs.krecem u svoj projekt-Seljačka Buna 8)

Zakon, to bi bila prva igra s tom tematikom ako se ne varam.

Rocchiro
04-12-2006, 19:27
najs.krecem u svoj projekt-Seljačka Buna 8)

Zakon, to bi bila prva igra s tom tematikom ako se ne varam.

zapravo,malo sam razmisljal o toj temi i skuzil da se iz toga bas i nemoze napraviti igra zato jer se tu radi o samo jednoj bitci,i to vrlo kratkoj :)

ali zato mi je na pamet pala jedna druga ideja:"Život jednog hrvatskog vojnika za vrijeme Marije Terezije"
ako je ko zainteresiran za joinanje,nek mi se javi

master of bullshit
04-12-2006, 19:31
ovak,mene zanima par stvari u vezi FPS creatora koje hocu znati prije nego ga instaliram i razocaram se...(neka pitanja su glupa totalka al jebiga)

1.Dal se mogu importati svoji skinovi za protivnike/oružje?
2.Dal oruzje moze biti melee(recimo mac ili pajser)?
3.Dal se moze staviti uvodna animacija i animacije između levela?Ako da,u kojem formatu?
4.Dal je ogranicen broj protivnika po levelu tj. dal se mogu napravit nekakve masovne bitke tipa CoD:Stallingrad?
5.Dal se mogu sloziti AI teammates?
6.Dal se mogu napraviti veliki exterijeri?

Hvala na razumijevanju
u fps creatoru možeš praktički sve ubaciti novo
evo pogledaj šta je lik napravio jkbWE2cEtrc

Arbiter of Change
04-12-2006, 19:37
zapravo,malo sam razmisljal o toj temi i skuzil da se iz toga bas i nemoze napraviti igra zato jer se tu radi o samo jednoj bitci,i to vrlo kratkoj :)

ali zato mi je na pamet pala jedna druga ideja:"Život jednog hrvatskog vojnika za vrijeme Marije Terezije"
ako je ko zainteresiran za joinanje,nek mi se javi

Pa još bolje, počneš s nečim malim. Iako ono full skriptirana bitka sa dobrim AI-om... nije baš jednostavno. :D

Rocchiro
04-12-2006, 19:41
zapravo,malo sam razmisljal o toj temi i skuzil da se iz toga bas i nemoze napraviti igra zato jer se tu radi o samo jednoj bitci,i to vrlo kratkoj :)

ali zato mi je na pamet pala jedna druga ideja:"Život jednog hrvatskog vojnika za vrijeme Marije Terezije"
ako je ko zainteresiran za joinanje,nek mi se javi

Pa još bolje, počneš s nečim malim. Iako ono full skriptirana bitka sa dobrim AI-om... nije baš jednostavno. :D

naravno,sve mi je to jasno...zapocel budem s kamikazee like protivnicima koji sam trce prema napred :)

Arbiter of Change
04-12-2006, 20:02
zapravo,malo sam razmisljal o toj temi i skuzil da se iz toga bas i nemoze napraviti igra zato jer se tu radi o samo jednoj bitci,i to vrlo kratkoj :)

ali zato mi je na pamet pala jedna druga ideja:"Život jednog hrvatskog vojnika za vrijeme Marije Terezije"
ako je ko zainteresiran za joinanje,nek mi se javi

Pa još bolje, počneš s nečim malim. Iako ono full skriptirana bitka sa dobrim AI-om... nije baš jednostavno. :D

naravno,sve mi je to jasno...zapocel budem s kamikazee like protivnicima koji sam trce prema napred :)

:D Pa ne bi baš bilo drugačije od Medal of Honor: Pacific Assault. :pray:

marijan95
05-12-2006, 19:49
ovak,mene zanima par stvari u vezi FPS creatora koje hocu znati prije nego ga instaliram i razocaram se...(neka pitanja su glupa totalka al jebiga)

1.Dal se mogu importati svoji skinovi za protivnike/oružje?
2.Dal oruzje moze biti melee(recimo mac ili pajser)?
3.Dal se moze staviti uvodna animacija i animacije između levela?Ako da,u kojem formatu?
4.Dal je ogranicen broj protivnika po levelu tj. dal se mogu napravit nekakve masovne bitke tipa CoD:Stallingrad?
5.Dal se mogu sloziti AI teammates?
6.Dal se mogu napraviti veliki exterijeri?

Hvala na razumijevanju
u fps creatoru možeš praktički sve ubaciti novo
evo pogledaj šta je lik napravio jkbWE2cEtrc








a di da skinem taj FPS creator

master of bullshit
05-12-2006, 22:03
http://www.fpscreator.com/

Rocchiro
05-12-2006, 22:09
http://www.fpscreator.com/

ALERT!

EVERYTHING OK!

Edited by mod. I post iznad, takodjer.

Master, nemoj vise.

master of bullshit
06-12-2006, 13:20
okej

marijan95
08-12-2006, 19:49
hvala sto ste mi pomogli
ali kolko ima taj FPS creator mb
jer ja imammax-adsl od 1gb

marijan95
08-12-2006, 19:51
ali ja trebam program za izradu igre kao za san andreas

marijan95
08-12-2006, 20:08
oprosti kaj smetam ali nisam tako pametan pa onda..
evo sad sam napravo temu da napravim igru ali ne sam vec sa nekim ljudima iz cijele hrvatske

Burek_fr0m_SPACE
09-12-2006, 00:29
oprosti kaj smetam ali nisam tako pametan pa onda..
Nisi tako pametan, ali bi pravio igru poput San Andreasa? E onda mora da si neki genijalac...

Rocchiro
09-12-2006, 00:55
DaxezrAz9g0

TO8hPIh1Xtk

pogledajte kak bude izgledal FPS creator za dx10 :o

Burek_fr0m_SPACE
09-12-2006, 01:02
Još jedan neoptimizovani šit, ako se mene pita. "Prave igre" će imati 3x bolju grafiku sa 3x boljim framerateom.

Rocchiro
09-12-2006, 01:05
Još jedan neoptimizovani šit, ako se mene pita. "Prave igre" će imati 3x bolju grafiku sa 3x boljim framerateom.

naravno,samo sto ti za "pravu igru" treba tim od 100 ljudi,kapital i 3 godine slobodno,a za FPS Creator igru malo slobodnog vremena poslije skole i neke pare kolko dođe program :wink:

pogresno je misliti da se kod FPSC-a nemoze izraziti kreativnost-moze!Ali to sto vecina ljudi koristi vec prozvakane samplove to je druga stvar

Burek_fr0m_SPACE
09-12-2006, 01:07
Da... i šta onda dobiješ na kraju?

Rocchiro
09-12-2006, 01:09
Da... i šta onda dobiješ na kraju?

First Person Shooter :D

Burek_fr0m_SPACE
09-12-2006, 01:11
Da... i šta onda dobiješ na kraju?

First Person Shooter :D
Yeah, right... neću više o ovome, počeću psovat.

DrunkyDuck
09-12-2006, 09:58
Super, sad ce biti moguce napraviti kocku u kojoj ces trcati, ali sa neoptimiziranom DX10 grafikom tako da ce jos gore raditi. Bolje da su ostavili grafiku, napravili neki level editor (mislim pravi a ne ovaj u kojem se slazu "lego kocke"), optimizirali engine, napravili bolji import modela, itd.

Burek, smiri se malo, kad tad ce shvatiti da je nemoguce napraviti dobru igru bez truda.

Rocchiro
09-12-2006, 12:49
Super, sad ce biti moguce napraviti kocku u kojoj ces trcati, ali sa neoptimiziranom DX10 grafikom tako da ce jos gore raditi. Bolje da su ostavili grafiku, napravili neki level editor (mislim pravi a ne ovaj u kojem se slazu "lego kocke"), optimizirali engine, napravili bolji import modela, itd.

Burek, smiri se malo, kad tad ce shvatiti da je nemoguce napraviti dobru igru bez truda.

meni nije u interesu napraviti dobru igru nego igru,a za ovo ucenje programiranje i sl. rado bi ja al fakat nemam vremena jer sam puno u skoli

Burek_fr0m_SPACE
09-12-2006, 13:01
Ma miran sam... Ne kažem ja da je apsolutno nemoguće u FPS creatoru napraviti nešto dobro. Ali da bi se napravilo nešto dobro u njemu, opet treba jako mnogo truda uložiti u svoje modele, teksture i ostalo kako bi se ta vaša igra odvojila od stotina (hiljada?) drugih, a takođe, trebali bi se poprilično ograničiti s veličinom prostora i brojem protivnika kako bi to čudo uopšte bilo igrivo na nekom prosječnom PCju. Dakle, na žalost svih wannabe game developera - opet se treba dobro potruditi da bi dobili nešto što se može nazvati igrom. A za onaj slučaj koji je forumaš godine spomenuo, "samo malo slobodnog vremena poslije škole", time se može dobiti samo još jedan totalno neinspirisani šit nalik na pun k**** ostalih. Znate šta bi bilo dobro? Trebalo bi skupiti sve igre koje je ikad iko napravio u FPS creatoru bez ikakvih dodatnih materijala (a takvih je većina) i prisiliti ove zagovornike FPS-creator-do-it-yourself-game-in-5-min da ih odigraju sve. Mislim da bi im se toliko zgadila njihova sličnost, totalna neinspirisanost i tromost, da više ne bi ni pomislili na FPS creator.

Rocchiro
09-12-2006, 13:09
Ma miran sam... Ne kažem ja da je apsolutno nemoguće u FPS creatoru napraviti nešto dobro. Ali da bi se napravilo nešto dobro u njemu, opet treba jako mnogo truda uložiti u svoje modele, teksture i ostalo kako bi se ta vaša igra odvojila od stotina (hiljada?) drugih, a takođe, trebali bi se poprilično ograničiti s veličinom prostora i brojem protivnika kako bi to čudo uopšte bilo igrivo na nekom prosječnom PCju. Dakle, na žalost svih wannabe game developera - opet se treba dobro potruditi da bi dobili nešto što se može nazvati igrom. A za onaj slučaj koji je forumaš godine spomenuo, "samo malo slobodnog vremena poslije škole", time se može dobiti samo još jedan totalno neinspirisani šit nalik na pun k**** ostalih. Znate šta bi bilo dobro? Trebalo bi skupiti sve igre koje je ikad iko napravio u FPS creatoru bez ikakvih dodatnih materijala (a takvih je većina) i prisiliti ove zagovornike FPS-creator-do-it-yourself-game-in-5-min da ih odigraju sve. Mislim da bi im se toliko zgadila njihova sličnost, totalna neinspirisanost i tromost, da više ne bi ni pomislili na FPS creator.

oko ove neoriginalnosti se u potpunosti slažem s tobom.mislim da bi trebalo izbaciti one gotove roomove,oružja i protivnike jer je to kod večine isto

Burek_fr0m_SPACE
09-12-2006, 13:21
oko ove neoriginalnosti se u potpunosti slažem s tobom.mislim da bi trebalo izbaciti one gotove roomove,oružja i protivnike jer je to kod večine isto
Ali onda ne bi uspio napraviti nikakvu igru (ili bolje reći "igru") sa samo malo slobodnog vremena, već bi se trebalo pošteno namučiti za sve te modele. A za to opet treba ZNANJE i ISKUSTVO. I to je ono što ja pokušavam nekima izbiti iz glave... dođu ljudi bez apsolutno ikakvog znanja i iskustva i napravili bi neku blazin' 3D igru "poput San Andreasa", napravili bi MMORPG sa nekim masovnim bitkama... Pa ako vi mislite da par prosječnih forumaša to može napraviti, kako to da onda razvojni timovi sa 100x većim znanjem, iskustvom i budžetom već nemaju tako genijalne igre?

Rocchiro
09-12-2006, 13:48
oko ove neoriginalnosti se u potpunosti slažem s tobom.mislim da bi trebalo izbaciti one gotove roomove,oružja i protivnike jer je to kod večine isto
Ali onda ne bi uspio napraviti nikakvu igru (ili bolje reći "igru") sa samo malo slobodnog vremena, već bi se trebalo pošteno namučiti za sve te modele. A za to opet treba ZNANJE i ISKUSTVO. I to je ono što ja pokušavam nekima izbiti iz glave... dođu ljudi bez apsolutno ikakvog znanja i iskustva i napravili bi neku blazin' 3D igru "poput San Andreasa", napravili bi MMORPG sa nekim masovnim bitkama... Pa ako vi mislite da par prosječnih forumaša to može napraviti, kako to da onda razvojni timovi sa 100x većim znanjem, iskustvom i budžetom već nemaju tako genijalne igre?

masta ne poznaje granice :rotfl:

Arbiter of Change
09-12-2006, 14:53
oko ove neoriginalnosti se u potpunosti slažem s tobom.mislim da bi trebalo izbaciti one gotove roomove,oružja i protivnike jer je to kod večine isto
Ali onda ne bi uspio napraviti nikakvu igru (ili bolje reći "igru") sa samo malo slobodnog vremena, već bi se trebalo pošteno namučiti za sve te modele. A za to opet treba ZNANJE i ISKUSTVO. I to je ono što ja pokušavam nekima izbiti iz glave... dođu ljudi bez apsolutno ikakvog znanja i iskustva i napravili bi neku blazin' 3D igru "poput San Andreasa", napravili bi MMORPG sa nekim masovnim bitkama... Pa ako vi mislite da par prosječnih forumaša to može napraviti, kako to da onda razvojni timovi sa 100x većim znanjem, iskustvom i budžetom već nemaju tako genijalne igre?

PROSJEČNI?!?! :rotfl:

Naravno slažem se. Neka samo rascjepaju neku noviju igru na segmente, pa neka se onda zanose.

Merđa
11-12-2006, 19:15
može li mi neko preporučiti neki program za rađenje rpg-ova kao što je oblivion

King tiger
11-12-2006, 20:03
može li mi neko preporučiti neki program za rađenje rpg-ova kao što je oblivion


Zasto vi mislite da kad krenete pravit igru to odma mora ispat tipa gta, far cry, oblivion?

Merđa
11-12-2006, 20:07
pa ne mislin da tako ispadne nego da bude igra prema takvom principu
i spreman sam učiti se i mučiti samo da naučim raditi i tutoriali bi pomobli puno(kao kod photoshopa), ako ima neko neku stranicu neka posta. :D hvala

Burek_fr0m_SPACE
11-12-2006, 20:07
Zasto vi mislite da kad krenete pravit igru to odma mora ispat tipa gta, far cry, oblivion?
Nemoj se truditi... ja sam tastaturu izlizao odgovarajući ljude od takvih nauma. Pogotovo kad samo pomislim da neka izgubljena duša hoće preko noći napraviti Oblivion, a znam da sam ja godinu+ radio na 2D RPGu...

A da mi napravimo neki "Koji mi program treba da napravim novi San Andreas/Oblivion/MMORPG" F.A.Q. i u njemu napišemo fontom veličine 250 "NOT GONNA HAPPEN!!!"?

SkunK
11-12-2006, 20:11
Ja ne kuzim kako ljudi uopce dodju na tu pomisao da ce napraviti nesto tipa "Obliviona" ili neke druge igre.

... to postaje pomalo smjesno, jer postoji 1001 razlog zasto "It's not gonna happen"

Burek_fr0m_SPACE
11-12-2006, 20:27
Ajde kada je neko programirao i napravio par jednostavnijih igara u životu, pa sada hoće krenuti na nešto malo naprednije, ili ako neko ništa nije do sada radio, pa bi da počne lagano... to cijenim i podržavam 100%. Ali kada neko ko NEMA VEZE o svemu tome dođe i iz vedra neba izjavi "hoću ja napraviti MMORPG/novi San Andreas/Oblivion/Far Cry/šta već"... jednostavno ne zaslužuje nikakvu podršku, jer kao prvo, vrijeđa sve nas koji smo krv propišali da bi nešto napravili, kao drugo - traži nemoguće. Ne tvrdim ja da sad neko 100% nije u stanju napraviti dobru igru, samo mislim da 99% tih koji izjavljuju takve stvari nemaju ni znanja, ni inteligencije, a ponajmanje strpljenja da naprave pravu igru, pa stoga njihove zahtjeve za pomoć smatram totalno neosnovanim i priglupim, usudio bih se reći. Možda sam sada neke uvrijedio, ali ja i dalje tvrdim da nisi u stanju napraviti igru ako si u stanju izlanuti da hoćeš napraviti novi Crysis bez ikakvog znanja i iskustva.

Merđa
11-12-2006, 20:37
ok možda san pretjera ali samo želin probat napravir neku 3d igru, ali pretecžno nekakav FPS ili RPG. Zasad iman od programa samo The 3D Gamemaker, tia san nešto radit ali koliko san svatia tu se samo umeću stvari tu se ništa nemože samo napravit? Ako može onda baš i ne svaćan mislin uzet FPS creator jer koliko vidin govorite da je za početnike dobar. Pa sada...
uglavnom želin naprvit svoju igru a ne nešto samo umetat.

Burek_fr0m_SPACE
11-12-2006, 20:42
Svi ti "creatori" igara se samo i svode na "umetanje", tako da ne znam u čemu ti je tolika razlika. Za FPS Creator se obrati Hellboyu, jer koliko vidim, on ima najviše iskustva s tim.

Kron
11-12-2006, 20:47
ovako, ja bi isto htio početi sa tom izradom, ali nemam blage veze. Želim da mi preporučite ono NAJ osnovnije, naj lakše, za sami uvod.


Moj cilj: Napraviti čoviječuljka koji će skočit sa platforme na platformu

(jooo, kak će majka biti ponosna :rotfl: )

Burek_fr0m_SPACE
11-12-2006, 20:54
Prvo, choose your destiny između težeg puta programiranja (koji posjeduje velik potencijal) i lakšeg puta korišćenja "creatora" (koji posjeduje velika ograničenja)...

Kron
11-12-2006, 21:00
a kuzis, ja ne ne znam koliko je tesko programirati, tako da bi htio poceti s naj naj NAJ laksim.

al ne da sam glup, neg nemam pojma ni kako izgleda c+, q basic NIŠTA!

Burek_fr0m_SPACE
11-12-2006, 21:03
Hm, onda ti treba neki 2D game-maker, a to nije moje područje... Hellboy?

DrunkyDuck
11-12-2006, 21:12
Probaj s ovim: Game Maker 4.0 (http://www.gamemaker.nl/old/gmaker40.exe)

Tutoriali (http://www.gamemaker.nl/tutorial.html).

Mislim da ne postoji laksi program za platformske arkade i opcenito 2d igre.

EDIT: Hellboy je bio brzi. ¬¬

Kron
11-12-2006, 21:12
ojla, lets party.... jel to free?

Kron
11-12-2006, 21:15
cijeli program?!? ovo sto mi je dao DD je cijela verzija?

WoW, vidi može 3d.......... ma, iduce petoljetke :)

DrunkyDuck
11-12-2006, 21:29
Zadnji tutorial, to jest 3D, ne gledaj. To je samo za verziju 6.0 koja vise nije free.

Moguce je emulirati 3D u GM4.0 ali uz dosta posla.

Kron
11-12-2006, 21:34
ma ja ocu samo neku platformu napravit tek tako da se naucim..... a ne odma san andreas :rotfl:

Burek_fr0m_SPACE
11-12-2006, 22:16
ma ja ocu samo neku platformu napravit tek tako da se naucim..... a ne odma san andreas :rotfl:
Ajmo svi ovo stavit u sigove, pa će možda manje znate-već-kakvih postova...

Merđa
15-12-2006, 21:06
imam jedno pitanje:
dali u FPS Cretoru mogu raditi svoje model provtivnika

NiX4tHeG@M3R
15-12-2006, 22:26
Ok jel se tome programu(kojeg ti preporučiš)raditi kuće ulice itd???

Merđa
16-12-2006, 08:15
NE, po milijunti put, u FPSC samo ubacuješ modele, modele radiš u nekom drugom programu za 3d modeliranje i moraju biti u .x formatu
možeš li mi preporučit onda neki dobar program?

olio
16-12-2006, 08:20
Blender je besplatan

Arbiter of Change
16-12-2006, 11:13
Blender je besplatan

Ali interface mu je za poludit dok ga ne svladaš. :?

Merđa
16-12-2006, 15:03
e da upravo mi je frend rekao da je teško radit u njemu i da mi je bolje da prvo počmem raditi u WIngs 3d-u. Imalo ko tutove za ovo, ja upravo sada tražin ali nisan naša

DrunkyDuck
16-12-2006, 18:24
Ima ih tu vise (http://www.google.com/search?hl=en&q=wings+3d+tutorial&btnG=Google+Search).

Merđa
17-12-2006, 20:03
evo jednog glupog pitanja:
kako da instaliram texture kada ih skinem mislim za wings 3d i kako se mogu ubacivat slike, ako mogu

marijan95
18-12-2006, 21:03
ljudi meni je sada nix4 dao fpsc-or i ne znam kak da pocnem
puno hvala na pomoci od svih ali to mi je problemcic
jako sam sretan sto mogu napravit igru i nadam se da vi jedva cekate buducu igru

marijan95
18-12-2006, 21:14
ALI NE ZNA,M OD KUD DA POCNEM I NE ZNAM KAK da napravim kuce i to
pola toga je vec neko napravio ali ja bih to sve naprvio a prvo bi poceo kuce ali kako
onda aute i di da to sve nadem

marijan95
18-12-2006, 21:23
a di da ja nadem te programe ili ta sranja
oprostite na izrazu

olio
18-12-2006, 21:25
blender je jedan od tih programa

Burek_fr0m_SPACE
18-12-2006, 21:30
a di da ja nadem te programe ili ta sranja
oprostite na izrazu
Daj, čovječe, pa jesi li ti išta pročitao na ovom forumu? Imaš ovaj (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?t=7072)Stopic za traženje alata. Potraži sebi neki 3D modeler sa spiska.

olio
18-12-2006, 21:32
Ja ti preporučujem da ti lagano počmeš sa tutorialima tipa "što je to igra ??"

NiX4tHeG@M3R
18-12-2006, 21:43
I ja mislim marijan95!

čovjek ne zna što znači reboot!

razgowaram pola sata prek telefona kako instalirati dameon tools...


ne znam šta da kažem!

downforce3d
18-12-2006, 22:06
I ja mislim marijan95!

čovjek ne zna što znači reboot!

razgowaram pola sata prek telefona kako instalirati dameon tools...


ne znam šta da kažem!

Ni ti ni Marijan niste baš zainteresirani za pravljenje igara. Vidim to po vašim postovima. Da stvarno nešto želite već bi nešto počeli radit, a ne postavljat jedna te ista pitanja po 50-ti put. Da samo 5 min potražite po googleu našli bi sve što vam treba. Vas dvojica mislite radit igre tako da sve zamislite, a onda nek se igra sama stvori. E pa momci treba dosta truda i više vremena provodit radeći na igri a manje na forumu. :?

D.E.M.O.
19-12-2006, 08:27
ovak,mene zanima par stvari u vezi FPS creatora koje hocu znati prije nego ga instaliram i razocaram se...(neka pitanja su glupa totalka al jebiga)

1.Dal se mogu importati svoji skinovi za protivnike/oružje?
2.Dal oruzje moze biti melee(recimo mac ili pajser)?
3.Dal se moze staviti uvodna animacija i animacije između levela?Ako da,u kojem formatu?
4.Dal je ogranicen broj protivnika po levelu tj. dal se mogu napravit nekakve masovne bitke tipa CoD:Stallingrad?
5.Dal se mogu sloziti AI teammates?
6.Dal se mogu napraviti veliki exterijeri?

Hvala na razumijevanju
mogu li se importat svoji MODELI? to isto spada pod skinove mada to vecina gleda samo kao na promjenu texture...

Pippen47
20-12-2006, 13:47
postoji li free fpsc, mada moram priznati draže mi je učiti o c++, qbasicu, vbasicu, nego fpscu zato što tamo imam više slobode, više... ali ipak želim isprobati fpsc ali problem je što sam ga vec jednom imao na kompu i istekao mi trial, ... postoji li cijeli fpsc for free

Kron
29-12-2006, 14:22
ne znam gdje da pitam, jel mi moze neko reci sto je map bumping?

Kron
05-01-2007, 23:16
bemu.... nisam skuzio :(

BTW, poceo sam radit u FPSC :)
napravio sam 2 prostorije i spojio ih, dodao enemya, gun, ammo....

inace, mape radim u drugom programu? trebao bi napraviti otvoren prostor a ne prostoriju ko sto ima u libraryu u FPSC

Merđa
08-01-2007, 16:06
evo iman par pitanja:
koji bi mi programi trebali za izradu akcijskog rpg-a ili samo rpg-a, da stil borbe bude tipa oblivion

Pippen47
08-01-2007, 18:53
ja imam taj jebeni irrlicht ali samo engine i ne znam kako to opce otvoriti ni sta hellboy daj objasni mi :pray: :cry:

Burek_fr0m_SPACE
08-01-2007, 19:12
A trebalo bi ti i malo programiranja, koliko ja shvatam.

Pippen47
08-01-2007, 19:12
hm mislim da sam shvatio Ovo što sam ja skinuo je samo engine. on je samo osnova koja upravlja ostalim programima koje irrlicht koristi!
točno?

Pippen47
08-01-2007, 19:19
bas pokusavam skinuti irrEdit ali mi ne ide!!! Kako ga downloadati? izravan link mozda?

Pippen47
08-01-2007, 20:00
thx hellboy skinuo sam! :pray: E sad mogu li s irrlichtom otvoriti neke filese iz iz neke igre npr. u igri x-man legends filesi imaju oznaku .IGB jel ih moguce nekako prebaciti u formate koje irrEditor može očitati?
postoji li takav program

marijan95
09-01-2007, 09:48
evo ja sada imam na kompjuteru razlicite 3D enginee za sve ali sada ne mogu uopce igrat igre jer sam jucer polomio kost na desoj ruci a za onu kost kod palca nisu sigurni
pao sam sa frendova sk8boarda :cry: :cry:

Pippen47
09-01-2007, 13:02
irrEdit može otvarati datoteke u formatima 3ds, b3d,csm,dae,xml, dmf, x , obj, ms3d, oct, mesh, imts, bsp, md2 postoji li konventer za ijednu od tih?

Pippen47
09-01-2007, 13:10
imam blender kako konventirati?

Pippen47
09-01-2007, 13:20
hm kada otvorim blender idem na file-import i onda mi piše puno onih programa i formata čije filese mogu importirati ali nema .IGB oznaku?

marijan95
09-01-2007, 19:00
oprostite kaj spominjem ruku svoju ali sam kaze da bez desne ruke nis nemrem napravit i da imam 6 3D enginea

D.E.M.O.
10-01-2007, 15:12
jel mi moze tko reci s kojim programom da modeliram za igru cube? (ili da mi da import/export iz alias maye... (sada autodesk)

Wolfwrath
16-05-2007, 09:41
Imam pitanje o GBA.

Jel postoje programi pomoću kojih mogu mijenjati već postojeće romove.
Ima za pokemone,no da li ima za dragonball Z legacy of Goku (za dvojku ili Buu's fury)?

C
16-05-2007, 12:15
Moram priznat' da ne pratim ovu temu, al' eto, da se ubacim i ja. :D 8)
Čujem da se spominje Blender...pa, koliko znam, on ima skrivene import/export-e...
I čujem da se spominje pretvaranje jednog formata u drugi...pa, to ponekad' i nije samo import-aj, pa odmah export-aj, jer se gubi kvaliteta. Pod kvalitetu mislim na ne točnost modela...kao i za aUV (UV teško).
A i vidim da se spominje nekakav reljef u igrama...koliko sam shvatio, FPSC ne može napraviti reljef. Pa da dâm svoju preporuku za izradu reljefa koji može biti korišten u igrama, kao i u drugim projektima...Visual Terrain Maker. :wink: 8)

C
16-05-2007, 13:12
"prisasjli"??
Da, na savršeno ravno tlo rokneš reljef. :)

Edit: Pa nema ni VTM generiranje, sve trebaš ručno...

C
16-05-2007, 15:09
To nadilazi moju inteligenciju ne razumjevanja. :rotfl:

BTW Ma, mislio sam...na taj ravni pod staviš reljef kao model, i na njega sve ostalo, tako da je pravi (ravni) pod od FPSC ispod svega što se nalazi na toj mapi...
Ak' ne kopčaš...da ti to isprogramiram na svoj način...ne u C, a ni C++, nego u C-- (minus, minus). :rotfl:

_________________
|^^^^^^^^^^^^|___
|......3D Modeli.......| '|";\___
|_..._...._____ ===|=|_|.....|
"(@)'(@)****|(@)*(@)**(@)
___________________________________________3D Model reljefa napravljen u VTM-u_____
________________________________________Stvarni (ravni) pod napravljen već u FPSC____

Ovo vam je inače najrazvijeniji jezik kojeg svi kuže, a toliko je razvijen, s obzirom da potiče iz daleke povijesti... :rotfl:

C
16-05-2007, 17:24
Pa valjda postoji fizika?? :o

DrunkyDuck
16-05-2007, 17:33
Skoro pa i ne po z osi. Kao Wolf3D. Mozes natrpat stvari unutra, ali uvijek hodas po jednom katu. Dobro, ima tu i liftova i katova, ali nista izmedju, nema neravnina. To bi zakompliciralo jednostavan FPSC editor.

C
16-05-2007, 17:40
Skoro pa i ne po z osi. Kao Wolf3D. Mozes natrpat stvari unutra, ali uvijek hodas po jednom katu. Dobro, ima tu i liftova i katova, ali nista izmedju, nema neravnina. To bi zakompliciralo jednostavan FPSC editor.
Po z osi? Misliš y osi?
Pa, mislio sam da na FPSC dodaš svakom modelu fiziku, pa bi vjerovatno bilo dobro, tj. modeli iznad (ne ravnog) reljefa ne bi prolatili kroz taj (ne ravni) reljef, do pravog poda... :roll:
Mislim, ak' je moguće da se redaju modeli na model, i ako "ti" u igri možeš stojati na nekom modelu, mislim da bi trebalo moć' izvesti...

Wolfwrath
16-05-2007, 17:51
Jel može men neko na pitanje odgovorit?

DrunkyDuck
16-05-2007, 19:34
Po z osi? Misliš y osi?
Ne znam kako se ta os zove u FPSC. Recimo da su x i y paralelne sa tlom, a z je okomita na njih. Na tu sam os mislio.

Si ako "ti" u igri možeš stojati na nekom modelu, mislim da bi trebalo moć' izvesti...
Evo thread s FPSC foruma: Link (http://forum.thegamecreators.com/?m=forum_view&t=100892&b=24).


Jel može men neko na pitanje odgovorit?
Sumnjam da se itko tko zaluta ovdje time bavi, mozda bi bila bolja ideja pitati u "Consoleumu".
Takodjer, ne forsiraj, na neka pitanja neces dobiti odgovor za samo par sati.

C
16-05-2007, 19:56
Aha, da. I ja sam mislio na tu os, al' negdje su osi XYZ, a negdje XZY, pa nisam znao, adl' si se zabunio, ili si se malo zeznuo. :wink:

DrunkyDuck
16-05-2007, 20:00
Ne, ja sam ti CNC programer pa mi je ta os uvijek z.

:D

C
16-05-2007, 20:05
A meni je uvjek Y. :D 8)
Više ni dva kompjuteraša ne mogu pričati da se razumiju. :rotfl:

Quiet Riot
22-05-2007, 12:27
Zna li neko koji dobar alat kojim bi se dala napraviti side scroller pucačina (poput Contre npr.) s nekakvim rudimentarnim RPG elementima?

DrunkyDuck
25-05-2007, 19:39
Game Maker bi bio najbolje rjesenje za takvo sto.
Ceka te puno posla oko izrade 2d grafike.

zekoslav
16-07-2007, 19:15
Mene zanima dali ima nekakva knjiga sa kompletnim uputama za sve aspekte izrade neke igre? poput nekakve biblije za igre? Znam nesto malo animacija i osnove u C++ ,ali ne znam sve to implementirati da lici na nesto. Mozda za izradu neke text igre, poput Ogame.

[_[_[Sk8man]_]_]
17-07-2007, 10:21
Mene zanima dali ima nekakva knjiga sa kompletnim uputama za sve aspekte izrade neke igre? poput nekakve biblije za igre? Znam nesto malo animacija i osnove u C++ ,ali ne znam sve to implementirati da lici na nesto. Mozda za izradu neke text igre, poput Ogame.
To neces nigdje nac. :rotfl:

zekoslav
21-07-2007, 11:53
Mohu li modele napravljene u wings 3D-u koristiti sa irrlichtom i dali je moguce u irreditu napraviti malo vece scene (prostore) za igru?

zekoslav
22-07-2007, 08:58
S kojim alatom se uopce rade scene? Imam par tu primjera u irreditu, ali sam sve vec potrosio, trebam nove. Pod scenama mislim na objekte poput brda, ceste,....Jel ima gdje da mogu manipulirati nadmorskom visinom ili nesto tako?

zekoslav
23-07-2007, 12:41
Jos jedno pitanje, znam da sam dosadan vec. Za scene cu koristiti wings 3D, bas vidim da je to ko stvoreno za nesto takvo, a s cim bih mogao modele automobila raditi? Naravno da je besplatno! :D

Burek_fr0m_SPACE
23-07-2007, 19:30
Možda Blender (http://www.blender.org/)? ZModeler2 (http://www.zmodeler2.com/)?

downforce3d
24-07-2007, 00:57
Možda Blender (http://www.blender.org/)? ZModeler2 (http://www.zmodeler2.com/)?

Zmodeler 2 nije besplatan, samo prva verzija do ako se ne varam 1.7 je free.

zekoslav
24-07-2007, 13:23
Pogledat cu malo pa javim. Uspio sam napraviti prednji dio dodge chargera u wings 3D, ali mi je tjedan dana trebalo. Trebam nesto lagano za koristiti a da se moze brzo napraviti. Jedino me zbunjuje kako da texture dodam.
E da! Koliko prostora bi smio zauzimati auto u nekoj igri? Ima li ogranicenja na broj primitivesa?

Burek_fr0m_SPACE
24-07-2007, 13:51
E da! Koliko prostora bi smio zauzimati auto u nekoj igri? Ima li ogranicenja na broj primitivesa?
Ako je sam programiraš, praktički i nemaš ograničenja. Ali kao što i sam možeš pretpostaviti, to ne znači da možeš ulupati milione bespotrebnih poligona, bar ne ako želiš da igra radi prihvatljivom brzinom. Teško je reći neku granicu ili preporuku, sve zavisi od toga gdje primjenjuješ model. Trial & error.

zekoslav
25-07-2007, 10:21
Hm, je, pa ti trial & error mi rade razliku od mjesec dana konstrukcije cijelog auta. Planiram napraviti aute sa otvaranjem prednjih vrata, haube i prtljaznika. Znaci!! treba mi auto izvana kompletan, iznutra pogled i kad otvaras vrata, kad otvoris haubu treba se motor vidjeti, pa znaci kompletan auto: ovjes, sasiju, karoseriju, sve!? Daj mi jos recite, napravio sam mapu u wings 3D, kako da je stavim u irredit?

downforce3d
25-07-2007, 17:39
Ne trebaš modelirat sve dijelove auta nego napravi texturu. Tako češ uštedit na poligonima.

zekoslav
25-07-2007, 18:08
A isti vrag, nemam vremena za konstruiranje ili ne znam texture staviti.

NIDzO_os
30-08-2007, 10:42
eo skinio sam gm 4
i sada me zanima tut ako ima na hrv link

Iron Storm
19-10-2007, 22:51
Pozdrav.

Ovako, da prijeđem na stvar...
Imam alat, imam volje, ali nemam potrebnoga znanja za programiranje igara. Znam od čega se svaka igra sastoji itd. , no molio bih barem link za tutoriale (VB 2005) o programiranju enginea. C++ ne znam, no kalim se prešaltati i na njega. Što se tiče VBa znam programirati samo windows aplikacije :cry:

Luka
20-10-2007, 10:56
Pozdrav.

Ovako, da prijeđem na stvar...
Imam alat, imam volje, ali nemam potrebnoga znanja za programiranje igara. Znam od čega se svaka igra sastoji itd. , no molio bih barem link za tutoriale (VB 2005) o programiranju enginea. C++ ne znam, no kalim se prešaltati i na njega. Što se tiče VBa znam programirati samo windows aplikacije :cry:

teško ćeš to naučiti pomoću tutoriala ... najbolje ti je kupiti neku knjigu a kasnije tražiti tutoriale za naprednije stvari :wink:

Burek_fr0m_SPACE
20-10-2007, 11:33
Pozdrav.

Ovako, da prijeđem na stvar...
Imam alat, imam volje, ali nemam potrebnoga znanja za programiranje igara. Znam od čega se svaka igra sastoji itd. , no molio bih barem link za tutoriale (VB 2005) o programiranju enginea. C++ ne znam, no kalim se prešaltati i na njega. Što se tiče VBa znam programirati samo windows aplikacije :cry:
Može se naći. Ono što tebi uz VB 2005 ide je "Managed DirectX". Ako nisi čuo za to, to je pojednostavljeno sučelje za DirectX funkcije (RayDX je ovdje negdje opširnije pisao šta je DirectX) koje te oslobađa dobrog dijela glavobolja oko DX-a. Ne mogu se sad sjetiti konkretnog sitea, ali sam 100% siguran da sam vidio VB tutoriale vezane za DX i 3D grafiku. Uglavnom, možda ćeš lakše naći željene stranice ako u searchove dodaš i "Managed DirectX". I, da, obavezno pogledaj Coding4Fun; mislim da tamo ima ponešto korisno.

Iron Storm
20-10-2007, 12:48
Hvala lijepa na pomoći, stvarno ste me obradovali...
Već sam počeo, i to od jednostavnijih(Križić - kružić) i ići ću k složenijima...
Trenutno programijam Jamb, pa ću ići na Čovjeće ne ljuti se pa se onda muči s DirectX-om :roll:
Još jednom hvala!

Burek_fr0m_SPACE
20-10-2007, 14:26
Hvala lijepa na pomoći, stvarno ste me obradovali...
Već sam počeo, i to od jednostavnijih(Križić - kružić) i ići ću k složenijima...
Trenutno programijam Jamb, pa ću ići na Čovjeće ne ljuti se pa se onda muči s DirectX-om :roll:
Još jednom hvala!
Uvijek nam je drago pomoći pristojnim ljudima =) I dobro je što si počeo od jednostavnijih stvari - zahvalićeš sebi kasnije. Kad se samo sjetim svih usijanih glava "ja bih pravio igru poput Obliviona, ali pojma nemam o tom programiranju i kodovima... pomagajte!"... Naravno, ne zaboravi podijeliti svoje radove s nama :wink:

Iron Storm
25-10-2007, 19:22
Imam pitanje:

Skinuo sam DirectX SDK, imam sve potrebno, da li mi može netko preporučiti neku knjigu (da bude do 250 Kn) ili tutoriale, po mogućnosti na hrvatskom, gdje bih mogao postepeno i malo-pomalo naučiti sve o DirectX-u i programiranju enginea?
Unaprijed hvala!

P. S. Ubrzo će biti dovršen moj projekt, onda se bacam na drugi. Želio bih usput i učiti o engineima.

Iron Storm
30-10-2007, 22:45
Ovo je sad pitanje koje nema veze sa postom iznad (i želim da bude vidljivo):
Završio sam SP verziju mojeg projekta, i radim MP verziju. Napravio sam par .bmp sličica za bude dizajnerski ljepše. Da li za to trebam raditi SetUp? Ako ne, kako da to uploadam bez SetUpa a da se pravilno pokreće (VB 2005)? Ako da, da li mi se isplati pisati sustav pomoći u Wordu? Ili mi je možda bolje nešto drugo? HTML sam učio, ali ga zaboravio :D

Burek_fr0m_SPACE
30-10-2007, 23:38
Dovoljno je da strpaš sve što je potrebno za pokretanje igre u jedan ZIP. Samo pazi na strukturu foldera - poredaj foldere i fileove onako kako će ih igra prepoznati. A što se pomoći tiče - i vulgaris TXT će biti dovoljan, ako ti ne trebaju neke ilustracije. Inače, možda bi ti najlakše bilo otvoriti WordPad i napisati RTF.

RayDX
12-12-2007, 19:13
trenutno sam na mobu pa cu biti kratak. Ako želiš raditi motor. Nauči dobrano c++ te win32 api. Preporucam da ponovis i znanje trigonometrije iz srednje škole. I da, ocekuj masivne frustracije. Ne zelim te odbiti od razvoja enginea, samo ti kazem sto je tu bitno kao predznanje. Ima hrpa stranih knjiga, domaci count je mizerija.

Plexihack
12-12-2007, 22:14
Ajde da pitam...tražim na netu tutoriale za Win32API i D3D.Većina tutoriala su onakvi trash tutoriali,samo cp koda...a ja tražim neki kao od RayDX-a,samo da je detaljniji,želim shvatiti sve cake toga,proučiti komande.Nešto kao manual na cpusplus.com.
Želim naučiti ali bez copy/paste-a,neki tutorial koji se može čitati dva mjeseca je ono šta tražim.Zna netko nešto takvo?

RayDX
12-12-2007, 23:23
Ajde da pitam...tražim na netu tutoriale za Win32API i D3D.Većina tutoriala su onakvi trash tutoriali,samo cp koda...a ja tražim neki kao od RayDX-a,samo da je detaljniji,želim shvatiti sve cake toga,proučiti komande.Nešto kao manual na cpusplus.com.
Želim naučiti ali bez copy/paste-a,neki tutorial koji se može čitati dva mjeseca je ono šta tražim.Zna netko nešto takvo?

Možda da uzmeš neku knjigu ili nešto? :D Ne znam... Uglavnom http://www.gameinstitute.comSje jak uf, ali koriste jako komplicirane koncepte za početnike

miska10
23-12-2007, 19:03
Koji bi onda program od onih navevenih bio za izradu FPS-a?????
Samo da nije jako kompliciran

SkunK
23-12-2007, 19:40
Gle, uzmi knjigu pod ruke i uci neki programski jezi, gluposti poput Game Makera, FPS creatora i ostalih programa "za izradu igara" su stvarno ono kako sam ih nazvao - glupe tvorevine. Svi bi radili igre a nista ne ucili , nemoze to tako.

DrunkyDuck
23-12-2007, 21:03
Gle, uzmi knjigu pod ruke i uci neki programski jezi, gluposti poput Game Makera, FPS creatora i ostalih programa "za izradu igara" su stvarno ono kako sam ih nazvao - glupe tvorevine. Svi bi radili igre a nista ne ucili , nemoze to tako.

Slusaj, ovo jako ovisi o osobi koja zeli napraviti igru. Sto ako je rijec o modelaru koji zeli svoj rad pretociti u igru, a nema neko sire znanje programiranja? Tada za njega nema boljeg rjesenja od jednog od tih programa.

Da nauci programiranje? To ovisi o njegovom slobodnom vremenu koje bi mozda radije utrosio na izradu/rafiniranje modela.

Dakle, i ti gotovi enginei imaju svoju svrhu. Samo, problem je pristup. Osoba koja nema pravu ambiciju niti znanje da uradi nesto a postavi si cilj izrade novog hita.

SkunK
23-12-2007, 21:19
Gle, uzmi knjigu pod ruke i uci neki programski jezi, gluposti poput Game Makera, FPS creatora i ostalih programa "za izradu igara" su stvarno ono kako sam ih nazvao - glupe tvorevine. Svi bi radili igre a nista ne ucili , nemoze to tako.

Slusaj, ovo jako ovisi o osobi koja zeli napraviti igru. Sto ako je rijec o modelaru koji zeli svoj rad pretociti u igru, a nema neko sire znanje programiranja? Tada za njega nema boljeg rjesenja od jednog od tih programa.

Da nauci programiranje? To ovisi o njegovom slobodnom vremenu koje bi mozda radije utrosio na izradu/rafiniranje modela.

Dakle, i ti gotovi enginei imaju svoju svrhu. Samo, problem je pristup. Osoba koja nema pravu ambiciju niti znanje da uradi nesto a postavi si cilj izrade novog hita.

Modeler nemoze izradjivat igru, on moze radit i dizajnirat sucelje/likove i ostale stvari, onda neka postane programer , a ako se naziva modelerom onda nek se drzi tog podrucja.
Ako nema slobodnog vremena cemu izradnja igre?

Gotov pristup? Da, za one koji zele izradit "igru" bez puno muke.

DrunkyDuck
23-12-2007, 22:18
Ne moze svatko okupiti tim koji ce zavrsiti igru ili cak neku interaktivnu demonstraciju.


Modeler nemoze izradjivat igru,
Ne? Tada mora da je velik dio indie (nezavisne) dev scene iluzija.

Ako nema slobodnog vremena cemu izradnja igre?
Pod slobodnim vremenom sam mislio na par godina ucenja programiranja. Ne vrijeme potroseno na hobi u kojem uziva.

Gotov pristup? Da, za one koji zele izradit "igru" bez puno muke.
Eh, osobe ili timovi od 2-3 osobe se nece sloziti s onim "bez puno muke" bez obzira koji alat koristili. Artwork zahtijeva jednako mnogo truda kao i programiranje.

SkunK
23-12-2007, 23:44
Ne moze svatko okupiti tim koji ce zavrsiti igru ili cak neku interaktivnu demonstraciju.

[quote]Modeler nemoze izradjivat igru,
Ne? Tada mora da je velik dio indie (nezavisne) dev scene iluzija.

Ako nema slobodnog vremena cemu izradnja igre?
Pod slobodnim vremenom sam mislio na par godina ucenja programiranja. Ne vrijeme potroseno na hobi u kojem uziva.

Gotov pristup? Da, za one koji zele izradit "igru" bez puno muke.
Eh, osobe ili timovi od 2-3 osobe se nece sloziti s onim "bez puno muke" bez obzira koji alat koristili. Artwork zahtijeva jednako mnogo truda kao i programiranje.[/quote:3pi6xi25]

O cem ti pricas? Mogu se i ja sad braniti argumentirano da sam pod "modeler nemoze izradjivat igru" - znaci da tamo njemu nije mjesto, nek se drzi svog posla.

?? Moja konstatacija jos uvijek stoji, ako nema vremena za potpuno se posvetit izradi igre i ucenju programskog jezika nece taj nigdje dospijet, jedino se moze okrenuti deformaciji kao sta je Game Maker itd.

Da, gotov pristup. Zato jer ima puno klinaca koji zele postat slavni i zele izradjivat igre i uzivat u tome bez da se "muce s onim knjigama i glupim kodom".
Zasto nebi bilo sve drag i drop pa bi svi radili nove Starcrafte,Oblivione,GTA-e,PES-ove i slicno?.

Get real, mora se ucit da se nesto nauci radit sve drugo je topla voda.

Burek_fr0m_SPACE
24-12-2007, 00:10
Znaš kako kažu - "svaka roba ima svog mušteriju". Inače, i meni se lično, kao programeru, gade stvari poput FPS Creatora, ali ipak mi je jasno da neki u tome vide odlično rješenje. Neki da na brzinu provjere neke svoje ideje, neki da probaju zadovoljiti svoj tinejdžerski ego, itd. Uglavnom, nađe se ko će to koristiti, pa sad... svakom njegovo, niko nije prisiljen ni na šta.

A što se tiče onoga "ne može modeler izrađivati igru"... uopšte ti ne stoji konstatacija. Slažem se i ja da bi idealno bilo imati specijaliste u timu, gdje bi svako radio svoj posao... samo što većina nije u prilici okupiti takav tim. Štaviše, postoji mnogo igara koje je napravio samo jedan čovjek, što ne znači da su se te igre sastojale samo od koda, samo od modela ili nešto slično. U indie vodama se valja boriti s onim što imaš i ne očekivati previše, što ti je, vjerujem, jasno. Razumijem tvoje frustracije, ali shvati da je "topla voda" nekima baš ono što im treba.

SkunK
24-12-2007, 09:33
Ajd, recimo da se slazem s vecinom navedenog Burek

Iron Storm
06-01-2008, 00:32
E, ovako, bacio sam se ja na novi projekt već odavno (Pong), kreirao osnovne teksture, ubacio ih u aplikaciju, sad ću početi pisati kod za kretanje reketa, te dolazi problem.

Naime, problem je odbijanje lopte od reketa. Reket nije pravokutnik, nego elipsastog oblika (jel tko igrao Ricochet? tamo su reketi sličnog oblika, tj. polu-elipsa) kako bih lakše to mogao izvesti. Već sam napravio i skicu kako bi to teoretski trebalo izgledati (polupravac iz središta reketa koji prolazi točkom dodira, preko njega se prezrcali vektor i promjeni mu se orijentacija), no ne znam kako se programski određuju vektori i kako programski to otprilike izvesti. Koristim VB 2005 kombiniran sa XNA 2.0, te bih trebao samo primjer (pseudokod i/ili dobro komentiran C++/C# sample tako da ih mogu razumjeti, ali zbilja dobro komentiran), jer iz ovog tutoriala što sam ga našao nisam uopće mogao shvatiti.

Unaprijed veliko hvala.

Barathrum
13-01-2008, 16:17
Gle, uzmi knjigu pod ruke i uci neki programski jezi, gluposti poput Game Makera, FPS creatora i ostalih programa "za izradu igara" su stvarno ono kako sam ih nazvao - glupe tvorevine. Svi bi radili igre a nista ne ucili , nemoze to tako.

evo vidim da ovdje se puno prica o fps creatoru pa da ostavim i ja traga.
mislim da je fps creator idealan za dizajnere koje ne privlaci programiranje.
recimo napravis oruzje u nekom autodesku i importash ga fps creator, ili likove, objekte, texture etc...
naravno da ga i ljudi koji neznaju nista ni od 3d-a ni programiranja mogu koristit ali oni su ograniceni na ono sto im se nudi a njihove tvorevine jako monotone i neinovativne.
svaki od tih programa koji "pojednostavljuje" programiranje je vise orjentiran ka dizajnerima nego programerima ili onima koji neznaju nishta.
iako sam skuzio da fps creator treba novi kod jer likovi se jako glupo zaštekavaju o zidove i hodanje je jako tromo.

DrunkyDuck
13-01-2008, 20:55
Zato jer je u FPSCu svaki djelic zida (tile) zaseban model dok je ce se u "pravom" engineu prije koristiti BSP, recimo, u kojem prostorije koje se "ne vide" i modeli u njima uopce nece biti crtani.

Barathrum
14-01-2008, 23:47
zapravo to pravilo vrijedi i u FPSC-u...donekle...dok god ne vidiš ostatak nivoa imat ćeš prihvatljiv framerate (oko 30fps-a u prosjeku na dijelu sa skoro pa praznom prostorijom) međutim, čim prostorija prijeđe određenu veličinu ili broj stvari u prostoriji prijeđe određeni broj, stvari odu u pakao, zato ćeš u svim FPSC projektima vidjeti hrpe vrata i kojekakvih portala...samo da sakriju što je više moguće...

dzim da netko tko razumijem fpsc-ov script moze to i napravit bez konstantnih vrata. jer vidio sma nekoliko na youtubeu projekta i one koje su radili dva covjeka (dizajner i programer) ima normalan fr, dok one projekte koje su radili pocetnici imaju stekanja i zastekavanja.
malo sam svrljo i skuzio sam smao da program omogucuje mnostvo varijanti a osnove su rjesene za sve.

sjecam se kad sam ucio kako u game makeru "programirat" 3d prostor i zidove.
dok sma to naucio danisu se cinili kao da nikad nece proc medjutim kad sma jednom postavio rjesenje na kraju sma smao odredjivao stropove, podove, i zidove.
tako da po tom pitanju fps je rijesio osnovu.

Napalm3x
28-01-2008, 16:59
marijan95. Smanji svoj sig prevelik je.

˘˘˘˘Angel˘˘˘˘
28-01-2008, 18:53
marijan95. Smanji svoj sig prevelik je.
mod wannabe!

bk ontopic, citam CPP in 24 hours knjigu, dosao sam do pointera koji me pocimaju jeb*** u mozak... moze kratko pojasnjenje? knjiga je na engleskom kojeg dobro znam al ove pointere stvarno ne kuzim..

koki007
10-02-2008, 16:08
bk ontopic, citam CPP in 24 hours knjigu, dosao sam do pointera koji me pocimaju jeb*** u mozak... moze kratko pojasnjenje? knjiga je na engleskom kojeg dobro znam al ove pointere stvarno ne kuzim..

Vidim da nitko nije objasnio pa cu ja pokusat.. :D

Prvo da objasnim kako je memorija organizirana u racunalu, to su u biti jako low level stvari ali ce ti pomoci da svatis sto ti ustvari radis sa pointerima i sto se desava kad ih koristis. Svaki podatak ima svoju adresu. CPU i memorijski kontroler su u osnovi povezani sa dva skupa elektrincnih linija/vodova, na svakoj se po jedan bit salje. (plus jos neke nevazne za temu). Jedna je podatkovna sabirnica a druga adresna sabirnica. Recimo da nas CPU ima 3bitnu adresnu sabirnicu i 8 bitnu podatkovnu sabirnicu, znaci ima 3 linije za adresu i 8 za podatke, i moze zapamtiti 8 bajta, ima 8 mogucih adresa (nula se isto racuna kao adresa) koje pamte 8 bita ili 1bajt

Ovo je njegova memorija:

adrese: ----- podaci:

000 ---------- 0000 0000
001 ---------- 0000 0000
010 ---------- 0000 0000
011 ---------- 0000 0000
100 ---------- 0000 0000
101 ---------- 0000 0000
110 ---------- 0000 0000
111 ---------- 0000 0000

Iz ovog se vidi da je memorija prazna, sad kad bi htjeli neki broj zapamtiti na nekoj adresi, recimo broj 27 na adresi 3 radi se ovo:

CPU na adresnu sabirnicu postavlja binarno 3 - 011 a na podatkovnu binarno 27 - 0001 1011 i mem. kontroleru salje signal da se zeli podatak zapisati. Sad ce nasa memorija izgledat ovako:

000 ---------- 0000 0000
001 ---------- 0000 0000
010 ---------- 0000 0000
011 ---------- 0001 1011
100 ---------- 0000 0000
101 ---------- 0000 0000
110 ---------- 0000 0000
111 ---------- 0000 0000

Btw, ova tablica se obicno prikazuje pomocu heksadecimalnih brojeva jer je tako jednostavnija za citat:

0h ---------- 00h
1h ---------- 00h
2h ---------- 00h
3h ---------- 1Bh
4h ---------- 00h
5h ---------- 00h
6h ---------- 00h
7h ---------- 00h
8h ---------- 00h

E sad kad bi htjeli taj podatak procitat isto CPU salje na adresne linije binarno broj 3, znaci adresu tog podatka, i salje signal da mem. kontroleru da zeli citat, i onda mem. kontroler salje CPU-u preko podatkovne sabirnice podatak koji se nalazi na toj adresi - 0001 1011 ili decimalno 27. Dalje onda CPU obraduje taj podatak, npr. salje programu za prikazivanje broja na monitor, koji onda taj broj pretvori u neki array pixela koji predstavlja sliku tog broja i sl.

E sad kako to izgleda u nekom programskom jeziku. Varijable su u biti simbolicka imena tih memorijskih adresa. Evo primjer:

Kad ti napises int Broj, operativni sistem varijabli dodjeljuje neku slobodnu memorijsku adresu. (OS ima tablicu sa popisom slobodnih memorijskih adresa ili tablicu sa popisom koje dijelove memorije koji program koristi, ili nekad oboje. Kad neki program zatrazi memoriju od OS-a, on potrazi slobodne memorijske adrese, i dodijeli ih tom programu i u svojoj tablici oznaci zauzetima, kad se program gasi ta memorija se "odjavljuje" i OS je ponovo oznacava kao slobodnu.)

Recimo da je kod nas adresa 0h zauzeta, znaci u nasem primjeru prva slobodna adresa je 001 ili 01h i varijabli BrojSce biti biti dodjeljena ta adresa.

I sad kad mi napisemo naredbu Broj = 3, CPU u biti posalje broj 3 na adresu 1h, i sad memorija izgleda ovako:

0h ---------- 00h
1h ---------- 03h
2h ---------- 00h
3h ---------- 1Bh
4h ---------- 00h
5h ---------- 00h
6h ---------- 00h
7h ---------- 00h
8h ---------- 00h

BTW, OS ti moze i dodjeliti adresu 3h ako ju je program koji ju je koristio "odjavio", makar ona sadrzi neku vrijednost, tako da je pozeljno kod deklariranja varijabli odma ju postaviti na nulu ili zeljenu vrijednost jer one nekad znaju imati takozvane "garbage" vrijednosti, odnosno vrijednosti koja je ostala od proslog programa pa to nekad zna raditi neocekivane probleme u programu.

Idemo sad na pointere. Ovdje necu koristit C++ sintaksu jer ju ne znam na pamet :D (ja sam isto pocetnik u C-u ko i ti ) a i shebana je i tesko citljiva sto se tice pointera, barem meni. Recimo da u programskom jeziku postoje dvije naredbe koje se stavljaju ispred varijabla, PTR za pointer i PTRDATA za dobivanje podataka iz pointera.

Pointer neke zadane varijable je ustvari varijabla kojoj je podatak koji pamti zapravo adresa te zadane varijable. (iz toga rijec point, znaci ona pokazuje na drugu varijablu)

Uzet cemo jo jednu varijablu, recimo imena Temp i njoj dodijelimo zadnju adresu da ne bude sve na okupu, znaci adresu 08h i dodjeliti joj vrijednost 5. Stanje memorije je sada ovakvo:

0h ---------- 00h
1h ---------- 03h // varijabla Broj
2h ---------- 00h
3h ---------- 1Bh // slobodna adresa ali sa podatkom iz proslog programa
4h ---------- 00h
5h ---------- 00h
6h ---------- 00h
7h ---------- 00h
8h ---------- 05h // varijabla Temp

Evo primjer naredbe u nasem prog. jeziku:

TempS= PTR BrojS

// Temp je sada pointer za varijablu Broj, time varijabla Temp nije postala nista posebno niti se u sto pretvorila i dalje je obicna varijabla ko i Broj, samo joj se promjenio podatak koji ona sadrzi i umjesto broja 5 sad je broj 1 odnosto broj adrese varijable Broj. Evo sada stanje memorije:

0h ---------- 00h
1hS---------- 03h // varijabla Broj
2h ---------- 00h
3h ---------- 1Bh // slobodna adresa ali sa podatkom iz proslog programa
4h ---------- 00h
5h ---------- 00h
6h ---------- 00h
7h ---------- 00h
8hS---------- 01hS// varijabla Temp

A sad PTRDATA. Ta naredba sluzi da se pomocu zadane varijable dobije podatak od neke druge varijable/adrese tako da podatak zadane varijable svati kao memorijsku adresu. Recimo da postoji naredba Citaj() koja ispisuje vrijednost neke varijable.

Ako napisemo Citaj( Temp ) ispisat ce broj 1
A kad napisemo Citaj (PTRDATA Temp) ispisat ce vrijednost koja se nalazi na adresi 1, odnosno broj 3S:

0h ---------- 00h
1hS---------- 03hS// varijabla Broj
2h ---------- 00h
3h ---------- 1Bh // slobodna adresa ali sa podatkom iz proslog programa
4h ---------- 00h
5h ---------- 00h
6h ---------- 00h
7h ---------- 00h
8hS---------- 01hS// varijabla Temp

Kada bi recimo napisali naredbu Citaj (PTRDATA Broj) ispisat ce broj 27Sodnosno heksadecimalno 1Bh :

0h ---------- 00h
1hS---------- 03hS// varijabla Broj
2h ---------- 00h
3hS---------- 1BhS// slobodna adresa ali sa podatkom iz proslog programa
4h ---------- 00h
5h ---------- 00h
6h ---------- 00h
7h ---------- 00h
8h ---------- 01h // varijabla Temp

Nadam se da sam malo pojasio, i ja sam radio cudne grimase na spomen pointera ali kad sam naucio kako komp radi na hardverskom levelu postali su jasni ko dan i noc....

Burek_fr0m_SPACE
10-02-2008, 16:44
Za početak, koki, svaka čast za strpljenje =) Ja ću dodati i malo C++ sintakse. Što se tiče inicijalizacije, evo kratak primjer :


#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
int a;
cout << "a = " << a << endl;
}

Pošto nisam stavio početnu vrijednost, ja sam pri pokretanju dobio rezultat :

a = -1208617040
Dakle, taj broj (-1208617040) je "smeće" koje je ostavio neki drugi program u memoriji. Zato uvijek varijable postavi na 0 ili na neku drugu vrijednost koja ti treba - važno je samo da budeš 100% siguran od čega če promjenjiva početi, jer nepredvidivost je nešto što ti ne treba u programima.

A što se samih pointera tiče... važno je da shvatiš šta su oni zapravo i da naučiš baratati *S(za vrijednost) i &S(za adresu) operatorima. Znači, *brojSće dati stvarnu vrijednost na koju pokazuje pokazivač broj, dok će &brojSdati adresu u memoriji na koju brojSpokazuje. Evo jedan primjer u kome ćemo baratati jednim int pokazivačem (a) i jednom int promjenjivom (b) :


#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
int *a; // a je samo pokazivač na int
int b = 5; // b je promjenjiva tipa int sa vrijednošću 5

cout << "b = " << b << endl; // ispisujemo b

a = &b; // a dobija adresu od b i od sada pokazuje na isti dio memorije

cout << "a = " << *a << endl; // ispisujemo vrijednost na koju pokazuje a

b = 10; // vrijednost b mijenjamo u 10

cout << "a = " << *a << endl; // pošto a pokazuje na isto što i b, a tamo
// je sada 10, i a će "pokupiti" broj 10
}

Kao što vidiš, i pokazivači se deklarišu kao i promjenjive, samo što imaju * ispred. Važno je shvatiti da *a (kao i svaki drugi pokazivač) nema nikakvu vrijednost. Promjenjiva b, kao i svaka druga promjenjiva, ima svoju adresu u memoriji i vrijednost koja tamo stoji. Pokazivač se samo sastoji od adrese koja "čeka" da pokaže na nešto. I pokazivači imaju tipove, kao i promjenjive, iz prostog razloga da program "zna" šta da radi s podacima koje na koje im pokazivač pokaže.

Plexihack
10-02-2008, 16:51
I ljudi moji,tako su nastali traineri! :D

Just kidding(iako je istina)...Koki,ti si stvarno išao do low-level stvari,a burek na kod,pa mislim da biste ovo trebali spojiti i staviti u sticky,jer je svima teže shvatiti pointere.

Gg za trud :pray:

RayDX
10-02-2008, 17:05
Velika petica za trud... GG dečki!

˘˘˘˘Angel˘˘˘˘
10-02-2008, 18:52
evo, u medjuvremenu dok nitko nije odgovorio sam trazio po netu i shvatio al ovo je jos opsirnije, svaka vam cast.. hvala.. :pray:

˘˘˘˘Angel˘˘˘˘
10-02-2008, 18:59
evo, kad smo vec kod pointera, 1 stvar nekuzim i nemogu ju izvesti.

jel mogu napraviti ovo?

int a = 0;

int *pA = &a;

//znaci sad pA pokazuje na int a...,

int *pB;

pB = 38593F22;


jel moguce (ako znamo adresu) dodati adresu pointeru manualno? ja sam vec probavao al sam dobivao bizarni error da nedostaje ; ...

Burek_fr0m_SPACE
10-02-2008, 19:19
pB = 38593F22;
Štos je što ne možeš heksadecimalni broj ovako pisati - podrazumijeva se da tako pišeš decimalni broj, pa je onda slovo F u njemu greška. Ne može kompajler pogađati kakav si ti broj htio. Npr. ako napišaš broj 10, to može biti i binarni, i oktalni, i decimalni i heksadecimalni, itd. Pravilo kod pisanja heksadecimalnih brojeva je da "0x" ide ispred njih. Znači, 0x2F == 47. Uglavnom, da, moguće je ručno dodijeliti adresu, ali samo ako je pravilno napišeš :D

koki007
10-02-2008, 19:28
Hm, problem ti je sto se mem. dinamicki allocira i ako si prvo procitao adresu neke varijable pa prekinuo program i onda napisao program u kojem zeli citat sa te adrese i ponovo pokrenuo mozda ce variablu "deklarirat" na drugcijoj adresi, a ona adresa iz prvog programa vise nece biti dostupna jer se mi cini da windows stiti memoriju, odnosno neda aplikaciji dostup adresama koje joj nije dodjelila...

A da bi dodjelila joj mem, moras deklarirati varijablu ili joj rucno dodjeliti pomocu malloc (cini mi se da se tako zove) ili new naredbe....

Probaj takav program pa da ti ispise adresu neke varijable, pa onda u istom programu pomocu cin rucno unes tu adresu na neki pointer.... Onda nebi smjelo jabvljat gresku

EDIT: izgleda da je ovo sto burek kaze.. :)

Iron Storm
10-02-2008, 22:55
Može li mi netko preporučiti tutoriale za HLSL (VB 2005)? Tražio sam po Netu ali sam našao samo za C++ i C#. Unaprijed hvala.

vkgamer16
14-03-2008, 11:54
ja dovrsavam igru,emo beatdown.boris se protiv hordi emoa a jedino oruzje ti je motorna pila,igra je side scroller,sad pokusavam ubaciti u igru dismemberment,kad mi to uspije igra se stavlja na rapidshare.

Blacky_123
23-03-2008, 14:14
Trebam pomoc:

Imam FPS creator i sad hocu ubacit neke svoje texture i svoje likove..
npr slikam frenda i treba mi neki program koji ce ga pretvorit u texturu, napravit mu pokrete i zvuk koji ce ispustat i onda ga bacit u FPS creator
Jel postoji nekakav slican program??

Luka
23-03-2008, 14:42
neznam za to što tražiš, ali je visina siga max 50px, ili 3 reda običnog teksta

DragonSoul
23-03-2008, 14:47
Trebam pomoc:

Imam FPS creator i sad hocu ubacit neke svoje texture i svoje likove..
npr slikam frenda i treba mi neki program koji ce ga pretvorit u texturu, napravit mu pokrete i zvuk koji ce ispustat i onda ga bacit u FPS creator
Jel postoji nekakav slican program??

Tebi ne treba textura nego njegov 3D model. Za texturu ga uslikaj sa svih strana, ali to ti neće pomoći. Za "uslikati" ga u 3D ti trebaju specijalne 3D kamere. Ako želiš napraviti pokrete trebati ti neki program za modeliranje u kojem možeš animirati. Za zvuk ga snimi mikrofonom. Ne možeš napraviti jednu sliku i očekivati čudo Božje.

Blacky_123
23-03-2008, 17:11
To mi je jasno a jel mogu barem njegovu facu uslikat i stavit u neki lik iz FPS creatora?
S kojim programom mogu teksture npr poda ili zida prebacit u FPS Creator??

Luka
30-03-2008, 21:03
Ako imate problem ili pitanje s nećim vezanim uz izradu igra, postajte ovdje.

Ako se radi o programiranju, postajte u susjedni topic (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?t=22530).

Joxa
31-03-2008, 10:14
Imam ideju ali mi fale programi da napravim neku igru, to bi više trebao biti mod za Tribes 2.

DragonSoul
31-03-2008, 13:00
Imam ideju ali mi fale programi da napravim neku igru, to bi više trebao biti mod za Tribes 2.

Razvojni alati (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?t=7072&start=0)
Želite raditi igre? (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?t=22413)
Tribes 2 modding (http://www.google.hr/search?q=Tribes+2+modding&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a)

The magic of open eyes :rotfl:

Plexihack
31-03-2008, 14:23
Evo jedno pitanje u svezi s C++om i OpenGL-om...

Radim na 2D zmiji (opet sam počeo nakon eventa znanog kao "veliki format" :D ) i htio sam probat definirat mali-mini-sićušni 2D engine koji bi mogao koristit poslje za kretanje u drugim igrama.

Sada,imam header koji mi radi sa funkcijom koja inicijalizira OpenGL.
Evo vam source:


#ifndef INIT_H
#define INIT_H

bool init()
{
glClearColor(0.0f, 0.0f, 0.0f, 0.0f);

glMatrixMode(GL_PROJECTION);
glLoadIdentity();
glShadeModel(GL_FLAT);

return true;
}

#endif


Imam uz njega još jedan header za kontrole,ali mi ga se neda postati :D

Sada,mene zanima dali bi mogao napraviti novi "header" file,u koji bi uključio sve te druge headere.

I kako bi mogao ovdje iskoristiti DLL ili Static library?
Jer znam da su DLL-ovi nešto slično,ali neznam kako ih raditi i koristiti...

DragonSoul
31-03-2008, 14:41
Evo jedno pitanje u svezi s C++om i OpenGL-om...

Radim na 2D zmiji (opet sam počeo nakon eventa znanog kao "veliki format" :D ) i htio sam probat definirat mali-mini-sićušni 2D engine koji bi mogao koristit poslje za kretanje u drugim igrama.

Sada,imam header koji mi radi sa funkcijom koja inicijalizira OpenGL.
Evo vam source:


#ifndef INIT_H
#define INIT_H

bool init()
{
glClearColor(0.0f, 0.0f, 0.0f, 0.0f);

glMatrixMode(GL_PROJECTION);
glLoadIdentity();
glShadeModel(GL_FLAT);

return true;
}

#endif


Imam uz njega još jedan header za kontrole,ali mi ga se neda postati :D

Sada,mene zanima dali bi mogao napraviti novi header file,u koji bi uključio sve te druge headere.

I kako bi mogao ovdje iskoristiti DLL ili Static library?
Jer znam da su DLL-ovi nešto slično,ali neznam kako ih raditi i koristiti...

Ne možeš napraviti header file za include header fileova, jer #include je predkompajlerski proces (se tako kaže?) koji se izvršava prije kompajliranja. Sad, meni nikad nije uspjelo, pa smatram da ne može.

Plexihack
31-03-2008, 14:44
#include je preprocesorska komanda ^^

Nisam mislio na baš header nego nešto u tom stilu....zaboravio sam stavit navodnike na header :P

heodox
04-04-2008, 19:25
nesto tipa header datoteka u kojem su includeovi za druge headere ?

To se svakako moze, jednostavno napravis header i ukljucis(#include) druge fajlove...

sa libraryima se nemoj zamarati, neces izvuc nikakvu posebnu korist od njih na ovakvom projektu

programer1994
11-05-2008, 21:03
ja dovrsavam igru,emo beatdown.boris se protiv hordi emoa a jedino oruzje ti je motorna pila,igra je side scroller,sad pokusavam ubaciti u igru dismemberment,kad mi to uspije igra se stavlja na rapidshare.
kako si je napravija u nekom gamemakeru ili si programira

Barathrum
12-05-2008, 12:24
Trebam pomoc:

Imam FPS creator i sad hocu ubacit neke svoje texture i svoje likove..
npr slikam frenda i treba mi neki program koji ce ga pretvorit u texturu, napravit mu pokrete i zvuk koji ce ispustat i onda ga bacit u FPS creator
Jel postoji nekakav slican program??

Tebi ne treba textura nego njegov 3D model. Za texturu ga uslikaj sa svih strana, ali to ti neće pomoći. Za "uslikati" ga u 3D ti trebaju specijalne 3D kamere. Ako želiš napraviti pokrete trebati ti neki program za modeliranje u kojem možeš animirati. Za zvuk ga snimi mikrofonom. Ne možeš napraviti jednu sliku i očekivati čudo Božje.

lol ma o cemu ti?

neka slika osobu sa vise strana, frontalna, pozadinska, bocno sa spustenomrukom i bocno sa podignutom rukom.

ode u zbrush, texturira modela koji ce tada izgledat kao oni likovi iz beowulf filma, exporta to u texture, displacement i normal mape i u 3ds maxu samo poljepi unwrapingom.
netreb raditi pokrete kad sam fps creator i njegovi modeli vec imaju pokrete moze koristiti gtoovo iz fps creatora.

a sto se tice zvuka samo se usnimis i importiras u direktorij modela ili preko 3ds maxa.

cica mica gotova je prica.

svega do 10 sati posla maximalno ali da se nemoze?!
ako niste probali ni radili nemojte ni "savjetovat" jer dajete losu predodjbu a ta je da je sve - "nemoguche".

netreba mu nikakva hight tech oprema o kojoj ti pricas ;)