PDA

Pogledaj cijelu verziju : Performanse



pr1mus
04-11-2006, 14:07
Dakle imam 3.06 ghz pentium, 1 gb ram, 6800 GS .
ako kupim jos 1 gb rama hoce li mi skociti performanse tj FPS u igrama.znam da hoce ali zanima me koliko? 2 . problem mi je overclockiranje: kad sam tek kupio grafu clcknuo sam je i sve je bilo super , ali nakon ponovnog stavljanja windowsa vise je nemogu clockati.Zasto?
to je to zasad :)

Scuderia
04-11-2006, 14:18
Dakle imam 3.06 ghz pentium, 1 gb ram, 6800 GS .
ako kupim jos 1 gb rama hoce li mi skociti performanse tj FPS u igrama.znam da hoce ali zanima me koliko? 2 . problem mi je overclockiranje: kad sam tek kupio grafu clcknuo sam je i sve je bilo super , ali nakon ponovnog stavljanja windowsa vise je nemogu clockati.Zasto?
to je to zasad :)

Dali si instalirao neki tool za overclocking grafe?S gigiom ram-a sigurno će komp ići brže.

olio
04-11-2006, 14:19
jesi je vratio na default prije brisanja windowsa?

dugi
04-11-2006, 14:47
Dakle imam 3.06 ghz pentium, 1 gb ram, 6800 GS .
ako kupim jos 1 gb rama hoce li mi skociti performanse tj FPS u igrama.znam da hoce ali zanima me koliko? 2 . problem mi je overclockiranje: kad sam tek kupio grafu clcknuo sam je i sve je bilo super , ali nakon ponovnog stavljanja windowsa vise je nemogu clockati.Zasto?
to je to zasad :)

Vise ces dobiti ako prodas tu svoju grafu i kupis nekaj brze.Kod mene sve nove igre (OSIM GOTHIC 3 koji treba rama i rama) rade na 1280X1024 na visokim detaljima sa 1gb rama bez ikakvih problema.Ni sa jednim FPS nemam nikakvih problema .Znaci COD2,Ghost Recon novi,HL2 E1 itd rade bez problema sa 1 gb rama ali da ga imam vise(rama) nebi se zalio najvise zbog naslova koji dolaze kao i zbog gore navedenog Gothic 3.Trenutne cijene rama su nerealno visoke tako da ti ne preporucam kupnju.

Prince-Artas
04-11-2006, 21:00
Dakle imam 3.06 ghz pentium, 1 gb ram, 6800 GS .
ako kupim jos 1 gb rama hoce li mi skociti performanse tj FPS u igrama.znam da hoce ali zanima me koliko? 2 . problem mi je overclockiranje: kad sam tek kupio grafu clcknuo sam je i sve je bilo super , ali nakon ponovnog stavljanja windowsa vise je nemogu clockati.Zasto?
to je to zasad :)

kada clockaš grafu namjesti da ti taj clock zapamti nakon restarta

Dyslexia
05-11-2006, 14:27
Grafa je rijesena ja sam ju clocnuo jucer instalirali nove windowse i ja stavio orginal drivere za nju i grafa radi.Otkljucali dodatne cijevovode i sad radi ko sat.

Pitanje je samo koliko cemu se ubrzat komp sa jos gigom rama?

Cali
05-11-2006, 16:10
brže će loadat nivoe i ostalo, ako pitaš za fps-e u igri, onda prosječno 1-2 fps-a. jedino je bitno za ovih par novih igara da se doda giga rama, kao što su npr. dark messiah of might and magic i gothic 3, jer abnormalno žderu ram.

Burek_fr0m_SPACE
05-11-2006, 17:19
brže će loadat nivoe i ostalo
Ne bih rekao. Učitavanja bi možda mogla biti i trunku duža, ali će zato biti manje štrecanja u igri. Iako je to imho neisplativa investicija. Gledajući testove, jedino sam u BF2142 vidio neke primijetne razlike pri prelasku s 1 na 2 GB RAMa. Mislim da još nije vrijeme za to. Kao što rekoše ljudi, rađe kupi grafičku novu.

Arbiter of Change
05-11-2006, 17:23
To ti varira od igre do igre, ali će ti komp inače više koristiti od RAM-a, a i potrebno ti je više za VISTU. (očitava upola koliko ja znam).

pr1mus
05-11-2006, 17:57
ok hvala svima , novu grafu necu kupovat , neplaniram jos dugo da igram igre, zelim samo da mogu igrat supreme commander i onda prestajem .novu grafu kupujem skoro svake godine i vec mi je dopizdilo to sto hardware toliko brzo zastari da nemos nakupovat dovoljno ni da seres novce.
moze lock.

Prince-Artas
05-11-2006, 17:57
ako misliš imat pravu mrcinu od kompa 2gb moraš imat, battlefield 2142 pa i battlefield 2 traži 2gb za najviše postavke

Burek_fr0m_SPACE
05-11-2006, 18:25
Prema mom stručnom mišljenju (i rezultatima par eksperimenata) većina igara još uvijek nemaju na šta potrošit 2 GB RAMa, ali izgleda da to vrijeme dolazi ubrzo... a kupovanje RAMa nikad nije bilo propala investicija, samo ponekad ima i boljih investicija.

Cali
05-11-2006, 23:49
ajde mi prema tvom stručnom mišljenju objasni zašto bi učitavanje nivoa trajalo dulje sa 2 gb rama nego sa 1? ajde i da čujem taj biser molim te.

Burek_fr0m_SPACE
06-11-2006, 00:14
Možda zato što će neka igra imat inteligentan sistem koji će na osnovu količine raspoložive memorije odredit koliko stvari treba preloadovat u RAM, tako da će možda igra učitat više stvari pri loadovanju levela, tako da neće biti potrebe za on-the-fly učitavanjima tokom igre. Iako se u praksi takve stvari rijetko događaju, naveo sam to kao primjer šta bi se moglo desiti ukoliko igra ima navedene mehanizme. Uticaj količine RAMa na loadovanje levela je minimalno do nikakvo. Ako hoćete brže loadovanje, uzmite brži disk ili defragmentujte postojeći, jer je HDD u većini slučajeva glavni krivac za spor loading. A pošto je najsporiji RAM za tri koplja brži od najbržeg diska, RAM i nema preveliku ulogu u loadingu. Jedino se može desiti katastrofalno usporavanje ako imate jako malo RAMa (cca 128, ili čak manje), a da sama igra zahtijeva više RAMa od toga, onda će se ti podaci koji "prelijevaju" RAM opet vraćati na disk, što definitivno ubija performanse. Jesi zadovoljan biserom?

W3DR4N
06-11-2006, 00:49
neplaniram jos dugo da igram igre, zelim samo da mogu igrat xyz i onda prestajem

Rekao sam i ja pred tri godine. Nepouzdano je to.

Cali
06-11-2006, 03:51
Možda zato što će neka igra imat inteligentan sistem koji će na osnovu količine raspoložive memorije odredit koliko stvari treba preloadovat u RAM, tako da će možda igra učitat više stvari pri loadovanju levela, tako da neće biti potrebe za on-the-fly učitavanjima tokom igre. Iako se u praksi takve stvari rijetko događaju, naveo sam to kao primjer šta bi se moglo desiti ukoliko igra ima navedene mehanizme. Uticaj količine RAMa na loadovanje levela je minimalno do nikakvo. Ako hoćete brže loadovanje, uzmite brži disk ili defragmentujte postojeći, jer je HDD u većini slučajeva glavni krivac za spor loading. A pošto je najsporiji RAM za tri koplja brži od najbržeg diska, RAM i nema preveliku ulogu u loadingu. Jedino se može desiti katastrofalno usporavanje ako imate jako malo RAMa (cca 128, ili čak manje), a da sama igra zahtijeva više RAMa od toga, onda će se ti podaci koji "prelijevaju" RAM opet vraćati na disk, što definitivno ubija performanse. Jesi zadovoljan biserom?

da, točno ono što sam očekivao. kažeš MOŽDA ovo, MOŽDA ono, a neznaš da li takva stvar postoji. ako i u konkretnoj igri postoji, na koji način to može značit dulje učitavanje? ako se učitava više toga u ram, onda ima manje potrebe za upotrebom page filea, a to je ono što najviše usporava učitavanje, jer smanjuje potrebu za radom diska. ako je sve u ramu, onda nema potrebe za file swappingom, te je odmah i rad računala brži. uostalom, na kraju si i sam to napisao malo drukčijim riječima, pa te ne razumijem zašto sam sebi upadaš u usta.

poanta ovoga jest da više rama ni u kojem slučaju ne može značit dulji loading, samo kraći, a ti tvrdiš suprotno za što sam daješ protudokaze. malo logike, pa sam vidi... :wink:

Burek_fr0m_SPACE
06-11-2006, 07:59
ako se učitava više toga u ram, onda ima manje potrebe za upotrebom page filea
Za učitavanje više stvari obično treba više vremena - to je činjenica. A čak i ako neka igra ne radi dobru selekciju stvari za učitavanje automatski, mnogo toga se može učiniti ručnim tweakanjem (Doom 3 i Source enginei). I, takođe, za pouzdano mogu reći je da ni jedna novija igra neće krenut na učitavanje toliko stvari da dođe do page filea (osim u ekstremnim slučajevima, kao što sam naveo) jer to jednostavno nema smisla. Većina modernih enginea (pogotovo visokoprofilnih FPS) ciljaju na oko 70% sistemskog RAMa i čak i sa 512 MB RAMa u 95% slučajeva neće doći do paginga, bar sa igrama u zadnjih par mjeseci (koje su dobro napisane, a dobar dio njih jeste).

dugi
06-11-2006, 14:52
Evo ja mogu odgovoriti iz prve ruke.bas mi se i neda pisati ali eto.Do prije 10 dana imao sam "stari" komp:amd barton 3000,X800pro i 2X512 ddr+1gb ddr znaci 2 gb ukupno.To sam dobro prodao i uz sitnu nadoplatu imam ovo u potpisu.Zbog nove ploce morao sam se odluciti i zadrzati samo 2X512 ddr a prodati keks od gige.Razlika prije i danas je velika i to na bolje bez obzira sto imam 1Gb rama manje.Sto se tice brzine ucitavanja ne vidim neku razliku prije i sada.U stvari jedina razlika je u tome sto izadjem iz neke jako zahtjevne igre na desktopu se ne ucitaju sve ikone trenutno kao sto je bio slucaj sa starim kompom tj. osjeca se lagano mucenje OS-a.Inace sto se tice brzine u igrama sa ovim kompom i "samo" 1gb rama sam profitirao puno tj. SVE igre lete na visokim postavkama i rezoluciji1280x1024 osim Gothica 3 za kojeg sumljam da leti na bilo cemu.Iz tog zakljucujem da po sadasnjim cijenama rama se nikako ne isplati prelaziti sa 1 na 2 gb pogotovo ako sve ostale komponente nisu top klasa.Naravno za Vistu su 2gb obavezna.

Cali
06-11-2006, 16:20
da, dugi istina, ali moraš znati da ti nisi definitivno profitirao sa time što imaš 1 gb rama manje, nego zato što imaš sad daleko brži sistem. barton 3000+ može raidti ili na 333 ili na 400 mhz, dok ovaj tvoj novi sistem radi na 1 ghz efektivno. to je razlog što ti sve leti na 1280*1024, i naravno što sad imaš dobru grafu, i brži procesor.

pravilo 2*512 mb rama vrijedi samo za teško overclockirane mašine, jer 512 mb moduli se daleko bolje clockaju, te se sa 2 modula može koristiti 1T parametar. međutim, ipak je na defaultnim postavkama bolje imati 2gb rama pa čak i uz 2T parametar (ukoliko se ima 4 modula od 512 mb). sve radi brže, komotnije, disk manje grebe i ostalo....

što se tiče fpsa u igrama, već sam prije napisao da su dobici neznatni, ako uopće i postoje.

Burek_fr0m_SPACE
06-11-2006, 16:26
Iz tog zakljucujem da po sadasnjim cijenama rama se nikako ne isplati prelaziti sa 1 na 2 gb pogotovo ako sve ostale komponente nisu top klasa.Naravno za Vistu su 2gb obavezna.
S prvim dijelom se slažem. A za Vistu... Malo mi je priglupo to što se okolo priča kako za Vistu treba procesor od bar 3 GHz, bar 2 GB RAMa i sl. Ja se smijem kladit da će se Vista moć pokrenut sa 800 MHz procesorom i 192 MB RAMa i da će biti upotrebljiv. Međutim, ta 2 GB RAMa se odnose na programe i igre koje će biti izdate nakon izlaska Viste, koji će po svoj prilici i trebati tolike resurse, a ne na sam OS. Vjerujem ja da je to jasno većini prisutnih, ali eto... to je moj mali rant-job protiv hronično neupućenih klinaca koji pričaju neke gluposti uokolo jer su ubijeđeni da će sam OS biti zahtjevniji od današnjih najzahtjevnijih igara...

dugi
06-11-2006, 16:28
Sve 5 samo kljucno je pitanje isplati li se dati 900 kn samo zato da po disku malo manje grebe.Po meni TRENUTNO ne.Za 600 kn bi se vec isplatilo :)

Cali
06-11-2006, 16:37
Iz tog zakljucujem da po sadasnjim cijenama rama se nikako ne isplati prelaziti sa 1 na 2 gb pogotovo ako sve ostale komponente nisu top klasa.Naravno za Vistu su 2gb obavezna.
S prvim dijelom se slažem. A za Vistu... Malo mi je priglupo to što se okolo priča kako za Vistu treba procesor od bar 3 GHz, bar 2 GB RAMa i sl. Ja se smijem kladit da će se Vista moć pokrenut sa 800 MHz procesorom i 192 MB RAMa i da će biti upotrebljiv. Međutim, ta 2 GB RAMa se odnose na programe i igre koje će biti izdate nakon izlaska Viste, koji će po svoj prilici i trebati tolike resurse, a ne na sam OS. Vjerujem ja da je to jasno većini prisutnih, ali eto... to je moj mali rant-job protiv hronično neupućenih klinaca koji pričaju neke gluposti uokolo jer su ubijeđeni da će sam OS biti zahtjevniji od današnjih najzahtjevnijih igara...

da li si ikad imao vistu instaliranu na svom računalu? istina da će se moći pokrenuti sa slabijim računalima, jer je vista poprilično skalabilna. ali ako je sav "eye candy" upaljen, onda za ugodan rad je preporučen dual core procesor. od nekoliko računala, naljepše je vista radila na turionu x2 (2 puta po 1.6 ghz) laptopu sa gigom rama. igre nisam pokretao, pa ne mogu govoriti o potrebi više rama. pri svakoj uporabi gadgeta (widgeta) i slično uporaba procesora je skakala znatno.

sve ovo što sam napisao vrijedi za postavke na max uz uporabu aero glass sučelja, za potpuno ugodan rad. verzija je bila rc1, tako da je moguće da u daljnjim izdanjima vista bude i još više optimizirana, jer npr. vista beta je u idleu zatjevala 800mb rama, i radila užasno sporo.

Burek_fr0m_SPACE
06-11-2006, 16:37
Ja mislim da će to za cca. pola godine 2 GB RAMa postati obaveza, ali za sada još ne, bar ne za mene.

Cali
06-11-2006, 16:42
pazi, ja se također slažem sa tobom da za sad još nije potrebno (osim za neke specifične programe i igre). ali se ne slažem da duplo više rama donosi sporiji rad. to je sve.

Burek_fr0m_SPACE
06-11-2006, 17:07
pazi, ja se također slažem sa tobom da za sad još nije potrebno (osim za neke specifične programe i igre). ali se ne slažem da duplo više rama donosi sporiji rad. to je sve.
Nisam ni ja rekao da donosi sporiji rad. Rekao sam samo da se s više RAMa može napraviti trade-off između tipičnog učitavanja prije levela i on-the-fly učitavanja tokom igranja jer u RAMu nije bilo mjesta. A naravno da je uvijek bolje sačekati sekund duže (ako treba) gledajući u loading screen, neko trpiti štucanje i preskakanje tokom igre.

Prince-Artas
06-11-2006, 19:33
tko god kupi 2 gb rama neće pogriješit
kratko i jasno

tomifish2002
07-11-2006, 19:05
nebih se iznenadio da 2gb rama u kombinaciji vista+novije igre bude premalo. e onda ću poludit. memorija je pakleno skupa!

dugi
07-11-2006, 19:49
nebih se iznenadio da 2gb rama u kombinaciji vista+novije igre bude premalo. e onda ću poludit. memorija je pakleno skupa!

Lako za Vistu.Pa nitko te ne tera da ju instaliras.Kaj fali XP-u.Ako mislis na DX10 pa onda ti je cijeli taj komp zastario.Kad se Vista posteno zahukta odnosno igre koje izlaz iduce godine bez dvojezgrenog proca(i tu ne mislim na Athlona )i grafe koja bu imala na sebi barem 512 rama a pozeljno bu da ima i vise nebu postenog igranja.Ram od 2 gige bu standard sumljam da bu to premalo.

NITROS
07-11-2006, 22:19
nebih se iznenadio da 2gb rama u kombinaciji vista+novije igre bude premalo. e onda ću poludit. memorija je pakleno skupa!

To su rijesili tako da kupis jedan USB stick od 1GB i lijepo ga ustekas i vista ce ti predloziti da koristis taj stick kao RAM, pametna ideja