PDA

Pogledaj cijelu verziju : Zašto se stare igre ne cijene?



W3DR4N
01-12-2006, 01:15
Sve je u nazivu. Želim odgovor.



Ajde, da sve ne ostane na besmislenoj i prekratkoj temi, ispričat ću anegdotu kako sam stekao taj dojam, tj. bolje rečeno, potvrdio svaku sumnju da je tako.
Pa krenimo. Pred par tjedana, dobio sam od susjeda zamolbu da mu klincu (neću navoditi godine da se neki forumaši ne uvrijede) sredim računalo, jer je nešto pošlo krivo. I uglavnom, mali hoće da mu "popravim" windoze i kad već to sve radim, da mu stavim par igara da ima šta igrati. I tako ja preuzmem konfiguraciju i diskove. Nakon formata diska, windoza, service packova i drivera, šta je nepotrebno za ovu temu, sjetim se da mi je rekao da mu stavim par igara. Pošto se meni neda tražiti i žicati okolo nešto novije, niti mi se da instaliravati gabarite od 4-5 gigabajta, uzmem ono šta ja igram, ono šta imam na vlastitom računalu, prve diskove pri ruci, par kompilacija ne tako starih igara. Među ostalim, tu su se našli quake 2, re-volt, system shock 2, neverhood, monkey 3, x-wing alliance, majesty, dungeon keeper 2, battlezone, diablo 2. Onako, manje-više pomalo svega. Mislim, sve su tu odreda kvalitetni naslovi, sati, dani, tjedni, ma mjeseci kvalitetnog gameplaya. Nakon par dana, skočim ja do njih na kavicu da vidim kako to sve funkcionira. I tip mene pita šta sam mu to stavio? Kaže da je to staro i ružno i da je on stavio one svoje san andrease, undergrounde, call of dutye i ostale gluposti. Šta fali onim igrama da danas nisu igrive? Igre ne zahtjevaju 3 i po gigaherca, igre nemaju normal-mappirane texture, sm3? Zar je to toliko bitno da se igra ne bi mogla igrati? Recite vi meni.

The Boz
01-12-2006, 01:21
Pred par tjedana, dobio sam od susjeda zamolbu da mu klincu...
Ako ti nakon ovoga sve nije jasno, onda neznam...

To je klinac. Boli njega savršen balans, replayability, priča, tema ili išta slično. Grafika uber alles.

Burek_fr0m_SPACE
01-12-2006, 02:32
Među ostalim, tu su se našli quake 2, re-volt, system shock 2, neverhood, monkey 3, x-wing alliance, majesty, dungeon keeper 2, battlezone, diablo 2
Jbt, pa zar na kompjuteru treba imati išta više od toga? :-x Joj, mali, mali... :kill:

Najbolje igre su već napravljene, ništa u budućnosti ih neće stići. Tačka.

The Boz
01-12-2006, 02:54
To sam i ja mislio za StarCraft, da nece bit te strategije koja ce mu bit do pete. Onda je izašo DoW i pokopao StarCraft. Sada mislim isto za DoW, premda CoH nisam igro :p

Systematic Reverse
01-12-2006, 02:59
To sam i ja mislio za StarCraft, da nece bit te strategije koja ce mu bit do pete. Onda je izašo DoW i pokopao StarCraft. Sada mislim isto za DoW, premda CoH nisam igro :p

Po twom mišljenju. Po mom DoW nije ni do koljena Stracraftu :roll:

Rocchiro
01-12-2006, 07:37
ma klinac pojma nema.mene grafika uopce ne dira

a quake 2,SS2,monkey island,daiablo...svi redom imaju skroz solidnu grafiku...da ne velim za neverhood koji predobro izgleda :pray:

RIPtheREAPER
01-12-2006, 09:28
Ja niti nemrem igrat bolje igre od navedenih :(
Ali zato nebih dao svoj Diablo ili DK-a(kojeg nemrem igrat neznam zasto) za neku noviju igru da mi ponude.

W3DR4N
01-12-2006, 09:46
Ma nije sad stvar u klincu. Itekako je on dovoljno star da prepozna kvalitetu u igri. To je već postalo globalno razmišljanje. Stvar je da se igre stare recimo 6+ godina samo 15-20min proprćkaju i ostave. Ne shvaća ekipa da su to puni proizvodi, razrađeni i dugački. Ne znam, šta to izgleda neozbiljno ili nešto drugo?

Systematic Reverse
01-12-2006, 09:50
Newrijedi to za swe. Ja dan danas igram dosta starih igara. Nema te igre koja može nadmašiti Starcraft,Diablo,Quake :pray:

Munjeni jarac
01-12-2006, 09:50
ja cjenim stare igre,i cuvam ih,npr WC2,neigram g ali cuvam samo tako :D

Burek_fr0m_SPACE
01-12-2006, 10:02
Ne shvaća ekipa da su to puni proizvodi, razrađeni i dugački. Ne znam, šta to izgleda neozbiljno ili nešto drugo?
Prema mom viđenju problema, današnjoj djeci starije igre valjda izgledaju smiješno zbog grafike (koliko god ona zapravo bila dobra), pa je zavladalo to neko opšte mišljenje da su zapravo starije igre - dječije. A niko ne želi da ga zovu djetetom, zar ne? Zato, 'ajmo mi igrat ovo novo, a Diablo i Warcraft ćemo ostaviti djeci...

W3DR4N
01-12-2006, 10:10
Vidiš ovaj gore navedeni Majesty. Ja se tu igru uopće bojim igrati. Kad sam ga prvi put zaigrao, par dana nisam poznavao svijet oko sebe, kao ni osnovne ljudske potrebe. I onda je igra završila. Ne želim si to opet.

Neven <R>
01-12-2006, 10:15
Meni je osobno 90% starih igara puno bolje i igrivije od današnjih koje su većinom sve na isti kalup i uopće ne vidim potrebu da pojačam svoj PC (star 4 godine), eventualne novitete predstavlja Nintendo Wii i igra Spore, sve ostalo je samo nabrijavanje grafike i fizike ali već viđeno.
Eh sad velika većina djece jednostavno nema strpljenja igrati stare igre jer kao prvo se treba priviknuti na grafiku i prihvatiti ju, onda se treba udubiti u igru a za to kod avantura treba malo vremena (makar je meni dovoljan intro :D). Ekipa je jednostavno navikla na instant proizvode koji liče jedan na drugi tako da za 15 minuta već znaju sve o toj igri među ostalim i kako ju prijeći.

Sonic_Moronic
01-12-2006, 13:26
Uh... upoznat sam sa ovom situacijom.

"Stare" igre se uveliko omalovažavaju. Mislim da im se treba odati čast, jer nekih vrsta takvih igara više nećete naći. Za primjer uzmimo textualne rpg-ove. Kad sam rekao svom prijatelju da igram jednu takvu igru, slijedilo je onakva "fuj" faca i komentari tipa "daj, to su najgluplje igre od svih".
Sve više generacija misli da je dobra grafika sve. Mislim, vjerojatno bi se nekome od tih ljudi igra svidjela, ali da ju igraju više od 5 minuta.
Onako, malo odigra da vidi kakvo je, zgadi mu se zbog grafike i odloži igru negdje po strani.
Prije nekog vremena sam skužio da su te igre puno kvalitetnije po igrivosti.
Pošto sam i ja,tehnički, "klinac" od 13 godina, nisam imao prilike odigrati većinu legendarnih igara.
Prije nekoliko dana počeo sam igrati prvi Doom. Zadivljen sam. Fenomalna je. Nije nimalo monotona, čak ima dobru mjuzu.

Prije sam mislio da su te igre legendarne zato jer u to vrijeme nije bilo boljeg, ali i sada te igre su itekako igrive. Naročito zbog atmosfere.
Nijedna grafika ne može stvoriti onakvu atmosferu kao u prvom Diablu.

Također, te igre dugujem svom prilično sporom stroju
:roll: No, i da imam nabrijanu kantu, i dalje bih igrao stare DOS legende :pray:
U zadnje vrijeme, ne igram uopće nove igre.
Sve najnovije igre o kojima se tu raspravlja... Ja nemam pojma o tome.
Zato zahvaljujem svima koji su glasali za otvaranje ovog podforuma, na kojem napokon imam o čemu pričat.

mrs.croft
01-12-2006, 15:05
Sve to općenito dijelim na 2 skupine:

-Klinci ili tinejdžeri koji su tek nedavno ušli u svijet igara,starci su mu kupili uberkonfu,i problem je što mu njegovi frendovi također klinci pune glavu svakakvim sranjima npr. ''e ovaj far cry je zakon'' ili ''jesi igro doom 3 ili hl2,imaju prejebenu grafiku'',i normalno pored toga nema vremena misliti o tome kakve su starije igre.

-Ljude u godinama,npr. 25,30,40 itd. Ljude koji su imali Commodore,Atari,Amigu,NES. Ljude koji se i danas sa guštom sjećaju tih dana. Ljude koji više cijene Doom 1 nego Doom 3, NFS 2 nego NFS Carbon, Warcraft 2 nego WoW.

Naime,drago mi je što imam jednog frenda koji je počeo igrat igre negdje 97.,no,danas je kraj 2006. a on još uvijek igra igre iz tog vremena. Kaže, te igre su ga jednostavno zarazile. Čak mu je HL1 bolji od HL2!!! Još i dan danas s njim volim odigrat pokoju partiju Fife 98. I mogu reć da najviše cijenim takve ljude.

karboniziran
01-12-2006, 15:06
Čuj,ti klinci su ti rođeni u kasnijem razdoblju,kada se tako rečeno,"bolja grafika" počela razvijati...meni grafika je čista estetika...neće ti promjenit doživljaj u igri...pray i doom 3 sam prešao samo zato što me pekla savjest zbog 400kn...sada sve više igram stare igre...fable,neverhood,abbe odyseey,full throttle,broken sword... klincima je okey ak sve pršti eksplozijom,ako ima hektolitara krvi koji pršte u različitim smjerovima,ako su lude puške i zgodna čudovišta sa crijevima koji vire...debili....to nije to....meni je priča i atmosfera uber alles...half-life 2 mi je najigra zbog atmosfere i lokacije...ne zbog grafike,napucavanja itd. ako mi je igra dosadna,odmah brišem,neće me nijedan hi-izrendani monster sprječit...atmosfera čoeče...to je ono bitno...zato mrzim codove i mofove zbog iste radnje - rat...dai nešt novo...stare igre zakoon...čak više poštujem igre sa lošom grafikom...prijatelji se čude...al da...tako e...

prie par dana frendu posudio neverhood,full throttle i abbe odyseey...
drugi dan mi vratio...ja pitam zašt? on grafika je odvratna! ja onak fool dai to ovamo miči šape s toga! jednostavno ne cijene ništa što bar vrijedi...
:cry:

Teon
01-12-2006, 15:39
Ma da ti klinci cijene samo grafiku, no ja si uvijek mislim zasto te kompanije ne reizdaju te iste naslove sa uber grafikom, po nizoj cijeni i nepromijenjene samo da imaju bolju grafiku zasigurno bi vise njih pocelo cijeniti starije igre odnosno te naslove, ali ipak grafika i kvari (barem meni kod nekih igara) tako da mi je npr. AoE bolji nego AoE 3 u pogledu grafike jer je ona nekako simpaticnija a u AoE 3 sve nest sareno, puno detalja, zatim Diablo 2 i 1(takodjer) ima savrsenu grafiku kakav Titan Quest, i bas sam neki dan instalirao X-Com: UFO Defense i nemrem se odvojit, gameplay je tako razradjen to je nesto nevjerojatno nisam nigdje vidio tako razradjenu takticku strategiju. :pray:
Od novijih igara jedino mi se jako svidio Splinter Cell, zbog atmosfere, i Total War i jos nesto igara, a GTA ide u skroz "krivom" smjeru, onaj top down pogled je bio fenomenala, i jurcanje aut(icem) pre ludo, sad je kao nesto kvazi RPG/sims/GTA
No sto mi je jos gluplje sto ti klinci koju tako jako "vole" grafiku i nove igre, sto gotovo nikad ne zavrse igru i onako istinski uzivaju u igri nego vise reda radi igraju i zato kaj su hitovi

EDIT:SZaboravih rec, avanture gotovo nimalo ne cijene, no niti nema previse dobrih novih, no najvise me se dojmio Still Life

Sonic_Moronic
01-12-2006, 15:56
Sve to općenito dijelim na 2 skupine:

-Klinci ili tinejdžeri koji su tek nedavno ušli u svijet igara,starci su mu kupili uberkonfu,i problem je što mu njegovi frendovi također klinci pune glavu svakakvim sranjima npr. ''e ovaj far cry je zakon'' ili ''jesi igro doom 3 ili hl2,imaju prejebenu grafiku'',i normalno pored toga nema vremena misliti o tome kakve su starije igre.

-Ljude u godinama,npr. 25,30,40 itd. Ljude koji su imali Commodore,Atari,Amigu,NES. Ljude koji se i danas sa guštom sjećaju tih dana. Ljude koji više cijene Doom 1 nego Doom 3, NFS 2 nego NFS Carbon, Warcraft 2 nego WoW.

Naime,drago mi je što imam jednog frenda koji je počeo igrat igre negdje 97.,no,danas je kraj 2006. a on još uvijek igra igre iz tog vremena. Kaže, te igre su ga jednostavno zarazile. Čak mu je HL1 bolji od HL2!!! Još i dan danas s njim volim odigrat pokoju partiju Fife 98. I mogu reć da najviše cijenim takve ljude.

Ja bi ovdje dodao i treću skupinu, u koju spadam ja.
One mlađe koji igraju stare igre :wink:
Nabavio sam komp negdje u 2001. , a obožavam stare rpg-ove i pucačine

Teon
01-12-2006, 15:59
[quote="mrs.croft":1jtz4d46]Sve to općenito dijelim na 2 skupine:

-Klinci ili tinejdžeri koji su tek nedavno ušli u svijet igara,starci su mu kupili uberkonfu,i problem je što mu njegovi frendovi također klinci pune glavu svakakvim sranjima npr. ''e ovaj far cry je zakon'' ili ''jesi igro doom 3 ili hl2,imaju prejebenu grafiku'',i normalno pored toga nema vremena misliti o tome kakve su starije igre.

-Ljude u godinama,npr. 25,30,40 itd. Ljude koji su imali Commodore,Atari,Amigu,NES. Ljude koji se i danas sa guštom sjećaju tih dana. Ljude koji više cijene Doom 1 nego Doom 3, NFS 2 nego NFS Carbon, Warcraft 2 nego WoW.

Naime,drago mi je što imam jednog frenda koji je počeo igrat igre negdje 97.,no,danas je kraj 2006. a on još uvijek igra igre iz tog vremena. Kaže, te igre su ga jednostavno zarazile. Čak mu je HL1 bolji od HL2!!! Još i dan danas s njim volim odigrat pokoju partiju Fife 98. I mogu reć da najviše cijenim takve ljude.

Ja bi ovdje dodao i treću skupinu, u koju spadam ja.
One mlađe koji igraju stare igre :wink:
Nabavio sam komp negdje u 2001. , a obožavam stare rpg-ove i pucačine[/quote:1jtz4d46]

Da i ja isto (imam 16 godina), no imao sam komp jos od 3. god he he, i sa tatom sam jos igrao PoP i Pac Mana sa mamom, to su bila vremena, onda poslije Doom, eh nakon nekoliko godina dosao je HL1 i to je bio vrhunac

Wizard
01-12-2006, 17:09
Pa nebih bas rekao da se ne cijene stari naslovi, svaki pravi gamer ih cijeni, uz njih smo proveli neke od boljih trenutaka nasih gamerskih zivota, to su cjenjene originalne igre koje su ucinile gaming onakvim kakav je danas, iako u to dobar nisam bio gamer ja cijenim te igre, ja igram te igre, to su igre koje su oblikovale gaming i zivcira me kad neki balavac koji u igri vidi samo reklamu i grafiku kaze da je nekalegendarna igra iz proslog desetljeca ili cak novija smece, i onda mi taj isti tip kaze da je gamer, to nemogu podnit, zato treba informirati Hrvtaski narod o tome sto je gaming, i one gamere koji to neshavacaju natjerati da shvate, postoje stvari, u ovomslucaju igre o kojima nesmijemo lose govoriti, igre koje si ti naveo u prvom postu su vecinom legendarn igre koje je vecina nas igrala i o njima se nesmi lose govoriti, ali svijet je podutjecajem amerike i svih njihovoh sranja, to je problem

Outmind
01-12-2006, 17:27
Ma stvar je u tome što najveći broj klinaca spada u prosjek, i što im se sviđa ono što se sviđa većini. Zašto svi igraju dotu? zašto svi igraju cod u multiplayeru? Pojma nemam, jer ni jedno ni drugo nije bog zna što posebno, ali klincima se sviđa. Ja jako cijenim starije igre i definitivno mi idu na živce ljudi koji samo briju na grafiku. Imam komp (ne isti) već 9 godina a prije toga sam imao nintendo, i još uvijek sada znam igrat neke stare nintendo igre, a kad mi je frend pred nekih 6 mjeseci nabavio planescape torment bio sam sretan ko mala beba! Ide mi na živce taj čisti konformitam tipa "ja igram to i to jer isto igraju i moji frendovi". Ne znam po čemu je recimo cod 2 bolji od jedinice ili moh, ili zašto se gta 1 ne bi mogao mjeriti sa san andreasom.Ako je igra kvalitetna i zabavna igrat ćeš je i za 15 godina, a to što je neka igra trenutno popularna ne znači ama baš ništa.

Arbiter of Change
01-12-2006, 17:43
2 pojma: Mainstreaming igara i mali balavci zaštićeni zakonom o zaštiti djece (bez uvrede ikome) pa ih se ne može pošteni naučiti pameti i da cijene ono što imaju.

Jednostavno su danas drugačija vremena nago kao što su bila prije, ali moguće je da se djeca žele uklapati a ne otkriti ono što ih stvarno zanima.

Evo ja, koliko imam.... 18? Prvu igraču "stvar" (neka japanska konzola) sam dobio kad sam imao 8 godina, a nakon toga PS1. Iako sam imao PS ipak sam odlučio igrati neke starije igre sa kompa (commodore i amiga kod frenda) i jednostavno su me neke igre fascinirale, njihova suština grafika mi nije bila baš važna.

Da skratim kukanje; mislim da to ovisi o pojedincu i njegovoj inicijativi da istraži stare i zaboravljene stvari, te da vidi na čemu se baziraju nove SHINY! igre.
:wink:

DrunkyDuck
01-12-2006, 17:51
Nije mi cudno, klincu stari iskesira novce za pilu, stari naravno nema pojma sto kupuje, klinac igra nastancane next-gen igre bez ikakve price i logike, ali s odlicnom grafikom. Zbog toga i stjece misljenje da nista osim grafike nije bitno, s cega je tesko preci na nesto sasvim suprotno, koncept da je bitno sve osim grafike.


...čak više poštujem igre sa lošom grafikom...prijatelji se čude...al da...tako e...
I u ovome je problem, nije rijec o losoj nego o starijoj grafici. Za klasicne Lucas Arts avanture (i ostale) ne mozes reci da imaju losu grafiku jer su svu napravili umjetnici, MI2 je koristio skenirane pozadine naslikane na papiru, npr.

Nema puno novijih igara u kojima sam uzivao. Problem je sto su sve je**no dosadne. Jedine koje sam s gustom odigrao su Morrowind, Fahrenheit i HL2. No one ipak nude vise od grafike.

Mozda se cini da sam protivnik next-gen grafike, ali sam ipak mislio upgradeati komp. zbog Obliviona od kojeg sam puno ocekivao. Sad cekam Bioshock.


Jos za kraj, procitajte ovaj manual (http://www.the-underdogs.info/games/d/dreamweb/files/dreamweb-m.zip)Sza Dreamweb, igru izaslu 1991 godine. Vidjet cete koliko je nekad paznje bilo posveceno samoj prici. Cak jos bolji primjer, ovo je samo uvod u pricu igre.

Sonic_Moronic
01-12-2006, 20:19
Današnji developeri nemaju mašte, sve je u lovi.
Netko bi pomislio da su već sve priče istrošene, ali to sigurno nije istina. Milijun zanimljivih radnji bi se moglo napraviti, samo da se uloži malo truda u ideju.

Za mene su igre izumrle negdje u 2002. godini.
Od tada nisam našao ništa zanimljivo, osim Splinter Cella i pokojih wormsa.

Za sada je nada u freeware igrama od autora koji prave igre samo iz gušta
:wink:

unknown
02-12-2006, 06:51
klinci kao klinci... daj mu desetak godina i shvatiti će.

Teon
02-12-2006, 12:56
Današnji developeri nemaju mašte, sve je u lovi.
Netko bi pomislio da su već sve priče istrošene, ali to sigurno nije istina. Milijun zanimljivih radnji bi se moglo napraviti, samo da se uloži malo truda u ideju.

Za mene su igre izumrle negdje u 2002. godini.
Od tada nisam našao ništa zanimljivo, osim Splinter Cella i pokojih wormsa.

Za sada je nada u freeware igrama od autora koji prave igre samo iz gušta
:wink:

Are we related, he he, igras gotovo slicne igra kao i ja, i jos si me pito za match u Diablu 2, ajme :fof:

Ali mozda bi i developeri ulozili truda da klinci prestanu igrat takve igre, i da pocnu shvacati sto je kvalitetno, developerima novac puno govori, sigurno bi razmislili da im manje pocnu stizat prihodi

GrannyKiller
02-12-2006, 17:28
ne da mi se sada filozofirat pa ću reći samo da stare igre rulaju. nema veze starija grafika, bitna je naravno igrivost.

netko je spomenuo CoD2....naprema prvom dijelu, suxa, naveliko. jednostavno loša nerazrađena igra.

a sada šta se next-gen grafike tiče, nemam ništa protiv, ona uvelike pridonosi atmosferi, samo da se developeri malo potrude oko priče.

Prince-Artas
02-12-2006, 19:32
ne da mi se sada filozofirat pa ću reći samo da stare igre rulaju. nema veze starija grafika, bitna je naravno igrivost.

netko je spomenuo CoD2....naprema prvom dijelu, suxa, naveliko. jednostavno loša nerazrađena igra.

a sada šta se next-gen grafike tiče, nemam ništa protiv, ona uvelike pridonosi atmosferi, samo da se developeri malo potrude oko priče.

grafika je jednino što se razvilo u novim igrama naspram starih, i to je žalosno

Outmind
02-12-2006, 20:49
Glupo je to što zapravo gaming subkultura poprima sve masovnije razmjeree. Time hoću reći da gdje ima interesa ima i zarade, pa umjesto da svaka 2-3 mjeseca izađe jedna kvalitetna igra svaki mjesec smo preplavljeni shit naslovima sklepanim na brzaka samo da se pridobije ljude koji nemaju određeno gamersko iskustvo i desetke pređenih igara iza sebe. Pred nekih 10 godina sve se to shvaćalo puno manje ozbiljno, ali je bilo nekako posebno i jedinstveno.

King tiger
02-12-2006, 21:22
97, kad sam bio mali klinac, prijatelj je imao PC(ili amigu nesjecam se vise)
i sjecam se da smo stalno kod njega visili, igrali Djuke, Wolfa, Kvejka,Doom
a i ostale, sad kad vidim nove igre muka mi dodje, pa nijedna skoro nema

onu atmosferu kao npr. djuka one tajne prostorije i fore i onaj prejeben
osjecaj kad igras. U pokusaju postizanja realnosti autori igara su se okrenuli
pravljenju bolje grafike i sterilnijeg gameplaya. Muka mi je vise od ovih
novih sranja, mjenjanja kompa da bih mogao zaigrat neku glupu igru.Neznam, sjecanje na predivne monkey i grim fandango, sam & max budi nostalgiju.Mislim, hebem ja cod2 sa svim sranjima kad je meni Djuka i Wolf bili bolji 100 puta.
Jednom me mladji prijatelj ugledao da igram wolfa i zgrozio, kaze kakva je to grozota, ja mu kazem da je bolja od ijedne igre koju je on igrao a on me gleda kao da imam kravlje ludilo, mislim da je to zbog toga sto su mnogi koji ne cijene stare igre nisu zivjeli u dobu kada se imala Amiga, prvi PC-i nego su oni fino odma uskocili na nove P4 i Athlone i furali Far-Cry i druge.

Neznam stvarno, ali znam da i danas obavezno odigram Duke-a :D

Wizard
02-12-2006, 22:43
neva viseigara s atmosferom, to su okusili oni koj su nedada davno igrali igre i oni koji danas shvacaju koliko su dobre te igre pa ih zaigraju, steta ali je to istina, a takih je svemanje i nazalost dansnja gamerska populacija i ona koja to tek postaje nece znati sto to znaci uziviti se u igrum sto znaci rava atmosfera, sto znaci pogledati iza svakog ugla, a danas je sve drukcije, tuzno ali istiniti, lova je sve unistila, da mi je znat zasto je covik tako glup pa toliko voli i cjeni taj jebeni komad papira koji sve unistava :-x

Outmind
02-12-2006, 23:25
neva viseigara s atmosferom, to su okusili oni koj su nedada davno igrali igre i oni koji danas shvacaju koliko su dobre te igre pa ih zaigraju, steta ali je to istina, a takih je svemanje i nazalost dansnja gamerska populacija i ona koja to tek postaje nece znati sto to znaci uziviti se u igrum sto znaci rava atmosfera, sto znaci pogledati iza svakog ugla, a danas je sve drukcije, tuzno ali istiniti, lova je sve unistila, da mi je znat zasto je covik tako glup pa toliko voli i cjeni taj jebeni komad papira koji sve unistava :-x

Mudro zboriš, ali imaš više typo-a čak i od mene :rotfl: :rotfl: :rotfl:

unknown
03-12-2006, 09:19
problem je u tome da današnje igre mogu donjeti malo toga novog

GrannyKiller
03-12-2006, 11:27
i sjecam se da smo stalno kod njega visili, igrali Djuke, Wolfa, Kvejka,Doom a i ostale, sad kad vidim nove igre muka mi dodje, pa nijedna skoro nema onu atmosferu kao npr. djuka one tajne prostorije i fore i onaj prejeben osjecaj kad igras.

da, tajne prostorije su bile zakon :D a tek fore...jao, kad se sjetim stare P 166-ice, koliko sam igrao na njemu kvejkova, đuka i svega...dan danas se gejma na njemu kod jednih prijatelja. :)


problem je u tome da današnje igre mogu donjeti malo toga novog

osim ako izmisle potpuno novi žanr...

Wizard
03-12-2006, 11:42
Izmisliti novi zanr, to jeprevise traziti, ima ouno toga sto se moze promjeniti, netrebaju novi zanrovi, ima dovoljno ideja, varijacija i svega, samo nema izdavaca koji se usude riskirati s novim stvarima koji nisu vec izlizane

Burek_fr0m_SPACE
03-12-2006, 12:21
Vidim uskoro i Before the Gaming Dies film... možda bi ga mogli mi snimiti.

Čux
03-12-2006, 12:22
prije dok je grafika ( za današnje standarde ) bila smeche, nije bila toliko bitna i cijenila se igrivost.
danas igra koja ima malo lošiju grafiku svi odma neće igrat samo zato jer izgleda zastarjelo bez obzira na igrivost.
oni koji nisu igrali wolfa, doom, đuku,..... prije 15 godina teško će cijeniti takve igre danas

W3DR4N
03-12-2006, 12:26
I današnja je grafika (za sutrašnje standarde) smeće.

Arbiter of Change
03-12-2006, 12:54
Stvar koja će ubuduće prodavati igre je (čini se) uber fizika, kao što ih je dosad prodavala uber grafika.

Ma dajte ljudi neki remake.

W3DR4N
03-12-2006, 13:48
problem je u tome da današnje igre mogu donjeti malo toga novog

Mogu zapravo donijeti puno toga. Uzet ću za primjer FPS žanr. Nekoliko fenomenalnih ideja je već korišteno, samo su ih maknuli, tj. nisu se kasnije primjenjivale.

Šta želim od recimo jedne Vietnamske pucačine (a i svih ostalih)?
-Želim da vrate onu fenomenalno izvedenu tromost lika iz System Shocka 2. Tako realne, fluidne kretnje napravljene u davnoj 99. Uz sav taj hardver i fizikalne modele, želim to natrag.
-Želim da vrate onu fenomenalnu interakciju s okolišem iz Duke Nukema i Sina. Ako su mogli prije deset godina, mogu i sada.
-Želim Ghoul iz Soldier of Fortuna i GeoMod iz Red Factiona u istoj igri, poduprijeta Havokom, Physxom, čime god.
-Želim potpuno micanje HUD-a. Ako želim vidjeti koliko mi je ostalo metaka, želim neki hold-reload button, gdje će moj lik na pola izvati šaržer i gdje ću sam prebrojati metke. Šta se tiče health bara, on je potpuno nepotreban. Jedan metak - jedan život, ili neki easy, sličan onom health sistemu iz CoD-a 2.
-Želim da se oružja zablokiraju (kao u BiA, na većim težinama). Takve stvari se događaju. Takve stvari su realne. To želim.
-Želim da razna vegetacija ispunjava svojuSfunkciju, a ne funkciju zamišljenih zidova ili estetike. Želim da moj lik zapne u grmlju kad kroz njega prolazi, i da se odriješim trzanjem miša ili već nekom jednostavnom upravljačkom metodom.
-Ne želim klasične linearne levele, nikad više. Želim mapu. Mapu gdje ću sam odrediti kako, kada i kuda.
-Želim da vremenski uvjeti više nisu estetski dojam. Želim da me kiša uspori i gotovo uništi fov. Želim da me sunce zaslijepi, i da maknu besmisleni lens-flare efekt.
-Želim da maknu bilo kakvu glazbu, pozadinsku, combat music, sve. Ako već žele glazbu u ratnoj igri, nek na jednog suborca stave mali prijenosni radio s onim propagandim radijima. Za atmosferu nema ništa boljeg od poluispravnog radija, Wrightovog countrya, i vodnika koji psuje vojnika da izgasi to da ga Charlie ne čuje.
-Želim atmosferu Voda Smrti. Ne želim da iz svakog pixela strši poruka: napravila nas je firma u 10 mjeseci i zato nam je atmosfera nikakva.
-etc etc etc

Sad vidite kako zapravo ne tražim ništa novo, već tražim da ponove izvanredne stare ideje. Uz toliko plaćeni hardware, i toliko plaćene igre, zar puno tražim?

Wizard
03-12-2006, 14:14
Nije problem u nedostatku ideja, nego u nedostatku hrabrosti da se izadje na trziste s novim (ili starim) danas svakako neuobicajenim idejama jer se nezna kakoce reagirati publika, najbolji i najlakse je reciklirati

Arbiter of Change
03-12-2006, 14:37
[snip]


Odlična lista, iako bi se ja u FPS-ovima zadovoljio samo sa ne linearnim mapama, ostalo je većinom estetika (a mislim da se u to područje dovoljno ulagalo do sada, iako možda u krivom smjeru).

DrunkyDuck
03-12-2006, 14:50
Nije rijec o estetici, sve nabrojane stvari bi imale dosta ucinka na gameplay.

Ako pogledas bolje, vidjet ces da je Vedran govorio o Vijetnamskoj pucacini. Od nekog close-quarters urbanog FPSa ne mozes bas ocekivati ogromne mape i toliku kolicinu nelinearnosti.

Nego, jako dobar post sa Vedranove strane, ali problem je sto bi dosta gamera reklo: "Si ti lud, znas ti koliko je to posla?" Pa zar nije normalno od next-gen igara ocekivati next-gen sadrzaj? Ili od placenih developera da naprave svoj posao?


BTW, cini mi se da je u izradi realistican HL2 mod iz kojeg je potpuno uklonjen HUD. Igrac mora sam voditi racuna o preostaloj kolicini municije. Kada primi metak pocne zujanje u usima, glasno disanje, kucanje srca koje je sve intenzivnije sto je igrac blize smrti.

Sonic_Moronic
03-12-2006, 20:12
Dobra lista...

Većinom se radi o realnosti. To i ja želim.
Npr. U King Kongu je fenomalno kad isključiš cijeli HUD.

Outmind
03-12-2006, 20:42
A meni bi recimo bila dobra neka hybrid igra, ali kad velim hybrid onda mislim totalno pomiješani žanrovi. Recimo ja si to zamišljam ovako: radnja igre smještena je u neko ratno doba (samo ne ww2 jer mi ga je vec stvarno pun qurac!) I ti si sad na početku igre neki totalni balavi private koji niš ne zna. Sad bi prvi dio igre bio fps/rpg gdje bi ti kroz trening i prvih nekoliko misija, u stilu cod-a, skupljao exp i poboljšao svoje sposobnosti i svoj rank u vojsci. Nakon nekoliko misija dobio bi svoj mali squad, i dobio bi zapovjdništvo nad recimo 6 ljudi i to bi postao taktički squad fps. Nakon nekoliko takvih misija dobio bi par ordena i napredovao do višeg čina čime bi dobio odgovornost nad cijelim jednim vojnim kampom. E sada bi igra nakratko prešla na city building gdje bi trebalo pomno izgraditi ratni kamp i održavat njegov micromanagement. Nakon toga bi igra postala čisti izometrijski rts sa par misija u pravoj maniri C&C-a. Paralelno bi par misija moglo biti o nekom pilotu ili tenkisti, čije bi se priče nekako ispreplele sa pričom glavnog lika.

Svjestan sam da se takvo što nikad neće napraviti, ali da ovakvu igru naprave stvarno bi bila osvježenje.

medusa
03-12-2006, 21:12
SPa zar nije normalno od next-gen igara ocekivati next-gen sadrzaj? Ili od placenih developera da naprave svoj posao?
pa vidiš, stvar je u tome da većina novca koje zarade igre ne odu u džep od programera, onih koji su izradili igre, nego u marketing. zarađuju debeli menađeri koji ništa ne rade, a programeri zarade malo, samo prosječnu plaču(američku) inače, za mene grafika nije najvažnija, po meni grafika je tu da odvuče pažnju igrača od lošeg sadržaja idre( postoje iznimke, ali i hrpe igara s dobrom grafikom i lošim sadržajem)

unknown
04-12-2006, 08:05
problem je u tome da današnje igre mogu donjeti malo toga novog

Mogu zapravo donijeti puno toga. Uzet ću za primjer FPS žanr. Nekoliko fenomenalnih ideja je već korišteno, samo su ih maknuli, tj. nisu se kasnije primjenjivale.

Šta želim od recimo jedne Vietnamske pucačine (a i svih ostalih)?
-Želim da vrate onu fenomenalno izvedenu tromost lika iz System Shocka 2. Tako realne, fluidne kretnje napravljene u davnoj 99. Uz sav taj hardver i fizikalne modele, želim to natrag.
-Želim da vrate onu fenomenalnu interakciju s okolišem iz Duke Nukema i Sina. Ako su mogli prije deset godina, mogu i sada.
-Želim Ghoul iz Soldier of Fortuna i GeoMod iz Red Factiona u istoj igri, poduprijeta Havokom, Physxom, čime god.
-Želim potpuno micanje HUD-a. Ako želim vidjeti koliko mi je ostalo metaka, želim neki hold-reload button, gdje će moj lik na pola izvati šaržer i gdje ću sam prebrojati metke. Šta se tiče health bara, on je potpuno nepotreban. Jedan metak - jedan život, ili neki easy, sličan onom health sistemu iz CoD-a 2.
-Želim da se oružja zablokiraju (kao u BiA, na većim težinama). Takve stvari se događaju. Takve stvari su realne. To želim.
-Želim da razna vegetacija ispunjava svojuSfunkciju, a ne funkciju zamišljenih zidova ili estetike. Želim da moj lik zapne u grmlju kad kroz njega prolazi, i da se odriješim trzanjem miša ili već nekom jednostavnom upravljačkom metodom.
-Ne želim klasične linearne levele, nikad više. Želim mapu. Mapu gdje ću sam odrediti kako, kada i kuda.
-Želim da vremenski uvjeti više nisu estetski dojam. Želim da me kiša uspori i gotovo uništi fov. Želim da me sunce zaslijepi, i da maknu besmisleni lens-flare efekt.
-Želim da maknu bilo kakvu glazbu, pozadinsku, combat music, sve. Ako već žele glazbu u ratnoj igri, nek na jednog suborca stave mali prijenosni radio s onim propagandim radijima. Za atmosferu nema ništa boljeg od poluispravnog radija, Wrightovog countrya, i vodnika koji psuje vojnika da izgasi to da ga Charlie ne čuje.
-Želim atmosferu Voda Smrti. Ne želim da iz svakog pixela strši poruka: napravila nas je firma u 10 mjeseci i zato nam je atmosfera nikakva.
-etc etc etc

Sad vidite kako zapravo ne tražim ništa novo, već tražim da ponove izvanredne stare ideje. Uz toliko plaćeni hardware, i toliko plaćene igre, zar puno tražim?

to si jučer sanjao ?

sfc_PsychQ
04-12-2006, 11:16
To sam i ja mislio za StarCraft, da nece bit te strategije koja ce mu bit do pete. Onda je izašo DoW i pokopao StarCraft. Sada mislim isto za DoW, premda CoH nisam igro :p
shefe sad si se prosro, starcraft bio i osto car i neznam dali ce ga ko uspijeti dostici.

pa sc je i dan danas igriviji i ima vise online igraca nego te tvoje dvije igre zajedno u narednih 5 godina, a izaso je krajem 97,9 godina i jos se igra, jel ti to sto govori? :fof:

Arbiter of Change
04-12-2006, 11:33
pa sc je i dan danas igriviji i ima vise online igraca nego te tvoje dvije igre zajedno u narednih 5 godina, a izaso je krajem 97,9 godina i jos se igra, jel ti to sto govori? :fof:

Manji hardwerski zahtjevi? :D

W3DR4N
04-12-2006, 14:59
to si jučer sanjao ?

Da. Kad sam se probudio, navukao sam svoj žuti star trek kombinezon, i otišao ponoviti Klingonsku gramatiku. Sexy time.

Gothmog
04-12-2006, 20:49
Zašto se ne cijene stare igre?

Zar to ne ovisi od covjeka do covjeka?

Ja osobno cijenim i uzivam...i vec sam jedanput otvorio temu,koja se ticala manjka originalnosti u novih igara...

p.s.
da se ne cijene,zar ne bi vec bile abandonware?

Čale
05-12-2006, 23:33
reći ću vam ja nešto. Otkako je moja mašina zastarila i više nisam mogo' igrat najnovije igre, okrenuo sam se starim. I kažem vam, nema boljih igara od deus ex-a, fallouta 1&2, arcanima i blitzkriega! ako ste igrali fallout, samo se sjetite bolesnog osječaja moći nakon što nekom super mutantu sa 30metara udaljenosti odvalite pola tjela jednim metkom it snajpera... ahhh, sve me trnci prođu.

Lord Jambrek
06-12-2006, 10:01
Zašto? Zato jer danas svi se nabrijavaju na neku grafiku i da se mogu pravit svojim frendovima da njihov komp može pokrenut oblivion na 1200000x1000000 sa 5000x AA i da ga vrti na 70000000000FPS-a. Tak sam ja frendu iz razreda posudio svoju najdragocjeniju igru koju imam, naime riječ je o thief the dark project. Nakon 1 dan mi ju on vrati i veli, kakvo si mi to smeće dal, čim sam ju upalio i vidio grafiku ugasio sam ju jer je igra ružna. Ja sam osto u nevjerici kak je mogo ispljuvat definitivno najbolju igru svih vremena. I veli mi da je taj thief KOPIJA splinter cella i nemožeš njemu objasnit da je thief stariji od splinter cella više od 5 godina.

Burek_fr0m_SPACE
06-12-2006, 10:14
thief KOPIJA splinter cella
A i onaj Unreal pokrade onog komentatora iz DotA-e... uf, htio sam nekome glavu otkinut kad sam to čuo.

Lord Jambrek
06-12-2006, 10:18
[quote="Lord Jambrek":3bfgm7ee]thief KOPIJA splinter cella
A i onaj Unreal pokrade onog komentatora iz DotA-e... uf, htio sam nekome glavu otkinut kad sam to čuo.[/quote:3bfgm7ee]

nisi jedini.

BlackDCRO
10-12-2006, 14:24
Meni ce te stare igre uvijek ostati super...
To su bila vremena, kad sam dobio svoj prvi pc, uz njega sam dobio igre age of empires, diablo I i fifu neku staro, kolko se sjecam...
Tad sam se totalno uzivio u igre, jos i dan danas su mi bolje od nekih super grafike...
Jebiga taj klinac nije igrao igre u vrijeme kad nije bilo san andreasa, undergrounda i slicnih igara, jednostavno nije bio dovoljno star da bi mogao igrati igre poput diabla, age of empiresa, wc2...

Samael
12-12-2006, 12:10
Stare će uvijek biti dobre, jer tada je sve to bilo novo, i imalo je nikad prije viđeni sadržaj. A sad je sve viđeno i teško je napraviti nekakav pomak naprijed, neku revoluciju kakvu je donio Half-Life ili neko drugo remek-djelo. Nove igre će imati vrhunsku grafiku i igrivost, no što je s onim oduševljenom kakvo smo gledali u Diablu ili atmosferi u Baldur's Gate, te Falloutu. Nije najvažnija grafika, to svi znaju, važno je da igra posjeduje nešto što će nas tjerati da je mahnito igramo po cijele dane i noći, a ne da kažemo ,, Sutra ću ovaj enemyja, sad mi se neda, jer sam ga već prije gledao".
...
TBC

unknown
12-12-2006, 12:56
klinci, ne znaju što su dobre igre.

v4MP1r3
16-12-2006, 00:38
klinci, ne znaju što su dobre igre.

vazna im je grafika i kako se igrICA reklamira, to je to
prije nije bilo uopce prevelike reklame, prije je bilo "s frenda na frenda"...
a sad, pih

ugl, ja bi radje zaigrao kojeg "zool 2" nego neku drugu fensi-smensi novu arkadu...koje btw wise ni nema, nema dobrih arkada... to je zalosno, dodje 3D i srkade se zaboravljaju, ili ako se pojave, to vise uopce nisu arkade nego RPGovi...
ufff...

Sonic_Moronic
18-02-2007, 01:51
Ah, ovdje stalno čujem "Klinac je, nema pojma".

Glupav je taj izgovor. Nema to veze što je klinac, možeš ti poštovati dobru igru koliko god si star. Također možeš biti i postariji čovjek kojemu se gade starije igre.

Sve je to relativno.

Burek_fr0m_SPACE
18-02-2007, 10:39
Ah, ovdje stalno čujem "Klinac je, nema pojma".

Glupav je taj izgovor. Nema to veze što je klinac, možeš ti poštovati dobru igru koliko god si star. Također možeš biti i postariji čovjek kojemu se gade starije igre.

Sve je to relativno.
Nemoj ni ti to "klinac" bukvalno shvatati. Kada se u navedenim izjavama spominju "klinci", više se misli na neku nezrelost i ograničena shvatanja, nego na godine. Tebe, npr., ne bih nazvao klincem, dok bi fenixa (za kog sam šokantno spoznao da je moje godište) nazvao... Baš kako si rekao - sve je to relativno.

THUNDER_DINIX
18-02-2007, 11:51
ja cijenim stare igre, za dobra stara vremena. ali posto tehnologija napreduje i izlaze nove igre, stare nazalost prelaze u zaborav :(

19-02-2007, 18:07
Stare igre su po meni super.
Ne znam zašto ih ne cijene više, isto tako i kod mene. Mislim, moji frendovi i ja vecina igramo starije naslove, pošto mi to više paše.
Ali, ne volim kada naletim na klinjad, kojoj je grafika najvažniji segment igre. Tako, oni deru San Andreas, nisu ni igrali prvi GTA.
Ili Quake 4, sigurno nisu igrali Quake 2.

vjever_masni
19-02-2007, 18:10
ah, quake 2....32 sdr-a.....dobar, dobar

THUNDER_DINIX
19-02-2007, 18:11
pa kakve veze ima ako nisi igrao prijasnje dijelove igre? znaci, nemozes igrat nastavak ako prije toga nisi igrao prvi dio serijala? bullshit

19-02-2007, 18:19
pa kakve veze ima ako nisi igrao prijasnje dijelove igre? znaci, nemozes igrat nastavak ako prije toga nisi igrao prvi dio serijala? bullshit

Ajd daj nešto pametno od tebe. Nemoguće.
Ne kažem da ne mogu igrat, nego izmišljaju, prave se važni.. ma ne moš shvatit..

Armachus
20-02-2007, 14:38
klinci, ne znaju što su dobre igre.

Upravo tako, važna im je grafika , dobar zvuk i da je sve onako moderno... oružja, mjesto radnje, itd...

Meni su osobno dobre stare igre, draže su mi od novih... najbolja mi je DOOM ! :pray:

Sonic_Moronic
20-02-2007, 14:59
Mah, jadno mi je kad netko kaže npr. "SA je najbolji gta" , ili "Oblivion je najbolji TES", a nisu uopće igrali sve nastavke.

Žalosno je gledati kako su skoro svi žanrovi prije bili bolji nego sada...

RPG, simulacije letenja, avanture... Danas jednostavno igramo što se da, i "u-jebote-koja-grafika" generacija ne zna za bolje, dok mi to sve igramo sa gorkim osjećajem... Uvijek nešto "fali".

Ne može meni ni doom 3 napraviti strah i atmosferu kakva je u TES 1. Hodam po dungeon-u, nabasam na zid, okrenem se, a pred menom se odjednom pojavi ratnik...Premda nije igra ni napravljena zbog nekakvog straha, mene to jednostavno usere...

Ne sviđa mi se i današnji nedostatak platformskih arkada... Naravno, ako koja i dođe, bude najveće sranje... Zar ću vječno moći uživati u prehistoriku 2?

Armachus
20-02-2007, 15:35
tako meni likovi iz razreda kažu:

- SA je bolji od Vice City-a

- FIFA 2007 je bolja od neke starije FIFE !

Ili dođe neka nova igra i oni odmah se užive u to, a one starije onda prestanu igrat... kako jadno...

THUNDER_DINIX
20-02-2007, 15:38
najvise me nervira sto se kad je dosao WOW, odmah zaboravio dobri, stari Warcraft RTS, i kad je DOTA dosla također. sjecam se da smo prije u igraoni stalno przili TFT i CS 1.6 u LAN-u, a odkako su dosli WOW i DOTA, svi prestali ovo igrat :(

DrunkyDuck
20-02-2007, 17:51
Zar ću vječno moći uživati u prehistoriku 2?
Heart of Darkness (http://www.mobygames.com/game/heart-of-darkness)
Comix Zone (http://www.mobygames.com/game/comix-zone)
Alien Carnage a.k.a. Haloween Harry (http://www.mobygames.com/game/alien-carnage)
Out Of This World (http://www.mobygames.com/game/out-of-this-world)
Blackthorne (Blizzard) (http://www.mobygames.com/game/blackthorne)
Flashback (http://www.mobygames.com/game/flashback-the-quest-for-identity)
Earthworm Jim (http://www.mobygames.com/game/earthworm-jim)
Earthworm Jim 2 (http://www.mobygames.com/game/dos/earthworm-jim-2)
The Lost Vikings (http://www.mobygames.com/game/lost-vikings)
Norse By Norse West: The Return of the Lost Vikings (http://www.mobygames.com/game/dos/norse-by-norse-west-the-return-of-the-lost-vikings)
Oddworld: Abe's Odysee (http://www.mobygames.com/game/windows/oddworld-abes-oddysee)
Oddworld: Abe's Exodus (http://www.mobygames.com/game/windows/oddworld-abes-exoddus)

Zelis jos?

W3DR4N
20-02-2007, 18:06
Ima i danas masa 2D platformera, samo šta ne postoji tako dobar marketing koji bi to ugurao u regularnu prodaju po punoj cijeni.

Jedan od favorita je Gish (http://www.chroniclogic.com/index.htm?gish.htm).

Sonic_Moronic
20-02-2007, 18:40
Zar ću vječno moći uživati u prehistoriku 2?
Heart of Darkness (http://www.mobygames.com/game/heart-of-darkness)
Comix Zone (http://www.mobygames.com/game/comix-zone)
Alien Carnage a.k.a. Haloween Harry (http://www.mobygames.com/game/alien-carnage)
Out Of This World (http://www.mobygames.com/game/out-of-this-world)
Blackthorne (Blizzard) (http://www.mobygames.com/game/blackthorne)
Flashback (http://www.mobygames.com/game/flashback-the-quest-for-identity)
Earthworm Jim (http://www.mobygames.com/game/earthworm-jim)
Earthworm Jim 2 (http://www.mobygames.com/game/dos/earthworm-jim-2)
The Lost Vikings (http://www.mobygames.com/game/lost-vikings)
Norse By Norse West: The Return of the Lost Vikings (http://www.mobygames.com/game/dos/norse-by-norse-west-the-return-of-the-lost-vikings)
Oddworld: Abe's Odysee (http://www.mobygames.com/game/windows/oddworld-abes-oddysee)
Oddworld: Abe's Exodus (http://www.mobygames.com/game/windows/oddworld-abes-exoddus)

Zelis jos?

Haha, ti si car... Za svaki post moraš davati hrpu informacija :D

Ma to sam rekao samo za primjer...

dugi
01-04-2007, 14:54
Sve je u nazivu. Želim odgovor.



Ajde, da sve ne ostane na besmislenoj i prekratkoj temi, ispričat ću anegdotu kako sam stekao taj dojam, tj. bolje rečeno, potvrdio svaku sumnju da je tako.
Pa krenimo. Pred par tjedana, dobio sam od susjeda zamolbu da mu klincu (neću navoditi godine da se neki forumaši ne uvrijede) sredim računalo, jer je nešto pošlo krivo. I uglavnom, mali hoće da mu "popravim" windoze i kad već to sve radim, da mu stavim par igara da ima šta igrati. I tako ja preuzmem konfiguraciju i diskove. Nakon formata diska, windoza, service packova i drivera, šta je nepotrebno za ovu temu, sjetim se da mi je rekao da mu stavim par igara. Pošto se meni neda tražiti i žicati okolo nešto novije, niti mi se da instaliravati gabarite od 4-5 gigabajta, uzmem ono šta ja igram, ono šta imam na vlastitom računalu, prve diskove pri ruci, par kompilacija ne tako starih igara. Među ostalim, tu su se našli quake 2, re-volt, system shock 2, neverhood, monkey 3, x-wing alliance, majesty, dungeon keeper 2, battlezone, diablo 2. Onako, manje-više pomalo svega. Mislim, sve su tu odreda kvalitetni naslovi, sati, dani, tjedni, ma mjeseci kvalitetnog gameplaya. Nakon par dana, skočim ja do njih na kavicu da vidim kako to sve funkcionira. I tip mene pita šta sam mu to stavio? Kaže da je to staro i ružno i da je on stavio one svoje san andrease, undergrounde, call of dutye i ostale gluposti. Šta fali onim igrama da danas nisu igrive? Igre ne zahtjevaju 3 i po gigaherca, igre nemaju normal-mappirane texture, sm3? Zar je to toliko bitno da se igra ne bi mogla igrati? Recite vi meni.


Imam 35 godina i igram se jos od vremena Amige.Odigrao sam vecu igri koje si nabrojao ali danas bi igranje tih igri smatrao kaznom.Da grafika je vazna.Igre nisu filmovi koji vremenom ne zastarjevaju.Dobar film ce uvjek biti gledan.Tehnoloski zasarjela igra je upravo to ,tehnoloski zastarjela igra i motiv za ponovnim igranjem moze jedino biti nostalgija ili nedostatak financija koliko got vi svi to njekali.Da te igre su stare i ruzne i ako imam dobru alternativu u vidu nove igre necu dvojiti ni trenutka.Ali tko voli nek izvoli,Amigu i flopi u ruke i udrite.Kaj vas briga za druge.

Matilda Mother
01-04-2007, 17:47
Imam 35 godina i igram se jos od vremena Amige.Odigrao sam vecu igri koje si nabrojao ali danas bi igranje tih igri smatrao kaznom.Da grafika je vazna.Igre nisu filmovi koji vremenom ne zastarjevaju.Dobar film ce uvjek biti gledan.Tehnoloski zasarjela igra je upravo to ,tehnoloski zastarjela igra i motiv za ponovnim igranjem moze jedino biti nostalgija ili nedostatak financija koliko got vi svi to njekali.Da te igre su stare i ruzne i ako imam dobru alternativu u vidu nove igre necu dvojiti ni trenutka.Ali tko voli nek izvoli,Amigu i flopi u ruke i udrite.Kaj vas briga za druge.

ponavljam: nije sve u grafici! :?

Lord of Darkness
01-04-2007, 18:00
Sve je u nazivu. Želim odgovor.



Ajde, da sve ne ostane na besmislenoj i prekratkoj temi, ispričat ću anegdotu kako sam stekao taj dojam, tj. bolje rečeno, potvrdio svaku sumnju da je tako.
Pa krenimo. Pred par tjedana, dobio sam od susjeda zamolbu da mu klincu (neću navoditi godine da se neki forumaši ne uvrijede) sredim računalo, jer je nešto pošlo krivo. I uglavnom, mali hoće da mu "popravim" windoze i kad već to sve radim, da mu stavim par igara da ima šta igrati. I tako ja preuzmem konfiguraciju i diskove. Nakon formata diska, windoza, service packova i drivera, šta je nepotrebno za ovu temu, sjetim se da mi je rekao da mu stavim par igara. Pošto se meni neda tražiti i žicati okolo nešto novije, niti mi se da instaliravati gabarite od 4-5 gigabajta, uzmem ono šta ja igram, ono šta imam na vlastitom računalu, prve diskove pri ruci, par kompilacija ne tako starih igara. Među ostalim, tu su se našli quake 2, re-volt, system shock 2, neverhood, monkey 3, x-wing alliance, majesty, dungeon keeper 2, battlezone, diablo 2. Onako, manje-više pomalo svega. Mislim, sve su tu odreda kvalitetni naslovi, sati, dani, tjedni, ma mjeseci kvalitetnog gameplaya. Nakon par dana, skočim ja do njih na kavicu da vidim kako to sve funkcionira. I tip mene pita šta sam mu to stavio? Kaže da je to staro i ružno i da je on stavio one svoje san andrease, undergrounde, call of dutye i ostale gluposti. Šta fali onim igrama da danas nisu igrive? Igre ne zahtjevaju 3 i po gigaherca, igre nemaju normal-mappirane texture, sm3? Zar je to toliko bitno da se igra ne bi mogla igrati? Recite vi meni.

Ja bih toga šamaro dok god sam živ.

Meni osobno ne treba super ultra omg grafika. JA želim gameplay!!

Matilda Mother
01-04-2007, 18:10
Meni osobno ne treba super ultra omg grafika. JA želim gameplay!!

tako je! :pray:

whiskey
01-04-2007, 19:42
Neman pojma kako san priskocija ovu temu ranije. No dobro.. Evo, uvaženi kolega Vedran je u par navrata spomenija igru MAJESTY... i kakva je to igra bila... Bija je cak najavljen nastavak ali ga je nažalost otkazalo ni sam neznam zašto. Ta igra je sadržavala nešto novo tada i danas još nisam naiša na nešto slicno i koliko mi je poznato u to vrime možda je 10 ljudi u hrv igralo tu igru, naime pod kontrolu ste dobili svoj fantasy grad i mogucnost izrade raznoraznih građevina kojima je specijalnost bila štovanje raznih bogova ili mogucnost izrade nekih obicnih akademija koje su se bazirale na izradu samog skilla, oklopa itd. Iz tih građevina su izlazili heroji razlicitih specijalnosti i šta je bilo ono nešto novo u toj igri slijedi... Niste mogli upravljati herojima vec samo stavljati nagrade na određeni dio mape od interesa, recimo na leglo nekih monstera koji bi napastovali kraljevstvo. Ako bi AI heroja svatija da je nagrada dostojna njegovog odlaska na tu lokaciju on bi otiša sam bez moje naredbe, tada bi heroj u slucaju uspješnog ciscenja štetocina dobija level i zlato te bi on sam za sebe kupova nove armore, oružja itd. Heroj bi onda bija ucinkovitiji,dobiva nove magije i skillove i meni ka takozvanom bogu u igri bija zanimljiviji i efikasniji. To je bija sasvim novi koncept i ja san doslovno bija zalipljen na tu igru misecima.. Igra je imala neki svojevrsni šarm, simpaticnu grafiku i uglavnom to je bija pun pogodak. Ako niste odigrali sljedi vam nešto šta niste doživili u svitu gaminga. Iskrena preporuka, Majesty. :pray:

DrunkyDuck
01-04-2007, 19:57
Da grafika je vazna.
Fali ti jedna rijec. "meni"

Tehnoloski zasarjela igra je upravo to ,tehnoloski zastarjela igra i motiv za ponovnim igranjem moze jedino biti nostalgija ili nedostatak financija koliko got vi svi to njekali.
To nije cinjenica samo zato jer si tako napisao.

Da te igre su stare i ruzne i ako imam dobru alternativu u vidu nove igre necu dvojiti ni trenutka.
Stvar osobnog odabira, rekao bih.

Kaj vas briga za druge.
Uzmi svoj savijet.

Samo zelim reci da je sve stvar ukusa. Kad god bi otisao u Algoritam s ciljem nabavka neke novije igre (sad vise ne) bi na kraju izasao sa par klasika. Nema tih shadera koji ce se moci mjeriti sa MI humorom, AvP atmosferom, Broken Sword pricom, itd. No to je samo moje misljenje.
Zasto shaderi (grafika)? Zato jer to danas prodaje igre. Cast malobrojnim iznimkama koje na kraju tako i tako ne ispadnu nesto.

dugi
01-04-2007, 21:26
Nije samo meni vazna grafika.Pa ne kupujem ja jedini nove igre.Da je tako gaming bi nestao.Upravo nove tehnologije ga drze na zivotu jer ideje su dobrim djelom iscrpljene slicno kao i u filmskoj industriji.Nastavci nastavaka.Sto ce me natjerati da kupim vec toliko prozvakanu formu ako ne nova grafika koja sa sobom donosi i novu dimenziju igrivosti.Atmosfericne igre su dosle upravo napretkom tehnologije a to je ono sto ja volim ,atmosfericnu igru.Naravno mora biti i zabavna.Iskreno volio bi da tehnologija uspori jer sam pomalo umoran od toga da budem u toku.Ali povratka na staro za mene nema.Ljepse je meni danas nego prije 20 godina.Prije si morao biti mastovit ,danas cisti adrenalin.

Ponavljam dragi moji retrici tko voli neka izvoli.Amige sa tavana nazad u ruke i nitko veseliji od vas.

Neven <R>
01-04-2007, 21:59
Ako je grafika glavna po važnosti, zašto se wii prodaje bolje od ostalih konzola? Zašto su Simsi i WoW najprodavanije igre, a i sami znamo da njima grafika nije glavni adut.
Kako se meni čini tržište cijeni neke druge stvari više od grafike, a i nitko ne govori da se danas trebaju raditi igre sa ružnom grafikom, samo želimo reći da one stare nisu za baciti i da su itekako igrive. (po meni puno igrivije nego danas, ako gledamo u globalu)

Epiic
02-04-2007, 19:35
Quest for Glory, preloša grafika, a jedan od naj rpgova. 8)

Ps1ho
02-04-2007, 21:17
Moj stav je da se uopce neopterecujem grafikom...
ev neki dan sam igro TES Arena i nije me odbila grafka niti nista takvo
igra mi je preteska :oops:

btw. sad vise neznam kak se zove igra, stara je, onak imate nekog cicu sa kacigom koji je doso sa spejs shutleom i onda mora nes skupljat, arkada neka...neko ima mozda, ili zna naslov?

DrunkyDuck
02-04-2007, 21:57
Commander Keen (http://www.mobygames.com/game-group/commander-keen-series)?

Ps1ho
03-04-2007, 23:11
Commander Keen (http://www.mobygames.com/game-group/commander-keen-series)?

ta je :pray: :pray: :pray:

Burek_fr0m_SPACE
04-04-2007, 00:58
Još jednom moram ponoviti kako sam u jednom danu 3-4 puta prešao Commander Keen 5 kako bih skužio SGA (Standard Galactic Alphabet)... Ah, to su bili dani... Prešao sam sve igre iz serijala. Zašto nema više dobrih platformera? CK je godinama totalno nenadjebiv.

The Boz
04-04-2007, 01:01
*Boz plays Đorđe Balašević - Neki Novi Klinci*

DJ Ass Kicker
06-04-2007, 01:25
Gdje se mogu kupiti starije igre npr. Unreal Tournament G.O.T.Y. Edition, Fallout, Fallout 2 i druge??? Takodjer zanima me zasto takve igre danas vecinom prodaju bez ikakvih dodataka... (najcesce je samo CD s igrom u kutiji)

Mafioz0r
17-04-2007, 22:52
Day of the Tentacle, Monkey Island, Sam and Max, Doom 2, Full Throttle, Quake 1..... to su bili dani....

FaTaL_mRkvA
18-04-2007, 09:54
starije igre se cijene kod one iskusnije gamerske populacije koji znaju kako je to bilo kad nisu postojale grafe od 1GB i processori sa 4 jezgre, a oni koji su tek nedavno ušli u gaming na stare igre kažu kako imaju lošu grafiku, dosadne su......

Svinjoguz
20-04-2007, 18:15
sjećam se tih davnih jutra kad sam prašio po HoMM3,Baldur1,2 extenzije za njega,stare kvake,Planescape Torment,C&C(Red Alert 1)...


carevi :pray: :pray:

DJ Ass Kicker
20-04-2007, 21:30
Ponavljam pitanje...

Gdje se mogu kupiti starije igre npr. Unreal Tournament G.O.T.Y. Edition, Fallout, Fallout 2 i druge??? Takodjer zanima me zasto takve igre danas vecinom prodaju bez ikakvih dodataka... (najcesce je samo CD s igrom u kutiji)

mrs.croft
21-04-2007, 17:39
Ponavljam pitanje...

Gdje se mogu kupiti starije igre npr. Unreal Tournament G.O.T.Y. Edition, Fallout, Fallout 2 i druge??? Takodjer zanima me zasto takve igre danas vecinom prodaju bez ikakvih dodataka... (najcesce je samo CD s igrom u kutiji)

Fallout Collection u Crovortexu za 150 kn...

cropir
27-04-2007, 20:20
hehe...igrao sam ja neke dos tipa ken i neke starije tipa claw i neznam, ali ove poznate naslove (doom quake fallout) nisam igrao a trebao bih...neda mi se jbg
najbolje prije, pašku patka smo ja i frendica satima ko mali igrali :D
jebote ovo :(

EDIT:
e da sjetio sam se jos, kad sam s mamom prelazio broken sword...daj di je to

Hazfer
01-05-2007, 18:37
hehe...igrao sam ja i neke starije tipa claw

ja ga jos imam... :D

Mafioz0r
02-05-2007, 14:26
Moj odgovor na naslov ove teme :
Mi "iskusniji" igrači cijenimo stare igre. Jedini koji ih ne cijene su mlađi igrači s jačim kompovima.
Pokažem ja frendu Day of the Tentacle, a on meni
"Daj ugasi to smeće, kaj ne vidiš da ima jedan piksel na metru kvadratnom."
Onda ja njemu : "Pa šta očekuješ, to je igra iz 1993. Šta te briga za grafiku, pa dobra je igra."
Onda on malo počne igrat. Preskoči uvodnu animaciju, koja je jedan od najsmiješnijih dijelova igre.
I kaže "Daj, šta je ovo, pa kome se da sve ovo slušati?".
Ja njemu "Pa da pratiš, ne bi..."
On meni : "Šta da pratim? Ovo smeće? Daj gasi to, ajmo igrat NFS Most Wanted."

On tako o jednoj od najboljih avantura svih vremena. To samo dokazuje da ćemo jedini ljudi koji će ikada cijeniti starije igre biti mi.

Slayer
02-05-2007, 18:09
Moj odgovor na naslov ove teme :
Mi "iskusniji" igrači cijenimo stare igre. Jedini koji ih ne cijene su mlađi igrači s jačim kompovima.
Pokažem ja frendu Day of the Tentacle, a on meni
"Daj ugasi to smeće, kaj ne vidiš da ima jedan piksel na metru kvadratnom."
Onda ja njemu : "Pa šta očekuješ, to je igra iz 1993. Šta te briga za grafiku, pa dobra je igra."
Onda on malo počne igrat. Preskoči uvodnu animaciju, koja je jedan od najsmiješnijih dijelova igre.
I kaže "Daj, šta je ovo, pa kome se da sve ovo slušati?".
Ja njemu "Pa da pratiš, ne bi..."
On meni : "Šta da pratim? Ovo smeće? Daj gasi to, ajmo igrat NFS Most Wanted."

On tako o jednoj od najboljih avantura svih vremena. To samo dokazuje da ćemo jedini ljudi koji će ikada cijeniti starije igre biti mi.

istina, ja sam isto mlađi igrač ali imam puno iskustva s kompom, još prije nego što sam se rodio komp je bio u mojoj kući a s 3 godine sam igrao motore i formule u DOS-u (čak mi je stari napravio skraćenice za pokretanje igara) :D :D :D , a da ne spominjem da sam na kompu naučio čitat i pisat :D :D

a što se tiče mlađih igrača s nabrijanim kompovima...... nemaju pojma o gamingu i nikad neće igrat igre koje smo mi igrali, a neke su i bolje od današnjih jer današnje igre imaju jedino grafiku kod starih igara su priča i igrivost na maximumu :wink: :wink: :wink:

Mafioz0r
02-05-2007, 19:17
You said it better than I ever could. :thumbs2:

mrs.croft
02-05-2007, 22:13
Moj odgovor na naslov ove teme :
Mi "iskusniji" igrači cijenimo stare igre. Jedini koji ih ne cijene su mlađi igrači s jačim kompovima.
Pokažem ja frendu Day of the Tentacle, a on meni
"Daj ugasi to smeće, kaj ne vidiš da ima jedan piksel na metru kvadratnom."
Onda ja njemu : "Pa šta očekuješ, to je igra iz 1993. Šta te briga za grafiku, pa dobra je igra."
Onda on malo počne igrat. Preskoči uvodnu animaciju, koja je jedan od najsmiješnijih dijelova igre.
I kaže "Daj, šta je ovo, pa kome se da sve ovo slušati?".
Ja njemu "Pa da pratiš, ne bi..."
On meni : "Šta da pratim? Ovo smeće? Daj gasi to, ajmo igrat NFS Most Wanted."

On tako o jednoj od najboljih avantura svih vremena. To samo dokazuje da ćemo jedini ljudi koji će ikada cijeniti starije igre biti mi.

takve ljude bi šamarao do besvijesti.

Karlo_from_Bjelovar
05-08-2007, 20:34
Sve to općenito dijelim na 2 skupine:

-Klinci ili tinejdžeri koji su tek nedavno ušli u svijet igara,starci su mu kupili uberkonfu,i problem je što mu njegovi frendovi također klinci pune glavu svakakvim sranjima npr. ''e ovaj far cry je zakon'' ili ''jesi igro doom 3 ili hl2,imaju prejebenu grafiku'',i normalno pored toga nema vremena misliti o tome kakve su starije igre.

-Ljude u godinama,npr. 25,30,40 itd. Ljude koji su imali Commodore,Atari,Amigu,NES. Ljude koji se i danas sa guštom sjećaju tih dana. Ljude koji više cijene Doom 1 nego Doom 3, NFS 2 nego NFS Carbon, Warcraft 2 nego WoW.

Naime,drago mi je što imam jednog frenda koji je počeo igrat igre negdje 97.,no,danas je kraj 2006. a on još uvijek igra igre iz tog vremena. Kaže, te igre su ga jednostavno zarazile. Čak mu je HL1 bolji od HL2!!! Još i dan danas s njim volim odigrat pokoju partiju Fife 98. I mogu reć da najviše cijenim takve ljude.

Ovako, citao sam temu jer mi se cinila zanimljivom i prestao sam nakon ovog posta i nekoliko slicnih ispod... mogu reci, (sorry na rijecniku) da si me totalno raspizdio! imam 12 godina (uskoro cu 13), i jos uvijek volim zaigrat abe's oddysesii... to mi je bila prva igra na kompu koju sam igro, druga je bila diablo2... ja bi dodao jos jednu skupinu: djeca koja imaju stariju bracu koja su ih vjerno gledala dok su igrali "stare" igre. jos uvijek volim zaigrat abea i onaj njegov "uupss" nakon sto ubi onog svoje rase. volim uzet svoju assasinku iz diabla i otic razvalit baala nakon sto mu zadilam xxx dmga sa svojim imba finishing moveom... MOLIM brata da mi nabavi vampire the masqurade: redamtion... preImBa igra... tako bi ju ponovno zaigrao, i vidio 3 face: kristofa, onog plavog tipa i onu mrsavu zenskicu... bloodrayne 1 da ni ne pricam... osobno imam atari i segu i najseXy igra na atariju mi je "Mouse"... ahhh... to su bili dani... a dok se sjetim morrowinda... komp bi mi mogo vrtit oblivion (sa onim oldblivon modeom) al ja nisam htio ni prismrdit... diablo 1: dungeni, lvlii, joojjj... sta me hvati... dok se sjetim dok je jedan moj frend, (godinu dana mladi od me, takoder ima starijeg brata) "presnimio" bratovog sorsera na 13 lvlu dungena sa svojim warriorom... kako ga je ovaj tuko ahahaha.... unreal tournament, 2003, ili 2004, nisam siguran... 3 puta bolje od quake 3. jos se sjecam dooma 2 dok moras one kartice skupljat.

nadam se da ce ovo promijeniti tvoje mišljenje...
btw. warcraft 3 je isto imba igra... :wink:

joj da, sad sam se sjetio, AoE 1&2 su zakon, po meni, trojka im nije ni do pocetka noznog malog prsta...

DrunkyDuck
05-08-2007, 20:46
Necemo sad valjda Warcraft 3 ubrajati pod Oldiese?

Joneleth_Irenicus
05-08-2007, 23:53
to je sasvim normalno po meni da neki mlađi ne žele ni pogledat neke starije igre... kao što su neki odrasli uz te starije, neki su uz te novije i njima se zato čini da te stare ne valjaju k**ca. Isto je npr. sa glazbom... 'ko danas od mlađih sluša neku klasiku ili nešto malo starije. Danas se kod mlađih sluša uglavnom rock/punk/metal (đe i ja spadam) ili tehno generalno gledajući i često se događa da čim čuju nekog berlioza odmah ga spljuju. To je tako... ljudska psiha :) Međutim, sjećam se kad je meni jedan profa rekao da bi zapravo od glazbe trebalo slušati svega pomalo, što je zapravo i točno... tako bi trebalo i sa igrama... ali i sa nekim drugim stvarima u životu. Jer kad se gleda samo sa jednog kuta često se dobije krivi dojam.

Joneleth_Irenicus
06-08-2007, 00:05
Sve to općenito dijelim na 2 skupine:

-Klinci ili tinejdžeri koji su tek nedavno ušli u svijet igara,starci su mu kupili uberkonfu,i problem je što mu njegovi frendovi također klinci pune glavu svakakvim sranjima npr. ''e ovaj far cry je zakon'' ili ''jesi igro doom 3 ili hl2,imaju prejebenu grafiku'',i normalno pored toga nema vremena misliti o tome kakve su starije igre.

-Ljude u godinama,npr. 25,30,40 itd. Ljude koji su imali Commodore,Atari,Amigu,NES. Ljude koji se i danas sa guštom sjećaju tih dana. Ljude koji više cijene Doom 1 nego Doom 3, NFS 2 nego NFS Carbon, Warcraft 2 nego WoW.

Naime,drago mi je što imam jednog frenda koji je počeo igrat igre negdje 97.,no,danas je kraj 2006. a on još uvijek igra igre iz tog vremena. Kaže, te igre su ga jednostavno zarazile. Čak mu je HL1 bolji od HL2!!! Još i dan danas s njim volim odigrat pokoju partiju Fife 98. I mogu reć da najviše cijenim takve ljude.

Pa dobro to su klinci j*b*te!

To je kao kad djeca od 12-13-14 godina pričaju o stvarima tipa menstruacija. To mi je baš sada palo na pamet pošto mi je jedan frend (14-15 g. - neznam ni ja koliko točno) rekao danas iz zajebancije da imam menstruaciju. nakon toga ga ja isto iz zajebancije pitam što je menstruacija, kad ono... on se samo nasmije. A štaš očekivat? da ti opiše cjeli proces (kojeg btw neznamo ni mi) a u školi ima još prirodu i društvo.
Djeca su... otkrit ce oni pomalo i te starije igre... neki.... neki ne.... na njihovu žalost.

raven5
06-08-2007, 00:22
Ugledajte se svi na mene :D Nisam zaigro NI JEDNUSigru izašlu nakon 2005-te... :D Ok serem :cry: Al od novih igara sam igro samo NFS:MW, GTA:SA, SS2 i SW:RC neznam kad su tocno izasle...

Systematic Reverse
06-08-2007, 00:42
hmm, ja stvarno nisam proveo vise od 1h igranja na neku novu igru, sve mi brzo dosadi. Vec duze vrijeme igram samo CS 1.6 i Warcaft. Imam jedan odlican primjer xD

Neki dan mi je frend posudio C&C Tiberium Wars, instaliram, mislim bit ce ok. Kad ono, odigrao sam sa 3 "rase" sto imaju i to je to, vise ga nisam ni pipnuo...

mrs.croft
06-08-2007, 23:39
[quote="mrs.croft":1rigvlwe]Sve to općenito dijelim na 2 skupine:

-Klinci ili tinejdžeri koji su tek nedavno ušli u svijet igara,starci su mu kupili uberkonfu,i problem je što mu njegovi frendovi također klinci pune glavu svakakvim sranjima npr. ''e ovaj far cry je zakon'' ili ''jesi igro doom 3 ili hl2,imaju prejebenu grafiku'',i normalno pored toga nema vremena misliti o tome kakve su starije igre.

-Ljude u godinama,npr. 25,30,40 itd. Ljude koji su imali Commodore,Atari,Amigu,NES. Ljude koji se i danas sa guštom sjećaju tih dana. Ljude koji više cijene Doom 1 nego Doom 3, NFS 2 nego NFS Carbon, Warcraft 2 nego WoW.

Naime,drago mi je što imam jednog frenda koji je počeo igrat igre negdje 97.,no,danas je kraj 2006. a on još uvijek igra igre iz tog vremena. Kaže, te igre su ga jednostavno zarazile. Čak mu je HL1 bolji od HL2!!! Još i dan danas s njim volim odigrat pokoju partiju Fife 98. I mogu reć da najviše cijenim takve ljude.

Ovako, citao sam temu jer mi se cinila zanimljivom i prestao sam nakon ovog posta i nekoliko slicnih ispod... mogu reci, (sorry na rijecniku) da si me totalno raspizdio! imam 12 godina (uskoro cu 13), i jos uvijek volim zaigrat abe's oddysesii... to mi je bila prva igra na kompu koju sam igro, druga je bila diablo2... ja bi dodao jos jednu skupinu: djeca koja imaju stariju bracu koja su ih vjerno gledala dok su igrali "stare" igre. jos uvijek volim zaigrat abea i onaj njegov "uupss" nakon sto ubi onog svoje rase. volim uzet svoju assasinku iz diabla i otic razvalit baala nakon sto mu zadilam xxx dmga sa svojim imba finishing moveom... MOLIM brata da mi nabavi vampire the masqurade: redamtion... preImBa igra... tako bi ju ponovno zaigrao, i vidio 3 face: kristofa, onog plavog tipa i onu mrsavu zenskicu... bloodrayne 1 da ni ne pricam... osobno imam atari i segu i najseXy igra na atariju mi je "Mouse"... ahhh... to su bili dani... a dok se sjetim morrowinda... komp bi mi mogo vrtit oblivion (sa onim oldblivon modeom) al ja nisam htio ni prismrdit... diablo 1: dungeni, lvlii, joojjj... sta me hvati... dok se sjetim dok je jedan moj frend, (godinu dana mladi od me, takoder ima starijeg brata) "presnimio" bratovog sorsera na 13 lvlu dungena sa svojim warriorom... kako ga je ovaj tuko ahahaha.... unreal tournament, 2003, ili 2004, nisam siguran... 3 puta bolje od quake 3. jos se sjecam dooma 2 dok moras one kartice skupljat.

nadam se da ce ovo promijeniti tvoje mišljenje...
btw. warcraft 3 je isto imba igra... :wink:

joj da, sad sam se sjetio, AoE 1&2 su zakon, po meni, trojka im nije ni do pocetka noznog malog prsta...[/quote:1rigvlwe]

a šta da ti kažem....svaka čast,jedan si od rijetkih....

Systematic Reverse
07-08-2007, 00:47
[quote="mrs.croft":2gp9ihao]Sve to općenito dijelim na 2 skupine:

-Klinci ili tinejdžeri koji su tek nedavno ušli u svijet igara,starci su mu kupili uberkonfu,i problem je što mu njegovi frendovi također klinci pune glavu svakakvim sranjima npr. ''e ovaj far cry je zakon'' ili ''jesi igro doom 3 ili hl2,imaju prejebenu grafiku'',i normalno pored toga nema vremena misliti o tome kakve su starije igre.

-Ljude u godinama,npr. 25,30,40 itd. Ljude koji su imali Commodore,Atari,Amigu,NES. Ljude koji se i danas sa guštom sjećaju tih dana. Ljude koji više cijene Doom 1 nego Doom 3, NFS 2 nego NFS Carbon, Warcraft 2 nego WoW.

Naime,drago mi je što imam jednog frenda koji je počeo igrat igre negdje 97.,no,danas je kraj 2006. a on još uvijek igra igre iz tog vremena. Kaže, te igre su ga jednostavno zarazile. Čak mu je HL1 bolji od HL2!!! Još i dan danas s njim volim odigrat pokoju partiju Fife 98. I mogu reć da najviše cijenim takve ljude.

Ovako, citao sam temu jer mi se cinila zanimljivom i prestao sam nakon ovog posta i nekoliko slicnih ispod... mogu reci, (sorry na rijecniku) da si me totalno raspizdio! imam 12 godina (uskoro cu 13), i jos uvijek volim zaigrat abe's oddysesii... to mi je bila prva igra na kompu koju sam igro, druga je bila diablo2... ja bi dodao jos jednu skupinu: djeca koja imaju stariju bracu koja su ih vjerno gledala dok su igrali "stare" igre. jos uvijek volim zaigrat abea i onaj njegov "uupss" nakon sto ubi onog svoje rase. volim uzet svoju assasinku iz diabla i otic razvalit baala nakon sto mu zadilam xxx dmga sa svojim imba finishing moveom... MOLIM brata da mi nabavi vampire the masqurade: redamtion... preImBa igra... tako bi ju ponovno zaigrao, i vidio 3 face: kristofa, onog plavog tipa i onu mrsavu zenskicu... bloodrayne 1 da ni ne pricam... osobno imam atari i segu i najseXy igra na atariju mi je "Mouse"... ahhh... to su bili dani... a dok se sjetim morrowinda... komp bi mi mogo vrtit oblivion (sa onim oldblivon modeom) al ja nisam htio ni prismrdit... diablo 1: dungeni, lvlii, joojjj... sta me hvati... dok se sjetim dok je jedan moj frend, (godinu dana mladi od me, takoder ima starijeg brata) "presnimio" bratovog sorsera na 13 lvlu dungena sa svojim warriorom... kako ga je ovaj tuko ahahaha.... unreal tournament, 2003, ili 2004, nisam siguran... 3 puta bolje od quake 3. jos se sjecam dooma 2 dok moras one kartice skupljat.

nadam se da ce ovo promijeniti tvoje mišljenje...
btw. warcraft 3 je isto imba igra... :wink:

joj da, sad sam se sjetio, AoE 1&2 su zakon, po meni, trojka im nije ni do pocetka noznog malog prsta...[/quote:2gp9ihao]

To su ti Bjelovarski igraci :)))))

Rang€r
09-08-2007, 18:03
I ja sam isto 12 godina (jos malo pa 13...), a prva igra koju sam igro bila je AoE 2(prije 5-6 god.), zatim sam dobio Civ 3 al' kao i commandos bilo "prekomplicirano", igro sam i AoE 1, HoMM 3, HL 1 i jos mnoge druge kad sam napokon dobio svoj (novi) komp, onda sam mogo igrat i CoD i neke "bolje igre"... i tako sve do danas.

Sad sam se opet uhvatio SNES igara na kompu od starog(brat mi je izbriso windows na svom kompu i sakrio CD za instalaciju...), dok opet imam neke prijatelje koji su glupi ko k... i nikad nisu culi da posoji i Doom 1 i 2, AoE 1i2, GTA revolt i jos kojekakve stare IGRE...

Karlo_from_Bjelovar
09-08-2007, 20:12
[quote="Karlo_from_Bjelovar":3ainyqp3][quote="mrs.croft":3ainyqp3]Sve to općenito dijelim na 2 skupine:

-Klinci ili tinejdžeri koji su tek nedavno ušli u svijet igara,starci su mu kupili uberkonfu,i problem je što mu njegovi frendovi također klinci pune glavu svakakvim sranjima npr. ''e ovaj far cry je zakon'' ili ''jesi igro doom 3 ili hl2,imaju prejebenu grafiku'',i normalno pored toga nema vremena misliti o tome kakve su starije igre.

-Ljude u godinama,npr. 25,30,40 itd. Ljude koji su imali Commodore,Atari,Amigu,NES. Ljude koji se i danas sa guštom sjećaju tih dana. Ljude koji više cijene Doom 1 nego Doom 3, NFS 2 nego NFS Carbon, Warcraft 2 nego WoW.

Naime,drago mi je što imam jednog frenda koji je počeo igrat igre negdje 97.,no,danas je kraj 2006. a on još uvijek igra igre iz tog vremena. Kaže, te igre su ga jednostavno zarazile. Čak mu je HL1 bolji od HL2!!! Još i dan danas s njim volim odigrat pokoju partiju Fife 98. I mogu reć da najviše cijenim takve ljude.

Ovako, citao sam temu jer mi se cinila zanimljivom i prestao sam nakon ovog posta i nekoliko slicnih ispod... mogu reci, (sorry na rijecniku) da si me totalno raspizdio! imam 12 godina (uskoro cu 13), i jos uvijek volim zaigrat abe's oddysesii... to mi je bila prva igra na kompu koju sam igro, druga je bila diablo2... ja bi dodao jos jednu skupinu: djeca koja imaju stariju bracu koja su ih vjerno gledala dok su igrali "stare" igre. jos uvijek volim zaigrat abea i onaj njegov "uupss" nakon sto ubi onog svoje rase. volim uzet svoju assasinku iz diabla i otic razvalit baala nakon sto mu zadilam xxx dmga sa svojim imba finishing moveom... MOLIM brata da mi nabavi vampire the masqurade: redamtion... preImBa igra... tako bi ju ponovno zaigrao, i vidio 3 face: kristofa, onog plavog tipa i onu mrsavu zenskicu... bloodrayne 1 da ni ne pricam... osobno imam atari i segu i najseXy igra na atariju mi je "Mouse"... ahhh... to su bili dani... a dok se sjetim morrowinda... komp bi mi mogo vrtit oblivion (sa onim oldblivon modeom) al ja nisam htio ni prismrdit... diablo 1: dungeni, lvlii, joojjj... sta me hvati... dok se sjetim dok je jedan moj frend, (godinu dana mladi od me, takoder ima starijeg brata) "presnimio" bratovog sorsera na 13 lvlu dungena sa svojim warriorom... kako ga je ovaj tuko ahahaha.... unreal tournament, 2003, ili 2004, nisam siguran... 3 puta bolje od quake 3. jos se sjecam dooma 2 dok moras one kartice skupljat.

nadam se da ce ovo promijeniti tvoje mišljenje...
btw. warcraft 3 je isto imba igra... :wink:

joj da, sad sam se sjetio, AoE 1&2 su zakon, po meni, trojka im nije ni do pocetka noznog malog prsta...[/quote:3ainyqp3]

To su ti Bjelovarski igraci :)))))[/quote:3ainyqp3]

:D

kako su heorosi imba.. kolko sam igro trojku... ajmeee... kako imba.. kako sam se veselio dok sam primio cd u ruke od 4. i 5.... obje su me duboko razocarale... boje u heroes 3 su bile nekak zive, bas su me oraspolozivale nekak...

sudac pederski
11-08-2007, 21:07
vi pricate o starim igrama a niko od vas nije naveo cossacks,jeste vi ikad culi za cossacks:european wars,koja je meni jedna od boljih strategija makar je iz 98"

Prince-Artas
11-08-2007, 21:21
vi pricate o starim igrama a niko od vas nije naveo cossacks,jeste vi ikad culi za cossacks:european wars,koja je meni jedna od boljih strategija makar je iz 98"

ima toliko dobrih starih igara o nemogu se sve odjednom spomenut
igrao sam kozake, dobar rts al nisam ga imao živaca igrat

sudac pederski
11-08-2007, 21:49
hehe,ali dobra je nije u stilu nijedne druge igre pa cak ni sada a tek prije 10 godina

Arbiter of Change
11-08-2007, 22:00
vi pricate o starim igrama a niko od vas nije naveo cossacks,jeste vi ikad culi za cossacks:european wars,koja je meni jedna od boljih strategija makar je iz 98"

Carska igra za koju treba imati čelične živce.
Krivo pošalješ trupe na neku lokaciju i kad shvatiš pogrešku mrtav si (kad bagra hoda). :D

Dweller
11-08-2007, 22:06
tko je moža ovdje za online playa možda,naravno ako pronađem c1?

Guber
06-02-2008, 22:18
Ja imam 14 godina,i najrađe igram starije igre,ustvari civilization 3 koji nije toliko star.Ja jesam kasnije krenu igrati,oko 2001.,tada sam za sto kuna kupio segu megu,i na njoj sam se zabavio najbolje dosad,sad sam shvatio za emuliranje i tako u tome malo uživam.
Btw.htio bi vlasnicima PS 2 reći da postoji verzija emulatora sege i snesa koja radi na ps 2,fora stvar.

Guber
06-02-2008, 22:20
Nabavio sam ja bards tail,ali nisam stigao igrat.Jel dobar?

Sonic_Moronic
07-02-2008, 17:07
Bard's Tale? Igrao sam jedinicu, ali me je igra zbunila jer se zgrade stalno ponavljaju... Nekako ne razumijem igru.

Btw. trenutno igram Eye of the Beholder.

Guber
07-02-2008, 17:40
Imam ti ja Eye Of The Beholder,a i lako ga skineš s neta(legalno).
Ako hećeš pošaljem ti na email.

E a jel ima netko Risin Lands?

Sonic_Moronic
07-02-2008, 18:01
Khm, TRENUTNO IGRAM Eye of the Beholder. :o

Ti slabo vidiš?

Mystery In Space
12-02-2008, 17:12
klinci kao klinci... daj mu desetak godina i shvatiti će.

Čisto sumnjam. Kako je krenulo samo će grafiku unaprijedit dok će gameplay i atmosfera ostat na mjestu.
Još uvijek imam Golden Axe koji znam sa starom igrat :rotfl:
Rastura me XD. 9/10 puta ona uvijek sama završi XD

A jbga, danas je sve grafika i to je to al zato mi je stalna kolekcija Diablo(prvi dio -.-), Monkey island, Siberia, Stupid Invaders, Civ 3, Golden Axe :kill: , Stare Pirates-e. Navike ne umiru lako 8)

Edit: ne mogu vjerovat da sam Thief serijal zaboravio :-x

Iron Storm
12-02-2008, 17:49
Zašto se stare igre ne cijene? Vjerojatno su sada to potakli sami proizvođači koij sada sve više ulažu na kvantitetu i grafiku nego na kvalitetu. No oni koji su upoznali čari starijih igara (tu ubrajam i sebe) radije će odigrati npr. StarCraft, Diablo ili Half Life 1 nego Crysis. Radije igram WarCraft 3 i StarCraft nego neke novije igre. I sestra (a i brat će kada malo još naraste) je sada zaplovila u vode StarCrafta (nagovorio sam je), a u vodama WarCrafta 3 je odavno i sviđa joj se. Joj što volim kad s njom raspalim po multiplayeru razne mape, ma milina. Planiram još kupiti i Diablo 2, samo moram prvo demo odigrati. Meni je osobno najvažnija igrivost (+ priča kod onih koji ju imaju). Zatim Civ3, pa Rise of Nations (iako nije baš stara igra) koju raspalim s frendom...

x0xmajax0x
12-02-2008, 17:53
možda se ne cijene zato što su nove i modernije prešle ove stare :D

Sonic_Moronic
12-02-2008, 17:55
Ubij se... Današnje igre su nemaštovite, monotone, nemaju dušu... Sad bih napisao dugi post sa mnogo argumenata, ali ne da mi se... Uostalom, pročitaj prošle strane.

x0xmajax0x
12-02-2008, 17:57
Ubij se... Današnje igre su nemaštovite, monotone, nemaju dušu... Sad bih napisao dugi post sa mnogo argumenata, ali ne da mi se... Uostalom, pročitaj prošle strane.

ma okke, kužim, sve su na isti kalup, nastavak za nastavkom... ja nisam ni rekla sam du ove nove bolje, već samo su modernije i to...

Rang€r
12-02-2008, 18:46
moda se dost promjenila u 5-6 godina...
cjenim stare igre, njih bar mogu igrat :) , dok crysis i slicni benchmark workovi ne dolaze u obzir(kako tehnicki tako i *dusevno* xD)

Iron Storm
12-02-2008, 19:34
Ubij se... Današnje igre su nemaštovite, monotone, nemaju dušu... Sad bih napisao dugi post sa mnogo argumenata, ali ne da mi se... Uostalom, pročitaj prošle strane.

U potpunosti se slažem, ali s tim da ima iznimaka. Svi CoD nastavci su mi super, ali ja bih svejedno htio igrati Prince of Persia: The Shadow and The Flame, ali ovu koju imam, vječno mi zapne kod živog pjeska pred ulazom u špilju odmah nakon početka... a originalni Prince of Persia je free sada, i jako je igriv, ali i je***o težak. A današnja djeca ni da primirišu starim klasicima. Jel tko igrao Supaplex? Bolja stvar od današnjih mozgalica (osim možda Sapphire Yours). Još uvijek imam stari komp s Pentium 486-ticom i svim tim starim igrama... To su bili dani... Doom 1, Quake 1, Đuka 3D, StarCraft (kojeg sam kupio tek prije 5 mjeseci, a oduševio me više od Crysisa)... Doba kada je sve prštalo od originalnosti...

Sonic_Moronic
13-02-2008, 15:18
možda se ne cijene zato što su nove i modernije prešle ove stare :D

Ako time nisi mislila da su novije igre bolje, onda se izvoli jasnije izražavati...

bigbara
13-02-2008, 17:47
zato što izlaze sve novije koje zaokupe mnogo pažnje

d0mba
15-02-2008, 07:20
Meni isto to žao..najme kad je izađao blood1 i u isto vrijeme quake.....dobro je blood1 bio 2d a quake u ono vrijeme 3D kao..LOL.....i onda blood2 the chosen....PA TO JE POSTAVILO PRAVILA PUCAČINA!!! :pray: :pray:

i danas koliko ljudi voli pucačine...i nisu ni čuli za tu igru...šteta...a igru i dan danas volim prijeći!
kad je legendarna! :pray:

Sickmanno1
15-02-2008, 10:30
d0mba nezajebavaj...blood2 dosta suxxa hehehe :D

d0mba
15-02-2008, 15:42
d0mba nezajebavaj...blood2 dosta suxxa hehehe :D

e onda definitivno nisi normalan

Outmind
15-02-2008, 15:58
Nikad neću zaboravit onu legendarnu:

"this is Gideon, your guest conducter... Hold on tight, the ride might get a little... BLOODY!"

Kaj se tiče odnosa prema starim igrama, mislimda je glavni razlog što se stare igre ne cijene to što je gaming postao mainstream zanimacija. Još prije 10 godina je gamer bio "neki tamo čudak koji stalno bulji u monitor", dok je sada gamer "moj susjed Joža". Hoću reći da su gameri prije bili mnogo manja i više specifična subkultura ljudi, dok danas svatko živ igra makar nešto. Pošto igre više ne rade sanjari i entuzijasti za ljude kao što su i oni sami već je to postala multimilijarderska industrija, u kojoj svoje prste ima i holywood i kaj ti ja znam ko ave ne. Basicly, gaming je degenerirao jer se prilagođava prosječnom homosapiensu, a ne prosječnom gameru.

Nodakim
15-02-2008, 16:16
možda se ne cijene zato što su nove i modernije prešle ove stare :D




:rotfl:
sada ćeš mi reći da nisi ikad igrala fallout

DrunkyDuck
15-02-2008, 17:23
Blood2 nije bas postavio temelje ali je prokleto zabavna igra i sto ce ti vise?

Meni jedan od boljih FPSova.

d0mba
16-02-2008, 00:56
možda se ne cijene zato što su nove i modernije prešle ove stare :D




:rotfl:
sada ćeš mi reći da nisi ikad igrala fallout

hm prešle stare....a šta misliš kako su nastale stare....99 posto novih igara je kopija priča i sličnoga od starih igara samo dobra grafika i obrada...sve stare igre su temelj novim igrama....

nažalost nitko ih nezna cijeniti.