PDA

Pogledaj cijelu verziju : Nova mašina [12k] - savjeti pls



Zani2
22-05-2014, 16:38
Pozdrav forumasima! :D

Evo nakon 7 gladnih godina vrijeme je da i ja promijenim svoju prastaru konfiguraciju. Odvojio sam 12k što je dosta pozamasna svota no gledam dugorocno tako da nije toliki problem.
Trenutno imam:
e6750 @ 2.66 ghz
3 gb kingmax 800 mhz ddr2
nvidia gts 250
chieftec 550w
caviar black 640gb
samsung 24" led monitor

Razmišljao sam o 27" IPS monitoru, 2560x1440 rezolucije. Prvi u oko naravno su upali Dellovi modeli, znači u samom startu na monitor ide 4-5k jer meni osobno slaganje računala kreće od monitora i to uvijek gledam samo najbolje! :)
Što se tiče nekih detalja razmišljao sam o SSD-u 240 GB i 4 TB prostora na HDD. Također zvučnu karticu i slušalice planiram uzeti te bi na to također odvojio oko 1k da bude pravi "upgrade."

Trebao bi pomoć znači oko slaganja "glavnih" komponenti, tj udarna kombinacija proc, maticna, ram, grafa i napajanje.
Dosta mi se svida kuciste Define R4, tako da to mozemo fiksno staviti u konfiguraciju osim ako netko nema bolji prijedlog.

Znači kućište [sa zvučnom] + monitor i slušalice. Miš i tipkovnica zasad ništa.

Isto bitno napomenuti da zadnjih, evo već par godina uopće ne igram igrice no naravno kad uzmem novu konfu zaigrat će se nešto :D, no čisto znači kod slaganje konfe može se napraviti neki kompromis kod grafičke ako je potrebno.

marijanovic
22-05-2014, 17:03
1 x DELL U2713HM 27", IPS, 2560x1440, Height Adjustable, 1000:1
1 x Logitech PC Headset Gaming G230
1 x ASUS XONAR DSX, PCI Express 7.1-channel audio card, GX2.5

4.707,89Kn @ ADM

1 x Fractal Design Define R4 Black Pearl, Midi tower, ATX,mATX
2 x HDD Seagate 2TB, Serial ATA III, 7200 rpm, Barracuda 7200
1 x Kingston SSD 240GB V300, 2,5", Sučelje SATA 3, MLC
1 x Napajanje XFX Core Edition 80+ 450W PSU - EasyRail technology
1 x DVD upisivač Samsung SH-224DB SATA Bulk Black, SATA
1 x Procesor Intel Core i5-4440 (3.10GHz,1MB,6MB,84 W,1150) Box
1 x Asrock B85 Pro4, s1150, Haswell
1 x MSI R9 280X 3GB LE GAMING 3GB GDDR5 384bit, R9 280X GAMING

7.304,55Kn @ ADM

Ukupno: 12012,44 Kn

E sad, ja bih na tvom mjestu ostao još neko vrijeme ne tom 24" 1920x1080 nelošem monitoru što imaš. Mislim da za promjenom toga realno (ako je ispravan) još nemaš potrebe.
Naime, uskoro će pasti cijene monitora, UHD rezolucija uzima maha, a VESA je prihvatila i standard za Adaptive sync na DisplayPortu te monitori s time stižu kroz pola godine - godinu.
Također, ne bih uzimao odvojenu zvučnu već bih te novce iskoristio za bolju matičnu, a na današnjim high-end pločama imaš sasvim dobre zvučne u rangu s entry-level diskretnim zvučnim karticama.
I još nešto, u konfu za ~7000 Kn uz 4TB diska i 240GB SSD-a teško možeš ugurati grafičku karticu koja bi na 2560x1440 moderne igra glatko gurala na visokim detaljima.

Planiraš li overclock?

marijanovic
22-05-2014, 17:06
Zanemari konfu, napravio sam previd - NISAM STAVIO RAM.

marijanovic
22-05-2014, 17:10
Evo dodao sam RAM, no morao sam srezati na grafičkoj:

1 x Fractal Design Define R4 Black Pearl, Midi tower, ATX,mATX
2 x HDD Seagate 2TB, Serial ATA III, 7200 rpm, Barracuda 7200
1 x Kingston SSD 240GB V300, 2,5", Sučelje SATA 3, MLC
1 x DVD upisivač Samsung SH-224DB SATA Bulk Black, SATA
1 x DDR3 8GB (1x8GB) Kingston, HyperX Blue, 1600MHz, CL10
1 x Sapphire R9 280 3GB OC, 3GB GDDR5 384bit, 28nm
1 x Procesor Intel Core i5-4440 (3.10GHz,1MB,6MB,84 W,1150) Box
1 x Asrock B85 Pro4, s1150, Haswell
1 x Napajanje XFX Core Edition 80+ 450W PSU - EasyRail technology

7.254,92Kn

hansi
22-05-2014, 20:40
ako ces davat 1k kuna za audio, vjerovatno je bolje da ne pomisljas uopce na nikakve gaming headsetove. na cemu si trenutno?

Zani2
23-05-2014, 02:29
Prvo evo da ovdje odvojim gore vidljivo, ne planiram overclock :)

Sad se premisljam oko nabavke 27" ips monitora no razmisljam da uzmem jos jedan 24" i imam dual monitore s tim da bi to oslobodilo oko 3k budzeta. Sto se tice 240 gb ssd-a i 4 tb hdd-a to bi htio da ostane jer iz iskustva znam da prostora nikad dosta iako je 4 tb ogromno naspram 640 gb na kojima sam sad.
Sto se tice audio opreme trenutno nemam slusalice, imam neke bijedne zvucnike koji jedva da rade. Razmisljao sam o nekim "finijim" slusalicama bez zvucne kartice kako je marijanovic savjetovao, neka bolja maticna i u nju ustekane neke kao sto rekoh finije slusalice, primarno za glazbu, bez mikrofona.
Sto se tice jezgre konfe 16 gb rama bi stavio jer mi cini da ce kroz 2-3 godine to postati standard memorije u racunalima.

Nazalost danas nemam vremena sve nabrzinu pisem, sutra cu pomnije sve prouciti i donjeti neke konacne odluke, ne volim brzati kad se radi o dosta velikoj investiciji. Ajmo reci da 9.5-10k ostaje znaci cisto na kuciste i komponente, a ostatak na slusalice i neki jeftiniji monitor.

Konfu slazem vise u vidu nekog "home entertainment" centra nego gaming sistema. Zato mi je bitan svaki aspekt, od kvalitete zvuka do kvalitetnog monitora, brzog ssd-a i pozamasne kolicine hdd-a, te naravno sama jezgra sustava koja moze povuci...

Ali grebe me ovaj 27" ips, to toliko savršeno izgleda da covjek ne moze vjerovat.
Ovako nesto na stolu :D
http://i.imgur.com/Jkay3nD.jpg

W3DR4N
23-05-2014, 10:40
Za početak bok.



Sad se premisljam oko nabavke 27" ips monitora no razmisljam da uzmem jos jedan 24" i imam dual monitore s tim da bi to oslobodilo oko 3k budzeta.

Preporučio bih 27-inčni monitor ispred dva 24-inčna uvijek. Kad radiš, pretežno radiš na jednom monitoru i tu 27 inča puno znači.
Međutim, ne bih preporučio tog Della. Ja sam taj model koji gledaš kupio prošlo ljeto i smatram da se ne isplati.
Sve je to fino i fensi, ali većina funkcija nije toliko izražena da opravda cijenu.
Koliko god se pričalo o tome, razlike u prikazu slike između 1920 i 2560 na 27-inčnom monitoru baš i nema. Jedino što će igre biti dosta zahtjevnije na nativnoj rezoluciji, a dobar broj igara ni ne podržava tu rezoluciju, pa ćeš igrati na upscaleanih 1080p, što izgleda puno gore nego na nativnom 1080p monitoru.
Dell ima super dodatke. Ima pivot, USB-ove, dobar OSD i dobar softver, ali koliko ti to treba? Ja pivot ne koristim jer programi za njega imaju očajnu podršku. Uopće ne radi u Lightroomu, Photoshop je koliko toliko ok, ali si okrenem monitor samo ako radim seriju uspravnih fotografija, što je rijetko. Multimedija uopće nema koristi od pivota.
USB portove na monitoru ne koristim, jer imam priključke s prednje strane kućišta kao i većina današnjih kućišta.
Zašto velim da se razlika u rezoluciji ne osjeti, zato što Dell koristi tvrdi 3H anti glare filter, što raspršuje podpiksele.
Za usporedbu, Appleovi CinemaDisplayi i iMac umjesto anti glarea ima staklenu ploču ispred panela, pikseli se ne raspršuju i slika je s istom rezolucijom puno čišća, svjetlija i bolja.
Ja bih na tvom mjestu uzeo 27-inčni 1080p ekran za 2000 kuna i uštedio 2000 kuna.

Dva 24-inča nikako nemoj uzeti. U tom slučaju ćeš igrati samo na jednom i drugi će većinu vremena biti višak.
Većina radnje u igri se odvija na sredini ekrana, nišan je na sredini ekrana, glavni lik u trećem licu je na sredini ekrana, automobil je na sredini ekrana.
A ti ćeš na sredini ekrana imati rub dvaju monitora. Isto tako filmove možeš gledati samo na jednom.
Zabavno je igrati na tri monitora ali i jako, jako zahtjevno za grafičku. Dva monitora su isključivo za rad i višak kod bilo kakve zabave.

Ovaj monitor je super odabir.
Super veličina, super cijena, super dizajn.
http://www.edigital.hr/Monitor/LG_27MP75HM-P_IPS_LED_monitor-p70337.html?bid=&partner=10001


Sto se tice jezgre konfe 16 gb rama bi stavio jer mi cini da ce kroz 2-3 godine to postati standard memorije u racunalima.

Li-la. Samo par jako zahtjevnih aplikacija može napuniti cca 10 giga rama u toku paralelnog rada, ali većina igara ne zna kako pošteno iskoristiti 4 gige. Po meni dovoljno 8 giga, pa se dokupi kad bude potrebno.


Nazalost danas nemam vremena sve nabrzinu pisem, sutra cu pomnije sve prouciti i donjeti neke konacne odluke, ne volim brzati kad se radi o dosta velikoj investiciji. Ajmo reci da 9.5-10k ostaje znaci cisto na kuciste i komponente, a ostatak na slusalice i neki jeftiniji monitor.

Monitor, periferija i slušalice su tvoj svijet prema računalu i moraju biti vrhunske kvalitete. Ja budem radije radio na sporijoj kanti uz vrhunske dodatke nego obratno.

marijanovic
23-05-2014, 12:54
Prvi put da je W3DR4N napisao skoro sve sto sam ja htio napisati osim:
- prelazak s manje na veću dijagonalu uz istu rezoluciju znaci samo da ćeš monitor gledati iz malo veće udaljenosti. Po meni nije isplativo.
-27 incni i 24 incni takodjer možeš koristit jedan uz drugi.
Ne kažem ja da ne trebaš mjenjat monitor, samo savjetujem da pricekas npr godinu.
A za RAM,, to se najlakše nadogradi, počneš od 8 pa kad zatreba...

dugi
23-05-2014, 14:18
Kupiš UHD monitor za koju godinu kada će im cijena debelo pasti. Do tada zadrži trenutni ili prodaj taj i uzmi 27" IPS za cc 2000 kn. U stvari već su ti sve fino objasnili, da se ne ponavljamo. Naveo si se skoro i ne igraš, tak da po meni grafa od soma kuna ti je uvrh glave. Uzmeš GTX 750 TI ili AMD R7 265.

hansi
23-05-2014, 20:39
ne znam cemu potrosit 12k kuna na pc ako ne gejmas

W3DR4N
23-05-2014, 21:05
Pa neće valjda Dotu igrat lol.

hansi
23-05-2014, 21:09
zasto ne