PDA

Pogledaj cijelu verziju : Nvidia G80 na pomolu sa brutalnim 8800GTX



† zlo †
29-09-2006, 02:17
Nvidia G80 će biti prvi DirectX 10 grafički procesor na tzv. high-end području. Nove kartice će nositi naziv GeForce 8800, a prvi modeli kartica će nositi nazive 8800GTX i 8800GT. Očekuje se da G80 bude prvi GPU koji će biti isključivo vodeno hlađen.


Novi Nvidia G80 GPU će biti prvi grafički akcelerator koji je kompatibilan sa budućim DirectX-om 10. U poslednje vreme se dosta pisalo o novom Nvidia čipu i o njegovom glavnom konkurentu R600, ali tek sada su na videlo izašle neke detaljnije informacije. Nove kartice će nositi oznake 8800 a prva dva modela će biti 8800GTX i 8800GT. Još interesantniji je podatak da će novi G80 korisititi arhitekturu unifikovanih shadera. Ovo je novost koja se nije mogla čuti do sada. Neke glasine su čak išle dotle da se govorilo o tome da će novi G80 biti dual core GPU sa unifikovanim shaderima. Mnogi su verovali da će ATI-jev R600 biti prvi PC GPU koji koristi unifikovane shadere, naročito kada se ima u vidu da ATI-jev čip po imenu Xenos, koji se ugrađuje u X-Box već koristi ovu tehnologiju. Kasnije je došlo do pomeranja datuma za koji je zakazana premijera R600 čipa pa sada Nvidia pokušava da bude prva koja će koristiti novu tehnologiju.

GeForce 8800 kartice bi trebalo da imaju sledeće specifikacije:

* Unified Shader - to bi trebalo da su SM 4.0
* Supports FP16 HDR+MSAA - Potpuno podrzavanje HDR+AA
* GDDR4 memory - znachi 2Ghz+
* Close to 700 million transistors (G71 - 278M / G70 - 302M) - znachi ochekujete potrosnju vecu nego shto danas neko ima napajanje od 300w
* New AA mode: VCAA - neshto bolesno
* Core clock scalable up to 1.5GHz - o ovome necu da komentarishem ali izgleda nenormalno
* Shader Peformance : 2x Pixel / 12x Vertex over G71
* 8 TCPs & 128 stream processors
* Much more efficient than traditional architecture
* 384-bit memory interface (256-bit+128-bit)
* 768MB memory size (512MB+256MB)
* Two models at launch : GeForce 8800GTX and GeForce 8800GT
* GeForce 8800GTX : 7 TCPs chip, 384-bit memory interface, hybrid water/fan cooler, water cooling for overclocking. US$649
* GeForce 8800GT : 6 TCPs chip, 320-bit memory interface, fan cooler

G80 bi trebalo da se sastoji od neverovatnih 700 miliona tranzistora, što je više nego duplo u odonsu na G71. Ova činjenica će najverovatnije biti presudna u tom smislu da ovaj čip neće biti dvojezgarno rešenje. Čak se spominju i cifre od 1.5 GHz za grafički čip, što zvuči prilično neverovatno.

Interesantne su i konstalacije memorije i memorijskog protoka. Naime prve dve kartice će imati po 768 MB GDDR4 memorije koja će komunicirati sa GPU-om preko 384-bitne memorijske magistrale. Na ovaj način bi trebalo da se ostvari ogroman memorijski protok, što će samo po sebi doneti primetan skok performansi.

Ukoliko su informacije o količini tranzistora tačne onda se može očekivati ogromna toplotna disipacija. Kada se pojavi na tržišti GeForce 8800GTX bi trebalo da bude prva referentna kartica sa vodenim hlađenjem.

preuzeto sa sajta http://www.piratesunited.com

Frost
29-09-2006, 10:00
Joj, hvala na postu, nadam se da če biti tako, jedino ne cjena paprena a i potrošnja

goGAMERo
29-09-2006, 12:21
Mene to ne zanima, ti prvi DX10 čiopvi će biti sranja! Dok se DX10 ne ustali na tržištu dotada će 7600 GT biti kul izbor

MIR!

Ementaler
29-09-2006, 13:16
Mene to ne zanima, ti prvi DX10 čiopvi će biti sranja! Dok se DX10 ne ustali na tržištu dotada će 7600 GT biti kul izbor

MIR!

Ne mora značit...

ATI r300 je bio prvi dx9 čip i bio je odličan...

† zlo †
29-09-2006, 13:20
Hm... i ja neshto sumnjam da ce prve DX10 kartice moci da guraju nadolazece igre na max detaljima

Kostolomac
29-09-2006, 14:10
Hm... i ja neshto sumnjam da ce prve DX10 kartice moci da guraju nadolazece igre na max detaljima

vraga neće moć... nego dok se malo to sve ne stabilizira ne isplati se uzimat. ma daj, smanjit će oni i proizvodni proces i ostalo, pa će se smanjit i potrošnja i zagrijavanje. ma da ne bih sad uzimao kilovatna napajanja i watercooling samo radi neke grafičke :kill:

emperror
29-09-2006, 14:52
koja ce cijena bit tome cudu....strasno

GrannyKiller
29-09-2006, 16:05
Hm... i ja neshto sumnjam da ce prve DX10 kartice moci da guraju nadolazece igre na max detaljima

vraga neće moć... nego dok se malo to sve ne stabilizira ne isplati se uzimat. ma daj, smanjit će oni i proizvodni proces i ostalo, pa će se smanjit i potrošnja i zagrijavanje. ma da ne bih sad uzimao kilovatna napajanja i watercooling samo radi neke grafičke :kill:

ovo gore su glasine...768 MB memorije? tko je to još čuo?

šta se potrošnje tiče, najnoviji podaci (koje sam na PCE forumu pročitao) govore da potrošnja neće uopče bit tih 300W kako se priča, već neka normalna, najviše 100 i neš sitno Wata...pa te se kartice uopće ne bi prodavale kad bi trošile 300W, ako je recimo 400W napajanje neki prosjek danas...

GPU na 1.5 GHz?? koja glupost, nemoguće ako je maximum danas nekih 650 MHz....otkud sad 1500? a i nVidia je rekla da G80 neće imat unificirane shadere a ovo gore čudo ima.

ne vjerujem baš ovome.

Om3G@
29-09-2006, 16:31
Hm... i ja neshto sumnjam da ce prve DX10 kartice moci da guraju nadolazece igre na max detaljima

vraga neće moć... nego dok se malo to sve ne stabilizira ne isplati se uzimat. ma daj, smanjit će oni i proizvodni proces i ostalo, pa će se smanjit i potrošnja i zagrijavanje. ma da ne bih sad uzimao kilovatna napajanja i watercooling samo radi neke grafičke :kill:

ovo gore su glasine...768 MB memorije? tko je to još čuo?

šta se potrošnje tiče, najnoviji podaci (koje sam na PCE forumu pročitao) govore da potrošnja neće uopče bit tih 300W kako se priča, već neka normalna, najviše 100 i neš sitno Wata...pa te se kartice uopće ne bi prodavale kad bi trošile 300W, ako je recimo 400W napajanje neki prosjek danas...

GPU na 1.5 GHz?? koja glupost, nemoguće ako je maximum danas nekih 650 MHz....otkud sad 1500? a i nVidia je rekla da G80 neće imat unificirane shadere a ovo gore čudo ima.

ne vjerujem baš ovome.

Istina...
Mrzim ovakve smece traceve, novinari se ponasaju kao djeca sa koridora!

Osim toga, sve su vrijednosti neke na smrdi-prdi: 768 MB memorije (a ne 1GB), 384-bita memorijska sabirnica (a ne 512 bita ili 256 bita)... i ostala sranja.

A tek takt GPU-a sto su informacije preforsirale... de molim te, to bi gorilo pri tim brzinama, a osim toga, 700 milijuna tranzistora ne znaci nuzno povecanje zagrijavanja, a ima tona fakora... itd.

Nemojte plz vise postati traceve ove kategorije

† zlo †
29-09-2006, 16:37
Ovo za tehnichke specifikacije svud po netu pishe isto, tako da neverujem da su glasine. A za shadere evo odgovora ;)

David Kirk, Chief Architect for NVIDIA says that there's plenty of mileage left in the G70 architecture, but that one day, when it makes sense to do so, NVIDIA will move to using a unified architecture in hardware. The design of NVIDIA G80 is based on unified shader architecture, which we should hopefully see appear as soon as next year.

tomifish2002
29-09-2006, 18:06
to su shit glasine. na cijelom webu još nema točnih informacija niti o broju pajpova a niti o shadera. sve su to nadgađanja. a proizvođači će iskoristit kašnjenje viste tak da mislim da neće kartice stić prije 1Q 2007

a ove fore dok se ustali tehnologija...bullshit... kartica može jedino imat loše drivere i to je to. ne mislim nakon izlaska čekat još 8 mj da izađe poboljšana verzija koja je 30mhz brža i troši 10w manje...wow stvarno neka poboljšanja

Cali
29-09-2006, 18:57
nadam se da se neće dogodit ponovo slučaj kao sa FX serijom kartica koja je podbacila u svim segmentima, a trebala je biti prva dx9 serija kartica od nvidie...

GrannyKiller
29-09-2006, 21:51
a ove fore dok se ustali tehnologija...bullshit... kartica može jedino imat loše drivere i to je to. ne mislim nakon izlaska čekat još 8 mj da izađe poboljšana verzija koja je 30mhz brža i troši 10w manje...wow stvarno neka poboljšanja

točno tako! Radeon 9700 Pro je bila prva Dx9 kartica i rulala je 3 godine!
a recimo 9800Pro koji je trebo bit kao uglađenija verzija 9700-tke je bio preforsiran i puno ih je crklo.
zašto bi prvi DX10 hardver bio loš? kažu neki da će Dx10 kartice bit dobre tek negdje oko 3. generacije...bullshit, već je pravilo da mainstream kartice nove genracije deru high-end stare gen, tako da će se moć nabavit prava zvijer koja će pojest sve ove današnje uber-skupe kartice...


nadam se da se neće dogodit ponovo slučaj kao sa FX serijom kartica koja je podbacila u svim segmentima, a trebala je biti prva dx9 serija kartica od nvidie...

i bila je prva DX9 kartica...ali sranje od kartice :roll:

Dyslexia
29-09-2006, 22:41
Te prve DX 10 kartice netreba uopce kupovat kao prvo cijena ce im biti paprena a nece ih oni usavsit bas tako dobro na pocetku kada se one malo vise razviju i cijene im padnu e onda polako treba razmisljat o kupnji.Do tada 7600 rulz.

GrannyKiller
29-09-2006, 22:49
Te prve DX 10 kartice netreba uopce kupovat kao prvo cijena ce im biti paprena a nece ih oni usavsit bas tako dobro na pocetku kada se one malo vise razviju i cijene im padnu e onda polako treba razmisljat o kupnji.Do tada 7600 rulz.

čuj, jednog dana svemu cijena padne...a netko tko bude kupovao komp kad već dođu DX10 kartice, sigurno neće uzet DX9 grafu...

tomifish2002
30-09-2006, 11:12
Te prve DX 10 kartice netreba uopce kupovat kao prvo cijena ce im biti paprena a nece ih oni usavsit bas tako dobro na pocetku kada se one malo vise razviju i cijene im padnu e onda polako treba razmisljat o kupnji.Do tada 7600 rulz.


mainstream grafe će uvijek biti povoljne a hi-end će uvijek biti skupe. a ove prve ne želim imati :)

Jack5
30-09-2006, 11:52
i šta se sad koji kurac čudite i divite novim grafičkim karticama?

Normalno da će bit dobra ko i sve novije koje poslije nje izađu, a izlaze stvarno često

Proizvođač stalno izmišlja neki kurac novi i prisiljava na kupnju, jer inače ne bi uspio na tržištu
ko će imat love kupit će je i dobro

što se tiče tih hvaljenja novih kartica, mislim da je to postalo već dosadno

GrannyKiller
02-10-2006, 20:04
http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=34772

ne znam da li da vjerujem ovome ili šta...navodno je to GeForce 8800 :shock:

ogRomno!

Prince-Artas
02-10-2006, 20:10
koja zvijer :o

g@mer4life
02-10-2006, 20:16
http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=34772

ne znam da li da vjerujem ovome ili šta...navodno je to GeForce 8800 :shock:

ogRomno!



nebi imao nish protiv jedne takve(ili dvije) u svom kompu 8)

GrannyKiller
02-10-2006, 20:38
http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=34772

ne znam da li da vjerujem ovome ili šta...navodno je to GeForce 8800 :shock:

ogRomno!



nebi imao nish protiv jedne takve(ili dvije) u svom kompu 8)

ja ih ne mogu stavit u kućište...pogle kolike su :shock:

g@mer4life
02-10-2006, 21:07
http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=34772

ne znam da li da vjerujem ovome ili šta...navodno je to GeForce 8800 :shock:

ogRomno!



nebi imao nish protiv jedne takve(ili dvije) u svom kompu 8)

ja ih ne mogu stavit u kućište...pogle kolike su :shock:


napraviš kučište samo za nju 8) ........kul zar ne?

GrannyKiller
02-10-2006, 21:30
[quote=GrannyKiller]http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=34772

ne znam da li da vjerujem ovome ili šta...navodno je to GeForce 8800 :shock:

ogRomno!



nebi imao nish protiv jedne takve(ili dvije) u svom kompu 8)

ja ih ne mogu stavit u kućište...pogle kolike su :shock:


napraviš kučište samo za nju 8) ........kul zar ne?[/quote:19opc4sj]

a spojim....kako? :rotfl: nije to nV Quadro Plex...

g@mer4life
02-10-2006, 22:00
[quote=GrannyKiller]http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=34772

ne znam da li da vjerujem ovome ili šta...navodno je to GeForce 8800 :shock:

ogRomno!



nebi imao nish protiv jedne takve(ili dvije) u svom kompu 8)

ja ih ne mogu stavit u kućište...pogle kolike su :shock:


napraviš kučište samo za nju 8) ........kul zar ne?

a spojim....kako? :rotfl: nije to nV Quadro Plex...[/quote:b11top08]



pozoveš harry poterra da riješi stvar :rotfl:

Kiklop
02-10-2006, 22:03
[quote=GrannyKiller]http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=34772

ne znam da li da vjerujem ovome ili šta...navodno je to GeForce 8800 :shock:

ogRomno!



nebi imao nish protiv jedne takve(ili dvije) u svom kompu 8)

ja ih ne mogu stavit u kućište...pogle kolike su :shock:


napraviš kučište samo za nju 8) ........kul zar ne?

a spojim....kako? :rotfl: nije to nV Quadro Plex...[/quote:247zh30l]napravis kuciste od stakla da svi vide koju grafu imas

GrannyKiller
02-10-2006, 22:06
[quote=GrannyKiller]http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=34772

ne znam da li da vjerujem ovome ili šta...navodno je to GeForce 8800 :shock:

ogRomno!



nebi imao nish protiv jedne takve(ili dvije) u svom kompu 8)

ja ih ne mogu stavit u kućište...pogle kolike su :shock:


napraviš kučište samo za nju 8) ........kul zar ne?

a spojim....kako? :rotfl: nije to nV Quadro Plex...napravis kuciste od stakla da svi vide koju grafu imas[/quote:3t780viz]

to stoji...al kak bi ju spojio na PCIe ak je u posebnom kućištu??? lol!

Kiklop
02-10-2006, 22:08
[quote="g@mer4life":29dfyir0][quote="GrannyKiller":29dfyir0]http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=34772

ne znam da li da vjerujem ovome ili šta...navodno je to GeForce 8800 :shock:

ogRomno!



nebi imao nish protiv jedne takve(ili dvije) u svom kompu 8)

ja ih ne mogu stavit u kućište...pogle kolike su :shock:


napraviš kučište samo za nju 8) ........kul zar ne?

a spojim....kako? :rotfl: nije to nV Quadro Plex...napravis kuciste od stakla da svi vide koju grafu imas[/quote:29dfyir0]

to stoji...al kak bi ju spojio na PCIe ak je u posebnom kućištu??? lol![/quote:29dfyir0]zasto nebi mogo pa napravis ono iza kako ti treba

GrannyKiller
02-10-2006, 23:30
ajme meni koji off-topic...kiklop, ja sam postavio pitanje kaku ću tu grafu priključit na matičnu? ono...fizički!

Dyslexia
03-10-2006, 11:22
Pa mislim sto ste pametni malo odrezes koji komad koji netreba i odma ce biti manja :D

GrannyKiller
03-10-2006, 11:30
Pa mislim sto ste pametni malo odrezes koji komad koji netreba i odma ce biti manja :D

lol, onako sa motorkom.... :rotfl:

joj, vidiš, dao si mi inspiracije....baš mi smeta jedan dio matične...idem ga otkinut :rotfl:

g@mer4life
03-10-2006, 14:47
nije rekao matične nego je mislio na kantu, ja sam svoju kantu oderao do kraja, samo je metalni kostur ostao, imam mjesta koliko hoću, a za ovo čudo treba hangar


recimo jedan stacker bi bio dovoljan(ili nebi?)

GrannyKiller
03-10-2006, 18:32
vjerojatno ne bi

jedan od rijetkih slućaja gdje Stacker ne bi bio dovoljan... mislim da bi jendio kućišta sa zaokrenutim kavezom za diskove (Chieftec LCX, LBX, BA...) mogla udomiti ovo čudo. ili recimo Chief GX-01 (kojeg sam naručio :D ) koji ima ove "odstranjive" kaveze za diskove http://tech-gear.org/reviews/hardware/gx01b/mobo.jpg

EDIT: možda ipak i bi stala u Stackera... :oops:

ezav
03-10-2006, 18:40
U Chefa bi stala bez pol beda jerbo ja imam od gainwarda 7900gt i ima do kaveza mjesta za jos jednu :D

pa ono ja mogu staviti bilo kaj u svoj komp :D

GrannyKiller
03-10-2006, 18:47
U Chefa bi stala bez pol beda jerbo ja imam od gainwarda 7900gt i ima do kaveza mjesta za jos jednu :D

pa ono ja mogu staviti bilo kaj u svoj komp :D

mmm...big tower... :thumbs2: :pray:

ako mi ne uspiju nabavit GX-a, uzimam takvo. :)

Dyslexia
03-10-2006, 21:11
Ma sta ce vam kuciste stavis maticnu na stol napajnaje pored nje i ima zraka proc hladjenje je bolje,nema vise prasine kad se nesto sjebe nemoras rastavljat fucking kuciste :D :D :D lol

GrannyKiller
03-10-2006, 23:12
Ma sta ce vam kuciste stavis maticnu na stol napajnaje pored nje i ima zraka proc hladjenje je bolje,nema vise prasine kad se nesto sjebe nemoras rastavljat fucking kuciste :D :D :D lol

lol, a ja nemam tako velik stol na koji bi to stavio...a i kad mi dođe sestrična, bilo bi veselo...

Kiklop
04-10-2006, 09:44
Pa mislim sto ste pametni malo odrezes koji komad koji netreba i odma ce biti manja :D

lol, onako sa motorkom.... :rotfl:

joj, vidiš, dao si mi inspiracije....baš mi smeta jedan dio matične...idem ga otkinut :rotfl:neznam kaj ti nije jasno ako si sam radis kuciste od stakla onda si ga napravis dovoljno veliko da ti sve stane u njega

str33t6l0w
04-10-2006, 10:19
zato ljepo kupite thermaltake armor jr kuciste.. maknete kavez od HDD... i imate prostora za 5 takvih grafa :D

GrannyKiller
04-10-2006, 10:21
zato ljepo kupite thermaltake armor jr kuciste.. maknete kavez od HDD... i imate prostora za 5 takvih grafa :D

ili jednostavno Chief BA :)