PDA

Pogledaj cijelu verziju : Galerija



Stranica : 1 2 [3] 4 5 6

downforce3d
28-01-2009, 15:04
Koji program koristis? Aj daj link ako je free ili ima free trial pa cu pogledat.

Barathrum
28-01-2009, 19:35
Koji program koristis? Aj daj link ako je free ili ima free trial pa cu pogledat.

mislim da on u blenderu radi ali nisam siguran.

C
28-01-2009, 19:37
U Anim8or-u to sve radim. U W3D radi bez problema, ali je uber loš render.

downforce3d
28-01-2009, 21:21
Skinuo sam taj program. Uploadaj na rapidshare tvoju scenu s texturama.

C
28-01-2009, 21:23
Može. Danas negdje oko 23 sata budem, jer sada nisam doma.

Ghost_Rider
28-01-2009, 21:23
U Anim8or-u to sve radim. U W3D radi bez problema, ali je uber loš render.

Dobro si priznao,jes da je snjime lakse raditi ali ima shit render,pa zato se meni nesvidza nesto :thumbs1: .

C
28-01-2009, 21:30
Ma naravno da priznam, barem je tako za mene. Za modeliranje mi je najbolji, ali što se tiče dodavanja svjetlosti, sjena i nešto tomu slično, pa samim time i render, ja bih ga uklonio iz W3D-a, jer samo za badava zauzima prostor, a svakako ga nikada ne koristim. Ako želim nešto rendirati, to ću vjerojatno uraditi s 3D Studio Max-om 2009, sa XSI-em, N-Sided-om, i sličnima jačim programima, ili u najmanju ruku, na najlakši način, kroz Anim8or u manje od 5 minuta. Iebeš render (W3D) gdje kada bi bio dobar render, moraš imati giga poligone, tako da svaki poligon obilježava jedan pixel, da bi ispao donekle "dobar" render. -.-'
Za mene, W3D je program isključivo za modeliranje, sve ostalo može u vatru, renderi, rad s sjenama, animiranje i te fore što ima. Jednostavno, modeliranje i texturiranje, i ništa više. Ne govorim za open, import, export i te stvarčice. :D

C
28-01-2009, 23:10
Evo gospon. =)
http://www.2shared.com/file/4747788/69b8a14a/Test.html

Kalhant
28-01-2009, 23:27
http://i41.tinypic.com/9vdzi9.jpg

Gotovo.
Ako moze neka konstruktiva kritika bio bih zahvalan :wink: .

C
28-01-2009, 23:33
Gornji dio nije zaobljen, nego ravan. :)

Kalhant
28-01-2009, 23:52
ravan je samo sto sam stavio phong materijal da izgleda kao da je gitara lakirana. Zbog refleksije svijetlosti se cini da je zaobljeno, budem kasnije promjenio u phong E i podesio jos malo svijetlost. Hvala na kritici :D

C
29-01-2009, 00:03
Ako hoćeš, sjene možeš podesiti na soft, izgledati će stvarnije, nego kada je sjena hard core tvrda.

downforce3d
29-01-2009, 00:04
Evo gospon. =)
http://www.2shared.com/file/4747788/69b8a14a/Test.html
Daj posalji identicnu scenu kao na zadnjem tvom renderu


@Kalhant
Jel moze wire?

C
29-01-2009, 00:10
Jesam. Ili ti ne znaš raditi u toj mizeriji? :P :rotfl:
Gledaj.
Mode>Object; tamo ti je model. Klikni na sedmu ikonu (četiri crne kuglice) i dvoklik na velikački krug koji se pojavi. Tamo podešavaš materijale, texture i sl.
A kada klikneš na osmu ikonu, tada rotiraš kameru.

Mode>Scene; tu ti je scena. Kemera, 3D model (list) i svjetlo. Klikneš na View>Camera i stisneš na tastaturi strelicu desno, pa lijevo. Odeš na Render i rendiraš...

Dvoklikom na objekte (model, svjetlo, kamera) ih editiraš.

Edit: Do sjena nije, tako da je na sceni sve OK. Evo sve moguće (glavne) sjene s tim listom.
http://www.2shared.com/file/4748187/a5e9d03f/sjene.html
"Točno u sridu." :D Objekt je u pitanju i njegove texture. Texture su 1, 2 i 3. 0 je model, a 3 je textura u gif-u, sa transparentnim pixelima. 1 je alfa, a 2 textura lista.

Kalhant
29-01-2009, 00:19
http://i40.tinypic.com/2pq0zvb.jpg

Samo da pojasnim ovaj gust wire pri kraju vrata gitare :D
Extrudo sam iz vrata gitare i to tako da sam ostavljo mjesta za polja tako da mi ih kasnije bude lagano napravit . Na kraju vrata polja su jako gusta tako da dok sam extrudo tijelo gitare iz puno poligona. Na kraju sam dobio ovako nesto :P

C
29-01-2009, 08:58
Kewl, ali to je pogreška. :)

Barathrum
30-01-2009, 03:03
Kewl, ali to je pogreška. :)


pa i nije...nema veze jel ima pri zavrsetku puno edgeva.. znaci da je puno puta extrudao da bi dobio zaobljenost.

C
30-01-2009, 03:20
Da, ali kako je na mjestima gdje se spajaju ti veliki polygoni sa mjestima ispod gdje ima možda desetak polygona. Ovdje je ravno, pa se ne kuži taj dio, ali mislim da je greška, jer nije baš pravilno dužinu spajati sa pola jedne dužine, pogotovo kada na jednu dužinu spojiš njih puno, pa je iznad dužine 500 polygona, a ispod nje 10 polygona, a sve je kao jedno, istog radiusa, iste plohe i sl. (Bubam polygone na pamet/bez veze.)

Kalhant
30-01-2009, 13:30
nije sad da ima mali milijun poligona gore. :D
Evo mislim da se ovako vidi puno realnija situacija
http://i43.tinypic.com/2e2dklw.jpg

EDIT: evo da usput pokazem jos 1 rad
http://i44.tinypic.com/2h3y7ux.jpg
http://i42.tinypic.com/o5otpt.jpg

Ovo bi trebala bit neke spartanska kaciga.
To je samo za vjezba za modeliranje glave.
Bas i nije nesto ispalo, ali eto da pokazem

C
30-01-2009, 13:56
Aha, OK je vidim sada. :)
Mislio sam da si vadio crte od horizontale prema gore, a dolje ništa neostavljao.

Barathrum
31-01-2009, 00:31
Da, ali kako je na mjestima gdje se spajaju ti veliki polygoni sa mjestima ispod gdje ima možda desetak polygona. Ovdje je ravno, pa se ne kuži taj dio, ali mislim da je greška, jer nije baš pravilno dužinu spajati sa pola jedne dužine, pogotovo kada na jednu dužinu spojiš njih puno, pa je iznad dužine 500 polygona, a ispod nje 10 polygona, a sve je kao jedno, istog radiusa, iste plohe i sl. (Bubam polygone na pamet/bez veze.)

mislim da si nesto gadno pobrkao..decko ima pravilan i valjan wire i pregledan i cist, ako na tom "rogu" ima 10 poligona ima ih i na gornjoj i na donjoj strani 10, sastrane ih ima manje, medjutim nije tu nista spajano, rekao je da je radio smao extrude i to se vidi. :roll:

C
31-01-2009, 01:03
Aha, OK je vidim sada. :)
Mislio sam da si vadio crte od horizontale prema gore, a dolje ništa neostavljao.
:roll:

Barathrum
31-01-2009, 02:41
Aha, OK je vidim sada. :)
Mislio sam da si vadio crte od horizontale prema gore, a dolje ništa neostavljao.
:roll:


sorry my bad nisam vidio... :cry:

nego...blizhi se kraju

http://fc74.deviantart.com/fs40/f/2009/030/c/3/c32d230e69bd6ca2de8d50d69246b8ee.jpg

svi modeli su custom, sto znaci da nisu sa neta ili od nekog drugog.

Kalhant
31-01-2009, 03:16
Svaka cast :pray: .

Nego zanima me dali mogu mayu natjerat da radi na ubuntu-u. Srusili su mi se windowsi pa sam stavio njega i jako mi se sviđa . Pa bi bilo zakon ako bi mogao imat samo njega bez dual boota s xp-om

C
31-01-2009, 04:29
Downforceeeee, vidi, vidiiiiii....
http://xs135.xs.to/xs135/09055/test_112.png

Očigledno je sve. Ovo sam napravio u 3D Studio Max-u 2009, točnije Anim8or nema ovakav "Ray" Shadow, da ga nema ni 3DSM, ne znam kako bi i on baratao.

Barathrum
31-01-2009, 05:04
Downforceeeee, vidi, vidiiiiii....
http://xs135.xs.to/xs135/09055/test_112.png

Očigledno je sve. Ovo sam napravio u 3D Studio Max-u 2009, točnije Anim8or nema ovakav "Ray" Shadow, da ga nema ni 3DSM, ne znam kako bi i on baratao.


ma max ti je zakon..koristi ga holywood, koriste ga profici za izradu igara i visokokvalitetnih animacija i ima reactor koji odlicno simulira fiziku, tekucine..ima od nasih deckiju fumefx,afterburn i *scape koji se koriste diljem svijeta pa cak i u hollywoodu...maya ili max..ebes ostala sranja a usto i neke stvari ubrzavaju a i imas najvise tutora za njih i kompatibilni su sa svim renderima i njihovim materijalima i stotinma drugih programa. so what are you waiting for? call 0800 66 5511 and you'll get free, no charge, plate so you can eat while you work. :rotfl:

Barathrum
31-01-2009, 05:06
Svaka cast :pray: .

Nego zanima me dali mogu mayu natjerat da radi na ubuntu-u. Srusili su mi se windowsi pa sam stavio njega i jako mi se sviđa . Pa bi bilo zakon ako bi mogao imat samo njega bez dual boota s xp-om

neznam ali znam ovo maya i max "cepaju" na xp 32 il 64 bita pod obvezom servic pack-a 2.

C
31-01-2009, 13:19
Ma nema dileme. Imam 3D Studio Max 2009, i trebam samo još naučiti raditi u nemu. Počeo sam malo po malo. :D

downforce3d
02-02-2009, 01:13
Jesam. Ili ti ne znaš raditi u toj mizeriji? :P :rotfl:

Dok sam cekao da uploadas malo sam nesto radio po programu, a kad sam isao otvorit tvoj file iz nekih razloga spojila se scena s onom mojom pa su mi nestala svjetla i nije bilo kamere. Restart programa je pomogao. :)

Nazalost nisam imao puno vremena ovih dana da malo proucim program jer sam siguran da se ovo moze napravit u njemu. Ono sto mogu reci sa sigurnoscu je 20 min koje sam proveo uz ovaj program je izazvalo ogromnu frustraciju zbog stalnog crashanja, blokiranja programa, cestog ignoriranja mojih naredbi itd.


@Barathrum
Majstor za interijere :thumbs2:

C
02-02-2009, 10:14
Crasha se? :o
Ne znam, meni se ne Crasha i radi sve k'o Bog. Imam 0.9.5 verziju. Da ti nisi skinuo 0.9.7 verziju koja je još u beti? :|

Edit: Samo da kažem. Izvrsni tutoriali za sve (meni treba samo za 3DSM2K9). :thumbs2:

http://www.highend3d.com/

Prvi put koristim tutove, prije nikada nisam, ali sada hoću naučiti 3D Studio Max 2009. I da, kakva je razlika između 3DSM-a "9" i "2009" a.k.a. "2K9"? To nije jedan te isti 3DSM.

downforce3d
02-02-2009, 15:26
Crasha se? :o
Ne znam, meni se ne Crasha i radi sve k'o Bog. Imam 0.9.5 verziju. Da ti nisi skinuo 0.9.7 verziju koja je još u beti? :|


Moze bit da sam pokupio betu jer nisam bas obraco pozornost na ime file-a.


http://www.highend3d.com/
Prvi put koristim tutove, prije nikada nisam, ali sada hoću naučiti 3D Studio Max 2009. I da, kakva je razlika između 3DSM-a "9" i "2009" a.k.a. "2K9"? To nije jedan te isti 3DSM.


Imas odlicne tutoriale u Maxovom helpu.
Autodesk vise ne obiljezava svoj proizvod na isti nacin kao prije. Nakon 3ds maxa 8 dosao je 9, a onda su krenuli na 2008 i sad je zadnja verzija 2009. Ne bih znao sto je sve tocno novo jer zadnja verzija koju sam ja vidio je 8.

C
02-02-2009, 16:52
Ja imam 2009. Vidio sam razliku.
9 je malo stariji od 2009. Razlika je što 2009 (2K9) ima više opcija, jači je, kompliciraniji i ima neki vrag koji 9-tka nema, zaboravio sam kako se zove. To je ono što sam uspio vidjeti.

Ghost_Rider
02-02-2009, 18:06
de mi recite od kojeg tutoriala je naj bolje poceti u maxu.Imam 3D Max 7 :( ,znam da nije uber nov al je dobro za nauciti i vase misljenje jel dobar ovaj 7-dmica.

C
02-02-2009, 18:20
1. Modeliranje
2. Texturiranje/Materijali
3. Efekti/Reaktori/etc.
4. Rendiranje
5. Animiranje
I na kraju se možeš igrati sa plug-inovima ili učiti sve ono kroz šta nisi prošao.

U glavnom, dug put kroz kojeg i ja moram proći. Tj. sebi sam napravio takav raspored u 5 koraka.
Učiti ću iz tutoriala na koje sam već dao link, a ako gdje zapnem ili zatrebam nešto što ne mogu naučiti iz tutoriala (bilo da ih ne razumijem ili da ih nema), imam krpenog koji zna raditi u 3DSM2K9-tci, i može mi pomoći online (chat/speak) ili uživo.

Ghost_Rider
02-02-2009, 20:41
Ovako,ja znam neke stvari sa maxom,sad cu ih navesti po tvom redoslijedu.

1. Modeliranje==To neznam,al se pomalo ucim.

2. Texturiranje/Materijali==Ovo isto neznam,al ne ucim jos.Spremam se posle modeliranja.

3. Efekti/Reaktori/etc.==Ovoga znam malo,skroz malo.

4. Rendiranje==Ovo znadem bas dobro :rotfl: .

5. Animiranje==U animiranju sam u maxu pro,jer sam to radio u njegovim bratu Gmax-u

I na kraju se možeš igrati sa plug-inovima ili učiti sve ono kroz šta nisi prošao=Ovo me i ne zanima.

Ovo izgleda da znam malo vise od tebe. :D

Kalhant
02-02-2009, 21:00
@C
pogledaj si ove tutoriale http://www.digitaltutors.com/store/brow ... #history=1 (http://www.digitaltutors.com/store/browser.php#history=1)
Po meni digital tutors ima najbolje tutoriale,a i sam ih koristim za mayu.

C
02-02-2009, 21:45
Ovako,ja znam neke stvari sa maxom,sad cu ih navesti po tvom redoslijedu.

1. Modeliranje==To neznam,al se pomalo ucim.

2. Texturiranje/Materijali==Ovo isto neznam,al ne ucim jos.Spremam se posle modeliranja.

3. Efekti/Reaktori/etc.==Ovoga znam malo,skroz malo.

4. Rendiranje==Ovo znadem bas dobro :rotfl: .

5. Animiranje==U animiranju sam u maxu pro,jer sam to radio u njegovim bratu Gmax-u

I na kraju se možeš igrati sa plug-inovima ili učiti sve ono kroz šta nisi prošao=Ovo me i ne zanima.

Ovo izgleda da znam malo vise od tebe. :D
He, he. Nema ti to veze. Ja znam što-šta, ali idem po redu. Odabrao sam ovaj redoslijed, iako primjerice modelirati znam, ali ne u 3DS-u, texturirati isto znam, ali ne u 3DS-u, materijale sam neki dan učio (pogledaj redoslijed) i pohvatio osnove koje su mi najbitnije i vidio gdje se šta nalazi, pa sam samim time napravio onaj list i njegovu sjenu. Efekte znam, reaktore nisam nikada ni kliknuo, a kamoli šta drugo, rendiranje sam odavno naučio u 3DS-u (čitaj opet redoslijed; rupe, ha?), jer nije baš nešto teško, treba to sve samo pohvatati, a animiranje znam donekle, ali isto kao i modeliranje, dakle, ne u 3DS-u.
I za razliku od tebe, mene plug-inovi zanimaju. Barem neki osnovni, tipa nadograđeni i bolji mental ray, ili bolje opcije za izradu kose/dlaka... :)

@Kalhant - THX, izgleda mi dobro, ali nisam ih još pogledao. Budem kada smognem vremena. :thumbs2:

downforce3d
02-02-2009, 21:53
@Kalhant - THX, izgleda mi dobro, ali nisam ih još pogledao. Budem kada smognem vremena. :thumbs2:

Ne isplati se bacat pare na te stvari. Vecinu stvari mozes nac u 3ds maxu, a ono sto nema trazi preko googlea. Barem za 3ds max nitko ne moze reci da nema dovoljno besplatnih tutorijala.

C
02-02-2009, 22:01
Ali downforce3d, ima tu puno free videa koliko sam vidio. Pogledaj, vremena se mjenjaju. :)

Barathrum
04-02-2009, 02:35
Ma nema dileme. Imam 3D Studio Max 2009, i trebam samo još naučiti raditi u nemu. Počeo sam malo po malo. :D


uvijek mozes upisati neki tecaj 3d dizajna. ako si u okolici osijeka razmotri si tu opciju.

jos malo pa gotovo.

http://img88.imageshack.us/img88/6940/ucionicaaf1.jpg

Barathrum
04-02-2009, 02:42
Crasha se? :o
Ne znam, meni se ne Crasha i radi sve k'o Bog. Imam 0.9.5 verziju. Da ti nisi skinuo 0.9.7 verziju koja je još u beti? :|


Moze bit da sam pokupio betu jer nisam bas obraco pozornost na ime file-a.


http://www.highend3d.com/
Prvi put koristim tutove, prije nikada nisam, ali sada hoću naučiti 3D Studio Max 2009. I da, kakva je razlika između 3DSM-a "9" i "2009" a.k.a. "2K9"? To nije jedan te isti 3DSM.


Imas odlicne tutoriale u Maxovom helpu.
Autodesk vise ne obiljezava svoj proizvod na isti nacin kao prije. Nakon 3ds maxa 8 dosao je 9, a onda su krenuli na 2008 i sad je zadnja verzija 2009. Ne bih znao sto je sve tocno novo jer zadnja verzija koju sam ja vidio je 8.

ima dosta noviteta, spline modeling je sredjen tako da plug in nije potreban, kolega je kupio amx odmah je dobio integriran vray sa realtime viewportom, stabilniji je i wireframe struktura je stabilnija, nema vishe da se ponekad zna zarushat ako radis probooleanom i slicne cakice, usto izasli su pluginovi za njegakoji omogucuju integraciju after effecta u max... mislim ja josh uvijek radim u 3ds max 9 verziji ali budem presao na noviju cim svladam jos neke pojmove, jer mi se nezuri nigdje a devetka mi je mila postala vec kroz duze vrijeme. :)

Barathrum
04-02-2009, 02:52
de mi recite od kojeg tutoriala je naj bolje poceti u maxu.Imam 3D Max 7 :( ,znam da nije uber nov al je dobro za nauciti i vase misljenje jel dobar ovaj 7-dmica.


uvijek mozes upisati predavanje. evo ja sam sa svojom ovogodisnjom generacijom pri kraju.
ako si zainteresiran, predavanje traje odprilike 5-6 mjeseci(ovisno kako se sati raspodjele), škola je Ivora, 210 sati je ukljuceno u program znaci 50% vishe od svih tecajeva i fakulteta koji uopce dodirnu 3d dizajn u hrvatskoj. lokacija osijek. dobro je sto nam dolaze i polaznici iz virovitice i daljih gradova sto znaci da ih daljina ne sprijecava. :)
znam da zvuci koda sad tu vrbujem ljude za vlastito predavanje medjutim ta solucija je za one koji zele vrlo brzo svladati interijere, exterijere, animaciju i pripremu za video igre te sve nacine texturiranja, predajem i character studio, tehnike oko unwrapinga neces bas puno pronac na netu a niti je vecina ljudi voljna objasnjavati o tome kao i neke druge stvari. u to sam ukljucio i napredno animiranje cestica i environmenta - afterburn i dreamscape.
sadasnja generacija zavrsava za 3 mjeseca cca. stvar je podici konkurentnost na hrvatskomom dizajnerskom trzistu posto 3d dizajnere u hrv mozes na prste nabrojati, trenutacno konkurencije nema jer nas je premalo, sto znaci ogromno trziste za svakog tko zna imalo o 3d-u. naravno uci se i o materijalima i renderima, iskljucivo scanline i vray.

sretno sa tutorima, ja svojim polaznicima nisam davao tutore prvih nekoliko sati jer ne zelim da se izgube u cijelom programu. tek kad su svladali osnove modeliranja sam im predlozio par.
znaci trazi "introducing" stvarcice, o alatima i njihovoj primjeni, zatim pocmi sa osnovama modeliranja kroz primitivna geometrijska tijela, etc etc...

:thumbs2:

Blacky_123
04-02-2009, 23:00
Evo, zapoceo sam i ja nesto sitno modelirat
U nasoj skoli nam nude Solid Edge u kojem dizajaniramo glupe stvari npr(stvorimo kvadrat pa onda izbusimo rupu, pa na tu rupu stavimo navoj itd. itd.)
Uglavnom gluposti, makar bi se dalo nesto od toga napraviti, posto dosta toga znam u Solid Edgu i dosta toga me zanima
E, sada mene zanima kako stvoriti teksturu, ako ima neko neki link ili tutorial za radenje teksture u photoshopu, bio bih veoma zahvalan
Ugl, evo jednog modela, dizajniran za 30sec :D (preporucam svima ovaj program,jer je dosta jednostavan a toliko stvari ima, kao npr pustanje u rad napravljenog modela, da, tocno, mozete napravit motor i pustiti ga u rad da vidite jer je ispravno napravljen)
http://www.imagesforme.com/show.php/339313_aaaa.jpg

Kalhant
05-02-2009, 01:07
Nebih znao kako radit neku teksturu tipa drvo ili nesto tako, ja recimo teksture trazim na googleu.
npr http://images.google.hr/images?hl=hr&q= ... like&gbv=2 (http://images.google.hr/images?hl=hr&q=wood+texture&btnG=Pretra%C5%BEi+slike&gbv=2)
Neznam dali sam upravo, ali nekako sumnjam da se moze napravit realnija tekstura od fotografije. (ispravite me ako grijesim)

C
05-02-2009, 01:31
Ne znam zašto učite taj program, kada modelirati nešto u tom programu se koristi kod teh. industrije, i tada se većinom upotrebljava AutoCad i/ili CATIA. Ja sam naučio raditi u AutoCad-u 2000, 2004, 2006, 2007 i 2008 (LOL, jesam pametan) i u CATIA-i RV6, no zavisi za šta planiraš koristiti takve modele. Za igru sigurno ne. Za animacije je opet upitno, kakve animacije. U glavnom uvijek oko tehničke industrije.
I, dali pitaš kako napraviti texturu u PS-u ili kako texturu staviti na model?

@Može, malo PS-a, bump mape i sl., i tek onda dođe oriđiđi, jer kada sliku slikaš i staviš je na model, ispasti će kao da je na modelu tapeta, a ne textura modela. naravno, textura kao textura je najbolja i najrealnija kada je slikana, pa mrvicu prerađena, pa da se primjerice spaja lijevi dio sa desnim, a gornji sa donjim, gdje se ništa ne gubi, ali u 3D-u ta textura ovisi o modelu, o drugim texturama, o sjenama, tj. svjetlu, i sl.
Npr. napraviš valjak i na njega staviš texturu drveta. Textura će biti dobra, ali akda sve u globalu gledaš, izgledati će kao da si na model nalijepio tapetu.

Barathrum
05-02-2009, 03:34
Ne znam zašto učite taj program, kada modelirati nešto u tom programu se koristi kod teh. industrije, i tada se većinom upotrebljava AutoCad i/ili CATIA. Ja sam naučio raditi u AutoCad-u 2000, 2004, 2006, 2007 i 2008 (LOL, jesam pametan) i u CATIA-i RV6, no zavisi za šta planiraš koristiti takve modele. Za igru sigurno ne. Za animacije je opet upitno, kakve animacije. U glavnom uvijek oko tehničke industrije.
I, dali pitaš kako napraviti texturu u PS-u ili kako texturu staviti na model?

@Može, malo PS-a, bump mape i sl., i tek onda dođe oriđiđi, jer kada sliku slikaš i staviš je na model, ispasti će kao da je na modelu tapeta, a ne textura modela. naravno, textura kao textura je najbolja i najrealnija kada je slikana, pa mrvicu prerađena, pa da se primjerice spaja lijevi dio sa desnim, a gornji sa donjim, gdje se ništa ne gubi, ali u 3D-u ta textura ovisi o modelu, o drugim texturama, o sjenama, tj. svjetlu, i sl.
Npr. napraviš valjak i na njega staviš texturu drveta. Textura će biti dobra, ali akda sve u globalu gledaš, izgledati će kao da si na model nalijepio tapetu.

nisi u pravu...
mozes napraviti plane i gore staviti texturu slike u frejmu nekom i ako je rezolucija (dpi) dovoljno velika za produkciju high q. materijala tek ce se primjetiti da se ne radi o izmodeliranom okviru kada se vrlo ali vrlo blizu priblizis modelu, iz daljine, neke srednje udaljenosti se stvar ni neprimjecuje da je ejdan plane u pitanju samo.

drugo napravi valjak i stavi high resolution texturu gore kore drveta, napravi alpha mapu i stavi ju u slot displacement sto ce distorzirati "valjak" (cilindar") do te mjere da povrsina postane hrapava.

trece ,da texture se rade iz sampla fotografija, inace ja svoje sam slikam jer sam si kupio fotic koji oze slikati do A2 formata slike na 300 dpi-a sto znaci do mogucih nekih 10 metara razlucivosti.
najbolja stranica sa masom textura sa koje sam i ja skidao i jos uvijek skidam je cgtextures = http://www.cgtextures.com/

ima dnevno ogranicenje skidanja textura do 10 mb, nakon 24h mozete ponovno osim ako se registrirate.
vecina ovih textura se priprema za texturiranje tehnikom unwrap jer to nisu "clean" texture, ako bi se koristile kao tiling na materijalu textura se dodatno mora pripremiti tako da sve stranice imaju isti zavrsetak te se cijela textura mora jednako osvjetliti da nebi bilo konstantnog ponavljanja nijansi pri cemu dobijete "tonske rovove".

low quality texture:
512x512 px
1024x1024 px

mid quality texture:
2048x2048 px

high quality texture:
4096x4096 px
5000x5000 px
6000x6000 px

rastezanjem slike formata 2048x2 px na 4096x2 ne dobije se naravno high quality vec low quality textura razlucivosti 4096x2.

Blacky_123
05-02-2009, 10:37
Nebih znao kako radit neku teksturu tipa drvo ili nesto tako, ja recimo teksture trazim na googleu.
npr http://images.google.hr/images?hl=hr&q= ... like&gbv=2 (http://images.google.hr/images?hl=hr&q=wood+texture&btnG=Pretra%C5%BEi+slike&gbv=2)
Neznam dali sam upravo, ali nekako sumnjam da se moze napravit realnija tekstura od fotografije. (ispravite me ako grijesim)

E, i ja isto iz slika uzimam teksturu
Sad samo mene zanima kako to zakeljit u Photoshopu(onak da lijepo izgleda i nes realnije)
Igro sam se u PS al to je katastrofa izgledalo, model jedno,tekstura drugo
Ak ima neko eki tutorijal??

Barathrum
05-02-2009, 11:04
Nebih znao kako radit neku teksturu tipa drvo ili nesto tako, ja recimo teksture trazim na googleu.
npr http://images.google.hr/images?hl=hr&q= ... like&gbv=2 (http://images.google.hr/images?hl=hr&q=wood+texture&btnG=Pretra%C5%BEi+slike&gbv=2)
Neznam dali sam upravo, ali nekako sumnjam da se moze napravit realnija tekstura od fotografije. (ispravite me ako grijesim)

E, i ja isto iz slika uzimam teksturu
Sad samo mene zanima kako to zakeljit u Photoshopu(onak da lijepo izgleda i nes realnije)
Igro sam se u PS al to je katastrofa izgledalo, model jedno,tekstura drugo
Ak ima neko eki tutorijal??

nebudes ga nasao na netu, a ja isto o tome ne pisem po netu. :)
ali imas nesto slicno malo objesnajeno

http://waylon-art.com/uvw_tutorial/uvwtut_01.html

jos malo i kraj:

http://img87.imageshack.us/img87/9051/ucionicauv2.jpg

C
05-02-2009, 16:06
drugo napravi valjak i stavi high resolution texturu gore kore drveta, napravi alpha mapu i stavi ju u slot displacement sto ce distorzirati "valjak" (cilindar") do te mjere da povrsina postane hrapava.

trece ,da texture se rade iz sampla fotografija, inace ja svoje sam slikam jer sam si kupio fotic koji oze slikati do A2 formata slike na 300 dpi-a sto znaci do mogucih nekih 10 metara razlucivosti.
najbolja stranica sa masom textura sa koje sam i ja skidao i jos uvijek skidam je cgtextures = http://www.cgtextures.com/

Pa to sam ja i rekao. Nije dovoljno samo slikati texturu za diffuse i staviti ju. Potrebna je još barem bump/alpha mapa.

Barathrum
05-02-2009, 17:44
drugo napravi valjak i stavi high resolution texturu gore kore drveta, napravi alpha mapu i stavi ju u slot displacement sto ce distorzirati "valjak" (cilindar") do te mjere da povrsina postane hrapava.

trece ,da texture se rade iz sampla fotografija, inace ja svoje sam slikam jer sam si kupio fotic koji oze slikati do A2 formata slike na 300 dpi-a sto znaci do mogucih nekih 10 metara razlucivosti.
najbolja stranica sa masom textura sa koje sam i ja skidao i jos uvijek skidam je cgtextures = http://www.cgtextures.com/

Pa to sam ja i rekao. Nije dovoljno samo slikati texturu za diffuse i staviti ju. Potrebna je još barem bump/alpha mapa.


cod4, pogledaj drvece, ima samo teksturu a izgleda kao da je izrezbareno, tojest hrapavo. onaj tko je vjest sa texturama ne mora ni koristiti alpha mape :D

C
05-02-2009, 18:26
Pa da, jer umjesto alpha mape možeš staviti istu texturu za diffuse i bump, opet isto dođe, hrapavo. :D

Macolla
05-02-2009, 18:34
ako ja model napravim u 3d rhinocerosu u spremim u obj format onda se to moze otvoriti maxom i mayom???

cerberi
05-02-2009, 19:33
da

Ghost_Rider
05-02-2009, 19:36
kako se u 3d max-u pravi da drvo bude hrapavo.Kanim se vec cijeli dan i nikako da to napravim.

Barathrum
05-02-2009, 19:38
Pa da, jer umjesto alpha mape možeš staviti istu texturu za diffuse i bump, opet isto dođe, hrapavo. :D

ne bash... stavi texturu za bump, javi mi zapazanja :)

Kalhant
05-02-2009, 20:07
Nebih znao kako radit neku teksturu tipa drvo ili nesto tako, ja recimo teksture trazim na googleu.
npr http://images.google.hr/images?hl=hr&q= ... like&gbv=2 (http://images.google.hr/images?hl=hr&q=wood+texture&btnG=Pretra%C5%BEi+slike&gbv=2)
Neznam dali sam upravo, ali nekako sumnjam da se moze napravit realnija tekstura od fotografije. (ispravite me ako grijesim)

E, i ja isto iz slika uzimam teksturu
Sad samo mene zanima kako to zakeljit u Photoshopu(onak da lijepo izgleda i nes realnije)
Igro sam se u PS al to je katastrofa izgledalo, model jedno,tekstura drugo
Ak ima neko eki tutorijal??


nebudes ga nasao na netu, a ja isto o tome ne pisem po netu. :)
Prijatelj mi "nabavlja" :P 23 gige digital tutors tutoriala pa se nadam da cu tamo to naci.

Nakon par sati napokon sam uspio natjerat mayu da radi normalno na visti, tako da se vracam ucenju.

@Barathrum sve je savrseno, ali teksture me se najvise dojme :thumbs2:

C
05-02-2009, 20:09
Rideru, možeš izmodelirati da bude hrapavo, ali lakše ti je kada alpha mapu staviš na bump texturu modela i povećaš na npr. 100 i bude hrapavo.

Barathrum, to sam radio kada sam tražio sjene, ako se sjećaš. Pod diffuse stavim texturu u oba slučaja a pod bump mapu u prvom slučaju stavim istu tu texturu, a na drugom slučaju stavim alpha mapu, i bude skoro isto. :nonono:
Kužiš? Njemu je bitno da ima tamnije i svjetlije pixele, tipa tamniji idu van, a svijetliji unutra i tako stvaraju hrapavost. Alpha je tada najbolja, ali ako ju nemaš, ne znaš ju napraviti, i sl., onda jednostavno istu texturu staviš, biti će opet isto = hrapavo. Radio sam to stalno dok nisam skužio da je sa alpha=bump bolje, prije sam hrapavost radio tako da sam istu texturu stavio pod diffuse i pod bump, ne možeš me sada zezati oko toga. :nonono:

Barathrum
05-02-2009, 22:24
nebudes ga nasao na netu, a ja isto o tome ne pisem po netu. :)[/quote]
Prijatelj mi "nabavlja" :P 23 gige digital tutors tutoriala pa se nadam da cu tamo to naci.

Nakon par sati napokon sam uspio natjerat mayu da radi normalno na visti, tako da se vracam ucenju.

@Barathrum sve je savrseno, ali teksture me se najvise dojme :thumbs2:[/quote]


nebude...zato sto je etxtura puna neutralno sive boje, tojest opcenito neutralnih tonova koje umanjuju bump na teksturi. recimo primjer 1 da sad ne radim pokus jer mi se enda otvarat max posto sam malo zivcan zbog nekih osobnih stvari pa se spremam otvoriti quake 2 ili 4 umjesto toga na neko serveru.

1. ako imas drvo sa žilama, ako teksturu drveta stavis i na bump neces dobiti iscrtane zile vec ce ta cijela textura biti "hrapava" kao zguzvani papir ili ispucani sloj hrdjavog željeza ili fasade ispucale - znaci nemogucnost isticanja detalja do volumetricnosti,znaci ako neces koristit bump opciju sa alpha mapu ne preostaje ti drugo nego izmodelirati dodatno te žile na drvetu pa onda mozes slobodno koristit texturu.

2. kod terena texturom u bump sekciji ala komotno se nista ne desava, tojest jos unistis realisticnost terena i teren ne lici na nista osim na skupinu siljastih vrhova, sto se isto dogadja i u prvom slucaju. tko treba siljaste vrhove?! nitko... zato se koriste bump mape, kao sto jednom rekoh za kvalitetnu alpha mapu nije dovoljno samo napraviti monocromatski image od texture osim ako je cijeli projekt niskog prioriteta pa to nije toliko ni bitno.

3. texture su inace uvijek veceg fajla pa kad texturu koristis za bump i displacement osim sto si usporavas obicne jednostavne scene ne ostvarujes nikakav znatan napredak kao sa alpha mapama...bump od 100 na texturi je najcesce premal, potreban je vechi, dok na bump mapi je sasvim dovoljan maximalan od 30, ja rijetko prelazim 15 +/- osim u animaciji nomalija.

cisto neki od nacina zasto se texture ne koriste za nista osim highlight i diffuse. za opacity, bump, dsp.. se koriste alpha mape bilo invertirane bilo standardne.

Barathrum
05-02-2009, 22:31
nebudes ga nasao na netu, a ja isto o tome ne pisem po netu. :)[/quote]
Prijatelj mi "nabavlja" :P 23 gige digital tutors tutoriala pa se nadam da cu tamo to naci.

Nakon par sati napokon sam uspio natjerat mayu da radi normalno na visti, tako da se vracam ucenju.

@Barathrum sve je savrseno, ali teksture me se najvise dojme :thumbs2:[/quote]

imam ja te tutore iste. sto se tice unwrapinga covjek to toliko zakomplicirao da se meni smucilo uopce gledati tutorial, ja sam se izgubio u njegovom objasnjavanju koji inace znam sve o unwrapingu :rotfl:
ali dosta toga ce ti biti od pomoci tamo.
ako te bude zanimala animacija postoji jedan covjek za mene master animacije Allan McKay. legenda u svijetu 3d animacije cestica zahvaljujuci njemu imamo sve moguce efekte u filmovima. na svom sajtu daje besplatne tipove oko animiranja cestica, rada u afterburnu ili fumefx-u. ja sma kupio dva dvd-a od njega...jedan sa skupinom tutora o ratnim efektima - bljesak kod pucanja, eksplozije, vjetrovi i prasina, bacac plamena, vatra, rafali iz zrakoplova ..etc etc.... i drugi u vezi afterburna. uskoro sprema jos jedan za fume fx vjerujem da cu i njega kupit.

Ghost_Rider
05-02-2009, 23:41
hej ljudi kako se u maxu dobija staklo/glass.Napravio jabuku kao na onim tutorialu,i sad nemam nigdje opcije da ta jabuka bude staklena,jbg.U material editoru nema nikako,jel se ima gdje skinuti ili bilo sta,ili bolje da mi neko uploaduje ako je dobre volje.PLS

C
06-02-2009, 00:11
U materijalima to možeš podesiti. Plug-inovi za to isto psotoje, ali više ono tipa da napraviš materijal kroz koji kada prolazi svjetlost, da se rasipa u plavu, žutu, zelenu, crvenu i sl. boje, kao neki kristal i sl.

Barathrum
06-02-2009, 01:59
U materijalima to možeš podesiti. Plug-inovi za to isto psotoje, ali više ono tipa da napraviš materijal kroz koji kada prolazi svjetlost, da se rasipa u plavu, žutu, zelenu, crvenu i sl. boje, kao neki kristal i sl.


ma kaaaakvi pluginovi...

kao sto sam rekao ne rabite tutore, idite od alata. da si prevedete sa engleskog sta koja opcija znaci u prijevodu znali bi...

refraction je lom svjetla, prozirnost..etc etc

reflection je odraz.

znaci kako bi napravio staklo trebas pod opcijama refraction color checker staviti na bijelu sa crne jer kao sto sam prije pricao crna je u maxu kao i vecini programa transparentna, prozirna, negativ, nepostojeca...
ista stvar pod opcijama reflection, treba samo color cheker sa crne boje (tona) postaviti na bijeli i podesiti filter parametre da to nesto lici, znaci cisto igranje.

nikakvi plug-inovi i slicno a plug inovi da se svjetlost rasipa ja neznam ni jedan ali znam da se to sve napravi bez pluginova bez problema u roku par sekundi jer se radi o reflekciji, refrakciji, higlihtu, trejsanju svjetla koje prolazi kroz prizmu neku ili objekt... nikakav plugin za nisto, ima plug in colorcorection koji samo bolje filtrira pri rendanju boje na sceni nikakav plugin za materijale.

material editor = editor za materijale = editor = podesavanje, prepravljanje, stvaranje, uredjivanje... znaci ima material edito pa napravi material. :D

Kalhant
06-02-2009, 03:00
@Ghost_Rider najbolje se nemoj zasad previse zamarat da ispadne isto ko na tutorialu, tu ja cesto grijesim. Nauci samo osnovno stavljanje teksture za sad, a onda kreni modelirat. Najbitnije je skuzit bit modeliranja, jer znam da sam se ja napocetku izgubio u gomili vertexa, a sad vise manje znam koji treba povuc.
Preporucam ti da sad prvih tjedan dva samo modeliras i napravis objekt sa sto boljim wireom, nakon toga naucis osnove teksturiranja,animacije i rendera te u biti skuzis barem malo od svega, a nakon sto skuzis bit onda samo nadograđujes.

Ovo sam cisto napisao zato sto sam i ja pocetnik pa da podijelim svoja iskustva tijekom ucenja.

Ghost_Rider
06-02-2009, 14:41
@Ghost_Rider najbolje se nemoj zasad previse zamarat da ispadne isto ko na tutorialu, tu ja cesto grijesim. Nauci samo osnovno stavljanje teksture za sad, a onda kreni modelirat. Najbitnije je skuzit bit modeliranja, jer znam da sam se ja napocetku izgubio u gomili vertexa, a sad vise manje znam koji treba povuc.
Preporucam ti da sad prvih tjedan dva samo modeliras i napravis objekt sa sto boljim wireom, nakon toga naucis osnove teksturiranja,animacije i rendera te u biti skuzis barem malo od svega, a nakon sto skuzis bit onda samo nadograđujes.

Ovo sam cisto napisao zato sto sam i ja pocetnik pa da podijelim svoja iskustva tijekom ucenja.

e tu si u pravu,ija samo neke tutoriale radim.Sada gedam kako lik modelira glavu od covjeka,pa da to sve povezem i da ija isprobam to uraditi.

Jel znate kako da max bude crne boje kao u nekih likova,ako kontate sta hocu reci.

C
06-02-2009, 19:16
U materijalima to možeš podesiti. Plug-inovi za to isto psotoje, ali više ono tipa da napraviš materijal kroz koji kada prolazi svjetlost, da se rasipa u plavu, žutu, zelenu, crvenu i sl. boje, kao neki kristal i sl.


ma kaaaakvi pluginovi...

kao sto sam rekao ne rabite tutore, idite od alata. da si prevedete sa engleskog sta koja opcija znaci u prijevodu znali bi...

refraction je lom svjetla, prozirnost..etc etc

reflection je odraz.

znaci kako bi napravio staklo trebas pod opcijama refraction color checker staviti na bijelu sa crne jer kao sto sam prije pricao crna je u maxu kao i vecini programa transparentna, prozirna, negativ, nepostojeca...
ista stvar pod opcijama reflection, treba samo color cheker sa crne boje (tona) postaviti na bijeli i podesiti filter parametre da to nesto lici, znaci cisto igranje.

nikakvi plug-inovi i slicno a plug inovi da se svjetlost rasipa ja neznam ni jedan ali znam da se to sve napravi bez pluginova bez problema u roku par sekundi jer se radi o reflekciji, refrakciji, higlihtu, trejsanju svjetla koje prolazi kroz prizmu neku ili objekt... nikakav plugin za nisto, ima plug in colorcorection koji samo bolje filtrira pri rendanju boje na sceni nikakav plugin za materijale.

material editor = editor za materijale = editor = podesavanje, prepravljanje, stvaranje, uredjivanje... znaci ima material edito pa napravi material. :D
Opet ti fulašSnešto. :pray:
Ama pročitaj moju prvu rečenicu. :pray:
Rekao sam da to može u materijalima sklepati, ali da postoje i plug-inovi za to. :pray:

ERROR :rotfl:

downforce3d
06-02-2009, 21:09
Jel znate kako da max bude crne boje kao u nekih likova,ako kontate sta hocu reci.

Customize>Load Custom UI Scheme>dark

Jesi li na to mislio?

Ghost_Rider
06-02-2009, 21:45
Jel znate kako da max bude crne boje kao u nekih likova,ako kontate sta hocu reci.

Customize>Load Custom UI Scheme>dark

Jesi li na to mislio?

Wow :o ,fakat je super. :pray:

Mnogo hvala,ovo je mi trebalo. :gitara:

Barathrum
08-02-2009, 02:55
U materijalima to možeš podesiti. Plug-inovi za to isto psotoje, ali više ono tipa da napraviš materijal kroz koji kada prolazi svjetlost, da se rasipa u plavu, žutu, zelenu, crvenu i sl. boje, kao neki kristal i sl.


ma kaaaakvi pluginovi...

kao sto sam rekao ne rabite tutore, idite od alata. da si prevedete sa engleskog sta koja opcija znaci u prijevodu znali bi...

refraction je lom svjetla, prozirnost..etc etc

reflection je odraz.

znaci kako bi napravio staklo trebas pod opcijama refraction color checker staviti na bijelu sa crne jer kao sto sam prije pricao crna je u maxu kao i vecini programa transparentna, prozirna, negativ, nepostojeca...
ista stvar pod opcijama reflection, treba samo color cheker sa crne boje (tona) postaviti na bijeli i podesiti filter parametre da to nesto lici, znaci cisto igranje.

nikakvi plug-inovi i slicno a plug inovi da se svjetlost rasipa ja neznam ni jedan ali znam da se to sve napravi bez pluginova bez problema u roku par sekundi jer se radi o reflekciji, refrakciji, higlihtu, trejsanju svjetla koje prolazi kroz prizmu neku ili objekt... nikakav plugin za nisto, ima plug in colorcorection koji samo bolje filtrira pri rendanju boje na sceni nikakav plugin za materijale.

material editor = editor za materijale = editor = podesavanje, prepravljanje, stvaranje, uredjivanje... znaci ima material edito pa napravi material. :D
Opet ti fulašSnešto. :pray:
Ama pročitaj moju prvu rečenicu. :pray:
Rekao sam da to može u materijalima sklepati, ali da postoje i plug-inovi za to. :pray:

ERROR :rotfl:


error aka po 40 put..ne NE postoje plug inovi za to sto govoris, kao prvo postoje opcije koje neki materijal vezhe sa renderom, kao npr, vray materijali koji imaju dodatne opcije za postavljanje postavki te samim time prilagodjavaju se u renderu, ne illuminacije se ne dobivaju plug inovima jer tako sto ja nigdje nisam vidio, vec obicnim poznavanjem rendera i materijal editora. i po 50 put... ne NE postoje plug inovi za dobivanje reflektirajucih/illuminativih staklenih prizmi ili objekata.

C
08-02-2009, 04:13
Pa na to sam i mislio. Po 60-ti put :rotfl: .
Ovog primjera.
http://www.highend3d.com/3dsmax/downloa ... -4773.html (http://www.highend3d.com/3dsmax/downloads/plugins/rendering/mental_ray/Prism-Photon-4773.html)
I rekao sam na početku, po 70-ti put :rotfl: , "U materijalima to možeš podesiti."

BTW Šta je pod 80-ti put? :P

Ghost_Rider
08-02-2009, 10:58
BTW Šta je pod 80-ti put? :P

Hm,po 80-ti put je to da ste obadvojica caknuti :pray: .

:P :P













Naravno da je sala,nemojte se uvrijediti :friends: .

downforce3d
08-02-2009, 11:54
Nisam odavno nista radio u Vrayu, pa odlucio se malo zabavit i odmorit od modeliranja. :)
http://img102.imageshack.us/img102/3474/70103055sa5.th.jpg (http://img102.imageshack.us/my.php?image=70103055sa5.jpg)

Ghost_Rider
08-02-2009, 12:59
super je :bravo:

Barathrum
08-02-2009, 17:26
Nisam odavno nista radio u Vrayu, pa odlucio se malo zabavit i odmorit od modeliranja. :)
http://img102.imageshack.us/img102/3474/70103055sa5.th.jpg (http://img102.imageshack.us/my.php?image=70103055sa5.jpg)


nego aj sklepaj jos neku animaciju sa onim deckima al malo zescu, ja jos uvijek onaj tvoj intro imam na desktopu :D

downforce3d
09-02-2009, 02:11
Mislis na intro od 06 moda? Bit ce jedan novi film koji ce doc s patchom. :)
Ako te zanima mozes pogledat intro od 2005 moda. U biti to je trailer koji se prikazivao na Games conventionu 2006, ali onda je kasnije ubacen i kao intro od moda. :)
Evo Youtube link: ZHL5IKD5idw

C
09-02-2009, 03:16
De mi recite kako u 3DSM-u radim sa texturama, ali u stilu, imam texturu, i sa modela uzimam polygone, te ih lijepim na texturu, tj. texturu režem i lijepim po modelu. Najlakše rečeno tako. Kako da time manipuliram?

Barathrum
11-02-2009, 17:13
De mi recite kako u 3DSM-u radim sa texturama, ali u stilu, imam texturu, i sa modela uzimam polygone, te ih lijepim na texturu, tj. texturu režem i lijepim po modelu. Najlakše rečeno tako. Kako da time manipuliram?

Unwrap UVW

cini se komplicirano ali nije. pocni sa kockom, pa nakon kocke sa sferom kasnije pokusaj nesto kompliciranije. stvar je da dobro shvatish wireframe jer bez teorije neces se pomaknut sa mrtve tocke pogotovo ako budes radio likove. medjutim prije toga trebas ceker mapu namjestis ako radis sa kompliciraniji modelima i popraviti svaki dio, medjutim jos prije toga trebas napraviti submaping tojest da odredjene poligone grupiras u odredjene grupe iliti slotove sto dodatno olaksava unwraping ako se radi flat mapping po ID slotovima materijala..medjutim imas i neke plug inove koji to sve ubrzavaju, kao recimo medju starijim modelerima najpopularniji textporter ili danas novo unaprijedjeni plugin za texturiranje unwrela jednog hrvatskog programera koji trenutno plijeni pozornost, inace samo jednim klikom software detektira glavu, noge, torzo i ruke te automatski postavlja strechani unwrap, medjutim jos je relativno losh i u beta fazi je josh uvijek, ali ocekuje se znatan napredak u samom texturiranju i onom najvaznijem, 70% postotna brza priprema za texturiranje, zanci - klik i to je to. ali kao sto rekoh josh je losh i u beta fazi je ali vjerujem da ce u final verziji biti plug in vrijedan nabavke.

ja medjutim ne rabim pluginove za unwrap jer sve sto ti pluginovi naprave napravim i ja u maxu.

Barathrum
11-02-2009, 17:19
Mislis na intro od 06 moda? Bit ce jedan novi film koji ce doc s patchom. :)
Ako te zanima mozes pogledat intro od 2005 moda. U biti to je trailer koji se prikazivao na Games conventionu 2006, ali onda je kasnije ubacen i kao intro od moda. :)
Evo Youtube link: ZHL5IKD5idw

neg to u enginu igre samom? jer bog te sacuvaj u nekim djelovima jedva se razaznaje pc simulacija od realnosti. :D

Barathrum
11-02-2009, 17:26
http://img27.imageshack.us/img27/2285/monyz5.jpg

http://img27.imageshack.us/img27/3843/mon1xf5.jpg

jos malo i ucionica gotova

Arbiter of Change
11-02-2009, 17:35
Čovječe, jedva čekam da i na ovo staviš teksture... ukupni dojam fotorealizma je odličan (odličan lighting vjerojatno najviše utječe).
btw, ako možeš samo postati detalj konektora. Baš me zanima u kolike si detalje išao.

downforce3d
11-02-2009, 19:04
neg to u enginu igre samom? jer bog te sacuvaj u nekim djelovima jedva se razaznaje pc simulacija od realnosti. :D

Yep, sve scene su ingame. :)

Komp odlicno izgleda. Ovi svi konektori na straznjem dijelu kucista su modelirani?

Barathrum
11-02-2009, 19:25
neg to u enginu igre samom? jer bog te sacuvaj u nekim djelovima jedva se razaznaje pc simulacija od realnosti. :D

Yep, sve scene su ingame. :)

Komp odlicno izgleda. Ovi svi konektori na straznjem dijelu kucista su modelirani?

ma jok... nemam dovoljno sati da mogu ici u tolike detalje. u 210 sati moram utisnut interijere, exterijere, org modeliranje, zbrush, animaciju i fluide... da imam 500 sati predavati onda bih imao vremena za tolike detalje ali u zadnje vrijeme mi se enda nista puno detaljizirati, cak mi se ni drvece neda, samo sprajtove bubam, u visokoj rezoluciji cisto sto mi rend ne traje 2 sata vec 20 min :D

Barathrum
11-02-2009, 19:30
Čovječe, jedva čekam da i na ovo staviš teksture... ukupni dojam fotorealizma je odličan (odličan lighting vjerojatno najviše utječe).
btw, ako možeš samo postati detalj konektora. Baš me zanima u kolike si detalje išao.


http://img140.imageshack.us/img140/2/kucisteic0.jpg

samo textura + unwrap...nisam posebno modelirao nista na kucistu osim prednje strane, ladice 2 i buton + lampica

downforce3d
11-02-2009, 20:09
Ne znam jesi li vec mozda vidio ovaj program http://www.crazybump.com/S? Uglavnom odlican mali program koji ti moze ustedit dosta vremena. Naravno na nekim texturama ne funkcionira najbolje, ali velika vecina radi bez problema. Uglavnom radi na principu da uzmes jednu texturu tipa zid ili evo recimo na primjeru tvog zadnjeg modela mozes uzeti texturu ovih konektora, pustis program da malo odradi svoj posao i na kraju dobijes gotove normal, specular,occlusion, disp. mape. Sa strane imas slidere s koijma mozes dodatno tweakat postavke.

Meni je ovaj program pomogao dosta puta i nadam se da ce i tebi nekad bit koristan. :)

C
11-02-2009, 21:45
De mi recite kako u 3DSM-u radim sa texturama, ali u stilu, imam texturu, i sa modela uzimam polygone, te ih lijepim na texturu, tj. texturu režem i lijepim po modelu. Najlakše rečeno tako. Kako da time manipuliram?

Unwrap UVW

cini se komplicirano ali nije. pocni sa kockom, pa nakon kocke sa sferom kasnije pokusaj nesto kompliciranije. stvar je da dobro shvatish wireframe jer bez teorije neces se pomaknut sa mrtve tocke pogotovo ako budes radio likove. medjutim prije toga trebas ceker mapu namjestis ako radis sa kompliciraniji modelima i popraviti svaki dio, medjutim jos prije toga trebas napraviti submaping tojest da odredjene poligone grupiras u odredjene grupe iliti slotove sto dodatno olaksava unwraping ako se radi flat mapping po ID slotovima materijala..medjutim imas i neke plug inove koji to sve ubrzavaju, kao recimo medju starijim modelerima najpopularniji textporter ili danas novo unaprijedjeni plugin za texturiranje unwrela jednog hrvatskog programera koji trenutno plijeni pozornost, inace samo jednim klikom software detektira glavu, noge, torzo i ruke te automatski postavlja strechani unwrap, medjutim jos je relativno losh i u beta fazi je josh uvijek, ali ocekuje se znatan napredak u samom texturiranju i onom najvaznijem, 70% postotna brza priprema za texturiranje, zanci - klik i to je to. ali kao sto rekoh josh je losh i u beta fazi je ali vjerujem da ce u final verziji biti plug in vrijedan nabavke.

ja medjutim ne rabim pluginove za unwrap jer sve sto ti pluginovi naprave napravim i ja u maxu.
THX, kasnije ću pročitati, nemam sada vremena, inače sa tim UV-om radim već pet godina, i to sam naučio perfektno, tako da nisam početnik u tome (nema mi smisla raditi to s kockom i krugom), ali ne znam gdje se to nalazi u 3DSM-u. Vidio sam da ima UVW i još puno njih, ali ne znam koji je, jer ja sam radio pod "UV"-om. Jednostavno kidanje polygona sa modela i ljepljenje na texturu, pa te polygone na texturi mogu resize-ati, move-ati, baratati sa njegovim točkama, dužinama, itd., itd., itd.

THX

Samo mi još pojasni sve te UV#-ove. Po čemu se razlikuju, etc.?
Kasnije sve budem pročitao. :)

Reci neke upute, gdje da idem, kako da ga nađem, klik tamo-vamo. Kasnije ću se ja lako snaći.

Edit: Pročitao sam, znam na šta misliš kada kažeš grupirati modele i na samoj texturi. Za likove je najkompliciranije, za objekte je već lakše, ali naravno, ne sada neki gigant od stroja/objekta. BTW Ne radim baš sa grupiranjem modela; ne koristim to; morati ću; znam da je tako lakše.

Edit 2: @Ovo kućište radiš. :bravo:
http://www.alternate.de/html/product/pr ... A48&view=1 (http://www.alternate.de/html/product/prodPicPopup.html?cmd=next&artno=SBPA48&view=1)

Barathrum
12-02-2009, 01:55
De mi recite kako u 3DSM-u radim sa texturama, ali u stilu, imam texturu, i sa modela uzimam polygone, te ih lijepim na texturu, tj. texturu režem i lijepim po modelu. Najlakše rečeno tako. Kako da time manipuliram?

Unwrap UVW

cini se komplicirano ali nije. pocni sa kockom, pa nakon kocke sa sferom kasnije pokusaj nesto kompliciranije. stvar je da dobro shvatish wireframe jer bez teorije neces se pomaknut sa mrtve tocke pogotovo ako budes radio likove. medjutim prije toga trebas ceker mapu namjestis ako radis sa kompliciraniji modelima i popraviti svaki dio, medjutim jos prije toga trebas napraviti submaping tojest da odredjene poligone grupiras u odredjene grupe iliti slotove sto dodatno olaksava unwraping ako se radi flat mapping po ID slotovima materijala..medjutim imas i neke plug inove koji to sve ubrzavaju, kao recimo medju starijim modelerima najpopularniji textporter ili danas novo unaprijedjeni plugin za texturiranje unwrela jednog hrvatskog programera koji trenutno plijeni pozornost, inace samo jednim klikom software detektira glavu, noge, torzo i ruke te automatski postavlja strechani unwrap, medjutim jos je relativno losh i u beta fazi je josh uvijek, ali ocekuje se znatan napredak u samom texturiranju i onom najvaznijem, 70% postotna brza priprema za texturiranje, zanci - klik i to je to. ali kao sto rekoh josh je losh i u beta fazi je ali vjerujem da ce u final verziji biti plug in vrijedan nabavke.

ja medjutim ne rabim pluginove za unwrap jer sve sto ti pluginovi naprave napravim i ja u maxu.
THX, kasnije ću pročitati, nemam sada vremena, inače sa tim UV-om radim već pet godina, i to sam naučio perfektno, tako da nisam početnik u tome (nema mi smisla raditi to s kockom i krugom), ali ne znam gdje se to nalazi u 3DSM-u. Vidio sam da ima UVW i još puno njih, ali ne znam koji je, jer ja sam radio pod "UV"-om. Jednostavno kidanje polygona sa modela i ljepljenje na texturu, pa te polygone na texturi mogu resize-ati, move-ati, baratati sa njegovim točkama, dužinama, itd., itd., itd.

THX

Samo mi još pojasni sve te UV#-ove. Po čemu se razlikuju, etc.?
Kasnije sve budem pročitao. :)

Reci neke upute, gdje da idem, kako da ga nađem, klik tamo-vamo. Kasnije ću se ja lako snaći.

Edit: Pročitao sam, znam na šta misliš kada kažeš grupirati modele i na samoj texturi. Za likove je najkompliciranije, za objekte je već lakše, ali naravno, ne sada neki gigant od stroja/objekta. BTW Ne radim baš sa grupiranjem modela; ne koristim to; morati ću; znam da je tako lakše.

Edit 2: @Ovo kućište radiš. :bravo:
http://www.alternate.de/html/product/pr ... A48&view=1 (http://www.alternate.de/html/product/prodPicPopup.html?cmd=next&artno=SBPA48&view=1)

da...to kuciste imamo u ucionicama.

Unwrap UVW nadjes pod Modify panelom skroz pri dnu. Otvorish "drvo" opcija (+) i odaberes face, ako vec nisi postavio ID slotove mozes naknadno, i samo kliknes ogroman button (EDIT) pod Unwrap UVW, i ispod toga imas jos nacine unwrapanja, cilindar, pelt mapping, planar,etc,etc... svejedno sve moras dodatno rezati i preslagavati od poligona i vertexa u novonastalom izborniku Unwrap UVW-a, ja najcesce ne koristim ni pelt ni cilindar ako radim sa low poly modelima medjutim ako radim sa med+high poly modelima, pelt maping i cilindar su mi must have jer sa flatteningom nebi zavrsio stoljcima uredjivati wireframe.

Kalhant
12-02-2009, 01:57
@Barathrum Svaka cast, ko i svaki put odlican rad :thumbs2:
A sad poduka od mene. Ni za zivu glavu nemojte koristit vistu za modeliranje (bar ne mayu). Isuse nisam mogao vjerovati koliko se bugova pojavilo, od ne funkcionalnih layera, nemogucnosti koristenja scale toola, pa sve do jedva vidljivog move toola u bilo kojem ortographic view-u.
A s mojom srecom trebalo mi je doslovno 2 i pol tjedna da promjenim windovse. Prvo sam shvatio da ih je brat posudio prijatelju, onda se taj njegov prijatelj nije javljo tjedan i pol,a kad sam napokon dobio windovse nisu radili. Zatim sam posudio windovse od frenda i skuzio da se pokvario dvd rom :cry: . Danas sam napokon instaliro windovse prek usb-a i KONACNO mogu normalno modlirat u mayi :D.
Mislim da cu u subotu dovrsit rad sa tutoriala pa postam

Barathrum
12-02-2009, 01:59
Ne znam jesi li vec mozda vidio ovaj program http://www.crazybump.com/S? Uglavnom odlican mali program koji ti moze ustedit dosta vremena. Naravno na nekim texturama ne funkcionira najbolje, ali velika vecina radi bez problema. Uglavnom radi na principu da uzmes jednu texturu tipa zid ili evo recimo na primjeru tvog zadnjeg modela mozes uzeti texturu ovih konektora, pustis program da malo odradi svoj posao i na kraju dobijes gotove normal, specular,occlusion, disp. mape. Sa strane imas slidere s koijma mozes dodatno tweakat postavke.

Meni je ovaj program pomogao dosta puta i nadam se da ce i tebi nekad bit koristan. :)

imam nesto slicno ali preslabo je bilo. puno hvala vidim da ovo radi skoro bezprijekorno. inace bih ja alphu rucno crtao sa selekcijama u ps-u ali nakon ovog enma potrebe, najbolja stvar mi je sto izbacuje spec i occ mape + norm. i mogu ti rec da nemam primjerki, malo neke stvari treba popravit ali to je svega par sekundi moje vlastite intervencije...mucho gracias :pray: :D

ngo da se cak i fejkani hdr napraviti, netrebam vise sa stalka slikati 3 iste fotke razlicitog exposura :D

Barathrum
12-02-2009, 02:26
@Barathrum Svaka cast, ko i svaki put odlican rad :thumbs2:
A sad poduka od mene. Ni za zivu glavu nemojte koristit vistu za modeliranje (bar ne mayu). Isuse nisam mogao vjerovati koliko se bugova pojavilo, od ne funkcionalnih layera, nemogucnosti koristenja scale toola, pa sve do jedva vidljivog move toola u bilo kojem ortographic view-u.
A s mojom srecom trebalo mi je doslovno 2 i pol tjedna da promjenim windovse. Prvo sam shvatio da ih je brat posudio prijatelju, onda se taj njegov prijatelj nije javljo tjedan i pol,a kad sam napokon dobio windovse nisu radili. Zatim sam posudio windovse od frenda i skuzio da se pokvario dvd rom :cry: . Danas sam napokon instaliro windovse prek usb-a i KONACNO mogu normalno modlirat u mayi :D.
Mislim da cu u subotu dovrsit rad sa tutoriala pa postam


ghm..ja to vec znam... trebao si procitat unazad 100- injak postova gdje sam gvoorio o manama viste i 3d aplikacija. pozamasan ih je broj. moja sucut sto si na vlastitoj kozi iskusio ino, i ja sam skoro dobio slom zivaca kad se prosle gdoine to meni dogodilo :D

nego eto sad znash :D

ponco1234
12-02-2009, 13:03
moj prvi model u blenderu http://img201.imageshack.us/img201/8985/ciganja2.th.png (http://img201.imageshack.us/my.php?image=ciganja2.png)Snapravljeno za 30-40 minuta

cerberi
12-02-2009, 13:40
@Barathrum Svaka cast, ko i svaki put odlican rad :thumbs2:
A sad poduka od mene. Ni za zivu glavu nemojte koristit vistu za modeliranje (bar ne mayu). Isuse nisam mogao vjerovati koliko se bugova pojavilo, od ne funkcionalnih layera, nemogucnosti koristenja scale toola, pa sve do jedva vidljivog move toola u bilo kojem ortographic view-u.
A s mojom srecom trebalo mi je doslovno 2 i pol tjedna da promjenim windovse. Prvo sam shvatio da ih je brat posudio prijatelju, onda se taj njegov prijatelj nije javljo tjedan i pol,a kad sam napokon dobio windovse nisu radili. Zatim sam posudio windovse od frenda i skuzio da se pokvario dvd rom :cry: . Danas sam napokon instaliro windovse prek usb-a i KONACNO mogu normalno modlirat u mayi :D.
Mislim da cu u subotu dovrsit rad sa tutoriala pa postam


e moram te ispraviti. neznam kako i zašto tebi se pojavljuju takvi bugovi na Mayi i Visti al meni nema ama baš nijednog. imam Vistu Ultimate x64 i Mayu 2009 x64 i sve radi perfektno

Kalhant
12-02-2009, 14:02
Ja sam koristio 32 bitnu vistu i mayu 2009 ultimate isto 32 bitnu verziju. Ne samo da su bili bugovi nego je bilo 50% sporije,a bez podesavanja boja na 16bita svi prozori u mayi bi bili cijeli sivi. Uglavnom za mene nema toga sta ce me nasilit da stavim vistu opet na komp zato sto na xpu sve radi savrseno. Od sad se drzim ovog:
If it ain’t broken, don’t fix it

Barathrum
12-02-2009, 21:49
http://img91.imageshack.us/img91/2373/ucionicawh7.jpg

sutra gotovo, jos projektor, environment i biljka+ vjesalica.

C
13-02-2009, 02:28
E, imaš PP/PM, i ako bi mi mogao poslati samo 3D model tog kućišta? :)

Barathrum
13-02-2009, 05:17
E, imaš PP/PM, i ako bi mi mogao poslati samo 3D model tog kućišta? :)

pa ok su kucista...kao i svaka druga, maticna lezi normalno, mala su, prakticna..mini-ciglice.

slat, nemogu jer to je materijal sa predavanja i nisam citao ugovor ali vjerujem kao i u svakom autorskom ugovoru o djelu stoji da pripadaju firmi...tako da jedini nacin da dodjes do cijele scene je upisati semestar :D

medjutim rend je prosjecan, vide se tockice sjena...na kraju cu postaviti jaci.

C
13-02-2009, 05:54
Mislio sam da su to velika kućišta, a ne malena. Ili si mislio na matične da malene sjedaju samo? OK je za model, htio sam samo ovako da ga vidim, samo model, crno na bijelo, ali nema veze, biti će dovoljno i ovako, samo preko slika. :D

Barathrum
13-02-2009, 15:56
Mislio sam da su to velika kućišta, a ne malena. Ili si mislio na matične da malene sjedaju samo? OK je za model, htio sam samo ovako da ga vidim, samo model, crno na bijelo, ali nema veze, biti će dovoljno i ovako, samo preko slika. :D

ma jok...to su mini tower kucista kako s ekaze. ja imam midi tower a ova su za pola manja i jos plosnatija.

cerberi
13-02-2009, 21:09
prva liga ti je predavaona, svaka čast, ne izgleda skoro nimalo kompjuterski napravljeno (98%) :wink:

Kalhant
15-02-2009, 06:01
http://i41.tinypic.com/30jr8tg.jpg
http://i39.tinypic.com/x5v5lc.jpg

Opet introduction to maya tutorial, ali ovo je novije izdanje (utvrdujem gradivo + naucio sam par novih toolova :) )
Sad sam pri kraju sa modeliranjem. Zadnji dio je dosta lose napravljen jer prvi put radim sa sculpt toolom
Sutra sam valjda gotov sa modeliranjem i krecem sa texturiranjem

Barathrum
15-02-2009, 23:23
http://fc21.deviantart.com/fs40/f/2009/046/2/3/2395f59175d1b58c2f414c372fcb8a25.jpg

gotovo jos par rendeva treba izvuc ali malo sam rpepucao render pa 7 sati cekam po rendu.


@kalhant

dobar ti je pod.


@cerberi

thx.

Kalhant
16-02-2009, 01:26
:shock: ucionica stvarno izgleda ko fotografija, svaka cast :pray: :pray:

http://i39.tinypic.com/24b4rv6.jpg

Zavrsio sa modeliranjem, ima gresaka ali sam prelijen da popravljam :D

Kalhant
18-02-2009, 01:01
http://i42.tinypic.com/2lcvalg.jpg


Gotovo.
Samo da napomenem da teksture od motora nisu moje.

Barathrum
18-02-2009, 15:42
@Kalhant

'ko ga hebe bitno da je textura :D

http://fc13.deviantart.com/fs40/f/2009/049/6/6/661cae27da4628f75772d3f1148eb0ad.jpg

zahebancija

3ds Max9 + vray (mid settings)

Kalhant
18-02-2009, 19:42
Predobro, ova biljka super izgleda. :thumbs2:
Nego za ovaj okolis koji se vidi kroz prozor si koristio wallpaper koji se dobije sa windowsima :D ?

E da pitam usput. Zanima me koliko je vray bolji od mental raya, Dali je uopce bolji. I dali je mental ray dovoljno dobar za kvalitetne rendere? Planiram se uskoro primiti tutoriala od 6 sati samo o mental rayu pa da vidim dali mi se isplati

DragonSoul
18-02-2009, 20:06
@Kalhant

'ko ga hebe bitno da je textura :D

http://fc13.deviantart.com/fs40/f/2009/049/6/6/661cae27da4628f75772d3f1148eb0ad.jpg

zahebancija

3ds Max9 + vray (mid settings)

Bolesno...
A okoliš je za 10 XD
Baš me zanima reakcija kad bi to postao na MacKorisnik ili LinuxZaSve :rotfl:

Barathrum
19-02-2009, 00:12
Predobro, ova biljka super izgleda. :thumbs2:
Nego za ovaj okolis koji se vidi kroz prozor si koristio wallpaper koji se dobije sa windowsima :D ?

E da pitam usput. Zanima me koliko je vray bolji od mental raya, Dali je uopce bolji. I dali je mental ray dovoljno dobar za kvalitetne rendere? Planiram se uskoro primiti tutoriala od 6 sati samo o mental rayu pa da vidim dali mi se isplati

pa koliko sam ja upucen vray je trenutno najkvalitetniji rend medjutim nije ni mental ray los, vidjam po netu frikovske postavke i za sam mental ali vray sa sobo donosi neke svoje alate jos osim rendera, kao vrayproxy, vray fur, vray light i slicno... vray ti nije tezak samo ima gro vise filter opcija od mentala i memorijski i procesorski je zahtjevniji.

da, ono je windows "Blis" wallpaper :D

Barathrum
19-02-2009, 00:13
@Kalhant

'ko ga hebe bitno da je textura :D

http://fc13.deviantart.com/fs40/f/2009/049/6/6/661cae27da4628f75772d3f1148eb0ad.jpg

zahebancija

3ds Max9 + vray (mid settings)

Bolesno...
A okoliš je za 10 XD
Baš me zanima reakcija kad bi to postao na MacKorisnik ili LinuxZaSve :rotfl:

pa kad budem izvukao kvalitetniji rend budem, ovo je nastalo unutar 3 sata+rend. za kvalitetniji rend tih 3 sata bi islo najvjerojatnije na 7 :D

Ghost_Rider
23-02-2009, 22:37
Evo i jedan moj rad,znam da nije nesto al za pocetak.

http://img517.imageshack.us/my.php?image=poolball.png

Kalhant
23-02-2009, 23:41
Dobro je :thumbs2: . Bitno je da se uci :D
Ja sam posve zapostavio mayu zadnjih tjedan dana, nemogu nac slobodnog vremena da zavrsim tutorial :(

Ghost_Rider
24-02-2009, 09:38
Skola je za sve kriva :P .

Barathrum
25-02-2009, 15:41
Dobro je :thumbs2: . Bitno je da se uci :D
Ja sam posve zapostavio mayu zadnjih tjedan dana, nemogu nac slobodnog vremena da zavrsim tutorial :(

ja sam sa kolegom zapoceo jedan veliki projekt pa eto i od mene tajac zadnjih dana :D

Kalhant
26-02-2009, 13:29
Nadam se da cemo vidjeti te radove, ako nisu tajna :D
Evo ja polako zavrsavam animaciju ovog motora, a nakon toga krecem sa modeliranjem androida.

Barathrum
26-02-2009, 16:52
Nadam se da cemo vidjeti te radove, ako nisu tajna :D
Evo ja polako zavrsavam animaciju ovog motora, a nakon toga krecem sa modeliranjem androida.


http://img134.imageshack.us/img134/7364/98315962.jpg

pa nisu..neki dan sam zavrsio sketch po kojem cu raditi i jucer poceo...kolega je sastavio cijelu ideju i scenarij i on ce crtati texture posto se vec time dugo godina bavi a i profic je... isto ce mi skicirati skulpture i slicno ja cu ih modelirati...na meni je kompozicija, modeliranje, anwraping i animacija...montazhu smo se dogovorili da cemo zajedno...tak da za sad ovo, a za sljedeci updejt budete cekali, nadam se da ce vam se isplatiti :)

sto se tice ovih bipeda ja sma malo staromodan, tako sam modelirao levele za UT i quake 2 kad sam pravio mape, cisto sto mi biped odredjuje da ne pretjeram sa mjerama, pa tako ne dobivam case velike ko pola lika, uglavnom... realizam nista drugo, jer sve prilagodjavam liku, u ut editoru i u quake 2 sam koristio mislim da se zvao objekat "doll"- lutka.

ako nadjemo iskusnog c++ programera mozda se sve slije u mini igru ali otom potom. to nam je plan nakon svih planova ako bude bit ce...

pishem za par dana opet. :wink:

Ghost_Rider
27-02-2009, 00:27
ljudi koji je najbolji Vray za 3ds max 7,treba mi hitno vray jer radim mnogo svjetala.Pls help

ponco1234
27-02-2009, 18:07
Moja nova 2 rada prvi je stolica a drugi pogadajte tak da znam jesam li dobro izmodelirao.Sada koristim 3d studio max 7
http://img7.imageshack.us/img7/2540/asdas.th.png (http://img7.imageshack.us/my.php?image=asdas.png)
http://img9.imageshack.us/img9/6663/sotona.th.png (http://img9.imageshack.us/my.php?image=sotona.png)

Ghost_Rider
27-02-2009, 19:17
Odlicni su,samo ima jedna greska u one lopte dlakave :D .Trebao si dernuti TurboSmooth jer,kada stavis samo MeshSmoot onda se vide poligoni,a sa TurboSmooth-om nece se viditi.

Kalhant
27-02-2009, 21:49
:? Pa ja uopce ne vidim poligone.
@Cerberi Prvo na sta me je podsjetilo su one gumene lopte napunjene s vodom nesto kao ovo ali s vecim siljcima i bez ovih rupa http://www.pet-shop.ba/site/components/ ... 9b5b65.jpg (http://www.pet-shop.ba/site/components/com_virtuemart/shop_image/product/ad81107df7fc05688df9bdb3819b5b65.jpg)

@Barathrum
Svaka cast na trudu tebi i kolegi. Imam osjecaj da ce biti carski i jedva cekam sljedeci update.

Barathrum
28-02-2009, 00:18
Odlicni su,samo ima jedna greska u one lopte dlakave :D .Trebao si dernuti TurboSmooth jer,kada stavis samo MeshSmoot onda se vide poligoni,a sa TurboSmooth-om nece se viditi.

kako se nece vidjeti poligoni kada je objekt nacinjen od poligona?! :rotfl:
ne trebao je upotrijebiti hair&fur modifajer ako zeli dlake :rotfl:

Barathrum
28-02-2009, 00:23
dosadno mi...eto necu vise postat stvarno...da se vidi kojim stilom radim i tuti fruti...iduci ponedjeljak postam proces dalje.

http://img5.imageshack.us/img5/1364/81737210.jpg

Kalhant
28-02-2009, 01:25
Pa cek jel mi gledamo iste slike ili sam ja corav :rotfl:
@Ghost Ja stvarno ne vidim nigdje dlake, a i cini mi se sasvim dovoljno smoothano.
@Barathrum vidim da lijepo napredujete :thumbs2:

ponco1234
28-02-2009, 07:33
tu ni nebi trebale ici dlake to je trebo ispast nekaki virus ali hebiga moram jos vjezbat:D

Barathrum
28-02-2009, 10:36
tu ni nebi trebale ici dlake to je trebo ispast nekaki virus ali hebiga moram jos vjezbat:D

lol..onda radish "antenice" i koristis greeble, jer virusi imaju iglice rasporedjene kao u koprive.

Ghost_Rider
28-02-2009, 12:42
Pa nisam mislio na dlakavi virus :D ,valjda vidite na kraju recenice smajlic :pray: .To je bila samo sala.

Trebao si virus staviti zelene boje izgledace uvjerljivo. :yuck:

Edit: Kad malo bolje pogledam sliku to ne lici na virus,vidicete da okolo nema bodlji vec samo ispred,a virus izgleda skroz bodljikast :? .

Ghost_Rider
28-02-2009, 20:16
evo jos jednog mog rada,nadam se da je dobar.

http://img15.imageshack.us/my.php?image=tenisball.jpg

Derno sam TurboSmooth na 3-cu razinu,izgleda mnogo bolje sa vise smootha.

Kalhant
01-03-2009, 01:00
Dobar rad. :thumbs2:
Samo jedno pitanje poprilicno sam siguran da znam odgovor, ali da mi netko potvrdi ili me eventualno ispravi.
Znaci ako stavljamo veci smooth, automatski dobivamo vise poligona po modelu sto znaci duzi rend, zar ne?
Nekako ne volim pretjerivat u smoothu.
Pa evo ako mi moze netko potvrdit da veci smooth= duzi rend.

Barathrum
01-03-2009, 02:40
Dobar rad. :thumbs2:
Samo jedno pitanje poprilicno sam siguran da znam odgovor, ali da mi netko potvrdi ili me eventualno ispravi.
Znaci ako stavljamo veci smooth, automatski dobivamo vise poligona po modelu sto znaci duzi rend, zar ne?
Nekako ne volim pretjerivat u smoothu.
Pa evo ako mi moze netko potvrdit da veci smooth= duzi rend.

kolapsiraj modify leyere pa ces vidjeti.... drugo, smooth ne dodaje poligone, medjutim ti koristis meshsmooth ili turbosmooth koji djele vece poligone na nekoliko manjih. normalno da je duzhi rend, i kad josh dodash displc. i bump + refl. gloss. mape + textura = 5x duzi rend.

Kalhant
01-03-2009, 14:45
Hvala na pojasnjenju barathrum

http://i41.tinypic.com/2wbuon5.jpg


Novi tutorial. Cartoon stil mislim da se kuzi sta je. :P
Osnovni model zavrsen, krecem sa detaljima

Ghost_Rider
01-03-2009, 15:20
dobar ti je rad,al samo sta je to :? .

C
01-03-2009, 16:08
Glava nekog psića. :D

Ghost_Rider
01-03-2009, 16:31
Glava nekog psića. :D

Vise mi lici na Pacova :D .

C
01-03-2009, 16:53
Ma kao Šiljo, onaj pas...
http://clipart.magicpeople.org/files/disney_dog.gif
http://i22.tinypic.com/wwdtv7.gif
E pa njegova glava. :D

cerberi
01-03-2009, 16:59
skoro si pogodio pravi oblik. mislim, nemoj me krivo shvatiti, dobro izgleda, samo napravi njušku malo veću/širu. tak bi ja napravio :)

Kalhant
01-03-2009, 18:05
:rotfl: a mozda nesto tipa ovo
http://www.skylercgull.com/images/Cartoon_Characters_22.gif
Mah nema repa niti oblikovan zadnji dio pa niste skuzili :P . Postam napredak kad dodam par detalja

Barathrum
01-03-2009, 18:30
Hvala na pojasnjenju barathrum

http://i41.tinypic.com/2wbuon5.jpg


Novi tutorial. Cartoon stil mislim da se kuzi sta je. :P
Osnovni model zavrsen, krecem sa detaljima

greske oko kapaka... posveti se ti prvo proucavanju low-poly-a, napraviti high poli moze svatko tko zna osnove.

Kalhant
01-03-2009, 19:53
Te crte na kapcima su namjerno ostavljene. reko je lik na tutorialu da je tako cool :D

Barathrum
01-03-2009, 22:12
Te crte na kapcima su namjerno ostavljene. reko je lik na tutorialu da je tako cool :D

nemislim na crte..vec su kapci tojest oci odbojene od glave... i za vraga vishe ne ucite po tutorima for god sake trebat ce vam godine da shvatite samo osnovne funkcije programa i sto je rpavilno a sto nerpavilno. evo par zadataka za pocetnike koje sam ja svojim polaznicima davao u pocetku i jos tu i tamo ih stresem ponekad cisto da vidim koliko brzo ce sad to napravit, sa tim da im dajem sve slozenije i slozenije, ali na kraju se sve sastoji od primjene i ponavljanja.

zadatak 1. nacrtaj kocku

zadatak 2. dupliciraj kocku (ne klonirati vec duplicirati)

zadatak 3. prebacit obje kocke u editable poly

zadatak 4. spojiti dva objekta u jedan

zadatak 5. zatvoriti objekat

trebaju ti zadaci ne tutori... ja sam u svom zivotu samo 4 tutora napravio u 3ds maxu.
i to su svi najcesce vezani za nove modifikatore cisto da vidim smisao njihovih primjena. cijelo modeliranje se sastoji od beskonacno pristupa i logici. i prvenstveno tomu tutori trebaju sluziti, nikako ih uzimat zdravo za gotovo kao nekakvi dio ucenja jer se kroz tutore nista ne objasnjava pa cak ni alati ni njihova primjena, samo radis "'ladno" po koracima. al sad kad si poceo, zavrsi lika, medjutim kapke spoji sa čelom. :D

Ghost_Rider
01-03-2009, 22:22
Te crte na kapcima su namjerno ostavljene. reko je lik na tutorialu da je tako cool :D

nemislim na crte..vec su kapci tojest oci odbojene od glave... i za vraga vishe ne ucite po tutorima for god sake trebat ce vam godine da shvatite samo osnovne funkcije programa i sto je rpavilno a sto nerpavilno. evo par zadataka za pocetnike koje sam ja svojim polaznicima davao u pocetku i jos tu i tamo ih stresem ponekad cisto da vidim koliko brzo ce sad to napravit, sa tim da im dajem sve slozenije i slozenije, ali na kraju se sve sastoji od primjene i ponavljanja.

zadatak 1. nacrtaj kocku

zadatak 2. dupliciraj kocku (ne klonirati vec duplicirati)

zadatak 3. prebacit obje kocke u editable poly

zadatak 4. spojiti dva objekta u jedan

zadatak 5. zatvoriti objekat

trebaju ti zadaci ne tutori... ja sam u svom zivotu samo 4 tutora napravio u 3ds maxu.
i to su svi najcesce vezani za nove modifikatore cisto da vidim smisao njihovih primjena. cijelo modeliranje se sastoji od beskonacno pristupa i logici. i prvenstveno tomu tutori trebaju sluziti, nikako ih uzimat zdravo za gotovo kao nekakvi dio ucenja jer se kroz tutore nista ne objasnjava pa cak ni alati ni njihova primjena, samo radis "'ladno" po koracima. al sad kad si poceo, zavrsi lika, medjutim kapke spoji sa čelom. :D

Nebi volio da me ti ucis 3d max :( .ccccc jadni tvoji ucenici :yuck: .

Kalhant
01-03-2009, 22:36
http://i44.tinypic.com/b97msx.jpg

Mozes mi samo pojasnit kako mislis odvojeni i di da ih spojim. Kapci su radeni wedge face toolom pa su takvi kakvi jesu.
Ovi rubovi lijevo na nosu su takvi zato sto se radi o polovici lika. Nisam spremio nakon merganja druge polovice

C
01-03-2009, 23:39
Te crte na kapcima su namjerno ostavljene. reko je lik na tutorialu da je tako cool :D

nemislim na crte..vec su kapci tojest oci odbojene od glave... i za vraga vishe ne ucite po tutorima for god sake trebat ce vam godine da shvatite samo osnovne funkcije programa i sto je rpavilno a sto nerpavilno. evo par zadataka za pocetnike koje sam ja svojim polaznicima davao u pocetku i jos tu i tamo ih stresem ponekad cisto da vidim koliko brzo ce sad to napravit, sa tim da im dajem sve slozenije i slozenije, ali na kraju se sve sastoji od primjene i ponavljanja.

zadatak 1. nacrtaj kocku

zadatak 2. dupliciraj kocku (ne klonirati vec duplicirati)

zadatak 3. prebacit obje kocke u editable poly

zadatak 4. spojiti dva objekta u jedan

zadatak 5. zatvoriti objekat

trebaju ti zadaci ne tutori... ja sam u svom zivotu samo 4 tutora napravio u 3ds maxu.
i to su svi najcesce vezani za nove modifikatore cisto da vidim smisao njihovih primjena. cijelo modeliranje se sastoji od beskonacno pristupa i logici. i prvenstveno tomu tutori trebaju sluziti, nikako ih uzimat zdravo za gotovo kao nekakvi dio ucenja jer se kroz tutore nista ne objasnjava pa cak ni alati ni njihova primjena, samo radis "'ladno" po koracima. al sad kad si poceo, zavrsi lika, medjutim kapke spoji sa čelom. :D
Znam sve te zadatke u 3DSM-u. :D :D
Jedino, ovo pod 4., dali misliš dva modela, tj. dvije kocke u ovom slučaju spojiti u jedan model (npr. sjeku se) ili misliš grupirati kao da su jedno? Jer, ovo prvo što sam spomenuo ne znam, ali znam da se može nekako, pa mi samo reci kako i gdje šta trebam.
Znači situacija je, npr. dvije kugle i sjeku se, jedna ulazu u drugu, i znači trebam ih spojiti u jedan model, što bi značilo da ono što se sječe briše, a dužine/točke sjecišta nastaju i tako tvre jedan model u kojem nema ništa da se sječe.
Pošto ne znam kako bi ti objasnio, evo ovo sam sada manualno napravio, samo da skužiš šta tražim.
http://xs537.xs.to/xs537/09090/1612.png
http://xs537.xs.to/xs537/09090/2229.png

No to nije sve! :D
Zanima me i kako napraviti, na sličnu foru, samo primjerice, ista ja fora, dvije kugle se sjeku, ali da jedna ostaje okrugla, a druga da dobije udubinu po kojoj ova što ostaje okrugla izgledu i sjecištu. Znači, spojim dvije kugle, nešto uradim, to mi ti rečeš šta, i ova prva kugla ostane kakva je i bila, a druga dobije udubinu po kojoj se sjeku, i kada od nje udaljim primjerice ovu normalnu (prvu) kuglu, na ovoj drugoj ostaje rupa udubljena točno onako kako se sjekla ova prva kugla s tom drugom. Znaš na šta i kako mislim?

cerberi
02-03-2009, 10:34
da i ja znam te zadatke riješiti. sa tim sam se zahebavao prije nekih mj. dana.

istina je Barathurm da je najbolje sam učiti, isprobavati itd. ali ima nekih dobrih tutova kao što je Digital Tutors(ja učim preko toga 3dsmax). al ne idem na foru da pratim i radim šta on radi. prvo pogledam cijeli tut koji traje nekih 5-7 sati i slušam šta govori o alatima, a govori puno i objašnjava te daje primjera puno. nakon toga probavam sam napraviti nešto od toga ili neki drugi model koristeći ono što sam nadam se naučio iz tut-a

jer da ja sad ne radim po tut-ovima ne bih mogao drukčije naučiti alate, a ipak moram biti dobar u Max-u prije nego krenem na taj tvoj tečaj.


ima dobrih tutova ali tutovi se ne smiju slijepo slušati i raditi ta foru "pogledam 2min, pauza, napravim šta je on napravio..." tako se sve zaboravi brzo. recimo ja sad gledam taj neki tut o modeliranju interijera, i kad to pogledam probat ću napraviti neku sobu iz moje kuće il nešto tako, ne ono iz tut-a


@Kalhant - svaka čast na trudu, al nema svrhe postati radove iz tuta :P probaj nešt svoje napraviti, bilo šta. viš ja sam postao rad termopeći :), al je moj :P

Kalhant
02-03-2009, 11:20
Istina je sto se tice, ovog sljepog pracenja, ali mislim da se neisplati pogledat 7 sati tutoriala pa onda ici radit, zato sto ces kroz tih 7 sati vidjet toliko alata da ces one prve pozaboravljat. Ja recimo tutoriale radim tako da prvo pogledam jednu lekciju, a zatim ju napravim sam. Kad sam gotov pogledam jos jednom i provjerim di sam napravio pogresku.
Mislim da se ovako puno vise upamti jer rascjepkas cijeli tut i vidis neki alat u akciji par puta.
A opet kad bi sad iso raditi ko ti tesko da bi uspio pogledat 7 sati u komadu. Imo bi vremena za 3 sata max, a ako bi u tih 3 sata samo gledo do sljedeceg puta bi pol zaboravio.
Sve u svemu svatko ima svoj nacin ucenja.
Imam i ja svoj rad ovdje (gitara), a sto se tice radova sa tuta necu ih onda vise postat.
Trebat cu sad par tjedana da zavrsim jos 2 tuta o modeliranju pa krecem radit svoje radove. Kad napravim neki svoj postam.

Barathrum
02-03-2009, 12:07
Te crte na kapcima su namjerno ostavljene. reko je lik na tutorialu da je tako cool :D

nemislim na crte..vec su kapci tojest oci odbojene od glave... i za vraga vishe ne ucite po tutorima for god sake trebat ce vam godine da shvatite samo osnovne funkcije programa i sto je rpavilno a sto nerpavilno. evo par zadataka za pocetnike koje sam ja svojim polaznicima davao u pocetku i jos tu i tamo ih stresem ponekad cisto da vidim koliko brzo ce sad to napravit, sa tim da im dajem sve slozenije i slozenije, ali na kraju se sve sastoji od primjene i ponavljanja.

zadatak 1. nacrtaj kocku

zadatak 2. dupliciraj kocku (ne klonirati vec duplicirati)

zadatak 3. prebacit obje kocke u editable poly

zadatak 4. spojiti dva objekta u jedan

zadatak 5. zatvoriti objekat

trebaju ti zadaci ne tutori... ja sam u svom zivotu samo 4 tutora napravio u 3ds maxu.
i to su svi najcesce vezani za nove modifikatore cisto da vidim smisao njihovih primjena. cijelo modeliranje se sastoji od beskonacno pristupa i logici. i prvenstveno tomu tutori trebaju sluziti, nikako ih uzimat zdravo za gotovo kao nekakvi dio ucenja jer se kroz tutore nista ne objasnjava pa cak ni alati ni njihova primjena, samo radis "'ladno" po koracima. al sad kad si poceo, zavrsi lika, medjutim kapke spoji sa čelom. :D

evo sam cu na brzinu odgovoriti koji svi alati se ovdje koriste da sad ne odgovaram na sve postovo..slazem se sa svime...sto se tice psa, ribe ili cega vec nisam ni mislio da je zavrsen ali kapke do pola spoji sa glavom tako da ne dobijes ove izbocine na kapcima. nije stvar samo mdoelirati vec i popravljati greske i gledati kako bi to ispalo u animaciji tako da treba dosta toga sagledati u samom startu, medjutim bolje da pocnes u smaom startu tako razmisljati i steknes rutinu.

1. create - standard primtives - box
2. oznaciti objekat - shift + lijevi povlak miša
3. modify - desna tipka misha na naziv objekta - editable poly, ili izabrati edit poly iz modifajer stacka i kolapsirati sve
4. udaljiti oba objekta dovoljno jedan od drugoga i primjeniti alat "attach", bilo preko čekera ili buttona svejedno je.
5. zatvoriti objekat se moze samo na jedan nacin medjutim ima vise tehnika, posto je ovo prva lekcija ka uvodu u max nakon objasnjavanja i teorije...: izbrisu se 1 poligon sa svake kocke koje cine sada jedan objekat, poligoni moraju iliti bolje receno fejsovi moraju biti jedan nasuprot drugom objektu zatim pod vertex opcijama koristiti alat i to iskljucivo "target weld".

lekcija gotova... sto se tice da netko nebi volio da ga ucim...misljenja su podvojena, sastavio sam svoj nacin predavanja i nakon 30 sata polaznici su vec poceli raditi vlastite skulpture za interijere, interijere u globalu, nekakve hight tech hodnike tipa doom i quake sa razbacanim resetkama i plinskim crijevima po podu..etc etc... znaci vjerujem da ovakav nacin ucenja strahotivo ubrzava i pomaze ljudima da brze shvate samu funckiju alata, isto tako vjerujem da im tutori nece biti prijeko potrebni jer onaj tko shvati okruzje u kojem radi ostaje mu samo slijediti prezentaciju modifajera ili plug-ina a to pak makar se u obliku tutora tice... prije ce im biti dovoljan samo "making of" nego tutori... a making of nema veze sa tutorima jer je samo skupina nabacanih rendera bez price o tome koji su alati radjeni vec se samo objasnjava tehnika. cisto sto si sam uprozorujes alate po nekom smislu,a koliko improvizacija se da napravit...nema im broja.

sto se tice pasa, za pocetak je ok, ali kao sto rekoh, spoji kapke sa čelom a ako se radi o ribi onda treba popraviti geometriju cijelu i korstenje turbosmootha ili meshs... nemas potrebe u pocetak za time, pokusaj vjezbat na low polyu i samo obicnom smoothu, tako ces uvidjeti gdje radis greske i gdje ti se poligoni zabijaju jedni u drugi.
inace ribu si najbre mogao dobiti da ju nacrtas vektorima, tojest splajnom. riba gotova texturirana u sat do dva vremena.

Barathrum
02-03-2009, 12:14
No to nije sve! :D
Zanima me i kako napraviti, na sličnu foru, samo primjerice, ista ja fora, dvije kugle se sjeku, ali da jedna ostaje okrugla, a druga da dobije udubinu po kojoj ova što ostaje okrugla izgledu i sjecištu. Znači, spojim dvije kugle, nešto uradim, to mi ti rečeš šta, i ova prva kugla ostane kakva je i bila, a druga dobije udubinu po kojoj se sjeku, i kada od nje udaljim primjerice ovu normalnu (prvu) kuglu, na ovoj drugoj ostaje rupa udubljena točno onako kako se sjekla ova prva kugla s tom drugom. Znaš na šta i kako mislim?

znam... proboolean se zove alat nalazi se pod create - compound objects

cerberi
02-03-2009, 12:29
Istina je sto se tice, ovog sljepog pracenja, ali mislim da se neisplati pogledat 7 sati tutoriala pa onda ici radit, zato sto ces kroz tih 7 sati vidjet toliko alata da ces one prve pozaboravljat. Ja recimo tutoriale radim tako da prvo pogledam jednu lekciju, a zatim ju napravim sam. Kad sam gotov pogledam jos jednom i provjerim di sam napravio pogresku.
Mislim da se ovako puno vise upamti jer rascjepkas cijeli tut i vidis neki alat u akciji par puta.
A opet kad bi sad iso raditi ko ti tesko da bi uspio pogledat 7 sati u komadu. Imo bi vremena za 3 sata max, a ako bi u tih 3 sata samo gledo do sljedeceg puta bi pol zaboravio.
Sve u svemu svatko ima svoj nacin ucenja.
Imam i ja svoj rad ovdje (gitara), a sto se tice radova sa tuta necu ih onda vise postat.
Trebat cu sad par tjedana da zavrsim jos 2 tuta o modeliranju pa krecem radit svoje radove. Kad napravim neki svoj postam.


:) ma negledam ja u komadu to...ni slučajno. ono što sam htio reći je to da prvo pogledaš tutorial, nekoliko lekcija, a onda kad želiš probati napraviti nešto sa time što si naučio iz tih dosadašnjih lekcija da odeš u Max i napraviš nešto svoje, ne to što rade na tut-u. puno brže ćeš naučiti

Kalhant
05-03-2009, 12:38
Evo bilo mi je jucer dosadno, pa sam iso malo radit low poly kako je barathrum reko
Teksture su dosta lose, ali posto sam totalni pocetnik sa njima zadovoljan sam
http://www.imagesforme.com/out.php/t384411_renderi.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/384411_renderi.jpg)
http://www.imagesforme.com/out.php/t384410_renderip.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/384410_renderip.jpg)
http://www.imagesforme.com/out.php/t384409_renderipsnps.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/384409_renderipsnps.jpg)

Neznam dali je greska na straznjoj strani kod rupe koja predstavlja neku kameru. Nisam imo ideju kako da napravim pa sam napravio extrude, scaleo, namjestio tamo di je kamera opet extrude prema unutra da dobijem rupu.

Ghost_Rider
05-03-2009, 12:50
oooo odlicno je to,texture bar meni pasu,super :thumbs2:

Barathrum
05-03-2009, 18:07
Evo bilo mi je jucer dosadno, pa sam iso malo radit low poly kako je barathrum reko
Teksture su dosta lose, ali posto sam totalni pocetnik sa njima zadovoljan sam
http://www.imagesforme.com/out.php/t384411_renderi.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/384411_renderi.jpg)
http://www.imagesforme.com/out.php/t384410_renderip.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/384410_renderip.jpg)
http://www.imagesforme.com/out.php/t384409_renderipsnps.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/384409_renderipsnps.jpg)

Neznam dali je greska na straznjoj strani kod rupe koja predstavlja neku kameru. Nisam imo ideju kako da napravim pa sam napravio extrude, scaleo, namjestio tamo di je kamera opet extrude prema unutra da dobijem rupu.

sad samo po ik chain ili po krivulji animiraj objekat, npravi neku fency reklamu tipa vip ili t-com koje su uber jednostavne i komotno mozes pocet raditi, ponudi im 50% nizu cijenu pa nek se dizajnerski studiji hvataju za glavu - uostalom tako ja radim. :rotfl:

fps_gamer
05-03-2009, 19:47
i jesi kupili koju? :)

Kalhant
05-03-2009, 20:03
@Barathrum :rotfl: . "Samo" jos trebam licencu od maye :P , a dok to nemam nastavljam vjezbat da radovi dosegnu neku kvalitetniju razinu :D

Ghost_Rider
05-03-2009, 20:40
jel se stvarno mmoze zaraditi lova na takav jednostavan nacin :o ,koliko bi primjer bio jedna dobra animacija 10/20 Evra.

Barathrum
05-03-2009, 21:04
i jesi kupili koju? :)

neradim ja te gluposti... ja kradem ovima sto modeliraju za nekretnine, veca lova je u pitanju a na onu reklamicu ak azradish 2500-3000 kn svaka cast, po interijeru zgrmis od ovisi kakvom od 2000 do 8000 kn ili exterijeru. a potraznja je veca a jedan interijer mozes izmodelirati unutar 8 sati. radim 2 tjedna odprilike a ostala 2 tjedna svrljam po vani, jer u tih dva tjedna si zaradim dovoljno pa i vise nego neki zarade u mjesec dana. to mi je i bit posla, pola mjeseca radit pola odmarat, citat, planinarit i slicno. zadnjih 2 godine stima sve kako ce biti dalje vidjet cemo. zato i izbjegavam posove na prijavu jer me se neplaca dovoljno a kao samostalni dizajner zaradim vishe nego me plate u nekoj firmi.

Barathrum
05-03-2009, 21:05
@Barathrum :rotfl: . "Samo" jos trebam licencu od maye :P , a dok to nemam nastavljam vjezbat da radovi dosegnu neku kvalitetniju razinu :D

lol ti mislis da ovi sto rad reklame imaju licencu? huhu...nadajmo se. :rotfl:

Ghost_Rider
05-03-2009, 21:32
jbt cojce ti si legenda :o 2500 kunica za samo 2 tjedna :pray: :pray: :pray: .

DragonSoul
05-03-2009, 21:41
Evo bilo mi je jucer dosadno, pa sam iso malo radit low poly kako je barathrum reko
Teksture su dosta lose, ali posto sam totalni pocetnik sa njima zadovoljan sam
http://www.imagesforme.com/out.php/t384411_renderi.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/384411_renderi.jpg)
http://www.imagesforme.com/out.php/t384410_renderip.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/384410_renderip.jpg)
http://www.imagesforme.com/out.php/t384409_renderipsnps.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/384409_renderipsnps.jpg)

Neznam dali je greska na straznjoj strani kod rupe koja predstavlja neku kameru. Nisam imo ideju kako da napravim pa sam napravio extrude, scaleo, namjestio tamo di je kamera opet extrude prema unutra da dobijem rupu.

Kao netko tko je dobro upoznat s tim uređajem (lol) imam nekoliko prijedloga.
Zašto je onaj gumb kao izbočeni kvadratić? Taj gumb je kružno udubljen. iPhone 3G (kojeg si radio) ti je malo zaboljen iza. Ovo ostalo nisam gledao detaljnije, ali to upada u oko.

Kalhant
05-03-2009, 22:01
Da, za kvadratic znam da upada u oko, ali je bilo oko 2 ujutro dok sam to radio pa sam bio prelijen da idem u detalje, sto se tice zaobljenosti razlog ko i prije, a i nisam planiro radit render sa strane pa sam zaobiso i to. Sve u svemu ovo je radeno iz ciste dosade, pa kada cu imat malo vise vremena mozda sredim jos tih par detalja. :)

Barathrum
06-03-2009, 16:19
Da, za kvadratic znam da upada u oko, ali je bilo oko 2 ujutro dok sam to radio pa sam bio prelijen da idem u detalje, sto se tice zaobljenosti razlog ko i prije, a i nisam planiro radit render sa strane pa sam zaobiso i to. Sve u svemu ovo je radeno iz ciste dosade, pa kada cu imat malo vise vremena mozda sredim jos tih par detalja. :)

textura+normale+bump+displ..ne trebas nikakve detalje modelirati.
ovim putemse jos jednom zahvaljujem force-u za crazybump :D

Barathrum
06-03-2009, 16:24
jbt cojce ti si legenda :o 2500 kunica za samo 2 tjedna :pray: :pray: :pray: .

ne bas uvijek, nekad bude 500 kn u 2 tjedna a nekad 10 000.
mislim prestanite gledat na hrvatsku, nasi pslodavci misle da za modeliranje trebas tjedan dana, sami su i neobrazovani u tom segmentu isto tako neznaju da jedan interijer ili exterijer moze se izmodelirati unutar 4 sata, i svi misle da je to toliko skupo da glava boli.
moj zadnji rad eto je bio za nekog lika iz detroita, prodaje kucu pa je htio prezentaciju u 3d-u prostorija i osvjetljenja. posao od 6 sati = 600 dolara. a kod nas eto fotografija jos uvijek je najveci napredak. imate masu portala za freelancere pa si prosvrljajte netom medjutim kolega jos vise zaradi na konceptima za gaming industriju i stripove.

Ghost_Rider
06-03-2009, 18:52
bili proslo sta ako bi svoje objekte prodavao preko maxove stranice,kao sto oni neke naprave pa prodaju,javite brzo.


BTW: Dal se sa otakvim radom moze ziviti normalno,da netrazim novac od starog.

Barathrum
10-03-2009, 14:48
bili proslo sta ako bi svoje objekte prodavao preko maxove stranice,kao sto oni neke naprave pa prodaju,javite brzo.


BTW: Dal se sa otakvim radom moze ziviti normalno,da netrazim novac od starog.

preko maxove mozes samo ako si platio 3ds max koji dodje kojih 33 000 kn. mozes na drugim sajtovima ali sumnjam da ces bas zivjeti od toga, neki pristoji honorar ok...ali nista sa cime bih izdurao mjesec, bar ja nisam nista tako dobio, a cuj mozda ima netko tko moze. vidi pa javi...

Ghost_Rider
10-03-2009, 16:17
bili proslo sta ako bi svoje objekte prodavao preko maxove stranice,kao sto oni neke naprave pa prodaju,javite brzo.


BTW: Dal se sa otakvim radom moze ziviti normalno,da netrazim novac od starog.

preko maxove mozes samo ako si platio 3ds max koji dodje kojih 33 000 kn. mozes na drugim sajtovima ali sumnjam da ces bas zivjeti od toga, neki pristoji honorar ok...ali nista sa cime bih izdurao mjesec, bar ja nisam nista tako dobio, a cuj mozda ima netko tko moze. vidi pa javi...

pa i nemislim bas ziviti kao kralj sa toliko novca,mislio sam da kupujem neke stvari makar jednom u mjescu 500 cuna dovoljno za novi instrument u kuci :D .

Ghost_Rider
10-03-2009, 16:26
[quote="Ghost_Rider":8z073d4a]bili proslo sta ako bi svoje objekte prodavao preko maxove stranice,kao sto oni neke naprave pa prodaju,javite brzo.


BTW: Dal se sa otakvim radom moze ziviti normalno,da netrazim novac od starog.

preko maxove mozes samo ako si platio 3ds max koji dodje kojih 33 000 kn. mozes na drugim sajtovima ali sumnjam da ces bas zivjeti od toga, neki pristoji honorar ok...ali nista sa cime bih izdurao mjesec, bar ja nisam nista tako dobio, a cuj mozda ima netko tko moze. vidi pa javi...

pa i nemislim bas ziviti kao kralj sa toliko novca,mislio sam da kupujem neke stvari makar jednom u mjescu 500 cuna dovoljno za novi instrument u kuci :D .[/quote:8z073d4a]

BTW: Evo ti stranica gdje imas prodavati modele,kada neko kupi od tebe model 40% ide stranici a ostalo tebi od prodatog modela.

http://www.turbosquid.com/

Barathrum
11-03-2009, 13:14
znam..imam na stranicama i svoje modele.

zahebancija

http://fc56.deviantart.com/fs45/f/2009/070/a/c/ac066eb9988ab26448e0609e29213b53.jpg

ponco1234
11-03-2009, 19:57
to je najcistija kava koju sam vidio :rotfl:

Ghost_Rider
11-03-2009, 22:11
zato ja i nepijem kahvu,izrasce mi drvo iz usta. :pray:

coyote
12-03-2009, 09:26
@barathrum,

U nekom od prethodnih postova si rekao da si zaradio neke novce od Amera za 3d model kuće.
Zanima me kako izvedeš naplatu?
Ček, wire transfer ili western union možda, ili nešto treće?

Barathrum
12-03-2009, 10:20
@barathrum,

U nekom od prethodnih postova si rekao da si zaradio neke novce od Amera za 3d model kuće.
Zanima me kako izvedeš naplatu?
Ček, wire transfer ili western union možda, ili nešto treće?

iliti bank transfer na devizni racun ili chekom, za chek ako ides preko negdje 7-10 dana cekas.

coyote
12-03-2009, 19:00
iliti bank transfer na devizni racun ili chekom, za chek ako ides preko negdje 7-10 dana cekas.

Hvala na odgovoru! :wink:

Imaš li otvoren poslovni devizni račun u banci?

Koliko znam, PBZ više ne dozvoljava primanje novca iz inozemstva na običan devizni račun.
Ne znam za druge banke...

Inače, naplata iz inozemstva nije igrarija! Za naplate iz inozemstva se mora voditi tzv. "devizna knjiga izvoza". Također, za svaku naplatu iz inozemstva mora se banci javiti točnu šifru naplate. Po tome HNB zna statistički koliko je koja djelatnost zaradila od izvoza.
Kod naplate na poslovni devizni račun banka je dužna u roku od jednog dana faksirati obavijest o naplati na kojoj se vidi iznos i šifra naplate. Šifru naplate oni sami stave prema djelatnosti koju si prijavio kod porezne, no ako ta šifra nije točna onda im moraš što prije faksirati zahtjev za promjenu šifre naplate.

Ne bih htio plašiti, ali kazne za prekršaje u deviznom poslovanju su ogromne. Kreću od minimalno 30.000 kuna. Za neke prekršaje kreću i od 70.000 kuna!
Prije neku godinu je nahebao GONG. (http://www.gong.hr)
Primili su neku dobrotvornu uplatu u devizama u kešu i umjesto da taj novac polože na poslovni devizni račun promijenili su ga i položili na kunski žiro. Za to i nekoliko pogrešnih "šifri naplate" koje su im naknadno pronašli u reviziji, platili su 30 i nešto tisuća kuna kazne! Bilo u dnevniku svojedobno...

Btw, nisam siguran, ali mislim da si i Americi dužan porez ako izvršiš uslugu Amerikancu.
S obzirom da Hrvatska još uvijek nije potpisala ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, za svaku uslugu koju izvršiš Amerikancu ili američkoj firmi dužan si uplatiti 30% od naplaćenog iznosa američkoj poreznoj upravi. Tehnički to bi trebao uplatiti isplatitelj.
Ludo, ha!?!
Doduše, nije to ništa novo. I stranac koji izvrši uslugu Hrvatu ili hrvatskoj firmi mora platiti hrvatskoj 30% poreza ako države nemaju ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Mislim da je kod nas je ispravan postupak da isplatitelj otvori porezni broj za stranca obračuna i uplati porez u njegovo ime te mu pošalje potvrdu o plaćenom porezu u Hrvatskoj.

Barathrum
13-03-2009, 00:42
iliti bank transfer na devizni racun ili chekom, za chek ako ides preko negdje 7-10 dana cekas.

Hvala na odgovoru! :wink:

Imaš li otvoren poslovni devizni račun u banci?

Koliko znam, PBZ više ne dozvoljava primanje novca iz inozemstva na običan devizni račun.
Ne znam za druge banke...

Inače, naplata iz inozemstva nije igrarija! Za naplate iz inozemstva se mora voditi tzv. "devizna knjiga izvoza". Također, za svaku naplatu iz inozemstva mora se banci javiti točnu šifru naplate. Po tome HNB zna statistički koliko je koja djelatnost zaradila od izvoza.
Kod naplate na poslovni devizni račun banka je dužna u roku od jednog dana faksirati obavijest o naplati na kojoj se vidi iznos i šifra naplate. Šifru naplate oni sami stave prema djelatnosti koju si prijavio kod porezne, no ako ta šifra nije točna onda im moraš što prije faksirati zahtjev za promjenu šifre naplate.

Ne bih htio plašiti, ali kazne za prekršaje u deviznom poslovanju su ogromne. Kreću od minimalno 30.000 kuna. Za neke prekršaje kreću i od 70.000 kuna!
Prije neku godinu je nahebao GONG. (http://www.gong.hr)
Primili su neku dobrotvornu uplatu u devizama u kešu i umjesto da taj novac polože na poslovni devizni račun promijenili su ga i položili na kunski žiro. Za to i nekoliko pogrešnih "šifri naplate" koje su im naknadno pronašli u reviziji, platili su 30 i nešto tisuća kuna kazne! Bilo u dnevniku svojedobno...

Btw, nisam siguran, ali mislim da si i Americi dužan porez ako izvršiš uslugu Amerikancu.
S obzirom da Hrvatska još uvijek nije potpisala ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, za svaku uslugu koju izvršiš Amerikancu ili američkoj firmi dužan si uplatiti 30% od naplaćenog iznosa američkoj poreznoj upravi. Tehnički to bi trebao uplatiti isplatitelj.
Ludo, ha!?!
Doduše, nije to ništa novo. I stranac koji izvrši uslugu Hrvatu ili hrvatskoj firmi mora platiti hrvatskoj 30% poreza ako države nemaju ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Mislim da je kod nas je ispravan postupak da isplatitelj otvori porezni broj za stranca obračuna i uplati porez u njegovo ime te mu pošalje potvrdu o plaćenom porezu u Hrvatskoj.

ovako..gluposti drobis i neznam tko ti je punio glavu glupostima.
preko deviznog racuna drzava ti ne moze kontrolirati naplatu, moze samo preko ziroracuna, ziroracun mozes smao koristiti unutar drzave u kojoj boravis, sto se tice deviznog racuna ono sto si naveo za knjige to vrijedi za firme ne sa freelancere jer po tome sto si naveo onda bi i slikari, kipari i slicni trebali odbiti od slike porez i platiti drzavi medjutim to ne id tako.
u hrvatskoj nije definirano freelansanje stoga iskreno ja neznam o cemu ti pises i o kakvim kaznama.
jos jednom da ne bude zabune, ja sma slobodni dizajner, izbjegavam poslove na prijavu, radim honorarno ili na ugovor o autorskom djelu unutar svoje zemlje i to naplacujem preko ziroracuna, ako mi prihod godisnje bude preko 10 000kn a bude placam porez ali radim i povrat poreza na konto toga tako da mi se amortizira dio sredstava, sto se tice deviznog racuna tu radim bez problema, imam devizni racun u pbz-u vec godinama i uredno naplacujem sve bez problema, racun mi je u eurima pa dolare konvertiram samo kad se skupi u eure kako bih dobio izlistanje na kartici. stoga jos jednom - neznam tko ti je napunio glavu silnim glupostima ali mene nemozes zastrasiti jer znam prava koja imam i iskoristavam ih te ne krsim nijedan od poslovnih zakona jer ja nisam firma, ponavljam- ja nisam firma.
sto se tice poreza u drugim zemljama gdje je definiran prijenos novca medju zemljama to se zove trošarina i ona iznosi oko 10% u americi i placa je klijent, tojest onaj tko uplacuje. stoga zbilja ne vidim smisla tvog "zastrasivanja" drugih.

coyote
13-03-2009, 11:10
ovako..gluposti drobis
Hvala lijepo. :wink:


stoga zbilja ne vidim smisla tvog "zastrasivanja" drugih.
Uopće mi nije bila namjera bilo koga plašiti već samo ukazati na problematiku i moguće potaknuti raspravu i dijeljenje iskustava.
Nema potrebe ljutiti se...


preko deviznog racuna drzava ti ne moze kontrolirati naplatu
Država može kontrolirati što god hoće ako za to ima potrebu. Mislim da je upravo nedavno zbog pridruživanja Europskoj Uniji usvojen zakon o sprječavanju pranja novca koji upravo to kaže. Nema bankarske tajne kad se sumnja u nelegalno djelovanje. (doduše, neke države kao npr. Irska čvrsto drže bankarsku tajnu za osobne bankovne račune i daju podatke samo ako se sumnja na ekstremni kriminal kao trgovinu ljudima, drogom ili terorističke aktivnosti)


u hrvatskoj nije definirano freelansanje
Moguće da nisam u pravu, ali freelancer bi po meni spadao u "slobodne djelatnosti" (zakon o porezu na dohodak).
Ako se ne varam, poreznoj upravi mora se prijaviti svaka djelatnost koja se često obavlja s ciljem ostvarivanja dohotka. Npr. počneš kupovati i prodavati rabljene aute (znam neke koji su tako u "sivoj" zoni zarađivali za život za vrijeme studiranja) - ako to napraviš recimo 2 puta u 3 mjeseca (nemoj me držati za riječ, ali negdje je to točno određeno) moraš prijaviti obavljanje djelatnosti. Mislim da to onda povlači doprinose za zdravstvo te prvi i drugi mirovinski stup.

Ne mora se prijavljivati djelatnost ako spada u "povremene slobodne djelatnosti". (ima neka brošura na stranici porezne uprave o tome http://www.porezna-uprava.hr/contentDat ... EKT_20.pdf (http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Bro%C5%A1ure/PROSPEKT_20.pdf))
Npr. ako povremeno uz nesamostalan rad napišeš neki članak za novine, odsudiš nogometnu utakmicu, dizajniraš web stranicu i slično onda se porez plaća po odbitku i to je to.


radim honorarno ili na ugovor o autorskom djelu unutar svoje zemlje i to naplacujem preko ziroracuna
Naravno. Moraš imati žiro ako naplaćuješ usluge u Hrvatskoj. Pa ako država traži da imaš žiro za honorarenje u Hrvatskoj normalno je da je još zainteresiranija da kontrolira honorarenje za inozemne naručitelje tako da bi mogla kontrolirati i naplatiti svoj porez na tvoj dohodak iz inozemstva.

Sjećam se da sam svojedobno na nekom forumu čitao o nekom tko je pružao neku vrst intelektualnog savjetovanja strancima, a kojeg je banka (PBZ) zatražila da otvori poslovni devizni račun i da prekine primati novac na običan devizni račun.


imam devizni racun u pbz-u vec godinama i uredno naplacujem sve bez problema, racun mi je u eurima pa dolare konvertiram samo kad se skupi u eure kako bih dobio izlistanje na kartici.
Nadam se da znaš da osim na ono što zaradiš od hrvatskih naručitelja moraš također prijaviti i svaku deviznu uplatu poreznoj upravi te si obračunati i platiti porez po odbitku.


te ne krsim nijedan od poslovnih zakona jer ja nisam firma, ponavljam- ja nisam firma
Ne moraš biti firma da bi kršio zakone o poslovanjima. Možeš biti fizička osoba koja se bavi slobodnim djelatnostima i sve zakonske odredbe te kvače. (vođenje poslovnih knjiga, plaćanje doprinosa, ulaz u sustav PDV-a kod prometa iznad 85.000 kn itd.)


sto se tice poreza u drugim zemljama gdje je definiran prijenos novca medju zemljama to se zove trošarina i ona iznosi oko 10% u americi i placa je klijent, tojest onaj tko uplacuje.
Porez na usluge stranaca je reguliran u svim zemljama. A ovo o "trošarini" nikad čuo. Međunarodni transfer novca košta oko 10-30 dolara i to je to. Naplaćuju ga banke. Ako neke zemlje i imaju trošarine na transfer novca to nema nikakve veze s problematikom o kojoj ja pričam, a to je porez na usluge stranaca.


stoga zbilja ne vidim smisla tvog "zastrasivanja" drugih.
Nikog ja ne pokušavam zastrašiti!
Informacije o zakonima su korisne. Iskustva su također korisna.

Inače, evo malo američkih odredbi u vezi usluga koje obavljaju stranci.

http://www.irs.gov/instructions/iw8ben/ch01.html

Tu su popisani su svi izvori dohotka za strane osobe na koje se mora platiti 30%, ili manje ako je to regulirano međudržavnim ugovorom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, kojeg Hrvatska nažalost još nije potpisala s Amerikom.
Sedma stavka iz te liste kaže:

"- Compensation for, or in expectation of, services performed;"

Ja mislim da tu spadaju bilo kakve intelektualne usluge, uključujući web design, 3d modeliranje, programiranje itd.

Evo naputaka isplatiteljima (naputak objašnjava što i kad američki isplatitelj mora obračunati, uplatiti i na kojem formularu prijaviti):
http://www.irs.gov/businesses/small/int ... 97,00.html (http://www.irs.gov/businesses/small/international/article/0,,id=104997,00.html)

Knjiga o ovoj problematici:
http://www.ideamarketers.com/?Making_Se ... eid=367645 (http://www.ideamarketers.com/?Making_Sense_of_IRS_International_Tax_Reporting_F orms&articleid=367645)
Prva rečenica u opisu knjige kaže:
"U.S. persons are usually required to report to the IRS payments made to foreign persons."
Niže u opisu su pobrojani formulari koji su vezani uz plaćanje stranim osobama.

Evo jednog zgodnog pitanja i prilično dobrog odgovora (pročitaj ga!).
Tip koji pita je freelancer (Amerikanac iz Alabame) i radi web design za strance, drugim riječima naplaćuje izvan Amerike.
http://forum.freeadvice.com/tax-law-12/ ... 92173.html (http://forum.freeadvice.com/tax-law-12/freelance-web-designer-392173.html)

U vezi s time interesantna je slijedeća (hrvatska) brošura:
http://www.porezna-uprava.hr/contentDat ... EKT_61.pdf (http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Bro%C5%A1ure/PROSPEKT_61.pdf)
Ispada da ako taj dotični Amerikanac napravi web design za nekog Hrvata ili hrvatsku firmu onda nije dužan platiti porez Hrvatskoj jer se porez strancima naplaćuje samo na usluge istraživanja tržišta, poreznog i poslovnog savjetovanja te na revizorske usluge. (str. 16 brošure, makar trebalo bi provjeriti u zakonu jer i brošure porezne uprave mogu sadržavati nenamjerne greške)

Nažalost, koliko ja znam Amerika ne čini tako detaljne razlike kod usluga koje obave stranci. Jedini legalni način da se izbjegne plaćanje 30% Americi je da postoji ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, a i onda stranac mora zatražiti i izvaditi američki ITIN (international tax identification number) koji upiše na formular w8ben koji se šalje isplatitelju te onda isplatitelj na temelju w8ben obračunava i uplaćuje smanjenu stopu američkog poreza. Naravno isplatitelj Amerikanac je dužan podnijeti formular 1042 na kojem prijavljuje plaćanje strancima. (ovo je objašnjeno na nekoliko mjesta na prethodno navedenim linkovima)

Evo na kraju još jedan dokaz tvrdnje o obavezi plaćanja poreza Americi za strance:
http://www.the3dstudio.com/help_tax.aspx
Napraviš 3d model i ponudiš ga na prodaju preko njihove web stranice. Oni su dužni (po američkom zakonu) obračunati 30% poreza Hrvatu na svaku neto isplatu za 3d model koji je prodan Amerikancu. Ako Hrvatska u dogledno vrijeme potpiše ugovor o izbj. dvostr. oporezivanja s Amerikom onda će dotični Hrvat moći zatražiti ITIN (formular w7 koji se šalje IRS-u za dobivanje ITIN-a "international tax identification number"-a) te onda dostaviti formular w8ben ovima iz the3dstudio.com-a te će mu oni onda na temelju toga obračunavati manji američki porez.

Barathrum
13-03-2009, 15:43
ovako..gluposti drobis
Hvala lijepo. :wink:


stoga zbilja ne vidim smisla tvog "zastrasivanja" drugih.
Uopće mi nije bila namjera bilo koga plašiti već samo ukazati na problematiku i moguće potaknuti raspravu i dijeljenje iskustava.
Nema potrebe ljutiti se...


preko deviznog racuna drzava ti ne moze kontrolirati naplatu
Država može kontrolirati što god hoće ako za to ima potrebu. Mislim da je upravo nedavno zbog pridruživanja Europskoj Uniji usvojen zakon o sprječavanju pranja novca koji upravo to kaže. Nema bankarske tajne kad se sumnja u nelegalno djelovanje. (doduše, neke države kao npr. Irska čvrsto drže bankarsku tajnu za osobne bankovne račune i daju podatke samo ako se sumnja na ekstremni kriminal kao trgovinu ljudima, drogom ili terorističke aktivnosti)


u hrvatskoj nije definirano freelansanje
Moguće da nisam u pravu, ali freelancer bi po meni spadao u "slobodne djelatnosti" (zakon o porezu na dohodak).
Ako se ne varam, poreznoj upravi mora se prijaviti svaka djelatnost koja se često obavlja s ciljem ostvarivanja dohotka. Npr. počneš kupovati i prodavati rabljene aute (znam neke koji su tako u "sivoj" zoni zarađivali za život za vrijeme studiranja) - ako to napraviš recimo 2 puta u 3 mjeseca (nemoj me držati za riječ, ali negdje je to točno određeno) moraš prijaviti obavljanje djelatnosti. Mislim da to onda povlači doprinose za zdravstvo te prvi i drugi mirovinski stup.

Ne mora se prijavljivati djelatnost ako spada u "povremene slobodne djelatnosti". (ima neka brošura na stranici porezne uprave o tome http://www.porezna-uprava.hr/contentDat ... EKT_20.pdf (http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Bro%C5%A1ure/PROSPEKT_20.pdf))
Npr. ako povremeno uz nesamostalan rad napišeš neki članak za novine, odsudiš nogometnu utakmicu, dizajniraš web stranicu i slično onda se porez plaća po odbitku i to je to.


radim honorarno ili na ugovor o autorskom djelu unutar svoje zemlje i to naplacujem preko ziroracuna
Naravno. Moraš imati žiro ako naplaćuješ usluge u Hrvatskoj. Pa ako država traži da imaš žiro za honorarenje u Hrvatskoj normalno je da je još zainteresiranija da kontrolira honorarenje za inozemne naručitelje tako da bi mogla kontrolirati i naplatiti svoj porez na tvoj dohodak iz inozemstva.

Sjećam se da sam svojedobno na nekom forumu čitao o nekom tko je pružao neku vrst intelektualnog savjetovanja strancima, a kojeg je banka (PBZ) zatražila da otvori poslovni devizni račun i da prekine primati novac na običan devizni račun.


imam devizni racun u pbz-u vec godinama i uredno naplacujem sve bez problema, racun mi je u eurima pa dolare konvertiram samo kad se skupi u eure kako bih dobio izlistanje na kartici.
Nadam se da znaš da osim na ono što zaradiš od hrvatskih naručitelja moraš također prijaviti i svaku deviznu uplatu poreznoj upravi te si obračunati i platiti porez po odbitku.


te ne krsim nijedan od poslovnih zakona jer ja nisam firma, ponavljam- ja nisam firma
Ne moraš biti firma da bi kršio zakone o poslovanjima. Možeš biti fizička osoba koja se bavi slobodnim djelatnostima i sve zakonske odredbe te kvače. (vođenje poslovnih knjiga, plaćanje doprinosa, ulaz u sustav PDV-a kod prometa iznad 85.000 kn itd.)


sto se tice poreza u drugim zemljama gdje je definiran prijenos novca medju zemljama to se zove trošarina i ona iznosi oko 10% u americi i placa je klijent, tojest onaj tko uplacuje.
Porez na usluge stranaca je reguliran u svim zemljama. A ovo o "trošarini" nikad čuo. Međunarodni transfer novca košta oko 10-30 dolara i to je to. Naplaćuju ga banke. Ako neke zemlje i imaju trošarine na transfer novca to nema nikakve veze s problematikom o kojoj ja pričam, a to je porez na usluge stranaca.


stoga zbilja ne vidim smisla tvog "zastrasivanja" drugih.
Nikog ja ne pokušavam zastrašiti!
Informacije o zakonima su korisne. Iskustva su također korisna.

Inače, evo malo američkih odredbi u vezi usluga koje obavljaju stranci.

http://www.irs.gov/instructions/iw8ben/ch01.html

Tu su popisani su svi izvori dohotka za strane osobe na koje se mora platiti 30%, ili manje ako je to regulirano međudržavnim ugovorom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, kojeg Hrvatska nažalost još nije potpisala s Amerikom.
Sedma stavka iz te liste kaže:

"- Compensation for, or in expectation of, services performed;"

Ja mislim da tu spadaju bilo kakve intelektualne usluge, uključujući web design, 3d modeliranje, programiranje itd.

Evo naputaka isplatiteljima (naputak objašnjava što i kad američki isplatitelj mora obračunati, uplatiti i na kojem formularu prijaviti):
http://www.irs.gov/businesses/small/int ... 97,00.html (http://www.irs.gov/businesses/small/international/article/0,,id=104997,00.html)

Knjiga o ovoj problematici:
http://www.ideamarketers.com/?Making_Se ... eid=367645 (http://www.ideamarketers.com/?Making_Sense_of_IRS_International_Tax_Reporting_F orms&articleid=367645)
Prva rečenica u opisu knjige kaže:
"U.S. persons are usually required to report to the IRS payments made to foreign persons."
Niže u opisu su pobrojani formulari koji su vezani uz plaćanje stranim osobama.

Evo jednog zgodnog pitanja i prilično dobrog odgovora (pročitaj ga!).
Tip koji pita je freelancer (Amerikanac iz Alabame) i radi web design za strance, drugim riječima naplaćuje izvan Amerike.
http://forum.freeadvice.com/tax-law-12/ ... 92173.html (http://forum.freeadvice.com/tax-law-12/freelance-web-designer-392173.html)

U vezi s time interesantna je slijedeća (hrvatska) brošura:
http://www.porezna-uprava.hr/contentDat ... EKT_61.pdf (http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Bro%C5%A1ure/PROSPEKT_61.pdf)
Ispada da ako taj dotični Amerikanac napravi web design za nekog Hrvata ili hrvatsku firmu onda nije dužan platiti porez Hrvatskoj jer se porez strancima naplaćuje samo na usluge istraživanja tržišta, poreznog i poslovnog savjetovanja te na revizorske usluge. (str. 16 brošure, makar trebalo bi provjeriti u zakonu jer i brošure porezne uprave mogu sadržavati nenamjerne greške)

Nažalost, koliko ja znam Amerika ne čini tako detaljne razlike kod usluga koje obave stranci. Jedini legalni način da se izbjegne plaćanje 30% Americi je da postoji ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, a i onda stranac mora zatražiti i izvaditi američki ITIN (international tax identification number) koji upiše na formular w8ben koji se šalje isplatitelju te onda isplatitelj na temelju w8ben obračunava i uplaćuje smanjenu stopu američkog poreza. Naravno isplatitelj Amerikanac je dužan podnijeti formular 1042 na kojem prijavljuje plaćanje strancima. (ovo je objašnjeno na nekoliko mjesta na prethodno navedenim linkovima)

Evo na kraju još jedan dokaz tvrdnje o obavezi plaćanja poreza Americi za strance:
http://www.the3dstudio.com/help_tax.aspx
Napraviš 3d model i ponudiš ga na prodaju preko njihove web stranice. Oni su dužni (po američkom zakonu) obračunati 30% poreza Hrvatu na svaku neto isplatu za 3d model koji je prodan Amerikancu. Ako Hrvatska u dogledno vrijeme potpiše ugovor o izbj. dvostr. oporezivanja s Amerikom onda će dotični Hrvat moći zatražiti ITIN (formular w7 koji se šalje IRS-u za dobivanje ITIN-a "international tax identification number"-a) te onda dostaviti formular w8ben ovima iz the3dstudio.com-a te će mu oni onda na temelju toga obračunavati manji američki porez.

eto glupi forum sve mi je izbrisao sto napisah...
kao prvo enmas pojma o cemu gvooris, i kako mi se neda ponovno ti objasnjavat zakone ni bank transfere ni poreznu samo cu postavit pitanje:"si ti glup?!"
govoris konstantno o firmama. drzava niti porezna ti nemoze kontrolirati devizni racun ZATO JE FIRMA PO ZAVRSETKU GODINE DUZNA PRIOZITI POKAZ STANJA DEVIZNOG RACUNA AKO JE NA NJEMU BIO NAPLATA IZ RAZLOGA STO DEVIZNI RACUN NE MOZE KONTROLIRATI NI DRZAVA NI POREZNA ZATO SI DUZAN DOKUMENT PRILOZITI...da ti jos 30 puta ponovim?!
jadan onaj tko tebe bude imao za racunovodju ili knjigovodju ili bilo sto sa takvom pamecu i znanjem nedaj boze da ja kad budem otvarao firmu zabunom uzmem pod okrilje takvu spodobu koja nema ni devizni racun, niti je ikad radila preko deviznog ni bilo sto slicno. well, ja vec 5 godina radim tako po odobravanju porezne i banke stoga jos jednom:"O CEMU TI BALJEZGAS?!" trosarina na bank transfer amerika hrvatska je 10% stoga prestani filozofirati, drugo moj klijent ne radi nista od svih silnih papira koje si nabrojao JER ja nisam FIRMA i ono sto janjemu saljem je samo IBAN, ime i prezime i ime banke. stoga jos ejdnom:"si ti glup?!"

molim te za ime drago ne postaj vishe nakon ovoga u vezi inoga.

coyote
13-03-2009, 17:55
@barathrum

Ah, ne znam zašto se s tobom raspravljam kad me stalno samo pokušavaš uvrijediti...

Zato ću reći ostalima koji možda prate ovaj forum neka prvo pregledaju linkove koje sam naveo a tek onda da prosude. Dobro je prvo pročitati brošure na web stranici naše porezne uprave, a onda pogledati i one ostale američke linkove koje sam naveo.

Inače, imam i ja nekog iskustva s deviznim naplatama (oko 7 godina, kad se već šamaramo ciframa) pa nije da baš ne znam o čemu govorim. Prije godinu do dvije, američke firme s kojima poslujem redom su počele tražiti da im pošaljem w8ben pa sam tako i ja postao svjestan nekakvog američkog poreza od 30% kojeg treba obustaviti isplatitelj. Kako Hrvatska nema ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja ovaj porez je neizbježan. (tj. da budem precizniji legalno je neizbježan...)
Nema veze je si li firma ili fizička osoba, dužan si porez kao strana osoba koja je obavila uslugu američkom naručitelju.
Čak i Amerikanci fizičke osobe su dužni to isto napraviti (obustaviti i uplatiti porez na sredstva koja ti isplate), makar zbog neznanja to vjerojatno ne rade.

Kao što sam naučio na vlastitom primjeru rijetko koja američka firma je do prije godinu dvije dana bila upoznata s ovim porezom, te ga nitko nije naplaćivao... Ali, i njih zakon tjera da se usklade te da ga se počnu pridržavati pa su zadnjih godina počeli obračunavati porez na usluge stranaca. Inače taj zakon postoji vrlo dugo. Nisu se prve usluge preko granice počele obavljati tek s pojavom interneta...

Da si pogledao samo ovaj link:
http://forum.freeadvice.com/tax-law-12/ ... 92173.html (http://forum.freeadvice.com/tax-law-12/freelance-web-designer-392173.html)
od svih onih koje sam naveo, vidio bi da čak i freelance Amerikanci koji rade za inozemstvo imaju istih problema. Naime često su dužni porez zemljama u kojima prebivaju naručitelji usluga, a da toga nisu ni svjesni. Porezna problematika prekograničnih usluga je jako kompleksna.

Btw, nikad mi nitko nije naplatio 10% "trošarine" na naplatu iz inozemstva. Također, vršio sam neka plaćanja i čekovima i wire transferom u Ameriku i nisam morao platiti nikakvu "trošarinu". Samo normalne bankovne troškove.

Luka
14-03-2009, 15:57
Nastavite raspravu (ako imate još što za reći) negdje drugdje (npr. privatne poruke)

Tema je galerija i pokušajte je se držati.

Kalhant
18-03-2009, 23:31
Napokon sam nasao viska vremena pa sam se uhvatio malo maye. Opet low poly
http://www.imagesforme.com/out.php/i406267_preview.jpg

Jos ima puno toga za dodat. "stol" je napravljen u par sekundi samo da napravim jedan preview :P

Radi se o ovom kucistu i monitoru http://www.kenrockwell.com/apple/images/4G5-30-460.jpg

Ghost_Rider
19-03-2009, 08:17
jebeno dobro :thumbs2:

majaaaaa
19-03-2009, 15:06
Stvarno si obdaren hehehhe

Barathrum
26-03-2009, 18:58
u izradi. model za video reklamu.
maloprije poceo i dost mi za danas, pretpran sam poslovima, mozda jos ga taknem prije spavanja.

http://triton.imageshack.us/Himg161/scaled.php?server=161&filename=model.jpg&xsize=640&ysize=480

radi se o robotu naravno.

Barathrum
26-03-2009, 19:03
Nastavite raspravu (ako imate još što za reći) negdje drugdje (npr. privatne poruke)

Tema je galerija i pokušajte je se držati.

nema problema. necu se vise zamarati onim idiotom koji nema pojma sto govori. nek pise sto zeli, sa tako glupim covjekom ni sam bog nebi izasao na kraj.

Barathrum
27-03-2009, 16:50
http://fc06.deviantart.com/fs43/f/2009/086/f/9/f9e5e1f9e762f713019f4d8d5e005561.jpg

necu vishe postat kako napreduje rad, ako sve dobro ispadne vidjet cete ga ili po plakatima, na tv-u, nekim video predavanjima i slicno.... sretno svima koji modeliraju. ne odustajte sam vjezbajte. :wink:

Kalhant
27-03-2009, 23:26
Predobar rad :pray: . Ja sam poceo lagano ucit zbrush, a i razmisljam da pocnem vjezbat modelirat ljudsku glavu u mayi. Sve u svemu ako krenem postam rad :)

Ghost_Rider
28-03-2009, 10:44
Sta ce taj robot glumiti i na kojim tv programima treba to da bude.

BTW: Jebeno je dobro :thumbs2: .

Barathrum
01-04-2009, 02:34
Sta ce taj robot glumiti i na kojim tv programima treba to da bude.

BTW: Jebeno je dobro :thumbs2: .

za pocetak ce ici vjerojatno samo kao vizual ako se prezentacija i ideja prihvati od direktora. moram ga prvo zavrsiti da bih mogao ga prezentirati kao novi vizual. pilot program ce ukljucivat uvodnu animaciju u moje video tutoriale koje radim za predavanje na temelju toga ce se odluciti da li ce se ici u punu produkciju i print ili ne.

http://fc39.deviantart.com/fs44/f/2009/090/c/e/ce541c66cca3f6c9a835805a162bd774.jpg

jos oklop na šakama i noge. a valjda ce do krja tjedna biti spreman za teksturiranje. stalno sketchiram, brishem, docrtavam, nemam bas iskustva u robotima pa stalno promatram transofrmerse i slicne da vidim kako zglobove mogu obradit ali skuzio sam princim dost brzo... samo cu poludit oko oklopa na šakama, neznam kako da ga nacrtam a da dobro izgleda, privlacno, pa da ga smodeliram. al, ok..ima vremena. najzesce sto sma skuzio i kako su transorfmesi radjeni ianimirani, mozda budem napravio malog transformersa od racunalnog miša :rotfl:
al to kad uhvatim vremena :D

Ghost_Rider
01-04-2009, 09:14
Sta ce taj robot glumiti i na kojim tv programima treba to da bude.

BTW: Jebeno je dobro :thumbs2: .

za pocetak ce ici vjerojatno samo kao vizual ako se prezentacija i ideja prihvati od direktora. moram ga prvo zavrsiti da bih mogao ga prezentirati kao novi vizual. pilot program ce ukljucivat uvodnu animaciju u moje video tutoriale koje radim za predavanje na temelju toga ce se odluciti da li ce se ici u punu produkciju i print ili ne.

http://fc39.deviantart.com/fs44/f/2009/090/c/e/ce541c66cca3f6c9a835805a162bd774.jpg

jos oklop na šakama i noge. a valjda ce do krja tjedna biti spreman za teksturiranje. stalno sketchiram, brishem, docrtavam, nemam bas iskustva u robotima pa stalno promatram transofrmerse i slicne da vidim kako zglobove mogu obradit ali skuzio sam princim dost brzo... samo cu poludit oko oklopa na šakama, neznam kako da ga nacrtam a da dobro izgleda, privlacno, pa da ga smodeliram. al, ok..ima vremena. najzesce sto sma skuzio i kako su transorfmesi radjeni ianimirani, mozda budem napravio malog transformersa od racunalnog mišaS :rotfl:
al to kad uhvatim vremena :D


:pray: :pray: :pray:

Al robot je fakat super :thumbs2: .

Arbiter of Change
01-04-2009, 09:19
Zanimljiv dizajn... jesi li bio inspiriran nečim konkretno ili je klijent imao svoju viziju? Mislim, neću o očiglednoj tehničkoj superiornosti rada.

Barathrum
01-04-2009, 11:54
Zanimljiv dizajn... jesi li bio inspiriran nečim konkretno ili je klijent imao svoju viziju? Mislim, neću o očiglednoj tehničkoj superiornosti rada.

ne...ja sam izlozio ideju da se napravi vizual kojim bi ta firma (škola) odskocila od svih hrvatskih škola informatike po vizualu, dizajn je moj, ali ja sam siguran da me podsjeca na nekog iz djetinjstva, vraski se nemogu sjetiti koga i gdje, ali tada sam previse gledao japanskih crticha i filmova... moguche da sam nesto iskemijao u kombinaciji, do sad nitko nije rekao da je takvog robota vidio negdje, al ja sam i dalje uvjeren da je iz sjecanja na neki anime film i slicno.
na nekog vampira mi vuche sa tim dugim prstima :rotfl:

nekog starca :rotfl:
uglavnom sav sam sad u robotima, toliko sam inspiriran lakocom animiranja i svime da organsko me za sad ne zanima vishe ni 1 % :rotfl:

DragonSoul
01-04-2009, 14:22
U pravu si, sličnih takvih robota ima u animeima. Imaš jednog sličnog u Dragon Ball, sezona kad se DragonBallovi rasprše po svemiru (onaj mali okrugli [zato kažem sličan], koji je pojeo detektor DragonBalla). Onda imaš takve (slične) robote u Sonic The Hedgehog, od onog ludog doktora koji robotizira ljude. Ima ih još, ali se ne sjećam (davno sam trošio vrijeme na to).

I ne, nisam no-lifer-geek, to sam gledao s 10 godina :rotfl:

fps_gamer
01-04-2009, 20:47
U pravu si, sličnih takvih robota ima u animeima. Imaš jednog sličnog u Dragon Ball, sezona kad se DragonBallovi rasprše po svemiru (onaj mali okrugli [zato kažem sličan], koji je pojeo detektor DragonBalla)

Gill :gitara:

Barathrum
01-04-2009, 21:04
U pravu si, sličnih takvih robota ima u animeima. Imaš jednog sličnog u Dragon Ball, sezona kad se DragonBallovi rasprše po svemiru (onaj mali okrugli [zato kažem sličan], koji je pojeo detektor DragonBalla). Onda imaš takve (slične) robote u Sonic The Hedgehog, od onog ludog doktora koji robotizira ljude. Ima ih još, ali se ne sjećam (davno sam trošio vrijeme na to).

I ne, nisam no-lifer-geek, to sam gledao s 10 godina :rotfl:

uh pa nisam ni ja "geek" ali obozavam dragon ball i sada gledati bez obzira na godine, ma dragon ball je kult :rotfl:

sonic nisam gledao. uf...ja kad na satelitu uhvatim dragon ball ili yu-gi-oh, ne smetaj :rotfl:
yu-gi-oh ima kick ass monstere :rambo:

DragonSoul
01-04-2009, 21:15
Jao, YuGiOh sam i sam kartao. Imam još negdje karte. Sonic je propao, tj. nema više tog crtića. A ja kod sebe imam samo satelitsku :rotfl:
No HRT, no RTL (Cro), only RTL, RTL2, Giga, Nick, Comedy Central i ostali :D

Raz
01-04-2009, 21:18
Robot me malo podsjeća na jednog iz igre scrapland :) . Stvarno fenomenalno izgleda :bravo:

Kalhant
01-04-2009, 23:51
@Barathrum ovu svijetlu pozadinu kod rendanja lika dobis tako da kod kamere pod background color stavis neku svijetliju boju ili to radis na neki drugi nacin? I mesh je po defaultu u 3dsmaxu ovako bijel ili ti stavis da bude takav. U mayi je tamnosiv a ovako lijepse izgleda :)

Inace poceo sam se malo bavit renderom. Dosta je komplicirano sad na pocetku. Imam 2 tutoriala. 1. je teroija i pokazivanje u praksi sto vecina alata u renderu radi, a drugi je workflow u mental rayu. Trenutno nemam vremena za nesto prakticno pa gledam teoriju. Neki rad ce valjda doc tijekom praznika :D

cerberi
02-04-2009, 13:23
u mayi samo nabaciš neki material kao blin ili lambert te mu staviš color na bijelo

Barathrum
02-04-2009, 13:24
@Barathrum ovu svijetlu pozadinu kod rendanja lika dobis tako da kod kamere pod background color stavis neku svijetliju boju ili to radis na neki drugi nacin? I mesh je po defaultu u 3dsmaxu ovako bijel ili ti stavis da bude takav. U mayi je tamnosiv a ovako lijepse izgleda :)

Inace poceo sam se malo bavit renderom. Dosta je komplicirano sad na pocetku. Imam 2 tutoriala. 1. je teroija i pokazivanje u praksi sto vecina alata u renderu radi, a drugi je workflow u mental rayu. Trenutno nemam vremena za nesto prakticno pa gledam teoriju. Neki rad ce valjda doc tijekom praznika :D

podloga je obicni "plane" ispod modela. background je crni da mi sjene budu ostrije posto je default light ukljucen.
ne radim u meshu, poly samo.
tamnosiv je ali sam podesio ekspoziciju u VRay renderu pa izgleda tako.

ja sam polaznicima u 4 sata objasnio vray. vecinom su ga svladali jer sad rade svoje vlastite confige.

Kalhant
02-04-2009, 18:34
podloga je obicni "plane" ispod modela. background je crni da mi sjene budu ostrije posto je default light ukljucen.
ne radim u meshu, poly samo.
tamnosiv je ali sam podesio ekspoziciju u VRay renderu pa izgleda tako.

ja sam polaznicima u 4 sata objasnio vray. vecinom su ga svladali jer sad rade svoje vlastite confige.

ma mislio sam na poly, ali u mayi za poligone pise edit mesh pa sam se naviko na taj naziv :D

Arbiter of Change
02-04-2009, 19:38
ne...ja sam izlozio ideju da se napravi vizual kojim bi ta firma (škola) odskocila od svih hrvatskih škola informatike po vizualu, dizajn je moj, ali ja sam siguran da me podsjeca na nekog iz djetinjstva, vraski se nemogu sjetiti koga i gdje, ali tada sam previse gledao japanskih crticha i filmova... moguche da sam nesto iskemijao u kombinaciji, do sad nitko nije rekao da je takvog robota vidio negdje, al ja sam i dalje uvjeren da je iz sjecanja na neki anime film i slicno.
na nekog vampira mi vuche sa tim dugim prstima :rotfl:

nekog starca :rotfl:
uglavnom sav sam sad u robotima, toliko sam inspiriran lakocom animiranja i svime da organsko me za sad ne zanima vishe ni 1 % :rotfl:
:D
Da, zato samo i pitao jer mi se učinilo poznato odnekud (Scrapland meets jedan stari crtani o robotima, rijeci kiseline... i nečem). Nema veze, predobro izgleda i nadam se da ćemo ga imati priliku vidjeti negdje (video) kad ga završiš i sve se finalizira.

Barathrum
06-04-2009, 13:00
http://fc10.deviantart.com/fs44/f/2009/096/a/3/a3aeaaa67f5da9053acdd126616710f7.jpg

josh texture i animacija... i onda ide jumbo plakat i plakati malog formata A3,A2,A1,A0...ovisi. :rotfl:
curama je sladak a meni je ultra malo preozbiljan i freaky..neznam kako ce proci sve :rotfl:

Barathrum
06-04-2009, 13:05
podloga je obicni "plane" ispod modela. background je crni da mi sjene budu ostrije posto je default light ukljucen.
ne radim u meshu, poly samo.
tamnosiv je ali sam podesio ekspoziciju u VRay renderu pa izgleda tako.

ja sam polaznicima u 4 sata objasnio vray. vecinom su ga svladali jer sad rade svoje vlastite confige.

ma mislio sam na poly, ali u mayi za poligone pise edit mesh pa sam se naviko na taj naziv :D

ako se ne varam mislim d i u mayi mozes raditi u poly-u samo se prebaci iz mesh moda u poly. u max-u poly ima 2x vishe opcija nego mesh.

Kalhant
07-04-2009, 23:46
pregledo sam preference i nema. U mayi ima subdivision,nurb i poly modeliranje. A kada se modelira sa poly onda ima mesh i edit mesh mislim da je jedina razlika u imenu. Evo i par ss-a
http://www.imagesforme.com/out.php/t437661_untitled.JPG (http://www.imagesforme.com/show.php/437661_untitled.JPG)
Zatim sam proctio negdje da mesh radi sa 3 stranice (triangli), a poly sa cetri stranice pa sam naiso i na ovaj alat
http://www.imagesforme.com/out.php/t437659_untitled1.JPG (http://www.imagesforme.com/show.php/437659_untitled1.JPG)
A evo sta se i dogodi dok stavim triangulate na kocku
http://www.imagesforme.com/out.php/t437660_untitled2.JPG (http://www.imagesforme.com/show.php/437660_untitled2.JPG)

Evo i jedan rad na kojem radim vec ~tjedan dana. Jos treba dovrsit nos, napravit straznji dio glave i vrat

http://www.imagesforme.com/out.php/i437663_rend.jpg

@Barathrum super rad :thumbs2:

Barathrum
08-04-2009, 10:37
http://fc45.deviantart.com/fs44/f/2009/098/7/8/78948bf1f3993667bf56b3cc14b03dd4.jpg

uskoro gotovo.

Kalhant
08-04-2009, 18:39
http://www.imagesforme.com/out.php/i438481_covjek.jpg

Jos samo usi. Nakon ovog moram malo teksture naucit. Neznam nista sa teksturama osim stavit boju

The Jackal
08-04-2009, 19:19
Baca mi malo na SHODAN iz SS2
http://www.freewebs.com/skimbleshanks/SHODAN.jpg

Kalhant
08-04-2009, 19:51
Glava je radena po slici neke zenske. Sad sam skuzio da je glava dugacka i jajasta pa sam malo promjenio, trebalo bi izgledat bolje dok stavim usi, teksture na oci i kosu

http://www.imagesforme.com/out.php/i438555_covjek.jpg

Barathrum
08-04-2009, 20:05
Glava je radena po slici neke zenske. Sad sam skuzio da je glava dugacka i jajasta pa sam malo promjenio, trebalo bi izgledat bolje dok stavim usi, teksture na oci i kosu

http://www.imagesforme.com/out.php/i438555_covjek.jpg

pise "slika je obrisana".

C
08-04-2009, 20:30
Nije. Ovo što je pseto dao, imam ti tu sliku negdje u velikoj rezoluciji, ako ti bude trebala.

The Jackal
08-04-2009, 20:32
Ja sam to stavio na forum.. Reza je negdje 4k x 3k

Kalhant
09-04-2009, 00:39
evo ponovno uploado
http://i43.tinypic.com/9ar5er.jpg

cerberi
09-04-2009, 17:05
dobro je, samo ti je nos preširok, suzi ga malo. isto kao i usta, izgleda kao da se nakesila na nešto :D

Kalhant
09-04-2009, 18:02
http://xs538.xs.to/xs538/09154/sastrane736.jpg.xs.jpg (http://xs.to/xs.php?h=xs538&d=09154&f=sastrane736.jpg)

http://xs538.xs.to/xs538/09154/aaa933.jpg.xs.jpg (http://xs.to/xs.php?h=xs538&d=09154&f=aaa933.jpg)

Hvala na kritici :D . Jel je bolje sad ili da jos malo promjenim?

The Jackal
09-04-2009, 18:03
Taj freaky osmijeh :scared:

D.E.M.O.
10-04-2009, 00:45
joj, kada se sjetim svog prvog pokusaja kreiranja lica... :)

cerberi
10-04-2009, 09:25
puno bolje nego prije ali još malo suzi i nos i usta

Arbiter of Change
10-04-2009, 09:38
@Barathrum:
Skoro pa bi robot bio bolji bez nogu jer se za sada čine malo... blokaste nekako i ne uklapaju se u potpunosti u originalni dio. Lebdeći robot, možda?

Barathrum
11-04-2009, 08:44
@Barathrum:
Skoro pa bi robot bio bolji bez nogu jer se za sada čine malo... blokaste nekako i ne uklapaju se u potpunosti u originalni dio. Lebdeći robot, možda?

e bas to razmisljah dal da dodam da lebdi, tojest da napravim ispod torza dio engina kao sto ima star wars pod. ali vidjet cemo. imam par stvari prije njego za dovrsit jos.

Kalhant
11-04-2009, 21:07
@Barathrum Jel bi mi mogo molim te dat neke zadatke, ne prelagane, a opet i ne preteske? Neznam sta da radim, a da bolje naucim modelirat.

zelarima
13-04-2009, 11:00
pozdrav... jeli moze jedan savjet u vezi programiranja i izradi igara. Kako da krenem... nisam bas neki u tom.... sta za pocetak?

Luka
13-04-2009, 11:10
pozdrav... jeli moze jedan savjet u vezi programiranja i izradi igara. Kako da krenem... nisam bas neki u tom.... sta za pocetak?

viewtopic.php?f=45&t=22413 (http://pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=45&t=22413), 3. post -> 1. post -> 2. post

za eventualna pitanja otvori novu temu

Kalhant
16-04-2009, 01:51
http://xs538.xs.to/xs538/09163/lampa823.jpg.xs.jpg (http://xs.to/xs.php?h=xs538&d=09163&f=lampa823.jpg)
~2 sata rada. Mislim da je ovo moj najbolji rad bez tutorijala do sad.

Barathrum
21-04-2009, 12:59
poceh scenu raditi za onu reklamu

kad zavrsim sa kamenjem biti ce jedno frikovsko drvo i brsljani tu i ljuljacka i karakter na rubu litica, radit ce se o sumraku tako da sve bude zlatkaste nijanse, jos landscape onda i nebo. nebo radim sa ozone3 zbog volumena.

http://img260.imageshack.us/img260/3739/1111m.jpg

Ghost_Rider
21-04-2009, 13:32
poceh scenu raditi za onu reklamu

kad zavrsim sa kamenjem biti ce jedno frikovsko drvo i brsljani tu i ljuljacka i karakter na rubu litica, radit ce se o sumraku tako da sve bude zlatkaste nijanse, jos landscape onda i nebo. nebo radim sa ozone3 zbog volumena.

http://img260.imageshack.us/img260/3739/1111m.jpg

Predobro :pray: :pray: .

Gdje si radio otakve texture,ota zuta boja je prejebena.

Barathrum
21-04-2009, 15:12
poceh scenu raditi za onu reklamu

kad zavrsim sa kamenjem biti ce jedno frikovsko drvo i brsljani tu i ljuljacka i karakter na rubu litica, radit ce se o sumraku tako da sve bude zlatkaste nijanse, jos landscape onda i nebo. nebo radim sa ozone3 zbog volumena.

http://img260.imageshack.us/img260/3739/1111m.jpg

Predobro :pray: :pray: .

Gdje si radio otakve texture,ota zuta boja je prejebena.

zuta je od sunca jer je sunce stavljeno na zalazak :D
texture?! pa odakle svi i amateri i profici ih kupe. sa CGTextures portala i pomjesas par textura u phtooshopu i to je to :)
:D

drago mi je da ti se svidja

Barathrum
23-04-2009, 13:08
http://img23.imageshack.us/img23/2949/123fvh.jpg

radim na drvetu i ulicnoj lampi koja ce stojati gore,+ klupica i jos neke stvarcice, treba jos cvijece napraviti ali mislim da cu slikati pa uzeti sprajtove ako ne nadjem na netu besplatne neke.

poludit cu od unwrapanja i texturiranja. ponekad mi dodje da vristim koliko posla ima samo za jednu pisljivu 30 sekundi dugacku reklamu :rotfl:

Ghost_Rider
23-04-2009, 13:12
Prejebeno jebote :pray: :pray: .

Oci mi se osusise gledajuci,bas je sve odlicno :pray: :pray: . :shock:

Barathrum
04-05-2009, 20:36
poceo sam predavati organiku i zbrush. evo kako izgleda uvod u osnove zbrusha. nije dovrseno. iduci sat bude.

http://img128.imageshack.us/img128/9786/zbrushdocument.png

Dreamer Deceiver
04-05-2009, 21:28
daj dovrši prije onu sliku s prošle stranice i kasnije nastavi s ovime :D
nemoj me krivo shvatiti, odlično je sve ovo :pray:

Anarion.Umarth
04-05-2009, 21:37
http://img23.imageshack.us/img23/2949/123fvh.jpg

nekako mi se cini da je kut cudan, mozda je samo do mene
ali moćan okoliš
i orkelja je kul

Luka
04-05-2009, 21:52
@Barathrum - gdje predaješ?

Berax0r
04-05-2009, 22:08
@Barathrum - gdje predaješ?

Ivora - Cambridge International Centar Hrvatska

Osijek

http://www.ivora.hr/index.php?kat=3d

;)

Barathrum
04-05-2009, 23:02
daj dovrši prije onu sliku s prošle stranice i kasnije nastavi s ovime :D
nemoj me krivo shvatiti, odlično je sve ovo :pray:

pa ta ce biti zavrsena. ovo je predavanje sto drzim a ono materijal za reklamu. nije do mene sve. treba scenografiju osmisliti a lik samo sto nije gotov.

sto s tice slike iz zbrusha, to je samo prikaz uvoda u zbrush kako iz obicne sfere napravit model glave.

radim ja na vise stvari istovremeno ;) :)

Barathrum
04-05-2009, 23:08
http://img23.imageshack.us/img23/2949/123fvh.jpg

nekako mi se cini da je kut cudan, mozda je samo do mene
ali moćan okoliš
i orkelja je kul

to ovako sada izgleda

http://fc09.deviantart.com/fs43/f/2009/117/6/a/6a94c7048b4146a1e190d745d57fd2c6.jpg

C
04-05-2009, 23:46
Čudno kako su sve bačve iste, samo zarotirane, he, he. :D
Malo im je lošija textura naspram svega ostalog, nadam se da je to do svjetla.

asd
05-05-2009, 09:11
Svaka čast ovo je zakon :pray:

Barathrum
05-05-2009, 09:58
Čudno kako su sve bačve iste, samo zarotirane, he, he. :D
Malo im je lošija textura naspram svega ostalog, nadam se da je to do svjetla.

gluposti zboris covjece. losija textura naspram ostalog?! sve texture su 5000x5000 pixela. de mi objasni kako si uspio vidjeti onda tu razliku u losim texturama posto su sve savrseno ostre i bez smootha?!
:rotfl:

ne, nije do svjetla. inace svjetlo ne moze ciniti da su neke texture lose a neke dobre :rotfl:

C
05-05-2009, 10:10
Neeee! Krivo si me shvatio. XD :rotfl:
Htio sam reći da bi bilo bolje da su malo tamnije, poput te kutije, mrvicu tamnije od nje. Ovako, kao da su krem žute boje, no ako si tako i ciljao, onda OK.

Barathrum
05-05-2009, 10:22
Neeee! Krivo si me shvatio. XD :rotfl:
Htio sam reći da bi bilo bolje da su malo tamnije, poput te kutije, mrvicu tamnije od nje. Ovako, kao da su krem žute boje, no ako si tako i ciljao, onda OK.

ne. treba izbjegavati monotoniju u dizajnu. a to cine iste nijanse i boje. najbolje ti je raditi kombinacijama hladnih i toplih tonova. jedino poslovni dizajni, ono strogo poslovni moraju biti 1-3 boje i dizajn mora biti cist i uredan. ;)

Berax0r
05-05-2009, 15:30
Barathrum jesi aktivan na nekom specijaliziranom 3d forumu?

Barathrum
05-05-2009, 18:32
Barathrum jesi aktivan na nekom specijaliziranom 3d forumu?

ne. jedva imam vremena ovdje svratiti i na deviant. deviant mi je dovoljan. ako si mislio na mi3dot ili 3dhr prodjem samo da vidim cime se ljudi bave.
ali deviant mi je dovoljan samo ne smijem referentne radove stavljat gore.

C
05-05-2009, 19:21
Neeee! Krivo si me shvatio. XD :rotfl:
Htio sam reći da bi bilo bolje da su malo tamnije, poput te kutije, mrvicu tamnije od nje. Ovako, kao da su krem žute boje, no ako si tako i ciljao, onda OK.

ne. treba izbjegavati monotoniju u dizajnu. a to cine iste nijanse i boje. najbolje ti je raditi kombinacijama hladnih i toplih tonova. jedino poslovni dizajni, ono strogo poslovni moraju biti 1-3 boje i dizajn mora biti cist i uredan. ;)
Dobro da si mi onda rekao to. :thumbs2:

Berax0r
05-05-2009, 19:33
Barathrum jesi aktivan na nekom specijaliziranom 3d forumu?

ne. jedva imam vremena ovdje svratiti i na deviant. deviant mi je dovoljan. ako si mislio na mi3dot ili 3dhr prodjem samo da vidim cime se ljudi bave.
ali deviant mi je dovoljan samo ne smijem referentne radove stavljat gore.

Nisam znao za ovaj 3dhr

Hvala!

Barathrum
08-05-2009, 11:56
minimalizam

http://fc01.deviantart.com/fs45/f/2009/128/7/0/70e555e1aa8820cda546b744ac0d24cf.jpg

3ds max9

Ghost_Rider
08-05-2009, 12:01
:pray: :pray:

Predobro covjece,kakav to ti talenat imas sami bog zna.

Barathrum
04-06-2009, 20:17
napokon sam nasao vremena da dovrsim lika.
eto.
streberko. :rotfl:
strasilo :rotfl:
roker :rotfl:

http://fc09.deviantart.com/fs49/f/2009/155/4/f/4f6088e134caf1e702f1c89262f99a43.jpg

cerberi
05-06-2009, 12:15
najss

to si ti radio tog lika po uzoru na sebe ili.... :P

Barathrum
05-06-2009, 15:18
najss

to si ti radio tog lika po uzoru na sebe ili.... :P

ma jok. smao nosi moju bradu i odjecu i obucu. ostalo nema veze samnom :rotfl:

Ghost_Rider
05-06-2009, 18:58
za ovo nema rijeci,stvarno predobro :pray: :pray: ,svaka cast.

Ghost_Rider
06-06-2009, 22:10
Barathrum kako tebi ime,ako je moguce saznati.

Barathrum
07-06-2009, 00:17
Barathrum kako tebi ime,ako je moguce saznati.


Nebesko Svetlilo :rotfl:

sto ce ti?

Barathrum
08-06-2009, 13:03
http://img197.imageshack.us/img197/8916/21384822.jpg
kosti ugradjene jos samo izraze lica i jedna kratka animacija za uvod moja video predavnja i caos amigos. gotov sam sa svime i onda cu 2 mjeseca lapit :rotfl:
tojest onda idem sa ovima napravit mini igru i na more sa djevojkom. :D

Barathrum
10-06-2009, 10:49
http://img197.imageshack.us/img197/7861/3333wzp.jpg

izrazi lica i govor gotovi. zavrsni touch, postavljanje scene i kraj.

cerberi
10-06-2009, 12:17
no comment... :thumbs2:

Barathrum
11-06-2009, 10:47
no comment... :thumbs2:

hvala..nego gle sastavio sam kratku mjuzu za uvod . tu gdje ima puno bijeloga se trebaju izlistati linkovi video tutorijala.
jel bi stimalo?

http://yfrog.us/5a29743041z

mislim sastavljeno je na gitari ali nemam dobru zvucnu pa gitaru ne mogu spojiti da dobijem nekrceci zvuk, puno je noisa uzasno pa sam napisao sve u guitar pro te slozio u fl studiju.

znaci do ponedjeljka ce decko prosvirati u animaciji, a kad zavrsi pored njega ce biti bandera koja ce se smrviti, tojest raspasti u dijelove. a dok svira sve bi se trebalo tresti. eto. ukratko jednostavna animacija za intro.
zvuk je los zbog kompresije pri uploadu. kod mene na disku sve je u high kvaliteti.

cerberi
11-06-2009, 19:07
štimalo bi, da...bar po meni

Tegla Ajvara
16-06-2009, 20:27
minimalizam

http://fc01.deviantart.com/fs45/f/2009/128/7/0/70e555e1aa8820cda546b744ac0d24cf.jpg

3ds max9


:pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray: :pray:
onak gledam i nevjerujem
sad i mene zanima taj program
jel tezak s obzirom da nikad nisam ni takio nijedan program za modeliranje?