PDA

Pogledaj cijelu verziju : Galerija



Stranica : 1 2 3 4 [5] 6

LukA33
18-10-2009, 17:01
da naparvi igru s takvom grafikom nitko ne bi mogao pokrenuti tu igru :thumbs2:

Barathrum
20-10-2009, 02:16
@ ghost rider.
vidim ja selis se ti sa foruma na forum. nego mislis da se normalnom covjeku da zahebavat sa likovima koji importaju modele iz posera i katije u amx i govore kako su ih izmodleirali?! lik... ostavljam ja tebe i onaj forum da se vi natezete oko gluposti i teorija urote. ja sam za to vrijeme kao sto vidis imao pametnijeg posla. neki moraju i raditi, ne mogu svi po cijele dane kao ti uvjeravati sebe kako je importanje modela iz katie i posera u max "vrsni 3d dizajn". neki nesto akšuli su morali i napraviti ... jer ocito skola u kojoj radim sastrane je dovoljno "glupa" da uzme nekog da predaje tko nema pojma o 3d-u, jel?! bome da si malo jace munjen decko. :thumbs1:

wh15tler
21-10-2009, 18:52
u kojoj školi predaješ?

C
21-10-2009, 18:56
U višoj uzaludnoj.

Ajde dosta OffT.

Kalhant
22-10-2009, 17:11
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_d29439df.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/746480_Untitled.jpg)

Evo opet pocetak nove glave od mene :rotfl: . Praksa je sve. Sto vise radim uz manje vremena sve mi bolje glave ispadaju. Trenutno sam zavrsio usta i kreno na oko, nakon toga nos i popravljanje topologije.

Kalhant
28-10-2009, 11:16
Evo jos 2 rada.

http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_77daa26b.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/757163_untitled.jpg)
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_b49b58b9.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/757162_untitled1.jpg)

Barathrum
02-11-2009, 01:08
kitopsina je super. medjutim zasto ga napucavas toliko? sa poligonima mislim. :D

Kalhant
03-11-2009, 00:22
Ma rendano je u smooth mesh previewu pa izgleda tako glatko. Inace ima svega oko 500 quadova.
PS mislim da necu postat niti jedan rad sljedecih 3-4 tjedna posto je izasla igra koju iscekujem 8 mjeseci + lagano ucim modelirat interijer (koji mi je za sad prelagan nakon organic modelinga), texturiranje i osvjetljenje. Mislim da ce sljedeci rad koji postam napokon imat neke texture, podeseno osvijetljenje i koliko toliko namjesten render :D

Feanor
03-11-2009, 00:49
vidi sta je neki faker napravio
http://features.cgsociety.org/newgaller ... _large.jpg (http://features.cgsociety.org/newgallerycrits/g61/219361/219361_1254994237_large.jpg)

sta bi bilo da taj napravi neku igricu
ajme :o

To je Cohen Barbarin iz Discowrld-a... heheh prejebeno

Tegla Ajvara
06-11-2009, 17:24
danas ja oso na izborni predmet kompijuterska animacija i ono. mislio sam da je to nesta fotosop i gluposti kad ono u maji modeliranje i pravljenje animacija
pre pre pre jbeno :pray:
maja mi je jednostavnija od 3dsmaksa
1. zadatak nam je bio izmodelirat prst od ruke
xD

ima da budem pro za koju godinu :D

Barathrum
07-11-2009, 17:23
danas ja oso na izborni predmet kompijuterska animacija i ono. mislio sam da je to nesta fotosop i gluposti kad ono u maji modeliranje i pravljenje animacija
pre pre pre jbeno :pray:
maja mi je jednostavnija od 3dsmaksa
1. zadatak nam je bio izmodelirat prst od ruke
xD

ima da budem pro za koju godinu :D


jednostavnija kad ti mayu predaje netko a 3ds max si sam ucio i nisi imao predavaca koji ce ti objasniti bilo sto.

samo naprijed. meni u maxu recimo treba 5-10 minuta da napravim rucno 15tak pokreta, npr kao sto su - sviranje gitare, trcanje sa radom ruku, udaranje i slicno... isto tako vjerujem da onom tko zna u mayi radit isto toliko treba. razlika je smao sto nasi dizajn studiji koji rade u 3d-u u 80% slucaja koriste max a ne mayu, tako da ako i odlucis radit nesto u vzi 3d-a morat ces se naviknut na max na samom kraju. :thumbs2:

cerberi
07-11-2009, 22:11
Istina je da vise studija koristi Max, ali ono sto sam ja primjetio da Mayu koriste puno cesce nego Max kad su u pitanju efekti za filmove. Koji god film sa efektima da sam posudio u VideoKlubu bonus(ono kako su radili film) sam vidio da koriste Mayu hehe.
A to sto za ostale stvari se koristi puno vise Max to je po meni jer je Max duze vremena na sceni nego Maya, a i malo vise mogucnosti ima nego Maya.

Tegla Ajvara
07-11-2009, 23:36
Istina je da vise studija koristi Max, ali ono sto sam ja primjetio da Mayu koriste puno cesce nego Max kad su u pitanju efekti za filmove. Koji god film sa efektima da sam posudio u VideoKlubu bonus(ono kako su radili film) sam vidio da koriste Mayu hehe.S
A to sto za ostale stvari se koristi puno vise Max to je po meni jer je Max duze vremena na sceni nego Maya, a i malo vise mogucnosti ima nego Maya.

ovdje di ja idem na izbornu kompijuterska animacija, je odsjek akademije 'animirani film i novi mediji'.
nije ni cudo onda sta koriste mayu.


i kad covjek vidi kakve sve mogucnosti se mogu postic, a nasi svi filmovi jad i bjeda...
jedan 'amaterski' film od nekog ko zna baratat ovakvim stvarcicama moze izgledat bolje od naseg prosjecnog profesionalnog filma

maya+after effects+najobicnija kamera=cudesa

http://movies.ign.com/dor/articles/8635 ... 40209.html (http://movies.ign.com/dor/articles/863515/legend-of-zelda-movie-trailer/videos/legendzelda_movievfx_040209.html)

ziv primjer

ili ovo, jos bolji

http://www.thegermanmovie.com/
(pogledajte malo po produkciji, itd)
kratkometrazni film, predobar, iso u kino da bi pogledo 15-20 min tog filma, u biti cjelog filma

Kalhant
08-11-2009, 00:15
Ma ako naucis radit u jednom programu znat ces i u drugom nakon privikavanja na UI i nova imena alata. Ima jedan covjek na 3dhr-u koji je radio cijeli zivot u mayi i dobio posao u Američkoj tvrtki koja je radila u 3ds maxu. I rekao je da se dosta brzo prebacio s jednog programa u drugi bez vecih problema.

Sceleton
08-11-2009, 13:22
Evo mog zadnjeg rendera kojeg sam završio ujutro.
http://www.imagesforme.com/upload/19dc3d0f.jpg
Cjelu scenu zajedno s renderom sam radio skoro cjeli dan, al još nije dovršena. Ima još nekih greški za popravit...

Barathrum
08-11-2009, 21:30
Istina je da vise studija koristi Max, ali ono sto sam ja primjetio da Mayu koriste puno cesce nego MaxSkad su u pitanju efekti za filmove. Koji god film sa efektima da sam posudio u VideoKlubu bonus(ono kako su radili film) sam vidio da koriste Mayu hehe.
A to sto za ostale stvari se koristi puno vise Max to je po meni jer je Max duze vremena na sceni nego Maya, a i malo vise mogucnosti ima nego Maya.

onda si pogrijesio. oba programa su jednako zastupljena jer se koriste pluginovi koje podrzavaju oba okruzja.

ako se sjecas filmova x-men, I robot.... kroisten je samo 3ds max kako modeling tako i efekte, ali vecinom efekti se odradjuju unutar after effectsa ili premiera ili vec nekog drugog video montaznog programa... manja izdavanja novca. jer da za svaki rend spec efekta kojeg ces koristiti u montazi trosis novac ponekad nema smisla ak je rezultat krajnji isti. :thumbs2:

Barathrum
08-11-2009, 21:31
Ma ako naucis radit u jednom programu znat ces i u drugom nakon privikavanja na UI i nova imena alata. Ima jedan covjek na 3dhr-u koji je radio cijeli zivot u mayi i dobio posao u Američkoj tvrtki koja je radila u 3ds maxu. I rekao je da se dosta brzo prebacio s jednog programa u drugi bez vecih problema.

yep. :thumbs2:

Kalhant
08-11-2009, 23:59
Jel zna netko ovdje neki dobar tutorijal za modeliranje glave. No ne treba mi nesto korak po korak posto to vec znam vec mi treba cisto pokazivanje tehnike i workflowa(moze biti video ili pisano). Program nije bitan sve dok se ne koriste neke skripte.

cerberi
12-11-2009, 20:27
Istina je da vise studija koristi Max, ali ono sto sam ja primjetio da Mayu koriste puno cesce nego MaxSkad su u pitanju efekti za filmove. Koji god film sa efektima da sam posudio u VideoKlubu bonus(ono kako su radili film) sam vidio da koriste Mayu hehe.
A to sto za ostale stvari se koristi puno vise Max to je po meni jer je Max duze vremena na sceni nego Maya, a i malo vise mogucnosti ima nego Maya.

onda si pogrijesio. oba programa su jednako zastupljena jer se koriste pluginovi koje podrzavaju oba okruzja.

ako se sjecas filmova x-men, I robot.... kroisten je samo 3ds max kako modeling tako i efekte, ali vecinom efekti se odradjuju unutar after effectsa ili premiera ili vec nekog drugog video montaznog programa... manja izdavanja novca. jer da za svaki rend spec efekta kojeg ces koristiti u montazi trosis novac ponekad nema smisla ak je rezultat krajnji isti. :thumbs2:

Ma nisam ja rekao da je Maya vise zastupljena u tom podrucju, nego samo da velika vecina filmova za koje sam gledao kako su se radili(X-Men i I-Robot iza scena nisam gledao) sam vidio da rade u Mayi.
Znam da je moguce u jednom i drugom programu napraviti efekte za pro filmove... To je stvarno odabir firme i covjeka. Kako mu se koji svidja, koji ga vuce prema sebi ili u mom slucaju kojeg je prvog probao :)

Tegla Ajvara
14-11-2009, 14:46
modeliram prst :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Berax0r
21-11-2009, 13:21
Tegla na koji faks ides?

P.S. Čije video tutove mi preporučate za beginnere? :)

Kalhant
21-11-2009, 15:54
Digital tutors ima jako puno tutoriala za mayu, nesto manje za ostale programe, gnomon workshop je takoder dosta kvalitetan i pokriva razlicite programa i pogledaj si lyndu nemaju bas previse 3d tutoriala, ali sam cuo da su njihovi essential tutoriala medu najboljima.

Tegla Ajvara
21-11-2009, 17:41
alu zagreb

kako se sprema u mayi model u OBJ file?
hitno

Luka
21-11-2009, 17:53
http://www.3dbuzz.com/vbforum/showthread.php?t=120816

Berax0r
21-11-2009, 18:28
Digital tutors ima jako puno tutoriala za mayu, nesto manje za ostale programe, gnomon workshop je takoder dosta kvalitetan i pokriva razlicite programa i pogledaj si lyndu nemaju bas previse 3d tutoriala, ali sam cuo da su njihovi essential tutoriala medu najboljima.

Ciljam na 3DS Max.

Barathrum
21-11-2009, 19:23
Digital tutors ima jako puno tutoriala za mayu, nesto manje za ostale programe, gnomon workshop je takoder dosta kvalitetan i pokriva razlicite programa i pogledaj si lyndu nemaju bas previse 3d tutoriala, ali sam cuo da su njihovi essential tutoriala medu najboljima.

Ciljam na 3DS Max.

sve sto je kalhant napisao ista kolicina tutora koju su izdali za mayu ista kolicina za svaki od ovih je izdan i za 3ds max. ni jedan nije vise izdan ni jedan manje.

lynda su ti osnove, gnomoni nesto naprednije a digital je ono sto svatko treba znati.

C
22-11-2009, 03:23
Da ne otvaram novu temu, postam ovdje.
Znači, imam nazovi error, koji se inače lako može vidjeti u igrama i 3D filmovima, a taj problem je textura/model(?). Uredno sam izmodelirao, uredno sam stavio texturu, kao i sve drugo što sam napravio, i ono paf, kao da se javlja onaj tzv. "ZF" efekt (tipa kada spojiš dvije plohe da prolaze jedna kroz drugu (tako da budu skupa na istim XYZ koordinatama, i da pri tom nisu iste boje/texture), pa se iz svakog kuta taj dio drugačije vidi, kao da su dvije plohe skupa (jedna u drugoj), a nisu.

Provjerio sam par puta model i texture, i sve je OK. Pokušao sam stavljati i druge texture, te obrisati taj dio modela i na novo ga izmodelirati, ali uvijek završi isto. Pokušao sam preko OBJ formata ubaciti model i texturu u druge programe, u njima bude isto.

Šta bi trebao napraviti da to popravim?

Mislim da ćete lako to skužiti iz slike zaokruženo žutom bojom. Na 4 su mjesta, sudeći da je to mirror, na dva je.

http://www.imagesforme.com/upload/befe9fed.png

Kalhant
22-11-2009, 14:11
Potpuni sam noob sto se tice textura, ali meni to izgleda kao da si zalijepio premalu texturu pa ti se razvukla. Probaj napravit uv layout i prebacit ga u photoshop pa tamo tu texturu duplicirat i smudgat na mjestima gdje se spaja.

C
22-11-2009, 16:30
Textura je 512×512, cijela ograda mi je u toj texturi, i fora je što se nije razvukla. U texturama kada pogledam sve izgleda OK, i sve izgleda da bi u 3D-u trebalo biti OK, a ono u 3D-u on nju razvuče po dijagonali. Pokušao sam stavljati razne texture, i nula bodova, pa ne vjerujem da je u opće pitanje u texturama, mislim da je nešto do modela, a opet, taj dio sam već dva puta modelirao na novo. Ne znam, totalka.

Barathrum
22-11-2009, 18:22
Da ne otvaram novu temu, postam ovdje.
Znači, imam nazovi error, koji se inače lako može vidjeti u igrama i 3D filmovima, a taj problem je textura/model(?). Uredno sam izmodelirao, uredno sam stavio texturu, kao i sve drugo što sam napravio, i ono paf, kao da se javlja onaj tzv. "ZF" efekt (tipa kada spojiš dvije plohe da prolaze jedna kroz drugu (tako da budu skupa na istim XYZ koordinatama, i da pri tom nisu iste boje/texture), pa se iz svakog kuta taj dio drugačije vidi, kao da su dvije plohe skupa (jedna u drugoj), a nisu.

Provjerio sam par puta model i texture, i sve je OK. Pokušao sam stavljati i druge texture, te obrisati taj dio modela i na novo ga izmodelirati, ali uvijek završi isto. Pokušao sam preko OBJ formata ubaciti model i texturu u druge programe, u njima bude isto.

Šta bi trebao napraviti da to popravim?

Mislim da ćete lako to skužiti iz slike zaokruženo žutom bojom. Na 4 su mjesta, sudeći da je to mirror, na dva je.

http://www.imagesforme.com/upload/befe9fed.png

ne. to je unwrap. moze i tako a moze jednostavno staviti uvw mapping ako radi u 3ds maxu te bez nepotrebnog unwrapanja namjestiti teksturu po geometrijskom gizmu. inace ovakvo teksturiranje bez unwrapa se radi tako da se model podjeli u regije. one "plohe" koje su na y osi odredi im se jedan ID a plohe koje su na x drugi ID te plohe koje su na z osi treci ID.
UVW mapping se zatim baca po zahvacenom poligonu te odmah automatski se namjestaju 2d kordinate po modelu.

Barathrum
22-11-2009, 19:08
Textura je 512×512, cijela ograda mi je u toj texturi, i fora je što se nije razvukla. U texturama kada pogledam sve izgleda OK, i sve izgleda da bi u 3D-u trebalo biti OK, a ono u 3D-u on nju razvuče po dijagonali. Pokušao sam stavljati razne texture, i nula bodova, pa ne vjerujem da je u opće pitanje u texturama, mislim da je nešto do modela, a opet, taj dio sam već dva puta modelirao na novo. Ne znam, totalka.

3d koordinate ti nisu namjestene, zguzvane su ti zato ti guzva teksturu. podesi to, rekoh ti kako i sve sredjeno.

stavi checker mapu na objekat pa ces vidjeti da ti 2d koordinate nisu sredjene.

uf post prije je za kalhanta. zbilja se ne snalazim ovdej vise.

C
22-11-2009, 19:39
Tako sam i radio (drugačije ni ne mogu; kako bi to ispalo). Fora je u tome što je geometrija modela na texturi (ili obratno; kako hoćeš) točna glede 2D-a, a kada gledaš u 3D, problem. Zato ništa ne kontam, jer te plohe su za Z osi i posebno sam ih stavio na texturu (možeš voidjeti da ovi manji poligoni skoro pa se ne uklapaju s drugim, upravo zbog toga). To sam vidio npr. u BF2, gdje je ravnica, teren, i na tom terenu jedan poligon je takav, po dijagonali, ofc. U nekim programima je OK, ali ja radim u takvima, gdje nije OK.

Barathrum
22-11-2009, 20:01
Tako sam i radio (drugačije ni ne mogu; kako bi to ispalo). Fora je u tome što je geometrija modela na texturi (ili obratno; kako hoćeš) točna glede 2D-a, a kada gledaš u 3D, problem. Zato ništa ne kontam, jer te plohe su za Z osi i posebno sam ih stavio na texturu (možeš voidjeti da ovi manji poligoni skoro pa se ne uklapaju s drugim, upravo zbog toga). To sam vidio npr. u BF2, gdje je ravnica, teren, i na tom terenu jedan poligon je takav, po dijagonali, ofc. U nekim programima je OK, ali ja radim u takvima, gdje nije OK.


aj nakelji checker mapu umjesto texture pa daj screenshot vamo. ja sam siguran da nisi dobro napravio 2d koordinate za teksturu.

C
22-11-2009, 22:02
Yeah. Riješeno, pri stavljanju ploha na texturu sam nešto zaiebao (oko "rezanja" modela što si govorio za XYZ), pa je ispalo nakaradno. THX. :D

Barathrum
22-11-2009, 22:06
Yeah. Riješeno, pri stavljanju ploha na texturu sam nešto zaiebao (oko "rezanja" modela što si govorio za XYZ), pa je ispalo nakaradno. THX. :D


eh... :rotfl:

C
22-11-2009, 22:14
Ma W3D ima šugavi običaj pamćenja materijala, tako da sam mogao izmodelirati i texturirati milijun puta, uvijek bi isto završilo, a ja se ne bi sjetio obrisati materijal, nego texturu i dio modela, i ostale kerefeke... :gitara: :rotfl:

Berax0r
23-11-2009, 15:54
MEET MELINE : THE MAKING OF
http://www.vimeo.com/7708580

Jako dobro objašnjeno, step by step, kako ide izrada animacije.

Barathrum
23-11-2009, 16:31
MEET MELINE : THE MAKING OF
http://www.vimeo.com/7708580

Jako dobro objašnjeno, step by step, kako ide izrada animacije.


samo jednu stvar nisu spomenuli a to je novac koj je neophdon da ovakvo sto nastane, vrijeme i pluginovi. jer vidim da se koristi face-rig dodatak sto ne dolazi po defaultu uz standardne 3d aplikacije. ali teoretski da se skuzi kako sto nastaje stima.

inace mogli su to i jednostavnije odraditi. preko bipeda + motion capturinga. posto postoje mocapi jeftini bas za kucne radinosti. mislim kad vec imaju novaca mogli su to brze i jednostavnije izvest al ajd nego da su rpeko bonsa svaki pokret rucno radili pa naknadno usnimavali svaku animaciju slazuci je u motion flow.

odlican video uostalom, lajkam animaciju, simpaticno.

cerberi
23-11-2009, 17:20
inace mogli su to i jednostavnije odraditi. preko bipeda + motion capturinga. posto postoje mocapi jeftini bas za kucne radinosti.

jel moze link od toga? to bi volio imati, ak nije previse skupo mozda i budem...

Barathrum
23-11-2009, 23:08
inace mogli su to i jednostavnije odraditi. preko bipeda + motion capturinga. posto postoje mocapi jeftini bas za kucne radinosti.

jel moze link od toga? to bi volio imati, ak nije previse skupo mozda i budem...

upisi smo u google mocap (motion capturing)

cerberi
24-11-2009, 09:49
da ma trazio sam vec tako al sve mi se cini dosta skupo. Znam da to nije bas jeftina oprema ali sam mislio da si ti vidio nesto po pristupacnijoj cijeni...

Barathrum
24-11-2009, 12:05
da ma trazio sam vec tako al sve mi se cini dosta skupo. Znam da to nije bas jeftina oprema ali sam mislio da si ti vidio nesto po pristupacnijoj cijeni...

pa vidio sam neki mocap za 900 dolara. mislim meni je to relativno jeftino s obzirom kakvih cudovista ima.

sa tim da taj mocap ima mini loptice koje se nakelje čičkom na djelove koje trebas. nije onaj kao plocica i slicno sto se kao ljepenkom, trakom zaljepi. program je relativno jeftin jer sluzi samo za pracenje tih "loptica" ping-pong balls se zovu uglavnom, znam da je idiotski naziv al ajd. i zatim se 3d biped usnimava u predvidjenu ekstenziju i importira preko motiona u max gdje se presnimava u .bip ekstenziju. zatim se samo malo dorade koraci, nista previse kao u videu, puno manje ima mrdanja oko svega i kad se napravi 3-4 uzastopne animacije pokreta preko motion flowa se naprave slojevi animacije, slicno kao photoshop i layeri, svi layeri se po zavrsetku kolapsaju u jedan glavni te sve animacije po layerima bivaju spojene u jednu zajednicku. jos malo editiras sto trebas po pinovima animacije i to je sve.

jedino sto mocap trazi prostor a to sam vidio da u stanu u onom video njih dvoje nisu imali, pa kuzim zasto su i sve rucno radili. jer treba postaviti zelenu pozadinu.

cerberi
24-11-2009, 13:22
E ajde ako imas link ili ak mozes pogledati di si to vidio bio bih ti zahvalan jer to je stvarno jeftino nasprem ostalih. Vidio sam neke od 5-12k $ - brutalno...
Ja sam probavao taj mocap raditi sa 2 video preko MatchMover-a jer ima opciju za mocap. Al to je sve ispalo polovicno, pola animacije i bonesa nisam imao, morao sam sam dodavati sam a dodatne kamere ili fotice za snimanje nemam.

Ako moze link ili ime bilo bi super...

Berax0r
24-11-2009, 15:38
Dečki u kojem se procesu koriste efekti iz After Effectsa? Dali ima toga u 3d-u ili je opet to nešta drugo (motion...)? I koja je razlika između premiera i after effectsa? Hvala!

cerberi
24-11-2009, 16:21
After Effects ti je program za dodavanje efekata, kakvih, to pogledaj u opisu sta sve mozes u AE-u. U Premiere-u editiras videe, te ih slozis u zavrsni film. Ukratko...

Berax0r
24-11-2009, 16:25
Pa dobro, ali šta nemogu i ja npr u 3DS Maxu staviti neke particle, napraviti animaciju, ubaciti tiltlove itd?

cerberi
24-11-2009, 17:12
mozes, ali u vecini slucajeva to je puno lakse i bolje napraviti u After Effectsu. Nadji na netu opis AE-a i review pa procitaj, bit ce ti jasnije onda.
Al da ne bude zabune, to nije 3d program kao max, maya itd. AE je 2d, mozda sa nekom 3d mogunosti.

Tegla Ajvara
28-11-2009, 10:08
eto, napravio sam saku i dobio 5 iz tog kolokvija, pa procjenite
inace, ovo mi je 1. imodelirani 3d rad :D

http://www.filefactory.com/file/a1e6d5g/n/VI_E_POLIGONALNA_AKA_OBJ.rar

Barathrum
30-11-2009, 16:12
eto, napravio sam saku i dobio 5 iz tog kolokvija, pa procjenite
inace, ovo mi je 1. imodelirani 3d rad :D

http://www.filefactory.com/file/a1e6d5g/n/VI_E_POLIGONALNA_AKA_OBJ.rar

dobra je. ali ti ne valjaju clanci na prstima. sve ostalo je kako spada. good job
samo drugi put koristi Msmooth unutar editabilnog moda nemoj dodavati modifajer meshsmooth ili turbosmooth i slazi po redoslijedu modifajere nemoj kolapsirati ih. :D

Tegla Ajvara
01-12-2009, 00:19
a to sta se tice smotha, to je obicno smothanje
nama je receno da mora cjela saka bit napravljena od pravokutnih poligona (4 tocke), nesmje nam se desit trokut (3 povezana vertexa)
tak da drugacije mislim da nemere
neznam :|

sad treba napravit teksture za to, onda poubacivak kosti i onda animirat
al to cemo extra ucit :D

Barathrum
01-12-2009, 16:35
a to sta se tice smotha, to je obicno smothanje
nama je receno da mora cjela saka bit napravljena od pravokutnih poligona (4 tocke), nesmje nam se desit trokut (3 povezana vertexa)
tak da drugacije mislim da nemere
neznam :|

sad treba napravit teksture za to, onda poubacivak kosti i onda animirat
al to cemo extra ucit :D

jao pa tko vas to uci?! yebate bog uci vas obrnuto sve.

koraci su sljedeci ovisi koji pristup modelinga koristis, ako je box modeling onda sljedece:

1. kombinacijom boxa i cilindra napraviti saku
2. urezati dodatne segmente (iz razloga da se nauci i bolje shvati wire te razlike izmedju trisova i quadova, veca je umjetnost iz manje poligona napraviti više nego iz više poligona napraviti više, zašto?! jer olaksava hebeno teksturiranje koje dolazi nakon toga)
3. ozbiljno clanci na prstima ako ti je tako objasnjeno ne valja. ako budete animirali šaku vrlo brzo ces se uvjeriti da ti se poligoni na clancima prsta svijaju lose te regije clanaka zahvacaju rpevise vertexa koje ne zelis.) - prsti, tojest clanci na prstima se rade stilom saća, isto vrijedi za koljena i laktove. - jer time se omogucava da low-poly modeli imaju realisticnije pokrete pri animaciji sto se naravno kasnije pri dodavanju smootha odrazava na ostatak automatski. ovako ce ti se prst kretati kao crv kad se skuplja, nece biti onog preklopa ispod prsta. budes vidio kako izgleda kad ti svines prst a bdues vidio kako ti bude izgledalo kad budes 3d prst taj svinuo.
4. razlika je ejdino pri onim likovima za high filmsku produkciju, gdje ima nekoliko stotina tisuca poligona svaki ali tada s koriste unwraperi tipa pelt mapping ili neki od eksternih alata kao unwrella ili unfold3d. unfold3d je najbolji (sva tri znam radim u peltu i po potrebi u unfoldu), koji automatiziraju proces namjestanja 2d koordinata u radu sa enormnim brojem svinute geometrije, tipa organskog modeliranja i slicno te koji automatski vrsi spajanje razbacanih djelova u jedan. kod pelt mapinga to moras rucno kod unwrelle to ne mozes uopce.
5. al dobro svladas modeling, kasnije budes i sam vidio pravilne i nepravilne wire sisteme pa budes opet ispocetka ucio modeliranje. :rotfl:
6. nekak sumnjam da ce vam objasnjavat pelt mapping ili bilo koji od eksternih unwrapera tako da ces rucno morati zadavati linije reza i rucno namjestati 2d koordinate, a sa toliko poligona ja bih ti izmodelirao i teksturirao jedan interijer dok ti zavrsis sa time. a sve sam zato jer si bacio vrazji smooth koji po principu dolazi na kraju, nakon teksturiranja.

rekao si da je rpedavanje tojest radionica besplatna ili? jer ak je ni ne cudim se, ak nije... bome dobro zaradjuju na neznanju. :rotfl:

Tegla Ajvara
01-12-2009, 17:33
to je kod nas na akademiji izborni predmet kompijutorska animacija

covjek nas uci po svome iskusvu, samo radi u mayi, nezna u maxu

on je pregledao saku i reko da valja, imam i ja tu istu saku i sa manje poligona, al retardirano izgleda jer je previse uglata

a vidit cu dalje sta ce bit :D

Barathrum
01-12-2009, 20:05
to je kod nas na akademiji izborni predmet kompijutorska animacija

covjek nas uci po svome iskusvu, samo radi u mayi, nezna u maxu

on je pregledao saku i reko da valja, imam i ja tu istu saku i sa manje poligona, al retardirano izgleda jer je previse uglata

a vidit cu dalje sta ce bit :D

ja ti ne govorim za max vec za 3d modeliranje a to vrijedi za bilo koji 3d program.

gle, ja sam siguran da ako je to njegov stil predavanja taj covjek slabo zna. i jako me smeta kad vidim da netko nekoga lose uci. jer time samo stvara se jos veca zbunjola jer ti njegovim sistemom neces moci uopce napraviti lowpoly lik, da ima koljena, laktove i bilo sto slicno jer umjesto da radite tehnikom saća, vi radite tehnikom ringova (prstena) a to ne mozes koristiti na zglobovima, mislim mozes ali pri animiranju hebeno nakaradno ce izgledati jer ce ti se ovi sastrane poligoni guzvati nenormalno i prolaziti jedan u drugi pri preklopu. onak znam bit arogantan ali samo onda kad znam vise od nekoga ali ako vas tako uci uci vas pogresno. ja svojima sve od pocetka objasnjavam i po zadanim standardima koji se ocekuju od njih. nema smisla da ih ucim modelirati nabrz bolje, radije cu taj posao odraditi i nauciti ljude pravilno modelirati nego da mi poslije dolaze i stalno zapitkuju zbog 4000 milijuna problema a usput i meni je kasnije lakse raditi kada pravilno se svlada.

i max maya nema nikakve razlike. to samo znaci da svi alati i modifajeri koji su u maxu isti su i u mayi jos dodatni bruk za njega.

ucis nekog modleirati i onda umjesto d aga naucis tehnikama, stadnardima, teoriji i praksi, ti ga naucis krivo. kad se radi u 3d-u uvijek mislis korak naprijed. znaci dok skiciras razmisljas kojom tehnikom ces pocet modlirati, ka modeliras razmisljas o kolicini poligona i kako ces model pripremiti za teksturiranje i isto tako mislis na wire kako bi ga uspjesno i kvalitetno mogao animirati.

jednostavno alergican sam kad vidim da netko traljavo obavlja posao koji radi. popizdim odmah u startu na takve osobe. :hangin: :rotfl:

Kalhant
02-12-2009, 02:05
3. ozbiljno clanci na prstima ako ti je tako objasnjeno ne valja. ako budete animirali šaku vrlo brzo ces se uvjeriti da ti se poligoni na clancima prsta svijaju lose te regije clanaka zahvacaju rpevise vertexa koje ne zelis.) - prsti, tojest clanci na prstima se rade stilom saća, isto vrijedi za koljena i laktove. - jer time se omogucava da low-poly modeli imaju realisticnije pokrete pri animaciji sto se naravno kasnije pri dodavanju smootha odrazava na ostatak automatski. ovako ce ti se prst kretati kao crv kad se skuplja, nece biti onog preklopa ispod prsta. budes vidio kako izgleda kad ti svines prst a bdues vidio kako ti bude izgledalo kad budes 3d prst taj svinuo.


Jel mozes malo objasnit pod sta mislis sa stilom saća? Nisam siguran dali dobro razumijem
Mislis na ove kruzno rasporedene poligone na zglobovima prstiju ili nesto drugo?
http://www.imagesforme.com/upload/ba707fe7.jpg

Barathrum
02-12-2009, 15:53
3. ozbiljno clanci na prstima ako ti je tako objasnjeno ne valja. ako budete animirali šaku vrlo brzo ces se uvjeriti da ti se poligoni na clancima prsta svijaju lose te regije clanaka zahvacaju rpevise vertexa koje ne zelis.) - prsti, tojest clanci na prstima se rade stilom saća, isto vrijedi za koljena i laktove. - jer time se omogucava da low-poly modeli imaju realisticnije pokrete pri animaciji sto se naravno kasnije pri dodavanju smootha odrazava na ostatak automatski. ovako ce ti se prst kretati kao crv kad se skuplja, nece biti onog preklopa ispod prsta. budes vidio kako izgleda kad ti svines prst a bdues vidio kako ti bude izgledalo kad budes 3d prst taj svinuo.


Jel mozes malo objasnit pod sta mislis sa stilom saća? Nisam siguran dali dobro razumijem
Mislis na ove kruzno rasporedene poligone na zglobovima prstiju ili nesto drugo?
http://www.imagesforme.com/upload/ba707fe7.jpg

da kalhant to je to. to je pravilno modeliranje. jer nema ringova ono ne izgleda pri smoothu kao da ima cjevcice oko prsta vec izgleda kao normalan prst i dodatni plus toga je sto ako se to napravi na koljenu ti mozes izvuc koljeno samo obicnim extrudom isto za lakat vrijedi. a da ne spominjem koliko animacija bolje ide. mislim tu nema usporedbe a i kod teksturiranja znas gdje ti je pregib pa znas gdje trebas ucrtat nabore i slicno.

Tegla Ajvara
02-12-2009, 21:29
al jedina greska je taj polozaj sake jer nije prirodan
rekli su nam da saka treba bit u prirodnom polozaju sa savijenim palcem dolje i opustenim prstima





http://www.megafileupload.com/en/file/162583/scenes-rar.html

ovak izgledala moja saka prije smothanja

nama je prof pokazivao kako se iz kocke radi prst 1. i reko je da za svaki prst trebamo po 2x extrudat da se ljepse savija
i onda split pligon tool i te sheme za detaljniju obradu

a ja sam smothanjem sam sve zabiberio

Barathrum
03-12-2009, 02:49
al jedina greska je taj polozaj sake jer nije prirodan
rekli su nam da saka treba bit u prirodnom polozaju sa savijenim palcem dolje i opustenim prstima





http://www.megafileupload.com/en/file/162583/scenes-rar.html

ovak izgledala moja saka prije smothanja

nama je prof pokazivao kako se iz kocke radi prst 1. i reko je da za svaki prst trebamo po 2x extrudat da se ljepse savija
i onda split pligon tool i te sheme za detaljniju obradu

a ja sam smothanjem sam sve zabiberio

ne. saka treba biti ispruzena sa ravnim prstima. polozaj se kasnije namjesta nakon riganja, tojest umetanja kostiju nikada ne prije toga.

ne tegla.
da ako se radi box modeling tehnika onda tako ali docrtas segmente u obliku saća na pregibima. nije bitan sad polozaj sake i prstiju koji je kod tebe. ali to je vjezba i dobro dodje za snalazenje u 3d prostoru inace se modelira ispruzena saka sa ispruzenim prstima i rasirenim bez savijanja i bez nekog svinutog polozaja jer tako je umetanje kostiju lakse i brze i onda namjestis nakon riganja pozu sake i prstiju koju zelis. kao kod kalhanta.

prije detaljne obrade treba doraditi wire tegla, tek nakon toga mozes dodavati smooth.

jesi i ringovima na pregibima i smoothom. ali nije nista sto se ne moze ispraviti. 3d je takav, uvijek se sve moze popraviti i doraditi a time ces samo jos vise uci u sistem mreza i poligona. na greskama se najvise uci.

Kalhant
03-12-2009, 02:56
Samo 1 ispravak, nisam ja modeliro onu ruku :D .Nisam bio siguran na sto ciljas pa sam postao primjer sa interneta.
Ako ne računam modeliranje vrata za sobu (koja polako napreduje) nisam palio mayu oko 2 tjedna. Trenutno se bavim crtanjem, ljudskom anatomijom i proučavanjem tuđih wire-a :friends:

Tegla Ajvara
12-12-2009, 11:08
evo izmodelirao sam svoj nos
sad znate kakva mi je surla ^^ :D
http://img191.imageshack.us/img191/2922/img1207y.th.jpg (http://img191.imageshack.us/i/img1207y.jpg/)

Barathrum
13-12-2009, 22:57
evo izmodelirao sam svoj nos
sad znate kakva mi je surla ^^ :D
http://img191.imageshack.us/img191/2922/img1207y.th.jpg (http://img191.imageshack.us/i/img1207y.jpg/)

ooocemo wire, ocemo wire :D
i ukljuci te planeove sa teksturama da vidimo vjerodostojnost :rotfl:

Kalhant
13-12-2009, 23:54
Nakon uha, najvise mrzim modelirat nos na ljudskom licu. Nikako da pogodim hebene nosnice ili su previsoko ili su prenisko ili su pretanke ili su predebele. :cry: .

rudeboy95
14-12-2009, 00:07
Nakon uha, najvise mrzim modelirat nos na ljudskom licu. Nikako da pogodim hebene nosnice ili su previsoko ili su prenisko ili su pretanke ili su predebele. :cry: .
Napravi crnca. Oni nemogu imat prevelike nosnice.

Barathrum
14-12-2009, 13:10
Nakon uha, najvise mrzim modelirat nos na ljudskom licu. Nikako da pogodim hebene nosnice ili su previsoko ili su prenisko ili su pretanke ili su predebele. :cry: .

presavrseno razmisljas, ljudi nisu savrseni i sve sto si nabrojao ti stima.

low-poly rulz jer nosnice crtas na teksturi :rotfl:

C
14-12-2009, 15:43
Nakon uha, najvise mrzim modelirat nos na ljudskom licu. Nikako da pogodim hebene nosnice ili su previsoko ili su prenisko ili su pretanke ili su predebele. :cry: .

presavrseno razmisljas, ljudi nisu savrseni i sve sto si nabrojao ti stima.

low-poly rulz jer nosnice crtas na teksturi :rotfl:
A ja mrzim uši.
Uvijek napravim da neka izbočina ide na drugu stranu i sl. XD

Sgt. Bull
17-12-2009, 05:27
Prvi rad, ja sretan kako je ispalo, još jednom barem ću ponoviti da pokušam bolje napraviti. Koristio tutorial iz Introducing 3ds max. Ako ima tko preporuka kakve literature bilo bi odlično.
http://img687.imageshack.us/img687/1052/blablarx.th.jpg (http://img687.imageshack.us/i/blablarx.jpg/)

Kalhant
19-12-2009, 23:52
isprobavam tehniku modeliranja lica od plane-a
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_81410b4c.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/862426_Untitled1.jpg)

Izgleda deformirano posto nije dovrseno,a sad sam lijen. Budem sutra zavrsio.

Kalhant
21-12-2009, 01:28
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_8afeb91a.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/865236_Untitled.jpg)
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_20f13627.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/865235_aa.jpg)

Jos usi i popravit neke sitnice. Radi se o genericnoj glavi koju radim po 3ds maxu tutorialu pa izgleda pomalo glupo.

http://www.secondpicture.com/tutorials/ ... ax_01.html (http://www.secondpicture.com/tutorials/3d/3d_modeling_of_a_human_head_3ds_max_01.html)

Sgt. Bull
21-12-2009, 15:20
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_b1c72ba8.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/865897_kovabisah.JPG)
Još konj i tabla. Nisam siguran jesam dobro pogodio ovo oko materijala.
Jel' tko gledao CG Academy Moddeling fundamentals 1-4 dvdjeve?

Barathrum
21-12-2009, 19:20
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_b1c72ba8.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/865897_kovabisah.JPG)
Još konj i tabla. Nisam siguran jesam dobro pogodio ovo oko materijala.
Jel' tko gledao CG Academy Moddeling fundamentals 1-4 dvdjeve?


sve stima samo nastavi. :)

Kalhant
10-01-2010, 17:32
Evo nesto radeno po tutorijali cisto da ozivim temu. Jos je uvijek wip.
http://i741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/th_Untitled.jpg (http://s741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/?action=view&current=Untitled.jpg)

Sad jedno pitanje posto mi nije jasno ovo na tutorijalu.

Znaci situacija je ovakva. Imamo tris kojeg se treba rijesit zato sto pravi probleme prilikom smootha
http://i741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/th_a.png (http://s741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/?action=view&current=a.png)

Moje rijesenje. Izbrisem edge i imam sve quadove i smooth radi.
http://i741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/th_aa.jpg (http://s741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/?action=view&current=aa.jpg)

Njegovo rijesenje. Izbrise drugi edge i posto nije povezan sa nicim splita (plava crta) sve ispod pistolja dok ne dode na mijesto gdje moze napravit tris, a da ne bude problema.
http://i741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/th_aaa.jpg (http://s741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/?action=view&current=aaa.jpg)

Jel je bolje moje rijesenje ili njegovo. Meni se cini da je moje, ali zasto onda to ovaj nije napravio :/

P.S.uploado sam slike preko photobuckete zato sto imagesforme ima neke trojance na stranici.
Ako netko radi u mayi i zanima ga tutorial http://www.3dbuzz.com/xcart/product.php ... t=9&page=1 (http://www.3dbuzz.com/xcart/product.php?productid=35&cat=9&page=1)S(dolje ima cijeli tutorijal za izradu pistolja).
Stvarno se dosta nauci. Ako mozete probajte nabavit sve DVD-e.

Tegla Ajvara
10-01-2010, 19:29
e gledam ti pistolj, i divim se i mislim da je on rjesenje mog problema
gle
radim sad spitfire i kad kliknem 3 da mi prikaze u subdivisionu meni se sve zaobli a ja nezelim da sve bude zaobljeno
recimo da modeliras noz, i tamo di je onaj ostriji dio bi isto zaoblio a ja to nezelim da bude u subdivisionu
kak namjestit da bude normano da neki rubovi ostanu ostri?
kao kod tebe na pistolju, nisu svi zaobljeni

C
10-01-2010, 19:33
Potraži malo ostale opcije srodnoj njoj. Koliko sam razumio ti želiš da poduplaš mrežu (polygone) a ne smooth. Subdivision ti je kao i Smooth, smota i doda polygone, ali imaš posebno opciju da dodaš polygone bez da se model promjeni.

Edit: Probaj s opcijom Tesselate ili tako nešto, to je slično tome. Pokušati ću naći.
Edit 2: Ne mogu naći sada. -.-' U glavnom ima ta opcija negdje.

Kalhant
10-01-2010, 19:41
Sve zavisi o situacijama. Mozes koristit crease tool koji sluzi za poostravanje edge-a ili mozes koristit foru da dodas jos jedan loop okolo edge-a i tako zadrzis ostar rub.

Ako radis noz neces trebat smooth. Znaci naprvis ostricu i stavis bevel okolo rubova. Sa tim ces dobiti odsjaj na rubovima kao i u pravom zivotu. Takoder bi trebo sredit normals-e. Gornji dio pistolja nema uopce smootha vec sam mu stavio normalse na hard edge

C
10-01-2010, 19:47
Sigurno ovo traži koliko sam ga shvatio (jedan primjer na kocki sam brzinski napravio):

http://www.imagesforme.com/out.php/i911994_1.png

http://www.imagesforme.com/out.php/i911995_2.png

Tegla Ajvara
10-01-2010, 20:26
gle

ovak stvari stoje bez subivisiona
http://img148.imageshack.us/i/ssssssyc.jpg

i kad prebacim u subdivision zabli neke stvari koje nebi smio i deformira bzvz
http://img148.imageshack.us/i/spitfireddd.jpg/


znaci, da sve zaobli a da neki poligoni ostanu kak spada
koja je opcija?

Kalhant
10-01-2010, 20:40
Imas 2 opcije. Pokazat cu ti na bezveznom meshu, ali posluzit ce svrsi

Imamo ovaj model
http://i741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/th_11.png (http://s741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/?action=view&current=11.png)

Ovakav je smoothan, a mi zelimo da mu damo oblik neke cipele.
http://i741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/th_22.png (http://s741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/?action=view&current=22.png)

prva opcija je da dodas jos jedan edge loop oko ruba (split edge ring tool ili split polygon tool)
http://i741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/th_33.png (http://s741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/?action=view&current=33.png)http://i741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/th_44.png (http://s741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/?action=view&current=44.png)

druga opcija je da koristis crease tool na edgevima koje zelis ostre(oznacis edgeve->edit mesh->crease tool stisnes 3 da vidis sta radis i srednjim klik drzis i vuces mis ljevo ili desno)
http://i741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/th_55.png (http://s741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/?action=view&current=55.png)http://i741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/th_66.png (http://s741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/WiP/?action=view&current=66.png)

malo su se zeznule zadnje slike, ali se vidi sta se dogada

C
10-01-2010, 20:42
Probaj ako imaš opciju za te dužine, postavi ih na hard, tako da smoothom hard linije uvijek ostanu na mjestu, kao npr. oštrica noža, staviš da je oštrica hard, i možeš smoothati kako god te volja, ali te hard linije će i dalje biti oštre.

Tegla Ajvara
10-01-2010, 21:15
thAnx :D

Tegla Ajvara
13-01-2010, 23:16
evo mene i novi problemi

sad sam sjebo sliku za top viev i sve sam zbrljo i nemerem namjestit nikak

http://img23.imageshack.us/img23/221/sssslqa.jpg (http://img23.imageshack.us/i/sssslqa.jpg/)

nemogu obrisat sliku, kad otvorim novu bude prevelika

totalno sam u banani :(

trebam sad auspuh radit i jednu grbu na krilu i nemerem :S

Kalhant
13-01-2010, 23:30
sliku izbrises tako da odes u top view-u
view->image plane->image plane attributes-> odaberes taj image plane
kad se odabere samo stisni delete na tipkovnici.

Ako si namjestavo image plane bez micanja kamere i nisi scale-o sliku onda napravi ovo
u top viewu odi na
view->predefined bookmarks->top (nemoj zumirat nakon toga inace ce ti slika biti veca nego sto treba)
kad si napravio ovo gore
view->image plane> import image i stavi sliku

Tegla Ajvara
13-01-2010, 23:39
ona dolje slika koja je neka retardirana i nakoso uopce ju nemerem nikak maknit
sve sam pokuso i to sto si piso al neide :S
sve sam uprsko a neda mi se radit sve ispocetka :cry:

Kalhant
13-01-2010, 23:48
ajd ak ti nije problem uploadaj taj save sa tim image plane-om mozes izbrisat model ako hoces samo da vidim kako to izgleda.
Ja sam sad napokon skuzio nakon 10 minuta buljenja u okidac zasto mi krivo smootha :pray: . Glupi normalsi su se okrenuli :D

Tegla Ajvara
13-01-2010, 23:53
haha
evo uspio sam sredit al i dalje nemogu obrisat, al sad je sve ok
naso sam u opcijama tamo di se rotacije postavljaju i stavio sve na 0 i vratilo se na normalu
:D bit ce avion za koji dan gotov
a onda ide teksturiranje, sto jos nikad nisam radio osim nest malo u maxu
haha, bit ce svega :D

Kalhant
13-01-2010, 23:57
Ajd super.
Postaj model dok si gotov :D .

Barathrum
14-01-2010, 01:27
evo mene i novi problemi

sad sam sjebo sliku za top viev i sve sam zbrljo i nemerem namjestit nikak

http://img23.imageshack.us/img23/221/sssslqa.jpg (http://img23.imageshack.us/i/sssslqa.jpg/)

nemogu obrisat sliku, kad otvorim novu bude prevelika

totalno sam u banani :(

trebam sad auspuh radit i jednu grbu na krilu i nemerem :S


tak ti je to kad reference ljepis za planeove a ne rabis uvw mapping.
bolje da si postavio u background reference pa ne bi imao takvih problema.

Kalhant
14-01-2010, 07:34
Nije zalijepio na plane vec je u backgroundu. Maya automatski lijepi image plane-ove na kameru, a one se vide u perspective view-u. To se moze iskljucit ako zelis ali je po defaultu ovako.

Barathrum
14-01-2010, 11:16
Nije zalijepio na plane vec je u backgroundu. Maya automatski lijepi image plane-ove na kameru, a one se vide u perspective view-u. To se moze iskljucit ako zelis ali je po defaultu ovako.


jedno je background a nesto sasvim drugo plane. ovdje su teksture poljepite na plane a ne background. zato ih i mozes linkat na kameru. ako mu se rastezu teksture ili je jedna veca druga manja neka koristi uvw mapping modifajer kako bi definirao velicinu teksture i takva ce ostati. s obzirom da je to maya bilo bi zalosno da nema jedan takav modifajer.

Kalhant
14-01-2010, 14:33
Znam na sto mislis i ne nije na plane-u. Maya barata sa image planeovima na takav nacin da ih povezuje sa kamerama


Tu mozes vidjeti u perspective view-u kamere i mene kako stavljam image plane u side view bez ikakvog plane-a
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_dd20d4b2.png (http://www.imagesforme.com/show.php/920244_aaaa.png)

Ovdje vidis da kada odaberem image plane odaberem i kameru, takoder vidis da je oboje povezano(hypergraph i attribute editoru ko dokaz).
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_ad35907d.png (http://www.imagesforme.com/show.php/920245_aaaaa.png)

Maya automatski stavlja image plane u perspective view te se dobije dojam kao da se koristi plane, ali ako odaberes ovu opciju image plane ostane vidljiv samo u backgroundu side view-a
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_45226fbc.png (http://www.imagesforme.com/show.php/920246_aaaaaa.png)

A ovaj je nacin na koji ti mislis. Vidis da je hypergraph potpuno drugaciji. Mislim da je i ova tehnika ok ako se, nakon sto se postave plane-ovi, oni stave u 1 layer pod reference.
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_39b61f95.png (http://www.imagesforme.com/show.php/920266_a.png)

Inace image plane mu je postao veci posto mu je kamera bila zumirana, zbog cega maya povecava image plane. Jednostavno se rijesi problem da kameru vratis na predefined bookmark.

Barathrum
14-01-2010, 17:24
sve errori

medjutim blesavo pitanje ali sto ce ti kamera pri modeliranju?! :rotfl:

Tegla Ajvara
14-01-2010, 18:44
kako mayu stavit na default postavke da nereinstaliram bzvz
sve sam sjebo tak da je ovo jedini nacin da vratim program u normalu :|

Kalhant
14-01-2010, 20:56
http://i741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/th_aaaa.png (http://s741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/?action=view&current=aaaa.png)
http://i741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/th_aaaaa.png (http://s741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/?action=view&current=aaaaa.png)
http://i741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/th_aaaaaa.png (http://s741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/?action=view&current=aaaaaa.png)
http://i741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/th_a.png (http://s741.photobucket.com/albums/xx53/SimplyFS/?action=view&current=a.png)

Poredano kako je i napisano gore. Skuzit ces u slici kamere.

@Tegla
Cini mi se da nemas neke opcije unutar maye da sve restartas. Mislim da ti je jedina opcija da odes u my documents. Tamo ce ti biti folder maya. U njemu su svi tvoji projekti i mayine postavke. Pokusaj prvo rename-at maya folder u nesto drugo(nesto tipa maya_old), zatim upali mayu i vidi hoce li maya napravit novi maya folder tamo. Ako to nejde kopiraj sve scene izvan tog foldera prije nego sto pobrises maya folder(inace ces ostat bez svih radova!) da natjeras mayu da napravi novi u kojem ce imat loadane defaultne postavke.
Ja bi ti preporucio da instaliras mayu 2010 koja nema previse novosti, ali su rijesili poprilican broj bugova iz maye 2009.

Tegla Ajvara
14-01-2010, 21:54
place mi se kake probleme imam
haha
:cry: :D

ovak, top i front mi je jedno te isto, so god da radom u gornjem ekranu, radi se i na doljnjem

onda mi scale tool radi samo u doljnjem ljevom prozoru
kad kliknem avion treba mu 10 -15 sec da ga selektira
strava sve skupa Oo'
sva sreca pa imam jos samo malo za radit
moram napravit jos tockove, kabinu, neki otvor ispod i jos nekih sitnica malih

Kalhant
14-01-2010, 23:37
da zamjenis da ti top i front ne bude isto odaberi prozor koji zelis da ti bude front, drzi space pa drzeci space stisni i drzi desni klik otvorit ce ti se ko neki mali izbornik u kojem ce ti biti perspective view, top view, front view, side view. Samo povuci mis na front view i pusti desni klik

Tegla Ajvara
15-01-2010, 18:22
da zamjenis da ti top i front ne bude isto odaberi prozor koji zelis da ti bude front, drzi space pa drzeci space stisni i drzi desni klik otvorit ce ti se ko neki mali izbornik u kojem ce ti biti perspective view, top view, front view, side view. Samo povuci mis na front view i pusti desni klik

ali kad ja u gornjem odaberem front i dolje se promjeni na foront, ako gore uzmem left side, i dolje isto
prakticki imam dva ista prozora

Oo' :o

Slayer97
15-01-2010, 18:26
Kako meni ovo sve izgleda komplikovano. :)

downforce3d
16-01-2010, 00:39
3ds max & vray :)

http://img17.imageshack.us/img17/1080/hadessa01.jpg (http://img17.imageshack.us/i/hadessa01.jpg/)

Kalhant
16-01-2010, 01:00
predobro :pray:
Svaka cast

@tegla
Ne znam sta da ti kazem, nemas srece.
Dok zavrsis model instaliraj mayu 2010. Ona ima dosta manje bugova od 2009.

Ghost_Rider
16-01-2010, 20:07
Zelio bih da naucim modelirati u max-u, znam osnove ali ja neznam bas nista izmodelirati :( . Ako moze da mi preporucite jedno 50-setak video tutorijala i par text tutorial, bicu vam zahvalan do kraja zivota ako naucim bar monitor izmodelirati. Thank you :D

Kalhant
17-01-2010, 02:01
http://www.digitaltutors.com/09/trainin ... 7&pid=3551 (http://www.digitaltutors.com/09/training.php?cid=107&pid=3551)
http://www.3dbuzz.com/xcart/product.php ... =10&page=1 (http://www.3dbuzz.com/xcart/product.php?productid=38&cat=10&page=1)

3dbuzz mozes gledat sve tutorijale na stranici, dok ces se sa digital tutorsom morat snac :wink: .
Ugl tu imas 10-ak sati tutorijala. Dok to napravis trebo bi imat neke osnove.

Tegla Ajvara
17-01-2010, 16:17
isusova bako, downforce, svaka ti dala :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :D


evo ja gotov sa svojim Spitfireoum mk. VIII

u biti nisam gotov, jos tockovi, propeleri i teksture :D

http://photos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs169.snc3/19663_102334713129736_100000596238782_63714_374751 7_n.jpg

http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs189.snc3/19663_102334709796403_100000596238782_63713_720055 6_n.jpg

Barathrum
17-01-2010, 16:47
3ds max & vray :)




jel to onaj sto si pricao da ces ga zavrsit kad uzmognes?
legendarno kao i uvijek

Kalhant
17-01-2010, 22:21
@tegla dobar je model, ali imas par gresaka.
1. sto mi pada u oci je booleon sa doljnje strane. Imas face-ove koji imaju ~8 strana sto nije dobro. Dok radis booleon pokusaj zahvatit sto manje face-eva posto ce ti kasnije biti lakse popravit topologiju. Takoder nakon booleona moras posvetit malo vremena splitanju zato sto ces u 99% slucajeva zavrsit sa previse edgeva koje nemaju kamo ici i tvore face od vise od 4 strana. Ako to ne sredis vjerojatno ces imas greske prilikom smootha.

P.S.
Koristi bevel. Puno ce dodati na realnosti samog modela.
http://www.3dbuzz.com/xcart/product.php?productid=35
Imas dolje cijeli tutorijal sa pistoljem koji ja radim. Garantiram da ces puno napredovat u modeliranju sa poligonima. :thumbs2:

Barathrum
17-01-2010, 23:35
@tegla dobar je model, ali imas par gresaka.
1. sto mi pada u oci je booleon sa doljnje strane. Imas face-ove koji imaju ~8 strana sto nije dobro. Dok radis booleon pokusaj zahvatit sto manje face-eva posto ce ti kasnije biti lakse popravit topologiju. Takoder nakon booleona moras posvetit malo vremena splitanju zato sto ces u 99% slucajeva zavrsit sa previse edgeva koje nemaju kamo ici i tvore face od vise od 4 strana. Ako to ne sredis vjerojatno ces imas greske prilikom smootha.


pogresno. boolean se radi i covjek je dobro napravio, ako zeli bacit neki meshsmooth iliti subdivision treba samo sa cut toolom dodjelit "visece" vertexe segmentima na krilima. a ovo sto si ti napisao, da to se dogadja onima koji ne znaju ovo sto napisah. iako nije nikakva filozofija.
edgevi koji su "viseci" se micu koristeci alat remove. nece imati greske prilikom smootha, smooth samo zagladjuje dva ili vise poligona stvarajuci prividnu refleksiju po elementu modela kako bi se simulirala glatka kriva. :thumbs2:

Tegla Ajvara
17-01-2010, 23:45
nisam bas skonto o cem je rjec sto se pricali, al u biti neplaniram smothat
jedino sa tipkom 3 prebacit u subdivision kasnije
e sad mi treba dobar tutorijal za teksturiranje
nesta da mogu napravit skroz realne teksture

i kak se pravi staklo?

Barathrum
17-01-2010, 23:48
nisam bas skonto o cem je rjec sto se pricali, al u biti neplaniram smothat
jedino sa tipkom 3 prebacit u subdivision kasnije
e sad mi treba dobar tutorijal za teksturiranje
nesta da mogu napravit skroz realne teksture

i kak se pravi staklo?


ma subdivision kad bacis samo naglasi edge oko utora za tockove tako da ti njega ne divajda jer ce ti nered nastati zbog vertexa koji ti "plutaju" planeovima i premalo segmenata. imas tam pod edge opcijama a morao bi imat ak ima max ima i maya.

ne znam majin editor pa ne budem nist pisao za stakla. google my friend :D

Kalhant
18-01-2010, 07:07
Prvo reces da nisam upravo onda spominjes removanje "visecih" vertexa i na kraju kazes da doda loop oko booleona i sve ce biti uredu. Bez uvrede, ali pomalo pricas gluposti.

1. Ne pisano je pravilo da dok smoothas pokusas sve odrzat u quadovima. Tu i tamo ce ti se zalomit neki tris, ali u pravilu bi trebo imat quadove.

2. Ako nisi skuzio ima face koji ima i po 8 visecih vertexa. Takoder mu jedan dio sjece edge, te mu zbog toga sama maya nece dat da doda loop, a i ako ga doda rucno nece pomoc jer ce se polygon "raspast".

3. evo samo za tebe sam imitiro njegov slucaj i dodo loop "da ne smootha".
http://i49.tinypic.com/2eaou4o.jpg
http://i47.tinypic.com/9fwozk.jpg

Ne znam za tebe, ali ja ne bi volio imat ovo na meshu.


Kalhant je napisao/la:
@tegla dobar je model, ali imas par gresaka.
1. sto mi pada u oci je booleon sa doljnje strane. Imas face-ove koji imaju ~8 strana sto nije dobro. Dok radis booleon pokusaj zahvatit sto manje face-eva posto ce ti kasnije biti lakse popravit topologiju. Takoder nakon booleona moras posvetit malo vremena splitanju zato sto ces u 99% slucajeva zavrsit sa previse edgeva koje nemaju kamo ici i tvore face od vise od 4 strana. Ako to ne sredis vjerojatno ces imas greske prilikom smootha.


pogresno. boolean se radi i covjek je dobro napravio, ako zeli bacit neki meshsmooth iliti subdivision treba samo sa cut toolom dodjelit "visece" vertexe segmentima na krilima. a ovo sto si ti napisao, da to se dogadja onima koji ne znaju ovo sto napisah. iako nije nikakva filozofija.
edgevi koji su "viseci" se micu koristeci alat remove. nece imati greske prilikom smootha, smooth samo zagladjuje dva ili vise poligona stvarajuci prividnu refleksiju po elementu modela kako bi se simulirala glatka kriva.


1. Ja nisam nigdje napiso da se boolean ne radi.
2.posvetit vrijeme splitanju = dati "visecim" vertexima edge da se ne dogode problemi prilikom smootha.
3. Kakav remove? Sta ce maknut edge i izgubit pravilan krug okolo mesha?
4. Za greske pogledaj sliku gore.

Boolean se ovako pravilno radi
1. uzme se cilindar sa manjim brojem stranica posto ce ionako nakon smootha biti krug
2. pomaknu se edgevi da booleon zauzima sto manji broj face-ova (u mom slucaju 2)
3. povezu se svi edgevi
4. po zelji se doda loop okolo cilinidra da zadrzis ostar edge
http://i46.tinypic.com/1zew0o9.png
http://i50.tinypic.com/14wer2b.png

@tegla
tipka 3 ti nije subdivision vec samo smooth preview. Nemoj to mijesat.

Barathrum
18-01-2010, 10:55
Prvo reces da nisam upravo onda spominjes removanje "visecih" vertexa i na kraju kazes da doda loop oko booleona i sve ce biti uredu. Bez uvrede, ali pomalo pricas gluposti.

1. Ne pisano je pravilo da dok smoothas pokusas sve odrzat u quadovima. Tu i tamo ce ti se zalomit neki tris, ali u pravilu bi trebo imat quadove.

2. Ako nisi skuzio ima face koji ima i po 8 visecih vertexa. Takoder mu jedan dio sjece edge, te mu zbog toga sama maya nece dat da doda loop, a i ako ga doda rucno nece pomoc jer ce se polygon "raspast".

3. evo samo za tebe sam imitiro njegov slucaj i dodo loop "da ne smootha".
http://i49.tinypic.com/2eaou4o.jpg
http://i47.tinypic.com/9fwozk.jpg

Ne znam za tebe, ali ja ne bi volio imat ovo na meshu.



zato docrtas segmente novonastalih edgeva i vertexa, kao ono sto si napravio sa manjim brojem segmenata. i o cemu sam ja govorio u svom postu.

dobro zasto ponavljas ono sto sam rekao?! parodija hebote. vjerojatno se nisi znao izraziti pa te se zato krivo shvatilo. sva sreca zametnuo si samo jednu stvar opet covjek je dobro napravio sa svojim samo ce morati docrtati segmente kao sto sam i govorio a ne smanjivati ih kao ti na ovih par. zasto? nauci teksturirati pa ces razumjeti zasto ovaj tvoj dio sa manje segmenata nece moci zadrzati teksturu na tim djelovima na mjestu kada se upotrijebi subdivision. oh, da... i ja ponekad zaboravim da neki ljudi ne razmisljaju dovoljno daleko sto se tice procesa rada u 3d okruzju. za low poly je ok, za high poly nije, osim ako ces dva puta crtati teksturu za low i high poly model i imati dvije teksture za isti model sto je apsurd. :thumbs2:

a osim toga ima jos jedna fora a to je da naglasi edge cime taj rubni dio nece biti zahvacen subdivisionom pa segmente ne treba ni dodavati vec sve ostavi kako jest, ali ocito ni za to ne znas. al to su cakice, nista posebno, a i imas 3 nacina subdivajdanja, po NURBSu je najzagledjeniji i rasteze teksturu sto je lose, Classic je najidealniji ali ne i najbolji ali ne razvlaci teksturu sto je bitno i tako dalje i dalje i dalje...

Kalhant
18-01-2010, 11:32
Zakon :pray: . Sad sam ja ispao kriv jer se nisam dobro izrazio. Em nigdje nisam napiso da boolean nije dobar, em sam mu odma reko da treba splitat zaostale vertexe, em sam mu predlozio sa zahvati sto manje face-ova da si olaksa zivot.
I onda ti dodes i kazes da nemam pojma jer se edgevi makivaju alatom remove(?).
I na kraju kad ja korak po korak objasnim sto treba i kako, ti dodes i kazes kako sam ja ponavljao ono sta si ti reko.
Sto se tice naglasavanja edga ima 2 stranice prije gdje sam i piso o tome, ali hebiga ja to ocito ne znam :thumbs2:

Sto se tice tekstura tu znam samo osnove te u to necu ulazit.

Tegla Ajvara
18-01-2010, 20:58
ono sta si mi pokazo je funkcijonalno, no na jednom tutorijalu sam vidio kak frajer radi na avionu nekom prozore, tak da probusi povrsinu samo, bez onog da se poklapa sa svakim adgeom

gle
http://www.lugher3d.com/tutorials-for-m ... -maya.html (http://www.lugher3d.com/tutorials-for-maya-guest-/videotutorial-how-model-airplane-in-maya.html)

C
18-01-2010, 21:12
Radim na jednoj igri, i sada imam onaj stari problem. Znači game engine-i podržavaju 3D modele s triangelima, ili kako već. Znači ja izmodeliram sa kvadratima, ali kada importam u engine, on automatski stavi u trokutima. Dali je bolje da ja sam napravim trokutastu mrežu, tj. da mi on to ne reda sam, jer neke dijelove modela sjebe?

Kalhant
18-01-2010, 21:28
@C izmodeliras u quadovima smoothas ako trebas i u mayi onda imas opciju triangulate(pretvara sve quadove u trisove). Mesh->triangulate. Na meshu nece biti gresaka.

@tegla treba se registrirat a trenutno mi se neda. Budem kasnije pogledo, a sad odo jest i spavat. :D

Macolla
18-01-2010, 22:02
Imam jedan problem, kad ga rijesim stavljam ss ovde da vidite model.

Znaci u Zbrushu kad sejvam zspheres koje sam fino napravio i poslije ocu nastavit nemogu ponovo crtat sphere nego kad kliknem misem on mi razvlaci isti model kraj ovog prvog. To nikako nemogu rijesit jer fali mi jos samo nekoliko detalja sa tim modelom i to je to.

C
18-01-2010, 22:47
@C izmodeliras u quadovima smoothas ako trebas i u mayi onda imas opciju triangulate(pretvara sve quadove u trisove). Mesh->triangulate. Na meshu nece biti gresaka.

@tegla treba se registrirat a trenutno mi se neda. Budem kasnije pogledo, a sad odo jest i spavat. :D
Ma svaki današnji program ima tu opciju, nije meni to teško napraviti, export sa triangulateovima, ali je riječ o low-poly modelima. Ako ga exportam s time, sjebe mi neke dijelove modela, a ako sa quadovima gurnem u engine, onda on automatski doda triangulate, pa ga opet na mjestima sjebe. Znači, bolje je da ja sam na modelu tamo gdje treba, stavim triangulate?

downforce3d
18-01-2010, 23:50
jel to onaj sto si pricao da ces ga zavrsit kad uzmognes?
legendarno kao i uvijek

Nije, ne znam kad ce mi taj model doc na red. :) Trenutno pripremam jedan novi projekt i ubrzo cu imat nesto konkretno za pokazat. :) Je li se kod tebe sto radi?


@C
Ako moze malo detalja kao npr. koji program koristis, kakve su greske prilikom exportanja, u koju igru ubacivas model itd.

C
19-01-2010, 00:26
Za modeliranje Wings 3D, ali i on, kao i ostali 3D programi ima mogućnost da na quadovima napravi triange i sl. opcije. A engine je Unity 3D Pro, i zanima me jeli kako moguće da radi s quadovima, da mi on ne dodaje svoje triangle? Mogu li ih kako zaobići? Modeli su low poly, pa mi nije problem staviti triangle tamo gdje trebaju biti i kako trebaju biti, a ono ostalo neka on stavi kako hoće.

downforce3d
19-01-2010, 01:03
Kad exportas model svi quadovi se konvertiraju. Nije potrebno da ti to sam radis, ali mozes eksperimentirat tako da probaj sam konvertat model i pogledaj sto ti je on automatski napravio. Ako vidis da su neki edgeovi postavljeni drugacije od optimalnog, onda ih ti nadodaj sam na onaj model u quadovima. Nakon sto si popravio taj model exportaj ga pa nek onda on sam konvertira do kraja u trokute. Meni obicno na recimo modelu od oko 20k polya ne bude vise od 10-20 poligona koje sam moram manualno napravit. Ostatak exporter sasvim dobro konvertira.

Inace imam neki osjecaj da je tvoj problem u smoothu koji si napravio. Kako si to sredio, imas smoothing grupe ili?

C
19-01-2010, 17:09
Nemam u opće smootha, low poly model. A bojim se i za animiranje, dodavanje kostura zbog tih krivih dijagonala, ali za sada to još ne radim.

Macolla
19-01-2010, 20:55
Imam jedan problem, kad ga rijesim stavljam ss ovde da vidite model.

Znaci u Zbrushu kad sejvam zspheres koje sam fino napravio i poslije ocu nastavit nemogu ponovo crtat sphere nego kad kliknem misem on mi razvlaci isti model kraj ovog prvog. To nikako nemogu rijesit jer fali mi jos samo nekoliko detalja sa tim modelom i to je to.

bump

downforce3d
19-01-2010, 22:47
Nemam u opće smootha, low poly model. A bojim se i za animiranje, dodavanje kostura zbog tih krivih dijagonala, ali za sada to još ne radim.

Ne znam zasto onda uopce exportavas model ako jos nisi stavio smooth...

C
19-01-2010, 23:27
Čak i da ga napravim (inače ga smotham, pa preuređujem još dugo-dugo), na mjestima bi fulao dijagonale, po običaju.

downforce3d
19-01-2010, 23:37
Kako to mislis "cak i da ga napravim"? Pa moras ga napravit ili mozda zelis da se vide svi faceovi na svakom modelu dok igras igru??

C
19-01-2010, 23:41
Zavisi, nekada sam dodajem točkice, dužine, plohice, itd., pa nema problema. Samo me zanimalo kako da se riješim krivih dijagonala.

downforce3d
19-01-2010, 23:56
Bilo koji model u bilo kojoj igri koristi smooth. A za edgeove okrenute na krivu stranu, vec sam ti rekao, one koje vidis da nisu postavljeni kako treba kod automatskog konvertiranja sam ih stavi kako treba, a ostatak neka se odradi automatski.

C
20-01-2010, 00:31
Da. :)
THX. :D

Edit: Trebati će mi još jedna pomoć oko shadowa...ne znam sve na pamet sve, u glavnom, shadowe mogu kreirati na tri načina...vartex, lightmap i pixel. Za lightmap znam da je kao i textura, i sada kada generiram, šta god unesem u ove opcije, shadowi ispadnu kockasti, blago rečeno, pixelizirani...opcije su resolution, lights>size i shadow super sampling. Kako bi to trebao podesiti? Ako može malo detaljnije o tim stvarima da mi kažete. Znači detaljnije šta je šta kod vartexa, lightmapi i pixela, i da mi kažete kako bi trebao podesiti lightmapu s ove tri navedene opcije.

Ghost_Rider
20-01-2010, 21:18
Evo moj rad koji sam radio pola sata, znam da nije nesto ali tek sam uhvatio modelirati.

Slike:

http://www.imagesforme.com/show.php/930495_SpaceShip.png

http://www.imagesforme.com/show.php/930496_SpaceShip2.png

http://www.imagesforme.com/show.php/930497_SpaceShip3.png

Ocjenite rad, znam da nije nesto ali sam se potrudio. Texture slijede samo dok ih napravim.

Ghost_Rider
20-01-2010, 23:12
Ja bih zelio da od ovog modela napravim nesto kao UV Map, pa da po nejmu crtam u fotosopu da brze dobijem texture jer neznam ovako napamet gdje bi se trebalo sta nalaziti, please help.

ponco1234
21-01-2010, 11:33
Evo moj rad koji sam radio pola sata, znam da nije nesto ali tek sam uhvatio modelirati.

Slike:

http://www.imagesforme.com/show.php/930495_SpaceShip.png

http://www.imagesforme.com/show.php/930496_SpaceShip2.png

http://www.imagesforme.com/show.php/930497_SpaceShip3.png

Ocjenite rad, znam da nije nesto ali sam se potrudio. Texture slijede samo dok ih napravim.
najs spejs šip =)

Barathrum
21-01-2010, 18:11
http://img228.imageshack.us/img228/1988/112333.jpg


wip

galactica viper fighter u low poly-u uz neke moje preinake i dodatke


edit:
hebemti opet sam zaboravio dodat pucaljke na krila. a u pm. glupson.

Tegla Ajvara
21-01-2010, 23:25
e da, kad bi ja svoj onaj spitfire prebacivao u battlefield 1942
kak bi to napravio?

Barathrum
22-01-2010, 00:55
e da, kad bi ja svoj onaj spitfire prebacivao u battlefield 1942
kak bi to napravio?

izmodeliras ga, unwrapas, teksturiras i ne znam jel se animiras propeler i skines konvertor za battlefield modele i exportas ga iz maye u battlefield model. bar je tako bilo kad sam ja radio za quake 2 modele. imas pk exporter i importer za 3ds max. s obzirom da svi quake serijali su radjeni u 3ds maxu, mislim na modele naravno.

C
22-01-2010, 08:30
e da, kad bi ja svoj onaj spitfire prebacivao u battlefield 1942
kak bi to napravio?

izmodeliras ga, unwrapas, teksturiras i ne znam jel se animiras propeler i skines konvertor za battlefield modele i exportas ga iz maye u battlefield model. bar je tako bilo kad sam ja radio za quake 2 modele. imas pk exporter i importer za 3ds max. s obzirom da svi quake serijali su radjeni u 3ds maxu, mislim na modele naravno.
ZModeler taj format za export već ima u sebi (kao i mnoge druge za ostale igre). Taj model trebaš ubaciti skupa u njegovu arhivu gdje su ostali modeli te grupe, i gdje mu se već nalaze modeli za tu igru.

Ghost_Rider
22-01-2010, 22:46
Evo jos jednog mog avijonceka, nadam se da vam se svidza.

http://www.imagesforme.com/upload/0d617095.png

http://www.imagesforme.com/upload/bc3636c2.png

C
23-01-2010, 00:13
Dobro tebi to ide jarane. :D

Ghost_Rider
23-01-2010, 21:17
Dobro tebi to ide jarane. :D

Znam da mislis da je SHIT :( .

BTW: Krenucu ja i na strumfice :D .

C
23-01-2010, 22:54
Ne brini. Ne mislim da je šrot. :)

Ghost_Rider
23-01-2010, 23:34
Ajde na mns ako mos

Tegla Ajvara
23-01-2010, 23:49
izgleda koda je od plastelina anpravljeno
kak tak izrendiras da fensy izgleda?

ja u mayi postavim svjetlost, i sve pripremim kak spada i dobijem crnu rupu i svilo Oo'

Macolla
23-01-2010, 23:56
znam da je u rhino3d bilo metallic svojstvo pa mozda ima tu nesto slicno

Ghost_Rider
24-01-2010, 00:07
izgleda koda je od plastelina anpravljeno
kak tak izrendiras da fensy izgleda?

ja u mayi postavim svjetlost, i sve pripremim kak spada i dobijem crnu rupu i svilo Oo'

Evo kako to ja pravim u maxu da izgleda fanci i plastelinasto xD.

Napavim model, stavim da model bude npr. svijetlo plave boje kao gor u mene,postavim plane na 10000x10000, uzmem SkyLight, odem pod Render Setup i pod karticu Advanced Light izaberem Light Tracer i onda renderujem.

Evo sad cu ti dati primjer par objekata random.

Edit: Evo slika:

http://www.imagesforme.com/upload/caff959f.png

Svaki model kada napravim i renderujem ga ispadne kao od plastelina :shock: .

Edit 2: Sta preporucujete da napravim sledece, aj nemoj sada nesto pretesko tek sma pocetnik u modeliranju ali i ne u Max-u.

C
24-01-2010, 04:27
Materijali...Renderi...etc...

Ghost_Rider
24-01-2010, 12:20
Ajd uskoro nesto napravim pa postam, vi ocjenite ako ikako valja ;) .

Ghost_Rider
24-01-2010, 19:19
Evo rad, znam da je prelahko ali sma ipak postao. Nisam imao nista na umu veliko pa sam napravio ovaj Logo.

http://www.imagesforme.com/upload/b585f9d6.png

Ghost_Rider
24-01-2010, 21:39
Momci sklepao sam stolicu pa je obojio u dvije boje, meni se jako dopada ali neznam kako ce se vama dopasti.

http://www.imagesforme.com/upload/813a238c.png

http://www.imagesforme.com/upload/6aeb9eab.png

Ghost_Rider
26-01-2010, 19:28
Evo jos jedan moj rad, sada sma napravio jedno malo Letece Auto. Detalje cu nadodati uskoro dok malo upoznam Zbrush i malo testiram kako to ide sa detaljima.

http://www.imagesforme.com/upload/223add20.png

http://www.imagesforme.com/upload/ce08ebd4.png

Macolla
26-01-2010, 21:42
ako ima neki strucnjak za zbrush nek mi posalje pm imam jedno pitanjce...

Macolla
02-02-2010, 22:27
Stanka od Zbrusha evo Terragen.
http://img21.imageshack.us/img21/5396/finalmountain.jpg

Rađeno pomoću Terragena, uglavnom sam sa svime zadovoljan osim prugama trave u donjem lijevom kutu, to sam vec rješio ali mi se ta verzija još rendera a neda mi se čekat.

Ugl šta mislite?

EDIT: nesto nece imagesforme pa evo imageshack
EDIT2: premjesteno

Macolla
02-02-2010, 23:06
I ovo jos sad...
http://img508.imageshack.us/img508/640/soil.jpg

Luka
02-02-2010, 23:44
Impresivno!

C
03-02-2010, 02:56
Impresivno!
Hmm, proradi malo u Tarragenu, mislim da ćeš napraviti puno bolje. ;)
Ne kužim. :|

Ghost_Rider
03-02-2010, 11:48
Daj C dodzi veceras u 21 sat na msn imam nesto vazno da ti kazem.

C
03-02-2010, 12:49
OK. Mogu i odmah ako hoćeš.
BTW Mislim da su ti na letilicama djelovi koji bi trebali biti oštri, npr. mjesto odakle izviru krila, tebi su smothana, pa ti izgledaju kao da su od plastelina. Prednji dio krila smothaj, a zadnji dio krila i odakle izviru krila, neka budu hard dužine, i ispasti će ti anatomijom kao na pravom avionu, i samim time će letjelica bolje izgledati. :)

Tegla Ajvara
05-02-2010, 17:30
http://photos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs163.snc3/19063_103132593049948_100000596238782_83875_285161 3_n.jpg
http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs183.snc3/19063_103133943049813_100000596238782_83915_163851 9_n.jpg

mixeta

Tegla Ajvara
07-02-2010, 23:36
za ceg sluzi subdivision?

Tegla Ajvara
08-02-2010, 00:35
http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs183.snc3/19063_103230463040161_100000596238782_85795_450761 4_n.jpg
http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs183.snc3/19063_103230459706828_100000596238782_85794_414740 7_n.jpg


evo maska od mog mobilnog, u 2 razlicita materijala
bit ce cjeli mob napravljen samo da jos neke stvari prokontam :D

Kalhant
08-02-2010, 01:29
za ceg sluzi subdivision?

Za subdivision bi mogli reci da je neka kombinacija nurba i polygona. Daje ti continuity nurba sa "jednostavnoscu" poligona.
Glavna posebnost subdivisiona je da mozes subdivide-at na dijelovima gdje ti treba vise detalja. Znaci nemoras smoothat cijeli objekt kao u polygonima.
Osobno nemam previse iskustva sa njima pa ne bi zelio ici u detalje jer cu sigurno bubnut nesto krivo.

Ne vidim bas dobro, ali ako nisi na mikseti napravi bevel na rubovima da ne budu toliko ostri. Dobit ces puno realniji model.

Samo nastavi modelirat sto vise to bolje. :thumbs2:

Tegla Ajvara
11-02-2010, 20:43
http://photos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs148.snc3/17563_103390016357539_100000596238782_89183_164357 5_n.jpg


evo, dodo par tipki i malo poradio na materijalu :D

e sad.... treba ce texture navuc tipa logo od sonya i te neke budalestine

i na tipkama imam play, pauzu revese itd, i to je zeru udubljeno i to nemogu nikako uspit na tipkama izmodelirat jer je sitno i malo, pogotovo na tipkama koje vec imaju neke svoje radijalne udubine
kak to rjesit? :?

http://www.mobilewhack.com/wp-content/i ... tanium.jpg (http://www.mobilewhack.com/wp-content/images/2009/02/w395_front_closed_angle_blush_titanium.jpg)

na ovoj se slici vidi to na tipkama

Kalhant
11-02-2010, 21:10
i na tipkama imam play, pauzu revese itd, i to je zeru udubljeno i to nemogu nikako uspit na tipkama izmodelirat jer je sitno i malo, pogotovo na tipkama koje vec imaju neke svoje radijalne udubine

Koristi bump mapu. http://en.wikipedia.org/wiki/Bump_mapping
Ne bih previseo pricao o tome posto nisam previse upoznat sa teksturama(mogao bi nesto krivo reci) jer se trenutno koncetriram samo na modeliranje.

Tegla Ajvara
11-02-2010, 23:19
i na tipkama imam play, pauzu revese itd, i to je zeru udubljeno i to nemogu nikako uspit na tipkama izmodelirat jer je sitno i malo, pogotovo na tipkama koje vec imaju neke svoje radijalne udubine

Koristi bump mapu. http://en.wikipedia.org/wiki/Bump_mapping
Ne bih previseo pricao o tome posto nisam previse upoznat sa teksturama(mogao bi nesto krivo reci) jer se trenutno koncetriram samo na modeliranje.

e fala ti ko bratu
malo sam poradio na tome i skonto spiku i uspio :D :pray:

http://img21.imageshack.us/img21/4066/mobilni2l.jpg

Tegla Ajvara
12-02-2010, 18:45
blizi se kraju :D :D
necu mu napravit iza masku

e sad, kao sto vidite ono sto bi trebalo bit ekran previse bljesti, to nemogu nikak popravit
ak smanjim svjetlo sve se poremeti, a svjetlinu nemogu nac da rihtam

http://img524.imageshack.us/img524/5254/mobilnijebator.jpg

ponco1234
12-02-2010, 20:22
htio bih se sad okušati sad u mayi,jel ima neki dobri tutoriali? =)

C
12-02-2010, 20:35
Materijal ekrana stavi da nema/ili smanji, reflekcije, odsjaja, spekular, i sl.
Te opcije bi trebale biti tamo gdje si našao i bump i sl., znači tamo gdje si stavljao texturu/e.
I poradi na sjenama unutar rendera.

Tegla Ajvara
13-02-2010, 00:00
hmm
maknio sam jedno prednje staklo koje i zaprave ima na mobilnom i stiti display
u postavkama je bila skroz prozirna i bio je samo odsjaj namjesten
izgleda da je ona kurva posvjetlivala display
:S

al evo zavrsio sam kompletne teksture na mobajlu

al ovo je samo prednja maska sa ekranom
jos trebam izmodelirat kostur i zadnji dio

http://img39.imageshack.us/img39/4682/gotovaprednja.jpg

Tegla Ajvara
16-02-2010, 22:56
pala i 1. animacija

mvoI8nRK ... tube_gdata (mvoI8nRKhjE&feature=youtube_gdata)

:D

http://img6.imageshack.us/img6/2627/animacija2.gif

Ghost_Rider
16-02-2010, 23:30
Mobitel je super i samo tako nastavi modelirati.

Animacija je premocna, jos da si stavio texture bilo bi jos mocnije.

:thumbs2:

Tegla Ajvara
16-02-2010, 23:45
nemam ideja za texture
taj robot je napravljen za 20 min

Silver_Wolf
19-02-2010, 23:18
Ovo je možda shameless plug ali jel ima tko zainteresiran za malo ozbiljniji model broda (20 - 30 tisuća poligona u cijelosti...) ?
http://img149.imageshack.us/img149/7613/gunnar.jpg
Trebao bi barem osnovne linije trupa... Detalje i jedra mogu napraviti i sam
Inače model mi treba za M&B mod ...

Molim vas odgovorite mi ako ste zainteresirani ...

C
20-02-2010, 03:10
Ja mogu, ali ne sada, ništa do sljedećeg mjeseca.

Silver_Wolf
20-02-2010, 10:37
Nije mi još toliko potrebno pa i meni odgovara sljedeći mjesec ... Puno hvala

Samo da ponovim bitan mi je trup i ova nadgrađa (čak i prozore mogu sam napravit) jer nikako ne mogu pogodit osnovnu liniju broda
Jedra, užad i zastave su potpuno nebitni jer ih mogu napravit i sam bez problema

Macolla
20-02-2010, 12:58
Mozda imas Rhino3D? Uz njeg ti dodju neki primjeri i tutoriali i medju njima imas trup broda ako se dobro sjecam...

Silver_Wolf
20-02-2010, 13:03
Hmmm ... Pogledo sam prije minut i nije besplatan program ... Radim u wings3d-u, nemam ja para za profesionalne programe (a da budem iskren, nisam ni baš toliko dobar u modeliranju da bi mi kupnja bilo kojeg programa bila isplativa http://forums.taleworlds.com/Smileys/default/icon_lol.gifS)

I iz onog što sam vidio Rhino3D je napravljen za moderne brodove a meni treba baš posebna vrsta trupa ... Zato sam došao pitat za pomoć ovdje jer tu ima par ljudi kojima modeliranje zbilja leži

Macolla
20-02-2010, 13:07
Evo tuta za CAD, mozda mozes nesto iskoristit iz ovog?
http://www.worldwideflood.com/CAD/hull_loft_tute.pdf

EDIT: ako nista imas vaznije crte trupa tu

Barathrum
21-02-2010, 02:56
Stanka od Zbrusha evo Terragen.
http://img21.imageshack.us/img21/5396/finalmountain.jpg

Rađeno pomoću Terragena, uglavnom sam sa svime zadovoljan osim prugama trave u donjem lijevom kutu, to sam vec rješio ali mi se ta verzija još rendera a neda mi se čekat.

Ugl šta mislite?

EDIT: nesto nece imagesforme pa evo imageshack
EDIT2: premjesteno

inace teragen ako se sjecam da je to "onaj" teragen programcek je malo vece sranje. ima gadnih nuspojava sa teksturama, tojest pri bojanju, tojest nanosenju textura. i dalje ostajem vjeran 3ds maxu i onoj izjavi:"drzi se onoga sto znas i za sto si siguran da valja!" usput ovako odzumirano lijepo izgleda al kad se priblizis blizu tekstura vidis koliko je nerealno. teksture u close-upu su uzasne jednom rjecju. zato sve volim sam obavit. uzmes kartu, stavis je kao referencu u top view, nacrtas plane, po "godovima" ekstrudas visine brezuljaka i vrhova, unwrapas i nacrtas sam teksturu, specular, bump i displacement mapu. bacis vray ili malo overklokas obicni defaultni scanline i viola, dobis 20x bolji i realisticniji render od ovog, poigras se nebom oblake stavis na zadani novi plane zadas im volumen preko sticky particla i postavis efekt volume light i dobis render na koje ce ti oci suziti od srece. :wink:

ne kazem da ne treba isprobavati nove stvari ali vece realizme napravim unutar 3ds maxa sto se tice terena

@tegla
odlicni radovi

Ghost_Rider
21-02-2010, 10:42
inace teragen ako se sjecam da je to "onaj" teragen programcek je malo vece sranje. ima gadnih nuspojava sa teksturama, tojest pri bojanju, tojest nanosenju textura. i dalje ostajem vjeran 3ds maxu i onoj izjavi:"drzi se onoga sto znas i za sto si siguran da valja!" usput ovako odzumirano lijepo izgleda al kad se priblizis blizu tekstura vidis koliko je nerealno. teksture u close-upu su uzasne jednom rjecju. zato sve volim sam obavit. uzmes kartu, stavis je kao referencu u top view, nacrtas plane, po "godovima" ekstrudas visine brezuljaka i vrhova, unwrapas i nacrtas sam teksturu, specular, bump i displacement mapu. bacis vray ili malo overklokas obicni defaultni scanline i viola, dobis 20x bolji i realisticniji render od ovog, poigras se nebom oblake stavis na zadani novi plane zadas im volumen preko sticky particla i postavis efekt volume light i dobis render na koje ce ti oci suziti od srece.S :wink:

ne kazem da ne treba isprobavati nove stvari ali vece realizme napravim unutar 3ds maxa sto se tice terena

@tegla
odlicni radovi

Ovo definitivno moram vidjeti, ajd napravi nesto pa posalji sliku. PLEASE

Barathrum
21-02-2010, 13:29
inace teragen ako se sjecam da je to "onaj" teragen programcek je malo vece sranje. ima gadnih nuspojava sa teksturama, tojest pri bojanju, tojest nanosenju textura. i dalje ostajem vjeran 3ds maxu i onoj izjavi:"drzi se onoga sto znas i za sto si siguran da valja!" usput ovako odzumirano lijepo izgleda al kad se priblizis blizu tekstura vidis koliko je nerealno. teksture u close-upu su uzasne jednom rjecju. zato sve volim sam obavit. uzmes kartu, stavis je kao referencu u top view, nacrtas plane, po "godovima" ekstrudas visine brezuljaka i vrhova, unwrapas i nacrtas sam teksturu, specular, bump i displacement mapu. bacis vray ili malo overklokas obicni defaultni scanline i viola, dobis 20x bolji i realisticniji render od ovog, poigras se nebom oblake stavis na zadani novi plane zadas im volumen preko sticky particla i postavis efekt volume light i dobis render na koje ce ti oci suziti od srece.S :wink:

ne kazem da ne treba isprobavati nove stvari ali vece realizme napravim unutar 3ds maxa sto se tice terena

@tegla
odlicni radovi

Ovo definitivno moram vidjeti, ajd napravi nesto pa posalji sliku. PLEASE

nakon srijede budem ti slozio nesto na brzinu, jer inace radim sada i do 14 sati dnevno i uz to jos pisem knjigu i predajem jos u skoli tako da nekog konkretnog vremena nemam bas za sebe, a vikend radije provedem u prirodi. hebiga, ne vjerujem u onu:"kriza je, nema se posla!" kriza je samo u medijima i politici, sto se tice posla, njega uvijek ima i previse.

Tegla Ajvara
21-02-2010, 14:44
@barathrum thanx :D

Silver_Wolf
22-02-2010, 17:37
Evo tuta za CAD, mozda mozes nesto iskoristit iz ovog?
http://www.worldwideflood.com/CAD/hull_loft_tute.pdf

EDIT: ako nista imas vaznije crte trupa tu

Problem je taj što ih ne mogu sam napravit u wings3d-u ...
Baš trebam pomoć nekog tko zna dobro modelirat ili ima dobar program za to

C je rekao da će mi pomoć ako bude imao vremena ...

C
22-02-2010, 17:59
Ja u Wingsu modeliram. On ti je blago rečeno hybrid više programa, iz kojih su uzimali osnove i sve ono što se najviše koristi, tako da s njime možeš sve što se tiče modeliranja.
Na ovom PC-u ne mogu modelirati, a laptop si sređujem već cijeli ovaj mjesec. Sutra updateove Windowsa, i svega ostalog, pa malo dotjerivanja, cijelu particiju u sliku da spremim i laptop je spreman, ako se u među vremenu opet nešto ne sjebe, jer zadnji puta kada sam bio pri kraju sa svime, update Windowsa mi sjebao Device Manager odakle ga najviše koristim.

Ghost_Rider
22-02-2010, 18:21
Ja u Wingsu modeliram. On ti je blago rečeno hybrid više programa, iz kojih su uzimali osnove i sve ono što se najviše koristi, tako da s njime možeš sve što se tiče modeliranja.
Na ovom PC-u ne mogu modelirati, a laptop si sređujem već cijeli ovaj mjesec. Sutra updateove Windowsa, i svega ostalog, pa malo dotjerivanja, cijelu particiju u sliku da spremim i laptop je spreman, ako se u među vremenu opet nešto ne sjebe, jer zadnji puta kada sam bio pri kraju sa svime, update Windowsa mi sjebao Device Manager odakle ga najviše koristim.

Ja juce sjebao windows i morao nanovo sve :( .

cham3leon
22-02-2010, 18:39
:(

Inače, trenutno se igram sa fizikom. Kad skužim kako kameru zalijepit za objekt, počet ću pisat skriptu za kretanje i koliziju.

Ghost_Rider
22-02-2010, 19:01
:(

Inače, trenutno se igram sa fizikom. Kad skužim kako kameru zalijepit za objekt, počet ću pisat skriptu za kretanje i koliziju.

Jbt ja otojc instalirao Unity i nejma sanse da namjestim GUI :( , jesam li ja toliki noob ili ti nisi namjestio da se GUI pokrece cim unity pokrenem :? .

cham3leon
22-02-2010, 19:04
Možda sam trebao uploadati i project file, možda su mi tamo indeksi scena i to. Jer čim se pokrene, trebao bi se pojaviti main menu, a kad klikneš new game i prva scena sa nekakvom kockom, to sam samo bezveze stavio. U prvoj sceni moraš stisnut Esc da bi ti se pojavio pause GUI.

Ghost_Rider
22-02-2010, 19:11
Možda sam trebao uploadati i project file, možda su mi tamo indeksi scena i to. Jer čim se pokrene, trebao bi se pojaviti main menu, a kad klikneš new game i prva scena sa nekakvom kockom, to sam samo bezveze stavio. U prvoj sceni moraš stisnut Esc da bi ti se pojavio pause GUI.

Zapravo ja samo vidim plavi ekran, sta god da pritiscem nista se ne dogadza :( . Zar ova sranja smao mene pogadzaju, zasto nekada nece C-a pogoditi :( .

cham3leon
22-02-2010, 19:12
Onda sutra uploadam project file, pa si njega otvori, i on će prepoznati svoje scene. Mislim da on fali...

Ghost_Rider
22-02-2010, 19:16
Onda sutra uploadam project file, pa si njega otvori, i on će prepoznati svoje scene. Mislim da on fali...

-.- Zar nisi mogao doma sve uploadati cccc. Jesil ti ovaj CORELEE na msn-u?

Barathrum
22-02-2010, 20:15
:(

Inače, trenutno se igram sa fizikom. Kad skužim kako kameru zalijepit za objekt, počet ću pisat skriptu za kretanje i koliziju.

link alat se koristi. to je dva klika. medjutim toplo bih te savjetovao da ne pises nista jer ako to nisi znao a to je iskreno receno dva klika misem bez uvrede ali mogu samo predpostavljati koliko ce to losa skripta biti sa previse stvari koje ili se mogu jednostavnije izvesti ili si prepisao od drugih ili su netocne. ako ne znas programirati u cesticama i reaktoru slicno realistican tornado ili oluju nemoj pocinjat nista pisati o inome jer nemas predispozicije za to, a vidim da ne znas kameru zaljepit za objekat. samo ces se napatit za bzvz a komotno nista tvojega nece biti u tome. odradi par projekata za nekoga, cisto da imas osnovu i referencu na kojima ces pisati skriptu, da ne bude prepisivanje sa neta i prepisivanje od alana mckaya. jer to je krsenje autorskih prava. :wink:

Ghost_Rider
22-02-2010, 20:26
:(

Inače, trenutno se igram sa fizikom. Kad skužim kako kameru zalijepit za objekt, počet ću pisat skriptu za kretanje i koliziju.

link alat se koristi. to je dva klika. medjutim toplo bih te savjetovao da ne pises nista jer ako to nisi znao a to je iskreno receno dva klika misem bez uvrede ali mogu samo predpostavljati koliko ce to losa skripta biti sa previse stvari koje ili se mogu jednostavnije izvesti ili si prepisao od drugih ili su netocne. ako ne znas programirati u cesticama i reaktoru slicno realistican tornado ili oluju nemoj pocinjat nista pisati o inome jer nemas predispozicije za to, a vidim da ne znas kameru zaljepit za objekat. samo ces se napatit za bzvz a komotno nista tvojega nece biti u tome. odradi par projekata za nekoga, cisto da imas osnovu i referencu na kojima ces pisati skriptu, da ne bude prepisivanje sa neta i prepisivanje od alana mckaya. jer to je krsenje autorskih prava. :wink:

Daj nemoj covjeka operecivati, pravio je skriptu za GUI 5 dana i toliko se mucio a kamoli za kameru :rotfl: :pray: :pray: .

Silver_Wolf
22-02-2010, 20:42
Ja u Wingsu modeliram. On ti je blago rečeno hybrid više programa, iz kojih su uzimali osnove i sve ono što se najviše koristi, tako da s njime možeš sve što se tiče modeliranja.

Znam ... Počeo sam modelirat u wingsu i koristim ga već oko 11-12 mjeseci ali brodovi su zapravo jedina stvar koja me ne ide u tom programu... To je vjerojatno više do mene nego do programa ali sam siguran da bi bilo lakše u 3ds-u s onim njegovim forama da iscrtaš nešto iz slike i onda to izvučeš kao 3d objekt...

Kalhant
22-02-2010, 21:50
Pa sta wingsd 3d nema nurbs curve, nesto tipa cv i ep curve u mayi? Sa tim bi to bilo najjednostavnije napravit.

cham3leon
22-02-2010, 22:10
:(

Inače, trenutno se igram sa fizikom. Kad skužim kako kameru zalijepit za objekt, počet ću pisat skriptu za kretanje i koliziju.

link alat se koristi. to je dva klika. medjutim toplo bih te savjetovao da ne pises nista jer ako to nisi znao a to je iskreno receno dva klika misem bez uvrede ali mogu samo predpostavljati koliko ce to losa skripta biti sa previse stvari koje ili se mogu jednostavnije izvesti ili si prepisao od drugih ili su netocne. ako ne znas programirati u cesticama i reaktoru slicno realistican tornado ili oluju nemoj pocinjat nista pisati o inome jer nemas predispozicije za to, a vidim da ne znas kameru zaljepit za objekat. samo ces se napatit za bzvz a komotno nista tvojega nece biti u tome. odradi par projekata za nekoga, cisto da imas osnovu i referencu na kojima ces pisati skriptu, da ne bude prepisivanje sa neta i prepisivanje od alana mckaya. jer to je krsenje autorskih prava. :wink:

Daj nemoj covjeka operecivati, pravio je skriptu za GUI 5 dana i toliko se mucio a kamoli za kameru :rotfl: :pray: :pray: .

Čuj, Unity engine, C# ili JavaScript nisam u životu vidio, dok me C nije pitao za pomoć sa tim projektom, jer im treba nekakav programer. I tako se ja pomalo prihvatio toga i počeo sam zbrda zdola radit što je već C imao na umu.

btw, GUI skriptu sam vjerojatno mogao napraviti u jedan dan, ali faks, ispiti, i tako... A i lijenost je bitan faktor nažalost :(

C
22-02-2010, 23:18
Možeš i u Wingsu tako. :)

:(

Inače, trenutno se igram sa fizikom. Kad skužim kako kameru zalijepit za objekt, počet ću pisat skriptu za kretanje i koliziju.
Uzmeš X objekt i Y kameru, zatim na Y kameru staviš Smooth od kamere da prati X objekt, skupa s podešenjima. Velim ti, samo treba upravljačka skripta.

I još nešto. Kada stavljam fiziku, model može biti u obliku kocke, kruga i sl., a ja hoću mesh, međutim kada stavim mesh, model propada, gubi mu se fizika, a ako stavim curv, onda opet ima fizike i sve je točno, međutim kilaža onda ne valja. Npr. objekt koji je težak 1 000 kg i leti brzinom od 200 km/h lupi od takav objekt koji ima 10 kg i stoji, uz sve to je gravitacija 9,81, ne, kao da je zakamanjen, naravno. A curve podržava 256 polygona max., ne znam zašto.

BTW Neću ništa "importati" u folder za engine kako si mi rekao, jer će to pokvariti ono što već imam, a i svakako sve to slažem po redoslijedu i sl., da ne bude problema.

cham3leon
22-02-2010, 23:44
U svakom slučaju, skripta za GUI radi, bar kod mene, točno kako bi trebala. Jedino ćemo možda imati nekih poteškoća sa zvukovima, s time da mislim da neće biti moguće pustiti zvuk kad mouse cursor bude iznad gumba, samo kad klikne.

I btw, otvori novi projekt pa u njega spremi te assete. U biti, napravit ću novi zip sa svim assetima, ovaj put uključujući cijeli projekt. Kako da ga nazovem, btw?

Ghost_Rider
23-02-2010, 12:25
Ovaki mi projekti stvarno nekada dopizde :-x .

cham3leon
23-02-2010, 12:46
Ustvari, samo bi project file trebao biti dosta... Probajte ovo dodati pod assets u projektu u koji ste stavili postojeće scene i skripte.

http://www.megaupload.com/?d=LKUNJ1IH

Barathrum
23-02-2010, 16:13
Daj nemoj covjeka operecivati, pravio je skriptu za GUI 5 dana i toliko se mucio a kamoli za kameru :rotfl: :pray: :pray: .

:rotfl:
aj dobro, necu. samo mi je blesavo da netko pise skriptu tko nije ni ovladao necime, vec prevodi tutor sa neta. mislim kako ces ti covjeku objasnit da je nesto tako-i-tako ako sam ne kuzis cijeli sistem?! samo sam mu rekao da je besmisleno :)

cham3leon
23-02-2010, 16:28
Ja nikad od nikoga nisam prepisao ni jednu skriptu programskog koda, pa tako neću ni sada. Čitam tutoriale s neta jer su mi najbrži način učenja konkretnih stvari.

Je li možda krivo učiti iz tutoriala? Ili to ja prepisujem nečije skripte čim koristim iste funkcije enginea? Učim ga na potpuno krivi način, ali kažem, prvi put sam se susreo s tim softverom pred mjesec dana, i počeo učiti od UI funkcija. Totalno krivo, ali to su konkretne stvari koje C-u i GhostRideru trebaju. Niti je ideja za igru moja, niti sam ja izabrao softver s kojim je radimo.
Također, imaj na umu da nisam klinac od deset godina koji je prekjučer naučio koristiti osobno računalo i želi na svu silu napravit "igric.u".

Barathrum
23-02-2010, 17:49
Ja nikad od nikoga nisam prepisao ni jednu skriptu programskog koda, pa tako neću ni sada. Čitam tutoriale s neta jer su mi najbrži način učenja konkretnih stvari.



trebas poradit na izrazavanju. previse si kontradiktoran. nisi nista prepisao ali ucis preko tutorijala?! objasni meni tulavom, kako si ista naucio ako nisi prepisivao jer oprosti ali ako radis po tutorijalima onda si sve i napravio kao u tutoru. i mozemo se okladit da stavis tu tutor iz kojeg si ucio i svoj skriptu da bi nasli bar 90% zajednickih tocaka izmedju tvoje skripte i tutora po kojem si ucio. jer oprosti ali ti odmah nakon tutora pises skriptu, pa mi i to objasni kako si u razmaku od zavrsetka tutora i pisanja skripte ti ista svojega svladao?! jer ako ti u par sati izmislis cijeli svoj kod i svoju viziju, sto ti radis u hrvatskoj?! sto nisi na harwardu?! ne trebas ni novac, jer kao takvog i sama hrvatska drzava bi te financirala. to tvoje pisanje meni sve nesto na foru:"kakio bi, piskio bi!" :rotfl:

obavi ti par poslova za ljude da vidis kako ono o cem pises dise. dotad svako pisanje bez tvog dokaza i pokaza tvoje prakticiranja naucenog jednostavno ne postoji. a ja vesla sisao nisam. stoga sumnjam na debelo da je u tim skriptama ista tvojega do cega si ti dosao sam i sto si sam otkrio i skuzio. ovako... bolje ti sam uci i dalje. za skripte ima vremena kad ovladas znanjem. dotad bolje iskoristi vrijeme jer ovako ionako sa tim skriptama ne mozes nista niti ces ih igdje moci utrziti. ne znam zast ljudi rade stvari od kojih nemaju nikakve koristi, ni materijalne ni duhovne a ni intelektualne. :?

prije mjesec dana si poceo ucit i sve radis krivo i pises skripte?! :rotfl:
nema sto. ja 15 godina radio animacije za skole u 3d-u, graficki dizajner, u zadnjih par godina sam se naradio u 3d-u i tek nakon godina i godina rada i iskustva pisem knjigu, a ti nakon par mjeseci ucenja vec poceo pisati skripte. pa hebemu misa, izgleda da me vrijeme pregazilo. gluplji sam nego sto sam mislio. samo ja znam odgovore na pitanja kao sto su:"a zašto je to tako?" :rotfl:

Ghost_Rider
23-02-2010, 18:08
Ja nikad od nikoga nisam prepisao ni jednu skriptu programskog koda, pa tako neću ni sada. Čitam tutoriale s neta jer su mi najbrži način učenja konkretnih stvari.



trebas poradit na izrazavanju. previse si kontradiktoran. nisi nista prepisao ali ucis preko tutorijala?! objasni meni tulavom, kako si ista naucio ako nisi prepisivao jer oprosti ali ako radis po tutorijalima onda si sve i napravio kao u tutoru. i mozemo se okladit da stavis tu tutor iz kojeg si ucio i svoj skriptu da bi nasli bar 90% zajednickih tocaka izmedju tvoje skripte i tutora po kojem si ucio. jer oprosti ali ti odmah nakon tutora pises skriptu, pa mi i to objasni kako si u razmaku od zavrsetka tutora i pisanja skripte ti ista svojega svladao?! jer ako ti u par sati izmislis cijeli svoj kod i svoju viziju, sto ti radis u hrvatskoj?! sto nisi na harwardu?! ne trebas ni novac, jer kao takvog i sama hrvatska drzava bi te financirala. to tvoje pisanje meni sve nesto na foru:"kakio bi, piskio bi!" :rotfl:

obavi ti par poslova za ljude da vidis kako ono o cem pises dise. dotad svako pisanje bez tvog dokaza i pokaza tvoje prakticiranja naucenog jednostavno ne postoji. a ja vesla sisao nisam. stoga sumnjam na debelo da je u tim skriptama ista tvojega do cega si ti dosao sam i sto si sam otkrio i skuzio. ovako... bolje ti sam uci i dalje. za skripte ima vremena kad ovladas znanjem. dotad bolje iskoristi vrijeme jer ovako ionako sa tim skriptama ne mozes nista niti ces ih igdje moci utrziti. ne znam zast ljudi rade stvari od kojih nemaju nikakve koristi, ni materijalne ni duhovne a ni intelektualne. :?

prije mjesec dana si poceo ucit i sve radis krivo i pises skripte?! :rotfl:
nema sto. ja 15 godina radio animacije za skole u 3d-u, graficki dizajner, u zadnjih par godina sam se naradio u 3d-u i tek nakon godina i godina rada i iskustva pisem knjigu, a ti nakon par mjeseci ucenja vec poceo pisati skripte. pa hebemu misa, izgleda da me vrijeme pregazilo. gluplji sam nego sto sam mislio. samo ja znam odgovore na pitanja kao sto su:"a zašto je to tako?" :rotfl:

:pray: :pray:

Stvarno si mu napricao, svaka cast :friends: .

@chameleon - Jarane nemoj uciti po tutorijalima jer otako neces nista nauciti, imas knjigu za UnityScript na Unity stranici i skini si pa uci kako treba a ne sa tutorijala koje su pisali svakorazni likovi.

cham3leon
23-02-2010, 18:10
Pa onda najbolje da ne koristim integrirane funkcije Unityja poput Input.GetAxis, jer sam vidio da ih se koristi u tutorijalu? Napravio sam skriptu za GUI glavnog menija i pauze (inače nikad ne bih počeo od toga, ali C je predložio da prvo to napravim), i to je skripta koja čini GUI koji izgleda točno onako kako mi je rečeno da mora izgledati. Skripta nije kopirana ni od koga. Jedino što sam "kopirao", točnije saznao, je ime Unity-ovih funkcija za pozadinu, gumbe, input, što one vraćaju, te kako radi funkcija koja prikazuje UI u kojoj to sve treba napisati.

btw. koristio sam službene tutorijale i reference sa Unity websitea.

Ghost_Rider
23-02-2010, 18:17
Pa onda najbolje da ne koristim integrirane funkcije Unityja poput Input.GetAxis, jer sam vidio da ih se koristi u tutorijalu? Napravio sam skriptu za GUI glavnog menija i pauze (inače nikad ne bih počeo od toga, ali C je predložio da prvo to napravim), i to je skripta koja čini GUI koji izgleda točno onako kako mi je rečeno da mora izgledati. Skripta nije kopirana ni od koga. Jedino što sam "kopirao", točnije saznao, je ime Unity-ovih funkcija za pozadinu, gumbe, input, što one vraćaju, te kako radi funkcija koja prikazuje UI u kojoj to sve treba napisati.

btw. koristio sam službene tutorijale i reference sa Unity websitea.

Ovaj C vise sere, nezna jadnik ni sam sta hoce. Nesto pravi u Unity-u i ne pokazuje nam nista :( , napravim jednu mjuzu za GUI on hoce da je izmjeni :pray: .

Barathrum
24-02-2010, 03:06
:pray: :pray:

Stvarno si mu napricao, svaka cast :friends: .

@chameleon - Jarane nemoj uciti po tutorijalima jer otako neces nista nauciti, imas knjigu za UnityScript na Unity stranici i skini si pa uci kako treba a ne sa tutorijala koje su pisali svakorazni likovi.

ja nedavno rekao polaznicima dok sam sa nekima ponavljao da odu na google i nadju neki tutor za vatru sa osnvim emiterima cestica. bolje da ti ne pricam na sto je taj tutor izgledao. sve krivo objasnjeno. sva sreca lik je prilozio fajlu, a ono u fajli totalno 50-te stvari a tutor sav netocan. to sto kazes za tutore, definitivno. necu ni komentirat na koliko takvih se naleti. jos ispod likovi napisu:"this is what I created!" :rotfl:

Barathrum
24-02-2010, 03:08
Pa onda najbolje da ne koristim integrirane funkcije Unityja poput Input.GetAxis, jer sam vidio da ih se koristi u tutorijalu? Napravio sam skriptu za GUI glavnog menija i pauze (inače nikad ne bih počeo od toga, ali C je predložio da prvo to napravim), i to je skripta koja čini GUI koji izgleda točno onako kako mi je rečeno da mora izgledati. Skripta nije kopirana ni od koga. Jedino što sam "kopirao", točnije saznao, je ime Unity-ovih funkcija za pozadinu, gumbe, input, što one vraćaju, te kako radi funkcija koja prikazuje UI u kojoj to sve treba napisati.

btw. koristio sam službene tutorijale i reference sa Unity websitea.


znaci prakticki ti si unutar vec postojeceg koda izmislio novi?! ako uzmemo u obzir da i sam kazes da sve krivo radis a radis tek mjesec dana? :rotfl:

C
24-02-2010, 03:17
Dosta je spama.

Ghost_Rider
24-02-2010, 11:50
:pray: :pray:

Stvarno si mu napricao, svaka cast :friends: .

@chameleon - Jarane nemoj uciti po tutorijalima jer otako neces nista nauciti, imas knjigu za UnityScript na Unity stranici i skini si pa uci kako treba a ne sa tutorijala koje su pisali svakorazni likovi.

ja nedavno rekao polaznicima dok sam sa nekima ponavljao da odu na google i nadju neki tutor za vatru sa osnvim emiterima cestica. bolje da ti ne pricam na sto je taj tutor izgledao. sve krivo objasnjeno. sva sreca lik je prilozio fajlu, a ono u fajli totalno 50-te stvari a tutor sav netocan. to sto kazes za tutore, definitivno. necu ni komentirat na koliko takvih se naleti. jos ispod likovi napisu:"this is what I created!" :rotfl:

:rotfl: :rotfl:

Ja sam se ovdje polijepo podero od smijeha :D .

@C - Jel to ti postao neki ŠEF na forumu :fof: .

C
24-02-2010, 23:31
[quote="Ghost_Rider":wzyvryox]

:pray: :pray:

Stvarno si mu napricao, svaka cast :friends: .

@chameleon - Jarane nemoj uciti po tutorijalima jer otako neces nista nauciti, imas knjigu za UnityScript na Unity stranici i skini si pa uci kako treba a ne sa tutorijala koje su pisali svakorazni likovi.

ja nedavno rekao polaznicima dok sam sa nekima ponavljao da odu na google i nadju neki tutor za vatru sa osnvim emiterima cestica. bolje da ti ne pricam na sto je taj tutor izgledao. sve krivo objasnjeno. sva sreca lik je prilozio fajlu, a ono u fajli totalno 50-te stvari a tutor sav netocan. to sto kazes za tutore, definitivno. necu ni komentirat na koliko takvih se naleti. jos ispod likovi napisu:"this is what I created!" :rotfl:

:rotfl: :rotfl:

Ja sam se ovdje polijepo podero od smijeha :D .

@C - Jel to ti postao neki ŠEF na forumu :fof: .[/quote:wzyvryox]
Da, trutu jedan. :P

C
28-02-2010, 19:50
2 sata posla, 120k polygona, najviše je otišlo na iglice, pločica sa čipovima ima oko 100 polygona.

Pogađajte koji je to CPU. 8)

http://www.imagesforme.com/out.php/i998117_1.png
http://www.imagesforme.com/out.php/i998119_2.png
http://www.imagesforme.com/out.php/i998120_3.png
http://www.imagesforme.com/out.php/i998121_4.png
http://www.imagesforme.com/out.php/i998125_5.png

Još texture, ali sam lijen, pa mi se neda. :D
Ako netko hoće da malo trenira tako da stavi texturu, jer je so simple, mogu mu poslati model, pa neka s njime radi šta hoće, to sam pravio sada iz dosade.

Oko rendera se nisam trudio, niti materijala, niti texture, znači, samo model. :)

Ghost_Rider
28-02-2010, 20:12
:pray: :pray:

Svaka vam cast, ti i chameleon jedan posao koji mos za 10 min uraditi radite 2 sata :rotfl: :rotfl: .

C
28-02-2010, 22:44
Pa znaš da ja volim ležerno uz muziku, film, večeru, internet, ovoga puta i uz brijanje. XD

Velim, radio sam da ubijem vrijeme. Kada imam time, i kada radim punom parom, to bi bilo u 10 min kako kažeš, ali zašto raditi nešto 10 min kada možeš u 2 sata, pa izgubiš puno više vremena? :D

Ako ćeš točno, 5 min sam izgubio na pločicu i čipove, i još 5 min na iglice. To ti dođe tvojih 10 min.

cham3leon
28-02-2010, 22:45
A mene odvuče surfanje po netu i igranje :(

C
28-02-2010, 22:50
Ma ja sam ustao u 2 sata u jutro, pa sam se do podne naigrao. :rotfl:

U svakom slučaju, nije mi bio cilj "izmodelirati nešto", nego "izgubiti vrijeme", a to su dva različita posla. Kada radiš nešto da napraviš, gledaš da to bude što kvalitetnije i što brže, a kada gledaš da izgubiš vrijeme, gledaš da to bude što kvalitetnije i vremenski duže.

To je kao u nekoj igri, neki level možeš prijeći u 10 min, ali ga prelaziš 2 sata, a zašto? Iz fore, jer radiš kamaru drugih stvari, jer ti je cilj izgubiti točno 2 sata dok čekaš nekoga, jer uživaš u toj igri, itd.

Ovaj CPU sam imao kod sebe, pa sam ga lako izmodelirao s omjerom 1:1, to je inače CPU Intel Pentium I. I modelirao sam ga, jel', za nizašta, nema svrhe, samo sam htio izgubiti vrijeme.

A ti Game Fan brale, ako misliš da se lako programira, primi se nečega i sklopi mi u 10 min jedno 20 funkcija, i to na kraju ima da radi bez da testiraš. ;)
Računaj da ćeš na googlanje izgubiti 10 min, 10 min na tutorijal kako bi našao jednu funkciju, 5 min da isprogramiraš i još 5 min da testiraš i popraviš, i to ti je već pola sata posla. Kod profesionalaca je sve u glavi, ali mi nismo profesionalci ovdje kao ti. XP

Ghost_Rider
01-03-2010, 14:09
Ma ja sam ustao u 2 sata u jutro, pa sam se do podne naigrao. :rotfl:

U svakom slučaju, nije mi bio cilj "izmodelirati nešto", nego "izgubiti vrijeme", a to su dva različita posla. Kada radiš nešto da napraviš, gledaš da to bude što kvalitetnije i što brže, a kada gledaš da izgubiš vrijeme, gledaš da to bude što kvalitetnije i vremenski duže.

To je kao u nekoj igri, neki level možeš prijeći u 10 min, ali ga prelaziš 2 sata, a zašto? Iz fore, jer radiš kamaru drugih stvari, jer ti je cilj izgubiti točno 2 sata dok čekaš nekoga, jer uživaš u toj igri, itd.

Ovaj CPU sam imao kod sebe, pa sam ga lako izmodelirao s omjerom 1:1, to je inače CPU Intel Pentium I. I modelirao sam ga, jel', za nizašta, nema svrhe, samo sam htio izgubiti vrijeme.

A ti Game Fan brale, ako misliš da se lako programira, primi se nečega i sklopi mi u 10 min jedno 20 funkcija, i to na kraju ima da radi bez da testiraš. ;)
Računaj da ćeš na googlanje izgubiti 10 min, 10 min na tutorijal kako bi našao jednu funkciju, 5 min da isprogramiraš i još 5 min da testiraš i popraviš, i to ti je već pola sata posla. Kod profesionalaca je sve u glavi, ali mi nismo profesionalci ovdje kao ti. XP

Ja brale znam da nije lahko pocetniku programirati, ali ako se potrudi moze nauciti UnityScript za mjesec, dva i onda moze programirati ono sto nama treba.

Zapravo ja kada ucim neki progamski jezik ja cu pogledati par tutorijala i onda cu nesto sam probati sastaviti i ne pisati preko tudzeg koda :rotfl: . Zato profesionalac uci programirati iz knjige i ide na tecajeve da bi znao nesto isprogramirati, on nece prepisivati iz google-a.

Daj mi molim te tutorijale za UnityScript sve Step-by-Step i naucim ga u mejsec dana pa ti isprogramiram sto god pozelis. Nemoj tutorijale odma od rigin body jer to pocetnik nece moci nauciti odma, moze izgubiti volju za ucenje zato sto je to pretesko za shvatiti. Znaci tutorijale moram uciti sa njihove stranice sve od "Hello World" pa do zamrsenih sranja.

Edit: Kameleon uci C++, jel, ali on ga zapravo ne uci vec nabada sve napamet. Kada ucis programirati moras se usresrediti smao na kod i da sto brze shvatas sta koja funkcija radi. Ako ucis napamet programiranje, ti ces nauciti sve napamet ali neces znati sta koja funkcija radi kada se poveze sa nekom drugom. Zato bolje neka odma odustane dzaba se decko pati :wink: .

C
01-03-2010, 15:54
Ne znam kakav si ti to stroj kada možeš neki programski jezik naučiti u "mjesec-dva", Burek je učio pun kurac godina, da bi mogao napraviti vlastiti 2D engine.

I nemamo svi slobodnog vremena kao ti. Moraš shvatiti da ima ljudi koji rade ili koji studiraju i rade. Evo jedan moj čisti primjer, predavanja od ponedjeljka do subote, znači samo nedjelju sam free, i uz to ću par dana raditi, recimo 4 dana u tjednu, ona 2-3 dana ću iskjoristiti za učenje, i gdje je tu slobodno vrijeme za učiti programirati ili raditi za projekt?

Kada ti imaš slobodnog vremena, nije neki problem ići na tečaj, učiti, baviti se s time aktivnije, ali kada nemaš vremena, i imaš drugog posla, npr. ispiti na fakultetu, onda ti je puno drugačije. ;)

Ghost_Rider
01-03-2010, 19:54
Ne znam kakav si ti to stroj kada možeš neki programski jezik naučiti u "mjesec-dva", Burek je učio pun prozor godina, da bi mogao napraviti vlastiti 2D engine.

I nemamo svi slobodnog vremena kao ti. Moraš shvatiti da ima ljudi koji rade ili koji studiraju i rade. Evo jedan moj čisti primjer, predavanja od ponedjeljka do subote, znači samo nedjelju sam free, i uz to ću par dana raditi, recimo 4 dana u tjednu, ona 2-3 dana ću iskjoristiti za učenje, i gdje je tu slobodno vrijeme za učiti programirati ili raditi za projekt?

Kada ti imaš slobodnog vremena, nije neki problem ići na tečaj, učiti, baviti se s time aktivnije, ali kada nemaš vremena, i imaš drugog posla, npr. ispiti na fakultetu, onda ti je puno drugačije. ;)

:pray: :pray:

Pa necemo mi valjda raditi svoj engine pa da ucimo C++, mi imamo sve sto treba ali samo moramo nauciti bar osnove UnityScripta i imamo igru. Evo citat razgovora mene i jendog lika:

Ja: Koliko ti je trebalo da savladaš javascript da bi naparavio npr. taj fliper?

On: Konkretno trebalo mi je pola sata da skužim JavaScript ( do one razine koliko trebam ) ali znat JavaScript ne znaći znat i Unity , JavaScript u Unity-u je samo jezik uz pomoć kojeg formiraš skripte uz pomoć kojih rješavaš pojedine probleme u dotičnom projektu.

Ja: Da, ali prije toga si znao neki programski jezik, to onda nije nista cudo. Koliko treba pocetniku koji nije nikada znao ni jedan programski jezik niti skriptni, koliko njemu treba da nauci JavaScript.

On: Čuj to ti je relativno, sve ovisi od čovjeka do čovjeka, ali trud i volja su bitni.

Znaci nama je potreban skroz mali dio koda i necemo praviti Crysis pa da ucimo C++.

Imam vremena na bacanje i uvjek sam gotov pa svaki dan slobodan.

:friends: :friends:

Kalhant
01-03-2010, 20:49
1. Jesi li svjestan da covjek ima zivot? (bez uvrede)
2. Jesi li svjestan da ima i druge obaveze?
3. Jesi li svjestan da je to samo hobi?
4. Bez uvrede, ali sjecam se tvog posta od prije ~4 mjeseca kada si govorio da kreces ucit 3d, a budimo iskreni prema trenutnim modelima nisi daleko doguro sa svim ti slobodnim vremenom. A ako cemo govorit opcenito prema radovima koje sam vidio, ljudi nakon godinu dana zestokog rada u mayi mogu radit radova na vrlo visokom, ako ne i profesionalnom, nivou.

P.S. Zanima me tvoj udio u toj igri koju radite posto pretpostavljam chameleon radi kod, a c modelira. Molim te nemoj mi rec da pises pricu ili tako nesto.

C
01-03-2010, 21:14
Radi na 2D-u, znači texture i sl., i modele je počeo, muzika isto. OK je. :)

Kako god, glede programiranja, taj što ti je rekao da je "skužio" JS u pola sata ne znači i da je "naučio" JS. Upravo zbog toga recimo ja na fakultetu imam sve četiri godine programiranje. Lako je sve skužiti, lako je i igrati se s time, sve pohvataš, ali kada dođe vrijeme da u kratkom roku napraviš nešto kako treba, e onda ne znaš.

Ne kažem ja da radimo na Crysisu, ali sam ti samo dao primjer koliko godina je Burek učio programirati, ako se dobro sjećam 10 godija, da bi napravio 2D engine, i to kakav engine, mnogi bi rekli "jadan" i da je bolji neki 2D Maker, znači 10 godina znanja za nešto "jadno", a ti bi to u "mjesec-dva" već sve naučio. Mora da si posebno djete. :D

Ja modeliram već 7 godina s pauzama, i mogu se nazvati nekim maherom, ali ne i profesionalcem. Nikakvi tečajevi, ja sam sve sam učio, kliknem, pa vidim šta ta komanda radi, i tako sam puno bolje naučio, a tada nisam ni znao šta je 3D, ako možeš vjerovati. Ali naravno, nemam ja vremena kojih 200-300 sati da radim na jednom modelu, a da radim sat dnevno, premalo je, trebalo bi mi godinu dana, na kraju bi obrisao i odustao, pa rađe modeliram manje modele, znači one koje mogu završiti u jednom danu, u par sati, eventualno u tjedan dana, ako nemam vremena, pa radim dnevno pola sata, pa par dana ne radim, pa opet radim. To je samo hoby. Da imaš šefa, i da ti naredi nešto da napraviš, i kada ti znaš da ćeš biti plaćen za to, brale moj, da vidiš kako se tek onda radi...tada ne radiš iz hobya, tada radiš s nekim ciljem. I hoby može imati cilj, ali ga puno mrzovoljnije postižeš, nego kada su u pitanju pare.

BTW Mislim da je modeliranje lakše nego programiranje, jer kada pohvataš sve opcije s kojima možeš baratati u modeliranju, možeš izmodelirati šta god hoćeš (i pri tome držanja se nekih "zakona", ili ti ga da ne praviš greške koje si ti znao raditi, ploha na plohi, dužine na dužinama, točke na točkama i sl.), samo ti treba mašta (kako ćeš i kojim redom to modelirati) i puno sati rada, naravno, a kod programiranja ti mašta i puno sati rada ne može ništa pomoći ako ne znaš komande. A pamtiti komande u 3D-u je puno lakše, nego u programiranju. Znači nakon godine dana intezivnog učenja 3D-a, možeš postati maher, a kod programiranja štreber. XD

Ghost_Rider
01-03-2010, 21:15
1. Jesi li svjestan da covjek ima zivot? (bez uvrede)
2. Jesi li svjestan da ima i druge obaveze?
3. Jesi li svjestan da je to samo hobi?
4. Bez uvrede, ali sjecam se tvog posta od prije ~4 mjeseca kada si govorio da kreces ucit 3d, a budimo iskreni prema trenutnim modelima nisi daleko doguro sa svim ti slobodnim vremenom. A ako cemo govorit opcenito prema radovima koje sam vidio, ljudi nakon godinu dana zestokog rada u mayi mogu radit radova na vrlo visokom, ako ne i profesionalnom, nivou.

P.S. Zanima me tvoj udio u toj igri koju radite posto pretpostavljam chameleon radi kod, a c modelira. Molim te nemoj mi rec da pises pricu ili tako nesto.

1. To reci C-u, ja nisam momka trazio da radi na projektu.
2. To isto reci C-u, ja nisam momka trazio da radi na projektu.
3. I ovo isto reci C-u, ja nisam momka trazio da radi na projektu.
4. Da, ja ucim jos modelirati i ucicu i dalje. Jel moram ovdje tebi nacrtati svaki model da ti vidis kako izgledaju, e pa nemoram i boli te qurac kako ce izgledati. Ovi sto rade zestoko oni rade za svoj posao, ja modeliranje ucim ako mi slucajno zatreba oko mojih radova.

5. Moj udio u ovoj nasoj igri je: Photoshop, u njejmu sve radim sto je potrebano oko 2D Grafike, Modeliranje, modeliram letjelice i naljepljujem texture, Muzika, pravim svakoraznu muziku za igru i efekte. Ako zelis uploadujem ti sve sto sma napravio pa ti sendam na PP da se uvjeris, jer vidim da ulijeces u moj post bez razloga

6. C radi u Unity engine-u, znaci sve sto je potrebno oko engine-a. Jede mi zivce sto on mora sve prepravljati ako mu se ensto nesvidza, treba meni reci i ja cu napraviti kako on zeli i onda sere da on sve radi.

BTW: I da znas smao da smo pocetnici u izradi projektu.

BTW 2: ma mudo sma posbeno dijete :D , kada pravim greske u modleima onda to nije posebnost :(. Da vidis koje sma sada izumio letjelice :pray: :pray: .

BTW 3: @C - Ko je ovaj Chorele, znas onog lika od kojeg si mi dao MSN.

C
01-03-2010, 21:26
Ne serem ti ništa. Letilice provjeravam od grešaka i mičem greške, a muziku sam ti lijepo rekao, napravi in-out, pa da se muzika stalno ponavlja, a ne da završi, pa opet počne (ne smije se to primjetiti).

I ne serem ja da "sve" radim. OK, modeliram, animiram, klepam muzike i zvučne efekte, nešto sitno PhotoShop ako mi zatreba brzinski neka textura, itd., sve osim programiranja. Znači pod to ne spada, "ti napraviš", "ja preradim" = "ja to napravio." Nego ono što pravim od nule.

Znači u FL i Mixcraftu sklepam muziku, u Neri efekte, tu i tamo uleti Audacity, pa napravim nešto.

Tebi jedino možda smeta što se pridržavam nekih svojih pravila zbog optimizacije, tipa, kratki zvukovi u wav formatu, efekti isto u wav-u, duge muzike u ogg-u i sl., sve popraćeno istim bit rateom i sličnim stvarčicama.

Ghost_Rider
01-03-2010, 21:30
Ne serem ti ništa. Letilice provjeravam od grešaka i mičem greške, a muziku sam ti lijepo rekao, napravi in-out, pa da se muzika stalno ponavlja, a ne da završi, pa opet počne (ne smije se to primjetiti).

I ne serem ja da "sve" radim. OK, modeliram, animiram, klepam muzike i zvučne efekte, nešto sitno PhotoShop ako mi zatreba brzinski neka textura, itd., sve osim programiranja. Znači pod to ne spada, "ti napraviš", "ja preradim" = "ja to napravio." Nego ono što pravim od nule.

Znači u FL i Mixcraftu sklepam muziku, u Neri efekte, tu i tamo uleti Audacity, pa napravim nešto.

Tebi jedino možda smeta što se pridržavam nekih svojih pravila zbog optimizacije, tipa, kratki zvukovi u wav formatu, efekti isto u wav-u, duge muzike u ogg-u i sl., sve popraćeno istim bit rateom i sličnim stvarčicama.

1. Dobro ajd seres :D ..............................Zajebejem se ;) .
2. jadan ti :( .
3. ccccccccccc.
4. Neeee, muzika se mora zavrsavati uvjek i nece biti ponavljanja. Bolje je kada bi islo svih 20 Sampleova i da jedan iza drugag deru :gitara: .

C
01-03-2010, 21:38
Znam, lako je za početak, ubaci se razna kratka muzikica od par sekundi, ali znaš kako u svakoj igri se muzika ponavlja i ne možeš uvijek točno odrediti gdje završi i opet se ponavlja. To je čak i lakše za napraviti, svaki puta random jedna od muzika, na instant repeat, što se tiče engine-a i programera. U biti, to mogu napraviti i sam u engine-u, a za mjenjanje muzike kada završi jedan, pa da počne druga, naravno s nekim zastojem od 2 sec, trebati će programirati. Ipak mislim kada je neka muzika brijačina i slušati ćeš ju 3 min, jer ćeš jednu stazu preletjeti u 3 min, nema smisla puštati par muzika, ajde da se radi o nečemu gdje ćeš letjeti 15 min, pa je OK da se muzika mjenja, ali da igraš jednu stazu 3 min, i da se muzika mjenja nema smisla. :)

BTW A i nešto sam razmišljao o nečem aktivnijem, više akcijskome, a puno zabavnijem, ali me hebe fizika.

Postavim ja fiziku i sve, ali fizika playera nije jednaka fizici drugih objekata. U biti je jednaka, ali objektima umjesto da fiziku označenosti stavim kocku, neki cilindar, kuglu i sl., ja stavim mesh od tog modela, kako bi fizika bilja realnija, međutim onda taj model gubi fiziku za druge objekte, i propada kroz njih zbog djelovanja sile teže. Kako bi to popravio, ja mu uključim onaj convex ili kako već, i onda djeluje i sa drugim modelima, i fizika se popravi, ali imaju dva problema, s tim convexom (ne znam sada točno kako se to zove) model postaje "kamen", znači ako je player težak 100 kg i leti brzinom od 200 km/h, i lupi od taj objekt, i da pri tome taj objekt ima težinu od 3 kg, nikakve koristi, jer je taj objekt zakamenjen i na njega utječe samo sila teža, i taj objekt jedino može pregaziti playera i druge objekte, ne možeš ga gurati niti micati. A drugi problem je što podržava max. 256 polygona.

Ghost_Rider
01-03-2010, 21:42
Oces probas Speed :D .

Ajd ako nisi zauzet dodzi na msn da se malo raspricamo :) .

Barathrum
02-03-2010, 01:18
Znam, lako je za početak, ubaci se razna kratka muzikica od par sekundi, ali znaš kako u svakoj igri se muzika ponavlja i ne možeš uvijek točno odrediti gdje završi i opet se ponavlja. To je čak i lakše za napraviti, svaki puta random jedna od muzika, na instant repeat, što se tiče engine-a i programera. U biti, to mogu napraviti i sam u engine-u, a za mjenjanje muzike kada završi jedan, pa da počne druga, naravno s nekim zastojem od 2 sec, trebati će programirati. Ipak mislim kada je neka muzika brijačina i slušati ćeš ju 3 min, jer ćeš jednu stazu preletjeti u 3 min, nema smisla puštati par muzika, ajde da se radi o nečemu gdje ćeš letjeti 15 min, pa je OK da se muzika mjenja, ali da igraš jednu stazu 3 min, i da se muzika mjenja nema smisla. :)

BTW A i nešto sam razmišljao o nečem aktivnijem, više akcijskome, a puno zabavnijem, ali me hebe fizika.

Postavim ja fiziku i sve, ali fizika playera nije jednaka fizici drugih objekata. U biti je jednaka, ali objektima umjesto da fiziku označenosti stavim kocku, neki cilindar, kuglu i sl., ja stavim mesh od tog modela, kako bi fizika bilja realnija, međutim onda taj model gubi fiziku za druge objekte, i propada kroz njih zbog djelovanja sile teže. Kako bi to popravio, ja mu uključim onaj convex ili kako već, i onda djeluje i sa drugim modelima, i fizika se popravi, ali imaju dva problema, s tim convexom (ne znam sada točno kako se to zove) model postaje "kamen", znači ako je player težak 100 kg i leti brzinom od 200 km/h, i lupi od taj objekt, i da pri tome taj objekt ima težinu od 3 kg, nikakve koristi, jer je taj objekt zakamenjen i na njega utječe samo sila teža, i taj objekt jedino može pregaziti playera i druge objekte, ne možeš ga gurati niti micati. A drugi problem je što podržava max. 256 polygona.


1. glazba u igrama. ako mislis na loop klipove radi se tako da par minuta svira jedan loop a onda se taj sample zatisava a drugi pojacava koji nadjacava, pa opet ponavljanje. vrlo jednostavno. i loop nije tesko napraviti. treba ti obicni amaterski program kao fl studio. krajnja priprema iliti dorada je jednostavna. par muzika se pusta uvijek zbog ambienta kada zelis naglasiti neki dio unutar staze. vecinom ako se ne radi o arena pucacinama loop klipovi su duzine trajanja 10-20 sekundi koji se ponavljaju a po potrebi se fejdaju sa drugim samplovima, sto ujedno i odrzava performanse same igre, manji fajlovi, brza ucitavanja.
itekako ima. ocito nisi igrao nikad quake1 i quake 2 pa nisi svjestan da u stazi od 3-4 minute se mjuza 2-3 puta instantno promjeni ili zatisa.

2. ako stavis kocku ili cilindar onda si stavio mesh. jer ta kocka ne postoji bez mesha kao ni taj cilindar zato treba znati sto je to mesh. a iz tvog pisanja vidi se da upotrebljavas rijec za koju neznas znacenje- mesh je mreža ili struktura objekta, wire u 3d smislu. zato ne mozes odvojeno stavljati cilindar od mesha jer cilindar bez mesha ne postoji kao sto ne postoji mesh bes geometrijskog oblika.

svi modeli ti ne smiju biti convex i tu je tvoja greska. ako postoje objekti koji ce reagirati na udar drugog tijela onda se te objekte postavlja na bounding opciju a objekti djelovanja se stavljaju na concave a inaktivni objekti koji drze ostale objekte kao sto je podloga (teren, pod) na convex - nisam sad siguranza nazive kasno je i umoran sam, pogledat cu ujutro u reaktor pa ispraviti ako sam pogrijesio nazive. i gravitacija se postavlja na -9,81 m/s2.
zatim se svakom objektu ili grupi objekata zadaje težina. koliziju tjela u animaciji izracunat ce sam engine ili racunalo. sto ti govori samo da ne znas sto radis i ne znas odnose kineticke energije koja je kljucna u radu sa simuliranjem fizike u 3d-u. (vidi mehanika ili fizika srednja skola ili prva godina fakulteta). ipak animacijama i simulacijama nije se lako bavit ako ne znas sto radis. znaci u takvim situacijama treba prvo savladati teoriju, dok to ne svladas konstantno ces zaglavljivati kao i sad. vjeruj nema ti smisla raditi na necemu dok ne svladas bar osnove. samo se frustriras bezveze a potom i ljude sa kojima radis.

sretno ;)

C
02-03-2010, 09:26
Znam, lako je za početak, ubaci se razna kratka muzikica od par sekundi, ali znaš kako u svakoj igri se muzika ponavlja i ne možeš uvijek točno odrediti gdje završi i opet se ponavlja. To je čak i lakše za napraviti, svaki puta random jedna od muzika, na instant repeat, što se tiče engine-a i programera. U biti, to mogu napraviti i sam u engine-u, a za mjenjanje muzike kada završi jedan, pa da počne druga, naravno s nekim zastojem od 2 sec, trebati će programirati. Ipak mislim kada je neka muzika brijačina i slušati ćeš ju 3 min, jer ćeš jednu stazu preletjeti u 3 min, nema smisla puštati par muzika, ajde da se radi o nečemu gdje ćeš letjeti 15 min, pa je OK da se muzika mjenja, ali da igraš jednu stazu 3 min, i da se muzika mjenja nema smisla. :)

BTW A i nešto sam razmišljao o nečem aktivnijem, više akcijskome, a puno zabavnijem, ali me hebe fizika.

Postavim ja fiziku i sve, ali fizika playera nije jednaka fizici drugih objekata. U biti je jednaka, ali objektima umjesto da fiziku označenosti stavim kocku, neki cilindar, kuglu i sl., ja stavim mesh od tog modela, kako bi fizika bilja realnija, međutim onda taj model gubi fiziku za druge objekte, i propada kroz njih zbog djelovanja sile teže. Kako bi to popravio, ja mu uključim onaj convex ili kako već, i onda djeluje i sa drugim modelima, i fizika se popravi, ali imaju dva problema, s tim convexom (ne znam sada točno kako se to zove) model postaje "kamen", znači ako je player težak 100 kg i leti brzinom od 200 km/h, i lupi od taj objekt, i da pri tome taj objekt ima težinu od 3 kg, nikakve koristi, jer je taj objekt zakamenjen i na njega utječe samo sila teža, i taj objekt jedino može pregaziti playera i druge objekte, ne možeš ga gurati niti micati. A drugi problem je što podržava max. 256 polygona.


1. glazba u igrama. ako mislis na loop klipove radi se tako da par minuta svira jedan loop a onda se taj sample zatisava a drugi pojacava koji nadjacava, pa opet ponavljanje. vrlo jednostavno. i loop nije tesko napraviti. treba ti obicni amaterski program kao fl studio. krajnja priprema iliti dorada je jednostavna. par muzika se pusta uvijek zbog ambienta kada zelis naglasiti neki dio unutar staze. vecinom ako se ne radi o arena pucacinama loop klipovi su duzine trajanja 10-20 sekundi koji se ponavljaju a po potrebi se fejdaju sa drugim samplovima, sto ujedno i odrzava performanse same igre, manji fajlovi, brza ucitavanja.
itekako ima. ocito nisi igrao nikad quake1 i quake 2 pa nisi svjestan da u stazi od 3-4 minute se mjuza 2-3 puta instantno promjeni ili zatisa.

2. ako stavis kocku ili cilindar onda si stavio mesh. jer ta kocka ne postoji bez mesha kao ni taj cilindar zato treba znati sto je to mesh. a iz tvog pisanja vidi se da upotrebljavas rijec za koju neznas znacenje- mesh je mreža ili struktura objekta, wire u 3d smislu. zato ne mozes odvojeno stavljati cilindar od mesha jer cilindar bez mesha ne postoji kao sto ne postoji mesh bes geometrijskog oblika.

svi modeli ti ne smiju biti convex i tu je tvoja greska. ako postoje objekti koji ce reagirati na udar drugog tijela onda se te objekte postavlja na bounding opciju a objekti djelovanja se stavljaju na concave a inaktivni objekti koji drze ostale objekte kao sto je podloga (teren, pod) na convex - nisam sad siguranza nazive kasno je i umoran sam, pogledat cu ujutro u reaktor pa ispraviti ako sam pogrijesio nazive. i gravitacija se postavlja na -9,81 m/s2.
zatim se svakom objektu ili grupi objekata zadaje težina. koliziju tjela u animaciji izracunat ce sam engine ili racunalo. sto ti govori samo da ne znas sto radis i ne znas odnose kineticke energije koja je kljucna u radu sa simuliranjem fizike u 3d-u. (vidi mehanika ili fizika srednja skola ili prva godina fakulteta). ipak animacijama i simulacijama nije se lako bavit ako ne znas sto radis. znaci u takvim situacijama treba prvo savladati teoriju, dok to ne svladas konstantno ces zaglavljivati kao i sad. vjeruj nema ti smisla raditi na necemu dok ne svladas bar osnove. samo se frustriras bezveze a potom i ljude sa kojima radis.

sretno ;)
Velim da stavim mesh od modela. Ako npr. imaš model kugle i stavim cube za fiziku, kugla se neće moći kotrljati, tj. moći će, ali kao kocka. Čitaj malo šta pišem. :)

Sve to znam, ali jen fora kako napraviti dva jednaka modela po fizici. Znači da nije jedan objekt djelovanja, a drugi ojekt koji prima to djelovanje, nego oba na istom rangu. Velim ti, problem je što kada je fizika OK, onda objekti kao da su triggani za teren. Pa zato stavim convex, ali ne znam u biti šta je convex. Inače znam osnove sve, pa i preko toga, ali što se tiče fizike i animiranja, moram naučiti još.

I BTW Unity ima bug s fizikom, kada podesiš OK fiziku, javlja grešku u kodu i ne dari, međutim kada to save-aš i opet pokreneš, radi kako treba.

Igrao sam Q1 i Q2, ali gledamo na nešto modernije, a ne tako staro. Znam da su ti klipići jako kratki, ali je originalnije kada su duži, i gotovo sve današnje igre koriste taj princip. I ne želimo zatišanje, pa ponovno sljedeću muzikicu, to je i najlakše za napraviti.

Kalhant
02-03-2010, 11:52
1. To reci C-u, ja nisam momka trazio da radi na projektu.
2. To isto reci C-u, ja nisam momka trazio da radi na projektu.
3. I ovo isto reci C-u, ja nisam momka trazio da radi na projektu.
4. Da, ja ucim jos modelirati i ucicu i dalje. Jel moram ovdje tebi nacrtati svaki model da ti vidis kako izgledaju, e pa nemoram i boli te qurac kako ce izgledati. Ovi sto rade zestoko oni rade za svoj posao, ja modeliranje ucim ako mi slucajno zatreba oko mojih radova.

5. Moj udio u ovoj nasoj igri je: Photoshop, u njejmu sve radim sto je potrebano oko 2D Grafike, Modeliranje, modeliram letjelice i naljepljujem texture, Muzika, pravim svakoraznu muziku za igru i efekte. Ako zelis uploadujem ti sve sto sma napravio pa ti sendam na PP da se uvjeris, jer vidim da ulijeces u moj post bez razloga

6. C radi u Unity engine-u, znaci sve sto je potrebno oko engine-a. Jede mi zivce sto on mora sve prepravljati ako mu se ensto nesvidza, treba meni reci i ja cu napraviti kako on zeli i onda sere da on sve radi.

BTW: I da znas smao da smo pocetnici u izradi projektu.


Iskreno mene boli k za vas projekt, ali me dira kada netko ide pljuvat po nekom drugom bez da prvo pogleda sebe. Ti bi naucio sve programirat u 2 mjeseca, a nisi bio u stanju naucit modelirat u 4.

Tim hobista koji se ne podrzavaju vec prije seru jedan po drugom nije tim nego rasulo, a takvi timovi ne doguraju daleko.

Barathrum
02-03-2010, 15:27
Velim da stavim mesh od modela. Ako npr. imaš model kugle i stavim cube za fiziku, kugla se neće moći kotrljati, tj. moći će, ali kao kocka. Čitaj malo šta pišem. :)

Sve to znam, ali jen fora kako napraviti dva jednaka modela po fizici. Znači da nije jedan objekt djelovanja, a drugi ojekt koji prima to djelovanje, nego oba na istom rangu. Velim ti, problem je što kada je fizika OK, onda objekti kao da su triggani za teren. Pa zato stavim convex, ali ne znam u biti šta je convex. Inače znam osnove sve, pa i preko toga, ali što se tiče fizike i animiranja, moram naučiti još.

I BTW Unity ima bug s fizikom, kada podesiš OK fiziku, javlja grešku u kodu i ne dari, međutim kada to save-aš i opet pokreneš, radi kako treba.

Igrao sam Q1 i Q2, ali gledamo na nešto modernije, a ne tako staro. Znam da su ti klipići jako kratki, ali je originalnije kada su duži, i gotovo sve današnje igre koriste taj princip. I ne želimo zatišanje, pa ponovno sljedeću muzikicu, to je i najlakše za napraviti.


kao prvo da sve to znas onda bi odradio posao. sto znaci da sve to ne znas.

drugo, ponavljam ponovno za tebe koji se ocito volis ponekad pravit glup. ne mozes staviti mesh od modela, MESH JE MODEL. razlog zatso ti to nije jasno je ocito sto ne znas osnove tipa kao sto je to vertex, sto je edge, sto face, sto tris, sto quad, sto surface... a to je ono osnova osnova svih osnova u modeliranju. citaj malo sto pise. i nauci bar osnove, bez teorije nema ni prakse sto i svi uvidjamo na tvom primjeru. :wink:

sve ima bugove, sve ima i zakrpe, ali nazivat svako malo bug kad nesto ne mozes napravit je previse. vlastito neznanje je najveci bug od svih, vjeruj, znam iz prve ruke. ali princim rada sa svim simulacijama fizike je isti kao i kod Havocovog reaktora. nema razlike nikakve.

Barathrum
02-03-2010, 15:37
1. To reci C-u, ja nisam momka trazio da radi na projektu.
2. To isto reci C-u, ja nisam momka trazio da radi na projektu.
3. I ovo isto reci C-u, ja nisam momka trazio da radi na projektu.
4. Da, ja ucim jos modelirati i ucicu i dalje. Jel moram ovdje tebi nacrtati svaki model da ti vidis kako izgledaju, e pa nemoram i boli te qurac kako ce izgledati. Ovi sto rade zestoko oni rade za svoj posao, ja modeliranje ucim ako mi slucajno zatreba oko mojih radova.

5. Moj udio u ovoj nasoj igri je: Photoshop, u njejmu sve radim sto je potrebano oko 2D Grafike, Modeliranje, modeliram letjelice i naljepljujem texture, Muzika, pravim svakoraznu muziku za igru i efekte. Ako zelis uploadujem ti sve sto sma napravio pa ti sendam na PP da se uvjeris, jer vidim da ulijeces u moj post bez razloga

6. C radi u Unity engine-u, znaci sve sto je potrebno oko engine-a. Jede mi zivce sto on mora sve prepravljati ako mu se ensto nesvidza, treba meni reci i ja cu napraviti kako on zeli i onda sere da on sve radi.

BTW: I da znas smao da smo pocetnici u izradi projektu.


Iskreno mene boli k za vas projekt, ali me dira kada netko ide pljuvat po nekom drugom bez da prvo pogleda sebe. Ti bi naucio sve programirat u 2 mjeseca, a nisi bio u stanju naucit modelirat u 4.

Tim hobista koji se ne podrzavaju vec prije seru jedan po drugom nije tim nego rasulo, a takvi timovi ne doguraju daleko.

potpisujem sve receno. u 6 mjeseci moze eventualno naucit radit u 3d-u uz mentora koji ce mu biti spreman otkrit sve probleme i stanje stvari. ako sam bude radio trebat ce mu puno vishe, 3 puta vise od 6 mjeseci. za programiranje treba jos vise mjeseci ucenja. najbolnije je kada se likovi koji 2-3 dana prckaju po necemu odluce na nekakav projekt i onda pocnu i u samom startu zapnu i onda se to odugovlaci danima i kao #c govore da sve oni to znaju a same osnove osnova ne razumiju. umjesto da sjednu i uhvate se ucenja i vjezbanja i kad zavrse neki osnovni dio odluce napravit neki mini projekt kad imaju tolike kolike podloge da ideja se moze materijalizirati, oblikovati. evermotion tutori nisu skupi, dolaze na dvd-u i snazni su, podjeljeni po sekcijama od beginnera preko intermediata do experta.

C
02-03-2010, 16:01
Velim da stavim mesh od modela. Ako npr. imaš model kugle i stavim cube za fiziku, kugla se neće moći kotrljati, tj. moći će, ali kao kocka. Čitaj malo šta pišem. :)

Sve to znam, ali jen fora kako napraviti dva jednaka modela po fizici. Znači da nije jedan objekt djelovanja, a drugi ojekt koji prima to djelovanje, nego oba na istom rangu. Velim ti, problem je što kada je fizika OK, onda objekti kao da su triggani za teren. Pa zato stavim convex, ali ne znam u biti šta je convex. Inače znam osnove sve, pa i preko toga, ali što se tiče fizike i animiranja, moram naučiti još.

I BTW Unity ima bug s fizikom, kada podesiš OK fiziku, javlja grešku u kodu i ne dari, međutim kada to save-aš i opet pokreneš, radi kako treba.

Igrao sam Q1 i Q2, ali gledamo na nešto modernije, a ne tako staro. Znam da su ti klipići jako kratki, ali je originalnije kada su duži, i gotovo sve današnje igre koriste taj princip. I ne želimo zatišanje, pa ponovno sljedeću muzikicu, to je i najlakše za napraviti.


kao prvo da sve to znas onda bi odradio posao. sto znaci da sve to ne znas.

drugo, ponavljam ponovno za tebe koji se ocito volis ponekad pravit glup. ne mozes staviti mesh od modela, MESH JE MODEL. razlog zatso ti to nije jasno je ocito sto ne znas osnove tipa kao sto je to vertex, sto je edge, sto face, sto tris, sto quad, sto surface... a to je ono osnova osnova svih osnova u modeliranju. citaj malo sto pise. i nauci bar osnove, bez teorije nema ni prakse sto i svi uvidjamo na tvom primjeru. :wink:

sve ima bugove, sve ima i zakrpe, ali nazivat svako malo bug kad nesto ne mozes napravit je previse. vlastito neznanje je najveci bug od svih, vjeruj, znam iz prve ruke. ali princim rada sa svim simulacijama fizike je isti kao i kod Havocovog reaktora. nema razlike nikakve.
Ne, nego ti mene ne razumiješ.
Fora je što kada ubaciš model, moraš ubaciti i njegovu "mrežu", ne znam kako da ti pojasnim.
Znači kada ubaciš MODEL, on je samo MODEL, bez fizike, bez materijala, bez ičega. I onda na taj MODEL dodaješ fiziku. Fiziku koja obilježava taj model mogu biti primitivni oblici poput kocke, kruga, stošca, itd., međutim, ja dodam za tu fiziku taj MESH. Kužiš sada o čemu govorim. Rekao sam ti primjer, ja model kugle dodaš fiziku koja obilježava kocku, ta kugla se neće moći kotrljati, jer će označenost imati kao kocka, a kocka se ne može kotrljati.

Kužiš sada o čemu pričam?

Znači na model stavim fiziku, ako je model kocka, a ja stavim da je to kugla, ispasti će da se kocka kotrlja. Pa onda na taj model, stavim mesh tog istog modela, kako bi dobio svoju fizikalnu jedinicu. I to sve funkcionira, i radi, ali fora je što npr. player-ova fizika je puno jača nego fizika običnih drugih objekata, a to nije realno. Rekao sam i prije jedan primjer, da ga sada ne ponavljam.

BTW Možeš li mi pojasniti convexe? Koliko sam skužio, convex bi trebao stavljati na modele koji su poput zgrada, velikih stijena i sl., znači nešto što će biti tu i neće se nigdje mrdati?

Edit: Danas sam počeo na faxu učiti programiranje. Za sada je to C# programski jezik, tjedno jedan sat predavanja i 3 sata vježbi, u komadu, što je puno bolje nego odvojeno po sat vremena. Sljedeće godine ću učiti C++, i za sada ove osnove mi idu. A što se tiče kameleona, ako nešto krivo napiše, fula, pa Bože moj, kada nešpto fulaš, odmah ti error javi u kojem redu si i šta fulao, pa lako popraviš. Npr. meni se dešava da izostavim komandu ";" ili da zaboravim nakon otvorene zagrade staviti jedan navodnik, ali odmah pri provjeri mi kaže gdje je greška, i čim to vidim, popravim, tako da niti jedan kod ne može biti krivo napisan, jer kada je krivo napisan, onda ne radi, to je kao da u 3D-u, ako imaš neku grešku, ne možeš save-ati ili exportati taj 3D model.

Edit 2: @Kalhant - Čovjek je bio malo živčan, prošlo ga je. :)

Barathrum
03-03-2010, 23:30
Velim da stavim mesh od modela. Ako npr. imaš model kugle i stavim cube za fiziku, kugla se neće moći kotrljati, tj. moći će, ali kao kocka. Čitaj malo šta pišem. :)

Sve to znam, ali jen fora kako napraviti dva jednaka modela po fizici. Znači da nije jedan objekt djelovanja, a drugi ojekt koji prima to djelovanje, nego oba na istom rangu. Velim ti, problem je što kada je fizika OK, onda objekti kao da su triggani za teren. Pa zato stavim convex, ali ne znam u biti šta je convex. Inače znam osnove sve, pa i preko toga, ali što se tiče fizike i animiranja, moram naučiti još.

I BTW Unity ima bug s fizikom, kada podesiš OK fiziku, javlja grešku u kodu i ne dari, međutim kada to save-aš i opet pokreneš, radi kako treba.

Igrao sam Q1 i Q2, ali gledamo na nešto modernije, a ne tako staro. Znam da su ti klipići jako kratki, ali je originalnije kada su duži, i gotovo sve današnje igre koriste taj princip. I ne želimo zatišanje, pa ponovno sljedeću muzikicu, to je i najlakše za napraviti.


kao prvo da sve to znas onda bi odradio posao. sto znaci da sve to ne znas.

drugo, ponavljam ponovno za tebe koji se ocito volis ponekad pravit glup. ne mozes staviti mesh od modela, MESH JE MODEL. razlog zatso ti to nije jasno je ocito sto ne znas osnove tipa kao sto je to vertex, sto je edge, sto face, sto tris, sto quad, sto surface... a to je ono osnova osnova svih osnova u modeliranju. citaj malo sto pise. i nauci bar osnove, bez teorije nema ni prakse sto i svi uvidjamo na tvom primjeru. :wink:

sve ima bugove, sve ima i zakrpe, ali nazivat svako malo bug kad nesto ne mozes napravit je previse. vlastito neznanje je najveci bug od svih, vjeruj, znam iz prve ruke. ali princim rada sa svim simulacijama fizike je isti kao i kod Havocovog reaktora. nema razlike nikakve.
Ne, nego ti mene ne razumiješ.
Fora je što kada ubaciš model, moraš ubaciti i njegovu "mrežu", ne znam kako da ti pojasnim.
Znači kada ubaciš MODEL, on je samo MODEL, bez fizike, bez materijala, bez ičega. I onda na taj MODEL dodaješ fiziku. Fiziku koja obilježava taj model mogu biti primitivni oblici poput kocke, kruga, stošca, itd., međutim, ja dodam za tu fiziku taj MESH. Kužiš sada o čemu govorim. Rekao sam ti primjer, ja model kugle dodaš fiziku koja obilježava kocku, ta kugla se neće moći kotrljati, jer će označenost imati kao kocka, a kocka se ne može kotrljati.

Kužiš sada o čemu pričam?

Znači na model stavim fiziku, ako je model kocka, a ja stavim da je to kugla, ispasti će da se kocka kotrlja. Pa onda na taj model, stavim mesh tog istog modela, kako bi dobio svoju fizikalnu jedinicu. I to sve funkcionira, i radi, ali fora je što npr. player-ova fizika je puno jača nego fizika običnih drugih objekata, a to nije realno. Rekao sam i prije jedan primjer, da ga sada ne ponavljam.

BTW Možeš li mi pojasniti convexe? Koliko sam skužio, convex bi trebao stavljati na modele koji su poput zgrada, velikih stijena i sl., znači nešto što će biti tu i neće se nigdje mrdati?

Edit: Danas sam počeo na faxu učiti programiranje. Za sada je to C# programski jezik, tjedno jedan sat predavanja i 3 sata vježbi, u komadu, što je puno bolje nego odvojeno po sat vremena. Sljedeće godine ću učiti C++, i za sada ove osnove mi idu. A što se tiče kameleona, ako nešto krivo napiše, fula, pa Bože moj, kada nešpto fulaš, odmah ti error javi u kojem redu si i šta fulao, pa lako popraviš. Npr. meni se dešava da izostavim komandu ";" ili da zaboravim nakon otvorene zagrade staviti jedan navodnik, ali odmah pri provjeri mi kaže gdje je greška, i čim to vidim, popravim, tako da niti jedan kod ne može biti krivo napisan, jer kada je krivo napisan, onda ne radi, to je kao da u 3D-u, ako imaš neku grešku, ne možeš save-ati ili exportati taj 3D model.

Edit 2: @Kalhant - Čovjek je bio malo živčan, prošlo ga je. :)


ako si vec ubacio model onda je ubacen i njegov mesh jer mesh je model. sorry nemoj se uvrijediti ali citam te i po 50 put ti kazem da ne znas sto govoris i d je to razlog nepoznavanja teorije jer ti nemas apsolutno pojma sto ubacujes. vjerojatno se radi o najobicnijem gizmou kojeg ocito samo ti dozivljavas kao mesh. jer bez uvrede ali bas bi volio vidjet box bez wire strukture, svakako da se display moze sakriti ali on je dio objekta i dalje, on ga cini, mesh je. tako da, hebiga jednostavno realno gledajuci ubaciti box bez wire je totalno nemoguce, ne da je nemoguce samo vec matematicki neostvarivo, jer to je isto sto i covjek bez kostiju. da li taj covjek je ziv, da li on postoji kao covjek ili koža?! tako ni geometrijsko digitalno tijelo ne moze postojat bez meša. ali može poligon, jer poligon nije meš. kao sto ni koža nije čovjek.

ozbiljno ili nauci sto je sto ili uopce nemoj vise fantazirati jer ti sam ne znas objasniti problem stvari jer jednostavno ne znas nazive ni sto oni znace, a najgore od svega je sto jos na kraju tvrdis da znas. ista stvar sa simuliranjem fizike u digitali. i sam kazes da sve kuzis ali ne mozes napravit. pa sorry lik ja vesla sisao nisam. to sto ti sam sebi ne mozes priznati da nemas apsolutno ikakvog pojma sto radis niti neke osnovne nazive ni definicije to fakat nije moj problem, jel tako? tako je. kad budes znao objasniti i nazive tvog problema mozda ce ti netko i moc uputit rjesenje, ovako si prepuscen sam sebi i svojoj pameti, a ona okrivljuje program za bug jer nisi sposoban izvest radnju za koju kazes da sve znas. od pocetka te citam, od kad si dosao na forum i od pocetka se vidi da pojma o pojmu nemas, mislim bez uvrede ali ti ne znas osnove osnova. ti najosnovnije nazive i definicije ne znas, al sam sutio jer znam da ljudi ne vole iskrenosti. cak sam mislio nesto ces uistinu i nauciti sa vremenom ali sve sto radis je li-la. drugim rjecima - površno.

i da imas pravo, ne razumijem te, jer apsolutno ne znas baratati izrazima i nazivima alata. za tebe mesh postoji van objekta. jedini ti na cijelom svijetu si uspio razdvojiti mesh od 3d objekta i molim te ne tjeraj me da citiram taj dio tvoje izjave jer mislim da i sam se dovoljno obrukas ovdje svaki dan. daj ako nista drugo procitaj bar neku bibliju digitalne grafike (cg-a) cisto da znas sto je sto. da uopce znas sto radis, mislim ne radi mene vec radi sebe samoga. jer postajes naporan sa konstantnim izmisljanjem naziva za nesto sto to nije. i molim te prestani govoriti da znas nesto a u praksi, u vlastitoj praksi, sam sebi dokazes da ne znas jer nisi u stanju razumjeti problem a problem ne mozes razumjeti ako svim stvarima dajes krive nazive i pogresno ih percipiras i tumacis a za to trebas knjigu kako bi uopce ista naucio a ne smao program i tutore koji su te i dovoli u takvo stanje neznanja. jer iskreno, to nije pamet, vec ustrajanje u gluposti. saberi se i za promjenu procitaj sam sebe.

C
04-03-2010, 08:20
Očito ne razumiješ. Za fiziku, nije dovoljan model, pa na njega trebam staviti i njegov mesh za fiziku, jer ga on ne stavi odmah, on ga samo ubaci u engine.
Zar ne razumiješ, kada ubaciš model, on nema fizike? Kužiš? Fizika na koji dio modela će to djelovati. I stavim njegov mesh za fiziku. Šta tu ne razumiješ? Ne govorimo o modelu, nego fizici. Kada u fizici dodajem model dodajem njegov mesh, što je OK, jer je tako najbolje.

Neću tvoje sve ni čitati, čim sam pročitao prvu rečenicu, već vidim da ideš u krivom smjeru. Ne znam jeli to zato što ne znam objasniti, pa ne shvaćaš, ili dobro objasnim, pa ti sve jedno opet ne shvaćaš i dereš po svojem nečem.

streetrace777
04-03-2010, 08:57
Streba ti obicni amaterski program kao fl studio.

Glavno da je FL amaterski program ...

C
04-03-2010, 09:01
Streba ti obicni amaterski program kao fl studio.

Glavno da je FL amaterski program ...
:rotfl: :pray:

Ne primjetim ja sve što on napiše. :)

streetrace777
04-03-2010, 09:05
Streba ti obicni amaterski program kao fl studio.

Glavno da je FL amaterski program ...
:rotfl: :pray:

Ne primjetim ja sve što on napiše. :)

Mozda i bolje :)

Barathrum
15-03-2010, 20:46
Streba ti obicni amaterski program kao fl studio.

Glavno da je FL amaterski program ...

imas pravo, za profice je. zato nije ni u prvih 5 najkvalitetnijih. bravo majstore. kao sto rekoh, fl studio je za amatere, solidan uvod za svakog drugog covjeka koji nema sluha i samoprozvani je dj. :thumbs2:

Barathrum
15-03-2010, 20:47
Streba ti obicni amaterski program kao fl studio.

Glavno da je FL amaterski program ...
:rotfl: :pray:

Ne primjetim ja sve što on napiše. :)

stosta ti ne primjetis, za nekog tko stalno govori da nesto zna a ne zna sto sto znaci i mjesa definicije i izraze, ni ne cudi me da ne primjetis ista. :thumbs2:

C
15-03-2010, 22:58
:pray: :pray: :pray: :pray:

BTW Nemoj da te podsjećam na tvoju vrhunsku i profesionalnu tehniku copy/paste/edit 3D modela.

Ghost_Rider
16-03-2010, 07:34
:pray: :pray: :pray: :pray:

BTW Nemoj da te podsjećam na tvoju vrhunsku i profesionalnu tehniku copy/paste/edit 3D modela.

:pray: :pray: :pray:

WTF

C
16-03-2010, 08:32
Upravo to. :pray:

Nemojmo sada spammati.

WedranB
20-03-2010, 18:45
Evo ovdje imate 3 modela...To su moji prvi 3D modeli rađeni u blenderu! :kill:

LG Cookie -> http://img442.imageshack.us/img442/7651/lgcookie.png
iPhone -> http://img406.imageshack.us/img406/8846/ipfront.png
Knife -> http://img690.imageshack.us/img690/809/knifek.png

C
20-03-2010, 20:03
Molio bi da mi netko posta svoj rad u obliku kvalitetnog rendera nekog auta, pa photoshopiram. :)
Samo render surovog materijala, bez boje i ostalih materijala, eventualno prozirnost stakala. :)

Edit: Evo snašao sam se. To vježbam, može se vidjeti da nije pro, ali trebam postati pro. XD
Original:
http://www.imagesforme.com/out.php/i1035553_bmw6.png
Editirano by me:
http://www.imagesforme.com/out.php/i1035552_bmw6ps.png

ponco1234
21-03-2010, 16:33
kak si uspio skinit boju? xD
igram se malo opet i opet me neide =/ Nisam talentiran za to =(

C
21-03-2010, 18:07
Pa Photoshop je vrlo moćan alat. :)
U biti, limariju sam ofarbao u crveno, i stakla u crveno, još bi trebao felge i ratkape u crveno, gume sam u crno, svjetla u crveno (ovo stražnje svjetlo sam izostavio), itd. :)

Render sam po sebi nije kvalitetan, pa je moja obrada bila još gora, ali eto, čisto radi vježbe...to sam napravio u 10 min...na satu vježbe mi napravimo puno više, jer imamo 3 sata u komadu, prvi sat upoznamo puno novih opcija, i onda sljedeća 2 sata vježbamo s tim opcijama, tj. obradimo puno slika s neta i sl., ali ovo me je full zanimalo, dobijem neki auto, promjenim mu boju stakala, felgi, retrovizora, karoserije, itd. Premoćno. :)

S čime se igraš? 2D ili 3D? Možda ti mogu pomoći?

ponco1234
27-03-2010, 18:11
3d,maya tocnije,zato sam te addo na msn ali kad si mi se javio nisam skonto da si to ti xD

C
27-03-2010, 19:06
Pa reci sada odmah šta je problem.
Nisam radio u Mayi, iako sam ju imao, pa ti mogu pomoći jedino općenito.

cham3leon
27-03-2010, 19:42
@C, jel ima kakvog pomaka u vašem... projektu? Nisam uopće taknuo Unity već dugo jer imam projekt koji trebam radit za fax, pa jednostavno ne stignem.

C
27-03-2010, 22:03
Ne, otkazano sve, ni ja ne stignem, fax od ponedjeljka do subote, od min. 7:00 (predsat), većinom od 8:15, pa do većinom 17:45, i tako svaki dan, jedino sam nedjeljom slobodan, pa to uzmem za zajebavanje i odmaranje.
Satnica nam je takva, ako i imamo fax do 17:45, između 4 predmeta od dva sata imamo i odmore od po dva sata, a šta da s time radim? Ako idem doma, pola sata do doma, pola nazad na fax, tu i tamo dok jedem, itd., katastrofa, ali eto.
Većinom s faxa dođem umoran, pa mi se niti neda raditi na projektu, pogotovo jer u slobodno vrijeme moram programirati, vježbati, održavati blog na serveru od tehničkog faxa (to je općenito teško), itd., još svašta nešta, puno posla, biti će vremena kada završim fax, kada (i ako) budem radio.

Barathrum
03-04-2010, 00:46
kak si uspio skinit boju? xD
igram se malo opet i opet me neide =/ Nisam talentiran za to =(


layeri,selekcije i blende. cijela filozofija.

C
03-04-2010, 03:41
Nije blende, nego variations, dodaješ RGB i još neke sitnice.

Tegla Ajvara
04-04-2010, 21:51
evo moj novi rad koji ce trebat animirat :D
jos nije gotov, sad bi trebi isprasit detalje ponjemu; kopce, remenje, pertle, pustinjske naocale itd...
http://img39.imageshack.us/img39/9767/vojnik.jpg

Macolla
04-04-2010, 21:53
doradi u zbrushu

Tegla Ajvara
04-04-2010, 22:30
nesvidja mi se taj program
podsjeca me na doom 3 :S

C
04-04-2010, 22:41
To si radio sve iz/kao jednog/a modela? Tako mi izgleda.

Barathrum
04-04-2010, 23:46
evo da i ja stavim nesto, nisam vec dugo. trenutno je zavrsena cjelina modeliranja lowpoly vozila, zajedno sa mapiranjem. nije dovrsen, bit ce sutra, od polaznika cete radove vidjeti u animaciji koje ce predstaviti skola, vjeorjatno ce biti na fejsu ili youtube-u. polaznici trenutno rade na arapskom naselju, do sada su sve uspjesno svladali slijedi konstrukcija bipeda, rada sa bonsima, konstrukcija vlastitog bipeda, skin i physiq, bindanje sa splajnovima, reaktor i organika te postavljanje reaktorovih funkcija za upravljanje autom unutar maxa te prenosenje komandni gas, kocnica i skretanje na tipkovnicu, sile i čestice. usput uskoro budem predavao i u Rijeci bude li srece. javim za par mjeseci ako bude zainteresiranih. uzivajte.


samo defuzna mapa + scanline
http://img36.imageshack.us/img36/5438/autoqk.jpg