PDA

Pogledaj cijelu verziju : Ugradnja CD/DVD drive-a



THE NO
25-10-2006, 17:26
Želio bih ugraditi svoj stari Samsung CD-RW/DVD drive SM-352 u komp,a ne znam kako.Nikad prije nisam samostalno nešto ugrađivao u komp, a ne da mi se ponovno nosit kučište na servis. molim pomoć

25-10-2006, 18:05
ugasi komp,ištekaj ga iz struje za svaki slučaj.
skini bočne stranice
skini prednju maskicu za 5.25" uređaje(vjerojatno ćeš morati gurnut ruku iznutra)
podesi rom na cable select(trebalo bi ti na njemu pisati kako i što)
umetni unutra
zašarafi
uštekaj molex i ata kabl
zatvori stranice
uštekaj kabl od napajanja
PALI PILU ;)

THE NO
25-10-2006, 18:21
Pošto mi je ovi sadašnji CD/DVD drive ugradia neki tip iz servisa ,a ja tad nisam bio prisutan, ne znam šta je taj molex i ata kabel, pa bi te molio za detaljnije objašnjenje.

*Fila*
25-10-2006, 18:24
Pošto mi je ovi sadašnji CD/DVD drive ugradia neki tip iz servisa ,a ja tad nisam bio prisutan, ne znam šta je taj molex i ata kabel, pa bi te molio za detaljnije objašnjenje.
kabal koji ide u napajanje i koji ide u matičnu

THE NO
25-10-2006, 18:28
aha, ali kad mi je spomenuti tip vratia kučište nije mi donio nikakve kabele,samo mi ga je vratia onakvog

kikl0p
25-10-2006, 18:32
kad ces vadit stari cd-rom vidis kako su spojeni kablovi samo njih istekas i ustekas novi drive tako sam ja slozio cjeli kom od maticne do harda

THE NO
25-10-2006, 18:38
ja bih htio da mi ostanu obadva .prepostavljam da bi zato tribal kupit nove kabele.

kikl0p
25-10-2006, 18:41
nemoras na kablu imas barem 3 ulaza 1 spojis na hdd i ova 2 ti ostanu za
dvd i cd rom ili kaj vec oces a izlaza na napajanju imas dosta uglavnom izlazi od napajanja i ulazi za cd rom su dosta razliciti tako da nemas kaj zajebat uostalom rastavi komp pa pogle

GrannyKiller
25-10-2006, 18:56
nemoras na kablu imas barem 3 ulaza 1 spojis na hdd i ova 2 ti ostanu za
dvd i cd rom ili kaj vec oces

LOL

ne, IDE kabel ima 2 ULAZA i 1 IZLAZ. ova 2 ulaza su bliže jedan drugome, izlaz (koji se spaja na matičnu) je udaljeniji od ova 2.

treba pripazit još i na Master/slave/cable select opcije kod drivea. imaš iza pored priključnih mjesta na DVD uređaju nekakve pinove (iglice) i na njima jedan kratkospojnik (obično plave ili crne boje). na samom uređaju ti je naljepnica na kojoj su nacrtani položaji kratkospojnika. najjednostavnije ga je prebacit na Cable Select položaj. mislim da tvornički dolazi tako postavljen...pogledaj za svaki slućaj. u CS položaju ti matična sama prepoznaje da li je uređaj Master ili Slave pa nemaš brige s tim...

str33t6l0w
26-10-2006, 16:15
evo ovako..

isključis komp iz struje ;)...
otvoris bočnu stranu kompa....
izvadiš ide i molex kabal iz cd-roma

evo slike ;)
Molex (http://www.computerhope.com/pictures/power/molex.jpg)
IDE Cabal (http://images10.newegg.com/productimage/12-181-088-01.JPG)

kad si to izvadio moraš odšarafit cd-rom sa kučišta...ima 4 šafara (vjerojatno) tako da moras obje bocne strane otvorit...

izvadis ga kad si ga odsarafio..
stavis novi dvd-rom...
zasarafis ga...
ukopcas kablove (ona 2 ;) )
i zatvoris bocne stranice...
ukopcas u struju komp...
upalis i to je to ;)

sretno ;)

THE NO
26-10-2006, 17:04
Ovako sve san spojia osin onog sivog kabela šta pretpostavljan se spaja na matičnu ali samo mi je jedan spojen na sadašnji dvd drive.DVD drive mi više ne očitava CD-ove pa pretpostavljan da je u tom kabelu problem.

THE NO
27-10-2006, 12:10
Kad san vidia da mi ne radi DVD drive koji san htio staviti izvadia san ga i ostavia oni koji san otprije ima.Sve san spojia kako triba;ali DVD drive mi više ne očitava nijedan CD .Pomoć HITNO!!!

W1k1n6
27-10-2006, 12:18
Kad san vidia da mi ne radi DVD drive koji san htio staviti izvadia san ga i ostavia oni koji san otprije ima.Sve san spojia kako triba;ali DVD drive mi više ne očitava nijedan CD .Pomoć HITNO!!!
Očito nisi sve spojio kako je bilo, jer bi inače radilo. Da li ti prepoznaje drive prilikom restartanja računala? Koliko mi se čini, vrlo bi ti pametno bilo da se obratiš nekome tko bi ti mogao pomoći na licu mjesta.