PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kako jeftino poboljšati zvuk na LED TV-u?



Outmind
02-07-2014, 19:35
Nakon dugo godina vjernosti, krepao mi je danas dobri stari TV. Sad smo kupili novi LED TV. Slika je dobra, sadržaje sa usb-a reproducira bez greške i sa maxtv-om se spaja glatko.

Problem je međutim u zvučniku koji je očajne kvalitete. Sve zvuči kao da dolazi iz nekakve plastične kante (ne pomaže ni činjenica da se tv nalazi na rubu praznog prostora u kojem je bio stari tv pa onda zvučnik koji je na stražnjoj strani tv-a iza sebe ima dosta lufta). Da bi stvar bila još kompliciranija, tv nema nikakav audio in/ out, samo 2 hdmi ulaza.

Zanima me sada kako mogu, i mogu li uopće, poboljšati kvalitetu tog zvuka kupovanjem para zvučnika ili tako nečeg. Isto tako, mogu li, ako mogu priključiti zvučnike preko hdmi-a, u zvučnike po potrebi uštekati i slušalice?

Hvala!

dugi
02-07-2014, 19:45
http://www.adm.hr/product_info.php?cPath=258_35_335&products_id=8675

spojiš to sa max tv stb-om i to ti je to.

Outmind
02-07-2014, 19:49
Pošto maxtv imam već sto godina, imam još uvijek onu staru scientific atlantu. Ima li to kakve veze?

dugi
02-07-2014, 19:55
Brijem da ne. Ako ima onaj klasični bijelo/crveni audio izlaz. To spojiš u ove zvučnike, koliko vidim može se čak i direktno ili u krajnjem slučaju preko nekog kabelskog adaptera.

Outmind
02-07-2014, 20:02
Da, ima crveni (r) i bijeli (l) audio out džek. Jedino je pitanje radi li to uopće, s obzirom na okljaštrenu verziju tih stb-ova. Ista ima recimo i usb port koji ne radi.

W3DR4N
02-07-2014, 20:09
Mislim da su ti samo krivo poštelane opcije. Možda je upaljen nekakav umjetni surround kojeg imaju moderne telke, možda je zakvačena opcija koja se naziva clear voice ili slično, koja ističe glasove, ali uništi sve ostale zvukove.
Mislim da je problem čisto softverske naravi jer današnje telke imaju sasvim fine zvučnike.

dugi
02-07-2014, 20:14
Da, ima crveni (r) i bijeli (l) audio out džek. Jedino je pitanje radi li to uopće, s obzirom na okljaštrenu verziju tih stb-ova. Ista ima recimo i usb port koji ne radi.

Ma to bi moralo raditi, dio je osnovne funkcije koju taj stb mora isporučiti, slika i zvuk.

Outmind
02-07-2014, 20:19
Vidjet ću onda sutra rade li zvučnici, hvala ti.

@Weky - vjeruj mi da sam već prćkao po svim podesivim audio opcijama, i iako mogu postići određena poboljšanja u zvuku, osnovni problem - "plastičnost" zvuka nikako ne prolazi. Osim toga relativno mi je bitno i moći na tv priključiti slušalice ako će ga se gledati kasno noću.

Outmind
02-07-2014, 21:32
Netko na pc expert forumu za audio out i spajanje istog sa zvuččnicima kaže:

Ne, to su linijski izlazi i koriste se samo za (linijski) ulaz u neko pojacalo. Dakle trebas ili neko pojacalo za zvucnike, ili "aktivni" zvucnicki sitem koji vec sadrzi potrebno pojacalo.

Što mi onda preostaje?

dugi
02-07-2014, 21:43
Pa to su aktivni zvučnici koji se spajaju na PC na zvučnu karticu. Kako onda rade na PC-u bez pojačala? Znači na STB-u imaš linijske izlaze koji trebaju pojačalo ili aktivne zvučnike, a ovo jesu aktivni zvučnici. Uostalom imaš valjda na PC-u neke zvučnike pa ih spoji na STB. Treba ti samo kabelski adapter sa dva muška linijska ćinć ulaza i jednim ženskim izlazom za onaj zeleni muški sa zvučnika. Imaš to za kupit, neda mi se guglati.