PDA

Pogledaj cijelu verziju : Fantasy kao knjizevni zanr.



Outmind
05-11-2006, 22:01
Posto strasno volim citati fantasy otvaram temu o ovom dosta podcijenjenom knjizevnom zanru. Dakle raspisite se o tome koje su vam knjige, autori i likovi najbolji itd. Samo molim vas Tolkeina ostavite po stranii. Sirotog Tolkein-a se toliko u zadnje vrijeme razvlaci da bi covjek pomislio da je T. jedini fatasy pisac koji je ikad postojao... Isto tako preporucite mi neku dobru knjigu jer mi vec jako tesko pada pronaci nesto sto jos nisam procitao.

The Boz
05-11-2006, 23:17
G R R Martin. Alfa i Omega fantasy writinga, po meni. Nema boljega. Tolkien mu nemože ni k**** pušit, jer mu ni do koljena nije.

Valtiel
06-11-2006, 12:46
Kako kome, meni je Tolkien veci od MArtina, jer je martin vise bio posvecen samoj kompoziciji djela i kolicini nego kvaliteti. A to vidimo i knjigom Armagedon Rag :?

Durin
06-11-2006, 14:02
Tolkien nije jedini ali je u neku ruku zacetnik modernog fantasy zanra.Mnogima je uzor Tolkien,ali ti o tome ne zelis razgovarati.The Boz,samo te molim da se suzdrzis komentara ovakvog tipa jer bismo mogli zapoceti ljutu prepirku,u koju vjerujem niti jedan ne zeli uci.A ako ti je Martin bolji od Tolkiena jednostavno tako reci jer si ovako uvrijedio stovatelje Tolkiena.Kako se kaze,sve je stvar u ukusu,pa se naravno ne slazemo ali se ne vrijedi oko toga prepirati.

06-11-2006, 16:31
Tad Williamsova trilogija Sjećanje Tuga i Trn je dosta spomena vrijedna, iako pomalo zamorna u nekim dijelovima.
BIlo koji roman iz Forgotten Realms opusa je super, i svakako se isplati čitati, isto tako i neki drugi D&D svijetovi poput Greyhawka i Eberrona imaju zakon romane (Diablo), ali stvarno, nema do Faeruna.

mravojed19
06-11-2006, 16:35
G R R Martin. Alfa i Omega fantasy writinga, po meni. Nema boljega. Tolkien mu nemože ni k**** pušit, jer mu ni do koljena nije.

to je samo tvoje mišljenje.

reiki_
06-11-2006, 19:10
a Tolkienov buddy Lewis?

Arbiter of Change
06-11-2006, 19:54
Nije fantasy, ali je li tko čitao Hyperiona? Mislim da ga je napisao... Dan Simmons?

Odličan Sci-Fi blend.

Outmind
06-11-2006, 20:49
Tad Williamsova trilogija Sjećanje Tuga i Trn je dosta spomena vrijedna, iako pomalo zamorna u nekim dijelovima.
BIlo koji roman iz Forgotten Realms opusa je super, i svakako se isplati čitati, isto tako i neki drugi D&D svijetovi poput Greyhawka i Eberrona imaju zakon romane (Diablo), ali stvarno, nema do Faeruna.

Bas sada citam kamen oprostaja (drugi dio trilogije Tada williamsa za neupucene) i svidja mi se, jedino me ubilo prvih 100 strana prijestolja od zmajokosti dok se radnja nije pocela zahuktavati. Ali dobro, uvod od 100 stranica na njih 3000 i nije tako velik...

Koliko uopce postoji diablo knjiga? Ja sam ih samo 3 procitao, a nigdje vise nisam vidio nikakav nastavak...

Forgotten realms je zakon, istina malo je lakši za čitat, ali svakako uzbudljiv i dinamičan fantasy...

P.S. e da, jeli procitao netko Zelazny-ev Amber? Ja sam u kratkim trenutcima opuštanja između ispita ovog ljeta pročitao svih 10 knjiga, i jako su mi se dopale. Iskrena preporuka svima koji vole intrigu...

Helena
06-11-2006, 20:57
Tad Williamsova trilogija Sjećanje Tuga i Trn je dosta spomena vrijedna, iako pomalo zamorna u nekim dijelovima.
BIlo koji roman iz Forgotten Realms opusa je super, i svakako se isplati čitati, isto tako i neki drugi D&D svijetovi poput Greyhawka i Eberrona imaju zakon romane (Diablo), ali stvarno, nema do Faeruna.

To su mi jedne od dražih knjiga ovo žanra. Uz, naravno LOTR, Hobita i Lavova Al Rasana.

m777
06-11-2006, 21:05
a Tolkienov buddy Lewis?
Da, da. Autor Narnijskih kronika. Dobar je lik, puno sam čitao o njemu, ali nisam čitao nijedno njegovo djelo, pa tako ni Chronicles of Narnia. :( Moram se čim prije prihvatiti posla... :)

06-11-2006, 21:53
1.Tolkien
2.Tad Williams
3.G. Martin

Odlicni su mi, sada čitam onu veeliku trilogiju od williamsa :pray:

07-11-2006, 18:27
Tad Williamsova trilogija Sjećanje Tuga i Trn je dosta spomena vrijedna, iako pomalo zamorna u nekim dijelovima.
BIlo koji roman iz Forgotten Realms opusa je super, i svakako se isplati čitati, isto tako i neki drugi D&D svijetovi poput Greyhawka i Eberrona imaju zakon romane (Diablo), ali stvarno, nema do Faeruna.

Bas sada citam kamen oprostaja (drugi dio trilogije Tada williamsa za neupucene) i svidja mi se, jedino me ubilo prvih 100 strana prijestolja od zmajokosti dok se radnja nije pocela zahuktavati. Ali dobro, uvod od 100 stranica na njih 3000 i nije tako velik...

Koliko uopce postoji diablo knjiga? Ja sam ih samo 3 procitao, a nigdje vise nisam vidio nikakav nastavak...

Forgotten realms je zakon, istina malo je lakši za čitat, ali svakako uzbudljiv i dinamičan fantasy...

P.S. e da, jeli procitao netko Zelazny-ev Amber? Ja sam u kratkim trenutcima opuštanja između ispita ovog ljeta pročitao svih 10 knjiga, i jako su mi se dopale. Iskrena preporuka svima koji vole intrigu...

Ma u vezi s Tadom sve je super, osim kraja, koji me nekako ostavio previše ravnodušnim, onako, sve je manj-više očekivano, i dosta mlako. (neću vam sad odat šta je)
U vezi Diabla, mislim da samo i postoje 3 nastavka, od Odoma, ak se ne varam.
A ovaj Amber, hvala na preporuci, nastojat ću to što prije.

Worthaur
07-11-2006, 21:56
U vezi Diabla, mislim da samo i postoje 3 nastavka, od Odoma, ak se ne varam.

Hm... kad god tražim Diablo 3 u knjižnici kažu da ta knjiga ne postoji...
Kako se zove 3. knjiga? Ja sam procitao Nasljeđe krvi(1. dio) i Crni put(2. dio)

m777
07-11-2006, 22:16
Mislim da je osim Odoma i Richard Knaak pisao Diablo...

Dreamer Deceiver
07-11-2006, 22:18
[quote="Simon the Dreamer":24r2v01v]
U vezi Diabla, mislim da samo i postoje 3 nastavka, od Odoma, ak se ne varam.

Hm... kad god tražim Diablo 3 u knjižnici kažu da ta knjiga ne postoji...
Kako se zove 3. knjiga? Ja sam procitao Nasljeđe krvi(1. dio) i Crni put(2. dio)[/quote:24r2v01v]

3. dio je KRaljestvo sjena od Richarda Knaaka,meni nije baš neš,najbolji mi je 2. dio,ali valjda postoji još jedna knjiga o diablu : Moon of the Spider

Worthaur
07-11-2006, 22:37
[quote="Simon the Dreamer":3phrk3s1]
U vezi Diabla, mislim da samo i postoje 3 nastavka, od Odoma, ak se ne varam.

Hm... kad god tražim Diablo 3 u knjižnici kažu da ta knjiga ne postoji...
Kako se zove 3. knjiga? Ja sam procitao Nasljeđe krvi(1. dio) i Crni put(2. dio)

3. dio je KRaljestvo sjena od Richarda Knaaka,meni nije baš neš,najbolji mi je 2. dio,ali valjda postoji još jedna knjiga o diablu : Moon of the Spider[/quote:3phrk3s1]
Hm sad mi nesta nije jasno... malo sam surfao wikipediom i vidio sa je richard knaak napisao prvi dio - nasljeđe krvi, pa mel odom - crni put, pa opet richar knaak - kraljevstvo sjena i izgleda da ima i Moon of the Spider od knaaka koji je izdan ove godine... jel ima kakve veze između knjige mela odoma i knjiga R. Knaaka?

EDIT
Jos jedna diablo trilogija :O
http://en.wikipedia.org/wiki/Birthright_(book)

Outmind
07-11-2006, 23:51
[quote="axe_wild":2z7w2yba][quote="Simon the Dreamer":2z7w2yba]
U vezi Diabla, mislim da samo i postoje 3 nastavka, od Odoma, ak se ne varam.

Hm... kad god tražim Diablo 3 u knjižnici kažu da ta knjiga ne postoji...
Kako se zove 3. knjiga? Ja sam procitao Nasljeđe krvi(1. dio) i Crni put(2. dio)

3. dio je KRaljestvo sjena od Richarda Knaaka,meni nije baš neš,najbolji mi je 2. dio,ali valjda postoji još jedna knjiga o diablu : Moon of the Spider[/quote:2z7w2yba]
Hm sad mi nesta nije jasno... malo sam surfao wikipediom i vidio sa je richard knaak napisao prvi dio - nasljeđe krvi, pa mel odom - crni put, pa opet richar knaak - kraljevstvo sjena i izgleda da ima i Moon of the Spider od knaaka koji je izdan ove godine... jel ima kakve veze između knjige mela odoma i knjiga R. Knaaka?

EDIT
Jos jedna diablo trilogija :O
http://en.wikipedia.org/wiki/Birthright_(book)[/quote:2z7w2yba]

Nema apsolutno nikakve poveznice medju knjigama, jedino sto je radnja smjestena u diablo svijet.

08-11-2006, 16:30
Nema apsolutno nikakve poveznice medju knjigama, jedino sto je radnja smjestena u diablo svijet.

Ispravak: u Greyhawku.
I da, ovaj Odom ni ne piše o samom Diablu nego o Kabraxisu (tako neš), ali pošto nisam pročito nijedan drugi nastavak, nebi znao jeli to jako signifikantno.

Dreamer Deceiver
08-11-2006, 16:31
niti jedan nastavak ne piše o diablu nego se samo spominju,nažalost :(

Worthaur
08-11-2006, 16:32
Nema apsolutno nikakve poveznice medju knjigama, jedino sto je radnja smjestena u diablo svijet.

Ispravak: u Greyhawku.
I da, ovaj Odom ni ne piše o samom Diablu nego o Kabraxisu (tako neš), ali pošto nisam pročito nijedan drugi nastavak, nebi znao jeli to jako signifikantno.
da, ali se i spominju diablo i njegova braća i govori da ce diablo izaci iz pakla... valjda bi onda trebao biti nastavak toga

08-11-2006, 18:40
Da, slažem se da bi trebo bit nastavak, ali trebo ne trebo, to više ovisi o piscu i činjenici jeli živ, pokretan, kolko para je dobio od prvih par nastavaka i sl. (nažalost, u većini slučajeva :D )

Outmind
08-11-2006, 18:46
Nema apsolutno nikakve poveznice medju knjigama, jedino sto je radnja smjestena u diablo svijet.

Ispravak: u Greyhawku.
I da, ovaj Odom ni ne piše o samom Diablu nego o Kabraxisu (tako neš), ali pošto nisam pročito nijedan drugi nastavak, nebi znao jeli to jako signifikantno.

Istina nisam bas citao nista iz greyhawka, ali u knjigama se spominju i vizierei i lut golein i jos neke stvari specificne za diablo setting. Jesu li i te stvari dio greyhawka?

WEASEL
08-11-2006, 18:48
Sijećanje,Tuga i Trn, Posljednja svjetlost sunca, lavovi Al-rassana :pray:

Armachus
08-11-2006, 21:17
Nije da sam uživljen u Fantasy, samo bilo bi dobro da uvedu u škole takva djela umjesto ovih klasićnih koje mi ćitamo za lektiru.
Ja sad za lektiru imam Zlatarevo Zlato od Augusta Šenoe (taj je živio u doba Krista) i sve te jadne lektire bi trebalo izbacit i uvesti lektire modernog doba, pa može i Fantasy tematike.

Outmind
08-11-2006, 21:23
Nije da sam uživljen u Fantasy, samo bilo bi dobro da uvedu u škole takva djela umjesto ovih klasićnih koje mi ćitamo za lektiru.
Ja sad za lektiru imam Zlatarevo Zlato od Augusta Šenoe (taj je živio u doba Krista) i sve te jadne lektire bi trebalo izbacit i uvesti lektire modernog doba, pa može i Fantasy tematike.

Ja sam u prvom srednje morao zz citat. To je najjadniji razred kaj se lektire tice, same neke grcke tragedije... Jedinomi je dobri duh zagreba bio genijalna knjiga.

09-11-2006, 22:42
Ma najgora stvar oko hr književnosti je Dinko Šimunović a.k.a. Belzebub Dosade
Ono, Alkar, Duga i slična sranja su takve jadne sapunice koje nebi trebao čitati NITKO, a kamoli mala dejca 6og razreda, koja su naša budućnost, na njima svijet ostaje, a država im daje ovakva sranja da se na njima uče...

P.S. U vezi Diabla, nisam 100%, ali sam prilično siguran da su svi ti gradovi isto iz Greyhawk tematike (ponavljam, nije 100%)

Armachus
09-11-2006, 23:20
Nije da sam uživljen u Fantasy, samo bilo bi dobro da uvedu u škole takva djela umjesto ovih klasićnih koje mi ćitamo za lektiru.
Ja sad za lektiru imam Zlatarevo Zlato od Augusta Šenoe (taj je živio u doba Krista) i sve te jadne lektire bi trebalo izbacit i uvesti lektire modernog doba, pa može i Fantasy tematike.

Ja sam u prvom srednje morao zz citat. To je najjadniji razred kaj se lektire tice, same neke grcke tragedije... Jedinomi je dobri duh zagreba bio genijalna knjiga.

Od klasik knjiga mi je jedino dobar Mali Princ, da dobro ste ćuli Mali Princ.

Helena
09-11-2006, 23:25
Meni je Mali princ ubitačno dosadan.

m777
09-11-2006, 23:25
Nije da sam uživljen u Fantasy, samo bilo bi dobro da uvedu u škole takva djela umjesto ovih klasićnih koje mi ćitamo za lektiru.
Ja sad za lektiru imam Zlatarevo Zlato od Augusta Šenoe (taj je živio u doba Krista) i sve te jadne lektire bi trebalo izbacit i uvesti lektire modernog doba, pa može i Fantasy tematike.

Ja sam u prvom srednje morao zz citat. To je najjadniji razred kaj se lektire tice, same neke grcke tragedije... Jedinomi je dobri duh zagreba bio genijalna knjiga.

Od klasik knjiga mi je jedino dobar Mali Princ, da dobro ste ćuli Mali Princ.
Klasik... :pray: Ima dosta dobrih klasika... ovo će vjerojatno većinu zaprepastiti, ali - meni je Ilijada zanimljiva. :D



Meni je Mali princ ubitačno dosadan.
Sad si me rastužila... :(

09-11-2006, 23:34
Ma Mali Princ, Galeb Jonathan Livingstone i Alkemičar su legendarne knjige, ali, začuđujuće, rijetko koja cura voli te knjige, nisam seksist ali ovo je lagani dokaz o većem shvaćanju i mudrosti u muškaraca, kao što bi Borat reko: "Isn't it a problem that women have a smaller brain than men?".
:D

m777
09-11-2006, 23:38
Ma Mali Princ, Galeb Jonathan Livingstone i Alkemičar su legendarne knjige, ali, začuđujuće, rijetko koja cura voli te knjige, nisam seksist ali ovo je lagani dokaz o većem shvaćanju i mudrosti u muškaraca, kao što bi Borat reko: "Isn't it a problem that women have a smaller brain than men?".
:D
Joooooooj, sad si gotov! :D

Alkemičar je najbolji... :pray:

Arbiter of Change
09-11-2006, 23:54
Ma Mali Princ, Galeb Jonathan Livingstone i Alkemičar su legendarne knjige, ali, začuđujuće, rijetko koja cura voli te knjige, nisam seksist ali ovo je lagani dokaz o većem shvaćanju i mudrosti u muškaraca, kao što bi Borat reko: "Isn't it a problem that women have a smaller brain than men?".
:D
Joooooooj, sad si gotov! :D

Alkemičar je najbolji... :pray:

Ali strahovito kratak, ako mi pričamo o istom.

Helena
10-11-2006, 00:16
Ma Mali Princ, Galeb Jonathan Livingstone i Alkemičar su legendarne knjige, ali, začuđujuće, rijetko koja cura voli te knjige, nisam seksist ali ovo je lagani dokaz o većem shvaćanju i mudrosti u muškaraca, kao što bi Borat reko: "Isn't it a problem that women have a smaller brain than men?".
:D
Joooooooj, sad si gotov! :D

Alkemičar je najbolji... :pray:

Molim? Da si mi bliže sad bi dobio šaku u zube. Pa jel mi živimo u 21. stoljeću ili u kamenom dobu? Gle, nisam neka aktivistica za ženska prava ili šta već, ali preko ovako nečega ne mogu preći samo tako. Zato šta sam rekla da mi je Mali princ dosadan ne znači da ne kužim ni riječi u knjizi. Galeb Jonathan Livingstone isto tako. Galeb mi je bio jedna od dražih lektira. Alkemičar pogotovo, predobar je. Žene imaju manji mozak? Kao prvo, veličina (doslovno mislim) mozga varira od osobe do osobe, a IQ nema nikakve veze s tim. Niti pamet. Veće shvaćanje i mudrost u muškaraca? O jel? Muškarci su djetinjasti i glupo se ponašaju sve tamo negdje do 40-ih godina kad polako izlazite iz puberteta. Žene brže odrastaju i postajemo zrelije brže od vas. To je činjenica. Uostalom, vi muškarci ste stalno nesigurni. Pa pogledajte se samo, kriza srednjih godina i ne znam šta sve ne. Sad ćeš tu sigurno reć, pa pogledaj samo vas žene, vi bi da ste samo mlađe, da ne starite, bla, bla, bla. Točno, većina žene bi željela da najradije nikad ne ostari. A zašto? Zato da bi se njihovi muževi mogli natjecati u tome čija je žena ljepša, jer ste nesigurni. Ok, svaka čast iznimkama, jer takvih uvijek ima. Ali, dušo, znaš kako se kaže, žene su kao vino, s godinama su sve bolje. Brijem da će više od polovice vas sad reć da su jedna od tih iznimaka. To je još jedan dokaz da ste nesigurni, stalno se morate dokazivati pred nama ženama. Bog samo zna zašto imate tako glupo potrebu. Jer kada to radite obično napravite samo još većeg kretena pred nekom curom. I još imate muda reć da smo gluplje od vas, da imamo manji mozak, manje shvaćamo neke stvari i ne znam šta sve ne? Pazi ovo, ovo je samo jedan primjer. Većina vas pripadnika muškog roda se danas bavi računalima, malo je cura u tome. A ironija je to što je prvi svjetski programer bila, ni manje ni više nego - ŽENA. A znaš zašto još govorite te stvari o ženama, da smo gluplje, i šta već? Jer ste pičkice koje uvijek moraju biti u pravu. Kad ste u krivu, a cura je u pravu, ne priznate to, tvrdite i dalje svoje. Jer ne možete podnijeti činjenicu da vas je nadmašila cura. Eto zašto, papci ste.

m777
10-11-2006, 08:56
Rekao sam ti da si gotov... :roll: :D Ali dobro, važno da nije offtopic... :roll:

Fenrir
10-11-2006, 09:45
Ma Mali Princ, Galeb Jonathan Livingstone i Alkemičar su legendarne knjige, ali, začuđujuće, rijetko koja cura voli te knjige, nisam seksist ali ovo je lagani dokaz o većem shvaćanju i mudrosti u muškaraca, kao što bi Borat reko: "Isn't it a problem that women have a smaller brain than men?".
:D
Joooooooj, sad si gotov! :D

Alkemičar je najbolji... :pray:

Molim? Da si mi bliže sad bi dobio šaku u zube. Pa jel mi živimo u 21. stoljeću ili u kamenom dobu? Gle, nisam neka aktivistica za ženska prava ili šta već, ali preko ovako nečega ne mogu preći samo tako. Zato šta sam rekla da mi je Mali princ dosadan ne znači da ne kužim ni riječi u knjizi. Galeb Jonathan Livingstone isto tako. Galeb mi je bio jedna od dražih lektira. Alkemičar pogotovo, predobar je. Žene imaju manji mozak? Kao prvo, veličina (doslovno mislim) mozga varira od osobe do osobe, a IQ nema nikakve veze s tim. Niti pamet. Veće shvaćanje i mudrost u muškaraca? O jel? Muškarci su djetinjasti i glupo se ponašaju sve tamo negdje do 40-ih godina kad polako izlazite iz puberteta. Žene brže odrastaju i postajemo zrelije brže od vas. To je činjenica. Uostalom, vi muškarci ste stalno nesigurni. Pa pogledajte se samo, kriza srednjih godina i ne znam šta sve ne. Sad ćeš tu sigurno reć, pa pogledaj samo vas žene, vi bi da ste samo mlađe, da ne starite, bla, bla, bla. Točno, većina žene bi željela da najradije nikad ne ostari. A zašto? Zato da bi se njihovi muževi mogli natjecati u tome čija je žena ljepša, jer ste nesigurni. Ok, svaka čast iznimkama, jer takvih uvijek ima. Ali, dušo, znaš kako se kaže, žene su kao vino, s godinama su sve bolje. Brijem da će više od polovice vas sad reć da su jedna od tih iznimaka. To je još jedan dokaz da ste nesigurni, stalno se morate dokazivati pred nama ženama. Bog samo zna zašto imate tako glupo potrebu. Jer kada to radite obično napravite samo još većeg kretena pred nekom curom. I još imate muda reć da smo gluplje od vas, da imamo manji mozak, manje shvaćamo neke stvari i ne znam šta sve ne? Pazi ovo, ovo je samo jedan primjer. Većina vas pripadnika muškog roda se danas bavi računalima, malo je cura u tome. A ironija je to što je prvi svjetski programer bila, ni manje ni više nego - ŽENA. A znaš zašto još govorite te stvari o ženama, da smo gluplje, i šta već? Jer ste pičkice koje uvijek moraju biti u pravu. Kad ste u krivu, a cura je u pravu, ne priznate to, tvrdite i dalje svoje. Jer ne možete podnijeti činjenicu da vas je nadmašila cura. Eto zašto, papci ste.

Watch out, here comes baad Helena :pray:

W1k1n6
10-11-2006, 15:59
Uh sad ćete me mrziti. Koliko god mi se dopadao kao žanr, Fantasy ipak ne doživljavam kao književnost. Jednostavno, kod svih ovih pisaca o kojima ste pričali, nedostaje jedna težina misli i riječi koja bi ih svrstala uz bok jednog Malarmea, Bodelairea, Dostojevskog, Rablea...
Nemojte se ljutiti, ali koliko god sam veliki obožavatelj SF-a i Fantasya, preko tih činjenica ne mogu prijeći da me ubijete
8)

10-11-2006, 18:37
Aaaa, vikinže, nemoj sad... Ti fantasy uspoređuješ s nekim klasicima, a to se jednostavno ne radi. Fantasy je isključivo za zabavu, a u malom dijelu da se iz njega uči o životu kao takvom. Dok su ovi klasici koje si nabrojao nešto potpuno drugo, i sasvim neusporedivo s fantasyem, to je ona književnost koja nije pisana zbog zabave, nego zbog potrebe umjetnika da izrazi svoja saznanja o životu i prosvijetljenošću, i podijeli ih sa svijetom. I, u užem smislu, mislim da mogu čak reći da se i slažem s tobom.

@helena, i beg for forgiveness, o great Matron :D
nou hard filings, hell, samo sam se šalio, i malo citiro Borata, nemoš poreć da čovjek nije smiješan.

W3DR4N
10-11-2006, 19:14
@Heleni, i ostalima..
Kad prvi puta čitaš Malog Princa, naravno da ti je težak i dosadan. Ipak si tek osnovnoškolka. Nakon šta uzmeš i pročitaš knjigu nakon 10-15 godina, shvatiš da je Mali Prince najveća carčina ikad u pisanom izdanju. Spomeni ti meni Gandalfa, Eragona, Aslana, Melkiora Tresića, Stribora i Regoča, al totalno je nebitno, jer samo je jedan Mali Princ. Kad si bila klinka, imala si u lektiri "poruku djela". Iz iskustva govorim da je u apsolutno svakoj lektiri glasila "Knjiga nas uči da budemo dobri.", pa tako i u Malom Princu. Danas, kad to čitam, princa poimam na sasvim novi način. Ta knjiga je oda dosadi. Mislim, tko ne bi volio imati svoj vlastiti asteroid (planetu) po kojem radi pizdarije? Malom princu je toliko prejebeno dosadno s tim vulkanima i ružom da ga jednog dana, onako, pukne ideja da posjeti ostatak svemira. Na putovanju naiđe na šest likova kojima je jednako dosadno, nekima čak i više. Poruka djela: "Koliko god ti je dosadno, uvijek postoji netko tko će se više dosađivati."
Prenajbolje nešto, ta knjiga Mali Princ.

m777
10-11-2006, 19:31
@Heleni, i ostalima..
Kad prvi puta čitaš Malog Princa, naravno da ti je težak i dosadan. Ipak si tek osnovnoškolka. Nakon šta uzmeš i pročitaš knjigu nakon 10-15 godina, shvatiš da je Mali Prince najveća carčina ikad u pisanom izdanju. Spomeni ti meni Gandalfa, Eragona, Aslana, Melkiora Tresića, Stribora i Regoča, al totalno je nebitno, jer samo je jedan Mali Princ. Kad si bila klinka, imala si u lektiri "poruku djela". Iz iskustva govorim da je u apsolutno svakoj lektiri glasila "Knjiga nas uči da budemo dobri.", pa tako i u Malom Princu. Danas, kad to čitam, princa poimam na sasvim novi način. Ta knjiga je oda dosadi. Mislim, tko ne bi volio imati svoj vlastiti asteroid (planetu) po kojem radi pizdarije? Malom princu je toliko prejebeno dosadno s tim vulkanima i ružom da ga jednog dana, onako, pukne ideja da posjeti ostatak svemira. Na putovanju naiđe na šest likova kojima je jednako dosadno, nekima čak i više. Poruka djela: "Koliko god ti je dosadno, uvijek postoji netko tko će se više dosađivati."
Prenajbolje nešto, ta knjiga Mali Princ.
Hvala lijepa. I rest my case... :roll:

10-11-2006, 19:52
Hmm, slažem se s Vedranom, donekle, makar ja mislim da gospodin Saint Exupery nije baš imao dosadu na umu kad je piso Princa, već da je to samo iskoristio kao alegorični lajtmotiv. No s druge strane, jedanko je tako moguće da je baš i mislio o dosadi, a zapravo su se svi ovi analitičari poezije i proze samo zajebali. U puno slučajeva mislim da se to zapravo dogodilo, te da nas krivo uče, te da rubrika "Što je pisac htio reći" nebi trebala postojati, jer to nezna niko osim pisca, a ni pisac u nekim slučajevima. :D
E, da, da nešto kažem i ontopic, jel neko ćuo za Dragonfire serijal, čito, da mi kaže jel vrijedi išta, neznam sad autora...

W3DR4N
10-11-2006, 20:03
Ma totalno je nebitno šta pisac "govori", glavno je ono što ti "čuješ".
Npr. Alisa je carski fantasy. Šta smo iz te knjige zaključili? Prateći Alisin san, vidiš kakve se sve gluposti motaju klinkama po glavi. Uskršnji zečevi opsjednuti vremenom, vojske karata za poker, dva luđaka koji slave nerođendane, nadrogirana mačka, napušena gusjenica, te sport gdje su rekviziti životinje. Carroll je davno prije Poltergeista, Carrie i Kruga zaključio da su klinke luđaci. gg

10-11-2006, 20:47
Ma totalno je nebitno šta pisac "govori", glavno je ono što ti "čuješ".Npr. Alisa je carski fantasy. Šta smo iz te knjige zaključili? Prateći Alisin san, vidiš kakve se sve gluposti motaju klinkama po glavi. Uskršnji zečevi opsjednuti vremenom, vojske karata za poker, dva luđaka koji slave nerođendane, nadrogirana mačka, napušena gusjenica, te sport gdje su rekviziti životinje. Carroll je davno prije Poltergeista, Carrie i Kruga zaključio da su klinke luđaci. gg

TOTALNO se slažem, ovo je najbolja izjava koju sam čuo u dobrih godinu dana (ako ne i više). Oduvijek sam to mislio, uvijek je važno kako ti to tumačiš, a ne kako o tumači neki Živko Tumačinović zvan Poet i slična bagra.

Outmind
10-11-2006, 21:05
Ma totalno je nebitno šta pisac "govori", glavno je ono što ti "čuješ".
Npr. Alisa je carski fantasy. Šta smo iz te knjige zaključili? Prateći Alisin san, vidiš kakve se sve gluposti motaju klinkama po glavi. Uskršnji zečevi opsjednuti vremenom, vojske karata za poker, dva luđaka koji slave nerođendane, nadrogirana mačka, napušena gusjenica, te sport gdje su rekviziti životinje. Carroll je davno prije Poltergeista, Carrie i Kruga zaključio da su klinke luđaci. gg

Ali knjigu nije pisala klinka, vec odrasli covjek... makes you wonder...

10-11-2006, 21:13
Da, kruže priče da je gosn Carroll bio poznat po tome što se mogao najbolje otkaćiti, i najbolje se osjećao baš u društvu malih djevojčica. Inače, taj sindrom danas je veoma čest, a stručno se naziva PEDOFILIJA.
(ovo nije zajebancija, fakat postoje indicije)

medusa
10-11-2006, 21:29
ma ne znam, što se tiče mišljena pisaca ja sam uvijek davao svoja mišljenja što su oni zapravo rekli(i zato dobivo loše ocjene). al fantasy je meni stvarno žanr koji ide uz bok s drugim žanrovima. ljudi koji vole fantasy i sf zapravo iskazuju želju za nečim višim( tako to barem kaže neki psiholog)

10-11-2006, 21:47
Ja mislim da je glupo govoriti zašto neko čita fantasy i SF a neko drugi realistiku ili poeziju, ili neznam šta...neki kažu da čitamo fantasy da pobjegnemo od stvarnog svijeta. Ja kažem da čitamo fantasy jer volimo čitati fantasy. Ja kažem da je to jedino što je uopće važno. Ja ne čitam realistiku, ne volim priče o drogiranim maloljetnicama kurvama, o silovanim petogodišnjacima, o retardiranim piromanima palikućama i slična sranja jer me uvijek pogode, i onda od tih sranja ne mogu spavati noću i slično. Zato čitam fantasy i zajebancije poput Pratchetta, Douglasa i Vanje Spirina jer me takva djela ne zaokupljaju, a sve tragično što se u njima događa ne uzimam za ozbiljno. Tako moj um djeluje, i to je jednostavno tako, nitko to ne može izanalizirati niti šablonirati.
Još nešto, smeta me što se stalno SF i Fantasy stavljaju zajedno. To su dva prilično različita žanra, a zajedničko im je jedino što su oba imaginacije. Mogu se lako usporediti s Metalom i Rockom, SF je poput Metala, zabavan je, ali je zapravo jako "dubok", i uvijek ima neke dubokie svjetovne, ekološke, ideološke i tehnološke teme, dok je fantasy poput hard rocka, jednako dubok, ali ne toliko "težak", ako shvaćate što želim reći, već odiše potpuno drugačijom atmosferom.

Uf, što sam se raspiso...

Lord Coldwolf
10-11-2006, 22:46
zasad sto sam procitao

LOTR trilogiju, dvije diablo knjige i Toranj zelenog anđela Tada Williamsa me jako odusevilo

Nije ni cudo,.volim fantasy svugdje,.u igrama,filmovima,knjigama :)

Outmind
11-11-2006, 08:48
zasad sto sam procitao

LOTR trilogiju, dvije diablo knjige i Toranj zelenog anđela Tada Williamsa me jako odusevilo
Nije ni cudo,.volim fantasy svugdje,.u igrama,filmovima,knjigama :)

E vidis pocinio si jednu od najgorih stvari koju si mogao sto se tice citanja - procitao si treci dio knjige prije drugog i prvog! To je skoro jednako strasno kao kad ti netko kaže dio sadržaja unaprijed. Fali ti mnogo "konaca" a kad čitaš ranije dijelove nije ti isto jer već znaš dobar dio poslijedica...

11-11-2006, 20:35
Slažem se s Outmindom, nikad se ne smije čitat odma kraj, ja sam tako preskočio Kamen Oproštaja, al sam bar Prijestolje pročito. No, svako zlo za neko dobro, bar sam nekaj naučio :D

Outmind
11-11-2006, 22:16
zato ja idem sve lijepo po redu... Inace meni se to dogodilo sa dark elf trilogijom, s time da prvi dio nemogu nigdje naci...

Lord Coldwolf
12-11-2006, 00:26
zasad sto sam procitao

LOTR trilogiju, dvije diablo knjige i Toranj zelenog anđela Tada Williamsa me jako odusevilo
Nije ni cudo,.volim fantasy svugdje,.u igrama,filmovima,knjigama :)

E vidis pocinio si jednu od najgorih stvari koju si mogao sto se tice citanja - procitao si treci dio knjige prije drugog i prvog! To je skoro jednako strasno kao kad ti netko kaže dio sadržaja unaprijed. Fali ti mnogo "konaca" a kad čitaš ranije dijelove nije ti isto jer već znaš dobar dio poslijedica...

je,. slazem se stobom.. no rekel sam bratu da mi uzme diablo jos koji nisam procitao,.nemaju ovi to,.i onda su mu dali ovu random knjigu,.iako sam namjeravao procitati Todove knjige,.al nekuzim zast su mi bratu dali bas taj nastavak,.mogli su pretpostavit da trebam odpocetka citat,. no nevermind sad...procitat cu naknadno prve knjige,.nece bitno smanjit uzitak jer ionako mi dode da neke knjige citam po drugi puta.

Valtiel
12-11-2006, 11:34
Ja mislim da je glupo govoriti zašto neko čita fantasy i SF a neko drugi realistiku ili poeziju, ili neznam šta...neki kažu da čitamo fantasy da pobjegnemo od stvarnog svijeta. Ja kažem da čitamo fantasy jer volimo čitati fantasy. Ja kažem da je to jedino što je uopće važno. Ja ne čitam realistiku, ne volim priče o drogiranim maloljetnicama kurvama, o silovanim petogodišnjacima, o retardiranim piromanima palikućama i slična sranja jer me uvijek pogode, i onda od tih sranja ne mogu spavati noću i slično. Zato čitam fantasy i zajebancije poput Pratchetta, Douglasa i Vanje Spirina jer me takva djela ne zaokupljaju, a sve tragično što se u njima događa ne uzimam za ozbiljno. Tako moj um djeluje, i to je jednostavno tako, nitko to ne može izanalizirati niti šablonirati.
Još nešto, smeta me što se stalno SF i Fantasy stavljaju zajedno. To su dva prilično različita žanra, a zajedničko im je jedino što su oba imaginacije. Mogu se lako usporediti s Metalom i Rockom, SF je poput Metala, zabavan je, ali je zapravo jako "dubok", i uvijek ima neke dubokie svjetovne, ekološke, ideološke i tehnološke teme, dok je fantasy poput hard rocka, jednako dubok, ali ne toliko "težak", ako shvaćate što želim reći, već odiše potpuno drugačijom atmosferom.

Uf, što sam se raspiso...

Ne tezak? :rotfl: :rotfl: :rotfl:

pimp
12-11-2006, 13:34
isto sam veliki fan fantasya
prvi fantasy sto sam procito je tolkin te onda harry potter
onda sam prva tri dijela pjesme o ledu i vatri , onda tad williams i njegovo sjecanje tuga i tren , onda gozbu vrana od martina i sad citam forgoten realms , od toga sam procitao trilogiju (neznam pravo ime) s Jherekom , prijetnje iz mora , plima i to, onda sam procito 3 dijela o tamnom vilenjaku , sad citam 4 i 5 dio koje sam nabavio na info sajmu, procitao sam i elminster - stvaranje maga , te azurne okove, onda klericki kvintet samo prvu knjigu ,

13-11-2006, 22:37
Jherek je zakon. Bard Pacysz (za kojeg nemam pojma kak se izgovara) mi je veliki idol!

Outmind
14-11-2006, 20:41
Mene smeta to što strijelac (izdavač forgotten realmsa na hrv. jeziku) ne ide nekim sistematskim redom. Recimo klerički kvintet je samo djelomično preveden (prve 2 knjige), a i još par saga nije dovršeno, a i ne žuri im se baš to sve prevesti.

Jeli itko skužio kako odom slično piše u diablu i u prijetnji iz dubina. Glavni likovi se zovu Dereck i Jhereck, i oba su mornari...

18-11-2006, 00:24
Ma da, taj ODom mi je sav malo čudan, ne bi se začudio da nađu neku staru priču sa istom fabulom, pa da ispadne da je lik plagijator. Ali, nevin je dok se ne dokaže suprotno, pa šta'š sad...
A klerički kvintet mi je dosta loš, mislim da je Salvatore dao sve kaj je imo Drizztu, i da nije puno ostalo. AL dobro..

Outmind
18-11-2006, 18:45
pa dobro, to su samo prve 2 knjige, možda kasnije bude bolje. Inače meni je dobro to što se salvatore okušao s nečim malo ozbiljnijim od Drizzta.

medusa
18-11-2006, 21:27
ja sam kupio klerički kvintet na engleskom i mogu reči da je dosta dobar