PDA

Pogledaj cijelu verziju : Instalacija Linuxa



olio
29-08-2006, 15:04
Evo jučer mi došla pošiljka sa linuxom....(free) i sad kako instalirat...

Imam jednu particiju jel moguće podijelit je na dvije bez brisanja windowsa i podataka na njima....

i kako instalirati linux na određenu particiju znači ako imam A i D particiju kako instalirat na samo D

Fenrir
29-08-2006, 15:09
Evo jučer mi došla pošiljka sa linuxom....(free) i sad kako instalirat...

Imam jednu particiju jel moguće podijelit je na dvije bez brisanja windowsa i podataka na njima....

i kako instalirati linux na određenu particiju znači ako imam A i D particiju kako instalirat na samo D

Mislim da moraš obrisati windowse jel bi se pri startupu poimješali programi

olio
29-08-2006, 15:10
A ako instalirane programe ostavim na istome mijestu ...

spidEY
29-08-2006, 15:44
Imam jednu particiju jel moguće podijelit je na dvije bez brisanja windowsa i podataka na njima....

ne.Moraš obrisati tu particiju i podjeliti hard na 4 particije.

prva za windowse
druga za swap (linux) - najmanje 256 MB
treča za home (linux) - koliko hoćeš
I četvrta za root (linux) - najmanje 2 GB

A u Windowsima napravi backup onoga što ti treba pa ih kasnije vrati u windows.

npr. mjuza,saveovi,video...


i kako instalirati linux na određenu particiju znači ako imam A i D particiju kako instalirat na samo D

Kada te pita gdje da staviš linux odi na manualno podešavanje particija
Napravi particije (za windows stavi kao NFTS,a za linux ostavi po default)
Stisni next i tamo odredi gdje da bude linux,gdje swap,a gdje home.



P.S. koju distribuciju imaš ?

olio
29-08-2006, 15:48
Ubuntu Version 6.06 LTS

spidEY
29-08-2006, 16:07
Ubuntu Version 6.06 LTS

I ja ga imam.

Skinuo image sa PC chip DVD-a

Fencing_LORD
29-08-2006, 16:22
Ja se iskreno ispričavam zbog ovog offtopica, ali šta će vam linux ako već imate windowse.

GrannyKiller
29-08-2006, 17:39
sorry na OT, ali instalacija Linuxa mi se čini masno iskomplicirana... :shock: i sve mi se u njemu čini komplicirano...

emperror
29-08-2006, 17:45
sorry na OT, ali instalacija Linuxa mi se čini masno iskomplicirana... :shock: i sve mi se u njemu čini komplicirano...

dobro ti se cini, na informatici je moja grupa morala instalirat linux na kompove, nije bas jednostavno

Jerry
29-08-2006, 18:01
ja sam se izmučio dok sam instalirao mandrake 9.1 i ispostzavio da windowsi rulaju iako nam se ne scviđa svi ih koristimo

NITROS
29-08-2006, 21:06
Gle si probao taj ubuntu??
Ja narucio 10CD-a. Inace odlican je, ali je malo problematican jer nema drivera. Gle ovako. Mora ti biti boot na CD. Stavi ubuntu u cd pogon i lijepo restart komp. Onda ce te pitati zelite li nasnimiti ubuntu, zelite li ga probati ...
Uzmi prvo Start or install ubuntu

e onda ces vidjeti dali ti se svida, poslije toga opet restart i imas drugi izbornik install ubuntu i to stisni i nastavi. Pojednostavljeno ti je dosta. Ako zapnes samo reci

olio
29-08-2006, 23:40
Ovako sad ču uzet još jedan hard i na njega staviti linuxe a na ovom hardu ču ostaviti Windowse....

Samo kako kad budem palio komp kako mogu odabrat da mi uđe u linux ili windows.?

Usput hvala NITROS ja sam isto naručio 10 Cd-a i isprobao sam ga i sve pohvale car je :pray: :pray: jedva čekam da ga cijeloga instaliram

NITROS
29-08-2006, 23:46
Ovako sad ču uzet još jedan hard i na njega staviti linuxe a na ovom hardu ču ostaviti Windowse....

Samo kako kad budem palio komp kako mogu odabrat da mi uđe u linux ili windows.?

Usput hvala NITROS ja sam isto naručio 10 Cd-a i isprobao sam ga i sve pohvale car je :pray: :pray: jedva čekam da ga cijeloga instaliram

To ce ti pisati. Recimo ja sam imao 2 Windowsa i onda ti komp napise izmedu kojih birati. Tako ce tebi recimo pisati

UBUNTU 6.0 xxx (:) )
Windows XP Professional edition

spidEY
30-08-2006, 09:03
Ovako sad ču uzet još jedan hard i na njega staviti linuxe a na ovom hardu ču ostaviti Windowse....

Samo kako kad budem palio komp kako mogu odabrat da mi uđe u linux ili windows.?

Usput hvala NITROS ja sam isto naručio 10 Cd-a i isprobao sam ga i sve pohvale car je :pray: :pray: jedva čekam da ga cijeloga instaliram

Ja isto imam hard na kojem je linux ali sa više particija.

Linux će napraviti boot izbornik.Kada startaš komp bit će Ubuntu 6.06,Ubuntu 6.06 (recovery mode),i test procesora i rama koji je instalirao linux,a windows će biti pod other operating systems.

olio
30-08-2006, 09:45
hvala puno svima. :pray:

Može lock sve riješeno