PDA

Pogledaj cijelu verziju : Galerija



Stranica : 1 2 3 [4] 5 6

cerberi
16-06-2009, 21:11
3dsMax - ak te to zanima i imaš volje učiti o tome, ništa nije teško...još uz dobre tutoriale i primjere(najbolje neki video) učenje bi trebalo ići 'ko po loju'

Tegla Ajvara
16-06-2009, 23:14
ovo sto je Barathrum napravio je preodlicno i prerealno
zast takva grafika nebude u igricama?

Luka
16-06-2009, 23:20
ovo sto je Barathrum napravio je preodlicno i prerealno
zast takva grafika nebude u igricama?

igrama, pls :D

zato što današnji hardver nije sposoban za to (premda, i da je, malo koji studio bi si mogao dopustiti takvu detaljnost)

Tegla Ajvara
16-06-2009, 23:57
kolko sam skonto da u nekim igricama briju na detaljnost al im neide.

dosad sam mislio da je skoro nemoguce takvu realnost postic, al kad sam vidio Barathrumove radove zino sam

nebi se bunio da naprave tako detaljno neku igru :D

Kalhant
17-06-2009, 00:13
pogledaj si malo ovdje ako te zanimaju kvalitetni radovi
http://forums.cgsociety.org/forumdispla ... 3339&f=121 (http://forums.cgsociety.org/forumdisplay.php?s=d6421afac3ee3748e05acd81a8e8333 9&f=121)

Luka
17-06-2009, 00:13
pa moguće je, ali jako teško

osim toga, treba isprogramirati gomilu drugih stvari... ako vidiš detaljno želiš i da se detaljno ponaša

sve u svemu, ne isplati se za današnje potrebe (previše ljudi, previše novaca, previše posla, predugo, preveliki zahtjevi... a dobitak je minimalan - piratstvo ftw)

Tegla Ajvara
17-06-2009, 00:35
kako ljudi razvaljuju, nemogu se nadivit :shock: :pray: :pray: :pray:

inace, slikar sam i cilj mi je hiperrealizam, to pokusavam postic u crtanju i slikanju
al ovo mi je nesta in
bas po mom ukusu :thumbs2:

Ghost_Rider
17-06-2009, 11:58
Da bi ovako sve lijepo i detaljno ispalo,vjerujem da nije sve u modeliranju.Treba se mnogo potruditi i oko textura,inace sve bi bilo detaljno uradzeno u sivoj boji :( .

Barathrum
17-06-2009, 12:14
minimalizam

http://fc01.deviantart.com/fs45/f/2009/128/7/0/70e555e1aa8820cda546b744ac0d24cf.jpg

3ds max9


:pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray:
onak gledam i nevjerujem
sad i mene zanima taj program
jel tezak s obzirom da nikad nisam ni takio nijedan program za modeliranje?


kao prvo da ti razlozim do cega sam dosao.
zadnja 2-3 tjedna program mi se stalno rusi. tako da nisam mogao zavrsiti animaciju ali sada je zavrsavam. 3ds max9 nemojte si instalirati jer je najlosija verzija 3ds maxa od kada je izasao.
ima prevelikih problema sa bipedom, kostima, animacijama, motion capturing i motion flowom. znaci ako kombinirate par animacija on ce se srusiti i zbrisati vam fajl i sve back upove tog fajla, isto ima bug na animacijskoj traci tako da kad se razmjestaju i podesavaju vremenski intervali on se ponovno srusi. publisher uto izdaje service pack 1 kao moguce rjesenje za 3ds max9 medjutim dogadja se novi error a to je save file error pa vam se srusi max kad trebate usnimiti biped. zatim izdaju service pack 2 sa kojim i do kojeg ja nisam dosao pa sam sinoc instalirao da probam 3ds max2009 koji nema bugova na kostima, animacijskoj traci a niti na motion capturingu ni motion flowu tako da mozete bez problema napraviti 30 animacija u jedno. ali sam naisao na jedan sitni bugich u novijoj verziji maxa a to je material editor i displacement slot, tojest opcija. ali nista sto se neda rjesiti. max je optimiziraniji, radi brze sa vecim brojem objekata i bez problema ocitava i vrlo brzo texture iznad 6000x6000 px. uvw je brz, dodano je dosta novih opcija, vray za 2009 je pojednostavljen. sad bih se pocupao da se ne sisam na vojno jer za koji hurac sam ucio sve picajzlice u vrayu kada je sad vise manje automatiziran. uglavnom ostajem i nastavljam raditi u 2009 a i skoli cu preporuciti da prodaju licencu 3ds maxa 9 za 2009.
nije nitko ni taknuo od mojih ucenika, prvi put suse upoznali sa njim na predavanju a sada delaju interijere, exterijere, reklame... svakakvih ideja ima i radova... radovi ce vjerojatno biti gore na ivori kad za par tjedana zavrsi ova generacija, sada je predaja radova i priprema za ispit po kembriđu pa budemo vidjeli. sve je lagano ako si tako zacrtas u glavi, ako si zacrtas da je tesko onda je tesko :D

Barathrum
17-06-2009, 12:20
ovo sto je Barathrum napravio je preodlicno i prerealno
zast takva grafika nebude u igricama?

igrama, pls :D

zato što današnji hardver nije sposoban za to (premda, i da je, malo koji studio bi si mogao dopustiti takvu detaljnost)

ne radi se o detaljnosti. litica je low poly, jedva da ima 100 poligona, kad se textura makne i alpha mapa koja cini detalje ostane ti nesto kao odrezana kocka sive boje.

najvecu premoc odnose textura + dobra alpha mapa i najveca premoc ide renderu. bez dobrog rendera kakvu god ti texturu imao i model nece imati veze ako nemas dobar render sa kojim ces izvuc preview. a znamo da igre da koriste takav rend bi isla igra brzinom 1 frejm svakih 7 sati :D
detaljni su likovi u igrama ali render je taj koji to ili prikazuje u realnom svjetlu ili ne.

Barathrum
17-06-2009, 12:27
u post produkciji je, sa lijeve strane ce iskociti linkovi video tutora od uvoda do cestica reaktora, animacije, likova, riganja,texturiranja svih vrsta..etc etc

http://fc05.deviantart.com/fs47/f/2009/168/4/1/415fbc9c9260fa9d19301d20241fa0bf.jpg

sto se tice cg-a ma tamo su svi frikovi. ja volim djecije stvari, ono bebaste likove i smjesne terene i jednostavno. tu i tamo znam zakomplicirati kad se bas ufuram ali meni su reklame za domestos 50000 bolje od svega tamo na cg-u, one spaljene bakterije su prelegendarne :rotfl:

jednog dana mozda napraviti edukativni crtic za vlastito dijete :D

Barathrum
17-06-2009, 12:48
Da bi ovako sve lijepo i detaljno ispalo,vjerujem da nije sve u modeliranju.Treba se mnogo potruditi i oko textura,inace sve bi bilo detaljno uradzeno u sivoj boji :( .

pa moze i tako. napravis low poly u maxu, prebacis se u zbrush i rucno nacrtas sve detalje, posto zbrush radi na foru pixela, ocitas taj low poly objekat i taj high poly iz zbrusha, bejkas normale sa highpolija, dobis mapu normala (to je ona plava sa zelenim linijama sto se presijava) ubacis tu mapu u displacement i bacis na low poly lika i low poly lik ti izgleda kao high poly samo nema 600 000 poligona vec 1000. izbrises taj high poly iz zbrusha ejr ti vise ne treba i to je to.
to rade u call of duty-u zato imate na likovima sve one pregibe, bore i slicno.

Tegla Ajvara
17-06-2009, 13:00
pribavio sam taj program i uspio napraviti valjak, kocku i piramidu :rotfl:

e sad, zanima me kad bi se to animiralno, recimo najobicnji model aviona od papira kad bi se napravio u tom programu i pokusao ukomponirat u neki program za obradu filmova efekata itd kao sto je effectslab pro.
ako bi isla igra brzinom 1 frejm svakih 7 sati, jel bi bio isti slucaj kao kod animacije zbog tog rendera?

npr, oni transformersi kak su napravljeni, u filmu, svaka cast.
jel potreban strojcina od kompa za takvo sta ili je princip stvaranja drukciji?

Barathrum
17-06-2009, 13:03
ovo sto je Barathrum napravio je preodlicno i prerealno
zast takva grafika nebude u igricama?

ti bi se trebao okusat kao 2d artist u 3d dizajnu onako sastrane. recimo rjetko tko ti sve poslove odradjuje sam, a 2d artisti (crtaci textura i painteri) imaju veliku ulogu. recimo covjek ti proslijedi unwrapirani model (to ti je neki img fajl) i render da vidis kako lik izgleda i onda po tom img fajlu na kojem je resetka crtas odjecu, lica i slicno. koliko si dobar toliko ce dobro i tekstura izgledati kad se stavi na model. radovi su ti fenomenalni. sretno na akademiji. :)

Barathrum
17-06-2009, 13:10
pribavio sam taj program i uspio napraviti valjak, kocku i piramidu :rotfl:

e sad, zanima me kad bi se to animiralno, recimo najobicnji model aviona od papira kad bi se napravio u tom programu i pokusao ukomponirat u neki program za obradu filmova efekata itd kao sto je effectslab pro.
ako bi isla igra brzinom 1 frejm svakih 7 sati, jel bi bio isti slucaj kao kod animacije zbog tog rendera?

npr, oni transformersi kak su napravljeni, u filmu, svaka cast.
jel potreban strojcina od kompa za takvo sta ili je princip stvaranja drukciji?

render bi ti izvlacio 1 frejm po 7 sati npr, ovisi koliko jak render koristis i automatski ti pakovo to u neki movie fajl (avi, mpg...) kad bi izrendao sve frejmove animacije zatvorio bi ti fajl i animaciju pogledas normalno. trebas znati samo da ti 33 frejma odprilike cini 1 sekundu. iako mozes raditi i u sekundama odmah naravno.

sto se tice toga 7 sati po jednom frejmu to je ono bas za zasicene scene sa masu reflektirajucih i refraktivnih materijala. za avion od papira ne trebas vise od 10 sec za rend po frehmu. znaci to za avion napravis avion, animiras ga po krivulji(krivuljom nacrtas kako ce letjeti) on slijedi krivulju, izvadis to u animaciji, naravno moras gledati da si crni background ostavio jer crna boja je boja transparencije tako da recimo onda u adobe premieru ili after effetsu crnu blendas u transparentnu a ispod se recimo nalazi neka slika prostorije i slicno.
jesi radio kad u 2d game makeru levele i slicno? e na istom principu ti radi i montaza, odrezes neki dio sa slike i podignes ga na level iznad a avion ispod. recimo svjetiljku i onda kad taj avion leti po levelu ispod te svjetiljke onda ispada kao da prodje iza nje, tako da nisi dobio samo let po slici vec let kroz prostor, simuliras 3d u montazi. a avion normalno u 3d-u napravis, odredis osvjetljenje kakvo je na sceni ili snimci koju si snimio kamerom tako da ne bude da na avion pada svjetlo sa desne starne a u prostoriju tvog videa upada sa lijeve.

da..transformersi su zakon, meni vise su zakon ne zbog samog filma vec jadnih ljudi sto su sve prosli :D
princip je isti, strojcina normalno da je potrebna za nesto kao transici. za avion od papira nije potreban. :D

Kalhant
17-06-2009, 13:11
npr, oni transformersi kak su napravljeni, u filmu, svaka cast.
jel potreban strojcina od kompa za takvo sta ili je princip stvaranja drukciji?

Za rendiranja takvog necega ti sluze workstation-i ili takozvane render farme.
Evo ti jedan primjer koliko bi trebalo za crtic monster vs alien da se rendo na obicnom pc-u :wink: http://insidehpc.com/2009/03/30/monster ... ng-and-hp/ (http://insidehpc.com/2009/03/30/monsters-vs-aliens-100-terabytes-1000-years-of-rendering-and-hp/)S.

Ne kuzim zasto nitko ne radi u mayi. UI je puno ljepši i smisleniji nego maxov :P

Barathrum
17-06-2009, 13:22
usput

http://www.tutorialized.com/

Barathrum
17-06-2009, 13:24
npr, oni transformersi kak su napravljeni, u filmu, svaka cast.
jel potreban strojcina od kompa za takvo sta ili je princip stvaranja drukciji?

Za rendiranja takvog necega ti sluze workstation-i ili takozvane render farme.
Evo ti jedan primjer koliko bi trebalo za crtic monster vs alien da se rendo na obicnom pc-u :wink: http://insidehpc.com/2009/03/30/monster ... ng-and-hp/ (http://insidehpc.com/2009/03/30/monsters-vs-aliens-100-terabytes-1000-years-of-rendering-and-hp/)S.

Ne kuzim zasto nitko ne radi u mayi. UI je puno ljepši i smisleniji nego maxov :P

aha... netko tko ne radi u nijednom otvori mu oba pa ce ti reci cije sucelje je preglednije :rotfl:
ako meni djed se uhvati za glavu kada je vidio mayu dovoljno govori. a za max samo kaze:"koliko gumbicha!" :rotfl:

maya:
http://www.soe.ucsc.edu/classes/cmps080c/Winter03/Assn/images/mayaUI.jpg

max:
http://www.jamesgodden.com/sites/articlecity/i/a/2c79da03e7d8ca20001.jpg

Barathrum
17-06-2009, 13:32
joj...jos 18 sati do zavrsetka rendanja animacije :rotfl:
idem jest i u grad. :hangin:

Kalhant
17-06-2009, 13:34
Ma UI je stvar pojedinca. Na mayu sam se priviko u par dana. Izgleda komplicirana, ali u biti sve je jako logicki napravljeno(bar meni). Maxov UI nikad nisam pohvato iako sam po njemu prtljo ~tjedan dana.
Dobar tek!

Barathrum
17-06-2009, 13:37
Ma UI je stvar pojedinca. Na mayu sam se priviko u par dana. Izgleda komplicirana, ali u biti sve je jako logicki napravljeno(bar meni). Maxov UI nikad nisam pohvato iako sam po njemu prtljo ~tjedan dana.
Dobar tek!

hvala. nebih znao. sve koje znam nitko ne radi u mayi. jer je zbrckano. max ima stepenice tako da kad otvoris jednu opciju izlista ti njegove srodne odmah kao roll up. max istina ima puno "puteljaka" ali je vise poslovno orjentiran zato izgleda tako uredno, dok maja je zbrckano, kao da je sve uzeto i nabacano gore. :D

Tegla Ajvara
17-06-2009, 13:45
http://movies.ign.com/dor/articles/8635 ... 40209.html (http://movies.ign.com/dor/articles/863515/legend-of-zelda-movie-trailer/videos/legendzelda_movievfx_040209.html)
kad sam vidio ovo, zino sam :shock: :pray:

ovakve stvari su mi ful zanimljive

cerberi
17-06-2009, 14:36
upravo to, stvar pojedinca i navike. meni je maya-in UI prejednostavan, super mi je. dok se u maxu izgubim bez problema. i to se stvarno izgubim toliko da neznam doći di sam bio maloprije :)
al polako se uči i već mi je lakše i jednostavnije neg kad sam počeo. al maya je maya, u njoj sam krenuo učit modeliranje i ostalo mi je sve lijepo u sjećanju o njoj.

cerberi
18-06-2009, 10:17
btw, barathurm, ak ti treba pomoć oko rendanja, reci. mogao bih ti ja izrendati neki dio ako hoćeš. moguće je, tako?

Barathrum
18-06-2009, 19:08
btw, barathurm, ak ti treba pomoć oko rendanja, reci. mogao bih ti ja izrendati neki dio ako hoćeš. moguće je, tako?

moguche ali sad je gotovo. znas ono kako vray flicka malo kad rendas animacije, e nakon sto je izrendao primjetio sam jednu majusnu crnu tockicu akd mice glavom, na nosu. znam da bi netko to zanemario i pustio jer sigurno nitko drugi nebi ni primjetio, medjutim danas sam polako poludio i sad sto me ta tockica toliko iznervirala stavio sam pod render brute force opciju na oba bounca. 88 sati za 150 frejmova. :rotfl:
do srijede ce biti gotovo a tutore nastavljam usnimavati uz sve to. ne steka nista imam ja dovoljno jak komp. samo ce potrajati :D

brute force - dobar sam. rijetko kad toj opciji pribjegavam a sad je eto neophodna :rotfl:
nadam se nikad vise koristenju takve sile :rotfl:
4 dana pf :rotfl:

C
19-06-2009, 22:36
Evo i mene, dugo nisam postao. Dobio sam zadatak da za turnir šaha ( :yuck: ) napravim kocke nalik na šahovsko polje, po stepenicama, u piramidu, što je uber lako, i da na vrhu bude njihov znak, a znak je morski konjic, a osim što postoji milijun vrsta tih konjica i svaki se razlikuje od drugog, ja ne znam ni njihovu anatomiju, pa sam Googlao, i našao da ima mala perajca na leđima, pa sam ih lupio, Googlao sam dalje i vidio da neki imaju perajca na mjestu ušiju, pa sam ih naknadno dodavao te "uši"/perajca. U glavnom sam nešto smuljao od njega kako mislim da je najbolje, i mogu reći da je ispao solidan. Kud baš taj konjic da modeliram pored svega. :yuck:
Dobro, jedini laki poslić, pored kockica je bilo kada sam modelirao konjica s boka, preko slike. Zaboravio sam kako se ta tehnika zove, u glavnom preko slike "stavljate" mrežu. Podjetite me kako se ta tehnika zove.

Evo jedan lošiji Render iz OpenGL-a u 24 bitnom stanju:
http://xs940.xs.to/xs940/09256/render694.png

Sljedeće ću napraviti famozne "sige" na konjicu, dorada konjica (ovo što vidite, 3D model, nije još gotov), i onda izmišljati texture za njega, jer stvarno, koju texturu da stavim na njega? XD
Kojih ležrnih cca 10 sati do kraja posla.

Kalhant
20-06-2009, 02:30
Dobro, jedini laki poslić, pored kockica je bilo kada sam modelirao konjica s boka, preko slike. Zaboravio sam kako se ta tehnika zove, u glavnom preko slike "stavljate" mrežu. Podjetite me kako se ta tehnika zove.



Modeliranje pomocu image plane-a u side view-u :D ?

Tegla Ajvara
20-06-2009, 13:04
http://img5.imageshack.us/img5/7162/aeaefe.jpg

meni neide :cry:

C
20-06-2009, 13:12
@Kalhant - Mislim da je to tô. :D Ali isto tako mislim da je Barathrum rekao ime te tehnike, koje sam ja, naravno, zaboravio. :)

@Tegla Ajvara - Jeli to neka šala, ili? Vidim da si uzeo kocku i micao joj točke, ali i dvije plohe, sada nauči micati dužine. :D Ne znam kako da ti pomognem(o). Postavljaj pitanja za početak. :)

Ghost_Rider
20-06-2009, 13:20
@C - Kakav poslic radis,jel to tvoja izmisljotina ili ozbiljno :o .

@Tegla Ajvara - Nisi sam koji nezna to raditi :( ,javljam se ija 8) .

BTW - Ja sada poskusavam napraviti Shark,kada napravim postam ovdje.Naravno texture cu sam uraditi 8) .

C
20-06-2009, 13:34
Ozbiljno. Kakva izmišljotina? Zašto bi radio šahovsko polje s morskim konjicem? LOL! He, he. :rotfl:
Ovo mi je treći takav poslić. :D
Imam fore do 11. mjeseca ove godine.

Tegla Ajvara
20-06-2009, 13:44
neodgovara mi ovaj program
mislio dam da na drugacijem principu radi

jednostavno neodgovara mi to sto se sve svodi na oblikovanje od najjednostavnijih geometrijskih tjela
neke tockice nece da idu tamo di ja zelim i neznam kako da okrecem predmet i da radim pomalo sa svih strana :cry: :cry:

C
20-06-2009, 13:50
E, ja ti ne radim baš dobro u 3DSM-u, ali radim s njegovom kamerom i opcijama u W3D-u. Tako da ti za kameru mogu reći Lijevi ALT + Mouse 3 Button. Drži i miči mišonju. Prekidaš kada pustiš te tipke, ja puštam uvijek prvo Mouse.

Kalhant
20-06-2009, 14:30
@tegla ajvara

Probaj cinema4d . Svugdje gdje sam cito pise da je program laksi za naucit od drugih.
cinemin UI http://img225.imageshack.us/img225/6007/cinema4dyp6.jpg

Posto vidim da si umjetnik pogledaj si zbrush. Mislim da ce ti se svidjeti.
http://img486.imageshack.us/img486/4996/14tr3.jpg

Ghost_Rider
20-06-2009, 15:08
Evo sta sam ja napravio za sat i nesto : http://www.imagesforme.com/show.php/550691_untitled.PNG

Max je veoma lahak program,neznam sta je vama tu tesko.

Shark sam radio bez tutorijala i ovo je prvi put da ispadne nesto.

C
20-06-2009, 15:15
Fora ti je u tome, ako ti je 3DSM prvi program koji učiš za 3D, onda ti je lagan, no ako si se već naučio u nekom raditi, pa sam prelazak na drugi, tj. 3DSM u ovom slučaju, je jako težak. To je kao da čitav život voziš Opel, i onda dođeš u situaciju da trebaš voziti Forda kojeg prvi put vidiš. Naravno, ići će ti, ali privikavanje na taj auto užasno teško, jer da ti je taj Ford bio prvi auto u kojem si učio voziti, bio bi lagan, no ovako je vrlo teško. Kužiš? Lakše je "naučiti prvo sučelje", nego kasnije "promjeniti sučelje", jer je promjena puno teža. I zbog toga, najčešće ljudi koji su pro ne mogu naučiti neki drugi program, kako to može naučiti neki beginer.

Ghost_Rider
20-06-2009, 15:33
Hm,prvi program koji sma ucio je Gmax,maxov mladzi brat kojeg sam ucio oko 1 godinu i bio je mnogo lahak.Drugi program je bio Cinema 4D,al u njemu sam se jako namucio,sucelje mi nepase kako treba,neznam zasto.Treci program je bio Zbrush,on je jos tezi od cineme,nisam se mogao snaci u opste.Jedini program koji je mi ostao u sjecanju je Gmax,sve dok nisam saznao za 3Ds Max 4 8) .

C
20-06-2009, 16:05
Eto vidiš. O ukusima se na raspravlja. :D

Tegla Ajvara
20-06-2009, 18:13
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :D :D :D :D
prokonto sam nest malo
napravit cu wormsa pa stavit vam


edit:


http://img7.imageshack.us/img7/2374/xcbffhbf.jpg

evo, al jadno izgleda i ima rupu neku :o
kako 2 polutke savrseno spojit u jednu cjelinu?

Kalhant
20-06-2009, 20:39
Nije lose za prvi put.
Nego, zasto nisi okreto kameru :D ? Plohe spajas tako da mergas vertexe. U mayi se alat zove (gle cuda) merge vertices, ali neznam naziv u maxu

C
20-06-2009, 21:10
Brijem da je isto, jer Mayu i 3DSM proizvodi isti proizvođač.

Ghost_Rider
21-06-2009, 14:58
Moj se prokleti model Shark-a zakomplikovao :( .

C
21-06-2009, 15:02
Daj da vidimo.

Ghost_Rider
21-06-2009, 15:12
Kako da ovo popunim da bude zeleno i unutra,a ne ovako providno: http://www.imagesforme.com/show.php/552517_untitled.PNG

Ne nemozes da vidis jer sma ga izbrisao,nisam mogao otkljucati spravu pa sam izbrisao.Mucio se 5 sati da to napravim.Mislim poceti ponovo praviti,mozda :roll: .

C
21-06-2009, 15:26
Stvori točke dolje desno po slici, i spoji točke u plohu.

Barathrum
26-06-2009, 23:18
Stvori točkeSdolje desno po slici, i spoji točke u plohu.

:rotfl:

C
26-06-2009, 23:20
A znam. :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Tegla Ajvara
28-06-2009, 15:28
evo nakon duzeg prckaranja
http://img39.imageshack.us/img39/8457/gfte.jpg

e sad, kak napravite neki previev predmeta da ima antialiasing i opcenito da se moze pogledat kao zavrsni proizvod?

Barathrum
28-06-2009, 16:27
evo nakon duzeg prckaranja
http://img39.imageshack.us/img39/8457/gfte.jpg

e sad, kak napravite neki previev predmeta da ima antialiasing i opcenito da se moze pogledat kao zavrsni proizvod?

samo izrendaj preview.
imas na kraju glavne alatne trake "render scene" - editiras postavke rendera i dodajes druge rendere i imas "quick rend" to ti je zadnja ikona na samoj glavnoj alatnoj traci pa klikni njega za pocetak, ikona nosi znak teapota (čajnik).

imas material editor, kojem mozes pristupiti opcijom "m" i u njemu definiras materijal, hoce imati refleksiju, koje boje ce biti, imas cheker buttone gdje mozes kombinirati neke od ponudjenih materijala, te zatim ispod slotovlja materijala imas ikonice, pronadji onu za koju pise "assign to selection" i dodaj materijal na objekte ili jednostavno povuci materijal drzeci klik do objekta na koji ga zelis staviti i pusti tipku.

Tegla Ajvara
28-06-2009, 18:15
yap, vidis da sam meak ''obojao''
u fotosopu sam napravio za njega ''deku'' da ga pokrijem
ali cudno mi to izgleda na metku
nije to ono kak sam ja zamisljao

http://img189.imageshack.us/img189/8070/tekstura.jpg

i naso sam ono
e sad, kako napravit da je kao kod vas, da se stavi kao na neku sliku, tj da se pozadina napravi al da se 3d objekt ukomponira u tu sliku , da mu se stavi slican izvor svjetlosti da budu uvjeti priblizni na slici i da baca sjenu
ili se to u fotosopu radi?

cerberi
28-06-2009, 20:21
e neznam šta da modeliram. jel ima netko neki prijedlog? da nije pre kompleksno...
i koja je dobra str. za blueprintse?

Ghost_Rider
28-06-2009, 20:22
e neznam šta da modeliram. jel ima netko neki prijedlog? da nije pre kompleksno...
i koja je dobra str. za blueprintse?

Isprobaj izmodelirati neku ajkulu kao iz onih 3D aimea,ja sam nesto otakvo poceo al se sjebala stvar.

Tegla Ajvara
28-06-2009, 20:47
e neznam šta da modeliram. jel ima netko neki prijedlog? da nije pre kompleksno...
i koja je dobra str. za blueprintse?

napravis P-51 :pray:

C
28-06-2009, 20:48
Lakše mu je napraviti ribu, nego tehničku pticu. :D

cerberi
28-06-2009, 20:52
hehe, ajd probat ću sa ajkulom. bolje radim kad mi neko da šta da radim, šta da napravim. od mojih pun ku*** ideja, userem stvar svaki put skoro...

Ghost_Rider
28-06-2009, 20:54
Lakše mu je napraviti ribu, nego tehničku pticu. :D

Nije bre ribu nego AJKULU/SHARK :D :D :D :D :yuck: :yuck: :yuck:

C kolega ajde na skype,danas mi dan pao na oci :D :D .

Tegla Ajvara
28-06-2009, 21:14
kako se napravi da vidim mrezu na 3d objektu?

Ghost_Rider
28-06-2009, 21:24
e to zanima imene,zelim kada objekt izrendam da se na njemu vidi mreza.How :?

Kalhant
28-06-2009, 21:25
probaj stiskat brojeve. U mayi je 4 za wireframe, a 5 za smooth shade.
Inace sutra idem na operaciju(vadim umnjake), pa cu valjda i ja probat napravit morskog psa posto mi je mojih ideja puna kapa.
@Tegla svaka cast samo nastavi tako i uskoro ce organic modeling ici ko od sale :D

Tegla Ajvara
28-06-2009, 22:24
@Kalhant thanx :)

sad sam radio glavu i nes oko nosa sprcko, poludio sam :?

jel se moze napravit nest da kad radis npr ljevu stranu predmeta da automatski se to ponavlja na desnoj, da bude skroz simetricno?

Barathrum
28-06-2009, 23:38
@Kalhant thanx :)

sad sam radio glavu i nes oko nosa sprcko, poludio sam :?

jel se moze napravit nest da kad radis npr ljevu stranu predmeta da automatski se to ponavlja na desnoj, da bude skroz simetricno?
obrisati jednu stranu, mirror ---> instance

Tegla Ajvara
29-06-2009, 12:32
nepregledo mi radit kad nemam mrezu na tri de objektu

imam samo kak izgleda u 3d i one sjene me bude i tesko je predocit 3d predmet


ovak bi ja da bude:
http://img8.imageshack.us/img8/2952/srtrf.jpg

Barathrum
29-06-2009, 12:56
nepregledo mi radit kad nemam mrezu na tri de objektu

imam samo kak izgleda u 3d i one sjene me bude i tesko je predocit 3d predmet


ovak bi ja da bude:
http://img8.imageshack.us/img8/2952/srtrf.jpg

odi na material editor i pod scanline materijal samo oznaci kvacicu "wire" te primjeni materijal na objekat.
ako zelis u viewportu da vidis mrezu ili poligone shortcutovi su ti "F3" i "F4"

imas jednu "gresku" - previse si edgeva spojio tu na obrvi, izgleda ti kao petokraka. to popravi jer inace ako budes isao na high poly tu ce ti biti izbocina polusiljasta.
bradu i donju celjust malo uvuci.

Tegla Ajvara
29-06-2009, 13:27
hehe, to nisam ja radio to sam kopiro sliku sa jednog tutorijala :D
po tom tutorijalu ucim radit

sad sam trenunto napravio korito od broda i ono sto si mi reko da obrisem jednu stranu i kopiram 2. i sad bi to trebalo nekako spojit da bude jedna cjelina

al hvala na pomoci, znam da sam dosadan al eto :pray: :bravo:
bit cu mozda jos malo, samo da pohvatam ove najosnvnije stvari


e sad me zanima kako ubacit da mreza bude gušća, da budu sto blazi prjelazi na modelu i da se detalji neki mogu polako izvlacit
ovo je sad trenutno stanje, i nisu obje polutke spojene jos
http://img231.imageshack.us/img231/6189/thtt.jpg

Kalhant
29-06-2009, 15:42
ako mislis na glatku povrsinu onda trebas napravit smooth. Mislim da se u 3ds maxu alat zove turbo smooth. Ali taj smooth ti nije pogodan za stavljanje detalja posto ces dobit pregust wire, vec deatalje radis tako da dodajes edgeve na mjesta gdje ti je potreban gusci wire. (split polygon tool ili insert edge loop tool u mayi).

Tegla Ajvara
29-06-2009, 16:35
odusto sam od broda, pokido sam front viev i samo je sivo i neznam vratit na default postavku :(

Ghost_Rider
29-06-2009, 17:13
De malo objasni tvoj problem,o cemu uopste pricas.Objasni lijepo problem pa da nesto napravimo :wink:

Tegla Ajvara
29-06-2009, 17:22
evo ovak

http://img70.imageshack.us/img70/6189/thtt.jpg


sad gore mi u onom 2. prozoru gdje bi trebo biti front prazno
neznam sta sam napravio al odjednom

a sto se tice samog broda, neznam sta dalje da napravim, mozda mu stavim koju palubu i dimljak i propelercic i onda bi ga trebalo obojat nekako.

Ghost_Rider
29-06-2009, 18:08
Pazi,ovo je tvoj problem.Gor si u desnom prozorcicu stavio User,ti sada trebas ovo podesiti.

Otidzi desni klik na ono gdje pise User pa izaberi Views + Front i eto ga.

Kazu da slika govori 1000 rijeci pa evo slika: http://www.imagesforme.com/show.php/567116_untitled.PNG

BTW nadam se da sma pomogao,SRETNO :thumbs2: .

Tegla Ajvara
30-06-2009, 00:11
Pazi,ovo je tvoj problem.Gor si u desnom prozorcicu stavio User,ti sada trebas ovo podesiti.

Otidzi desni klik na ono gdje pise User pa izaberi Views + Front i eto ga.

Kazu da slika govori 1000 rijeci pa evo slika: http://www.imagesforme.com/show.php/567116_untitled.PNG

BTW nadam se da sma pomogao,SRETNO :thumbs2: .

thanx

evo, ja napravio broda

http://img3.imageshack.us/img3/8743/sretpe.jpg

Ghost_Rider
30-06-2009, 11:23
Wou :D :pray: :pray: ,brod je predobar :thumbs2: ,hoces li raditi texture?

Ovaj zasto jos koristite crni render,otako se nevidi pola rada.Sacu ti napraviti svoj vlastiti tutorial kako da proljepsas render da se vidi sve,bas sve.

Ghost_Rider
30-06-2009, 13:13
Evo video sto sma obecao: http://www.megaupload.com/?d=TI9EX7AK

Render izgleda mnogo bolje nego u crnim :D

BTW trebace ti KMplayer za gledanje ovog videa.

cerberi
30-06-2009, 17:11
dobar brodić, dobar...al može i bolje..

izgleda ko sa ovog mog "Potapanje brodova" što imam doma :D

Kalhant
30-06-2009, 18:30
http://i39.tinypic.com/mhgiaf.jpg

Evo neki morski pas. Izgubio sam volju da ga dovrsim tako da ce ovakav ostati

cerberi
30-06-2009, 19:21
nije loš al imam osjećaj da je na nekim djelovima "kockast"

Barathrum
30-06-2009, 19:23
http://i39.tinypic.com/mhgiaf.jpg

Evo neki morski pas. Izgubio sam volju da ga dovrsim tako da ce ovakav ostati

steta. prva greska u svakom poslu je nedovrsiti rad kakav god on jest. stvar je cisto izgraditi naviku zavrsavanja zapocetog. znam da je u 3d-u to naporno jer kad mislis da si zgotovio jedan dio da si blize krju a zapravo si tek na pola. potrudi se zavrsiti ga.

Luka
30-06-2009, 19:25
znam da je u 3d-u to naporno jer kad mislis da si zgotovio jedan dio da si blize krju a zapravo si tek na pola. potrudi se zavrsiti ga.

pih, u programiranju se taj sindrom pojavi tek na 90%, kad ostane još 90% :P

Barathrum
30-06-2009, 19:28
znam da je u 3d-u to naporno jer kad mislis da si zgotovio jedan dio da si blize krju a zapravo si tek na pola. potrudi se zavrsiti ga.

pih, u programiranju se taj sindrom pojavi tek na 90%, kad ostane još 90% :P

a dobro ovdje ljudi misle nakon modeliranja da su tek na pola a onda im ostaje unwrap ,texturiranje, pravljenje bipeda (link+IK chains+bones ili nekih objekata) te animiranje.

za neki detaljniji work jos i prebacivanje u zbrush + bejkanje tekstura u maxu sa high poly modela.
1/4 cini samo modleiranje. :D

Kalhant
30-06-2009, 19:31
Ma ima dosta gresaka na modelu. Mozda bi ga i zavrsio, ali se uvijek iznerviram kad nemogu nac jos front ili top image. tako da uvijek bude gresaka u samim proporcijama, a tesko ih je pogodit napamet. U biti i ovakav kakav je poslouzio je da se ponovi gradivo u modeliranju i nesta novo nauci

Kalhant
30-06-2009, 22:23
Sry na double postu, ali bi zamolio nekog za neku ideju za modeliranje. Nesto srednje po tezini.

C
30-06-2009, 22:29
Detaljna (high-poly) nogometna lopta. XD

Kalhant
30-06-2009, 23:31
joj daj nesto drugo. neda mi se brojat poligone :P

C
01-07-2009, 00:03
Laptop. :)

cerberi
01-07-2009, 13:10
e Kalhant mi možeš dat link ili uploadat taj blueprint od shark-a? nemogu naći nigdje ni jedan kak treba

napravi laptop kako reče C ili monitor, printer, kučište?

Barathrum
01-07-2009, 13:18
e Kalhant mi možeš dat link ili uploadat taj blueprint od shark-a? nemogu naći nigdje ni jedan kak treba

napravi laptop kako reče C ili monitor, printer, kučište?

koji vrag ce ti blueprint za morskog psa ?! :rotfl:
ajde da je auto u pitanju, neka tehnikalija... ali pretjerujete sa tim blueprintima.
ako ga vec trebate, nacrtati skicu morskog psa zbilja nije problem. 3 minute mozete izdvojiti za obicnu skicu.

Kalhant
01-07-2009, 13:45
http://i41.tinypic.com/2dl3ybd.jpg

malo je mala slika, ali maya to lijepo razvuce i dobro se vidi, valjda ce i 3ds max.
@barathrum pa zapravo ako se radi o modeliranju iz prirode vrlo dobro bi bilo imat fotografiju ili vjerni crtez iz bar 2 perspektive da bi dobio sto bolje proporcije,te da bi pogodio anatomiju.
Ako se pak radi o cartoonish ili stiliziranom liku onda image planeovi nisu potrebni. Eventualno zbog smjernica.
U svakom slucaju lakse je radit dok imas image plane :P

cerberi
01-07-2009, 13:54
ma ne da mi se crtati morskog psa sad. ne ide mi baš crtanje životinja... :)

lakše mi je radit ak imam skicu neku dok modeliram..

Barathrum
01-07-2009, 15:54
http://i41.tinypic.com/2dl3ybd.jpg

malo je mala slika, ali maya to lijepo razvuce i dobro se vidi, valjda ce i 3ds max.
@barathrum pa zapravo ako se radi o modeliranju iz prirode vrlo dobro bi bilo imat fotografiju ili vjerni crtez iz bar 2 perspektive da bi dobio sto bolje proporcije,te da bi pogodio anatomiju.
Ako se pak radi o cartoonish ili stiliziranom liku onda image planeovi nisu potrebni. Eventualno zbog smjernica.
U svakom slucaju lakse je radit dok imas image plane :P

well zato treba se nauciti snalaziti u virtualnom 3d prostoru jer nista nije idealno. meni je dovoljna fotka samo u perspektivi ne trebaju mi ni nacrt ni bokocrt ni tlocrt. osim kada radim modele stanova, kuca i slicno. za organiku ne koristim blueprinte više.

Barathrum
01-07-2009, 15:56
ma ne da mi se crtati morskog psa sad. ne ide mi baš crtanje životinja... :)

lakše mi je radit ak imam skicu neku dok modeliram..

treba ti samo par klika u photoshopu za to. ne moras ti njega bojati, samo ocrtas skicu. 3 minute max.

cerberi
01-07-2009, 19:39
hehe, znam da al opet, nisam dugo modelirao i nisam ni blizu tvome znanju i vještini tako da ću ja polako ići prema naprijed i još neko vrijeme koristiti blueprinte

Tegla Ajvara
05-07-2009, 23:29
Wou :D :pray: :pray: ,brod je predobar :thumbs2: ,hoces li raditi texture?

Ovaj zasto jos koristite crni render,otako se nevidi pola rada.Sacu ti napraviti svoj vlastiti tutorial kako da proljepsas render da se vidi sve,bas sve.

nije mi ga se dalo farbat, prekomplicirano bi bilo sve napravit a jos ni brod nije u jednom komadu, neg iz vise elemenata
vidit cu sta cu dalje

Tegla Ajvara
07-07-2009, 11:02
e, kako se stavi slika u 3d maxu za pozadinu da bude normalna, nerastegnuta?
trebo bi stavit 3 slike da izmodeliram mobitel, i slike su malo uze i kad ih stavim bude rastegnuto previse i to onda ninasta nelici

Ghost_Rider
07-07-2009, 14:14
e, kako se stavi slika u 3d maxu za pozadinu da bude normalna, nerastegnuta?
trebo bi stavit 3 slike da izmodeliram mobitel, i slike su malo uze i kad ih stavim bude rastegnuto previse i to onda ninasta nelici

Uploaduj slike na BrzogKonja pa mi posalji preko PP.Napravicu tutor pa ti saljem,ovako je tesko ispisati sve.Okic :roll:



PS: Nebrini necu ih zlostavljati :D .

Tegla Ajvara
07-07-2009, 19:41
http://img9.imageshack.us/img9/1737/mob1p.jpg
http://img9.imageshack.us/img9/3945/mob2i.jpg
http://img14.imageshack.us/img14/7721/mob3.jpg

eto thanx :D

Kalhant
07-07-2009, 20:49
Ako hoces mogu ti pokazat u mayi. Mozda je slicno

Tegla Ajvara
07-07-2009, 21:11
a neznam kolko su razliciti ti programi, pa da se djaba nebi mucio.

sad bas gledam mobilni i neznam jel to ipak prevelik zalogaj za mene sto se tice modeliranja :|

Kalhant
07-07-2009, 21:15
ja bi u svakom slucaju iso na neki touch screen mobitel da se ne zezas sa tipkama. Evo budem pokazo u mayi na dva nacina pa postam

EDIT:

1.
http://www.imagesforme.com/out.php/t580614_slika.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/580614_slika.jpg)
Tu udes u postavke za image plane. Mozda je slicno u maxu

2.
http://www.imagesforme.com/out.php/t580615_slika2.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/580615_slika2.jpg)
Crnim sam ti oznacio u postavkama za kordinate image plane-a, a crvenim promjenu velicine. U crvenom smanjis brojeve da nije tolko rastegnuta

3.
http://www.imagesforme.com/out.php/t580677_slika3.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/580677_slika3.jpg)
Drugi nacin da udes u postavke image plane-a.
1. Oznacis image plane u perspective view-u kojemu zelis promjenit nesto
2. Stisnes ctrl+a
3. stisnes na image plane u atribute editoru (oznaceno crnim

EDIT 2: ne pitajte zasto su mi ovakvi image plane-ovi u perpective view-u. Tek sam instaliro mayu 2009 na windows 7 pa vjerojatno treba nesto namjestit
Takoder ne pitajte zasto imam dvostruki toolbar u screenshotu :shock: .Fakat nemam pojma

PS @Barathrum pogledaj samo kako su mayin UI pojednostavili u 2009 verziji dodavanjem jos gumbica u svakom od ovih view prozora :rotfl:

Tegla Ajvara
07-07-2009, 22:09
thanx na trudu :D , al nemerem nac neku opciju slicnu u maxu :(
viditcemo sta ce Ghost_Rider napravit ;-)

Barathrum
08-07-2009, 23:54
e, kako se stavi slika u 3d maxu za pozadinu da bude normalna, nerastegnuta?
trebo bi stavit 3 slike da izmodeliram mobitel, i slike su malo uze i kad ih stavim bude rastegnuto previse i to onda ninasta nelici

Alt + B ----> Files(ocitas fotku) ----> Aspect Ration: Match Bitmap ukljucis i Lock Zoom/Pan ----> Odaberes Viewport u kojem ce se skica prikazivati.

"G" - ukljucujes i iskljucujes mrezu unutar viewporta.

drugi nacin je preko unakrsnih plejnova ali meni je blesavo sa njima raditi, moras ih freezati a ...a ma uglavnom naporno je sa unakrsnim plejnovima.

ako si na ovo mislio (nisu unakrsni plejnovi):

http://img197.imageshack.us/img197/766/dffw.jpg
sto se tice modela, nemam namjera strykera cekati mjesec dana da nacrta samo koncept oruzja pa sam sam poceo raditi sve. skica je starcraft 2 zealot, malo ce biti samo izmjenjen da ne bude pljunuti model.

Barathrum
08-07-2009, 23:55
ja bi u svakom slucaju iso na neki touch screen mobitel da se ne zezas sa tipkama. Evo budem pokazo u mayi na dva nacina pa postam

EDIT:

1.
http://www.imagesforme.com/out.php/t580614_slika.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/580614_slika.jpg)
Tu udes u postavke za image plane. Mozda je slicno u maxu

2.
http://www.imagesforme.com/out.php/t580615_slika2.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/580615_slika2.jpg)
Crnim sam ti oznacio u postavkama za kordinate image plane-a, a crvenim promjenu velicine. U crvenom smanjis brojeve da nije tolko rastegnuta

3.
http://www.imagesforme.com/out.php/t580677_slika3.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/580677_slika3.jpg)
Drugi nacin da udes u postavke image plane-a.
1. Oznacis image plane u perspective view-u kojemu zelis promjenit nesto
2. Stisnes ctrl+a
3. stisnes na image plane u atribute editoru (oznaceno crnim

EDIT 2: ne pitajte zasto su mi ovakvi image plane-ovi u perpective view-u. Tek sam instaliro mayu 2009 na windows 7 pa vjerojatno treba nesto namjestit
Takoder ne pitajte zasto imam dvostruki toolbar u screenshotu :shock: .Fakat nemam pojma

PS @Barathrum pogledaj samo kako su mayin UI pojednostavili u 2009 verziji dodavanjem jos gumbica u svakom od ovih view prozora :rotfl:

ma de bjezi.mislim mozes tolike shortcute i u maxu ukljuciti ali kad vidim mayu i sve te silne boye na dugmicima zavrsti mi se u glavi. ja sam ti ko govedo, grayscale je za mene zakon. :rotfl:

Ghost_Rider
09-07-2009, 10:48
e, kako se stavi slika u 3d maxu za pozadinu da bude normalna, nerastegnuta?
trebo bi stavit 3 slike da izmodeliram mobitel, i slike su malo uze i kad ih stavim bude rastegnuto previse i to onda ninasta nelici

Alt + B ----> Files(ocitas fotku) ----> Aspect Ration: Match Bitmap ukljucis i Lock Zoom/Pan ----> Odaberes Viewport u kojem ce se skica prikazivati.

"G" - ukljucujes i iskljucujes mrezu unutar viewporta.

drugi nacin je preko unakrsnih plejnova ali meni je blesavo sa njima raditi, moras ih freezati a ...a ma uglavnom naporno je sa unakrsnim plejnovima.

ako si na ovo mislio (nisu unakrsni plejnovi):

http://img197.imageshack.us/img197/766/dffw.jpg
sto se tice modela, nemam namjera strykera cekati mjesec dana da nacrta samo koncept oruzja pa sam sam poceo raditi sve. skica je starcraft 2 zealot, malo ce biti samo izmjenjen da ne bude pljunuti model.


D ali valja pogoditi svaku sliku ispravno,nemoze to jedna ovolika jedna onolika :( .

Hej Teglo ajvara izvini sto ti nisam poslao primjerak,net mi uzasno ide.Pao cak na 8 kbps pa ti nemogu uploadati,al obecavam da cu napraviti nesto,makar ukratko.Ok :friends: :friends:

Barathrum
09-07-2009, 11:25
[quote="Tegla Ajvara":2wjk7tj2]e, kako se stavi slika u 3d maxu za pozadinu da bude normalna, nerastegnuta?
trebo bi stavit 3 slike da izmodeliram mobitel, i slike su malo uze i kad ih stavim bude rastegnuto previse i to onda ninasta nelici

Alt + B ----> Files(ocitas fotku) ----> Aspect Ration: Match Bitmap ukljucis i Lock Zoom/Pan ----> Odaberes Viewport u kojem ce se skica prikazivati.

"G" - ukljucujes i iskljucujes mrezu unutar viewporta.

drugi nacin je preko unakrsnih plejnova ali meni je blesavo sa njima raditi, moras ih freezati a ...a ma uglavnom naporno je sa unakrsnim plejnovima.

ako si na ovo mislio (nisu unakrsni plejnovi):

http://img197.imageshack.us/img197/766/dffw.jpg
sto se tice modela, nemam namjera strykera cekati mjesec dana da nacrta samo koncept oruzja pa sam sam poceo raditi sve. skica je starcraft 2 zealot, malo ce biti samo izmjenjen da ne bude pljunuti model.


D ali valja pogoditi svaku sliku ispravno,nemoze to jedna ovolika jedna onolika :( .

Hej Teglo ajvara izvini sto ti nisam poslao primjerak,net mi uzasno ide.Pao cak na 8 kbps pa ti nemogu uploadati,al obecavam da cu napraviti nesto,makar ukratko.Ok :friends: :friends:[/quote:2wjk7tj2]

zasto pogoditi?! pa pobogu imas photoshop. mislis da je meni netko ovo pripremio? vraga obje skice su na jednom "papiru", uzmes photoshop i pripremis blueprint si za rad. srezes tu, srezes tamo, cropas, povecas smanjis ako treba i to je to. ah...svi bi da im gotovo sve padne u ruke :D

stvar je zbog cega su unakrsni plejnovi losi je sto ih trebas freezati a kroz modeliranje kad tad ces trebati freezati i dio modela i sto ces onda?! ici unfreezati sve pa opet dodatno freezati plejnove...mislim to je 3 klika ali je gubljenje vremena. ovako ti blueprint stoji u backgroundu i samo delash. :cry:

Tegla Ajvara
09-07-2009, 14:09
pretesko je modelirat
neide mi nekiako :cry:

Kalhant
09-07-2009, 15:48
probaj zbrush mislim da ce ti se svidjet.
http://www.pixologic.com/zbrush/downloa ... /zplugins/ (http://www.pixologic.com/zbrush/downloadcenter/zplugins/)

Barathrum
09-07-2009, 16:03
pretesko je modelirat
neide mi nekiako :cry:

nisi jos ni poceo a vec odustajes. hajde hajde ako su moji polaznici unutar 40 sati mogli samostalno napraviti interijer sa svjetlom, kamerama i teksturama mozes i ti. samo ti se neda zbog vrucina vjerojatno nista :D

Barathrum
13-07-2009, 14:42
ajmo ajmo dgje su ti radovi.... :rotfl:

Barathrum
14-07-2009, 00:25
http://img268.imageshack.us/img268/5711/ddddsb.jpg

dva i po sata dosad utroseno. nejda mi se vise. eto tako 15-20 minuta dnevno i bude svega. :rotfl:

Kalhant
14-07-2009, 01:01
:shock: predobro, svaka cast :pray: . To je protoss ili?
Trenutacno sam lijen tako da necu skoro postat neki rad, mozda za kojih tjedan-dva, a do tad gledam tutorial Product Visualization pa cu pokusat napravit neki laptop poslije toga.

Usput da te pitam sta mislis kako je najbolje(citaj najlakse :D ) modelirat lice. Plane-ovima, pocet od kocke ili neki peti nacin

Barathrum
14-07-2009, 02:48
:shock: predobro, svaka cast :pray: . To je protoss ili?
Trenutacno sam lijen tako da necu skoro postat neki rad, mozda za kojih tjedan-dva, a do tad gledam tutorial Product Visualization pa cu pokusat napravit neki laptop poslije toga.

Usput da te pitam sta mislis kako je najbolje(citaj najlakse :D ) modelirat lice. Plane-ovima, pocet od kocke ili neki peti nacin

hmmm... ovisi koja tehnika ti najbolje odgovara. mene zbunjuju geometrijski oblici pri modeliranju glave pa glavu planeovima smao radim a kasnije se spustam po tijelu. prije sam prvo od cilindra modelirao torzo - abdomen pa onda posebno noge ruke i glavu pa ih weldao - spajao na torzo na kraju. ali to je naporna tehnika jer moras stalno slicati poligone za dodavanje detalja ovako sa planeovima duze traje ali vise manje ima sve detalje odmah a skresati poligone u 3ds max 2010 nije problem. 2009 nema bas te nove alate za oduzimanje poligona i edgeva...

a opet imas i tehniku sa krivuljama, pa mozes i tako pokusati. sva 3 nacina su ok ovisi samo kako ti koji legne. pa slikaj sebe pa modeliraj svoje lice, vjezbaj malo.

protoss - zealot. nemogu spavat idem dalje jos par minuta samo raditi na njemu.

Barathrum
14-07-2009, 04:43
http://img217.imageshack.us/img217/8571/dddds.jpg

Kalhant
14-07-2009, 05:12
Predobro :bravo: . Fascinantno mi je kako si super izvuko misice bez upotrebe zbrusha i slicnih programa
Usput, jesi li mozda probao ovaj program za unwrapping http://www.unwrella.com/. Danas sam slucajno naiso pa me bas zanima koliko je dobar.

Barathrum
14-07-2009, 10:10
Predobro :bravo: . Fascinantno mi je kako si super izvuko misice bez upotrebe zbrusha i slicnih programa
Usput, jesi li mozda probao ovaj program za unwrapping http://www.unwrella.com/. Danas sam slucajno naiso pa me bas zanima koliko je dobar.

jesam. radio u njemu i predavao sam o njemu u sklopu svog predavanja. losh je. mislim nije, ali neke stvari je teskos a njim unwrapat. recimo ima velikih problema sa unvrapanjem visestruko cilindricnih objekata.

probaj si Unfold 3d.
to je dodatak koji je sposoban unwrapati i najslozeniju geometriju koristi se za high poly modele i ima jedan specifican unwrap, u maxu je tesko sa pelt mappingom uciniti takav stretch, gotovo i nemoguce.

http://www.polygonal-design.fr/e_unfold/

samo prvo je potrebno svladati osnovni unwrap u samommaxu da bi se kuzilo kako ini funkcioniraju.

Tegla Ajvara
14-07-2009, 16:20
http://img217.imageshack.us/img217/8571/dddds.jpg
:pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray:

al kako to uspijes tako radit i da je sve oblo i neizgleda onak kockasto???
ja sto god pokusam neide, :cry:

jel ima mozda neka knjiga ili nest po cem si ti ucio?

Barathrum
14-07-2009, 21:12
http://img217.imageshack.us/img217/8571/dddds.jpg
:pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray:

al kako to uspijes tako radit i da je sve oblo i neizgleda onak kockasto???
ja sto god pokusam neide, :cry:

jel ima mozda neka knjiga ili nest po cem si ti ucio?

postat cu kasnije low poly, ovo je samo meshsmooth modifajer postavljen na classic filter preko low poly mdoela.

low poly model ima smao polygon smooth gore pa ces vidjeti da je kockastSmodel :)

ma jok. ovo naucis bez knjiga samo prckas malo. ja kad sam ti se prvi put susreo sa 3ds maxom 4-orkom bilo je u 8 osnovne. i animaciju osnovnu sam svladao u 5-6 sati. samo sam tipkao po programu. tek kasnije sam kad sam dobio internet malo radio po tutorima, skompao se na netu sa drugim ljudima koji modeliraju i tako. prije 2 gdoine sam si kupio dvije knjige al nist koristi su.

Barathrum
14-07-2009, 21:55
evo... low poly, meshsmooth samo bacim da vidim da li je dobar raspored edgeva.
inace ne koristim meshsmooth modifajer vec m"esh"smooth unutar editable polya kad idem u high, ali to je samo nakon sto se lik teksturira. ali ovaj ce ici u high poly prije unwrapanja.

http://img196.imageshack.us/img196/8036/gghhhjj.jpg

Tegla Ajvara
16-07-2009, 21:27
predobro covjece, vristim kad vidim takvo sta
sad sam upiso na akademiju likovnih umjetnosti, pa neznam kolko cu imat vremena za takvo sta kasnije, al sad prek ljeta cu se malo pozabavit time.

u fotosopu sam vidio da sad u 4. se mogu 3d objekti farbat, e sad bilo bi ljepo takvo sta iskombinirat sa maxom.
volio bi da je u maxu farbanje kao u world editoru od neke strategije, to bi mi bilo savrseno
onaj zadnji metak sto sam radio, napravio sam neku sliku za njega i on u programu prekrije ga time
e, meni bi bilo lakse kad bi se moglo da se samo napravi jedan title i da se brushom moze obojat po modelu, tj odredjivat di ce sta i kolko biti, ak me kontas :D
nisam bas nekih rjeci za izrazit se al eto.

Barathrum
25-07-2009, 19:21
jedna obavjest za one koji zele i mogu:

Ivora zbog nekih problema nece stici po skolama i fakultetima stici na vrijeme podjeliti prospekte, brosure, letke i postere za svoje smjerove. pa samo da dopisem neke informaicje ako koga bude zanimalo jer tek u 9 mjesecu ce reklamni materijal stici u skole i fakultete.

u osijeku ima nekoliko novih smjerova pa se pozivaju svi oni koji zele nauciti nesto kako bi bili konkurentniji u svom poslu da se jave i raspitaju u referadi. za ostale gradove neznam akko stvari stoje, od smjerova naprednih na podrucju informatike imamo CaD dizajner i 3D dizajner - dobivaju se puno snaznija racunala sa nekim dodatnim programima jos i novim verzijama. sto s tice 3d dizajna i moje malenkosti sati su smanjeni sa 210 na 160 na moju preporuku jer 80 sati z brusha nema smisla.

otvoreni su i web i graficki smjer na njih imate popust ako oba istodobno upisujete. za sve ostale smjerove imate stranicu www.ivora.hr (http://www.ivora.hr)

polaznici moraju minimalno biti 16 godina. znaci ako ste drugi srednje sve stima.

pokusat cu za 3d izboriti lciencu i za unfold3d, neki vec znaju sto je to i cemu sluzi tako da ce se moci radit malo frikovskih likova - mislim na texturiranje naravno.

uzivajte u praznicima. i ne zaboravite - humor lijeci sve. :rotfl:

p.s. - mene ne bude dosta dugo ovdje vise, ima se posla, zivot ide dalje pa vejorjatno je ovo zadnji post na forumu. stay connected. :rambo:

tigerija
26-07-2009, 15:44
:D lijepo je.
Ovo je moj prvi 3dsmax model xD
http://img240.imageshack.us/img240/8428/beastmodel2.png
Toe WIP i nisam htio previše polia imat...
BTW ima ko tu zainteresirat da radi modele za modove neke ? :)

C
08-08-2009, 23:48
Kreirao za clan, evo par rendera:
http://www.imagesforme.com/out.php/i629108_Render0001C.png
http://www.imagesforme.com/out.php/i629109_Render0002C.png
http://www.imagesforme.com/out.php/i629110_Render0003C.png

I animacija tog mača, 200×600 rezolucija, +90° rotacije treba, kako bi bilo 600×200...inače je avi, a u gif-u sam ga osjekao sa 60 na 30 fps-a, 1,14 MB-a, pa pričekajte dok vam ga učita, kako bi ga mogao normalno pokazivati (pri učitavanju trokira; ili ako nemate Mozillu/neki browser koji će vam normalnom brzinom pokazivati gif animacije).
http://www.imagesforme.com/out.php/i629107_Render.gif

Model mača i textura by me, sve by me, samo je na prve dvije slike background wallpapera tuđi. I da ne zaboravim, materijal oštrice je by Game Fan, iako se ne vidi baš najblje zbog svjetlosti oštrice (ipak se vidi malo textura; ako se baš zagledate), za to je zaslužan majstor Game Fan.

1 sat modeliranje, 15 minuta pravljenja texture (uzeo Game Fanovu, i napravio texturu za držač i dio koji spaja držač s oštricom) i texturiranje na modelu, 15 minuta za animiranje, i 30 minuta za matarijale, svjetlo/sjene i rendiranje. Total, 2 sata laganini rada.
Ako netko hoće wire ss, neka reče.

BTW Greška u renderu je na vrhu mača famozni "V", koji postoji, kojeg sam napravio, ali ako njega doda, onda na početku mača gubi puno detalja.
I naglasak je na maču, sve ostalo je podležno velikim promjenama.

Ghost_Rider
09-08-2009, 15:29
/

:pray: :pray: :pray:

Ti nisi normalan. :D :D

Al super je,ma ja ba,kako da ne :D .

BTW: Kakva je to slika u pozadini :scared: .

C
09-08-2009, 17:58
1. Hvala. :)
2. Zašto nisam normalan? :( 8)
3. Jel' super il' nije? Trebam još groblje izmodelirati i uzeti Gothic font slova...
4. Ova slika: http://xs842.xs.to/xs842/09320/wolf-howling-1418.jpeg

BTW Trebaju mi testeri za jedan video.
Evo downloada:
640×480:
http://radius.server.drivehq.com/640x480v09.cab
Arhivirano (CAB): [~8,5 MB]
Otpakirano (EXE): [~10,6 MB]
Izvorno (AVI): [~264 MB]

800×600:
http://radius.server.drivehq.com/800x600v09.cab
Arhivirano (CAB): [~12,0 MB]
Otpakirano (EXE): [~15,6 MB]
Izvorno (AVI): [~412 MB]

Komprimirano u EXE ekstenziju by Bink, što znači da vam ne treba nikakav codec, niti player za to pogoniti. Samo dvoklik na aplikaciju i to je tô, radi na svim Windows OS-ima.

Bitno je za napomenuti da vam izvorna veličina videa može prije pokretanja ući u RAM, tako da se ne čudite ako vam RAM bude zauzet za kojih dodatnih 264 do 412 MB-a od videa, kada ga pokrenete.
Razlog tomu je very high grafika (rendirano s Helix-om, od strane YV12 YUV Codec-a), koju mogu pogoniti samo jake mašine u većoj rezoluciji.

Tester može biti bilo tko, neka skine ova dva file-a, za obje rezolucije, opakia arhive i pokrene (neka pri tome na desktopu nema neke barove i sl. efekte koje troše rad CPU-a i RAM-a), i neka tester gleda dali taj video trokira, preskače, trza i sve što ne bi smjeo. Ako ude išlo sve k'o po loju, znači da njegova konfa može pogoniti to bez problema, pa neka kaže da ide normalno video ili preskače, i pri tome kaže koji CPU ima, koliko MB/GB RAM-a (i njegovu frekvenciju ako ju zna), koji Windows, i koju grafčku (i njezinu decidnu memoriju aku ju zna).

Što se tiče tog projekta, nije ni približno kraju, trebao bi bit gotov do 11. mjeseca. Po svemu sudeći, bit će dodan text, drugo šahovsko polje, i šahovske figure (jedan brzinski reder: http://xs842.xs.to/xs842/09320/render194.pngS;još nisu gotove, konju treba redizajnirati grivu, LOL) koje će biti animirane u igru. Nakon toga bi slijedio jedno tjedan dana u shootu rendering, i testiranje na konfiguracijama do 11 mjeseca, gdje mi je potrebna vaša pomoć. Ako mnoge mašine budu ov mogle pogniti, pogoniti će i finalnu onda. Po svemu sudeći, grafička može imati i 16 MB memorije, ali onda treba imati minimalno 2 jezgre procesora, po 2 GHz-a, i po mogućnosti što veći radni takt RAM-a, no to je sve invidualno, pa pomozite. :D

Jbte, sporo napredujem skroz. Game Fan, javi mi dali želiš da se nađemo dok sam u B&H.

Ne idu mi 3D modeliranje, roštilji i ćevapi istovremeno. :toilet:

Ghost_Rider
09-08-2009, 18:13
ovi vide-i koje si poslao HD graphics idu kao po loju,nema nigdje trokanja,nema nigdje sranja jednostvno ide dobro.

Konfu nemoram navoditi nije neka uber jaka.

Ovo oko sudara :D ,ne mozemo se naci,imam nekog veoma velikog posla.Rintam po citav dan :( ,znas kako je mucno :pray: :pray: .

BTW: Cak se ne javljam ni Mariji :( ,u PM.

C
09-08-2009, 18:15
Ma nije mučno uz pite i bureke, ajde. :D
Ja sam tu do 10 mjeseca, valjda ćeš tada bit free?

Ajde reci konfu svejedno da imam evidentirano. Ja ju u VMW-u mogu pogoniti bez problema (a na tom istom laptopu prvu sekundu samo malo trzne), a na nekim jačim PC-evima naspram VMW-a, neće nikako, pa zato.

Edit: Ja se ne javljm ni jednoj, a ubijam se od dosade. XD

Ghost_Rider
09-08-2009, 18:31
Obadva vide-a gledam vec po 100-ti put i nema nikakvih problema.

Ovi vide-i ne zauzimaju nista procesora ni ram-a.

Moja konfa:

CPU: Intel Dual-Core E2180 2.0GHz 800MHz FSB, 1MB L2 Cache, 65nm, EM64T.

GPU: ATi Radeon X1550 550MHz - 256MB GDDR2 SDRAM

RAM: Nemam pojma koja je mi memorija,odkad sam dobio ovaj novi pc nemam pojma koju je covjek ugradio RAM :( .

BTW: Samo znam da ima 2GB,da je Dual Chanel po 1 GB i da je DDR2.

Tegla Ajvara
09-08-2009, 18:51
jel mi ko moze rec kako da napravim na recimo jednoj kocki, kad stavljam neku sliku da ih bude manje a preko cjele a ne cjela slika odjednom obavijena? onako u u world editorima od strategija

i jos me zanima kako samo jednu stranicu jednog predmeta tako napravit, recimo jednu stranicu kocke

Ghost_Rider
09-08-2009, 19:09
@C - Kome ti radis te stvarcice i animacije,jel zaradis bar 300 Kuna :rotfl: .

Erebus
09-08-2009, 19:55
Pozdrav svima, vidio da postoji ovaj topic pa ajd da ja stavim svoj sadašnji wip.
http://img146.imageshack.us/img146/3393/zbrushdocumentr.jpg
Base mesh napravljen u Maxu, detalji u Zbrushu. Treba još dodati detalja na torzu, rukama, glavi, itd. Na nogama još nisam počeo dodavati detalje pa su zato tako khm lame :wink:

EDIT: Updejtam orginalnu verziju 4000*2200, http://img38.imageshack.us/img38/7099/z ... umenti.jpg (http://img38.imageshack.us/img38/7099/zbrushdocumenti.jpg)

Ghost_Rider
09-08-2009, 20:22
Ohohoh,ovo je jedan od najboljih radova cudnih bica :D .

Svaka cast,koliko si vremena utrosio ovdje.

Erebus
09-08-2009, 20:27
Pa ne tako puno, prije svega zahvaljujući Zbrushu i brzini detaljiziranja. Negdje oko dva tjedna s time da sam radio po sat vremena svaki dan (pola tog vremena je otišlo na pokuse, nove pokušaje, pozicioniranje). Još mi slijedi rendanje u Zbrushu i kompozicija s Maxovim renderima u Photoshopu. Još cirka dva tjedna posla :D

C
09-08-2009, 23:04
Možda šta i bude. Prvi za šahovsko prvenstvo, pa možda šta i bude. A drugi iz fore za clan, ako bude nešto dobro, mogu to staviti na novi web koji ću napraviti.

Pa imaš OK konfiguraciju. :)

Ghost_Rider
10-08-2009, 09:48
Možda šta i bude. Prvi za šahovsko prvenstvo, pa možda šta i bude. A drugi iz fore za clan, ako bude nešto dobro, mogu to staviti na novi web koji ću napraviti.

Pa imaš OK konfiguraciju.S:)

Ma nepricaj gluposti,znam da je konfa sranje i to ono zesce sranje :( .

Ma mogu ti ja tu sahovsku necega napraviti za oko sat vremena,al ako cemo podijeliti Kunice :rotfl: :rotfl: .

BTW: Zezam se,nemoj se bojat sineeeeee :friends: . :gitara: :gitara:

C
10-08-2009, 10:00
Šahovsku ploču za oko sat vremena? Šta je to jedan klik svakih 10 minuta? :rotfl:

Konjića mislim da ne bi napravio za oko sat vremena. :P

Ma ako i ne dobijm pare, ući ću u krug fanatika. Sin od ovoga što me vodi je neka veća faca u Zagrebu, pa zato on hoće da me predstavlja, kako bi ja napredovao u tom pogledu.

BTW Tvoja konfa je jaka dovljno i točka. :D

Ghost_Rider
10-08-2009, 10:23
Šahovsku ploču za oko sat vremena? Šta je to jedan klik svakih 10 minuta?S:rotfl:

Konjića mislim da ne bi napravio za oko sat vremena. :P

Ma ako i ne dobijm pare, ući ću u krug fanatika. Sin od ovoga što me vodi je neka veća faca u Zagrebu, pa zato on hoće da me predstavlja, kako bi ja napredovao u tom pogledu.

BTW Tvoja konfa je jaka dovljno i točka. :D

Pa ti sahovsku plocu pravis vec 2 mjeseca :rotfl: :rotfl: :rotfl: :pray: :pray: :pray: :pray: .

Ma jebes ba parte bitno je da si popularan.

BTW: Moja konfa je prvi shit od kompa :( :boohoo: .

C
10-08-2009, 12:09
Mjesec, ne dva. I u to uračunaj da sam prešao jedno 10 igara, i svai dan papao pite, bureke, ćevape, roštilje okretao, pečenjke, kobsice... :D
I proveo sam vrijeme s konjićem, a ne poljem. :D

Erebus
10-08-2009, 12:56
BTW: Moja konfa je prvi shit od kompa :( :boohoo: .
Ja sam s 3D-om počeo s kompom od 0,7 ghz-a i 128 mb-a rama tako da hehe. Imaš odličnu konfu što se mene tiče, kod 3D-a ti je najvažniji proc i memorija tako da si tu miran još nekoliko godina.

Tegla Ajvara
10-08-2009, 18:18
kakvu ja imam konfu? 8)

btw, jel postoji rjesenje za moj problem?

Erebus
10-08-2009, 18:45
Pretvori kocku u editable poly, odaberi tu jednu stranu i primjeni teksturu. To je to ako sam dobro razumio u čemu je problem.

Tegla Ajvara
10-08-2009, 19:14
je, thanx
ali sad recimo kad stavim uzorak šindre na jednu plohu, ono je prekrije cjelu i bude rastegnuto
kako napravit da bude odjednom vise manjih tuh slika šindri na plohi da izgleda koda je više šindre?

nešto na foru tilesa

Erebus
10-08-2009, 19:39
Pričekaj nekoliko minuta. Uploadam tut na youtube tak da lakše objasnim :)

Tegla Ajvara
10-08-2009, 19:42
heh, uspio sam nekako a neznam ni sta sam napravio
al svjedno valja pomoc jer cu znat svjesno napravit nest a ne ovak na blef :rotfl:
thanx :pray:

Erebus
10-08-2009, 19:54
Oh kako mrzim Youtube :-x
Zaseru video potpuno al ajd evo linka Rgr36CE25Ms

Tegla Ajvara
10-08-2009, 21:31
evo, napravio sam jednu sjenicu
lol
http://www.imagesforme.com/show.php/632212_gfhh.jpg

e, kavo je od ovih ponudjenih neko normalno svjetlo
ovo sve nes jadno sta god stavim :?

Ghost_Rider
10-08-2009, 21:54
Sta velis na moje svijetlo,prave sjene: http://www.imagesforme.com/show.php/632253_aaa.pngS :D :D

Tegla Ajvara
10-08-2009, 22:16
e svaka cast, po tvome sam sada napravio i prcvjetalo

http://www.imagesforme.com/out.php/i632274_sjenica2.jpg

http://www.imagesforme.com/out.php/i632273_sjenica.jpg

C: Riješeno. 8)

Ghost_Rider
10-08-2009, 22:23
Nevidim ni jednu sliku :? .

Tegla Ajvara
10-08-2009, 22:24
stavio sam 2 :o

Ghost_Rider
10-08-2009, 22:53
OMG,imaju samo neka dva x-a na slici :? .

C
11-08-2009, 07:51
Editirao sam mu post, sada se vidi. ;)

Tegla Ajvara
11-08-2009, 09:45
al neznam, slika mi izgleda koda je losa kvaliteta
one Barathrumove izgledaju skroz cisto i sve je onak precizno

Ghost_Rider
11-08-2009, 11:25
I umene je otako neznam zasto :( .

Moracu malo to pitati google :D .

LukA33
11-08-2009, 12:44
moze li mi netko objasniti kako napraviti bump file od neke slike ili je to nemoguce, googlao sam malo ali nisam uspio nista naci

Erebus
11-08-2009, 13:17
Imaš program zvani Crazy Bump, tamo možeš raditi bump, displacment i normal mape: i jako je jednostavan za korištenje http://www.crazybump.com/
@Tegla Ajvara, Ghost Rider, ako rendate s mental rayom, probajte napraviti ambient/occlusion mapu te stavite nekoliko svjetala.

Tegla Ajvara
11-08-2009, 13:40
prekomplicirano za mene
jos sam na tutorijalima
:oops:

Erebus
11-08-2009, 13:46
Pa nije tako teško, odeš na material editor, pod standard odabereš mental ray i na prvom sloju odabereš ambient/reflective occlusion map. Malo se igraš s postavkama, svjetlima i ofkors render postavkama, i dobiješ kul čistu sliku.

Ghost_Rider
11-08-2009, 16:13
Wahahah :rotfl: :rotfl: .

Sta ako neko ne koristi Mental Ray,npr: ja ne koristim Ray,jer ga nisam instalirao i kako cu onda napraviti.Ja ne koristim Max 8 a ni 9/10,ja koristim Max 7 i neda mi da instaliram Ray :kill: .

Erebus
11-08-2009, 16:36
Onda ili instaliraš njega ili još bolje Vray?

C
11-08-2009, 16:44
Mental Ray i Scanline su mi najbolji. 8)

BTW Zna li netko programirati za Anim8o? Kažu da je vrlo jednostavno, a meni programiranje ne ide. Trebalo bi mi za texturu, već stari problem, bump mapa i textura da daju prozirnost na modelu, i to je OK, ali za sjenenije nije, jer sjena ostaje o modela, a ne texture.
Npr. na ravnoj plohi stavite texturu lista, i list je fenomenaln, a sjena tog lista je model, točnije ploha.
Isti model i texture u 3DSM-u 2K9 radi super, a u Anim8or-u, kako sam već rekao...pa ako senekome dâ isprogramirati kratku skripticu koja bi to riješila, nije problem s tehničke strane ništa specijalno. Bio bi zahvalan. :roll:

Tegla Ajvara
11-08-2009, 17:01
sve sam pokuso a nist napravio :(
a valjd budem jednom uspio

C
11-08-2009, 19:05
Rider, kada ćemo na Skype, kada ćemo se naći na ćvapima?
E, upoznao sam još jednu Mariju, to je četvrta Marija koju znam, i nju ti nedam, belj. Za sada su samo dvije Marije moje, a obje djevice. :P

Čekaj, zanimaju te bump mape?
Bump mapa ti pravi stvarniji materijal, npr. hrapavst.
U texturama, imaš za odabrati Ambient, Diffuse, Emissive, Trans, itd., svačega ima, i tamo imaš Bump. Tamo staviš texturu za Bump. Bump mapa može biti i textura od texture koja je već na modelu, ali je nače crna i bjela, i crno-bijele nijanse. Pri tome, crna označava udubljenje, a bijela izbočenje, koje bi bilo na modelu samo vizualno. Nakon što tu staviš sliku, namjesti koliko hoćeš posto, 0% do 100%, što označava jačinu inteziteta jačine vidljivosti. Kada nju podesiš, uzmeš ju odvučeš na model.
I to ti je sva mudrolija za Bump mapu.

BTW Nisa čitao o čemu ste pričali, pa ne znam točno koje ti je pitanje. XD

Ghost_Rider
11-08-2009, 20:38
Rider, kada ćemo na Skype, kada ćemo se naći na ćvapima?
E, upoznao sam još jednu Mariju, to je četvrta Marija koju znam, i nju ti nedam, belj. Za sada su samo dvije Marije moje, a obje djevice.S:P

Čekaj, zanimaju te bump mape?
Bump mapa ti pravi stvarniji materijal, npr. hrapavst.
U texturama, imaš za odabrati Ambient, Diffuse, Emissive, Trans, itd., svačega ima, i tamo imaš Bump. Tamo staviš texturu za Bump. Bump mapa može biti i textura od texture koja je već na modelu, ali je nače crna i bjela, i crno-bijele nijanse. Pri tome, crna označava udubljenje, a bijela izbočenje, koje bi bilo na modelu samo vizualno. Nakon što tu staviš sliku, namjesti koliko hoćeš posto, 0% do 100%, što označava jačinu inteziteta jačine vidljivosti. Kada nju podesiš, uzmeš ju odvučeš na model.
I to ti je sva mudrolija za Bump mapu.

BTW Nisa čitao o čemu ste pričali, pa ne znam točno koje ti je pitanje. XD

E jarane znas da ja nemam vremena kao ti hodati po gradu,znas da sam na selu i da ima tu mnogo posla.Radim nesto oko kuce,popravljam,nadogradzujem,lijepim stiropol i nabijam prokletu fasadu :scared: .

Pa sumnjam da cemo se moci kada naci,jbg volio bi ija sto :( .

Barathrum
12-08-2009, 16:58
Pa nije tako teško, odeš na material editor, pod standard odabereš mental ray i na prvom sloju odabereš ambient/reflective occlusion map. Malo se igraš s postavkama, svjetlima i ofkors render postavkama, i dobiješ kul čistu sliku.

kakve veze ima material editor sa "cistom" slikom (renderom)? nikakve.
de ako neznas ne savjetuj ljude krivo.

ajvar trebas samo povecati subdivajdove na sjenama i izracunima svjetla i malo srediti GI.

usput vray kad se postavi u postavkama treba ga i ukljuciti jer on sam po sebi nije ukljucen te se ponasa kao sam scanline render. znaci postavis vray u settingu, odes pod sheet (karticu) renderer itamo recimo imas thrashholdove, razlicide podjele i mnozitelje, jednom rjecju filtere. novi vray ima i brute force fitler.
usput hodi na vray-evu officialnu stranicu i tamo imas tutore za pcoetnike i za optimalne settinge rendera da te ne zbunjujem sad previse same osnove pokupi od njih da znas cemu sto sluzi, onda ti ej lako svoj setting raditi.

http://www.chaosgroup.com/en/2/index.html

svjetla i material editor ti nemaju nikakve veze sa filterima rendera, zato se tebi na tvom renderu vide one sjenovite mrlje i nemoj koristiti environment mapu u vray-u za pocetak.

Ghost_Rider
12-08-2009, 18:32
@Barathum - Jebeno si u pravu,Subdivision mjenja potpuno sliku,isprobajte.

Hvala jarane sada se necu vise brukati :D .

Pogledajte sliku cisto kao Curino mlijeko :D :D : http://www.imagesforme.com/show.php/635722_Cistokaomlijeko.png

Evo koje ja postavke koristim u normalnim renderu.

http://www.imagesforme.com/out.php/i635733_untitled.JPG

Barathrum de molim te po ovim postavkama jel mi mos nariktati jos bolje da ispadne.

BTW: Koristim SkyLight.

Barathrum
12-08-2009, 20:26
@Barathum - Jebeno si u pravu,Subdivision mjenja potpuno sliku,isprobajte.

Hvala jarane sada se necu vise brukati :D .

Pogledajte sliku cisto kao Curino mlijeko :D :D : http://www.imagesforme.com/show.php/635722_Cistokaomlijeko.png

Evo koje ja postavke koristim u normalnim renderu.

http://www.imagesforme.com/out.php/i635733_untitled.JPG

Barathrum de molim te po ovim postavkama jel mi mos nariktati jos bolje da ispadne.

BTW: Koristim SkyLight.

imam ja nesto bolje za tebe.
jedan rkatak uvod i objasnjenje:

http://www.secondpicture.com/tutorials/3d/global_illumination_in_3ds_max.html

Tegla Ajvara
12-08-2009, 20:44
ostvarenje snova :pray:
jos da pravo naucim modelirat ko na konju :D

Ghost_Rider
12-08-2009, 20:48
Ovo je prejebeno,ovo mi je mnogo pomoglo da nesto shvatim uvezi skylight.

Thank You :friends: .

Ghost_Rider
13-08-2009, 16:35
Evo jedan moj rad koji sam radio 30 min: http://www.imagesforme.com/out.php/i636906_PoolBall.png

Radio sam 30 min zato sto sam podesavao kako da bolje ispadne osvjetljenje,ali ope je ispalo grozno ili se to meni cini,odlucite vi.

C
13-08-2009, 16:43
Rider, kada ćemo na Skype, kada ćemo se naći na ćvapima?
E, upoznao sam još jednu Mariju, to je četvrta Marija koju znam, i nju ti nedam, belj. Za sada su samo dvije Marije moje, a obje djevice.S:P

Čekaj, zanimaju te bump mape?
Bump mapa ti pravi stvarniji materijal, npr. hrapavst.
U texturama, imaš za odabrati Ambient, Diffuse, Emissive, Trans, itd., svačega ima, i tamo imaš Bump. Tamo staviš texturu za Bump. Bump mapa može biti i textura od texture koja je već na modelu, ali je nače crna i bjela, i crno-bijele nijanse. Pri tome, crna označava udubljenje, a bijela izbočenje, koje bi bilo na modelu samo vizualno. Nakon što tu staviš sliku, namjesti koliko hoćeš posto, 0% do 100%, što označava jačinu inteziteta jačine vidljivosti. Kada nju podesiš, uzmeš ju odvučeš na model.
I to ti je sva mudrolija za Bump mapu.

BTW Nisa čitao o čemu ste pričali, pa ne znam točno koje ti je pitanje. XD

E jarane znas da ja nemam vremena kao ti hodati po gradu,znas da sam na selu i da ima tu mnogo posla.Radim nesto oko kuce,popravljam,nadogradzujem,lijepim stiropol i nabijam prokletu fasadu :scared: .

Pa sumnjam da cemo se moci kada naci,jbg volio bi ija sto :( .
Ne prcaj kvake, nemam ni ja slobodnog vremena, samo letim po gradu, i to da povadim dokumente, sada sam došao doma, a izašo u 08:00 sati, ganjam se po sudovima s obitelji oko imovine, itd., i noge mi već otpale, i tako svako malo.
Ali sve jedno sam organiziran. I ti možeš biti, ako to želiš. :D ;)

Barathrum
13-08-2009, 17:02
Rider, kada ćemo na Skype, kada ćemo se naći na ćvapima?
E, upoznao sam još jednu Mariju, to je četvrta Marija koju znam, i nju ti nedam, belj. Za sada su samo dvije Marije moje, a obje djevice. :P

Čekaj, zanimaju te bump mape?
Bump mapa ti pravi stvarniji materijal, npr. hrapavst.
U texturama, imaš za odabrati Ambient, Diffuse, Emissive, Trans, itd., svačega ima, i tamo imaš Bump. Tamo staviš texturu za Bump. Bump mapa može biti i textura od texture koja je već na modelu, ali je nače crna i bjela, i crno-bijele nijanse. Pri tome, crna označava udubljenje, a bijela izbočenje, koje bi bilo na modelu samo vizualno.SNakon što tu staviš sliku, namjesti koliko hoćeš posto, 0% do 100%, što označava jačinu inteziteta jačine vidljivosti. Kada nju podesiš, uzmeš ju odvučeš na model.
I to ti je sva mudrolija za Bump mapu.

BTW Nisa čitao o čemu ste pričali, pa ne znam točno koje ti je pitanje. XD

1. bump mapa dodaje izbocenja na postojecu teksturu-model, isti princip displacement, ne stvara stvarniji model jer je on sam po sebi virtualno stvaran cim je napravljen.
2. bump mapa koristi alpha mape koje su crno-bijele i siveSnijanse cime sivi prijelaz i njegov tamni ili svjetli ton oznacavaju jacinu bump-a. snaga bumpa iliti "izbocenja" se moze pod pic opcijama povecati u materijal editoru.
3. crna ne oznacava nista jer crni ton je neutralan i on je uvijek jednak 0. a postavke recimo -60 ili +60 oznacavaju hoce li se taj bump iliti izbocenje koje uzima samo bijeli ton izbociti na pozitivnu geometrijsku os ili negativnu, bump mape, tojest alfa mape rade na programerskom tipu (jer to i jesu) nula i jedinica (o - crna; 1 - bijela). znaci crna nije ni udubljenje, ona ne postoji.
4. teksture za bamp se nikad ne koriste jer su prevelike i lose odrade posao pa rendanje traje duze, vise racunalne snage je uzeto, jednostavno - sporo i neefikasno.
5. jačina vidljivosti ne postoji u bump-u, postoji u opacity mapi. koja je isto alpha mapa.
6. svakako da je mudrolija kad se lose i krivo ljudima savjetuje te onda i sami ne mogu na netu doci do onoga sto im treba jer jednostavno teorija koja im je iznijeta nije dobro iznijeta ili je krivo iznijeta sto je razlog zasto netko nesto ne razumije.

kratak review na greske.

Ghost_Rider
13-08-2009, 17:10
Rider, kada ćemo na Skype, kada ćemo se naći na ćvapima?
E, upoznao sam još jednu Mariju, to je četvrta Marija koju znam, i nju ti nedam, belj. Za sada su samo dvije Marije moje, a obje djevice. :P

Čekaj, zanimaju te bump mape?
Bump mapa ti pravi stvarniji materijal, npr. hrapavst.
U texturama, imaš za odabrati Ambient, Diffuse, Emissive, Trans, itd., svačega ima, i tamo imaš Bump. Tamo staviš texturu za Bump. Bump mapa može biti i textura od texture koja je već na modelu, ali je nače crna i bjela, i crno-bijele nijanse. Pri tome, crna označava udubljenje, a bijela izbočenje, koje bi bilo na modelu samo vizualno.SNakon što tu staviš sliku, namjesti koliko hoćeš posto, 0% do 100%, što označava jačinu inteziteta jačine vidljivosti. Kada nju podesiš, uzmeš ju odvučeš na model.
I to ti je sva mudrolija za Bump mapu.

BTW Nisa čitao o čemu ste pričali, pa ne znam točno koje ti je pitanje. XD

1. bump mapa dodaje izbocenja na postojecu teksturu, isti princip displacement, ne stvara stvarniji model jer je on sam po sebi virtualno stvaran cim je napravljen.
2. bump mapa koristi alpha mape koje su crno-bijele i siveSnijanse cime sivi prijelaz i njegov tamni ili svjetli ton oznacavaju jacinu bump-a. snaga bumpa iliti "izbocenja" se moze pod pic opcijama povecati u materijal editoru.
3. crna ne oznacava nista jer crni ton je neutralan i on je uvijek jednak 0. a postavke recimo -60 ili +60 oznacavaju hoce li se taj bump iliti izbocenje koje uzima samo bijeli ton izbociti na pozitivnu geometrijsku os ili negativnu, bump mape, tojest alfa mape rade na programerskom tipu (jer to i jesu) nula i jedinica (o - crna; 1 - bijela). znaci crna nije ni udubljenje, ona ne postoji.
4. teksture za bamp se nikad ne koriste jer su prevelike i lose odrade posao pa rendanje traje duze, vise racunalne snage je uzeto, jednostavno - sporo i neefikasno.
5. jačina vidljivosti ne postoji u bump-u, postoji u opacity mapi. koja je isto alpha mapa.
6. svakako da je mudrolija kad se lose i krivo ljudima savjetuje te onda i sami ne mogu na netu doci do onoga sto im treba jer jednostavno teorija koja im je iznijeta nije dobro iznijeta ili je krivo iznijeta sto je razlog zasto netko nesto ne razumije.

kratak review na greske.

:rotfl: :rotfl: :rotfl:

Obruka nam jednog C-a :rotfl: :rotfl: :rotfl: .

Nemoj ba covjeka. :D

Barathrum
13-08-2009, 17:12
Evo jedan moj rad koji sam radio 30 min: http://www.imagesforme.com/out.php/i636906_PoolBall.png

Radio sam 30 min zato sto sam podesavao kako da bolje ispadne osvjetljenje,ali ope je ispalo grozno ili se to meni cini,odlucite vi.

lose? pa sve je ok, dodaj jos jedno umjetno svjetlo, recimo omni ili direct light, smanji jacinu intenziteta sjene na novom svjetlu (i ukljuci sjene, odaberi koju vrstu sjena zelis) i to je to. racunaj sa tim da svi 3d renderi se dodatno obradjuju u photoshopu. inace render je tip top, ne kuzim sto mu fali, sa obzirom da nije vray izgleda dosta dobro. ako zelis "ljepse" kugle, probaj koristiti hdr mape. medjutim trebas znati da na hdr mape recimo u vray-u izvor svjetla nema ucinka.
usput jel to falloff material?

usput jos bi mogao dodati reflektirajucu podlogu tako bi jos malo povecao ucinak a sjene bi bile slabijeg intenziteta.

Ghost_Rider
13-08-2009, 18:01
Usput ovo nije falloff material,ovo je xxx mrsko mi otvarat max da vidim :D .

Usput nisam koristio ni jedno umjetno svjetlo,ovo je eff od SkyLight,ja mislim da ono nije umj svi :D .

Barathrum
13-08-2009, 18:06
Usput ovo nije falloff material,ovo je xxx mrsko mi otvarat max da vidim :D .

Usput nisam koristio ni jedno umjetno svjetlo,ovo je eff od SkyLight,ja mislim da ono nije umj svi :D .

ali skylight jest umjetno svjetlo. :thumbs2:

Ghost_Rider
13-08-2009, 18:09
ali skylight jest umjetno svjetlo. :thumbs2:

>_< Provali me.

Jel imas gdje tutoriala da mi posaljes o osvjetljenjima kugla i to.

Barathrum
13-08-2009, 19:33
ali skylight jest umjetno svjetlo. :thumbs2:

>_< Provali me.

Jel imas gdje tutoriala da mi posaljes o osvjetljenjima kugla i to.

trazi tutore o self illumination(SI)-GI-iHDR materials

C
13-08-2009, 23:41
Nije me obrukao, nego me nije shvatio, npr. kažem crna i bijela, a mislim i na nijanse, a to je naravno siva koja se podrazumjeva ko središte crne i bijele, ali ne da mi se pisati i objašnjavati, vidiš da već dugo nemam kilometarski post. A i rekao je informacije za "profesionalce", a ne za početnika/onoga koji pita "šta je to bump"? Ja sam to u kratkim rečenicama objasnio, i pa-pa. :D


Uči sâm sa početnim postoljem, ako ti je znanje servirano svô, ona nećeš ništa naučiti i znati, točnije, nauči nešto sâm iz smjernica koje ti netko dadne jer takvo znanje je najkvalitetnije. :wink:


BTW Kako imaš vremena za PCPF, a nemaš vremena za Skype i pivo, grrr. :toilet:

Barathrum
14-08-2009, 04:48
Nije me obrukao, nego me nije shvatio, npr. kažem crna i bijela, a mislim i na nijanse, a to je naravno siva koja se podrazumjeva ko središte crne i bijele, ali ne da mi se pisati i objašnjavati, vidiš da već dugo nemam kilometarski post. A i rekao je informacije za "profesionalce", a ne za početnika/onoga koji pita "šta je to bump"? Ja sam to u kratkim rečenicama objasnio, i pa-pa. :D


Uči sâm sa početnim postoljem, ako ti je znanje servirano svô, ona nećeš ništa naučiti i znati, točnije, nauči nešto sâm iz smjernica koje ti netko dadne jer takvo znanje je najkvalitetnije. :wink:


BTW Kako imaš vremena za PCPF, a nemaš vremena za Skype i pivo, grrr. :toilet:

iskreno, ja ne citam misli. a drzim da ono sto si mislio si i napisao a ono sto nisi mislio nisi napisao, stoga i nisi napisao tocno jer si mislio pogresno a to si i napisao.
i samo da rezimiramo - ne postoji informacija za profice i pocetnike kao nesto odvojeno. svi profici su bili pocetnici i svi su ucili isto i to su sami temelji i oni ne postoje kao objasnjenje za pocetnike i profice odvojeno. jednostavno si pogresno mislio i zato te nitko nije "skuzio".

nego evo da se ne "prc**e" renderima, ne radim u brazilu niti u ..ah enmogu se sjetiti sad kako se zove taj jos jedan render koji je namjenjen cadovcima vec u ova tri. scanline se brzo svlada, moja preporuka je da onda oni koji svladaju scanline prijedju na mentalray a sa mentalraya na vray s obzirom da vray je najkvalitetniji i najmocniji ali i najzahtjevniji render.

inspiracija je dragonball bez gravure :rotfl:

medjutim globalne razlike kod ova tri rendera dogadjaju se tek pri kompleksnim scenama.

ali primjetit cete razlike u osvjetljenju, sjeni i slicno.

http://img142.imageshack.us/img142/692/rendersk.jpg

Ghost_Rider
14-08-2009, 08:52
iskreno, ja ne citam misli. a drzim da ono sto si mislio si i napisao a ono sto nisi mislio nisi napisao, stoga i nisi napisao tocno jer si mislio pogresno a to si i napisao.
i samo da rezimiramo - ne postoji informacija za profice i pocetnike kao nesto odvojeno. svi profici su bili pocetnici i svi su ucili isto i to su sami temelji i oni ne postoje kao objasnjenje za pocetnike i profice odvojeno. jednostavno si pogresno mislio i zato te nitko nije "skuzio".

nego evo da se ne "prc**e" renderima, ne radim u brazilu niti u ..ah enmogu se sjetiti sad kako se zove taj jos jedan render koji je namjenjen cadovcima vec u ova tri. scanline se brzo svlada, moja preporuka je da onda oni koji svladaju scanline prijedju na mentalray a sa mentalraya na vray s obzirom da vray je najkvalitetniji i najmocniji ali i najzahtjevniji render.

inspiracija je dragonball bez gravure :rotfl:

medjutim globalne razlike kod ova tri rendera dogadjaju se tek pri kompleksnim scenama.

ali primjetit cete razlike u osvjetljenju, sjeni i slicno.

http://img142.imageshack.us/img142/692/rendersk.jpg

I koje je sada bolje od ota tri rendera,mentalray izgleda malo slican kao vray,ali vray je mnogo bolji.

C
14-08-2009, 08:55
Znam da ne čitaš misli. Ja sam postavio početak (smjernice) šta bi trebao znati, točnije gdje i kako da postavi od prilike bump mapu, i čim ga postavi iz prve ruke će naučiti šta je to, čim vidi će početi učit sâm, i kada se malo poigra s time, znati će dosta toga, pa ga možda bude interesiralo to malo više, pa će u wikipediu i sl. web stranice ukucati bump mape i naći što mu treba. Pri tome je naglasak da će svojim razumjevanjem i radom naučiti to bolje i kvalitetnije, nego kako bi ga ti naučio, teoretski, kao povijest da "naštreba", ali ne kažem i da je to loše.

Ti si išao preciznije, tehnički ispravnije, itd., i zato ne možeš mješati "moj post" sa "svojim postom". Ne samo da si shvatio moj post doslovno, tj. bez mozga samo čitaš, i želiš da ti bude sve lijepo objašnjeno, bez uvrede, tako bi se reklo jel', samim time ti nije točan, nije razumljiv, niti jasan, a ja nemam vremena objašnjavati čovjeku svaki detalj kao ti.

Ghost_Rider
14-08-2009, 09:08
BTW Kako imaš vremena za PCPF, a nemaš vremena za Skype i pivo, grrr. :toilet:

Hajde veceras oko 10 sati dodzi na Skype,Ok.

Ako hoces :D .

Barathrum
14-08-2009, 15:24
iskreno, ja ne citam misli. a drzim da ono sto si mislio si i napisao a ono sto nisi mislio nisi napisao, stoga i nisi napisao tocno jer si mislio pogresno a to si i napisao.
i samo da rezimiramo - ne postoji informacija za profice i pocetnike kao nesto odvojeno. svi profici su bili pocetnici i svi su ucili isto i to su sami temelji i oni ne postoje kao objasnjenje za pocetnike i profice odvojeno. jednostavno si pogresno mislio i zato te nitko nije "skuzio".

nego evo da se ne "prc**e" renderima, ne radim u brazilu niti u ..ah enmogu se sjetiti sad kako se zove taj jos jedan render koji je namjenjen cadovcima vec u ova tri. scanline se brzo svlada, moja preporuka je da onda oni koji svladaju scanline prijedju na mentalray a sa mentalraya na vray s obzirom da vray je najkvalitetniji i najmocniji ali i najzahtjevniji render.

inspiracija je dragonball bez gravure :rotfl:

medjutim globalne razlike kod ova tri rendera dogadjaju se tek pri kompleksnim scenama.

ali primjetit cete razlike u osvjetljenju, sjeni i slicno.

http://img142.imageshack.us/img142/692/rendersk.jpg

I koje je sada bolje od ota tri rendera,mentalray izgleda malo slican kao vray,ali vray je mnogo bolji.

koji god tebi pase. moj kolega radi u mentalray-u. njemu je mental bolji od vray. razlog je cisto sto mu je mentalray vise manje automatiziran ne mora radit materijale od nule naprimjer kao u vrayu a i nije toliko procesorski zahtjevan, vray je kao sto rekoh malo zahtjevniji i ima brdo opcija a materijale normalno moras sam raditi od nule.

C
14-08-2009, 15:34
Ja koristim većinom Scanline, jer je najjednostavniji. Za nešto više Mental, a za V nemam živaca. :D
Imaš li za preporučii još koji render? Ne mora biti poznat, samo da daje dobre rezultate, može biti i neki frnj, poput DAZ-ovog, samo da je zaseban, a ne u sklopu nekog programa.

Ghost_Rider
14-08-2009, 17:24
@C - Hajde ako hoces na Skype,ako si tu.

Javi ovdje da znam.

C
14-08-2009, 21:10
Tu sam sada, dogovorili smo u 22. Tada sigurno nećeš orati njivu, mrak je i kišno.

Ghost_Rider
23-08-2009, 12:39
Ljudi imam problem sa VRay-om zadnja verzija je,kada pokrenem max 2010 sta god da radim u njemu steka svakih 20 sec,neznam zasto.Bez Vray-a mi nije stekalo ili je to sto sam nariktao da se pokrece u DirectX 9 modu.Molim pomoc ako ikako znate jer ne mogu vise izdrzati. :(

Edit: I zasto mi kada idem na render sa VRay-om uvjek baca ovu poruku :

http://www.imagesforme.com/out.php/i650822_untitled.GIF

C
23-08-2009, 19:14
A jesi lud hljadu. :pray:
Pa ne možeš skinuti s torrenta 3DSM2010, i pitati zašto ti javlja error za Licensu. :rotfl:

I slika cijelog ekrana ti je da ne kažem kakva. Podesi DirectX i VGA.

Ghost_Rider
23-08-2009, 19:26
A jesi lud hljadu. :pray:
Pa ne možeš skinuti s torrenta 3DSM2010, i pitati zašto ti javlja error za Licensu.S:rotfl:

I slika cijelog ekrana ti je da ne kažem kakva. Podesi DirectX i VGA.

Jesam noob :( ,kako to prije nisam skontao.

Ne,sliku sam sejvao u .gif formatu,zato ijest shit.

BTW: Hajde ako mozes na msn.

Barathrum
23-08-2009, 20:57
A jesi lud hljadu. :pray:
Pa ne možeš skinuti s torrenta 3DSM2010, i pitati zašto ti javlja error za Licensu. :rotfl:

I slika cijelog ekrana ti je da ne kažem kakva. Podesi DirectX i VGA.


radi se o licenci za vray a ne 3ds max. citaj malo pazljivije.
neka registrira vray i problem rjesen.

C
23-08-2009, 23:02
Mislio sam općenito.
Pa na MSN-u sam. Evo odblokirao sam te upravo, LOL.

Ghost_Rider
24-08-2009, 16:18
Mislio sam općenito.
Pa na MSN-u sam. Evo odblokirao sam te upravo, LOL.

"Pa ne možeš skinuti s torrenta 3DSM2010, i pitati zašto ti javlja error za Licensu."

Grr,tako ti mene pravis budalom,seronja jedan,nejmas ti pojma njubaro. :-x

Jos si me i blokirao na msn-u :( ,cekao sam te do 23 sata a tebe nije bilo.Dobro si skontao da je kontakt blokiran :-x .

Ghost_Rider
24-08-2009, 16:21
radi se o licenci za vray a ne 3ds max. citaj malo pazljivije.
neka registrira vray i problem rjesen.

Ma pusti ga vidis da nejma pojma,samo se pravi pametan.

Nego,jel ti meni kolega mozes ukratko napisati kako se VRay licensira.

BTW: Oprosti,mislio sam ako imas vremena da mi ukratko napises. :roll:

Barathrum
25-08-2009, 00:37
radi se o licenci za vray a ne 3ds max. citaj malo pazljivije.
neka registrira vray i problem rjesen.

Ma pusti ga vidis da nejma pojma,samo se pravi pametan.

Nego,jel ti meni kolega mozes ukratko napisati kako se VRay licensira.

BTW: Oprosti,mislio sam ako imas vremena da mi ukratko napises. :roll:

ilegalno je, nebih smio :rotfl:

Ghost_Rider
25-08-2009, 12:09
radi se o licenci za vray a ne 3ds max. citaj malo pazljivije.
neka registrira vray i problem rjesen.

Ma pusti ga vidis da nejma pojma,samo se pravi pametan.

Nego,jel ti meni kolega mozes ukratko napisati kako se VRay licensira.

BTW: Oprosti,mislio sam ako imas vremena da mi ukratko napises. :roll:

ilegalno je, nebih smio :rotfl:

xD :rotfl: :rotfl: .

Jel se ima gdje kupiti na netu ili to samo dodze uz originalni 3ds max. :-x

Barathrum
26-08-2009, 11:24
ima... tam pogledas na google pod "vray cra#k" :rotfl:

C
26-08-2009, 12:29
A kud baš moj nick stavi pod cenzuru? :rotfl:

Ghost_Rider
26-08-2009, 12:37
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :gitara:

Kalhant
03-09-2009, 17:05
Da malo ozivim temu.
Trenutni WiP
http://www.imagesforme.com/show.php/670893_Untitled.jpg

C
03-09-2009, 18:06
WiP ili ViP? :D

Kalhant
04-09-2009, 00:11
http://i31.tinypic.com/2e58knn.jpg

Lice je pri kraju, a sad slijedi meni najtezi dio, pravljenje straznjeg dijela glave. Neznam kako zaoblit glavu, uvijek glupo ispadne :cry: .

Jopax
09-09-2009, 21:40
http://www.imagesforme.com/out.php/t680334_Tank.png (http://www.imagesforme.com/show.php/680334_Tank.png)

Jbt nisam imao pojma kako je sketchup jednostavan, i dok nije najbolji i ne može se mjeriti sa npr 3ds maxom ipak je svestran, za ovo mi je bez ikakvih prethodnih tutoriala osim onih koji se pojave kod korištenja alata trebalo oko pola sata :D

Barathrum
16-09-2009, 22:08
3ds max

http://photos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs278.snc1/10518_100527189965629_100000250446773_10967_253945 7_n.jpg

Kalhant
18-09-2009, 11:58
Super je :pray:
To si radio za nekog ili?

Barathrum
18-09-2009, 14:32
Super je :pray:
To si radio za nekog ili?


za sebe. poceo sam kombinirati after effects sa 3d s maxom pa ono malo vjezbam na reklamama i slicno. odlicno je. vise ne trebam sve odradjivati u maxu vec napravim samo elemente a u after effectsu ih spajam , efekt posebno napravis u maxu a after effectsu ga spojis sa ostatkom scene. ma prehebeno...

Berax0r
20-09-2009, 11:55
Dečki koja je razlika između animatora i modelera? Dali animator dobije gotov model pa ga animira ili i on mora modelirati?

C
20-09-2009, 12:19
U poslovima se djele. Npr., modeler modelira, čojo koji texturira, napravi texture za taj model, modeler ih nalijepi, pošalje animatoru, animator ga animira i rendira. Znači po poslovima svatko radi svoj posao, tako da animator samo animira, i njegov posao je duplo duži, nego od modelera, ali isto tako, nitko animatoru ne brani da nešto izmodelira, ili da modeler nešto rendira, ili da modeler ili animator u PhotoShopu naprave texture, kao što se audio efektivci i audio muzičari vežu, može napravti tko šta hoće, ovisi o tvrtki koliko dopušta. U nekim tvrtkam će modeler biti isto što i animtor, a u nekima će se posebno djeliti modeleri, textulizeri, animtori, renderi, itd., ne znam na šta ih sve djele, u glavnom kao pokušavaju svima olakšati na taj način. A i zavisi na čemu radiš, ovo sam rekao za igre. Ali ako npr. radiš u auto industriji, onda se dijele na 2D, 3D modelere, i animtore, ili npr. ako radiš u CATIA programu, onda moraš sve izmodelirati u 2D i 3D, materijale dodati, animirati, dodati toplinske energije, detaljno razradii svaki dio, dobiti trenja, znati gdje treba i koliko ulja, itd., i to sve sam u jednom vrlo sofisticiranom programu.

Kalhant
20-09-2009, 13:54
Dečki koja je razlika između animatora i modelera? Dali animator dobije gotov model pa ga animira ili i on mora modelirati?

Animator animira lika, a modeler modelira.
Inace iz pocetka u filmskoj industriji ide ovako nekako.
Sve krece od price,a nakon sto se izmisli price rade se prvi crtezi, sketchevi i reference koje idu do modelera koji iz referenca modelira (lika,prostoriju, okolis...) i radi uv layout onoga sto je on izmodeliro. Kada je model zavrsen ide kod osobe koja je zaduzena za rigging. Tamo lik dobiva "kosti" i "zglobove" bez kojih animator ne moze animirat. Nakon toga osobe koje su zaduzene za texturu rade texture i stavljaju ih na modele. Tu zavrsava izrada modele te se oni salju u odijel zaduzen za layout scene. Zatim se gotove i poslozene scene salju animatorima koji animiraju likove.
Na kraju se slaze osvijetljenje i dodaju razno razni efekti(eksplozije, kisa, vatra...). Kada je sve gotovo film odlazi u odijel za render gdje se rendira film.

Sto se tice raspodjele posla. U filmskoj industriji se traze specijalisti u odredenim podrucjima te ce tamo modeler samo modelirati, a animator samo animirati, dok se u industriji igara vecinom traze generalisti koji ce raditi vise stvari.
Postoje jos neke razlike izmedu filma i igre kao sto su broj poligona i rezolucija texture.

Inace jedan zanimljiv podatak sto se tice filmske industrije gdje se vide da ne mare previse za optimizaciju scena.
http://www.theregister.co.uk/2009/03/29 ... _monsters/ (http://www.theregister.co.uk/2009/03/29/hp_ibrix_monsters/)

EDIT: stavio sam krivi link

Berax0r
20-09-2009, 18:23
Hvala C i Kalhant. A sada mi recite koji od svih tih vragova mora znati crtati i koliko je u 3d-u zastupljeno crtanje?

Kalhant
20-09-2009, 19:17
Crta se u takozvanom Art Department-u.
Tamo su ljudi podjeljeni na character designer-e, set designer-e i color artist-e. Mislim da imena govore za sebe sta svaki radi.
Crtanje u 3d-u je dosta zastupljeno posto je to jedan dio pipeline-a, te su sve scene prvo nacrtane, a onda tek onda radene u cg-u.

Ako te zanima vise imas dosta informacija na stranicama tvrtki
dreamwork ima male clipove o svakom dijelu pipeline-a, a blue sky studio ima dosta opsirno napisano sta tko radi
http://www.dreamworksanimation.com/Sodi na studio-> a day in the life
http://www.blueskystudios.com/content/process.php

Berax0r
20-09-2009, 20:41
Hvala ti sto si mi objasnio. Znaci posto ja suckam u crtanju to mi neće trebati u 3D-u? :D

Barathrum
20-09-2009, 20:52
nije crtanje vec je izrada koncepta, a on se radi kada se odrdi scenarij, nakon koncepta dolaze koloristi koji koncepte uredjuju i bojaju, zatim dolaze skice namjenjene 3d dizajnerima koji trebaju izmodleirati projekt, zatim 2d artistima se proslijedi model i unwrap mapa na kojoj pocinju srtati lika, teksturu te po tom pitanju i izradjuju mape vjerojatno koristeci onaj najpopularniji crazy bump koji bas i nije jeftin, za to vrijeme dok 2d artist crta teksturu model se salje animatorima, ugradjuju se kosti i snima se motion flow preko motion trackera koji se kasnije veze sa bipedom, tojest kostima unutar lika, slaganjem niza animacija dobiva se niz realnih slijedova pokreta sto se zove motion flow, nakon odradjene scena gdje se backgrund tada unutar 3d aplikacije stavlja na neku zarku boju (zelena ili ljubicasta), ta boja ne smije uglavnom postojati na teksturi lika, te odredjivanju kuta svjetla odradjuje se aniamcija potrebna za sklapanje scene, te se render salje montažerima koji preko maski uklanjaju background i ostavljaju samo lika, dodaju dodatna osvjetljenja i simuliraju 3d svjetlo i sjenu bilo kroz after effects, premier ili neki jaci program. nakon svega kad se sklopi dolazi dodatni touch a to je podesavanje kontrasta, boje, slike, sjene,specijalnih efekata...... etc etc etc...

u hrvatskoj ne postoji tako sto vec jedan covjek odradi sve pa salje montažeru osim ako zna montirati onda ce cijeli psoao sma odraditi, istina ce trajati dugo ali mi smo takva zemlja i to je tako.

Kalhant
20-09-2009, 21:32
@Aerendyl
Znanje bilo kakve likovne umjetnosti (crtanje,slikanje, modeliranje u glini..) je veliki plus pri zaposljavanju.

@Barathrum

Ja sam pricao u workflowu u izradi full 3d animiranog filma, dok koliko sam shvatio ti pricas o ubacivanju cg lika u igrani film posto u full 3d filmovima nema snimanja ispred zelenog zida.

Barathrum
20-09-2009, 22:19
@Aerendyl
Znanje bilo kakve likovne umjetnosti (crtanje,slikanje, modeliranje u glini..) je veliki plus pri zaposljavanju.

@Barathrum

Ja sam pricao u workflowu u izradi full 3d animiranog filma, dok koliko sam shvatio ti pricas o ubacivanju cg lika u igrani film posto u full 3d filmovima nema snimanja ispred zelenog zida.

kad bi ti jos smo znao sto se koristi u izradi full 3d filma i o cemu sma ja pricao bilo bi sve ok.
al dobro whatever... kad budes ista napravio tako kako si opisao javi mi. znam da cu se naslusati samo psovki i psovki kako je ovo glupavo, ono tesko, ono sugavo, ono nevalja...etc etc.

Kalhant
20-09-2009, 22:46
Ne kazem ja da to mogu napravit, daleko od toga. :rotfl:
Jednostavno sam ukratko i sturo preprico workflow koje koriste najpoznatije tvrtke u podrucju filmske 3d industrije (pixar, dreamwork, blue sky studio).

Kalhant
04-10-2009, 19:54
Imam jedno pitanje za iskusnije. Koji je software bolji za sculpting mudbox ili zbrush. Vidim da vecina ljudi koristi zbrush, ali ne mogu nac neke konkretne pluseve i minuse na internetu. Pa ako netko koristi barem jedan od ova dva programa molio bi ga da napise neke pluseve i minuse

Da ne bude potpuni offtopic
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_87de46f6.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/717612_Untitled1.jpg)

Rani WiP, ima tu jos dosta posla.

Barathrum
07-10-2009, 14:18
i am getting bored...

http://img202.imageshack.us/img202/9811/17544495.jpg


mah... hebes to. idem jest.

Barathrum
07-10-2009, 14:23
Imam jedno pitanje za iskusnije. Koji je software bolji za sculpting mudbox ili zbrush. Vidim da vecina ljudi koristi zbrush, ali ne mogu nac neke konkretne pluseve i minuse na internetu. Pa ako netko koristi barem jedan od ova dva programa molio bi ga da napise neke pluseve i minuse

Da ne bude potpuni offtopic
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_87de46f6.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/717612_Untitled1.jpg)

Rani WiP, ima tu jos dosta posla.


mudbox je jednostavniji sto se tice alata. amnje ih je ali su shortcutevi ni za hurac. trebat ce ti bar dana dok se ne naviknes, shebali su kontrole totalno. ali je kompatibilniji sa mayom i maxom.
zbrush su zasrali sa uv koordinatama, brushevi i shortcutovi su jednostavni a da su razhebali sve sa layerima kojima su zakomplicirali sve i svasta to su definitivno mogli jednostavnije izvesti bar da bude sto slicnije phtooshopu kad su vec isli mrdat i ubacivati layere. svaki program ima svoje prednosti i mane. ja vise ne radim u nijednom jer su mi oba pocela ic na hurac zadnjih par mjeseci. radije se potrudim napravit dobru displ. mapu i bump. u photoshopu.

Barathrum
07-10-2009, 23:06
http://photos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs278.snc1/10518_101577553193926_100000250446773_39457_710508 3_n.jpg

Barathrum
08-10-2009, 14:33
ovaj render je bolji... :?

http://img75.imageshack.us/img75/2404/111fx.jpg

C
08-10-2009, 17:54
Hmm...

Tegla Ajvara
08-10-2009, 19:45
jesu ti zidovi izmodelirani da stvarno ima di je odvaljena zbuka ili je to samo jedan veliki texture unutar kocke?

Barathrum
08-10-2009, 21:23
ma samo tekstura. kad napravim displ. mapu na kraju izgledat ce kao da su zasebno izmodelirani, tojest kao da su rupe.

Silver_Wolf
09-10-2009, 20:21
Ne znam jel ovo prava tema za postanje ovog ali eto... Nisam ništa drugo našao, a želio bih čuti par komentara...

Inače se bavim low poly modeliranjem za M&B. Evo primjer :

http://media.moddb.com/images/members/1/331/330217/swadian_battle_wagon_wip.gif
http://media.moddb.com/images/members/1/331/330217/swadian_battle_wagon_wip2.gif


E i jedno off topic pitanje .... Gdje bih mogao promijeniti svoj username ?

Luka
09-10-2009, 20:28
Lijepo :)

Što se tiće usernamea, kontaktiraj nekog od admina (npr. McPingvina)...

Barathrum
10-10-2009, 12:33
super je ovaj model zeče.

nemam vremena bas..danas jos nacrtati nered na podu, ppire i zbuku i prekidace te zice po zidovima. a onda prozori.

http://img27.imageshack.us/img27/5192/89840797.jpg

cerberi
10-10-2009, 12:38
i am getting bored...

http://img202.imageshack.us/img202/9811/17544495.jpg


hehe, cini mi se da bis se ti trebao dosadjivati cesce :)

Barathrum
10-10-2009, 13:11
bih, ali rijetko kad imam vremena. :(

Barathrum
10-10-2009, 21:21
http://img104.imageshack.us/img104/3639/70520540.jpg

Kalhant
11-10-2009, 20:56
Zavrsio sam glavu (sve osim usiju, mrzim ih :cry: ), ali pomocu tutorijala. Sad zapocinjem ispocetka bez tutoriala da vidim kolko sam naucio.


http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_6c51dc86.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/728895_aa.jpg)

http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_9657706e.png (http://www.imagesforme.com/show.php/728894_Untitled.png)

@Barathrum super rad :thumbs2:

Tegla Ajvara
13-10-2009, 19:59
eto danas na 1. satu kiparstva smo trebali od zice izvuc portret covjeka ko kako umije.

ja se sjeio odma 3d maxa i iso na tu shrmu, prvo profil, pa jedan front otprilike sa sredine, povezao i odozgora poceo povezivat.

samo sto nisam stigao do kraja, al trudio sam se napravit kolko sam god mogo

xD :D

profil
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_ad6fe5b3.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/731894_Fotografija0183.jpg)

front
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_ca7b73ca.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/731895_Fotografija0184.jpg)


ovo je kao perspektiva
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_bd835d9b.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/731893_Fotografija0187.jpg)

Kalhant
13-10-2009, 23:16
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_ec2223fe.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/732241_aaaa.jpg)

Prva glava bez tutorijala gotova. Malo mi vuce na na neandertalca, al sta cu mu ja :rotfl: . Bit ce bolje drugi put.

@Tegla Ajvara svaka ti dala. Prije par tjedana smo za likovni nesto radili iz zice. Potpuni sam antitalent sto se toga tice :D

Cookie monsta
14-10-2009, 13:01
eto danas na 1. satu kiparstva smo trebali od zice izvuc portret covjeka ko kako umije.

ja se sjeio odma 3d maxa i iso na tu shrmu, prvo profil, pa jedan front otprilike sa sredine, povezao i odozgora poceo povezivat.

samo sto nisam stigao do kraja, al trudio sam se napravit kolko sam god mogo

xD :D

profil
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_ad6fe5b3.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/731894_Fotografija0183.jpg)

front
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_ca7b73ca.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/731895_Fotografija0184.jpg)


ovo je kao perspektiva
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_bd835d9b.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/731893_Fotografija0187.jpg)

Tebi je stvarno dosadno u životu :?

Tegla Ajvara
14-10-2009, 21:51
da mi je dosadno, licilo bi na nest :D

C
14-10-2009, 22:47
Evo, ovo vam je većinom (99,99%) za 3D Studio Max, za početnike (od točkice, crtice i plohice, kroz modeliranje, texturiranje, itd., do finish rendiranja, sa svim mogućim pojašnjenjima), a zabavno je i profesionalcima (neki detalji, povijest, teorija, itd.). To je u biti časopis, na Engleskom jeziku, a s obzirom da ima 400 stranica, sa slikama i svim mogućim pojašnjenjima, te koracima i prohodima, može se nazvati vrlo dobar tutorial za izradu likova (ili pak "debela" knjiga tutoriala koja se bavi od 0%, do 100% samo 3D likovima (characterima)). Dokument je u PDF formatu i ima ~11 MB-a.
Download:
http://kewlshare.com/dl/a4b976b1a909/PS ... r.pdf.html (http://kewlshare.com/dl/a4b976b1a909/PSteed_AnimRTGameChar.pdf.html)

Vrlo dobra, kroz 400 stranica naučite modelirati likove, texturirati ih, i rendirati, a pojašnjenja su na max., praktički svaku plohu kako ćete, čime i koliko, te prema gdje vući...toliko detaljno, da bi i kripl to mogao napraviti.

@Mislim da bi trebali otvoriti temu gdje bi stavljali knjige koje služe za 3D, poput tutorijala, samo naravno opširnije, detaljnije, točnije, itd., pa na posljetku i bolje.

Barathrum
15-10-2009, 00:58
Evo, ovo vam je većinom (99,99%) za 3D Studio Max, za početnike (od točkice, crtice i plohice, kroz modeliranje, texturiranje, itd., do finish rendiranja, sa svim mogućim pojašnjenjima), a zabavno je i profesionalcima (neki detalji, povijest, teorija, itd.). To je u biti časopis, na Engleskom jeziku, a s obzirom da ima 400 stranica, sa slikama i svim mogućim pojašnjenjima, te koracima i prohodima, može se nazvati vrlo dobar tutorial za izradu likova (ili pak "debela" knjiga tutoriala koja se bavi od 0%, do 100% samo 3D likovima (characterima)). Dokument je u PDF formatu i ima ~11 MB-a.
Download:
http://kewlshare.com/dl/a4b976b1a909/PS ... r.pdf.html (http://kewlshare.com/dl/a4b976b1a909/PSteed_AnimRTGameChar.pdf.html)

Vrlo dobra, kroz 400 stranica naučite modelirati likove, texturirati ih, i rendirati, a pojašnjenja su na max., praktički svaku plohu kako ćete, čime i koliko, te prema gdje vući...toliko detaljno, da bi i kripl to mogao napraviti.

@Mislim da bi trebali otvoriti temu gdje bi stavljali knjige koje služe za 3D, poput tutorijala, samo naravno opširnije, detaljnije, točnije, itd., pa na posljetku i bolje.


slabo. kad se kaze "sve" onda sma i ocekivao "sve". kupio sam od cg-a 22 dvd-a prije 2 godine u kojima je bas sve o maxu. svaki dvd ima 15 lekcija svaki dvd traje 4 sata. prosle godine frend mi je usnimio jos 25 dvd video lekcija svaki dvd u trajanju 4 sata isto sa do 13-14 naslova po dvd-u. kako u 400 stranica objaniti "sve" o maxu i to jos rijecima?! nikakao. svaka amaterska knjiga u svijetu koja izadje i prevede se kod nas je samo povrsni alat i bacanje novca a isto tako i svaka knjiga o nekom programu je gubljenje vremena. kako bi 45 dvda o maxu stavio u 400 stranica?! jedino ako bi tih 400 pomnozio sa 500.

drugi put ipak predlazem da ako se nesto reklamira da se to i procita inace nema smisla uopce nesto reklamirati. :wink:

wh15tler
15-10-2009, 03:41
Evo, ovo vam je većinom (99,99%) za 3D Studio Max, za početnike (od točkice, crtice i plohice, kroz modeliranje, texturiranje, itd., do finish rendiranja, sa svim mogućim pojašnjenjima), a zabavno je i profesionalcima (neki detalji, povijest, teorija, itd.). To je u biti časopis, na Engleskom jeziku, a s obzirom da ima 400 stranica, sa slikama i svim mogućim pojašnjenjima, te koracima i prohodima, može se nazvati vrlo dobar tutorial za izradu likova (ili pak "debela" knjiga tutoriala koja se bavi od 0%, do 100% samo 3D likovima (characterima)). Dokument je u PDF formatu i ima ~11 MB-a.
Download:
http://kewlshare.com/dl/a4b976b1a909/PS ... r.pdf.html (http://kewlshare.com/dl/a4b976b1a909/PSteed_AnimRTGameChar.pdf.html)

Vrlo dobra, kroz 400 stranica naučite modelirati likove, texturirati ih, i rendirati, a pojašnjenja su na max., praktički svaku plohu kako ćete, čime i koliko, te prema gdje vući...toliko detaljno, da bi i kripl to mogao napraviti.

@Mislim da bi trebali otvoriti temu gdje bi stavljali knjige koje služe za 3D, poput tutorijala, samo naravno opširnije, detaljnije, točnije, itd., pa na posljetku i bolje.


slabo. kad se kaze "sve" onda sma i ocekivao "sve". kupio sam od cg-a 22 dvd-a prije 2 godine u kojima je bas sve o maxu. svaki dvd ima 15 lekcija svaki dvd traje 4 sata. prosle godine frend mi je usnimio jos 25 dvd video lekcija svaki dvd u trajanju 4 sata isto sa do 13-14 naslova po dvd-u. kako u 400 stranica objaniti "sve" o maxu i to jos rijecima?! nikakao. svaka amaterska knjiga u svijetu koja izadje i prevede se kod nas je samo povrsni alat i bacanje novca a isto tako i svaka knjiga o nekom programu je gubljenje vremena. kako bi 45 dvda o maxu stavio u 400 stranica?! jedino ako bi tih 400 pomnozio sa 500.

drugi put ipak predlazem da ako se nesto reklamira da se to i procita inace nema smisla uopce nesto reklamirati. :wink:

mislim da čovjek nije baš reklamirao koliko davao prijedlog za početnike i one željne modeliranja ljudskih likova u maxu. da...zamisli, ako malo bolje pročitaš njegov post zamjetit ćeš kako nije spominjao nigdje "sve o maxu". a i mislim da se ne bi trebao obazirat na to što je on napisao sa svojih 50 dvd-a znanja il kolko već. vidjevši tvoj uradak gore, koji mi je bajdvej oooowsom :pray: (i toplo se nadam kako ću za kojih pol godine-godinu doći do tog nivoa), mislim kako ta knjiga nije namjenjena tebi koliko nekom poput mene tko pronalazi max kao novo područje na kojem mu tek predstoji usavršiti se do neke određene mjere i jasno, naučiti napravit človeka u istom..još ako uzmem u obzir da me sučelje poprilično buni pošto sam radio u Cinemi i poprilično je drukčije tamo (sve mi je na dohvatu, object manager je ukomponiran u sučelje, a ne mora se klikat da bi se došlo do njega, i moš napravit dosta stvari koje i u maxu sa manje mučenja itd...)

Kalhant
15-10-2009, 10:30
Gle za modeliranje covjeka nije dovoljno 400 strana. Imam na pc-u sada tutoria samo za modeliranje ljudske glave od 2 i pol sata, a gdje je tu jos uv layout, texturiranje, render i slicno. Ako bas hoces kvalitetan tutorijal za modeliranje covjeka nadi nesto od digital tutorsa i gnomonworkshopa.
Digital tutors ti je izdo 4 dvd od toga su 3 po 6 sati i 1 po 3 sata sto je 21 sat ukupno.
http://www.digitaltutors.com/09/trainin ... 5&pid=3273 (http://www.digitaltutors.com/09/training.php?cid=5&pid=3273)
http://www.digitaltutors.com/09/trainin ... 5&pid=3323 (http://www.digitaltutors.com/09/training.php?cid=5&pid=3323)
http://www.digitaltutors.com/09/trainin ... 5&pid=3388 (http://www.digitaltutors.com/09/training.php?cid=5&pid=3388)
http://www.digitaltutors.com/09/trainin ... 5&pid=3389 (http://www.digitaltutors.com/09/training.php?cid=5&pid=3389)

Sad ti meni lijepo objasni kako bi ti stavio 21 sat videa u 400 strana knjige, a da pokrijes jednako podrucje.

C
15-10-2009, 15:29
@Barathrum - Kao prvo, ne reklamiram, a kao drugo medije sigurno trebaš masno platiti, a ovo je free, i kao treće, rekao sam sve za 3DSM karaktera, nisam rekao "sve-sve", za sva područja, i zato mi nemoj stavljati riječi na usta.

@Lijepo, namjenjeno je početnicima, i kada gledaš video, npr. pokaže ti samo jedan način kako doći do jedne komande, a to što ima X puteva do te komande, i pojašnjenja kako šta radi, toga nema, i u tome je bit.

cerberi
15-10-2009, 15:47
pokaže ti samo jedan način kako doći do jedne komande, a to što ima X puteva do te komande, i pojašnjenja kako šta radi, toga nema, i u tome je bit.

pa ono sto sam ja gledao od DT-a je uvijek objasnio i dodatne stvari i opcije neke komande i vise nacina kako doci do nje. uvijek je isao po izborniku i uvijek je rekao koja je komanda na tipokovnici za to.

Barathrum
15-10-2009, 17:17
Evo, ovo vam je većinomS(99,99%) za 3D Studio Max, za početnike (od točkice, crtice i plohice, kroz modeliranje, texturiranje, itd., do finish rendiranja, sa svim mogućimSpojašnjenjima), a zabavno je i profesionalcima (neki detalji, povijest, teorija, itd.). To je u biti časopis, na Engleskom jeziku, a s obzirom da ima 400 stranica, sa slikamaSi svim mogućimSpojašnjenjima, te koracima i prohodima, može se nazvati vrlo dobar tutorial za izradu likova (ili pak "debela" knjiga tutoriala koja se bavi od 0%, do 100% samo 3D likovima (characterima)). Dokument je u PDF formatu i ima ~11 MB-a.
Download:
http://kewlshare.com/dl/a4b976b1a909/PS ... r.pdf.html (http://kewlshare.com/dl/a4b976b1a909/PSteed_AnimRTGameChar.pdf.html)

Vrlo dobra, kroz 400 stranica naučite modelirati likove, texturirati ih, i rendirati, a pojašnjenja su na max., praktički svaku plohu kako ćete, čime i koliko, te prema gdje vući...toliko detaljno, da bi i kripl to mogao napraviti.

@Mislim da bi trebali otvoriti temu gdje bi stavljali knjige koje služe za 3D, poput tutorijala, samo naravno opširnije, detaljnije, točnije, itd., pa na posljetku i bolje.


slabo. kad se kaze "sve" onda sma i ocekivao "sve". kupio sam od cg-a 22 dvd-a prije 2 godine u kojima je bas sve o maxu. svaki dvd ima 15 lekcija svaki dvd traje 4 sata. prosle godine frend mi je usnimio jos 25 dvd video lekcija svaki dvd u trajanju 4 sata isto sa do 13-14 naslova po dvd-u. kako u 400 stranica objaniti "sve" o maxu i to jos rijecima?! nikakao. svaka amaterska knjiga u svijetu koja izadje i prevede se kod nas je samo povrsni alat i bacanje novca a isto tako i svaka knjiga o nekom programu je gubljenje vremena. kako bi 45 dvda o maxu stavio u 400 stranica?! jedino ako bi tih 400 pomnozio sa 500.

drugi put ipak predlazem da ako se nesto reklamira da se to i procita inace nema smisla uopce nesto reklamirati. :wink:

mislim da čovjek nije baš reklamirao koliko davao prijedlog za početnike i one željne modeliranja ljudskih likova u maxu. da...zamisli, ako malo bolje pročitaš njegov post zamjetit ćeš kako nije spominjao nigdje "sve o maxu".Sa i mislim da se ne bi trebao obazirat na to što je on napisao sa svojih 50 dvd-a znanja il kolko već. vidjevši tvoj uradak gore, koji mi je bajdvej oooowsom :pray: (i toplo se nadam kako ću za kojih pol godine-godinu doći do tog nivoa), mislim kako ta knjiga nije namjenjena tebi koliko nekom poput mene tko pronalazi max kao novo područje na kojem mu tek predstoji usavršiti se do neke određene mjere i jasno, naučiti napravit človeka u istom..još ako uzmem u obzir da me sučelje poprilično buni pošto sam radio u Cinemi i poprilično je drukčije tamo (sve mi je na dohvatu, object manager je ukomponiran u sučelje, a ne mora se klikat da bi se došlo do njega, i moš napravit dosta stvari koje i u maxu sa manje mučenja itd...)

imas pravo. treba bi i ti koji put procitat sto ljudi pisu prije nego ista napises. a da ti odmah razbijem zabludu nikakva knjiga ti nece pomoci oko nijednog programa i nikakvog nivoa. bolje si kupi video predavanja.

Barathrum
15-10-2009, 17:24
Gle za modeliranje covjeka nije dovoljno 400 strana. Imam na pc-u sada tutoria samo za modeliranje ljudske glave od 2 i pol sata, a gdje je tu jos uv layout, texturiranje, render i slicno. Ako bas hoces kvalitetan tutorijal za modeliranje covjeka nadi nesto od digital tutorsa i gnomonworkshopa.
Digital tutors ti je izdo 4 dvd od toga su 3 po 6 sati i 1 po 3 sata sto je 21 sat ukupno.
http://www.digitaltutors.com/09/trainin ... 5&pid=3273 (http://www.digitaltutors.com/09/training.php?cid=5&pid=3273)
http://www.digitaltutors.com/09/trainin ... 5&pid=3323 (http://www.digitaltutors.com/09/training.php?cid=5&pid=3323)
http://www.digitaltutors.com/09/trainin ... 5&pid=3388 (http://www.digitaltutors.com/09/training.php?cid=5&pid=3388)
http://www.digitaltutors.com/09/trainin ... 5&pid=3389 (http://www.digitaltutors.com/09/training.php?cid=5&pid=3389)

Sad ti meni lijepo objasni kako bi ti stavio 21 sat videa u 400 strana knjige, a da pokrijes jednako podrucje.


upravo to.
ako nesto vec ides uciti onda se toga primi kako bog zapovjeda. a ne kakve gluposti na ovom forumu imas:"ako si pocetnik preporucam ti blender!" ili neke 40000 programe pa onda kad se kao lik malo snadje onda da se prijedje na neke "profesionalnije" programe.
ista stvar ovdje i sa knjigama. obicno gubljenje vremena. i slazem se sa tobom u ovome ali neki ljudi jednostavno ne kuze. knjiga od 800 strana koju ja imam ne pokriva ni 4 dvd-a. a to ocito neki ovdje ne kuze i olako se upotrebljavaju rijeci "svih", "svi"... sto je dokaz da c nije ni procitao ista od onoga a ni njegov kolega koji je meni isao replyat a nije procitao c-ov post. i tako imamo 40% ucenika koji ne prodju drzavnu maturu jer je pokaz koliko tko ikoga cita i pamti.

kao sto je kalhant rekao citiram:"Sad ti meni lijepo objasni kako bi ti stavio 21 sat videa u 400 strana knjige, a da pokrijes jednako podrucje."

odgovor je:jednostavno ne moze "sve" pokriti kako za pocetnike tako ni za "profice" kako to c voli reci. jos ajd takve spike mozes utrpat nekome tko nezna nista o tome sto je i cisti pokaz c-ovog kolege koji zahvaljujuci knjizi od 400 strana se nada doci dovece "razine". mogu mu smao reci, sretno. za 5 godina mozda i hoce. :rotfl:

C
15-10-2009, 18:39
Barathrum, ti tišina.

cerberi
16-10-2009, 13:24
Gle...knjiga ne pomaze. Probao sam citati par knjiga koje te trebaju nauciti 3d-u, ili programiranju i tako to, al sve te knjige seru i vucaraje se po drugim temama. Kada bi se izbacilo nepotrebno iz svake takve knjige ta knjiga bi od npr. 400str dosla na svega mozda 100.

A kad gledas video treninge od recimo DT-a em nemoras ti citati nego slusas em imas video gdje sve vizualno pratis. Koje je bolje? Pa video trening naravno.

A to da je video trening skup, ona knjiga Demistificirani C++ sam vidio negdje da dodje oko 300kn...lijepo vrlo vrlo "jeftino". A koliko dodju video treninzi? Kad zbrojis 2 i 2 dobijes da su video treninzi bolji. A i zasto uopce pricamo o cijeni. Ko da je problem u nasem danasnjem svijetu skinuti nesto preko torrenta? Al bitno da se svi bune skupo skupo skupo. Oces to ili odi na neki pravi tecaj il skolovanje za to pa ces vidjeti sta je skupo. *

* ovaj tekst se ne odnosi na nikoga, pricam opcenito...

C
16-10-2009, 16:12
Sve je to jasno, ali ja ciljam na free, i nisam postao u svrhu reklame što Barathrum misli, i nisam mislio ništa loše, osim pomoći mladim modelerima.

U ostalom, Barathrumu su valjda neke stvari krive zbog mene, jer su ga otjerali sa jednog foruma, gdje su jasno dokazivali na svaki njegov rad, da Barathrum radi copy/paste modele i sve ostalo, do te mjere da bi svaki laik nad tim dokazima uvidio čisti copy/paste koji Barathrum radi, ali mene se to ne tiče, i neću se svađati s njime, nisam mu ni tada ništa nabacivao, neću ni sada, ne tiče me se (što ne znači da ne mogu ući u raspravu s čvrstim dokazima Barathrumove profesionalnosti). To je jedno, a drugo je što upada sam sebi u riječi, pa je samim time dvoličan.

napravio sam do sada 4 tutorijala i nedavno jedan gdje sam 2 decka u 30 minuta objasnio uvod u animiranje bipedima, pull&strech modeliranje bez referenci koje ja koristim i pojednostavljenje rada vertexima i zasto je mreza bitna
On to može u pola sata teorije objasniti, a knjiga od 400 stranica za modeliranje karaktera, uz teoriju, sliku, i sve ostalo ne može...i pri tome mi nabacuje 3DSM, a to što on skoro pa ni ne modelira u njemu je druga priča. Ali OK, ne tiče me se, od sada te zovem Pentium TIO, iz više razloga, jedna od njih je neposlušnost i ne poštivanje upozorenja, koje sve zbog tebe ide na moju odgovornost, jer ti idem u susret pomoći. Neću ti više ništa reći. Amen.

Ghost_Rider
16-10-2009, 17:47
Sve je to jasno, ali ja ciljam na free, i nisam postao u svrhu reklame što Barathrum misli, i nisam mislio ništa loše, osim pomoći mladim modelerima.

U ostalom, Barathrumu su valjda neke stvari krive zbog mene, jer su ga otjerali sa jednog foruma, gdje su jasno dokazivali na svaki njegov rad, da Barathrum radi copy/paste modele i sve ostalo, do te mjere da bi svaki laik nad tim dokazima uvidio čisti copy/paste koji Barathrum radi, ali mene se to ne tiče, i neću se svađati s njime, nisam mu ni tada ništa nabacivao, neću ni sada, ne tiče me se (što ne znači da ne mogu ući u raspravu s čvrstim dokazima Barathrumove profesionalnosti). To je jedno, a drugo je što upada sam sebi u riječi, pa je samim time dvoličan.

napravio sam do sada 4 tutorijala i nedavno jedan gdje sam 2 decka u 30 minuta objasnio uvod u animiranje bipedima, pull&strech modeliranje bez referenci koje ja koristim i pojednostavljenje rada vertexima i zasto je mreza bitna
On to može u pola sata teorije objasniti, a knjiga od 400 stranica za modeliranje karaktera, uz teoriju, sliku, i sve ostalo ne može...i pri tome mi nabacuje 3DSM, a to što on skoro pa ni ne modelira u njemu je druga priča. Ali OK, ne tiče me se, od sada te zovem Pentium TIO, iz više razloga, jedna od njih je neposlušnost i ne poštivanje upozorenja, koje sve zbog tebe ide na moju odgovornost, jer ti idem u susret pomoći. Neću ti više ništa reći. Amen.

:pray: :pray: :pray:

On je velki lazov,primjetio sma u nekim radovima da Pišu imena nepoznatih likova,na svakim radu je drugo ime lika nemoze Barathrum valjda biti 101 lik.







































PS. Ovo je samo sala,Barathrum nemoj misliti ozbiljno,ali za likove je ziva istina xD.

Kalhant
16-10-2009, 19:27
@C
Bez ljutnje, ali ja do sad nisam primjetio copy/paste, ako i je onda je morao promjenit barem texture, layout i kameru sto je vec jedan dio posla.
Takoder ne kuzim ovaj citat.
30 min videa je ko 100 strana knjige. u Tih 30 minuta ti vidis vizualno sto covjek radi, dok ti covjek usput objasnjava zasto to radi. Dok u knjizi imas oboje opisano rijecima sto zauzima mnogo mjesta. Takoder naglasak je na UVOD.
Jos jednom bez uvrede C, ali volio bi vidjet neke tvoje radove da mozemo usporedit tvoje i barathrumovo znanje. Pustimo prazne rijeci, nek radovi govore za sebe. :wink:
Sto se tice knjige htio to netko ili ne knjiga je zastario nacin ucenja programa. Imas tisuce i tisuce raznih besplatnih tutorijala koji ce te bolje naucit nego neka knjiga (postam linkove kasnije trenutno sam na kompu pa nemam linkove u bookmarksima)

@ghost_rider
sala je losa, a sto je najgore vrijeda covjeka.

C
16-10-2009, 23:06
Ne trebam ja biti pro 3D-ovac, da bi vidio copy/paste tehniku. Kao što ne znam programirati u C++, pa mi dođe frend i pokaže nekog virusa iz C++|-a, kojeg možeš downloadati, da ga je kao on napravio.

Naglasak na uvod nije, jer ni knjige nisu da te nauče da budeš pro, i knjige su poput uvoda.

Barath je imao par faildova, npr. prostorija koju je modelirao, uzimao je modele iz jednog programa, radio iz tutoriala, downloadao gotove modele, renderi su imali prste PS-a u sebi (brisana područja rendera), šahovsko polje s figurama i likom, tu je copy/paste-ao tog lika iz jednog drugog programa (figure i render pretpostavljam da je on radio), itd., već su drugi ljudi to dokazivali, ja se tu nisam mješao, i velim da me se ne tiče (pitao sam ga jesi li to ti Barat, nije odgovorio). Više cijenim kada neki amater dođe sa rendiranom kockom, nego s njegovim copy/paste "profesionalnim" radovima. I ponavljam, ne tiče me se njegov c/p rad i tehnika, koliki pik ima na mene. Stavim časopis koji može pomoći početnicima, i to sigurno nisam stavio jer im ne želim pomoći, a on odmah drlje i kamenja po meni, da ja to reklamiram (imam li ja neke koristi od toga što želim pomoći početnicima), i još druge kritike, da ja jednostavno ne moram ni pokušati pomagati, pogotovo kada su ovdje neki pametnjakovići koji će samo kritizirati (ne moraš hvaliti, ne moraš ni pljuvati, nisam to uradio, kako bi odmogao amaterima).

Kalhant
16-10-2009, 23:50
Bez uvrede, ali dok ja ne vidim dokaz ne vjerujem.


Barath je imao par faildova, npr. prostorija koju je modelirao, uzimao je modele iz jednog programa, radio iz tutoriala, downloadao gotove modele, renderi su imali prste PS-a u sebi (brisana područja rendera), šahovsko polje s figurama i likom, tu je copy/paste-ao tog lika iz jednog drugog programa (figure i render pretpostavljam da je on radio)

1. izmodelirao je sam prostoriju
2. radio je iz tutoriala. Ja Bez uvrede, ali dok ja ne vidim dokaz ne vjerujem.


Barath je imao par faildova, npr. prostorija koju je modelirao, uzimao je modele iz jednog programa, radio iz tutoriala, downloadao gotove modele, renderi su imali prste PS-a u sebi (brisana područja rendera), šahovsko polje s figurama i likom, tu je copy/paste-ao tog lika iz jednog drugog programa (figure i render pretpostavljam da je on radio)

1. izmodelirao je sam prostoriju
2. radio je iz tutoriala ja ne vidim tu nikakav problem, ne znam zasto bi ga itko vidio.
3. ako su modeli free ili ih je platio opet ne vidim problem u tome. Njegova stvar, puno ljudi to koristi iako bi ja naveo ono sto sam napravio, a sto skino, no opet nejgova stvar.
4. PS u renderu je najnormalnija stvar svi to rade i svi to priznaju i nije nikakva sramota. Posjeti malo cgsociety i svugdje ti pise da se koristi PS za dotjeravanje rendera sto je najnormalnija.
5. sry, ali nisam skuzio ovo sa sahovskim poljem.


SStavim časopis koji može pomoći početnicima, i to sigurno nisam stavio jer im ne želim pomoći, a on odmah drlje i kamenja po meni, da ja to reklamiram (imam li ja neke koristi od toga što želim pomoći početnicima), i još druge kritike, da ja jednostavno ne moram ni pokušati pomagati, pogotovo kada su ovdje neki pametnjakovići koji će samo kritizirati

Nitko tebe nije kritiziro nego smo samo napisali da je daleko bolje ucit iz tutorijala, barathrum je uvijek direktan i dosta kriticki nastrojen pa se takav post ocekivo no sumnjam da te htio popljuvat. Ako netko voli knjigu neka izvoli, ali ja garantiram da cu u istom vremenu iz videa naucit puno vise nego netko drugi iz knjige. ne vidim nikakav problem, ne znam zasto bi ga itko vidio.
3. ako su modeli free ili ih je platio opet ne vidim problem u tome. Njegova stvar puno ljudi to koristi iako bi ja naveo ono sto sam napravio, a sto skino, no opet njegova stvar.
4. PS u renderu je najnormalnija stvar svi to rade i svi to priznaju i nije nikakva sramota. Posjeti malo cgsociety i svugdje ti pise da se koristi PS za dotjeravanje rendera sto je najnormalnija stvar.
5. sry, ali nisam skuzio ovo sa sahovskim poljem.


SStavim časopis koji može pomoći početnicima, i to sigurno nisam stavio jer im ne želim pomoći, a on odmah drlje i kamenja po meni, da ja to reklamiram (imam li ja neke koristi od toga što želim pomoći početnicima), i još druge kritike, da ja jednostavno ne moram ni pokušati pomagati, pogotovo kada su ovdje neki pametnjakovići koji će samo kritizirati

Nitko tebe nije kritiziro i pljuvo nego smo samo napisali da je daleko bolje ucit iz video tutorijala, barathrum je uvijek direktan i dosta kriticki nastrojen pa se takav post ocekivo, no sumnjam da te htio popljuvat. Ako netko voli knjigu neka izvoli, ali ja garantiram da cu u istom vremenu iz videa naucit puno vise nego netko drugi iz knjige.

btw nemoj se osjecat napadnuto ili nesto takvo. Forum je zeznut posto cesto puta neces skuzit ton kojim je pisan post.

PS. neke stranice sa dobrim tutorijalima
http://www.swinburne.edu.au/design/tuto ... orials.php (http://www.swinburne.edu.au/design/tutorials/maya-video-tutorials.php)S -> maya tutoriali za pocetnike i one malo naprednije, pogledo sam kojih 5-6 tutorijala i dosta su kvalitetni.
http://www.3dtotal.com/S -> puno razno raznih tutoriala od maye, 3ds maxa do zbrusha
http://www.tutorialized.com/S-> kao i link iznad takoder puno tutoriala razno raznih programa
http://www.creativecrash.com/tutorialsS-> bivsi highend3d

C
17-10-2009, 00:06
Imaš PP, neda mi se pisati, tamo ti je sve...

BTW Znam da je današnji tempo življenja brz i nema se vremena za čitanje knjiga, i znam da su videi, u živo i sl. bolje opcije (npr. film Troja, rađe pogledam film u 3 sata i sve znam, nego da čitam one Biblije), a kamoli učiti iz njih, ali sve jedno nisam očekivao napad.

Za render je bila fora da je npr. na cijelom renderu uključen AA, i onda vidiš skroz gore na slici rezano u crno, dolje lijevo mrtav kut, itd., do te mjese, da AA nema nikako (znači kockasto rezano, iako je cijeli render savršeno obrubljen).

Kalhant
17-10-2009, 01:08
Sad upravo vidim da mi se krivo prekopiro tekst nakon sto mi se restarto modem.
@C pogledat cu kasnije odo sad spavat, danas :) se moram probudit u 6.
NHF zbog rasprave. :friends:

Ako nekog zanimaju vrhunski 3d radovi moze pogledat ovdje
http://forums.cgsociety.org/forumdisplay.php?f=121

Tegla Ajvara
17-10-2009, 16:12
vidi sta je neki faker napravio
http://features.cgsociety.org/newgaller ... _large.jpg (http://features.cgsociety.org/newgallerycrits/g61/219361/219361_1254994237_large.jpg)

sta bi bilo da taj napravi neku igricu
ajme :o

Ghost_Rider
17-10-2009, 17:27
vidi sta je neki faker napravio
http://features.cgsociety.org/newgaller ... _large.jpg (http://features.cgsociety.org/newgallerycrits/g61/219361/219361_1254994237_large.jpg)

sta bi bilo da taj napravi neku igru
ajme :o

:pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray:

Jebeno dobro :o .