PDA

Pogledaj cijelu verziju : Možete li gledati crno-bijele filmove?



W1k1n6
02-07-2014, 13:13
Razgovarao sam s nekom "klincima" (za mene) koji kažu da ne mogu gledati stare crno-bijele filmove, pa čak ni stare u boji ako kvaliteta slike nije dobra, te da takve filmove ne mogu gledati bez obzira na kvalitetu radnje i glume, Oskare, glumce, režisere itd...
Uglavnom, ne znam jel to kod novih generacija postao neki trend da neće gledati Građanina Kanea, Psiha, Puteve slave, Casablancu, Rashomona, Dr. Strangelovea itd, samo zato jer audiovizualno ne odgovaraju njihovim kriterijima, pa me zanima kako vi to doživljavate.

Duke v2.0
02-07-2014, 13:55
Neznam, meni su crno-bijeli filmovi ljepši od onih u boji. Ne da preferiram stare filmove, nego mi jednostavno više paše nedostatak boje, pogotovo u filmovima gdje su izraženi kontrasti između svijetla i sjena, to se puno bolje može prikazati kod c-b filmova nego onih u boji. Night of the Hunter primjerice.

485

486

487

Duke v2.0
02-07-2014, 14:00
Ili Bergman, ovakva sranja nemreš postić sa kolorom:

488

489


Mislim ima bezbroj primjera.

SharpDressedChevap
02-07-2014, 14:06
Kakvo pitanje. Naravno da mogu.

Windwalker
02-07-2014, 14:10
Meni nije problem što su stari filmovi crno-bijeli, nego ona prenapuhana gluma koja mi danas izgleda smiješno.

Al pogledat mogu. 12 Angry Man, Psycho i još pokoji su dobri.

No najviše me živciraju stari američki westerni (pogotovo s John Waynom). Smislit ih ne mogu kolko su iritantni.

Mrazomor
02-07-2014, 14:18
meni je kane nepodnosljiv
i opcenito filmovi iz pedesetih, pretiha ili nepostojeca muzika, tih zvuk opcenito, i taj nedostatak boje. tjera me na spavanje.
s druge strane jedan japan mi je po tom pitanju fantastican
i chaplin, naravno

crnisokol
02-07-2014, 14:44
mogu bez problema gledato crno-bijele filmove...

kod mene doma ti je obrnuta situacija, moj stari izbjegava crno-bijele filmove...a buraz preferira da su u boji no može i crno-bijeli ako je stvarno dobar...


makar ako hoćeš generalizirati onda da, veći dio mlađe generacije ne voli crno-bijele filmove

cham3leon
02-07-2014, 15:21
Filmove ne gledam radi eye-candyja, stoga naravno da mogu gledat c/b. Dapače obožavam stare klasike, ponajprije zbog tempa kojim se priča odvija i koliko novih informacija ti baca. Jednostavno su lakši za pratiti.

Ne znam kakva to fina guzica moraš biti da ti više nije dosta ni bilo kakav film. Znam da postoje majmuni koji čekaju da izađe film po nekoj dobroj knjizi jer ih ne bi puškom natjerao da čitaju nešto duže od članka na ind(r)exu, ali ako si baš toliko poseban da ti taj film još mora imati boju ili mora biti u najmanje 1080p (što će se i dogoditi ako danas ljudi već ne podnose c/b), onda stvarno nisi za ikakvo uživanje u bilo kakvoj umjetnosti.

Mrazomor
02-07-2014, 15:40
pa upravo to, zasto bi netko morao drkat na filmove kao umjetnost ako mu to dodje samo da si skrati vrijeme?
kako se ja ne bih mucio satima gledajuci kanea, tako netko tko obozava kanea nebi prismrdio picassu jer mu je debilan, ili slusao wagnera jer ne podnosi takvu glazbu. sve je subjektivno.

dugi
02-07-2014, 16:35
Legenda filma koja se gleda bez obzira na boju :D


https://www.youtube.com/watch?v=spU1MNlU1ws

hansi
02-07-2014, 16:56
Kurosawa

Dylan11
02-07-2014, 17:11
Puno je tu presudnih faktora, recimo percepcija filma kao medija - ako ti sluzi tek kao no-brainer bljestava akcija za ubiti vrijeme, kao sto mrazomor kaze, naravno da ces preferirati modernije filmove koji bolje ispunjavaju te kriterije. Tu je naravno i cinjenica da razlicita razdoblja i zanrovi u povijesti filma imaju razlicitu poetiku koja ne mora odgovarati svakome, isto kao sto nema svatko interes za klasicnu glazbu, grcke tragedije ili sta ti ga ja znam. Navedeni faktori su opet uvjetovani nekim drugima, kao sto su sociokulturni kontekst pojedinca, generacijska obiljezja, okolina, otvorenost prema novome, inteligencija itd.
Tako da posve razumijem kad netko crno-bijele filmove dozivljava nezanimljivima ili odbojnima.

dugi
02-07-2014, 17:39
Mislim da to ljudima uopće nije bitno. Većina i dalje doživljava crno/bijeli film uzbudljivim i svježim ako je zanimljivo i kreativno snimljen. Dobri primjeri su Sin City koji je praktički crno bijeli film ili npr. Schundlerova lista koja ima tek jednu malu scenu u boji, što je bilo genijalno izvedeno u kompletno crno bijelom filmu. Fenomenalno hrabro i genijalno. Ne sjećam se da se itko bunio na crno bijelu sliku, dapače. Uostalom na sve to zaboraviš nakon desetak minuta filma, ako je dobar.

W1k1n6
02-07-2014, 20:55
Schindlerova lista i Sin City su imali ogroman hype iza sebe, tako da se takve filmove već u startu doživljava kao kultne čak da im je slika skroz crna 90 minuta. Pogotovo Sin City koji je po meni eksperimentalni film s ogromnim budžetom, nešto drugačije od svega što smo gledali, dok je Schindlerova lista strašno pametno odrađen film o kojem nitko ne smije reći ni riječ negativnog da ga se ne proglasi antisemitom, mada je to po meni jedan od lošijih i preforsirano pretencioznih Spielbergovih uradaka s kojim je kupio ciljani lobi koji mu financira sve projekte.

Po meni je puno bolji film s tom tematikom Pijanist od Polanskog.

Duke v2.0
02-07-2014, 21:01
Jeste, Pijanist jede Schindlera za doručak.

dugi
02-07-2014, 21:05
Pijanist je isto odličan. Što se Shindlera tiče ne znam koja bi objektivna kritika uopće bila moguća na taj film. Po meni jedan od deset najboljih filmova svih vremena, jedini od Spilberga gotovo savršen bez one njegove naivnosti ili patetike. Eto možda ona jedna scena na kraju u tvornici kada plaće pred svima, ona je eventualno nepotrebna. A ona scena kada se u crno bijelom filmu zumira djevojčica u crvenom kaputiću, jednostavno fenomenalno kao i izvedba Fiennesa koja je valjda najbolja izvedba jednog negativca/zlotvora ikada.

dugi
02-07-2014, 21:08
edit

Pijanist je više crno bijeli film nego Shindlerova lista koj je doslovno crno bijeli film. Glavni lik je daleko kompleksnija i kontroverznija ličnost kao i sama radnja filma.

W1k1n6
02-07-2014, 21:22
Spielbeg zna sve o filmu i ne prepušta ništa slučajnosti, no meni su Boja Purpura i Schindlerova lista malo previše pretenciozni filmovi napravljeni prvenstveno za dodvoravanje određenim grupacijama. Crveni kaputić me isto nije impresionirao jer je to samo efekt.
Inače, priča o Schindleru je jako loše istražena za potrebe scenarija za film, Spielberg je sve to ufrizirao za zlatni kipić, mada bi bilo bolje da su se bavili istraživačkim radom i da su malo bolje profilirali jednog od najčudnijih likova 2. svjetskog rata koji si je bil dober sa svim stranama kak pravi Zagorec :)
Osobno mislim da si je Schindler sa spašavanjem židova ostavio stražnja vrata spasa kada je skužio da nacizam neće dobro svršiti. Pa nije čovjek ušao ranih tridesetih u naci partiju zato jer je obožavao židove, već tada je bilo jasno da sve vodi ka logorima i plinskim komorama.

dugi
02-07-2014, 21:26
Umjetnička sloboda. Nikada igrani film ne treba miješati sa povijesnim dokumentarnim filmom koji opet može biti netočan. Povijesna istina je samo jedna strana medalje, tko zna što je prava istina. Igrani film ima pravu na umjetničku slobodu i vlastitu interpretaciju. Mene iskreno zaboli što je od toga bilo povijesno istinito, uživao sam u savršeno snimljenom filmu.

W1k1n6
02-07-2014, 21:46
Složio bih se s tobom da se ne radi o liku koji je u Izraelu proglašen Pravednikom među narodima, dok je s druge strane bio jedan od utemeljitelja i financijera nacista. To je tema koja je mogla stvoriti kultno remekdjelo da je Spielberg imao malo muda, ali njemu nikada dosta slave i dodvoravanja masama. Meni je to zanimljiv i relativno dobar film ali opet ne toliko koliko ga se hvali. Ima puno izvrsnih malih filmova takve tematike koje recimo promovira Lustig svake godine u Zagrebu koji nemaju takav hype iza sebe ali te natjeraju na razmišljanje puno više nego crveni kaputić u masi sivog užasa.

Mirogamemasta
02-07-2014, 21:50
Charlie Chaplin Legenda. Case Closed!

https://www.youtube.com/watch?v=p-pGMxPS770

Ne treba ti brate ni zvuk, ni boja, samo on i 20 pari pelena da se ne upišaš od smijeha....

dugi
02-07-2014, 21:50
Uopće nisam film doživio pravocrtno. Imam sasvim dovoljno mjesta za vlastitu interpretaciju. Ali pretpostavljam da je onim preživljelima, onima koji su mu na došli na grob, više manje svejedno iz kojeg ih je razloga spasio.

Dylan11
02-07-2014, 23:16
Mislim da to ljudima uopće nije bitno. Većina i dalje doživljava crno/bijeli film uzbudljivim i svježim ako je zanimljivo i kreativno snimljen. Dobri primjeri su Sin City koji je praktički crno bijeli film ili npr. Schundlerova lista koja ima tek jednu malu scenu u boji, što je bilo genijalno izvedeno u kompletno crno bijelom filmu. Fenomenalno hrabro i genijalno. Ne sjećam se da se itko bunio na crno bijelu sliku, dapače. Uostalom na sve to zaboraviš nakon desetak minuta filma, ako je dobar.

Sta ima ljudima bit bitno ili ne bit bitno lol, kao da su to svjesni procesi.
Uglavnom, mislim da nisi bas shvatio bit teme, mislim da shvacas termin "crno-bijelo" predoslovno. Mislim da je autor teme (Viking ispravi me ako grijesim, nemoj da baljezgam) ciljao na filmove koji zauzimaju vazno, stovise neprocjenjivo mjesto u kinematografskoj povijesti, ali bi se zbog svoje tehnicke/poeticke zastarjelosti mogli dozivjeti nepristupacnima kod određenih mlađih skupina.
Naravno da postoji i danas crno-bijelih filmova, ali oni tu komponentu koriste iskljucivo kao esteticko sredstvo, dok su ostale filmske komponente istih prilicno moderne i poznate prosjecnom gledatelju, ukoliko bas nije rijec o nekom zesce eksperimentalnom filmu. Također, moderna crno-bijela tehnika uz danasnju tehnologiju i opremu ima mnogo vise izrazajnih mogucnosti i daleko je profinjenija te bliža prosjecnom gledatelju. Evo banalan primjer, dosta frendova obozava film American History X, a ni prismrdilo ne bi starim filmovima, koliko god kultni i umjetnicki vrijedni oni bili.

dugi
03-07-2014, 06:35
Ne znam kakva to fina guzica moraš biti da ti više nije dosta ni bilo kakav film. Znam da postoje majmuni koji čekaju da izađe film po nekoj dobroj knjizi jer ih ne bi puškom natjerao da čitaju nešto duže od članka na ind(r)exu, ali ako si baš toliko poseban da ti taj film još mora imati boju ili mora biti u najmanje 1080p (što će se i dogoditi ako danas ljudi već ne podnose c/b), onda stvarno nisi za ikakvo uživanje u bilo kakvoj umjetnosti.

Kad sam pisao svoj post odgovarao sam najviše na ovaj dio.

Nije neki problem skužiti što je mislio Viking, jedino ne kužim kako si ti mogao pomisliti da JA to nisam dobro skužio, LOL.

Dylan11
03-07-2014, 09:47
Ma nisi skuzio. Prvo si naveo film Schindlerova lista, koji je najogledniji primjer Oscar baita U POVIJESTI FILMA, i sad da ne ponavljam sve sto je vec Viking napisao.
Ali ok, Schindlerova lista je svojevrsni nasljednik tradicije film noira i Spielstein je to iznimno vjesto osuvremenio. Tako da ti ovaj primjer stoji premda, budimo iskreni, Schindlerova lista nije ni mogla dozivjeti komercijalan neuspjeh.
MEĐUTIM, ti kao iduci primjer navodis JEBENI SIN CITY, koji je uz 300 valjda estetski najmoderniji film danasnjice, a ali nimalo ti nije problem uspoređivati ga s filmovima poput Rashomona, Građanina Canea, itd. samo zato jer, eto, i Sin City je "crno-bijel".
Ok shvatio sam da imas neke komplekse koji ti ne dopustaju da priznas vlastitu gresku, ali onda bar ignoriraj post, ucini se da nisi vidio ili nesto.

dugi
03-07-2014, 10:15
OK, jako sam pogriješio i ispričavam se. Žao mi je.

Dylan11
03-07-2014, 10:30
Jeste, Pijanist jede Schindlera za doručak.

Mozda, ali Schindler vise drzi do realizma nego Pijanist (drugi svjetski rat nije se odvijao u boji i slicni propusti).

cham3leon
03-07-2014, 10:47
samo zato jer, eto, i Sin City je "crno-bijel".


Pa ja sam mislio da baš i o tome raspravljamo. Ionako nema prevelike razlike u kvaliteti slike jednog novijeg crno bijelog filma i modernog non-3D non-4k filma osim boje.

W3DR4N
03-07-2014, 11:51
Ja gledam samo 3D filmove. 2D film ko 2D igra.

Dylan11
03-07-2014, 12:36
http://i.imgur.com/JX39iu6.png

dugi
03-07-2014, 12:57
Eto i jedan crno bijeli, nijemi film je nedavno sasvim dobro prošao kod publike. The Artist naravno, na uloženih 15 miliona zaradio je 133. Nisu ljudi baš tak razmaženi, gledaju se stari crno bijeli filmovi i prihvaćaju novi. Ne vidim neki problem. Ima specijaliziranih kablovskih kanala koji forsiraju stare filmove i zarađuju.

Sonik
04-07-2014, 12:35
Ne, pa tko će gledat ta zastarjela smeća, živimo u 21. st.

W1k1n6
04-07-2014, 19:31
Haha, ne znam jel to stvarno misliš ili se zajebavaš, ali tako su meni ti klinci otprilike odbrusili kad sam im predložio da pogledaju Staze slave, fenomenalni film s tematikom 1. svjetskog rata, koji je zapravo svevremen i mogao bi proći u svim ratovima.
EDIT: Svakako bi bilo bolje da na telki puštaju takve filmove nego ona smeća kao "Napad dvoglave psine" od jučer zbog čega sam skoro otkazao TV pretplatu :)

493

Dylan11
04-07-2014, 19:36
Koliko si opera u zivotu odgledao Vik?

WannabeClone
04-07-2014, 19:38
Što su "klinci", odnosno "mlađe generacije"?

Ja sa svojih 26 nemam niti najmanju namjeru gledati ni crno-bijele, a bome ni stare filmove. Tako da ne znam kolko godine imaju veze s tim.

dugi
04-07-2014, 19:47
Klinac si :(

Da_killah
04-07-2014, 19:56
Paths of glory su bili na tv-u pred manje od mjesec dana

dugi
04-07-2014, 20:04
Evo par domaćih koji su obavezna lektira.


https://www.youtube.com/watch?v=UHu3tR008_M

https://www.youtube.com/watch?v=1QyXejZF16g

Dylan11
04-07-2014, 20:08
Tema je ocito banalnija nego sto sam mislio, mogla se jednostavno sazeti kao post u temi o filmovima "sreo sam danas dva klinca, imaju averziju prema monokromatskom spektru, ne zele gledati moje omiljene filmove, sta mislite da ih netko odnese na retusiranje da se svidi i tim klincima koji previse vole boju."

U ovom slucaju je dugi u pravu, ima dovoljno publike koja ce platiti da gleda crno-bijeli film ukoliko je dobro napravljen. Vikingove omiljene filmove nece odgledati ne zato sto nisu u boji, nego zbog toga sto su stari.

Dylan11
04-07-2014, 20:36
Evo par domaćih koji su obavezna lektira.

H-8 je bio fenomenalan, sto jos znas od domacih?

Evo par modernijih crno-bijelih filmova vrijednih gledanja


https://www.youtube.com/watch?v=DDceawCF5Xk


https://www.youtube.com/watch?v=EcSxhjH0pwA


https://www.youtube.com/watch?v=0O6YPAv1Hx8

Dylan11
04-07-2014, 20:36
https://www.youtube.com/watch?v=bcPhaieTg4o


https://www.youtube.com/watch?v=ZNkN_xCXozw


https://www.youtube.com/watch?v=jo18VIoR2xU

I Eraserhead naravno, mada je to malo opskurnije.

dugi
04-07-2014, 20:42
https://www.youtube.com/watch?v=NoFCD93ma9w

Dylan11
04-07-2014, 20:45
Neki car na svom kanalu objavio dosta domacih filmova, ima da sve ovo pogledam

https://www.youtube.com/channel/UCb4fzoBfViKhopBtlraXGGg

W1k1n6
04-07-2014, 20:45
Koliko si opera u zivotu odgledao Vik?
Prilično. Sve koje su bile na repertoaru HNK od recimo 1984. do 2004. Inače najviše volim Verdija i Wagnera. Zašto pitaš?

dugi
04-07-2014, 20:50
Neki car na svom kanalu objavio dosta domacih filmova, ima da sve ovo pogledam

https://www.youtube.com/channel/UCb4fzoBfViKhopBtlraXGGg


Po meni najbolji "domaći" film a ujedno i jedan od najboljih filmova uopće je definitivno Tko to tamo peva. Nije crno bijeli ali ako još postoji netko tko to nije gledao bolje da se zakopa u crnu rupu.

Dylan11
04-07-2014, 21:03
Prilično. Sve koje su bile na repertoaru HNK od recimo 1984. do 2004. Inače najviše volim Verdija i Wagnera. Zašto pitaš?

Da se uvjerim da ne dozivljavas postove dulje od jednog reda.

W1k1n6
04-07-2014, 23:36
Ne trudim se polovit baš svaki post pa mi sigurno promakne svašta bez obzira koliko redova imali.

WannabeClone
05-07-2014, 00:17
Stari, crno-bijeli DOMAĆI film?? Pa jel postoji osoba koja se tolko mrzi???

Duke v2.0
05-07-2014, 00:49
naporan si s trolanjem :D

W1k1n6
05-07-2014, 01:26
Da se prisili na miru pogledat Sedmi pečat, promijenio bi mišljenje garant.

Dylan11
05-07-2014, 01:54
Mislis da taj film danas nije deseterostruko popularniji nego sto je bio u svoje vrijeme?

WannabeClone
05-07-2014, 03:22
naporan si s trolanjem :D

Shvatit ću to kao dizanje dva prsta u zrak :D

crnisokol
05-07-2014, 08:37
EDIT: Svakako bi bilo bolje da na telki puštaju takve filmove nego ona smeća kao "Napad dvoglave psine" od jučer zbog čega sam skoro otkazao TV pretplatu :)

pa imaš na HRT 3 stalno starije filmove, i to sve dobri do odlični...


ja bi im odavno otkazao pretplatu da nije obavezna po zakonu, ionako gledam samo sport i eventualno neki film/seriju

Sonik
05-07-2014, 20:12
Haha, ne znam jel to stvarno misliš ili se zajebavaš, ali tako su meni ti klinci otprilike odbrusili kad sam im predložio da pogledaju Staze slave, fenomenalni film s tematikom 1. svjetskog rata, koji je zapravo svevremen i mogao bi proći u svim ratovima.
EDIT: Svakako bi bilo bolje da na telki puštaju takve filmove nego ona smeća kao "Napad dvoglave psine" od jučer zbog čega sam skoro otkazao TV pretplatu :)

493

Valja Paths of Glory, pogledaj si Dawn Patrol (onaj iz '38.), mislim da si jednom spominjao da voliš ww1 avijaciju. Rulaju filmovi s tom tematikom

W1k1n6
07-07-2014, 15:24
Gledao sam puno toga, još i danas pogledam svaki koji se pojavi. Ipak možda ja baš i nisam dobra mjera za pričat o crno bijelim filmovima, jer sam prvi televizor u boji u životu imao kad sam si ga sam kupio :)

Čux
07-07-2014, 16:55
Gledo sam i F1 na c/b telki u viksi back in the day, to je trebalo dobro oko imat za skužit koji se vrag dešava :D

Dylan11
07-07-2014, 21:05
Mind=blown

MILF hunter
12-07-2014, 19:43
Mnogi od meni najdražih filmova su crno-bijeli. Bergman, Kurosawa, klasici iz četrdesetih ili suvremeni naslovi tipa The Artist, Sin City ili Clerks. Znam i ja dosta likova poput onih iz uvodnog posta, ali uopće ih ne ubrajam pod filmofile. Npr. kad me frend pozove da gledamo neki očito loš blockbuster, a ja redovito odbijem i sad on misli da me ne zanimaju filmovi. Zanimaju, samo ne ta govna. Ni ne dolazim na ideju da s takvim pokušam raspravljati o filmovima.

W1k1n6
15-07-2014, 15:33
Evo vam dva čitava remekdjela - Metropolis od Fritza Langa iz 1927. koji je utro put SF filmovima, te Nosferatu od Murnaua iz 1922., prva ekranizacija Stokerovog Drakule i začetnik vampirskih filmova općenito.


http://www.youtube.com/watch?v=B4rI__TRvcY


http://www.youtube.com/watch?v=rcyzubFvBsA

Sonik
15-07-2014, 23:56
Metropolis je mnogo konfuzan kad dosta filma danas nedostaje.

Duke v2.0
16-07-2014, 11:13
Nosferatua ova muzika totalno uništi :(

Dylan11
16-07-2014, 20:55
Metropolis je izasao i u blueray verziji. Izgleda predobro, nemojte ga gledat na youtubeu ako ne morate.

Windwalker
17-07-2014, 01:35
Nosferatua sam jedva pogledao u dva-tri sjedenja i svaki put skoro zaspao.
Za Metropolis ili išta slično nema više te sile koja bi me natjerala tako nešto gledati.

The Great Duck
22-09-2014, 18:18
Ma lako što ljudi ne gledaju crno-bijele filmove, nego znam i dosta njih kojima je općenito činjenica da je film stariji od određenog broja godina automatski znak da se to ne gleda.
Tipa, dođem na neke forume, threadovi za filmske preporuke, svaki drugi post je " dajte neki xy film a da nije stariji od 2-5-10 godina"
Ili pričam jednom s jednom velikom obožavateljicom LOTR-a i spomenem Hobbit crtani iz 70-ih, reakcija na to "Ah...a to mi je prestaro onda da bi gledala...Iz 70-ih..."
Ili jednom s rođacima idem gledat film na kompu, idem upalit Hammerovog Drakulu "Hej, jesi ti normalan!!?? Pa nećemo to gledat, jel vidiš ti da to ima preko 50 godina!!" :o
A najbolji su mi fanovi Tarantina kad odbijaju gledati stvari po kojima je napravio svoje plag...homagee. Tako jednom pričamo ja i frend o Django Unchained, ja preporučim Corbuccijevog Djanga, dobijem odgovor u stilu "Prestaro mi je to, ne mogu gledati filmove prije 70-ih".

Da, Tarantino i Rodriguez, to su genijalci i majstori filma, al jebeš ti ove spaghetti westerne, gialloe, blaxplo, kung fu i hong kong akciju, to su neki tamo bezvezni prastari smeće trash b-filmovi, tko vidio to gledati danas. :roll:

Da ne spomenem da je nekima također izgleda negledljivo i sve što nije američko, ili bar iz engleskog govornog područja. Tipa spomenem rođaku talijanske horore i kako su oni poslužili kao inspiracija nekim američkim horor redateljima, ovaj odmah odgovara: "Aha, to je ono kad nekoga inspirira nešto što pogleda pa poslije nadmaši to i napravi bolje."

/rant over