PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kad će se indie igrama prestati poklanjati ocjene?



W3DR4N
13-03-2014, 10:55
Prije par dana je izašao Towerfall. Radi se o portu Android igre koja je prije godinu dana izašla ekskluzivno za OUYU.

Lik s Polygona je Towerfall proglasio "jednom od najboljih igara ikad".
Lik s EGM-a je rekao da je Towerfall trenutno najbolja igra za PS4.

EGM - 10/10
Destructoid - 9.5/10
Polygon - 9.5/10
GT - 9.1/10
Eurogamer - 9/10

Koliko ta pretenciozna preseravanja daleko mogu ići?

Towerfall izgleda ovako
http://www.towerfall-game.com/newsite/images/screenshots/KingsCourt.png

Isfuravanje na nostalgiju, banalan gameplay, indiefors i slično.

I ajmo odmah svi desetke i ne znam, već se najavljuje da je Towerfall GOTY 2014.

Jel igračima i recenzentima toliko dosadno u životu da je sad fora isfuravati najgore igre kao nešto dobro?
To bi možda imalo smisla da je izašlo na Nintendu prije 25 godina. Danas je čisto glupiranje.

Što je najgore, ta igra košta 14 Eura. Sramotno preskupo.

Radije bih cijeli život kopao kukuruz nego ikad to zaigrao.

Maloki
13-03-2014, 11:31
Umjetnost.

Izgubljeni_v2.0
13-03-2014, 11:34
http://i50.tinypic.com/amtyjs.gif

dugi
13-03-2014, 11:49
Kod konzolaša to dobro prolazi. Njima se uz puno manje marketinških ulaganja može prodati muda pod bubrege.

Maloki
13-03-2014, 11:50
Pa ustvari PC je najveće tržište takvih igara pošto je tek ova generacija konzola nešto otvorenija za indie igre.

dugi
13-03-2014, 11:56
Da ali će tek na konzolama zaraditi masnu paru.

Paran0a
13-03-2014, 11:58
Sam screenshot ove igre moze se uzet kao umjetnost. Kontrast i dubina koju slika prikazuje uz vrlo malen broj pixela je predivna.
Ovo je buducnost kojoj se veselim , a ne nepotrebno izdrkavanje grafike i pizdarija.

Outmind
13-03-2014, 11:59
U modi je, za kežual ekipu je, no brainer je. Prodat će se.

Sonik
13-03-2014, 12:12
Mogo bi sad reći da je retro preseravanje, ali grafika je simpatična i moglo bi se vjerojatno pokrenuti na šrotu od kompa da dobije PC port.
Not mad.

Outmind
13-03-2014, 12:13
Najjače mi je kad igre izgledaju tako, a nebih im mogao ni prismrditi sa starim pentiumom 4 kojeg koristim za surfanje.

W3DR4N
13-03-2014, 12:16
Mogo bi sad reći da je retro preseravanje, ali grafika je simpatična i moglo bi se vjerojatno pokrenuti na šrotu od kompa da dobije PC port.
Not mad.

Pa ima za komp i zahtjevi su brutalno nerealni za takav DOS šrot iz osamdesetih.

Processor: Intel Core i3
Memory: 2 GB RAM
Graphics: Intel HD 4400
DirectX 10

Sonik
13-03-2014, 12:18
Aj tu si u pravu, previše je.

Dylan11
13-03-2014, 12:19
Osjecam kako mi raste dioptrija dok gledam u taj screenshoot.

Electromaster
13-03-2014, 12:51
Jel to 4:3?

cham3leon
13-03-2014, 13:24
Kad će se indie igrama prestati poklanjati ocjene?

Isto kad se i ostalim igrama prestanu poklanjati ocjene. Autori su očito dovoljno platili.

Izgubljeni_v2.0
13-03-2014, 13:41
Grafika nije simpatična, nego je odvratna. Rayman Legends izgleda simpatično bez grafičkih preseravanja. Ovo je samo da te proljev uhvati kad vidiš ovakav screen. I uostalom ako nekom baš dođe do retro igranja opet bolje odigrat neki klasik iz tog doba nego ova preseravanja. Hej kupio si next-gen konzolu ili bijesne komponente? Evo ti smeće iz osamdesetih.

Sonik
13-03-2014, 13:48
Rayman Legends je također jedini primjer koji konstantno izvlačite. Koje su to nevjerojatno prekrasne igre sa modernom 2D grafikom? Ne vidim ih.

Izgubljeni_v2.0
13-03-2014, 13:51
Ni ja, pa ih ne igram. Al eto probao sam na jedan level tog Raymana i izgleda lijepo. Ovo gore je forsano, zahtjevno i skupo smeće.

W3DR4N
13-03-2014, 14:52
Rayman Legends je također jedini primjer koji konstantno izvlačite. Koje su to nevjerojatno prekrasne igre sa modernom 2D grafikom? Ne vidim ih.

Lijepe 2D igre su Bastion, Rainbow Skies, Banner Saga, Broken Age...

Paran0a
13-03-2014, 15:09
Little fighters 2

W1k1n6
13-03-2014, 15:24
Znam točno kada je to krenulo, imali smo i mi prste u tome u PC Playu. Nastao je neki otpor prema etabliranim izdavačima koji troše milijune nečeg za igre i naplaćuju ih skupo, pa je svaka iole bolja indie igra hvaljena. S tom razlikom da su indie igre koje smo hvalili bile jedno 10 puta bolje od ovih koje hvale danas. Ovi novi recenzenti su sada odlučili da se pridruže "coolerima" koji zagovaraju nekomercijalnost i nezavisnost, no fali im background iskustvo opće kulture gaminga koja postoji koje desetljeće dulje nego što oni misle.
Ako je istina da je Towerfall pokupio takve ocjene na tim portalima, onda je to fakat bolesno.

Xero
13-03-2014, 18:10
Strider 2014 je prilično kul.

Outmind
14-03-2014, 12:38
Tih indie igara je bilo uvijek - imam doma prvi bugov cd iz 96-e pun demoa kojekakvih opskurnih gluposti koje se nikad nisu probile ni do recenzije, a kamoli do kolektivne gamerske svijesti. Cijeli hype oko indya je, ako se dobro sjećam, započčeo onda kad su izašli world of goo i super meat boy. To su ljudi percipirali kao dobro osvježenje pa su tražili još. Problem je u tome što su smb i wog bile dobre igre, a pomogle su inspirirati komercijalizaciju hrpe šrota.

Mislim da je to na kraju možda i dobra stvar - hiperprodukcija kojekakvih "igrica" znači da će se među njima sigurno zalomiti i nekolicina novih / dobro izvedeniih ideja koje već sada unose živost u, barem kada je o AA igrama iječ, stagnirajuću gaming kulturu. S druge strane hiperprodukcija, kickstarter kampanje za sve i svašta, dlc-ovi, early access i najnovija pošast freemium mobilnih sranja samo uvlače gaming u još dublju krizu.

Rad R4C3R
14-03-2014, 13:18
Pogledao sam video review za ovu igru i ovo je dosadno za gledat, u drustvu bi bilo zanimljivo mozda pola sata i onda je bukvalno mos bacit u smece. Cijena od 14 eura je previsoka i to je samo easy money za developere jer ocito ima ljudi sta se ovome dive i kupuju, a ulozeni trud nije toliki da opravda cijenu. Ono, igra koja izgleda ko da je iz DOS-a ima zahtjev 2GB RAM-a, daj molim te, to je čista lijenost i nesposobnost pri izradi. Ima freeware igara koje su bolje.

U moru ovakvih igara se tu i tamo pronađe i koja dobra, ali nažalost većinu sačinjavaju pretenciozna smeća.

Kid A
14-03-2014, 14:01
http://i.imgur.com/BHFpmgl.jpg

Arbiter of Change
14-03-2014, 14:14
Mislim da već jako dugo nisam vidio takav umjetno stvoren hype i ogroman marketing kao što sam kroz ovih par tjedana vidio za Titanfall. Rekao bi čovjek da je mesija, a ne samo još jedan FPS koji ima najviše godinu dana dok ne objave Titanfall 2.

munjeni
14-03-2014, 19:33
Čak niti nije bio neki veliki hype, već samo jedna velika skupa reklama. Novinari koji su ga pratili i s "uzbuđenjem" govorili o njemu su mi nekako prštali neiskrenošću i onim filingom da to rade samo zbog posla.

Možda bi bilo bolje da ga nisu ovoliko hypeali, možda ne bi došlo do svojevrsnog zasićenja igrom prije izlaska iste. Daleko od toga da je Titanfall loša igra (ima nekih kul elemenata koliko vidim), ali prije je za nekih 7-8 nego za 10.

A što se tiče teme, slažem se da se indie-ima poklanjaju ocjene: jedan Nidhogg je dobivao 9ke a, iako je igranje u dvoje zabavno no gameplay brzo postane naporan zbog kroničnog nedostatka sadržaja (awkwardly placed sentence), po meni zaslužuje 6 max.

Vedro
14-03-2014, 20:41
Prije par dana je izašao Towerfall. Radi se o portu Android igre koja je prije godinu dana izašla ekskluzivno za OUYU.

Lik s Polygona je Towerfall proglasio "jednom od najboljih igara ikad".
Lik s EGM-a je rekao da je Towerfall trenutno najbolja igra za PS4.

EGM - 10/10
Destructoid - 9.5/10
Polygon - 9.5/10
GT - 9.1/10
Eurogamer - 9/10

Koliko ta pretenciozna preseravanja daleko mogu ići?



Isfuravanje na nostalgiju, banalan gameplay, indiefors i slično.

I ajmo odmah svi desetke i ne znam, već se najavljuje da je Towerfall GOTY 2014.

Jel igračima i recenzentima toliko dosadno u životu da je sad fora isfuravati najgore igre kao nešto dobro?
To bi možda imalo smisla da je izašlo na Nintendu prije 25 godina. Danas je čisto glupiranje.

Što je najgore, ta igra košta 14 Eura. Sramotno preskupo.

Radije bih cijeli život kopao kukuruz nego ikad to zaigrao.

Pa kaj te briga kakvu ocjenu daju neki tamo likovi koji nisu odigrali ni pola igara koliko si ti odigrao.
Da imam takav staž u gamingu kao ti uopće se ne bih osvrtao na takve stvari.
Igraj i sam piši recenzije. Boli te kita.

W3DR4N
01-07-2014, 07:36
Shovel Knight 2014.



Citati iz recenzija:

"One of the best games of 2014 so far"

"It’s the perfect example of a passion project done right"

"Shovel Knight is my favorite game of 2014 so far"

"Shovel Knight is an absolute must-play"

"Shovel Knight is arguably the best game released so far in 2014"

"Beautiful graphics"

"Shovel Knight is one of the best platformers I've ever played, period."




Kak to zapravo izgleda:

http://www.wired.com/wp-content/uploads/2014/06/shovel-knight.png

http://static1.gamespot.com/uploads/original/123/1239113/2580131-shovel1.png



Jedva čekam da izađe ono smeće Hotline Miami 2. To će biti kolektivno izdrkavanje.

cham3leon
01-07-2014, 07:50
Pa Hotline Miami je vrlo dobra igra, ako zbog ničega drugog, onda zbog soundtracka i priče/atmosfere.

crnisokol
01-07-2014, 09:16
''beautiful graphics''

hahaha...pa ovo je na razini Marija kojeg sam igrao kao klinac

a i što bi onda trebali reći za Raymana?

Hotline Miami je ok, no i tu pretjeruju s hvalospjevima i nerealnim ocjenama

Izgubljeni_v2.0
01-07-2014, 09:57
Mene čak nebi smetalo da izađe tu i tamo pokoja takva igra pa ok. Al takvih govana se toliko nakupilo u zadnje vrijeme da je to strašno. Nemožeš se ni okrenut bez da te ne zaspe neko indie smeće.

Falus
01-07-2014, 11:37
Izgleda zabavnije od Danteovog Inferna i od SC: Blacklist koje sam imao prilike igrati u zadnje vrijeme.

rejndjer
01-07-2014, 12:07
ima previše tih indie smeća, super tema.

Windwalker
03-07-2014, 18:40
Pa Hotline Miami je vrlo dobra igra, ako zbog ničega drugog, onda zbog soundtracka i priče/atmosfere.

HM je dobar zbog soundtracka i casual adrenalinskog rusha kad nema vremena za igrati prave igre.
Simpatična razbibriga i jedna od boljih takve vrste.

Ali priča, lol.

SharpDressedChevap
03-07-2014, 18:45
Kakva priča u Hotlajnu, molim vas. Priča to sve skupa drži i to je sve. Muzika i atmosfera su ono bitno.

Windwalker
03-07-2014, 18:48
Lijepe 2D igre su Bastion, Rainbow Skies, Banner Saga, Broken Age...
Dodao bi još Guacamelee, Child of Light, Valiant Hearts: The Great War, Dragon's Crown, te naravno Rayman Origins (kojeg svi zapostavljaju uz navedeni Legends).

W3DR4N
03-07-2014, 21:18
Ma dobro, ima ih. Novi Broken Sword je lijep. Muramasa također. Možda bi se i još nečeg sjetio.
Ali to ne umanjuje odvratnu ružnoću Towerfalla, Hotline Miamija, Feza, Showel Knighta i drugih odvratnih pikselastih igara.

Windwalker
03-07-2014, 23:35
Nisam ni reko da umanjuje.
Ali tako bi 2D igre trebale izgledat, kao one nabrojane.
I nema onda, mi smo indie i nemamo para za grafiku pa ćemo nabacit piksele i reći da to daje bolji umjetnički dojam.

Jer jedan Dust (kojeg sam ne znam kako uspio zaboravit) je indie i ovako izgleda:

http://media.pcgamer.com/files/2013/05/Dust1.jpg

http://images8.alphacoders.com/409/409268.jpg


(Osim toga, traje 12 sati i rula jako puno.)

cham3leon
04-07-2014, 07:59
To što je taj jedan tip koji je radio Dust toliko dobar artist da je znao nacrtati takve stvari, ne znači da su svi one-man army developeri takvi.

W3DR4N
04-07-2014, 08:35
Onda ne radiš igre.

Maloki
04-07-2014, 08:42
Meni FEZ izgleda baš simpa.

cham3leon
04-07-2014, 08:53
Onda ne radiš igre.

A zašto tebe boli kurac tko šta radi? Ako im prdne u glavu da žele napraviti igru, neće tebe pitat za dopuštenje. Oni će izdati igru, a tebi ako se ne sviđa nemoj kupovat i dobro. Jebote, isti ste ko djeca sa r/gaming koja misle da im je EA i Ubisoft dužan napraviti igru kakvu žele i da "igre postaju sve lošije" zato jer se određenim kompanijama više isplati radit f2p mobilne drekove i interaktivne filmove. Koga briga?

Osim toga, vidim da imaš Hotline Miami na profilu, ali nemaš baš niti jednog trofeja, tako da je očito problem u tome da ti je igra preteška.

W3DR4N
04-07-2014, 09:11
Pa bilo bi im bolje da pitaju nego da se sramote.

crnisokol
04-07-2014, 09:22
Osim toga, vidim da imaš Hotline Miami na profilu, ali nemaš baš niti jednog trofeja, tako da je očito problem u tome da ti je igra preteška.

nije Hotline Miami Souls igra da bude preteška...čak bi rekao da je relativno lagana, uz iznimku par levela koji su zajebani s onim prozorima i kod par bosseva treba skužit na koju foru ih ubiti...

W3DR4N
04-07-2014, 09:47
Neke sam trofeje osvojio, al to sam i tako igrao samo dok se skine Final Fantasy X. Ta igra je i danas trendi.

Sonik
04-07-2014, 12:17
Shovel Knight izgleda zakon, produkt ljubavi od Mega Man fanova. Lijepo što si me podsjetio da je izašlo.

Windwalker
04-07-2014, 17:29
Neke sam trofeje osvojio, al to sam i tako igrao samo dok se skine Final Fantasy X. Ta igra je i danas trendi.
Ma divota.

http://www.youtube.com/watch?v=-5FTJxfV3pc

W3DR4N
04-07-2014, 17:54
10/10

Deadwalker
05-07-2014, 10:37
A zašto tebe boli kurac tko šta radi? Ako im prdne u glavu da žele napraviti igru, neće tebe pitat za dopuštenje. Oni će izdati igru, a tebi ako se ne sviđa nemoj kupovat i dobro. Jebote, isti ste ko djeca sa r/gaming koja misle da im je EA i Ubisoft dužan napraviti igru kakvu žele i da "igre postaju sve lošije" zato jer se određenim kompanijama više isplati radit f2p mobilne drekove i interaktivne filmove. Koga briga?

Mislio sam da smo odavno zaključili kako je ovaj forum oličenje snobizma zapakiranog u gomilu kontradiktorne racionalizacije. Što je ovdje posebno zanimljivo budući da je premisa svega "moj ukus je bolji od tvojeg", a biča se po "objektivnom ocjenjivanju".